PUROL Raad Zuidscharwoude Na een kleine gedachteufw isseling wor.lt het voorstel aangenomen. 2. Het verleenen van een bijdrage uit ie ge meentekas tot verbetering van den Tiwuijverweg. De voorz. zegt, van deze zaak niet veel meer tez uilen zeggen. De geschiedenis is bekend genoeg ,Wij iwillen dan ook volstaan inet het'geen over dit punt in de ra ads vers lagen, elders in dit num mer, is toegelicht. De heer Kostelijk zegt, dat' (we 'feitelijk wel gedwongen worden om het voorstel aan te nemen. Het is volgens hem wel onze eigen schuld, dat het zoover komt. Hij zal zijn stem er nu aan ge ven, hoewel hij het betreurt, dat we nu moeten bijdragen aan een weg, die in een andere gemeente is gelegen. Door de rijwielpadvereen. te Schoorl is eenigen tijd geleden ook om een bijdrage ver zocht. Toen is er afwijzend op beschikt, doch deze zaak i3 feitelijk precies hetzelfde. De heer Zaagman wil zich er niet tegen verkla ren. Hij hunkert evenals anderen naar de openstel ling Van den weg. Jammer vindt hij het, dat'de1 weg niet iets breeder gemaakt wondt. Het spreekt echter wel van zelf, dat een breedere wieg m©er-- dere kosten met zich zal brengen. Hedenmorgen heeft hjj den toestand ter plaatse opgenomen en toen geconstateerd dat de weg op verschillende plaatsen reeds 5.50 M. breed was en opt andere plaatsen 8.50 M. Op Verschillende plaatsen wordt de Weg :lus niets breeder. Hierna vraagt hij nog of het bedrag van f 8000, dat door de gemeenten gezamenlijk moet 'worden bijgedragen, definitief vast staat. Zou aan Alkmaar niet gevraagd kun-, nen worden om den weg zoo recht mogelijk; te maken? Wellicht dat Alkmaar dat kan doen en tevens zou spr. er op .wdlen aandringen, dat de hoek wijder wordt gemaakt. Is het niet mogeljjk, vraagt' spr., dat werklooze arbeiders aan 'deze verbetering kunnen (werken .We hebben gelukkig geen w.erkloozen zegt hij, maar er kunnen er todh komen'; De voorz. antwoordt den heer Zaagman, dat' het bedrag van f8000 inderdaad een vaststaand' be drag is. Of de aanbesteding voor Alkmaar mee valt of niet, doet' niets ter zake, wij1 dragen 1/6 gedeelte bij. Hetgeen de heer Zaagman heeft' ge vraagd, kunnen B. en W. in hun antwoord aan Alkmaar (Wiel inlassen, maar of het veel zal geven Wieet hij niet. Er is destijds ook nog voorge steld ,het Werk door St'. Pancras te laten uitvoe ren, maar St. Pancras heeft geen opzichter, aldus de heer Kroon, en zou dus voor .die gelegenheid speciaal een opzichter moeten benoemen. Het t>a Werk stellen van werklooze arbeiders zal vol gens hem ook moeilijk kuhnen gebeuren, daar het toch een zuivere inschrijving moet blijven- De heer Bakker meent ook, dat het te werkf stel len van werklooze arbeiders moeilijk zal gaan. De aannemer heeft toch ook zijn eigen Werkvolk, en deze zouden dan (weer werkloos worden, indien men iwïerkloozen te werk zou stellen. De heer Kostelijk'zegt, dat' de aannemer toch geschoold personeel heeft. De heer Bakker is het met den heer Kostelijk eens wanneer deze zegt het te betreuren, dat wij moeten betalen aan de verbetering van een weg, die niet in onze gemeente ligt. Hij! heeft dit wel zien aankomen en steeds vermoed dat het daarop zou uitdraaien. Daarom was hij er steeds voor. Enkel betreurt hij het, dat wie nu twee jaren op dit besluit hebben moeten wachten. De heer De Boer vindt het jammer dat we het onderhoud voor onze rekening hebben. Spr. vraagt hoe hoog dit onderhoud zal zijn. Door den voorz. wordt hierop geantwoordt, dat het onderhoud juist de oorzaak is geweest, waar om op een klinkerbestrating werd aangedrongen. Hoe hoog het onderhoud worden zal, weet hij ook niet. Neemt men in aanmerking, dat bij het vorige plan de onderhoudskosten van een grind weg op f 1000 geschat