Alkmaar en de Twnijmweg S: I1 Wetenschappelijk Nieuws Buitenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen Bywe Huid PUBOL Wat ieder weten moet Damrubriek Het voorstel tot verbetering van den Twuij- verweg, aangenomen in de gecombineerde ver- gartering van de Colleges van B. en W. dep gemeenten Alkmaar, Sint Pancras en de vier Langisci ijker gemeenten, welke bijeenkomst op initiatie! van den burgemeester van St. Pancras was uitgeschreven, is ook door die gemeente j Alkmaar aanganonte/n. Redactie Nieuwe Langedijker Courant p.f. Boor de merkwaardige uitspraak van de jury te Parijs, wiaarbij de moordenaar van den Itali- aansèhen vice-consul Mardini slechts schuldig be vonden wierd aan mishandeling zonder doodelijken afloop, kon deze slechts veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van 2 jaax, waarvan hij het grootste gedeelte intusschen al in voorloopige Hechtenis geboet heeft. Deze veroordeeling heeft in Italië groote ver ontwaardiging gewekt, hetgeen te meer te be treuren is, daar de bijzonder prikkelbare gemak kelijk naar het anti-Pransche overslaande, stem ming in Italië juist den laatsten tijd eenigszins begon te kalmeeren. Al de moeite en inspanning, die hiervoor noodig waren, zijn thans vergeefs ge bleken. Heftige betoogingien met een uitgespro ken anti-Frauseh karakter hadden plaats in de Kamer, in de bladen en op straat. De meening in Italië, dat Frankrijk zich laat leiden door <een haat tegen liet fascisme en de tegenstanders van dat regiem die uit Italië gevlucht zijn, de hand boven het hoofd houdt, heeft hierdoor vanzelf sprekend, weer meer kracht gekregen. Ook Musso lini bepaalde zich niet tot een afkeuring van het vonnis, doch sprak openlijk zijn voldoening uit over de demonstraties der studenten. En behalve dat Italië in deze de fout begaat geheel Frankrijk verantwoordelijk te stellen om de dwaze uitspraak van een aantal juryleden, be gaat men aldaar een even groote eu minstens zoo onrechtvaardige handeling doorde vrouw en het kind van den moordenaar van Mardini, welke nog in Italië woonden, naar een eiland te verban nen 1 Het conflict in de ijzerindustrie nadert zijn einde. Minister Severing is door beide partijen als arbiter aanvaard en de uitsluiting is opgehe ven. Weliswaar hebben de sociaal-democraten nog een laatste protest doen hooren tegen het onwettig optreden deiv-werkgevers die zich niet hielden aan een bindenden scheidsrechterlijken uitspraak en wij zei} zij alle verantwoording voorde gevolgen hiervan af doch nu de arbiter ©en soc.-demo- eraat is, willen zij dezen aanvaarden. Waar bo vendien beide partijen bij voorbaat verklaard heb ben zich aan de uitspraak van minister Severing te zullen houden is het einde van het groote con flict in de ijzeriniustre thans binnen zeer korten tijd te verwachten. Uit den Omtrek ST. PANCRAS. lis. '-an Andel heeft het beroep aangenomen' naar Oudsboom bij gelijke .gemeente. 1 AUTOVELDSLAG. Gistermorgen kwam een heer uit Steenwijkerwold met zijn Ford uit de richting Meppel op weg naar Zwolle ter hoogte van het 'Plankenloodsje, ongeveer halfweg het eenzame kilometerslange rech te stuk in den straatweg Zwolle-Meppel, toen een van de kinderen c-. en wilde uitstappen. Het "Ford- je werd aan den kant van den weg gezet. Even later kwam met een voor dat weggedeelte geenszins ongebruikelijke snelheid eveneens uit de richting Meppel een Cadillac. De bestuurder meende dat het Fordje gewoon doorreed en wilde het passeeren. Eerst op het allerlaatste ©ogenblik zag de bestuurder dat de Ford stilstond. Toen was het echter te laat om nog voldoende uit te halen. De Ford werd aangereden met het gevolg dat het linkerachteiwiel er afgerukt werd. f Door de botsing schoot de Cadillac den weg over. Vlak voor de botsing kwam uit de richting Zwolie een nieuwe Studebaker van een heer uit Dedemsvaart. Deze zag het naderend ongeluk, stopte maar kon het ongeluk niet meer ontkomen de voortsnellende