Hike Breijer's SsèmT Zaterdag 15 December 1928 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING Filiaal: Langestraat 44 - Tel. 1184 Revue van de Week i)EZE Luidspreker, Speciaal Corsetten - Magazijn NO 147 IBTERC. TELEPHOO* 52 NIEUWE LAPEDIJKER (OlftilT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte MIENT I - TEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. Het is een uitstekende gewoonte, zich bij alles wat men doet tie laten leiden door een vaste rege ling. Wie zonder systeem door het leven wil gaan, die gelijkt op den schipper die den oceaan wil oversteken zonder compas. Natuurlijk is hoofdzaak, dat men geen principe tot leiddraad neemt, waarvan men niet vooraf het nut en de degelijkheid heeft overwogen. Be ter immers nog geen compas, dan een dat gefor ceerd is en waarvan de naald naar het Westen of Ziuiden of Oosten wijst? Bovendien is een vaste regél iets, waarvan men op het gepaste oogenblik mo-et1 durven afwijken. Niets is zoo hatelijk, 'zoo dwaas tevens als onge gronde Pxincipenrciterei. Er zijn altijd omstan digheden in het leven, bij dewelke het zelfs kan zijn, een levensregel te durven opofferen aan het onmiddellijke belang, vooral wanneer men er zich zeiven niet door schaadt en anderen nuttig kan zijn. Onlangs kwam een man bij zijn patroon ein; vroeg aarzelend om een voorschot op zijn salaris. De man was handelsreiziger en hetgeen hij vroeg, was niets anders dan een afrekening van de hem toekomende provisie, waarop hij dus ten volle recht had. Slechts door omstandigheden gedwon gen stelde hij die vraag, vertrouwend op een beetje goedwilligheid. De patroon weigerde hem deze tegemoetkoming onder voorwendsel dat' het in zijn zaak steeds de vaste gewoonte was in 'het begin der maand af te rekenen. De vrouw: van den man was ziek. Ter[ wille van die afwijzing moest ze een gedeelte der ver zorging missen, die haar wellicht had' kunnen genezen. Hoe gemakkelijk faas het voor dien werkgever geweest, door een kleine afwijking heel wat leed, bitterheid, te voorkomen. Ziiilke stokpaardjesrijiderij is nooit goed te keu ren. In de meeste gevallen getuigt1 zij van onver schilligheid, harteloosheid of... eigenwaan. Het is alsof men zeker 'is, dat zijn zelfopgebouwde regel zoo onovcxtreffelijk is, dat men er zelfs menschelijkheid, of althans het geluk van an deren, mag aan opofferen. De meeste mensóhen weten geen onderscheid te maken tusschen levensregel en principenreiterij!- De eerste ontaardt1 steeds in het laatste, wanneer ze verwordt tot' een ongemotiveerde wet, waar van men zich tot slaaf maakt'. Slavernij is altijd immoreel, niet slechts dan wanneer men slaaf is van menschen. Er is geen erger slavernij tenslotte dan di eeener verkeerde gewoonte. Van deze laat ste hebben wij er doorgaans reeds genoeg, zorider dat wie hun aantal nog met' een komen vergrooten. En misschien kan hetzelfde gezegd worden van principes in het algemeen. We verwarren er ten slotte in. Misschien deed men er beter aan hun aantal te verminderen en 'iye zouden er allen wel bij varen. 'Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft on zei Psy chologische medewerker Dr- Jos. de Cock;, vain Merlenstraat 120 Den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over 'de wijze, waarop zij hun geest, kunnen verfr'isschen en hun wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Moeder te N. S. Van zoo'n jong kind ban men nog zoo weinig zeggen. Wacht u liever nog een tijdje, töt! uw kindje loopt en praat. Mevr. 'N. N. te Oi. Op verzoek worden nimmer brieven in Üe cou rant behandeld, maar bij den aanvrager aali huis gestuurd. Verzonden brieven. 