NIEUWE S MOEDER EN MARTELARES DJ;2:D:2i;rtt«s Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 143 iwterc. TELEPHoow 52 Donderdag 6 December 1928 37e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland LMGEI) IJKER COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van L5 regels 7i cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte De groentenafzet staati in 't toeken van Ame rika; Varia Americana konden iwe wel boven dit artikeltje schrijven. Naar Dollarlamd gaat kool en uien en niet on- beteekenende hoeveelheden, 'tls zeer gelukkig, dat er nu reeds goederen voor export worden ge vraagd, er komt een hoekgaatje in de massa voorraad. Er zou stellig meer naar de groote republiek verzonden kunnen worden, edoch de exporteurs zitten een beetje meti de echeepsruimte. We ver namen, dat de kooplieden reeds een conferentie hebben gehad met de vertegenwoordigers Ier Stoomvaart-Maatschappijen, ten einde meer te kunnen verschepen. Naar men ons heeft bericht, wordt de bespreking eerstdaags hervat. 't Schijnt dat de Rotiterdamsche kooplui wat te veel ruimte voor zich hebben weten tie reser veeren, ten koste van de kooplui in de> provin-' cie .Maar de Noorihollanders zitten ook niet stil, er Wordt al heel wat via Antwerpen ver-1 't Is zeer te wenschen, dat men tjot overeen stemming inzake de laadruimte komt, we kunnen Amerik aeiganlijk maar moeilijk missenDe groot afnemer Duitschland 'heeft ons goed blijkbaar nog niet erg noódig, de vraag voor Duitsche rekening is nog gering. Is het eendeels dus een verheugend feitT dat Amerika in de markt is, aa nde andere zijde is het moeilijk, aan de Amerikaansché eischen te voldoen. "We kunnen 't ons zeer goed voorstellen, dat menig bouwer een zucht van verlichting slaakt, als hij goed en wel van zijn uien af is Nimmer te voren is zoo scherp gecontroleerd als thans .Er zijn partijen uien, die nu eennasal niet aan de eischen, die voor 'Amerika worden gesteld, kunnen voldoen. Worden zulke partijen toch voor dat doel aangebracht, dan volgt 'on herroepelijk afkeuring, zwarte gezichten, schim pen op die keuring etc. Men diene er van 'doordrongen te wezen, dat de Plantenziektenkundigen dienst niet; anders kan. De dienst is verplicht zware eischen te snellen, zijn reputatie is er mee gemoeid. En men mag er ook wel eens aan denken, lat de uienprijs b.v. nu al boven f10 per 100 Kg. toch zeker heel wat extra werk aan 't product rechtvaardigt. Ja, zonder de vraag voor 'Amerika zou de prijs bij guldens te gelijk kelderen. Is het uit dat oogpunt bezien, 'dan niet; gerechtvaar digd, geboden zelfs, niets aan de willekeur dier verladers te laten afhangen, maar scherp toe te zien ,om de Amerikaansche douanebeambten zoo mogelijk alle redelijke argumenten tot wering van onze producten te ontnemen Eerlijk gezegd, gelooven we, vóór dat de Plan- tenziektekundigen Dienst tie Wageningen zich met 't geval heeft bemoeid, er heel wat goederen te Rotterdam zijn verladen, waarop gerechte aan merkingen te maken zouden zijn geweest. Het zijn waarlijk niet allen Langehdijker bou- FEUILLETON 126) De logementhoudster stond buiten Z.ij groette den dokter en vroeg hoe 't nu met' zijn zuster ging. „Ik dank u, mevrouw we gaan vooruit „En wanneer denkt u ons te verlaten?" „O, dat zal nog wel eenige dagen duren." III. Jean Soliva was omgekeerd, want het werd reeds zijn tijd. Tevergeefs had hij gepoogd zich te herinneren ,rwaar en wanneer hij de twee man nen die hij voorbij gewandeld was, reeds gezien had. Het fluitje van de lokomotief meldde hem de aankomst van den trein uit Parijs. Hij' liep sneller door, om bijtijds Amanda fe kunnen af halen. De pasjuffrouw van madame Augustine stapte uit een wagon eerste klasse, koket en elegant' gekleed. Zij had een vrij grooten koffer op reis meegenomen, die naar het goederen-bureau werd gebracht. „E'n hebt ge nu een bekoorlijk nestje gevon den?" vroeg zij lachend aan den gewaanden ba ron Arnold de Reisz. „Heb je ook een diner be steld en een bootje afgehuurd?" wers, die 'uien voor Amerika hebben geleverd En ook in onze omgeving komen, als reeds opge merkt, partijen