MOEDER EN MARTELARES Raad Noordscharwoude Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 18 December 1928. 37e Jaargang Buitenlandsch Overzicht No 146 (■TERG. TELEPHOON 52 NIEUWE LAHGEDUKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden f 1.15 - UitgaVB! FiflM I, KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van l5 regels 7S cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte We hebben de laatst© jaren 'wel geleerd wat voorzichtig te zijn met onze verwachtingen in het internationale politieke le'ven. De ontgooche-! ling, die het verlrag van Versailles en ide andere vredesverdragen ons hebben gebracht, heeft een gevcel van cynisch wantrouwen nagelaten, dat ons ook nu nog wat bitter doet glimlachen, wan neer een nieuw, succes van de internationale vre desbeweging wordt aangekondigd. Daarom deden iwe vanzelf een beetje wantrou-- wend, toen het anti-oorlogsverdrag van Kellogg als een nieuwe overwinning van het internationa lisme werd aangekondigd. Maar zoo langzamer hand, al begrepen we dan wel, dat het verdrag den oorlog niet buitensluit, omdat die Amer'r kaansche professor wel eens gelijk kan hebben, die zei, dat dit verdrag, id|oordaJt 't bepaalde oor logen toeliet, als 't ware een sanctie van die oorlogen bevatten, zoo langzamerhand werden we toch een beetje goedgelooviger. We zagen, dat in dit verdrag toch een gje- dachte, zij het nog zeer onvolkomen, zich uit sprak, die feitelijk de grondslag is van alle vre desbeweging, de gedachte, dat de oorlog een mis daad is. Maar, bovendien begrepen ,we de waarde van Amerika's deelname aan ide vredesactie, die door dit verdrag was ingeluid èn dlie aan "de actie een krachtige steun scheen te beloven. Sindsdien heeft het Amerikaansche vlootplan ons ook ten opzichte van Amerika's vredelievendheid wat wantrouwend gemaakt. En wie gelooven nVet meer zoo vast aan de buitengewone kracht, die van Amerika voor Ide vredesbeweging en Ide internatio nale gedacht© kan uitgaan. Maar toch, nietwaar? Amerika heeft tot nu toe niet zob'n stuitend imperialisme getoond als de E'uropeesche groote mogendheden en het de groote wereldmacht geworden, wier invloed ver reikt. Zijn medewerking "blijft dus aan do vredes actie vatn bijzondere waarde. En waar die medewerking zich in het anti- oorlogsverdrag duidelijk uitsprak, gaf dit alleen het verdrag reeds een bizondere be teekenis. Maar daar blijkt nu allereerst, dat het deel nemen van Amerika aan het anti-oorlogsverdrag nog lang niet zeker is en de Amerikaanschei Senaat er allerhand bezwaren tegen heeft en in do tweede plaats, idat ook de Amerikaansche re geering van meening is, da,t het verdrag Amerika geen enkelen plicht oplegt in geval van verdrags schending door een der andere mogendheden. Het is dus zeer goed mogelijk, dat Amerika aan het verdrag heelemaal niet meedoet. En wan neer het meedoet, verplicht het zich niet tot handhaving. Waar blijft dan de beteekehis van het verdrag? Want evenmin als Amerika zullen andere staten zich tot handhaving van het ver drag verplichten* Dit wordt dan niet meer dan een offciieele ver klaring der staten .dat ze tjegen den oorlog zijn- [Maar die verklaring hadden we niet noodig. Die hebben 'we ai wei duizendmaal gehoord, zon- FEUILLETON 129) Johanna sloeg hare armen om haar heen en poogde haar te troosten en to-t bedaren te bren gen, doch Lucie klaagde, Idat er nu op. de heei-e ■wereld niets meer voor haar overbleef zij -had geen Verwanten, gee'n mensch, die haar lief had. Alles was voor haar uitgestorven, alle toe komst vernietigd en de dood zou haar welkom zijn. Vóór dien tijd wil ik hem nog ééh k'eer zien," voegde zij er bij'. „Ik wil de redenen van zijn ontrouw weten, ik wil den man, die mij ver stoot ter wille van'de millioenen van Marie Ar- mand, afvragen, wat hij mij kan ten laste leggen. Hij wilde mij niet bij zich hebben, maar ik zal op hem wachten bij de .deur van zijn huis! of bij den ingang der fabriek en dan zal hij mij te woord staan „Neen, neen, kind, dat mag je niet doen! Wat hij u kon antwoorden, zou je nog veel ongelukki ger maken dan je nu reeds bent." „Hoe zoo?" vroeg Lucie met een