IS DEL 1921 Raad Sint Pancras MOEDER EK MARTELARES Vergadering van den gemeenteraad vam Sint Pancras op Donderdag 13 December ten raa:D huize. Om half vier opende de voorzitter, bur gemeester Kroonenburg, de voltallige vergade ring, en deedg na vaststelling der notulen, me- dedeielmg, dat was ingekomen1': y a. Kon. goedkeuring op het besluit tot in trekking der opaenten op de; Pers. belasting; b. Proces verbaal kasopname gemeente-ont vanger op 6 December '1928, waaruit bleek, dat aanwezig was eten bedrag van f 3964.01, con form boeken, benevens een saldo op de Boeren leenbank, groot f 17000.— c. een statistiek van het gemeenschappelijk Gas- en Electriciteitsbedrijöfover de drie eer ste kwartalen van 1928. Hieruit bleek, dat in vergelijking met de drie eerste kwartalen van, 1927 in deze gemeente een verbruiksvermeerr dering viel te constateeren van 53770 M3. of 10.4 pCt. meer. Gedurende de aansluiting van; het gedeelte Oudorp was aldaar gebruikt een aantal van 25628 M(3. Het aantal gas verbrui kers m onze gemeente steeg met 19, zoodat hiep thans totaal 2429 gasverbruikers zijn. Ten aan. zien van het electriciteitsverbruik viel een ver meerdering te constateeren van 105 aansluitin gen en van 18043 K.W.U. Het aantal aangte-, siotenen in tie gemeente bedraagt thans 1885. De voorzitter constateerde, dat de bedrijven zich; in een steeds toenemendeo bloei mochten ver heugen d. een verslag der examens voor het Poli tie diploma in 1928/ e. de begrooting 1929 van den keurings dienst voor Waren te Alkmaar. f. vergunning van Bi. en W. aan K. Duif Cz. tot het leggen van rails over den Bbneden) weg, ten behoeve van een aldaar gebouwd Wa renhuis; g. dat zich voor de betrekking van onder! wijzer aan de openbare school hadden aange meld 30 sollicitanten.'' h. bericht van D. Stammes, dat hij genoe-i ge,n neemt met het voorstel tot het achteruit plaatsen van zijn hek, indien een -nenivoudigi schroten hek door 'die gemeente wordt gezet. Iin antwoord op eén opmerking van de h.h. Lek en Snel deelde de voorzitter mede, dat dit geval geen precedenten zal kunnen schep pen. Volgens de verordening heeft de gemeen te het recht achteruit plaatsing te eisc'hen bij algeheele vernieuwing van hekken. Dit was hier een ander geval. Hij heeft nooit anders gehaad dan volle medewerking/ Wethouder van Kampen deelde mede, dat in dit geval Bi. en W. aan Stammes hadden ver zocht, in verband met de wegbreedte en den hoek van de L&an, of hij genegen was de af scheiding achteruit te plaatsen. Dus ging hiep de vraag uit van Bi. en W. De voorzitter deelde nog mede, dat op een verzoek van BI. en W. aan het kerkbestuur Her Nel. Herv. gemeente, om te mo gen 'beschikken over het bijgebouw tan behoeve van het open baar onderwijs, tijdens den verbouw van bet schoollokaal, gunstig was beschikt, zöodat het onderwijs aan de drie "hoogste klassen thans daar kan worden gegeven.) Op voorstel van Bi. en W. worden al deze mededeelingen voor kennisgeving aangenomen De voorzitter dieed' mededeeling van een in gekomen schrijven van J3S. en W. van Alkmaar welke voornemens waren applicatie cursussen te doen houden voor onderwijzers betreffende vak j (Iich. oef.) De zie cursussen zijn ook toegan kelijk voor onderwijzers der omliggende ge meenten. Hieromtrent had de voorz. overleg gepleegd met de hoofden der beide scholen, welke zich bereid verklaarden deze cursussen te volgen. B. en W. stelden voor de cursusgelden van gemeentewege te voldoen, daar anders, als vak j! verplichtend wordt gesteld, hiervoor bevoeg de krachten van buitien zullen moeten worden aangesteld ien betaald. Met algemeene stem men aangenomen.; Hierna bracht de voorz. in bespreking dei overeenkomst