mm - ZIA1 Dl 1928 MOEDER EH MARTELARES ABDmmop met Uw KEEL Pluimveeteelt Indrukken van BEN BEZOEK AAN DiEi PHILIPS FABRIEKEN' II „Kijk hier," zegt ooze geleider en sleurt ous mee. Een lange baan. Een der glasblazers heeft uit den oven een klomp gloeiend glas genomen aan zijn blaasroer en na verschillende ons onbegrijpelijke manipulaties van het glas rond draaien op een ijzeren plaat en iweer nieuw vloei baar glas er bij nemen en weer draaien, komt er een ander bij, die met zijn pijp iwaaraan hij reeds een soort glazen schaaltje gemaakt beeft, den glasklomp opvangt en nu gaan beiden langzaam zeer zorgvuldig, zeer voorzichtig achteruitloopen, steeds blazend met geweldig bolle wangen, als de wind uit het sprookje en wij zien; het rood gloeiende glas plotseling worden tot een kristal heldere glazen buis. Een ander paar Is naast deze twiee bezig. Aan het einde van de baan zit een manneke en snijdt met een lakoniek gezichtje de buizen netjes tot stukken van gelijke lengte. De buizen zijn van verschillende doorsnede* „Dat doen ze op het gevoel, meneer, handigheid, oefening," zegt de ingenieur. Jawel oefening, maar "het blijft toch onbegrijpelijk, dat ze dat kunnen; 11 m.m., 15 m.m., 20 mm.,, precies/ de maat, het scheelt geen fractie van een millimeter. Het blijkt ook de zwaarste en veeleischendste arbeid te zijn, dat buizentrekken. „Daarom doen we het óók al mechanisch," ea twee minuten later staan we n de afdeeling, waar dit gebeurt. Voor den technicus misschien overweldigend, deze machines, die tot in het orieindigie. buizen produ- ceeren, maar ons overweldigde toch meer die eenvoudige mannen, die zoo maar op 'het gevoel de 'buizen precies de gewenschte dikte wisten te trekken. „Nu gaan we kijken hoe de lampen gemaakt worden," zegt de geleider, die nog heel jong is en die wel heel erg knap moet zijn, want ondanks zijn jeugd is hij al jaren ingenieur. Dit zijin wel de menschen, die ze hier hebben moeten en die mede helpen kunnen de zaak steeds grooter te maken. Vaart 'is er in alles en een ieder, schijnt er van bezeten te zijn. Tenminste wij krijgen geen ge legenheid ergens lang te "blij ven kijken éu d« indrukken op ons te laten inwerken. "We kunnen slechts even vluchtjg de radio- fabriek, waar de ontvangtoestellen, gelijkrich- ters, luidsprekers enz., gemaakt worden, het la boratorium, de papier- en cartonnagêfabriek be zichtigen. Op den terugweg paar de groote fabriek komen we voorbij een allerliefst modern gebouwtje: Phi lips Kleuterschool. Even er in. Het is alleraar digst. Ongelooflijk keurig ingericht en popperig klein alles, de stoeltjes, de tafeltjes, de bankjes voor de kleuters. Hier wordt het kroost, van Phi lip's arbeiders overdag zoet gehouden en zoo wordt reeds op dezen jeugdigen leeftijd de eerste grondslag gelegd voor een betere toekomst. Want in zoo verzorgde omgeving, ouder zoo goede lei ding, moet het opkomende geslacht, dat hier reels zoo vroeg den invloed ondergaat van netheid, reinheid, licht, en lucht, wel opgroeien tot een psychiseu levensstandaard van beter en hooger kwaliteit dan de vorige generaties. Dan weer de gloeilampen- én radiolampenfa- briek. Weer eindelooze zalen. Nu alles machines. Maar machines, die van een zoo wonderbaarlijke ingenieuziteit zijn, dat ze soms wel menschelijk schijnen, zooals ze, als met voorzichtige mensche- lijke handen, de onderdeden aanvatten en zorg vuldig in elkaar zetten. Hier