Cadillac vLoag bovenop de Studebaker en vernielde dezen wagen totaal. Het dochtertje van den bestuurder van de Cadillac werd licht aan het hoofd gewond door een splin ter van de voorruit en een der heeren klaagde over pijn aan den schouder. De driewielige Ford gwerd naar Zwolle gesleept, het overschot van de Studebaker naar Meppel, de eigenaar van de 'Cadillac verkocht den wagen van f 13.000.ter plaatse aan een slooper uit Zwolle voor f 100. De sloop er prutste er een half uurtje aan en reed er mee weg MOTOR-ONGELUK. Te Geffen onder Prinoenhage is gisteravond- omstre-cks half zeven een motorrijder, N. Roo- vers. met als duo-rijder zijn neef, in botsing mi"' een kar gekomen. £>e aanrijding was zóó; hevig, dat de hurries van de kar braken. Dd bestuurder van het motorrijwiel werd zwaar; gewond en sterf spoedig na 't ongeval. Duo- rijder en voerman liepen geen letsel op. H-et motorrijwiel was geheel vernield e nhet lijk! werd naar het ziekenhuis overgebracht. NOODLANDING LEGERVLIEGTUIG. Toen gistermorgen het legervliegtuig no. 125 op wieg van Soesterberg "ïiaar Amsterdam^ boven Weesp vloog, haperde plotseling ife mo tor. Het gelukte den bestuurder niet deh mo tor weer te laten werken, zoodat een nood-J landing moest worden gemaakt. Het weiland; v?n de nheer Postergen ondier Weespercar-i spel. werd als landingsterrein uitgezocht, daar een landing in de nabijheid van Weesp niet mogelijk was ten gevolge van den hoogerv spoordijk. Het vliegtuig kwam tamelijk goed! terecht, alleen de motor werd eenigszins tye- 1 schadigd .terwijl het landingsgestel afbrak. De bestuurder, de heer Tr. Coppens, en de 1 mécanicien Kimijzer kwamen er zonder letsel j f Het vliegtuig zal gedemonteerd worden. DIEFSTAL VAN f 38.000. Woensdag is bij den "heer W. de Vries te Woeu- sel een belangrijke diefstal gepleegd. Toen 'de dochter des huizes in den vooravond thuis kwam, ontdekte zij een onbeteekenend brandje, dat spoe dig gebluscht was. Voorts kwam zij toti -de ont dekking, dat van de slaapkamer van den heer De Vries een cassette verdwenen was. Deze cas- sette bevatte een "bedrag van f 38000, waarvan f36000 aan effecten en f2000 aan baar geld. j Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. De verdenking viel terstond op een buurman, die j geregeld de familie De Vries bezocht en van 'den l toestand op de hoogte wias. "Deze werd door -.die I politie gearresteerd en aan een langdurig verhoor J onderworpen. In het huis van den aangehoudene v»-rd een onderzoek ingesteld en vond men èr het ijzeren geldkistje, dat tnsschen ide planken van heb zol- I derplafond verborgen zat. Ontkennen hielp niet 1 meer; de buurman bekende den diefstal te heb- j ben gepleegd en wiel om zijn schulden te betalen. I Hij ontkende echter brand te hebben gesticht. De geldswaardige papieren in het kistje bleken j nog onaangeroerd te zijn. De dader is ini' arrest j gesteld. EEN SMOKKELAUTO AAOGEHOUDEN. Woensdagnacht hebben twee grenskommie- zen uit Weert een smokkelauto met 1200 K.G. suiker in beslag genomen. De auto kwam bij Moezel op den weg va nWeert naar Maaseyck' over de grens en daar aan de sommatie van- •de kemmiezen om te stoppen geen gehoor wend gegeven, losten dezfe eeriige schoten. De in zittenden van 'de auto schoten daarop terug. Of de lestuurde rfcan den wagen getroffen; is, kon niet -worden vastgesteld, doch daar; ■de wagen een zwenking maakte en tegen twee boomen aan de nkant van den weg reed, ver moedt men het wel. Ten slotte kwam de auto; met een hevigen slag met ee ndierdien boomf in botsing en kwam tot staan. De inzittenden sloegen op de vlucht en kon-den in de duis ternis door de velden -ontkomen. Beide voor banden van de auto waren stuk geschoten.' Drie weken gel-eden werd een smokkelaar te Weert rakelings langs het hoofd geschoten,, zoodat zijn haren verbrandden. Reeds gerui- men tijd had men in de buurt van de Belgische grens een vrachtauto opgemerkt ,die des nachts, groote hoeveelheden suiker clandestien uit Bel gië invoerde. Herhaaldelijk werd op den wagen 'acht gemaakt aldus de .