De victorie van Sint Pancras Nieuwstijdingen Plaatselijk Nieuws ZENDINGSFILM. Onze tijd staat meer in 't teeken der Zending dan die van eenige jaren geleden. De geestelijke slapheid schijnt te wijken voor geestelijke inertie. Op tal van plaatsen zijn de bijdragen voor dit heerlijke werk meer dan verdubbeld. De stijgende thermometer zij een beeld van vermeerdenden ijver en dringender gebed! V Maar nog niet genoeg, nog lang niet genoeg heeft de Zending onze belangstelling. Wij ver moeden, dat dit behalve uit te weinig Zendings drang van uit ons eigen hart, oo kkomt door te weinig kennis van den arbeid op de Zendingsvel- den. 't Is alles zoo ver. 't Is „een uitnemende gedachte van de Chr. Jongelingsvereeniging te Broek op Langendijk, om straks de Warta Sari-film in de Ned. Herv. Kerk aldaar te vertoonen en van een Zendungscomm. uit den Kerkeraad der Geref. Kerk ons 'de Java Soem- ba;fum te laten zien. 't Is waar, dat hét wenschelijk is veei onder wijs van aanschouwing te doen uitgaan. Straks kunnen we alien aanschouwelijk Zendingsomder- wijs ontvangen. Onzeliefde tot de Zending zal er- door toe nemen, en ons geestelijk leven kan er mede door, opklaren Vrijdagavond a s. houden we al vast voor den mooien Warta Sari-film vrij. - NOORDSCHARWOUDE. Herkozen tot ouderling de heer P. van Dijk en tot diaken de heer KI. Langedijk. t - OUDKARSPEL DE OUDERAVOND. Naar wij vernemen zal de ouderavond dit jaar gehouden worden op Woensdag 19 December a.s. BROEK OP LANGENDIJK- Kcoltelling van „Groen teeultunr" op 15 Dee 1928 1927 Gele kool 3.352300 2.716'000 KgJ Deenscke witte koo'l 1.340.000 1.638 600 Kg. Uiené 610.900 400.500 Kg. Peen 104,200 49.800 Kg. Uit tien Omtrek VEREENIGING DER GEMEENTN ZIJPE EN PETTEN. 'Bij het afdeislifngsonderzopk van het wets ontwerp tot vereeniging dpr gemeenten Zijpei en Petten, verklaarden vele leden het gelukkig, te achten, dat'op deze wijzie een oplossing is kunnen worden gevonden voor de moeilijkhe den, waarmede de gemeente Petten reeds sé- dert lang haeft te'kampen. Sommige lediein, die ,er op wezian, dat die ge meenteraad en de commissie uit de ingezetenen van Zijpe, beide tegen de voorgestelde samen voeging bezwaar hebben gemaakt, meenden, dat het in het algemeen ongewenscht is aan eenn gemeente grondgebied op te dringen, waar op zij niet gesteld is. Zij zouden echter aan het) ontwerp niet op dezen grond hun steun willen) onthouden, wijl in dit geval een noodtoestand aanwezig is, aan welken alleen op deze wijze -•en eind kan worden gemaakt; en wijl boven dien aan oen belangrijk bezwaar door voornoem' de colleges te berde gebracht, is tegemoet ge komen. VVARMENHUIZEN. Uitslag veiling ten overstaan van Notaris F. J. M. Piinxter te Schoorldam, in het café van denr. hoer H. Slikker, op Donderdag 13 Dec, vain een goed onderhoudien smederij met ma chinerie. w.o. draaibank, gasmotor, boormachi-> me enz., met' woning e'n erf aan de Oostwal te ''/armenhuizen, groot 1 A. 92 c.A. Eigendom; va:n den heer F. J. Frankfoort alhier. Opge houden op f 4590. (N. Dbld.) WARMENHUIZEN. De tuinbouw'vereeniging „die Noord" hield een algemeene vergadering op Woensdag. 