voor, die eenvoudig voor Ame rika niet deugen. Koe zal 't dan elders zijn ge weest Anders, althans gemakkelijker is het met de kool. Er is een overgroots massa kool, uitnemend voor Amerika geschikt. Op kankerstruiken dient gelet. En ook waar men er aan twijfelde óf men wel met een exemplaar heeft te doen, -dat; door een of andere oorzaak afwijkt, 'doet men waarlijk beter, deze uit de partij voor Amerika kisteend, te verwijderen. Wat voor de uien geldt, kan ook van de kool worden gezegd, 't Is zeer de vraag, of goede roode kool anders reeds f 6.50 per 100 Kg. opbrengen zou; Nu de vrees voorzit, Jat ondanks onze beste bedoelingen, sorteeren als nooit te voren, Ame rika toch straks zijn grenzen voor ons bodem- product zal sluiten, willen we in ons blad! eens een zeer lezenswaardig artikel publiceeren van Mr W. F. Wery, voorkomend in de Nederland- sche Mercuur van 29 November. Wc bevelen onze lezers dit artikel ter lezing ten zeerste aan. De Maasbode heeft naar aanleiding van het Tuinderij-artikel, wlaarin de Nederlandse he regee ring nalatigheid wjordt verweten in 'r behar tigen van de tuinbouw/belangen en waarin tevens gewraakt wordt, dat alléén de Plantenziekten- kundigen Dienst is aangewezen, enkele gcede- deren te voren te keuren, een nogal heftig ar tikel geschreven. Wie over deze zaak de verschillende meeningen leest, staat verbaasd óver zoo grooti verschil van meening. De „Tuinderij" verwijt de regeering nalatig heid en zegt: Wat maalt Amerika om een simpel certificaat je van .Wageningen, dat het aan zijn laars lapt? Het Centraal Orgaan prijst juist) den Wagéhing- schen Dienst. De Maasbode neemt de klacht van de Tuin derij over en gaat nog een stapje verder. Al meer splitsen zich de bedrijven, millioenen worden in den tuinbouw vastgelegd. Nu maakt 'tj blad zich ongerust, w:ant dreigt er geen overproductie? Van tomaten scheten reeds een te veel. Gaat 't zoo door, en helpt de regeering niet om afzetgebied V vinden, dan loopt de boel spaak (meent' de Maasbode, wel te verstaan) en krijgen we een kraak, waarbij de toestand in den landbouw nog maar kinderspel is. We merken op, dat zeker de Voorlichtingen- dienst uitnemende diensten kan verrichten, maar 't is bepalad voor den handel min of meer kwet send, het voor te stellen, alsof de afzet,van de regeeringsactiviteit zou afhangen. De regeering kan niet anders dan den handel cte behulpzame hand bieden; 't schijnt dat de Maasbode van de activiteit van den handel weinig verwacht. Nu we toch tegenstellingen noemen, is het in dit verband niet onaardig om een alinea aan 'te halen nit het zeer lezenswaardig verslag van den secretaris van de Provinciale Commissie uit de N.-H. tuinbouwveilingen. Schrijft de Maasbode:: Er dreigt een te groote productie en te lage prijzen, de secretaris van de Provinciale Commissie schrijft letterlijk: „We zouden allicht geneigd zijn, de veronderstelling uit te spreken, dat groote voorraden lage prij zen, en mindere voorraden hoogeren prijs zou geven.) Deze veronderstelling gaat, gezien Je ervaring niet op. Meermalen komt 't voor, dati mét kleinen j voorraad toch niet die prijzen gemaakt kunnen i worden, welke men had verwacht. Ook het om gekeerde komt voor. Hieruit blijkt, dat wüj, wat de prijs van het product betreft, afhankelijk zijn van heel an dere factoren, idie wij vooraf niet kunnen voor zien, of vaststellen." Hier hebben de heeren, .die toch zeker allen tot oordeelen bevoegd zijn, een buitengewoon moeilijk onderwierp onder handen. Misschien komen w© er later wel eens op terug In elk geval willen we nog een bespreking weiden aan 'het laatste jaarverslag 'van de Pro vinciale Commissie, ons welwillend ter hand ge steld en waarin tal van wetens|wlaardigheden wor den vermeld. „Zeker, zeker, alles is in orde." Men begaf zich naar 't logement, waar de tafel juist gedekt werd. Soliva gaf een kellner het belwijs voor Aman da's passagiersgoed met de opdracht, om alen koffer van het station te halen en in; de villa bij den boschrand te bezorgen. „Wat is dit voor een villa?" vxoeg Amanda Regamy. „Het lieve nestje, 'wat wij beiwonen gullen „Ik