zien we het: heele proces, hoe de gloeilichamen, die in de gloeilamp behooren, eerst in elkaar gezel worden, hoe die dan weer in de ballons worden gebracht, hoe er de koperen dop opgezet wordt, hoe tenslotte het fabrieksmerk erop gebracht wordt en hoe ze proe'f- branden. De kamer met de brandramen, waar de duizenden lampen "branden, ,,'n Lampies, 'n liehies!", je moet er door een donker glaasje kijken, anders zou je er Verblind vandaan komen. We zien, hoe de wolfraamdraad getrokken wordt, een blijkbaar enorm geniaal proces, om dat het Wolfraam een poeder is, dat bijna niet. in vasten toestand te brengen is, we zien den draad eerst als een telefoondraad zoo dik gewonden wor- FEUILLETON 127) Jean Scliva voegde zich bij het tweetal. Hij was van zijn hoofdpijn volkomen hersteld, luis terde naar al bet nieutws wat Amanda hem1 om trent het spoorweg-ongeluk vertielde en 'begaf zich vervolgens met haar weder naar het station, waar nog altijd een groote verwarring heerschte, want men telde niet minder dan elf doodjen en'zeven en twintig gewonden, waaronder velen zeer ge vaarlijk. De politie maakte haar rapport omtrent de bevindingen. Een weinig over zevenen "begaven Soliva en Amanda zich naar de villa aan den boschrand, /waar het eten werd opgedaan Amanda w,as, tegen haar gewoonte, stil en in zichzelf gekeerd Zij schreef dien toestand toe kan het vreeselijk tooneel, dat zij had bijgewoond Nadat een. hel der licht !was ontstoken, zette het pkar zich aan tafel. De dienstbode uit 't logement;, die alles voor den discn bezorgd had, zeidie: „Mijnheer en me- vrouW', ik heb de koffie in de keuken giezet.' Als u het goed vindt, ga ik nu naar 't logement terug, waar vandaag bizonder yeel te doen is." groot bedrijf den om immense spoelen en dan om steeds klei nere spoelen, tot hij zoo dun is, dat de micros- ooop er op gesteld moet worden om te oontrolee- ren; vijf maal dunner nog .dan een mensehenhaar We zien de meisjes, met een onbeschrijfelijke handigheid, de draden op het glazen raampje aanbrengen, dat later als geheel het gloeilichaam zijn zal, we zien... jwe zien... zooveel, dat het nie» meer te onthouden is, dat het wordt als het flit sen van een moderne film, 'dat de indrukken wor den verward in ons .brein tot een beeld" als een futuristische creatie van Kandinsky of Picasso en dat is .waarlijk niet bevorderlijk voor de klaarheid van begrip Na een kijkje in de radio-lampen afdeeling te hebben genomen, wippen we nog even de polikli niek binnen en zien er de prachtige moderne in richting, die werkt voor het lichamelijk heil der arbeiders, we krijgen eén kijkje op het psycho technisch bureau, waar de menschen die sollici- teeren op hun psychische kwaliteiten beproefd worden en waar met een wonderlijk systeem van bladen papier met puntjes bezaaid, waardoor ze verticale en "horizontale strepen zetten moe ten, met strikvragen en associatieve woorden, die onthouden moeten worden en nog veel meer, na te gaan is, of ze bruikbare krachten zijn. Dit systeem schijnt zeer te voldoen en Phi lips is natuurlijk Weer een der eerste industrieën, die het toepaste in ons land. Het heeft dit groote voordeel, dat men er een zekerder selectie van werkkrachten maakt en vele menschen er de el lende door bespaart van aangenomen te worden, terwijl spoedig daarop blijkt, dat ze niet ge schikt zijn. Dan is het avond geworden én mer ken we, dat we een ganschen dag in deze