12 E>ec. des avonds half acht in het café van den heer P. Wester. De voorzitter, de heer W. Gutker, opende deae vergadering en uitte zijn teleurstelling over de slechte opkomst. De secretaris, de heer K. Molenaar, leest de notulen voor, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen is .een schrijnen van den leider, der druivenserre, welke mededeelde, dat en I een winst gemaakt was van f 172. Vervolgens i was er 36000 stuks roode an 14—15000 stuks j bloemkoolplanten verkocht. Door den heer Molenaar, penningmeester, werd medegedeeld ,dat de ontvangsten waren 779.28, uitgaven f90.88, saldo winst f699.40. Eenn goede rendabele winst van 1 sn. grond. Vervolgens gaf de voorzitter verslag van de, excursien?is naar Sleeswijk-Holstein. x; Aann de orde is de benoeming rekening commissie waarin benoemd werden de heeran K. Tesselaar Pz., P. Barsingerhorn en W. Ligt- hart Kzn., die deze benoeming aannamen. Aam de orde is hierna oen voorstel van het. betsuur om enkele aandeelen te nemen in de meuwe veiling. Het hestuur is van oordeel, dat Tu'jnbpuwvereen. „de Noord" niet achter kan blijven en 5 aandeelen van f 50 behoorde te ne, men. Er staat thans f 2000 op de boerenjeenb. Pe heter P. Slot stelt voolr 5 aandeelen van f 100 te nemen, welk voorspel werd verworpen met 13 stemmen voor. Het voorstel van het bestuur wordt met 21 voor aangenomen. Rondvraag. De heter G. Groot stelde voor den mini mumprijs voor de kool van 60 cent op( 1 gld. per 100 kilogram te stellen. Hierover werd lang en breed gesproken en' besloten werd dit punt voor de algemeene ver gadering op de agienda te plaatsen. Vervolgens werd geklaagd over het hooge winterpeil. De voorz. beloof die hierover een praatje te houdsnn met hx* Polderbestuur om. medewtJfking. - De heler G. Groot gaf te hennen dat er m den laatsten tijd veel tie Veel bonnen worden uitgegevenn. De secretaris, tevens veilingleider gaf te kentlten dat dit eien zeer moeilijk geval is. In principe was spr. daar niet voor, maar daar het zeer dikwijls voorkomt ter verzending van wagens is men genoodzaakt, daar soms gevolg aan te geven. Ter sprake kwam nog de openingsdag van. de nieuwe veiling. Het bestuur zou er prijs op, stellen, dat de burgerij de vlag zou uitsteken. De tuinbouwverteeniging „de Noord" geeft een' bloemenhulde) Hierna onder dank sluiting dier vergadering. (N. Dbld.) aidaten stelden De strijd, die fel gevoerd is, is te belangrijker, daar het hier een veel grooter belang geldit dan/de enkele verkiezingspolitiek, rif. de strijd der Vla mingen om wat "'zij hu goed recht achten en tegen hunne overheersching door de Waalsche j, elementen En hoezegr de tegenstanders bedacht i waren blijkt duidelijk uit de onwaarschijnlijke ver- i kiezingspraatjes, die zij bekend maakten, en vol- gensw elke de propaganda voor dr. Borms met 1 Duitsch geld gefinancierd werd. Zoo werden er 1 o.a. affiches^ aangeplakt, waarop een lachende dr. Borms, verheugd het martelen aanschouwt van Belgische gedetineerden in een Duitsch kamp. Met een overweldigende meerderheid werd dr. Borms gekozen. De gevolgen hiervan zijn niet tte overzien. Het versterkt de Front-partij buien- mate en het meest directe resultaat zal wel een i sterke verscherping van het amnestie-debat zijn. Buitenland Binnen afzienbaren tijd. Binnen afzienbaren tijd zal dus de T.wuijver- weg, verbreed, bestraat, verbeterd, voor het groo- te verkeer begaanbaar w.orden gemaakt. Na twee "jaren tobben. Maar NU komt er dan toch een einde aan. Wij feliciteeren er 'alle betrokken gemeentebe sturen en het publiek mede. Aan onze kranige Autobusonderneming onge twijfeld de eer, na de (natuurlijk feestelijke) ope ning de eerste rit over den nieuwen Twuijverweg te mogen doen; allen Edelaehtbaren Heeren een gratis ritje daarbij aanbiedendede autobussen dus gevuld met burgemeesters en raadsleden, behal ve één Aan St. Pancras de eer deze oplossing te heb ben bewerkstelligd. Aan niemand anders. HET CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIA Y t EN PARAGUAY. Naar verluidt, is de toestand in Zuid-Amerika sedert den wereldoorlog niet zoo gespannen ge weest als op het oogenblik. De aan het Gran GhChago-gebied grenzende staten volgen met de grootste belangstelling de verdeeling van dit ge bied. Zij spreken echter alle van hun wil tot vrede. De bladen te Buenos Aires vergelijken het cconflict tuss«;hen Bolivia en Paraguay zelfs met de "Europeesche toestanden in den zomer van 1914- AARDSCHOKKEN. Aardschok te Barcelona. In Barcelona werd een hevige aardschok ge voeld, die van een onderaardsch gerommel uit Noord-Oostelijke richting vergezeld ging. Volgens een mededeeling van het observatorium aan het agentschap Fahra maakt dit verschijnsel deel uit van de sedert eenigen tijd aan de Oostkust voor komende aardschokken. Aardschok te Aken. Ook te Aken is een lichte aardschok waarge nomen, die 4 h 5 minuten duurde en met een I onderaardsch gerommel gepaard ging. In het N,. j der stad schudden de huizen en de meubelen. Ook te Keulen werd op hetzelfde oogenblik een lichte schok gevoeld. De aardschok, die te Aken werd waargenomen, is ook te Dusseldorf en Keulen duidelijk gevneld. meldt een V.D.-bericht. MODERNE MAAGDENROOF Naar uit Mexico City gemeld wordt', hebben zeventig bandieten tijdens een bioscoopvoorstel ling in het dorp Jilotep.ee aan het' Chapalameer 22 jonge meisjes geroofd, met wie zij in de ber gen ontkwamen. De regeeringstroepeii zijn de ach tervolging dér roovers"begonnen. SNEEUWVAL* In geheel Spanje heerscht groote koude. Uit vele landstreken komen berichten over groot'en sneeuwval. (vervolg van re pag. 2e bladi), „Ja, dat deed hij werkelijk." „Komaaih, dat is een heerlijk nieuws, zou ik zeggen. Je* komt zoodoende goed te paard en ik zie in u reeds den toekomstigen millionair. Wanneer wordt de verloving publiek? Je merkt, dat ik niet eens vraag of je wel ja hebt gezegd." „Ik heb het voorstel van mijnheer Armahd af geslagen." „Afgeslagen?" herhaalde George Daxier- „Ben je gek geworden O ja, dat 's waar ook, je hebt een ander meisje lief." t „En met hart en ziel," antwoordde Eidmond, „doch 't is mijn plicht van haar af te zien! Ge vroegt mij daareven of ik ziek Was welnu ja, mijn ziel is ziek, ik lijd zooveel als iemand met mogelijkheid lijden kan, en wel door die liefje, die ik zoolang als het hoofdbestanddeel van mijn geluk heb besohouwd." „Edmond, ik begrijp je niet." „Dat zult ge Wel doen, zoodra ik u zeg, dat een misdaad Lucie en mij van elkander scheidt. Lu- eie is de dochter van Johanna Fortier, die, we gens Jed moord op mijn vader gepleegd, veroor deeld werd." George kon geen woorden vinden, om zijn be- j vreemding uit te drukken. „Is zij, die gij lief hebt, de dochten van Jo- hanna Fortier?" riep de schilder- „Weet ge dat |wel zeker?" „Men heeft mij daarvan het onmiskenbare be- fvijs gegeven het is nog in 'mijn bezit." „Wie was die „meri"? „Mijnheer Armand." Buitenlandsch Overzicht Hoewel niet ^verkiesbaar is te Antwerpen de Vlaamsche activist Dr. Borms gekozep. Dit is een. gebeurtenis van buitengewoon gewicht. Immers, de geschiedenis van Dr. Bprms vormt ais 't ware de geschiedenis van het Vlaamsche activisme en is er mee vergroeid. Dr. Borms is thans 50 jaar oud en van be- roep philosoof. Zijn leven lang is hij een goed ka tholiek geweest en een verwant aanhanger der Vlaamsche -beweging. Vóór de oorlog leeraar aan het Gymnasium te Mechelen, zag hij, na lange jaren van strijd, eindelijk tijdens den oorlog een kans op verwezenlijking van het