zon 't (wel dadelijk eens willen zien.'' Soliva nam tie sleutel en geleidde Amanda naar de tijdelijk voor haar bestemde kleine woning. „Allerliefst!" jubelde het meisje en waagde daarbij een paar danspassen, idie miet bepaald in d|e groote Iwereld thuis hoorden. „We zullen hier heerlijk „thuis" zijn, maar (waar eten we?" „In 't logementantwoordde Soliva. „Dat is jammer! Het ontbijt kan er mee door maar ons diner. We moesten hier dinieeren, dan behoeven iwij er zoo niet als opgeprikte ka pelletjes bij te zit tien. Als 't regent en; je moet dan heen en Iweer loope» voor een maal eten, dat is immers al te dwaas. 'Hoor eens, je moet zorgen, dat (wij hier 's avonds onder vier oogen eten!" „Heel goed. Ik zal er voor zorgen." De kellner. bracht Amanda's koffer, dien zij op haar kamer liet zetten. Vervolgens keerde men naar het logement terug. De logementhoudster vroeg de jonge dame, hoe haar de landelijke (woning bevallen was en voeg- Buitenlandsch Overzicht Van de nieuwe tegenstellingen, die de oorlog geschapen heeft of die na iden oorlog duidelijker naar voren gekomen zijn, is zeker wellicht de Engelsch-Amerikaansohe de belangrijkste. De Ver- eeniigde Staten, die voor den oorlog, zich in het internationale politieke leven maar weinig liet'en gelden en in overeenstemming daarmee niet over de machtsmiddelen beschikten, w,aarmee de Euro- peesch© groote mogendheden en Japan hun in vloed' voelbaar maakten, hebben zich door den oorlog tot den machtigst'en staat dor wiereld ont wikkeld. Die machtsontwikkeling bracht hen als vanzelf tegenover het Britsche "wereldrijk En geland, dat zich door den oorlog een gevaarlijk mededinger naar de politieke en economische we reldmacht van den hals geschoven "had, zag zich hier plotseling geplaatst tegenover een veel ge vaarlijker mededinger. Het was duidelijk, dat de Vereenigdie Stat'en die de fiuanciëele en tegelijk ook min of] meer de politieke overmacht gekregen hebben, in staat waren een militaire macht te scheppen, waar door ze zich voorgoed in deze oppermacht konden bevestigen en van plan .waren zich die militaire macht vooral door nieuwen aanbouw van oor logsehep©n te verzekeren. Hierdoor moest Enge land zich wel rechtstreeks bedreigd voelen. Ame- rika's macht, door een sterk© vloot verzekerd:, kan het overal ter wereld, waar het zijn belangen hal, belemmerend in den weg breiden, maar zou bovendien in staat zijn, iwanneer het over een overmacht ter ze© beschikte zijn leven onmiddel lijk te bedreigen. Uit dezen toest'and hebben de Emgelschen de noodzakelijke consequenties weten te trekken. De nieuwe toenadering tot Frankrijk en hef I'ransch-Engelsch vlootaccoord waren er het ge volg van. Maar het openbaard© zich ook inj de Engelsche bereidwilligheid om met Amerika over dan vlootbouw tot een overeenkomst! te geraken .Waar de handhaving van Eugeland's machtige maritieme positie het doel .van deze bereidwillig heid iwas, heeft ze ,tot nu t'oe nogf niet tot een resultaat kunnen voeren. Maar het is duidelijk, dat het nieuwe Amerikaansche vlootprogram haar belangrijk heeft versterkt. En dit' verklaart de gretigheid, iwiaarmee de Emgelschen het voorstel van Britten, de voorzitter van de oommissie voor dé er bij: „Ge zult daar ongestoord et> geheel op Uw gemak zijn geen bur©n, ziet/ ge alleen rechts van de villa staat een huis, dat; door een zieke dame bewoond Wordt, die zusteri van dokter RichardJ" „Een dokter," herhaalde Amanda lachend. „Als ik ziek word, behoef ik dus maar eventjes over den muur te roepen, of hij bij mij komt „Daar zou hij niet veel van hooren, dame. Het erf is heel groot en het 'huis staat aan den anderen kamt van don tuin." Jean Soliva luisterde aandachtig toe én Vergat' de bi zonderheden niet. Men kwam nog o'vereen, dat het tweetal aan de tafel van 't logement ontbijten zou, maar dat heb diner op de villa moest bezorgd (worden. Zoo verliepen ©en paar dagen Amanda genoot zooveel mogelijk van het buitenleven, doch bleef haar wantrouwen bewaren voor den baron de Reisz, dien zij voor. heel iets anders hield! dan een baron, en 'wiens manier van doen haar, zeer verdacht