inzake verbetering van den Twuijverwegj FEUILLETON 130) Johanna Fortier brak in een vloed van tranen lós. „O1, kinid, vloek uw moeier niet! Ge zoudt een diep meielijden met 'haar hebben, als ge haar gekend hadt zooals ik!" Lncie zag Johanna vragend aan. „"Hebt gij mijn moeder gekend?" vroeg zij. „Ja, mijn lieveling! O, ze bezat een goed hart en was niet tot een booze handeling in straat. Haar man had zij innig bemini en hartstochtelijk veel hield zij van hare kinleren, want zij had er twee een zoon en ken dochter." „Een broeder!" riep Lucie. „Had ik een broe der? Leeft hij nog?" „Ik weet het niet. Hij was verdwienen, gelijk ge zelf verdwenen waart. Die arme Johanna Fortier aanbad hare kinderen. Zij was zacht en liefdevol van aard, totdat er een booswicht kwam, die haar levensgeluk vernietigde, door een reeks van afschuwelijke daden, waarvan hij den schijn op haar wist te werpen. Vergeefseh betuigde ie ongelukkige" vrouw haar onschuld. Alles was tegen haar het ©enig bewijs voor haar onschuld was bij den brand der fabriek vernietigd!.., O, Lucie, met de- hand op het 'hart moet Ik het u bezweren, dat ge nooit uw moeier moogt vlo-e ken!" „Ja, dat neem ik gaarne van u aan, goeie moeder Mina, maar ik zelf ben zóó bitter onge lukkig! Mijn moeder weri onschuldig veroordeeld! De voorz. deed voorlezing van bet resultaat der bijeenkomst van de betrokken burgemees ters en Wethouders (hetwelk reeds eenige ma len in ons blad is opgenomisn.) Het was hem! een groote voldoening, na 'een schier onein dige reeks van mislukkingen, hier thans te mo gen komen met dit voorstel, hetwelk, naar hij vertrouwde door alle raadsleden zonder uit zondering bekrachtigd zou worden. B;. en W. stelden tevens voor, te besluiten machtiging te vragen aan Prov. Staten, na bekrachtiging, der gemeenteraden, ten spoedigste tot de uit voering van het plan over te gaan. Kunnen al le leden hierin mede gaan?) De heler Lek wenschte zijn stem voor het voorstel te motiyeer-en, aangezien er in de ge meente -enkele stemmen opgaan, die z.i. ver keerd zijn. Mien z-egt „wat hebben wij eigenlijk! met dezen w-eg noodi'g." Ik acht dit een hou ding, -die niet gexed is. Ik stem voor het voor stel, omdat ik hierin zie de zekerheid van een weg, welkie goed zal worden en blijven.' Op een vraag van den heer Koelemeij, deelde de voorz. méde, Idat door Alkmaar een crediet) wordt gevoteerd' van f 43500, terwijl omtrent' het Wegenfonds nog absoluut niets definitief vaststaat. Thans is het zaak allen gemeenschap; pel ijle metdie te werken. De heier Koelemeij verklaarde zich voor het voorstel, evenals de heeir Snel, die tevens in formeerde, of er geen bestek of teekening ter mzage beschikbaar was. In antwoord hierop verklaarde de voorz.,. dat dit te Alkmaar besproken was. Hij was m verband hiermede overtuigd, dat Alkmaar, er prijs op stelde, den weg 'in prima staat op, 1 te leveren. De heer van Kampen memo neer de de verschil lende plannen ein verklaarde dat het voor hem' vast stond..dat de weg in alle opzichten uitste kend wordt. In dit verband spr^k hij een; woord van dank aan den burgemeester, die al les heeft te werk gesteld, deze zaak to|t een goed ei'nde te helpen brengen. Eem woord van' buide voor dit onvermoeid streven komt onzien.' burgemeester zeer zejker toe. De heer Snel stelde nog in het licht dat zijn) vraag niet mocht worden opgevat, alsof hij min der vertrouwend was in de uitvoering. Hij sloot zich volkomen aan bij de woorden van den heer van Kampen en sprak eenige woor iden van waardeering voor de bemoeiingen vare B. en W. in deze zaafk. In het bijzonder voor' 'de vele moeite, welke de burgemleester zich hiervoor had getroost. Öe voorz. dankte de sprekers voor de waar- deerende woorden. Hij achtte ide moeite ruim' schoots beloond door dit resultaat, hetwelk, naar hij vertrouwde zou zijn in het algemeen belang. 