„Tel.", doch "steecis zonde rsucces. Toen de suikersmokkelarij zoo wel uit de richting Maaseyck als uit de richting; jB-sichoit bleef aanhouden, werd de controle ver scherpt. Reeds verscheidene malen is op de. auto gevuurd. De smokkelaars zijn er daarna, toe overgegaan den voorkant van den wagen.1'" zoodanig met 'ijzeren platen te pantseren, dat' gevaar voor de inzittenden nagenoeg uitge sloten moest worden geacht. Slechts 'n smalle- strook voor het uitzicht werd vrjj gehouedn. De vermoedelijke daders zijn bekend. Aan de beurspoli-s ligt nog een and-ere reden tot grondslag, als de voornoemde. Terwijl in derdaad de gewone daden van koopmanschap. geheel geregeerd worden door de termen van bet contract, is ten opzichte van de verzeke ring uitdrukkelijk de 'rechtskracht der polis af hankelijk gesteld van de absolute voorkennis bij een verzekeraar van alle omstandigheden die betrekking hebben op het verzekerde ob- iect of den verzekerden Dersoon. De. verze keraar kan zich te naliep tij-de beroepen po eene door den verzekerde niet verstrekte aan duiding, die den aard van het risico zou kun nen beïnvloeden. Bovendien woïdt door het Wetboek van Koophandel het aangaan van een, uitvoerige schriftelijke acte voorgeschreven, houdende alle mogelijke bepalingen omtrent de wederzijdsche belangen. Vandaar dat men van zelf komen moest tot een algeme-enen vorm van contract, die boven dien noodig was om vertraging In de om schrijving der voorwaarden te vermijden. Im-' mers, de wet verplicht den verzekeraar do poi;S oaüer'teekend aan den verzekerde te doen toekomen binnen de 24 uren na het aangaan der verzekerilng (deze termijn wordt verlengd, indien de polis door bemiddeling van een ma kelaar i!n assurantiën is afgesloten). De voorwaarden der poli's zjjn afhankelijk; van de berekende kans op verlies, gegrond op de statistische cijfers en op de bijzondere om standigheden, waarin de verzekerde persoon ot net verzekerde voorwerp verkeert. Terwijl normale gevallen en geringe posten doorgaans rechtstreeks tusschen verzekerde en verze keraar zullen worden afgesloten op de normale voorwaarden, komt het veel voor, dat belang rijke posten óf contracten, waarvan het risico, minder duidelijk is te berekenen, door tusschen- komst van derden ter beurze worden verhan- tfeïa, waarbij' dan dikwijls bepalingen worden overeengekomen, die afwijken van de normale. Men staat dus voor 'het feit, dat depolissein, die ter beurze worden afgesloten, minder „op beursvoorwaarden" worden gegrond, dan de andere. Vandaar, dat het niet onnuttig scheen, hier de beteekjenis -eenier „beurspolis" nader, toe. te lichten, daar het woord soms- verwar ring kan stichten. schrale lippen en gesprongen hanKten verzacht men direct en geneest men spoedig met Doos 30, 60, tube 80 ct. Buitenland DE TOESTAND' VAN DEN KONING VAN ENGELAND! De hertog van Gloucester is gistermiddag uit! Kaapstad naar Engeland vertrokken met de „Bal moral. Castle". De prins van Wales is gisteravond hier aange komen. Hij werd door den hoogen commissaris ontvangen en vertrok met een extiratrein naar Kairo. Heden vertrekt hij vandaar naar Port Said, waar hij zich inscheept op den kruiser „Enterrprise". Het volgende bulletin wer:l verstrekt;; Z:.M. heeft geen rustigen dag gehad. Een radiologisch onderzoek had plaats. Noch dit noch een te voren met een naald ingesteld onderzoe*k heeft eenige- belangrijke hoéveelheid tengevolge van de pleu ris afgescheiden vocht -doen waarnemen. De algemeene toestand blijft onveranderd. DRIE MEISJES IN EEN SNEEUW-' 'TiTORM OMGEKOMEN. Drie 15-iarïge meisfes. die Zondag het Erts-' gïbergr eingmgen voor een ski-tocht, zijn niet teruggekeerd. M-en vreest, dat zij m 'n sneeuw storm zij nomgekomen. Wat m-en verstaat onder een beurspolis. Om het verkeer op de handelsbeurs te ver gemakkelijken, worden door de