werden en dus de gemeente f160 daarin zou moeten bijdragen, zal het on derhoud van den straatweg niet hoog zijn. De heer Groen is steeds tegen het 'verleerten van een bijdrage geweest, maar zai zich er nu bij neerleggen, want we komen er toch niet af. Weth. Kroon zegt, in de B. en Wl-vergaderin gen er voor geweest te zijn, maar het) gaat bij hem ook niet van harte, want we dragen bij voor een weg, die niet "de onze is. Spr. hoopt op een uitkeering uit het' Wegenfonds. De heer Kostelijk juicht de bepaling over de bebouwing van 2/8 toe. Wat voor soort steenen worden er gebruikt, vraagt hij. We moeten weer geen kwestie krijgen, jzooals aan den Ambachts- dijk over het overnemen van dat sttukje straat. De voorz. deelt mede, dat in de conferentie wel den indruk is gekregen, dat eerste soort ma teriaal moet worden gebruikt. Trouwens daarvoor staat de directeur van de Publieke Werken in Alkmaar wel voor bekend. Wat dat betreft kun nen we de zaak gerust aan hem overlaten. Voor minderwaardige kwaliteit behoeven we ons niet ongerust te maken. Daar geen der heeren meer het woord over dit punt verlangt, wil de voorzitter ook zijn meening nog wel naar voren brengen. Hij staat tegenover de zaak nog steeds óp hetzelfde standpunt als voorheen. Principieel is hij ër tegen om bijdragen te verleenen voor een weg, die niet tiot de onze behoort. Spr. wijst er op, dat we zelf jaarlijks f3000 betalen voor het onderhouden van onze eigen wegen, zegge f 3000 van een begrooting van f75000, dat wil nog al wat zeggen. Hieruit blijkt dus wel dat we zelf genoeg te doen hebben om onze eigen wegen te onderhouden. We moeten echter denken aan het "groote bedrijf, dat we Mn de gemeente gevestigd hebben,, en waar we terecht trots op mogen gaan. Voor vele ouders zal het een geruststelling zijn, als de wieg weer verbe terd is. Met 'een gerust' hart kunnen zij 'hun kin deren weer naar school sturen. Hij maakt den raad zijn compliment over dit besluit. Wannier morgen de menschen in de courant zullen lezen, dat de raad dit besluit heeft genomen, zullen zij zeker zeggen: Daar heeft 3e raafi goed mee ge daan"..' Hierna volgt de benoeming van: a. een leider van den cursus voor het vervolgonderwijs. In verband met hetgeen reeds bij de rnededtee- lingen is vermeld, stellen B. en W. voor tot leid ster van den cursus te benoemen Mej. E. G. Bossen. Be raad besluit aldus. b. een onderwijzer aan den cursus voor ver volgonderwijs. Cm dezelfde reden wordt benoemd de heer do Buijter. Bond vraag. De beer Zaagman informeert hoe het thans staat met het rapport van de gascommissje. Kan de voorzitter wellicht iets naders mededeel en zoo niet, zou hij dit in de# volgende vergadering kunnen doen? Hierop antwoordt de vócrzitter, dat de commis sie eene afwachtende houding heeft aangenomen. De Commissaris der Koningin heeft, naar aanlei ding van zijn bezoek aa nde gemeenten, uittrek sels uit de notulen opgevraagd met het 'rapport van de commissie. Hij heeft toegezegd zijn ge dachten daarover te zullen laten gaan. We wach ten dus af. De heer Kostelijk vraagt of de hoornen in den tuin van den hoofdonderwijzer niet giesnoeid kun nen worden. De buren ondervinden er last van Hierop antwoordt de voorz. dat reeds opdra'cht t,ot snoeien is gegeven. De heer de Boer bespreekt hierna de openbaar heid van de vergaderingen der gascommissie. Hij heeft wel ingezien, dat dit niet mogelijk is, Is het echter niet mogelijk, dat de notulen van de gascommissie ter inzage worden verstrekt aan de raadsleden? Men behoeft dit niet te beschou wen alsof hij de commissieleden niet vertrouwt. Wat is hierover de meening van B. en W. De voorz. Ale de heer .Je Boer eenl voorstel indient, zal B. en W. daarover gaarne advies