1 De heer Snel: Wij dachten steeds, dat de op lossing uit den Haag moest komen, en nu komt het tenslotte van den burgemeester/ Het voorstel van B|. en W. werd met alge- meeree stemmen aangenomen. Hierna kwam ter tafel een antwoord van Ged. Staten op eem verzoek van den raad tot aan- sluiting van den Achterweg aan het büuizetmet der Prov. waterleiding. Ged. Staten deelden mede, aansluiting niet rendabel te achtein, doch 1 waren beneid aan te sluiten, indien de gemeentel zien garant stelde voor het exploitatie-tekort. De voorz. verklaarde zich door dit antwoord zéér teleurgesteld. Bj. en W. wenschten hier niet op in te gaan. Zij wenschten zich nogmaais te weredem tot Ged. Staten op de volgende gron- j den; le. de exploitatie in de kom der gemeentel is buitengewoon voordeelig voor het bedrijf, dit weegt ruimschoots op tegen het veeronderstel- j de nadeel van aansluiting van den Achterweg; 2e. op het oorspronkelijke voorstel van Prov. Staten was de achterweg wel vermeld, zoo is dit indertijd door ons 'geaccepteerd. Bij verder doortrekken der ringleiding naar het zu ide inde worit de aansluiting meier rendabel. De heer Muurling. Men schijnt daar speciaal te letten op de finantieele zijde.' D'e heer Snel. En, wij zijn verantwoordelijk; voor ue algemeene gezondheid. Zouden wij dus verplicht zijn, deze aansluiting te betalen?! De voorzitter. Niet, indien wij op redelijke gronden kunnen aantoon;en, dat de Provincie verplicht is aan te sluiten.' Conform het voorstel van B'. en W. werd; met |ai fgemeene stemmen besloten zich nog maais te richten tot Ged. Staten.; t Een verzoek van een tiental bewoners van' de BoetersLaan, om plaatsing van een tweede, lantaarn aaan het einde der laan, werd na breed voerige bespreking, ingewilligd. Benoeming armvoogd, "wegens periodieke aftre ding van P. Groen c.s. Aanbeveling der Arm- voogdij: 1. P. Groen Cz., 2. D. Hartman. De heer Lek merkte op, dat hij 'het op'prijs zou hebben gesteld, als ook eens iemand van ünkö Lp de voordracht 'had gestaan. L De heer Stoel wees op het ongewenschte, dat e©n radslid of een kerkeraadslid, tevens lidi is van 'het armbestuur. Dit. kan aanleiding geven tof ongewenschte verhoudingen en gaf elders zelfs aanleiding tot oneerlijkheid. Hij noemde een ge val, waar het geld -der Armvoogdij, verkiezings propaganda werd gemaakt. Dit sloeg niet op de gemeente St. Pancras, doch was elders gebeurd. De heer Slijker. „O, ik dacht al bij mij zelve.... De heer Snel wilde daarom ideze functie's ge scheiden houden. De voorz. deelde mede, dat, aangezien net B. A. hier,geen subsidie geniet, er reglementair niets tegen combinatie is en sloot de discussie. Bij stemming verkreeg de heer P:. Groen Cz. Östemmen, tegen D. Hartman 2, zoodat de aftre dende weder herkozen is. Op een verzoek van de Ned. Vereen, tot bevor dering van arbeid aan onvolwaardige arbeids krachten, stelden B. en .Wi. voor, jaarlijks f10 beschikbaar te stellen, mits de gemeente hier voor lid kan worden. Conform beslaten. Verzoek adhaesie adres IJsselmonde aan de Mi nister, betreffende de uitvoering van art. 122a der Gemeentewet werd voor kennisgeving aan- en daarvoor moet ik bovendien de schande dragen. Ik ben het kind van haar, die een vonnis onder ging, wegens diefstal, brandstichting en moord. O1, alle menschen moeten mij ontwijken.... Nu begrijp ik Edmonds handeling. Tusschen hem en mij ligt het bloed van zijn vermoorden vader, daar de onschuld van mijn moeder niet bewezen kan worden." „Wees bedaard', mijn kinid!" „vermaande