'J. K. te N. S.; Ouders te Z- S. 11 December. De Tweede Kamer heeft zich Woensdag j.l. 5 December, den dag, in den avond waarvan immers Sinterklaas en zijn zwarte Piet (inmiddels naar Spanje teruggekeerd) over de daken der huizen rijden, overvloed van geschenken aan volwas senen en kinder kens uitdeelend, de wee Life veroorloofd om reeds te drie ure uiteen te gaan- Na er een ouderwetsche ocshtend-zititing van 11 tot 1 uur te hebben aangeknoopt. Op Vri]da0 December haalde zij ruimschoots de schade verder in door eventjes tot 's avonds half acht de' ver gadering te rekken. Dr. de Visser, de loco-voorzit ter, in de dagzittingen de functie van den (ge lukkig steeds in beterschap toenemenden mr. Ruijs de Beerenbrouck vervullend;, heeft de hooge ver gadering Vrijdag j.l. nog eens met allen nadruk vermaand, uiterst zuinig te zijn met den nationa-- len tijd, wil :1e Kamer op 21 dezer door haar midwinter taak kunnen geraken. Wij hebben o.m. nog de Defensie hoofdstukken en het Indische budget voor de borst. In het begin der parlementaire week is ge boren een motie-me vr. De Vries.Bruins, over de hygiënische en medische verzorging aan boord van 'schepen, m verband met de ziektegevallen op de lnsulin.de voorgekomen. De Begrooting van Onderwijs, K. en W. nam ook ditmaal een lange, lange reeks van Parlementsuren in beslag. Voor inhoud en strekking der redevoeringen moet ik verwijzen naar de dagbladverslagen. In de avondzitting van 4 December j.l. hield minister v. d. Vegte zijne rede ter beantwoording van al 'wat over Hoofdstuk Waterstaat was be toogd. gevraagd, gecritiseerd. Wie van de schrif telijke gedachteriwisseling over Hoofdstuk IX heeft kennis genomen, zal in 's ministers rede niet zoo heel voel nieuws hebben aangetroffen. Zijns Esc. verklaarde met vertrouwen den tijd tegemoet te zien, waarin over de „sloomheid", achterlijk heid bij de gestie van zijn departement gunstiger zal worden geoordeeld, dan nu'het geval was. Wat de tollen betreft, zei mr. v. 3. Vegte, dat als de Wegenwet er is, de wegruiming van de tollen systematisch zal geschieden. Nieuwe tollen zul len, verzekerde de minister, niet in het leven worden geroepen. Eene oommissie van deskundigen, kort gëleden gevormd, zal ook de kwestie van het zéker on duldbaar 'rumoer bij het verkeer hebben na te gaan. Weldra wordt een ontwerp tot Maasverbete ring in Brabant ingediend. Zi.Exc. hoopt dat de groote zaak van het Amsterdam-Rijn kanaal nog in dit zittingjaar kan 'wof3en"l5éSslist. Er is een tracé gekomen, dat Amsterdam zal bevredigen. T.o. der autobussen zei de minister., dat wan neer eene aanvrage inkomt tot het toestaan van een nieuwe ooncessie, de motieven er voor met zeer groote aandacht zal overwegen. Woensdag j.l. 5 December heeft minister Wil zink zijn beleid als hoofd van Onderwijs, K. en W. met kracht en talent verdedigd. Ik teeken aan, dat Z.Exe. verklaarde, geen reden te vinden om een nieuwe commissie voor het spelling vraagstuk te benoemen. 'Voorloopig dient aan De Vries én'Te Winkel te worden vastgehouden. Fen leerstoel in de homoepathie oordeelt de minister noch noodig, noch gewensc'ht. Uitvoe rig en voor velen overtuigend, verdedigde mr. Waszink zich tegen de bezwaren, tegen zijn be leid ingebracht. Het wachten is en' blijft op verschillende commissoriale rapporten. Hij ver klaarde de ontwerpen tot regeling van het voorbe reidend en middelbaar onderwijs nog 'in deze zitting periode te willen behandelen met de Ka mer. Den heer Albarda, die zijn beleid 'wel het scherpst had gecritiseerd, riep den minister toe: /Wacht slechts, tot gij zelf eens aan de groene Regeeringstafel zult zijn gezeten" De Tweede Kamer heeft Donderdag 6 December na ampel en vaak warmgaioopen "debat mei 34 45 verworpen 3e subsidie van f 10.000 voor de Katholieke Hoogere Handelsschool te Tilburg. Katholieken en anti-revolutionairen, behalve prof. Visser, steunden dezen ppst. De oppositie ging uit van den Chr. Historisohen afgevaardigde Tila- nus. In hoever dit votum de kansen van Coalitie- herstel zal verzwakken, moet de naastie toekomst lecren... Minister Waszink verklaarde te besef fen, dat hem hier een nederlaag faaehtte,. maar wenschte toch geen gehoor te geven aan den wenk, hem door prof Visser gegeven om den post terug te nemen. Bij de afd. Hooger Onderwijs verduidelijkte Z.Fxc. den heer Tilanus, dat van dit kabinet geen algeheele herziening der wet op het Hooger Onderwijs is te wachten. In) de avonid-vergadering van 6 December nam minis ter v. d. Vegte terug het artikel, scheppend een afzonderlijken luchtvaartdienst. Hij zal beséft hebben, hier