enorme fabriek hebben doorgebracht. „Nu hebt u het belangrijkste wel zoowat ge zien,',' zegt de geleiier. Als we des avonds in den trein de laatste glan sen van de zich met vurige roode letters tegen den nachthemel afteekenenien naam Philips lang zaam zien versc"hemeren, bedenken we nog even, dat we 'dezen dag wel iets héél bijzonders hebben beleefd Want wat staan wij, die dagen kunnen "door brengen in een Louvre of Mauritshuis, uren lang neuzend voor een '"klein ons dierbaar schilderijtje, die wekenlang snuffelen in oude boekerijen, in incunabelen, die ons soms niets 'loeren, vér van het waarachtige, kloppende, rhytmische leven van dezen tijd en wat is .dit alles grootsch, overwel digend, wat leert het ons duidelijk, dat er evolu tie is, dat de wereld vooruitgaat, zoolang er de energieën zijn als deze, die niet alléén haar bedrijf vooruitstuwen, maar ook zorgen, dat haar werk tot een cultureele macht en kracht wordt, die zorgt, dat het leven voor den eenvoudigen mensch, die zijn brood met handenarbeid verdient, beter en schooner wordt, dan het vroeger was. O zeker, er is in dit alles een sterk bewijs, dat er 'evolutie is en men 'behoeft 'niet te betwijfelen, "dat 'ie moderne techniek er toe bijdraagt. Dat enkele kunstzinnige naturen gekwetst worden door ie onaangename dingen, die er nu nog noodzakelij kerwijs a.an de moderniteit verbonden zijn, als daar zijn lawaai, onrust, gejaagdheid', verdwijnen van de dingen, die lief, rustig, vertrouwd en mooi waren, doet er niets aan toe of af Want dat hlles is slechts tijdelijk #©n alleen omdat de gewone menschheid nu eenmaal niet in staat was gelijken tred te honden met den razend snellen werel.il vooruitgang. Het is de ontzettende vaart, die een tijdelijke verbijstering veroorzaakt. Maar als we het jonge geslacht zien, dat opkomt in ie nieuwe wereld en vooral daar in dat arbeidersoentrum en heiligdom van de schoonste resultaten der moderne technische wetenschappen, dat aldus we] als een symbool mag beschouwd worden van de 'heele toekomstige maatschappij, dan beseffen we, dat werkelijk de werêld gaat naar een rijker én intenser leven, dat een nieuwe schoonheid zal komen inplaats van de oude. Eh dat het?' onze fout is te treuren om "Beethoven en "Rembrandt, terwijl we niet zien willen, dat er iets anders voor hen in de plaats zal komen De herinnering is iets heel teediers en "beheersoht veelal den menschelijken geest. Maar ze belet ons té vaak de toekomst te zien! „Goed, goed," antwoordde .die „mevrouw". „Ik zal de koffie zelf iwtel bedienen. Doe de deur maar achter u toe, Want we zullen van'avond niet meer uitgaan." De dienstbode verwijderde zich. Het tiweetal at en .dronk, waarna 'Amanda de tafel opruimde en de koffie haalde. „Welke likeur wil je drinkën, Arnold?" vroeg Amanda. „Rum, liefste, zooals gewoonlijk. Wat jij?" „Ik? O chartreuse natuurlijk. Ook als ge woonlijk niet waar'? Ik dlwieep met chartreuse Ja, ja, die Karthuizér-monniken zijn knappe lui!" Amanda diende de koffie voor, schonk Soliva een glaasje rum in eu zichzelf een glas char treuse. die, gelijk iwe weten, nii mét den wionder- drank uit Canada vermengd was Hierop plaats nemend, stak zij een Turksche sigaret op, leegde haar hop koffie en vervdügens haar likeurtje, en terwijl ze druk bleef praten vulde en ledigde zij haar glas drie of viermaal.' Jean Soliva sprak ook heel druk en hield haar daarbij goed in het oog. 