paar groote oogen. „Ik bedoel alleen..." „Ik ben een vondeling, een handwerkster, dat wist hij al lang en hij had daar vrede mee. Wat der idat het ide mogendheden verhinderd heeft, de afgrijselijkste oorlogen te beginnen. Zullen ze nu anders .doen? Mussblini, die tenminste dit op zijn collega's van andere landen voor heeft, dat hij de dingen ook in de internationale politiek soms bij hun naam noemt, heeft er nog pas op gelezen, dat wel van alle "kanten over vrede ge praat wordt en er zelfs een pact vart. Kellogg geteekend is, dat haast als een bovenaardsch vre desverdrag beschouwd wordt, maar dat niette min alle staten voortgaan zich tot het uiterste 'te wapenen. Hij had Duitschland kunnen uitzonde ren. Maar dat is geen gevolg van vredelievendheid maar van dwang. En het is Duitschlanid's voor beeld, dat de neiging tot sterker bewapening moet aanwakkeren. Wat zou Duitschland niet sterker staan in zijn eisch tot ontruiming van het Rijnland en. de regeling der schadevergoeding, w.anneer het een sterk leger achter de hand had. Nu blijft hiet van de welwillendheid zijner vroegere vijanden afhan kelijk- En het belang dezer vijanden, van Frank rijk vooral, brengt mee, dat ze zich niet al te welwillend toonen. Dat is ook de oorzaak van Chamberlain's uitlegging van het vredesverdrag die te Berlijn zoo'n verbitterde stemming ge wekt heeft. Duitschland zou krachtens dat ver drag allee nide vervroegde ontruiming van het Rijnland kunnen eischen, Wanneer het aan al zijn verplichtingen voldaan had, dat zou willen zeg gen, Wanneer het de schadevergoeding eenmaal betaalt had. Natuurlijk, Frankrijk wensóht geen ontruiming. En daarnaar richt zich ook Oh ami berlains uitlegging. Maar voor Duitschland opent het geen prettige verschieten. Want Frankrijk zou ook kunnen volhouden, dat het verdrag het recht geeft, de bezetting te doen voortduren, j zoolang Duitschland niet de laatste oent schade vergoeding- betaalt heeft, daö zou dus gedurende "nog tientallen jaren 2ijn. j Is het wonder, dat ]het vredesgepraat niet veel j geeft en dat zoo'n anti-oorlogsverdrag "de volken niet van bewapening terughoudt Zoolang de be geerte blijft om de nationale verdeeldheid en het recht alleen door geweld te handhaven, zullen ze er mee voortgaan en er z noo noodig gebruik van maken ook. De strijd in Zuid-Slavië toont het weer dat het recht van den sterkere alleen zege viert. Want de Kroaten hebben noch geen on gelijk, wanneer ze zelfbestuur vragen. Maar de itgeering te Belgrado is doof aan Idat oor. En nu de Kroaten hun eisch wat al te dreigend stellen en door straatbetoogingen dien eisoh kracht trachten bij te zetiten, wordt in Kroatië een mi litair heiwind ingevoerd. Het zal dus nu hard tegen hard gaan. Voor de Belgradosdie regee ring blijft het een Waagstuk. Want) de Kroaten hebben den steun van het grootste deel der Slo- venen en van andere nieuwe elementen uit het Z,uid-Slavisehe koninkrijk. En Italië 'kijkt ohge twijfeld glimlachend toe. Het kan er geen be swaar tegen hebben dat Zuid-Slavië verzwakt. Het is nu eenmaal altijd zoo "dat de! een zijn dood de ander zijn brood: is. Wie zullen ex lachen nu het Duitsche Centrum zoo verdeeld blijkt, dat het geen voorzitter heeft kunnen vinden en' 'het met den driemanschap als hoofd zal moeten doen kan hij dan nu tegen mij hebben? Wat kan hij mij verwijten? Ik heb hem nooit iets in den weg gelegd, ik heb niets gedaan, om hem van mij te vervreemden ik moet hem spreken!" „Neeu, kind, mijn dierbaar kind, dat moet je niet! Ik smeek het u, zet die gedachtlen, uit je hart!" „Gij weet dus, waarom hij mij verlwierpt?" „Tracht nooit dat vreeselijk geheim tie door gronden." „Gij kent het dus evenals hij?" „Ja," stamelde Johanna Fortier. „Hoe „Ik heb Edmond gesproken?" „En dat verzwijgt ge mij „Omdat ik u de zielesmart wilde besparen?" j,Kan ik dan nog grooter leed hebben dan nu? Spreek, moeder Mina! Doe 't uit meielijden toch! Wat kan hij mij voor de voeten werpen? Ben ik schuldig, zonder het te weten? „Neen, mijn engel, op u valt zelfs niet het ge- riugste vermoeden. Hij mijdt u alleen, omdat ©en huwelijk tusschen hem en u onmogelijk is