te staan vóór het alternatief om' te retireer*n of nederlaag te lijden. Bij suppletoire Begrooting zal deze zaak nu worden afgedaan. Als telken jare sinds „onheuglijke tijden" werd daarna het altijd reusachtige „verlanglijstje" bij Waterstaat afgewerkt. De minister komt Dinsdag avond 11 December weer aan 'het woord. Vrijdag j.l. is de Begrooting van "Onderwijs K. en W. afgehandeld. Behalve het stemmen over amendementen Zijlstra <?.s. en Langmah c.s Het eerste amendement wil de f 5000 subsidie voor het orkest te Leeuwarden, alsook de f7500 hoogere subsidie voor het Resident-orkest schrap pen, het tweede is slechts gericht tegen Je ver hoogde subsidie voor het Haagsche orkest. Z,eer "waarschijnlijk zullen beide amendementen wor den verworpen. Wij hebben nu de hoofdstukken Financiën en Defensie vóór de borst. Bij laatstgenoemde Be grooting zullen begrijpt men wederom tie ontwapenings-desiierata, met al wat daaraan vast zit, worden opgewarmd1. O ins Lagerhuis heeft nog twee extra-inspan nende weken door te worstelen, alvorens de Kerst- klokjes een "kort recès gaan inluiden. Over den stand der onderhandelingen "tusschen Nederland en België over het te sluiten Verdrag, luiden de jongste tijdingen niet bepaald optimis tisch. Eiene nota uit Brussel zal het Haagsche Plein hebben bereikt. De „tendenz" daarvan moet wezen: laten we ons niet al të zeer haasten. Het schijnt dat de marge tusschen de Belgische wen- schen en de Ne der lands che bereidvaardigheid om I een deel daarvan in te willigen, niet veel klei ner is geworden dan énkele maanden geleden liet geval faas. De geruchten over plannen, wel- ke ontkiemend zouden zijto ter voorbereiding van eene reis, door prinses Juliana naar O.Tndië te i maken, duiken "weer op. 'Er wordt in die berich ten verduidelijkt, dat onzie Kroonprinses in elk geval eerst haar studiën moet voltooien. Wachten wij dus ook hier af, wat loader omtrent deze voor nemens zal blijken. Personalia: Sir Henry Deterding te Londen, de generalissimus van de Kon. Petroleum-maatschap- pij, en ir. G. F. Stork, de groot - industiriee 1 te Hen gelo, zijn door de Technische Hoogeschool te Delft verheven tot docttores-honoris causa in de tech nische wetenschap. Prof. Treup, de pas met zoo veel Warmte gehuldigde, is den lOen December naar de Oost vertrokken. Do Burgemeester van Deventer, jhr. mr. Van Rumalda van ^Eijsinga, heeft tegen 1 Februari a.s. ontslag aangevraagd. Als opvolger van wijlen luit.-generaal De Blocq als Inspecteur van de Burgerwachten treedt opluit.-generaal De Quay oud-commandant van de Ille Divisie te Breda. Ir. J. A. Kalff treedt af als lid der Directie van Spoorwegen. Zijn opvolger is Ir. E>. O. W.; van Dijk, chef van den dienst Exploitatie. Luit.-gene raal Muller Massis, commandant van het Veldle ger van de Vesting Holland, wordt genoemd als opvolger van wijlen generaal Kool in den Raad van State. De heer Tntein Noltértius is door HJM. de Koningin, op zijn verzhek, met dank eervol ontslag verleend als rentmeester van het Kroondomein. Iif zijne plaats heeft de Koningin benoemd den hieer J. C* Ei C. N. Mulder, Kou. Houtvester te Apeldoorn. De toestand van Kardi naal van Rossum is, volgens berichten uit Ro me, minder gunstig geworden. Uit de doodenlijst: Dr. Büchner, conservator van de handschriften aan d'e R,ijks--bibliót'hjeek te Leiden, op 44-jarigen leeftijd. O. Werkhoven secretaris van de S.D.A.P., op 41-jarigen leef tijd, te Bussum. A. van Ooy, inspecteur L.O 65 jaar, te Rotterdam, huldigt zijn rookapparaat en natuurlijk met tof ouerz'n BMI-Tmm praat. Hoera! voor ORUHO's Tabaksfabriek ouanf..^ J.GRUNO'5 ECHTE FRIES CHE BAAI-TABAK /s u/aarli/'k manjefjeh' 3 12-15* en 18 et per om. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) De misdadigheidsrubriek dér week is even uit gereid als bont van schakeering. Te Eindhoven werd ten huize van den ouid-buxgemeester van Woensel ingebroken èn voor f 38000 geroofd. De dader, een buurman van den 'bestolene, is ge pakt. De roofbuit teruggevonden. Het getal inbraken, in de jongste dagen in allerlei doelen des lands gepleegd, is legio. Het Tweede Kamerlid mr. .Deckers heeft in vragen, tot de Hegeering .gericht', de aandacht gevestigd op de schromelijke onveiligheid in N.