toescheen. Onze twee personen waren reeds vier dagen te Bois-le-Roi, toen men aldaar het feest van den beschermheilige der plaats vierde. Alles 'was op de been: hier ©n daar zag men eerebogen, groen-festoenen, kramen en spellen, alsof 't ker mis 'was, maar de roeitochtjes op de Seine schenen toch toit hef meest geliefkoosde amusement te behooren. Zeer vermoeid keerden Jean Soliva en Amanda 's avonds na'ar huis terug, genoten een rijk diner maritieme aangelegenbeden uit het Amerikaan» sohe Huis van Afgevaardigden, hebben in ont» vangst genomen. Het scheen den Iweg te openen naar een regeling, die zonder Engeland's macht ter zee aan te tastfen, beperking van den vlootJ bouw, ook vooral van den AmeHkaanschen vloot- boulw, mogelijk maakte en het uitgroeien van Amerika's maritiem© macht boven die van En geland verhinderde. Wanneer niettemin de Ejngelsche regeering het voorstel niet heeft aanvaard, dan dit', omdat de 'Amerikaansche regeering dezen eigenmachti- gen stap van Britten niet' sanctioneert en 'de voorgestelde conferenties dus haar ontstemming zou iwiekkeu. Het lijkt echter niet' onmogelijk, dat de gedacht© van Brittten's voorstel: het ver zekeren van de gelijkheid vail maritieme macht van de twee mededingers op de onderhandelingen tusschen de twee regeeringen een aanmerkelijke» invloed zal oefenen. i Het zou de vestiging van een Angelsaksische overmacht ter zee en daarmee feitelijk van een Angelsaksischen iwereldhegenomie beteekeneto). .Wellicht zai het vooruitzicht1".van het algemeen verzet, dat daartegen onvermijdelijk zou moe ten ontstaan, de twee regeeringen nog voor de consequenties der gedachten doe'n terugschrikken. Het blijft troulwens nog de vraag, of een derge lijk samengaan tusschen de twee gegadigden naar de wereldmacht zich lang zou kunnen bestendigen en niet vroeger of later zich weer hetj aut'ogo* nisme zou openbaren, dat de tegenstelling schiep^ Onze tijd heeft van het voortbestaan van een der gelijk autogonisme en de onvermijdelijkheid zijner gevolgen ondanks een innig bondgenootschap in de herleving van de Erausch-Italiaansche tegen stelling een duidelijk voorbeeld geleverd. Deze Fransch-Italiaansche tegenstelling is niet van varidaag óf gisteren Ze dateert feitelijk vanaï het ontstaan van net' koninkrijk Italië, dat Erankrijk's mededinger in de 'Mididellandsdhe Zee werd en was ij© oorzaak van Italië's aanslui ting bij het Drievoudig verbond. In den oorlog scheen ze opgeheven. Ma-ar de vrede van Ver sailles, die Italië's wenschen onbevredigd liet, heeft haar krachtiger nog doen ontwaken. En sinds het fascisme op koókhitte bracht', toont ze een felheid, die den Europeeschen vrede be dreigt. in hom villa em "begaven zich vervolgens ter ruste. i Na het tweede ontbijt, den volgenden morgen in het logement, kreeg Amanda plotseling lust om een (weinig te roeien. Soliva wilde dien dag zijn plan ten uitvoer brengen, en zei daarom, terwijl hij hevige hoofd pijn voorwendde: „Lieve schat, ik ben vaüiÜaag heusch niet in staat je te vergezellen. Ik ben zoo jong niet meer en ik geloof, dat jijf niet eens weet, wat vermoeienis beteekent; Je moest mij i van middag eens met rust laten en je zonder mij trachten te amuseeren." „Dat zullen Ve dan maar probeereh"' lachte Amanda. „Ik zal in een "bootje gaan zitten hen gelen. Wie (weet of ik je niets lekkers voor ons diner thuis breng. Rust intusschen maar op je gemak uit. Als je een paar uur geslapen; hebt, zal die hoofdpijn wel over zijn." „Ja, rust en eenzaamheid zullen mij goed doen Ik ga maar regelrecht naar onze villa." „Waar vinden (wij mekaar." „Mij dunkt, hier in 't logement, qegën etenstijd, Daar kom ik dan als gewoonlijk mijn glaasje abJ sinth gebruiken." .Amanda ging met haar visöhtuig in een boot en zocht onder de overhangende hoornen een lom merrijk plekje uit, terwijl de gewaande baron langzaam en als iemand die door zWaxe 'hoofd pijn geplaagd 'wordt, naar zijn huisje slenterde. Zoodra even'wel Jean Soliva de huisdeur ach ter zich gesloten had, werd hij, als met een tjaover- elag Veer gezond.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1