Jo hanna. „Wie weet, of alles nog "niet eens' goed wordt? Uw moeier is uit haar 'gevangenis ont snapt en, gelijk men Zegt, voornamelijk om Ernst Garaud op te sporen, den waren, den eenigen schuldige. Als zij hem vindt, komt alles terechtI Blijf daarom moed houden en verlies uw ver trouwen op God niet, mijn kinid." „Als de onschuld mijner moeder aan het dag licht komt, zal dat voor mij te laat zijn Ed' mond zal een ander hebben getrouwd!" „Dat is niet gezegd! Niets -dwingt hem tot tenia verbintenis, waarbij altha.ua van zijn kant geen liefde in het spel zou zijn en Marie Armand is immers altijd ziek. Edmond mijdt u, mijn lieve, omdat hij het moet doen, maar waar is het bewijs dat hij u vergeet? Moed, mijn kin'dy, moeit' Moeder Mina blijft bij u, haar liefde zal u het hoofd doen ophouden?" De beide vrouwen omhelsden elkander en ble- - ven een tijdlang hart 'aan hart. Johanna -dwong daarop Lucie met zacht geweld j om eenig voedsel te gebruiken, overreedde haar een weinig te rusten en begaf zich ten slotte naar haar eigen vertrek. Weenend zei ze, toen ze alleen was: „Hoe goed, -dat ik de kracht behield mij zelf] niet tie verraden. Maar kan die -toestand lang zoo blij ven Ik zie, dat haar hart breekt en ik kan haar Aan den heer S. v. d. Velde w.erd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als klok-eontroleur In zijn plaats werd benoemd M- Riedel, met in gang van 1 Jan. '29. Van den heer K. Lek, lid van den raad, was 1 een schrijven ingekomen, behelzende enkele vra- i gen omtrent het, Koedijkerpad. De voorzitter deed voorlezing van de volgende vragen: Heeft C. Kloosterboer het, ge-deelte Koedijker pad, vanaf den Benedenweg tot aan "de brug ver legd uit eigen "beweging, of met medeweten en medewerking van B. en ,W;. of van den) burge meester Indien dit laatste wel het geval is, zijn er dan condities gemaakt omtrent -ie breedte van het pad, ie oplevering, onderhoud1, enz.? De voorz. verklaarde, indertijd toestemming te hebben gegeven tot verlegging van het. bedoelde pad, hetwelk hierdoor in een rechte lijn kwam te liggen, hetgeen -door hem een verbetering werd geacht. Een verzoek aan B. en "W. is niet gedaan cn er zijn geen couiitie's gemaakt. Het betreft hier niet een overpad met onderhoudsverplichting Dit is een geval van erfdienstbaarheid. Het recht om over het erf te gaan, blijft ten allen tijde be staan, -doch het is de vraag, of do eigenaar ver plicht is een pad te maken en tel onderhouden. De heer Lek wees op de slechte conditie waarin dit pad verkeerde. Volgens art. 739 B. Wetb mag het geoorloofd zijn het overpad te verleggen, j mits het niet in slechtere conditie komt "ere dat I is z.i. thans wel het geval. Het is onbegaanbaar Hij zod -den eigenaar er op willen wijzen, dat hij het pad beter in orde maakt,. De voorz. zeide, dat het paid juist dezei week door de gemeente is opgevuld met zand, waar door het erg verbeterd is. Intusschen wilde hij i afwachten wat door Koedijk zal worden gedaan inzake de wegverbinding, waarvan -de plannen, I naar hij vernam thans ai aardig opscfietcn. Weth. Dnif: 'k'Heb wel anders gehoord. Komt niks van." Hij wilde onderzoeken op wie hier -de 1 verplichting rustte. Het pad verkeert in een treu- rigen toestand, ook de idraadafschieid|ing is een schandaal- De heer Koelemeij zeide, dat thans op het erf van W. Kloosterboer een heg zal worden geplant. Overigens vond hij het zoo erg niet. De heer Lek wenschte een onderzoek omtrent de onderhoudsverplichting. De heer Muurling onder steunde dit. Ten slotte werd besloten, dat B. en W. te dezer zake een onderzoek zullen instellen. Op een vraag van den heer Lek, of thans de Twuijverweg niet direct voor alle verkeer open gesteld zou kunnen worden, antwoordde de voor zitter, dat zulks door *Ged- Staten niet zal wor den toegestaan, alvorens de weg is verbeterd. Er zijn juist deze week weer enkele processen- verbaal opgemaakt. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. niet helpen. O' God, mag ik na zooveel jaren lijden niet een gelukkig uur beleven? Mag ik den man niet ontmoeten, die mij in 't verderf ge stort heeft? Zal ik mijn zoon nooit wedervih- den? Hem zou ik, zonder ©enige aarzeling, alles zeggen. 'Hij is nu een man geworden, zoo hij in het leven is gebleven hij kan handelen, mij steunen, mij verdedigen. Mijn hoop berust slechts op u, mijn God Help mij, red mij!" Den volgenden morgen vernam Edmond La- bron van zijn portier het bezoek van de jonge dame ,die hij uit de beschrijving natuurlijk dade lijk als Lucie herkende. Zijn hart bloedde uit alle wonden, doch wat kon hij doen? VUL Paul Armand had van een groote ijzergieterij aan -den linker Seineoever gelegen, belangrijke bestellingen gekregen ére had Edmond Labron verzocht het toezfdht over dat werk aan de gieterij zelve te houden. Edmond ging daarom slechts des morgens naar de fabriek van Courbevoie en bracht het overige deel van den dag te 'Parijs door. Hij 'was droevig gestemd. Het alleen zijn drukte hem als nooit te voren. Hij moest afleiding hebben, 't Was reeds geruim-en tijd geleden, dat hij George Darier ge zien had, die niet ver van de ijzergieterij', in de rue Varin, zijne kamers had. Op zekeren middag, toen Edmond ©enigen vrijen tijd 'had, begaf hij zich naar zijn vriend en vond hem gelukkig thuis. George Darier bevond zich in gezelschap van den schilder Gastel, Welke laatste, niet minder dan George zelf, met het bezoek van den jongen Labron, scheen ingenomen te zijn. VOORSTEL OVER EEN TWUIJVERiWEG AANGENOMEN' Vrijdagavond vergaderde -de gemeenteraad in voltallige zitting ten gemeentehuize onder voor zitterschap van den Eld.Achtb. heer A. J Wijtn- veldjt. De Voorz. opent de vergadering - met welkom aan leden en pers, waarna de notulen vare de vorige vergadering ongewijzigd worden vastge steld. I Hierna doet ide Voorz. de vólgende mediedeeljn- 1 gen: De heer W. G. E. de Ruijter heeft| de benoe-' ming tot Hd van een commissie tót wering! van schoolverzuim aangenomen. De heer O. v. d. Abeele heeft de benoeming! tot hoofd ider school aangenomen en betuigt zijn dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij deelt mede niet eerder in functie te kunnen tre den dan 1 Maart 1929, idaar waarschijnlijk niet van de instructie kau worden afgeweken. In ver band hiermede deelt de V-oorz. mecfe, dat het ooilege van "B. en W. er in is geslaagd een tijde lijke onderwijskracht te vinden die na de Kerst'- vacantie aan -de school werkzaam zal worden gesteld. In overleg met den Inspecteur van het Lag. Onderwijs te Alkmaar heeft het ooilege als zoodanig benoemd mej. .J. O. Sluijter, te Schoorl; zooals den Raad bekend is heeft genoemde onder wijzeres gedurende langen tijd in dit jaar tijdelkij aan de school werkzaam geweest. Mej. Bossen zal gedurende -dien tijd als hoofdi d-er school op treden. Door het vertrek van het hoofd -der school zal het onderwijs dus geen enkel oogenblik stag natie ondervinden en ztfllen de kinderen niet één schooltijd naar huis behoeven te (worden ge zonden. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: De rekening over 1927 en de begrooting voor 1929 van den keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar. Op -de begrooting voor 1929 van dezen dienst is op een bijdrage van deze gemeente gerekend van f 300. Over 1927 zal worden teruggestort een be drag van ongeveer f 23. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van B. en W. v,an "TJselmonde vanf 24 November j.l., houdende verzoek adhaesie te 'be tuigen aan -een -door den raad dier gemeente aan den Minister van Binnenlandsche Z-aken en Landbouw gericht -adres inzake toepassing van artikel 122a -der gemeentewet. B. en W. stellen voor in afwijking van de lijn m den regel bij dergelijke verzoeken om adhesie betuiging Wordt gevolgd, geen adhaesie te betui gen. Verwijzen naar die vereeniging "van Neder lanldsche gemeenten heeft ook geein zin. De ge- mmeente IJselmonide maakt bezwaar tegen her- geen Ged. Staten van Zjuid'hollahrd vragfen. "Dat door verschillende lichamen veeT gevraagd wordt, dat komt wel meer voor. "Het is volgens B. en w'. moeilijk in deze zaak partij te trekken. Besloten wordt geen adhaesie te betuigen. Voorstellen van B. en W. betreffende; 1- Wijziging van de instructie van den keu ringsveearts, hoofd van dienst en voor Iden hulp- keurmeester van -den vleeschkeuringsdieust in den keuringskring Oudkarspel; B. en W. stellen wijziging voor van het artikel, da thandelt over hetgeen aan 'ideze ambtenaren verboden is. Zij willen het artikel aanvullen met de bepaling, dat het verboden is, geschenken aan te nemen of zich te laten omkoop-en, in wel ken vorm ook en tevens hieraan toe te voegen'de bepaling, dat overtreding van dit' verbod als een reden voor onmiddellijk ontslag'kan worden beschouwd. 1 - Het voorstel moet nu filet beschouwd worden, alsof B. en W. van meen ing zijn dat de ambtena ren hun taak niet -doen; dit is het/ geval niet, ■want zij doen uitstekend hum best. Daarover kan niets gezegd Iworien. Volgens den heer Zaagman is deze bepalinlgi over het onmiddellijk ontslag wel iets te scherp. Het is toch gewoonte -dat ambtenaren eerst ge schorst worden en daarna pntsldgen,, De voorz. iwil er pp Wijzen, dat -de ambtenaren zich toch kunnen beroepen op artikel, 8 hunner instructie, Iwaarin staat, -dat zij zich in dit geVal mondeling of schriftelijk kuninen verdedigen. De heer Groen is van meening, dat het goed is dat de instructies gewijzigd worden. De heer Kostelijk zegt het hiermede eens te zijn. De instructies moeten zoo gemaakt worden, dat ambtenaren het niet durven wagen zich aan dergelijke handelingen schuldig te maken. George bemerkte onmiddellijk het veranderde voorkomen van zijln vriend en riep verbaasd: „Wat is u overkomen? Ben je ziek geweest of nog ziek?" „,Neen, dat is 't niet Georgfe!" „Hoe kom je dan aan dat vermoeide voorko men Te veel gewerkt?" „Ook niet!," „Heb je misschien je plaats bij Paul Armand verloren?" Edmond ontkende nogmaals. Etienne Gastel evenWel zei-de tot zijn voorma- ligen pupil: „Ge zoudt ai die vragen niet: doem, als ge er eenige dagen geleien bij Waart geweest, toen ik een bezoek van juffrouw Armand ontving. Zij dweepte niet weinig met mijnheer Labron en zij gaf mij te kennen, dat hij spoedig! nog heel iets anders zou Worden, dan directeur dier fa: briek, n.l. ide compagnon van haar vader." „Er 'wierd mij inderdaad een -dergelijk voorstel gedaan," zeide Eldmond. „Maar dat is prachtig!'" riep George. „Nauwe lijks drie maanden zijt gij bij Paul Armand werk zaam en nu reeds wordt u zulk ©en' schitterend aanbod gedaan." .."Endan komt daar misschien nog'een 'huwe lijk bij," riep de schilder lachend. Edmond beefde. „Nu, dat laatste zbu mij ook iniets verwonde ren," meende de jonge advokaat. „Ik geloof dat die juffrouw, Armand smoorlijk vain je is, Ed mond en ik ben overtuigd, dat zij" het is, die haar vader heeft aangemaand om u als compag non te nemen. Wees oprecht, vriendlief, heeft mijnheer Armand u niet reeds over dat huwelijk gesproken

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3