uitbrengen, doch volgens zijn meening, is open baarheid 'dezer vergaderingen niet mogelijk. Als zij voor de pers toegankelijk zijn, moet er| oók publiek mogen'komen en dan zou men in de eer ste plaats vervallen in de groote onkosten, want het lokaal is dan te klein. Bovendien moeti ds gascommissie als een voorbereidend college 'be schouwd worden. Wat de licht bedrijven betreft, zijn wij eigenlijk één gemeente. ïn groote gemeen ten is een raadscommissie, met "den burgemeester of een wethouder als voorzitter. Men zal in die gemeenten ook niet vragen om openbaarheid van de vergaderingen dier oommissie. Zelfs de notulen worden niet eens ter inzage verstrekt. Het stuit ook af op practische bezwaren. B. en W. van Noordscharwioude hebben een praeadvies moeten uitbrengen over deze zaak, en daarom is flit punt in de gasoommissïcvergadering be handeld. Toen is ook nog gesproken over het ver strekken van een perscommuniqué. Daar is hij ook tegen. 'Immers de menschen zijp daardoor toch ook niet tevreden gesteld. Als de raad echter wil dat de notulen t.er visie worden gelegd, kan hij daarmede wel rekening houden. Dit is ook de bedoeling van mijn vraag, zegt de heer De Boer, w«ant ik begrijp wel dat het niet mogelijk is de vergaderingen in het openbaar te houden. De voorz. zegt hierna ongeveer 'het volgende Het is waarschijnlijk de laatste vergadering van dit jaar. Ik gevoel mij gelrongen u mijn hartelijken dank te betuigen voor de aange name samenwerking, die met u allen heeft plaats gehad. Verschillende belangrijke zaken zijn dit jaar weer 'afgehandeld, waarvoor steeds op uw medewerking een beroep werd gedaan. Mijn taak als voorzitter hebt u steads gemakkelijk gemaakt. Ik wal echter ook een blik terug werpen op den tijd dié achter ons ligt. De aardappelencampagne had dit jaar gunstiger kunnen Zijp, doch hierte genover staat weer, dat de kool een hoogen prijs heeft opgeleverd. Zooals het nu aanvangt, met de kool, stemt het' tot aller tevredenheid. Ik wil hier den wensch uiten, dat de prijzen zich steeds in stijgende lijn zullen bewegen. Als we achter ons kijken, denk ik onwillekeurig terug aan de familie's, die dit jaar zoo zwaar werden getroffen. Zware verliezen Zijn er geleieE en groote leegten zijn in die gezinnen ofstaan. Ik geloof wel, dat ik de tolk der vergadering ben, als ik deze families innigs deelneming betuig met deze smartelijke verliezen en uit den "wensch dat hun de kracht mag worden gegeven om deze groote verliezen te dragen. Ik wensch u allen een prettig Kerstfeest en Oudejaarsavond. (Applaus). ln doozen vu 3040 tn 90 ct. Tut» «0 ct. Bij Apoth. en Drogisten De raad dezer gemeente vergaderde gister avond half acht ten gemeentehuize, onder voor zitterschap van den burgemeester, Jhr. A. L. van Spengler. Secret, de heer Kunnen. Afwezig met kennisgeving wegens ongesteld heid de heer Zeeman. Eveneens afwezig de heer Kramer. De voorz. opent de vergadering met welkom en hoopt dat de heer Zeeman spoedig van zijn. ongesteldheid, die niet van ernstigen aard is, genezen zal zijn.r In het bijzonder heet ik u, wethouder Kroon, welkom. Heden toch, herdenkt u den dag, waar op u 70 jaar zijt geworden. Dat is een mijl paal in uw leven. Van harte wil ik u geluk- wenschen en hoop dat het u nog langen tijd gegeven mag zijn, met opgewektheid en blij moedigheid uw krachten te geven aan de be langen der gemeente. Nogmaals feliciteer 3k u met de herdenking van dezen dag:-- Algemeene felicitatie volgt. Naast den jarige prijkte ©en keurige vaas met bloemen De notulen van die vorige vergadering worden! hierna onveranderd vastgesteld. De voorz. zegt, dat de landerijen, aangekocht uit de nalatenschap van de erven Boon, met Kerstmis van huur vrijkomen. Een landverhu