activistische doel, werd lid can den Raad van Vlaanderen, en bleef 9tót einde 19i7 touw aan hen, die de onafhankeiijk- van Vlaanderen proclameerden. Na de nederlaag der Duitscher3 vluchtte Borms niet uit België, zocdat hij gevangen genomen werd en in 1919 ter dood veyoardeeld, hetgeen toen veranderd werd in levenslage gevangenisstraf. Thans, aan 'den vooravond van zijn vrijlating, nadat hij in 1926 reeds geweigerd had zijn vrijlating te koopen met do be'oft zich niet meer met politiek in te laten, staat dan Borms opnieuw te midden der politiek. De verkiezingen te Antwerpen waren het gevolg van het feit, dat de liberalen meer Kamerleden verkozen, door sterfgevallen, dan plaatsvervangers aanwezig waren, zoodat volgens de Belgische wet nieuwe verkiezingen noodig waren voor den eeneti Vrijgekomen zetel. Terwijl nu cie katholieken en de socialisten geen candidaat steden, stalden die Frcntpartij dr. Bonms, al was die dan 00 kniet ver kiesbaar volgens de nieuwe amnestiewet en on danks zijn verklaring, dat hij geen zetel aanvaar den zou, terwijl ook de communisten hun can- Mijn heer Armand herhaalde de kunstenaar met gerimpeld voorhoofd. „Hoe kwam hij aan aan dat bewijs 7" „Van den Burgerlijken Stand te Joigny, waar van de verklaring, door 'Lucie's pleegmoeder ge geven, afschrift en aariteekening werd gehouden, vóór dat Lucie aan 't vondelingen gesticht werd afgegeven." '„Maai- wie of wat bracht mijnheer Armand op de gedachte, dat Lucie de lwQiter van Johanna Fortier kon zijn?" vroeg Eitiennie Gastel. „"Wie stelde hem in kennis met die omstandigheid, dat het kind te Joigny werd grootgebracht?" „Hoe zou ik die vragen kunnen bean/woorden mompelde Edmontd. „Ik weet alleen, dat mijn liefde voor altoos verstoor! werd. Ik tw'ijfel ze'lfs aan de schuld van Johanna Fortier, maar wat helpt mij dat Kan ik ooit mijn naam 'schenken aan de dochter van haar, die als de moordenares van mijn vader veroordeeld werid?" „Neen, natuurlijk nieit!" riep George Darier. „Tracht Lucie te vergeten en trouw met Mary Armand „Dat zou Luciedood zijn!" „Ik gedoof, dat die meening te overijld is. Wat wilt ge anders doen?" „Het liefste Wat 'ik deed, ware het bewijs leve ren voor de onschuld van Johanna Fortier en haar in haar eer herstellen." „Hoe zou dat kunnen Weet ge eenige omstan digheid, dat in haar voordeel pleit?" „Helaas neen, maar indien ik Johanna Fortier mocht vinden, zou zij mij allicht een middel 1 Binnenland HET KERSTVLIEGTUIG NAAR INDIE. De directie der K. L. M. hieeft van de be manning yam het vliegtuig die P.H.A.E.N. een telegram ontvangen, meldende, dat het gis teren om 14.05 u pi. t. tie Boedpaest is aan gekomen. Allies is in orde.i 'Zooals men weiet vertrok hiet vliegtuig Vrij dagmorgen uit Erfurt .1 DE COMMISSARIS DER KONINGIN De commissaris der Koningin in Noordholland, jhr. mr. dr. A. Röell, is als voorzitter van de Vereeniging Koloniaal Instituut, benoemd tot re- geeringsgedelegeerde op het in Mei a.s. te Ba tavia te houden Pacific Science-congres. Jhr. Röell zal begin April naar Indië vertrek ken en waarschijnlijk niet voor einde Juli in Ne derland terug zijn. Gedurende de afwezigheid van jhr. Röell zal het lid van Ged. Staten, de heer J. N„ Hendrix, optreden als waarnemend commissaris der Ko ningin. DE GROOTE DAG», Onder dit hoofdje schrijft het „Hbl." omtrent de landontginning in Noordelijk Overijsel. Het z.g. Land van Vollenhove: Hedenmorgen heeft de minister van Binnen- landsche Zaken en L., de heer Kan, de eerste spade in den grond gezet voor de eigenlijke af wateringswerken