doeh dat is een geheim, waarnaar ge poolt moet zoe ken." „Een geheim? Ik heb geen .geheimen. Hebben misschien zij, die mijne ouders waren en mij on barmhartig in een vondelingshuis brachten, iets slechts of wreeds misdreven. Was mijn vader een msidadiger. Moet ik ide straf Idragen voor zijn schuld i<n „O, zw ijg, kindKlaag noodt uw vader aan. De Raad lezer gemeente vergaderde gister avond 8 uur in voltalfge zitting. Voorzitter, burgemeester Jhr- A. L. van Speng- ler. n Secretaris de heer K. G. Reinders. Na opening door den voorz. met welkom, wor den de notulen van de vorige vergadering ge-i lezen en onder dank aan den samensteller Onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot aankoop van het perceel van den heer J./ Wink. i Dankbetuiging van den Penningmeester van „Het Witte Kruis" voor de subsidie ten be- hoeve van de Ontsmettings inrichting. Voor kennisgeving aangenomen- Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen een adres van den raad van IJsselmonde te rich ten aan tie Kroon, over de toepassing van, art| 122 van de Gemeentewet. Op 't verzoek om adhaesie te betuigen, werd niet ingegaan, omdat men voor dergelijke zaken heeft de Ver. van Nederlamdsche Gemeenten. Op een door het Gemeentebestuur reeds langen tijd terug gerichten brief aan Alkmaar om in-1 lichtingen omtrent den bouw van het Centraal Ziekenhuis, is thans als antwoord ingekomen, dat de wijzigingen in het plan vergrooting be- teekenen en grootere uitgaven betj©ekeaen, ter wijl later nog meerdere inlichtingen zullen wor den verstrekt. In afwachting hiervan wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van het bestuur van de School met den Bijbel om een subsidie van f200 tot dekking der tekorten van dein cursus vdöP bntwikkelingsouderwijs voor de Schoolvrije jeugd, en. een verzoek van het R|.K. Schoolbestuur om f 220c De voorz. zegt dat bij het verleenen van subsi die aan de o.l.s. de raad zich uitsprak' dat ook eventueele andere aanvragen zouden worden inge willigd. B. en W. stellen voor aan do School met den B. f 175 te verleenen en aan "het R..K, Schoolbe stuur f 100. Wat het eerste betreft, wordt dit voor ges leid door de meerderheid van B. en W. De mindjefheid ■(wilde f 200 verleenen. De Voorz. zegt dat B. en Wi- tot het geven van 'f 100 zijn gekomen, omdat een aanzienlijk aantal leerlingen uit öudkarspel en Ziui'dschar- woude den cursus volgt, i Aannemende dat de twee andere gemeenten ook f' 100 geven, zou het R.K. Schoolbestuur over f 300 kunnen beschikken. Oudkarspel heeft reeds besloten f 100 te geven. Daarmede kan men ©en cursus bedruipen. En daarnaast bestaat toch nog gelegenheid om schoolgeld te heffen. Ook stelt de meerderheid voor f175 te geven, omdat er een paar leerlingen uit andere gemeen- „Wien moet ik het anders doen?" vroeg Lucie met eene bij haar ongewone heftigheid. „Ik wil licht hebben in de duisternis. Liever alles dan die twijfel, die onzekerheid. Gij hebt Edmond ge sproken, moeder Mina, u heeft hij dat ontzetjtende geheim medegedeeld, ge moogt "het mij niet langer j verzwijgen. Spreek dus. Als 't een zonde is, mijn I vader aan te klagen, dan heb ik niemand anders dan mijn moeder te beschuldigen." Een rilling voer Johanna door de ledeh. Ze had haar kind kunnen toeroepen: „Uw moeder ben ik en ge kent mij!" Maaf mocht zij dat, zonder be wijzen bij te brengen voor haar onschuld? Zij boog het hoofd en zweeg, „Spreek toch!" hernam Lucie. „Heeft mijn moe- j der een misdaad gepleegd Waarom houdt Ei-i- j mond ons huwelijk voor onmogelijk?" „Omdat hij daartoe gedwongen werd. Edmond zou het geheim, dat hem van u scheidt, nooit! vernomen hebben, zoo niet iemand er belang bij had gehad, het hem mede te doelen. Er is' iemand!, die het verleden doorzocht, en daarop tot Edmond gezegd heeft, als ge weigert mijn dochter tot uw Vrouw te hebben, zal ik u beletten mee Lucie te trouwen. Als ge die verbintenis durft door zetten, zal de heeie wereld het wetien." „Maar wat dam toch Houd mij niet langer op de pijnbank. Als u niet spreken wil, zal ik Ed mond dwingen mij d« waarheid te bekennen, of die juffrouw Armand, die mij hier gebeden heeft, om van Edmond afstand te doen. Zij weet gewis die redenen van Edmonds gedrag tegenover mij. Naar ten komen. 