't Sloeg eindelijk elf uur. Soliva stond op, deed de dieur op slot en .de lui ken dicht, om vervolgens «weder tegenover Aman da plaats te nemen. i De laatstgenoemde begon zooals Ernst Ga- raud 21 jaren geleden plotseling de uitwerking van den zonderlingen drank te gevoelen en zag als een krankzinnige in 't rond. Zij wreef de hand langs het voorhoofd en greep daarop naar Voor Huis en Hof HET ONDERHOUD DER KAMER PLANTEN. Htsbben we de vorige maal op de nood zakelijkheid van goed gieten der planten ge wezen, niet minder noodig is het regelmatig onderhouden en schoonmaken van de plant. Zoo gosd als een mensch, moet ook de plant' ademhalen. Daar de bladeren dien dienst der. longen op zich hebben genomen, moet wed ook zorg .'dragon, dat ze die taak naar behoo- nen kunnein vervullen. In 'het blad bevinden zich duizpnden voor het oog onzichtbare ope ningen, de z.g-n. huidmondjes. Door die huid- mondjes treed de lucht binnen in het blad, waar het de zuurstof afgeeft. Op dezelfde ma nier dus als bij mensch en dier in de longen plaats vindt. Maar hoe gemakkelijk raakt zoo'n ragfijn openingetje niet verstopt! Een nietig slofje is voldoende om het de lucht onmogelijk te maken toe te treden. Het is dus eenvoudig tie begrijpen, dat, wanneer de bladeren met; •een laagje stof bedekt zijn, de ademhaling stn staat. En dat is 'funest voor de plant! Die moet stikken. Het is dus een eerste zorg dia bladeren van het stof te ontdoen. Dit gebeurt Speel niet f De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de Juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker s Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alleen een ziektekiem-doodende, maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan aen beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prikkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige AKKER"* Voorde Borst P«r kok«r: 1.50, i 2.75, f 4.50 het best met een natte spons. We wasscheh die bladeren schoon, zooals we ook onze huid wasschem, waardoor de huidporiën open gaan en we ons zelf frisscher gevoelen. Speciaal; in dien winter wordt er nog al eqns tegen1 gezondigd de bladeren niet genoeg te reinigen, terwijl juist in dien tijd in den regel d>e meeste1 stof in die kamers wordt gevonden. Dan dient, mien noodig elke week de bladeren aan onder en bovenkant met een zacht sponsje in lauw water gedompeld te reinigen. Dat is niet al leen bij de groote planten noodig, zooals iele Clivia, Palmien enz., maar ook bij" de planten miet fijner blad, zooals de Asparagus-soorten. Daar het daarbij niet mogelijk is met een sponsje te werk te gaan, waardoor het blad! zou beschadigd worden, dompelt men zoo'n plant in teen emmer lauw water, waarna main., hem laat afdruipen. In dien zomer is het eenvoudiger. Dan kanj men bij een zacht regenbuitje de meeste onzer kamerplanten wel buiten zetten. Behalve op het onderhoud der bladeren, duet ook gelet op het onderhoud dier potten. Als pot moet men steeds nemen ©en gewone aarden pot. Die is poreus. Geglazuurde potten of geschilderde potten zijn ondeugdelijk. Want niet alleen de bladeren moéten ademen. Ook de wortels moeten voldoienide luchtontvangen. haar keel. t Is of 't lyer brandt riep zij. Jk heb dorst., En zij ledigde een groot glas water Dat verhaast-1 te de werking van het waarheidslikeur. Met 'drei gende oogen sprong zij van haar stoel. Een kramp achtig gelach, dat gij deed hooren, scheen uit haar borst te komen. Zij begon met groote schre den op en neer te loopen. Met de meest© kalmte ging Jean Soliva haar met de oogen na en toen hij het geschikte oogen- blia aangebroken meende vroeg hij opeens:' „Welnu, mijn schat, heb je al geraden wie >de man /was, die in den ijzerwinkel van de Bour bonkade dat mes heeft gekocht Amanda zag hem met ©en vreemden oogopslag aan en antwoordde op sissenden toon: „Wie die man was? Jij kent hem evengoed als ik. 