in het „Land van Vollenhove", het noordelij kdeel van Overijsel. Hiermede werdv een daadwerkelijk begin ge maakt met één der belangrijkste en grootste land- ter verdediging aan de hand kunnen doen." „Zij is ontvlucht, zooals ge 'weet, maar gesteld eens, dat men 'haar weder in hechtenis nam, *3an zou zij thans, evenmin als voor eelt en "twintig jaar, haar onschuld kunnen bewijzen. Zet u daar om al die hersenschimmen uit het hoofd en bezie u'w toestand van de ptactische zijide. Met Lucie kunt ge niet vereenigd worden, welnu, trouw dan, (miet de dochter van den millionair is dan met de dochter van'den millionair. is dat ook niet uwe'meening, mijnlfeer Gastel?" „Neen," antwoordde de schilder op vasten toon. „Het toeval heeft de dochter van Johanna Tor- tier in aanraking gebracht met den zoon van Julius Labron op gelijke wijze kan plotse ling de onschuld van Lucie's moeder aan het daglicht komen." „Wat raadt u mij dus aan, mijnheer Caste! „Wat ik u raad, mijn jonge vriend? Tracht tijd te winnen, laat Paul Armand gelooven, dat het tusschen u en zijne dochter nog eens tot een huwelijk komt én zoek inmiddels Ernst Ga- raud op te sporen, die misschien nog in'leven en dan ook wel te vinden 'zal zijn." „Ge schijnt, volgens uwe wijze van spreken, reeds eenig vermoeien te hebben, mijnheer Cas- tel „Een vermoeden heb ik niet, mijn vriend, maar als gij 't zoo noemen wilt, eenige schemering van licht, die mij misschien op 't goeie pad helpt. Om deze en andere redenen, raad ik u dan ook in gemoede aan, om tijd te winnen. O ja, wat ik u vragen Wilde: Weet ge ook bij toeval met welke aanwinsten van de laatste jaren, maar ook het uiteinde ingeluid van een ongerept en zeer moei lijk toegankelijk gebied in'ons land, met een zeld- zamén rijkdom op het gebied van fauna en flora.- SCHAGEN-BURGERBRUG. „JB.ij Kon. Besluit is ongegrond verklaard het be roep, ingesteld door P. Deutekom Azn. te Scha- gen, tegen de beschikking van Ged. Staten van 'N.oordhohand van 21 Juni 1927 voor zooveel daar bij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om ver gunning tot het in werking houden van een auto busdienst tusschen Schagen en Burgerbrug (op Donderdag). j DE KROONPRHNS VA.N BELGIE - De passagiers van de „Insulinde" waren bui tengewoon opgetogen over de innemende en zeer eenvoudige wijze van omgang van het Belgisch kroonprinselijk paar. Beiden namen deei aan dek- sporten. aan de bals en aan het Sint Nicoiaasfeeat, bij welke gelegenheid de passagiers Arabische ge schenken aanboden, ook voor het te tSockholm achtergebleven prinsesje, hetgeen prinses Astrid tot tranen toe bewoog. De kapitein van de „Insulinde", de heer Boon kreeg een mtnoodiging om, nadat het kroonprin selijk paar van zijn reis teruggekeerd zal zijn, een bezoek te brengen aan het paleis te Brus sel. VEERTIG JAAR STOOMTRAM. Feest geen feest'. De stootntramondernemin- gen maken moeilijke tijden door, 'deautobussen doen haar concurrentie aan. In verband met die moeilijke tijden had de directie van de Noord- Ho,üandsche Tram besloten" de herdenking van het feit, dat op 13 December 1928 de lijn Amstér- dam -Edam werd geopend, maar ongemerkt te laten voorbijgaan. Toch is Donderdag het feest niet' geheel achter wege gebleven. Van het kantoorgebouw woei de vlag en binnen de muren zijn twee employé's, di2 al die veertig jaren in dienst der onderne-; ming zijn geweest, hartelijk gehuldigd. De jubi larissen waren de heeren W. Bouiwes, stations chef te Volendam en K. Schot, oud-onderploeg baas, thans nog terreinknecht. De directeur