1 De heer Zut vindt het verschil groot. De open bare school krijgt f 200, de A.R. f75 en ide Kath. f 100. Terwijl er toch veel meer kinderen op den R.K. cursus gaan. De voorz. antwoordt idat bij het verleenen van subsidie het aantal leerlingen geen maatstaf mag zijn. De kosten blijven to.ch ongeveer hetzelf de. Door 't R.K. Schoolbestuur is een bedrag per leerling geraamd. Dit zou tot zulke onbillijk heden aanleiding kunnen geven, omdat dan een andere school eventueel de cursus niet zou kun nen worden gegeven. 'Een subsidie van f 100 is niet te laag omdat de andere gemeenten dit toch ook !wel zullen doen. Kwamen ef alleen kinderen uit Noordschahwouie, zeker zouden B. en jW. voorstellen meer subsidie te geven. De heer Z,ut. In Oudkarspel is f180 aange vraagd en er wordt f 100 gegeven. Ik dacht dat er hier wel f 25 bij kon. De voorz. zegt dat men niet moet' zien naar wat aangevraagd wordt, maar men er rekening mee moet houden, dat met een subsidie van f 300 de cursus zich kan bedruipen. De heer Ootjers zegt ook dat geen rekening is gehouden met het aantal leerlingen. 'Wanneer er meer leerlingen aan de O.L.S. zouden zijn ge weest, dan zou .dezelfde sübsidie van f 200 ge geven zijn. 't Is' alleen de bedoeling om het ge- v'dn van 3eti cursus mogelijk te maken. De heer Broersen is van oordeel dat men met de bijdragen van andere gemeenten niets te ma ken heeft. Wanneer wij gelijk behandeld wor den, komt het de Kath. evengoed tloe als de an dersdenkenden. Tn zijn antwoord aan den heer Broersen nog eens alles resumeeren.de, zegt voorz., dat ook de anderen B. en W. even na aan liet hart liggen.- j De heer Kooij kan zich met 'het voorstel van B. en W. vereenigen en is van oordeel dat met j een subsidie van f300 de R.K;. in ee|nj"gunstige conditie verkeeren. 1 Het voorstel om aan de Rj.K. een subsidie' te geven van f 100, Wlordt aangenomen met de hee- ren Zut en Broersen tegen, Het voorstel om f 175 te geven aan 'de School met den B. iwordt aangenomen biet den heer j Broersen tegen. j In behandeling komt thans de verbetering van den TWuijverweg." De voorz. geeft hierop een toelichting, zooi als die reeds eerder in ons blad' is hekendi ge- 1 maakt en stellen B. en W. voor om het v.oorst|el, zooals het thans luidt, te aanvaarden. Op een vraag van den heer De Geus antwoordt voorz., dat .wanneer d-e weg voor twiee derde is bebouwd het onderhoud geheel voor Sint Ran- cras komt. Op een vraag van den heer Kwiadijk omtrent de f 8000 voor klinkerbeharding, antwoordt voorz., dat door Noordschariwloude hierin alleen ■1/6 wordt bijgedragen. De heer Kwiadijk spreekt er zijn voldoening over uit dat het voorstfel er is en is er voor, iwant zoo zegt hij, dan zijn wij uit de misère vandaan.. De vóorz'. (ironisch). En wanlneer het voorstel wiordt aangenomen, zal het vterzoek aan de Kroon haar zal ik toegaan en haar op mijn beurt bidden om mij te zeggen, welke smaad mij drukt 1 en aJs ook zij weigert, wend ik mij tot haar vader." „Neen, Lucie, dat zal niet gebeuren!" riep Jo hanna buiten zich zelve. „Ik, ik zal u alles zeg gen! Ge zult zien, dat Edmond niet beschuldigd! mag worden, dat hij u hiet huwen kan gij zelf zoudt u tegen eene dergelijke verbintenis ver zetten, zoolang de onschuld uwer moeder niet bewezen is." ,/Mijn moeder werd dus aangeklaagd?" vroeg Lucie, over 't geheele lichaam bevend. „Waa-r- van „Van moord!.... Uw moeder weid gevonnist, wegens den moord op Edmonds vadier gepleegd?" Onder het uiten van een ihartverscheurenden gil, verborg Lucie het gelaat in beide handen. Een paar minuten bleef daarop alles docdstil. „Zij werd gevonnist...." jammerde Lucie ein delijk. „Onrechtvaardig! Hebt ge niet gehoord', hoe Edmond Labron zelf aan de onschuld van ai« ongelukkige vrouw' gelooft?" „Waarom ziet hij dan van mij af, als hij dat doet „Kan hij dan 'de openbare meening trot9eeren?" „Ood', o mijn Godklaagde Lucie handenwrin gend. ,Waarom heeft mijn moeder mij het levens licht geschonken 1"

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1