't Is de zelfde, die het bewijs van Ducemin's valschhei'd in geschrifte en de bekentenis van mijn diefstal bij mevrouw Delion heeft opgekocht. Jij bent het. Dacht je, dat ik dat al niet' lang begrepen had. O, ik heb zoon fijnen neus. Jet kunt mij geen knollen voor citroenen verkoopen, meneer de baron. Al zeg ik niet veel, ik denk des te meer je hebt het mes gekocht op den: avond, dat je mij met ©en rijtuig naar Lucie bracht en /wel terwijl ik bij haar boven iwias. Jé hebt mij alles uitgevraagd omtrent haar, je toen in een hinderlaag gelegd en het arme kind overvallen. Je deugt nog veel minder idan ik, mijn engel ik ben een dievegge, dat geef ik toe„ maar 'jij D nu is mógelijk bij eert porêus© pot. Door de por ën kan de lucht inf dé aarde trekklen. Het is natuurlijk gieem bezwaar aen aarden pot te zétten in ©en geglazuurd- of koperen cache- pot. Alleen zal het noodig zijn zoo nu en adn hiet potje ereens uit tfa voorschijn te ha leng omdat er nog al eens vaak een groenen aan slag po komt. Dit aanslag moet er dan worden, afgeschuurd. Dan komen de poriën weer opan en de wortels, die meest alle tegen den pot-i wan.d aanliggen (wel een bewijs hoe zeer ze) de luchttoevoer op prijs stellen!) kunnen zich aan de versche lucht te goeid doen. Verschillende insecten kuninien den voordee lt gen groei der kamerplanten tegen gaan. Enkele ervan, de meest voorkomende, en hun; bestrijding zullen we de revu© laten passee- ren. Bloedluizen vindt men op'Varens, 'Chry santen.. Cinnevaria's enz. We krijgen ze weg door te sproeien' met ©en oplossing van 1 ons zieep in een emmer water, waaraan 1 of 21 kopjes spiritus zijn toegevoegd. Kleinere plan ten dompelt mén er geheel in, slechts ieen' oogenblik. Vooraf heeft men dan het water 40 a 50 gr. C. warm gemaakt. Schildluizen ziet mein vaak op palmen. We z.iïn dan witte vlekjes. Boen de bladeren goed1 af met zeepwater of met een spons met water van 50 gr. C. Op Clivia's komen wel eens; wa'iuizen voor. Ze komen overeen met de bloei' luizen op appelboomen. Wrijft men de wol- pluisjes fijn, dan scheiden ze een roode kleur stof af. Met zeepwater zijin ze te vernietigen. In dien zomer bij warm weer en droogte ont staan vaak bleeke stekjes op de bladen, ver oorzaakt door een aantasting van de Thrips. Houdt daartegen de kamer koel en wat voch tig. Is de beschadiging, dus de insect, er een maal, dan spuit mm met een 2 pCt. oplossing 'dieel op 50 deelen water) van Phytophilinie. Tenslotte willen we nog wijzien op het na- deelige van tocht. Zoo min als een mensch kan daar teen plant tegen. Bij het kamer doen! zet men alles graag tegen elkaar open en jnfeni vergeet, dat het zpo nadeelig is voor de ka merplanten. Frissche lucht is noodig, maar zorg, er voor dat geen tocht ontstaat. In den winter; lucht men alleen midden op den dag. 