b-elanghebben de partijen dikwijls de bepalingen van veel vcorkomisnde overeenkomsten na onderling overleg vastgesteld, en deze modelovenaenkom sten worden ter griffie dier rechtbank of bij 'een notaris gedeponeerd. Wil m-en dan de daarin vervatte bepalingen -cloen gekten, dan behoeven aezte niet verder bij elk afzonderlijke transactie te worden om schreven, men "sluit dan de overeenkomst af „op beurscondi-tiën". Alleen de afwijkende be paling-en moeten dan nader geformuleerd wor den. De bedoeling van deze „beursconditiëin" is hiet alleen een vereenvoudiging der manier van zaken doen, maar heeft vooral ten doei meer eenheid te brengen in de voorwaarden -en aan deze meerdere rechtszekerheid te be zorgen. M-en weet, dat een handelscontract, betrek king hebbende op verzekering, „polis" wordt' genoemd, en meer speciaal wordt dan elke ver zekeringsovereenkomst, gesloten ,,op beurscon di-tiën", .een beurspolis genoemd. doot H. 'Henrar, Leeraar M.O., Utrecht.) ONZE OOST. (Vervólg.) Toen in Augustus 1816 op Java de Brit-, sche vlag door de Neder landsche werd vervan gen (op de eilanden, niet behoorend tot Java's! on-deihoorighedien haid dit eerst veel latei; plaats) waren handel en reeder ij grootendaels in Britscbe handen gekomen. De eerste taak der Nederlanders was nu dezien vreemden in vloed te breken. Daartoe werd in 1817 een: stelsel van beschermende en differsntië-ele rech ten ingevoerd -en in 1824 de Neder land sche Handel Maatschappij opgericht. De Noord- en Zuid-Nederlandsche industrie kreeg bijv. 40 pCt. reductie op -de invoerrechten, waardoor men speciaal de Belgische katoenindustrie! trachtte een afzetgebied in onze Oost te geven. Het doel van oprichting der Ned. Handel Mij. was -dan handel van ons land op de Oost tet versterken door er industrieproducten te ver- koopén en de Indische voortbrengselen op te koopen, 't moederland weer tot stapel- en marktplaats van die Indische waren te maken. Speciaal -door invoering (in 1830) van het beruchte Cultuurstelsel (en het consignatiestel- seL de Gouvemementsprgducten werden dóór, acte Ned. Hanidel Mijl naar "Nederland vervoerd en -daar verkocht) ging de handel der andere Europeanen sterk achteruit. Het Cultuurstelsel kwam in hoofdzaak neer op het volgende: Voor de oprichting van fabrieken (suiker fabrieken) werden aan Nederlandsche onder nemen s aanzienlijke voorschotten verstrekt en aan de dessa, die een vijfde van hare rijst, velden voor den aanplant van suikerriet of een ander -door het Gouvernement gewenscht pro duct afzonderde, werd vrijstelling van die land pacht (een soort grondbelasting op de sawah's), gegeven. Spoedig hield deze vrijstelling op -en daarvoor trad in de plaats de verplichting, van de fabrikanten om door tusschénkomst van het Gouvernement dien Javaan een plantloon te betalen. De fabrikanten moesten bovendien! 'n ziekere hoeveelheid van het bearbeide pro duct tegen een vastgestelde*» prijs afstaan aan hiet Gouvernement en daarenboven het geno ten voorschot met de renten aflossen. Door- dal hiet cultuurstelsel (van Gouverneur-Gene raal van dien Bosch) van particuliere onder nemers geen medewerking ondervond, trad het Gouvernement zelf als ondernemer op; op 's lands kosten werden fabrieken opgericht tot "bereiding van suiker, indigo, cochenille, enz., üe staat werd zelf koopman en industrieel. Ontzettend zjjn de gevolgen van dit stelsel voor den Javaan geweest. De beste landerijen in de dessa's werden voor de gedwongen cul tuur in beslag genomen, met lijfstraffen en be dreigingen werden de onwillige dorpelingen tot den arbeid gedwongen, verre boven het oor spronkelijk bedoelde aantal -dagen (cultuur-dien sten). Op het schandelijk lage dagloon leed, de Javaansche bevloking nog zware korting, met het minst door de betaling in minderwaar dig kopergeld. Het vervoer der producten van hiet veld naar de fabrieken w-erd langzamerhand verricht als gedwongen arbeid en zeer slecht betaald; niet altijd waren de gronden voor de verplichte teelt in de nabijheid der dessa's, maar soms op verren afstand daarvan, wat tijd verlies en meerdere moeite tan laste der bévol- king beteekende. 