- Oostelijk Brabant. Te Heesch werd b.v. in den Sinterklaasnacht op tien plaatsen ingebroken^ In de Limburgsche mijnstreek: namen roof-over vallen en aanrandingen voortdurend toe. Te Aals meer zijn diverse inbraken gepleegd. De daders liggen helaas slechts in figuurlijken zin op het kerkhof. Op den weg Meppel—Leeuwarden trachtten enkele bandieten een auto te doen kantelen door steenen en boomstukken op den weg te „strooien". Gelukkig kozen zij, toen fietsers in zicht kwa men, het hazenpad. T|s Haarlemmermeer had den verschillende „kraakjes" plaats. Doux pays... De schim van Schinderhannes kan zich verlustigen. Over den te Rotterdam gepleegden roofmoord valt te vermelden, 'dat verschillende verdach ten zijn gearresteerd, maar wederom vrijgelaten. Ook de procuratiehouder van den vermoorde, ia in arrest gesteld, verdacht van malversaties te hebben gepleegd. Deze heeft hij bekend 'te hieb- ben gepleegd. Te Parijs zijn aangehouden een Roemeen en een met hem bevriende landgenoot, verdacht van een reeks van oplichtingen via chèque-vervalsehing te hebben gepleegd. Enkele Banken 'werden slacht offer van dezen zwendelaar, bekend ónder 'den naam van Dupont de la Tour. Te Nieuweroord (Dr.) heeft een zestienjarige knaap bij ongeluk en al stoeiend met jeen geladen buks zijn 14-jarigen broeder 'doodgeschoten. Zegt het voort. De somber stemmende nieuwe serie vrachtauto- en andere verkeersongelukken. Op den Muider- straatweg kwam een luxe auto, met vaart van 100 KJM. rijdend, in een sloot terecht. Drie in zittenden, onder wie de 'bekende arts dr. Span jaard, werden zeer zwaar gewond. De bestuurder van een motor-fiets te Veenendaal kwam tegen een .boom terecht, met doodelijken afloop. Voor de rest der auto --en oveifaegen-misère zie men de bladen. In een mergelgroeve bij den St. Pietersberg In Zuid-Limburg had een instorting plaats, waarbij enkele arbeiders werden gewond en een 49-jarige huisvader, die éeu gezin met acht kinderen ach terlaat, dood uit de puinhoopen werd gehaald. Branden wederom in profusie.... Te Amsterdam aan de Brouwersgracht is een meubelmakers- "werkplaats uitgebrand. Verschillende boerenhoe ven zijn door het rocHe haantje verhield. Op het eiland Texel is een stuk zeedijk, veer tig meter lang, in zeie verdwenen. Over ellende en schade, door den jongs ten storm berokkend', is nog heel wat meer te „notieeren". Maar ik sluit haastiglijk de „zwarte rubriek" van mijn faeek-overzicht. Vermeld nog, Uat vain 8 Januari a.s. af het draadloos telefoon-verkeer met Ned.-Indië voor het publiek zal worden open gesteld. Voorloopig nog slechts voor de ietwat dikke beurzen. In de hoofdstad wordt een groot tabaks-ocuncern opgericht, dat een aantal sigarenwinkels wil exploiteeren met een millioen volgestort kapitaal. Men heeft hier op 'het oog: 'het vormen éan afzet gebied voor overaeesche en Oostersche tabakken. Dat onze ijverige en energieke minister van Binnenlandsche Zaken óok oog heeft voor schijn baar kleine dingen, blijkt wel uit de circulaire door Z. Exc. tot de gemeentjebesturen gericht, waarin wordt aangedrongen op het gebruiken van behoorlijk papier en goede inkt, opdat het nageslacht bij de inrichting van ouide archieven niet zal komen 'te stjaan voor de ellende vain ver gane en onontcijferbare paperassen. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. i DE POTERBEWAARPLAATS Gisteren zijn de tuinbouwers begonnen hun pootaardappelen over te brengen naar de poter- bewaarplaats. j Naar wij vernemen kan de officieele ingebruik neming binnenkort verwacht worden. - BROEK OP LANGENDIJK. Het Dames-Coimitë, daif zich met de leiding en organisatie van de ten bate van de Harmonie-ver- eeniginar te houden bazar heeft belast, bestaat üit de vplgende dames: mej. M. M. de Biruijn, mej. R. Dirkmaat, mej. J. Kauwen, mej. M. Praamsma, mej. N,. Vroegop Jdr., mej. A. Wie-, ring. Reeds nu worden inzendingen gaarne aange nomen door de damés de Bruijn en Praamsma.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1