's Mor gens is het buiten te koud. Beter is het dap! inplaats van teen raam, eejn deur open te z/eti ten, waardoor lucht uit een andere kamer kan binnenkomen. I i KUNSTLICHT BIJ KUIKENS- Over dit onderwerp werd het vorig jaar in de „Everybody's Paultry Magazine", ©en Ameri- kaamsch kippenblad, geschreven over -je ervarin gen die gebroeders Butler in New Yersey «daar mede hebben Opgedaan. Zij hangen een flinke lamp boven de earoussel kunstmoeder en laten die den heelen nacht door branden totdat de kuikens 6 tot 10 weken oud! zijn en ze bij het licht allemaal roesten. Dan wordt plotseling het licht weggelaten, zonder dat dit nadeelig ©gevolgen heeft. De kuikens dat dit naideelige gevolgen heeft. De kuikens brengen den donkeren nacht In 't vervolg op stok door. 'Men heeft hierbij verschillende voordeelen. In de eerste plaats kunnen er meer kuikens onder de kunstmoeder, omdat er altijd dag en uachti kuikens bij het voerbakje zijn Het gevaar voor opeenhooping en verbroeiing is dus veel gerin ger en als tweede voordeel kon worden geoon- sfatteerd, dat de sterfte veel minder 'was. Daar door ,maar ook doordat ze ook 's nachts kónden eten was het derde voordeel, dat de groei vlotter en vlugger verliep. Het is immers zoo, datf de kuikens in 't begin een groot deel van den 'dag in het donker onder kloek of kunstmoeder door brengen. Hoe ouder ze worden, hoe min/der lang ze onder kloek of kunstmoeder zijn. Wanneer een kloek met kuikens iu zoo'n verlichte ruimte komt, dan gaat ook zij1 als regel vlak onder de lamp zitten om de kuikens gelegenheid te geven 's nachts zich 'te voeden, Dr. Hagendoorn en ook het Pluimvee proef station te Beekbergen heeft, men verschillende proeven genomen, die iu dezelfkie richting wij zen. Vooral voor kuikens, die vroeg iu het voor jaar geboren zijn, kan dit voor ons land een, nuttig efffeet hebben. Het is althans dit; voorjaar met een koppeltje te probeeren. Hoe vlugger de kui kens de „kinderschoenen" onfwassen zijn, hoe beter. Want zooveel te meer {weerstand hebben ze gekregen. En daar gaat het toch om: flinke, krachtige jonge hennen. En daaraan hapert nog iwel eens Iets bij vroeg broed Die dagen zijn dan bent een moordenaar." zij geraakte in groote opgewondenheid en haar stem werd al scheller en scheller. Jean Soliva stond op, ten einde haar het ziwij- gen op te leggen Amanda week terug. „Raak me riiet aan," gilde zij. „O ik ken je iwel. Nog niet geheel en al, maar ik zal spoedig genoeg Weten wie je bent. Ik ben op het goede spoor en iweet ik eenmaal je Waren naam, pas data op je tellen. Ha, jij hebt het bewijs van mijn diefstal! opge kocht, je kunt mij in 't ongeluk helpen, maar ik zal je voor zijn, of je zult mij^. het stdlzWijgien duur betalen. Waarom heb je Lucie willen dooien Daar steekt een geheim achter, doch ik zal het uitvinden en dan begint de strijd, dlie door mij moet ge/wonnen worden. Ha, ha, je hieldt mij1 voor dom, maar je hebt je geweldig in mij vergist. Ik heb veel ontdekt en de rest 'geraden. Nu zal ik al je gangen nagaan ©n' je vervolgen als je schaduw. Ik wil geld hebben, veel geld, en dat moet jij me geven. Ik wil rijk zijn en jij moet mij rijk maken, of anders öp~mijn iwoord van eer bezorg ik je een plaats aam! de galeien Begrijp je dat Versta je dat Op .de galeien - ha, 'ha, ha! ja, ja, op de galeien!" Hier brak Amanda in een lang én schrikaan jagend. onnatuurlijk lacheu los. Soliva begon zich bezorgd te makien, dat die akelige lach buitenshuis zou kunnen gehoord wor den.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3