'Geen rechten werden geëer biedigd, waar het belang der cultures sprak. De ambtenaren en regenten, door persoonlijke voordeelen gelokt, trachtten op alle mogelijke wijzen de opbrengsten zoo. hoog mogelijk op te voeren en de prijzen voor het product en! den arbeid, zoo laag mogelijk te stellen: ter wij! zij wèl voeren hield de arme Javaan nau welijks meer grond over om zjijji rijst te tee- lien, rijst even voldoende om niet van honger] te sterven. Geheele districten stierven uit vam honger, van 'honger op het rijke vruchtbare gezegende Java. Er moesten i!n de raadzalen (der Volksver tegenwoordiging wel stemmen opgaan om aan dtc stelsel ee neinde te maken. Het iln 1854 tot wet verheven regeer ings- pjglement, de grondwet voor Nederlandsch- Iadië, hi»eft aan vele misbruiken een -etndë: gemaakt, doch daarbij bleven op hoog gezag ingevoerde cultures niet slechts erkend, maar moesten ook zpo.veel mogelijk in stand wor den gehouiden met de bepaling, dat die cul tures dan -de teelt van genoegzame voeidi'ngs-: middelen niet in den weg mcöhten staan. De: Gouvernements-cultures werden allengs opge heven, n.l. die van tabak, thee, kaneel, peper,, inigo en cochenille (1863—1865) en beperkt tot de koffie- en suikercultuur. De vrije cul tuur van particuliere ondernemers en onont gonnen gronden trad hoe langer hoe meer 'in de plaats van den gedwongen arbeid van re- gee rings wege. In 1863 is een nieuwe regeling voop de suikercultuur gemaakt en na 1891 zijn geen velden meer op hoog gezag voor suiker, bebouwd. Ook werd in 1912 een, wetsontwerp aangenomen om binnen 10 jaar de gedwongen koffieteelt geheel op te heffen, met het gevolg, nat de laatste gouvemementskoffie in 1920 in Nederland kwam. Na de afschaffing van het Cultuurstelsel i-s weer een nieuw landrentestel sel ingevoerd, waarbij- ojpg. 8 tot 20 pCt. van de belastbare opbrengst der sawah's door de inlanders als landpacht moet worden betaald aan de dessahoofden. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan D. KLEEN te Winkel. Onderstaande stand is uit de eerste ronde van het tournooi om 't wereldkampioenschap. Zwart: Marcel Bonnard, Lyon en Wit: dr. A. Molimard, Ambest. 1 Zwart 15. Wit 15. Zwart 7 schijven op 3, 13, 14, 15, 17, 18, 28. Wit 8 schijven op 24, 25, 26, 27, 35, 36, 40, 43. De 45ste zet van zwart was 18—23 en open de hiermede een aardige lokzet, als wit dacht door 2722 vlugger te winnen, daar zwart dan vervolgt met 17—211 26 17 14—20 25 14 23—29 22 01 24:33 23:48 of! 29»t 49 Deze stand kwam voor in een partij ge speeld in de damclub „Aris de Heer" te Mid- den-Beemster. („Het Damspel.") Zwart 15. Wit 15. 1 I Wit: J. Noome Mztn. Zwart speelde' 9—14? waarna wit op buiten- ?gewoon fraaie wijze won. Wit 37—31 Zwart 7—ll gedw. 27—22 32 21 48 39 31 22 39—33 34 43 40 16II Kort en bondig VOOR EN UIT DE ZAKENWERELD; Andenen kunnen u een kans geven. Gij al leen kunt haar namen. f Vraag niet: „Hoe zijn de zaken?" maar zoek rusteloos het antwoord op de vraag: „Waar zijii die zaken?" V Uw klanten zijn altijd hiet doelwit van uw concurrenten. Geeft u zich wel evenveel moeite ze te houden als u itfch gaf om ze te krijgen? Zaken z"ijh als een slagveld en de menschen, die overwinnen, zijn die, welke gewapend zijp met kennis, nieuw eideeën -en superieure me-- thoden. f Iedere dag brengt evenveel necomdeti voor; u als voor eten mi'llionnair. En tijd is de groot ste rijkdom van alles. r Beschouw a-dverteeren als een belegging. Het is ieen hulp op het verkoopen, zöoals -eer» stuk gereedschap een hulp is bij productie. Maar overtuig u er eerst volkomen van, dat u een artikel hebt, dat te moeite loont om mea te advierteeren. Die meeste menschen, dfe kracht hebben, tel

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2