sprak hen waardeering toe, zij kregen een geschenk en werden ook van andere zijde gehuldigd. Geheel „onopgemerkt" is het jubileum dus toch fiiet gebleven. Land- en Tuinbouw VARKENSFOKKERIJ rin veel streken van ons Land is het nog; de gewoonte de bigge|n, noodig voor het mes ten van varkens te koopen bij rondtrekkende! biggeukoopers. We kennefn zie allen wel, die kooplui met wijde blauwe kielefn aan en een klapperende zweep in de hand, om een koppel van 20 soms 30 biggen bp" elkaar be houden. „Tielsche" biggem dedetn in m'n jongensjaren opgeld, of ze dan al of niet van de Tielsche markt afkomstig waren! Op soort en ras werd niet al te veel gelet. Mejn wilde graag een- lange en als 't kon oojk een breiede big. Daar1, groeide spek aan, meende men. En natuurlijk! kon de biggenkoompan altijd wiel zoo. praten, dat de gewienschte lehigte gezien en die be geerde breedte gehoopt werd. Alle mogelijke kleuren wan an ook bij die biggen- te zien: wit, bruin, bont, zwart bont, met borstels en zon der borstels, miet hangooren oï met staande, 00ren. Elck wat wils! Dat het op dezie wijze aanschaffen van mest- varkens zijn nladeplen beeft, heeft men allengs- kens ook al wel ondervonden. Vooral als dg mesterij op wat grootiere schaal gedaan wordt. Een zeer groot bezwaar is immers ,dat men van de op dezie wijze gekochte dieren, niets, maar dan ook absoluut, niets afweet. Ook een varken "heeft erfelijke eigenschappen an die erfelijke eigenschappen kunnen bepalen;: een al of niet vlugge aanzetting, eetn al of niet gemakkelijke en goede vertering van het voed sel, vroeg ryp of laat rijpheid. Dit zijn zaken van buitengewone betetekenis bij het mesten. Hoe vlugger een varken a'fgemest kan worden hoe voordeeliger het is. En bij laatrijpe dieren is dat niet het geval. Maar er is ook -eien ander bezwaar, dat meer direct in 't oog springt. Hoe vaak is het al niet voorgekomen, dat in e-en koppel gezonde varkens of biggen een; ziekte uitbrak nadat er nieuwe dieren aan toe gevoegd waren? In mijn naaste omgeving keu ik zoo verscheiden gevallen. En een vain" dei varkensmesters is er dan ook toe overgegaan niet meer het slage|n van zijm mesterij af te laten hangen van het geluk bij 't koopen vaa uitvinding uw vader zich bezig hield, toen hij zoo onverwachts den ,dood moest vinden „Ja, met eene verbeterde guillocheermadhine, waarmee hij schatten dacht te verdienen." Toen Etienne Gastel dit hoorde bleef hij uiter lijk zeer kalm, doch het bijten op de lippen verried zijn aandoening. „Ook met iets anders?" vroeg hij. „Ik heb alleen van die verbeterde guilloeheer- machine hooren spreken." Hier iwerd het gesprek afgebroken door het binnenkomen van de oude dienstbode, die Ge orge DiarieT kwam zeggen, dat er mènschen waren om mijnheer den «dvokaat te spreken. Het drietal ging uiteen. Edmond Labron begaf zich naar de ijzergieterij en Etienne Gastel ging naar huis en sloot zich al daar in zijn werkkamer op. "Hij opende eene kas- sette, waaruit hij een bundel papieren te voor schijn bracht, die als opschrift droeg: „George Fortier 1861." Onder deze papieren bevond zich e-en zwartge lakte brief en vele vaïi aanteekeningen voorzie ne geschriften. De schilder verdiepte zich in het lezen dier aanteekeningen. Öp het eene geschrift kwam de naam voor van Ernst Garaud, op het andere die van Daul Ar mand. Waarom verzamelde de vroegere voogld van den kleinen George, de aanteekeningen van twee zoo schijnbaar verschillende personen? Dat zullen wij later zien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2