ring heeft echter niet eerder plaats dan in 1930 Het betreft echte,r een gering aantal akkers, waarvan eon van 16 en 6 snees verhuurd wor den aan A. van Diepen en een vajn( 6 en 18 sn. aan C. Bakker. Die landerijen worden verhuurd tegen een bevredigenden prijs. Om nu een ver huring te voorkomen en tevens omdat de be langhebbenden er prijs op stellen in het bezit' vain het land te blijven, stellen B. en "W. voor aan hen tot 1930 onderhands te vefhurep. Zoo een van hen zich echte,r mocht terugtrekken, zoo vrgaen BI en W. machtiging te verhuren onderhands, aan de talrijke liefhebbers. Goedgevonden. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op het raads besluit tot verhaal van inkoop pensioen. Dankbetuiging van het Hist. Gien. Oud- Westfriesland voor de verleende subsidie. Van het gemeentebestuur van Noordschar- woude 2 mededeelingen inzake bijdrage in het bijzonder onderwijs. Volgens art. 86 aan de r.k. jongensschool, f 938.24, ein volgens art. 104 aan de r.k. meis jesschool f 255,01, aan de r.k. jongensschool 1 320.56, em voor het vervolgonderwijs aan -de meisje-school f 89.81 an jongensschool f55.47 Dankbetuiging van het Witte Kruis voor de verleende subsidie- In aantwoord op de indertijd door het ge meentebestuur aan Alkmaar gedane vraag om hrichtingen over den bouw van het C|entr. Z$e kenhuis in verband met de te verleenen bjjdra- ge, is als antwoord ingekomen, dat de aange brachte wijzigingen in bet bouwplan uitbreiding beteekenen en dus hoogere kosten veroorza ken, terwijl nader op een en ander zal wonden teruggekomen.' In afwachting hiervan wordt het schrijven voorloopig voior kennisgeving aangenomen. Het bekende adres van het gemeentebestuur; vam IJselmonde wordt eveneens voor kennis geving aangenomen, omdat hiervoor de vereen, van Ned. gemeenten het aangewezen lichaam moet worden geacht. Adressen van de Kon. Ned. Politiehondver- een. en van de Ned. vereen, tot bevordering van arbeid voor onvolwaardige krachten met verzoek om subsidie worden aangehouden tot de behandeling van de begrooting voor 1930. B. en Wï zijn in deze van oordeel dat men den lijn moet volgen geen tusschentijdsche sub sidie te verleenen," Van het r.k. schoolbestuur is het verzoek ingekomen ed n subsidie van F 240 te mogen omvangen voor een cursus aan He schoolvrije jeugd. 12 leerlingen uit deze gemeente zullen het onderwijs volgen, terwijl de kosten per leerling begroot zijn op f 20. De voorzitter zegt dat de meerderheid van B. en W. voorstelt een subsidie te verleenen van f 100 terwijl de minderheid, de heer Bek- ker f 150 wenscht te verstrekken. De heer Groen drukt er zijn spijt over uit, dat B. en W. niet verder gaan. Op de begroo- t,.ng is toch e«n post uitgetrokken, waaruit dit gemakkelijk bestreden kan worden. Dit is geen vervolgonderwijs. Door het niet gaven van verv.-o. aan de o.l.s. te Noordscharwoude, kon dit ook niet gebeuren aan de kath. school. Dit is toch ook besproken bij de begrooting. En toen heb ik niet beluisterd dat er bij den raad bezwaren zouden zijn tegen een subsidie. Al leen had men toen geen zekerheid of er am bitie voor dit onderwijs zou zijn. Wanneer men dat wel geweten had, geloof ik, dat men een subsidie gegeven had, waardoor de kosten van een cursus wierden gedekt. Nu zijn 'de kosten begroot op f'20 per leerl., terwij] B. en W. voorstellen een subsidie van t 100. Dat is nog niet eens de helft van de be- groote kosten. Graag zou ik zien, dat de raad zich op een ruim standpunt stjelde, en geeft wat tr gevraagd wordt. Dit gaat nijet boven de be- groot-ngspost. De voorz. antwoordt dat het hijer een subsidie betreft, zooals dae gegeven wordt aan de frö belschool als blijk van instemming. Maar men mag het niet vastkoppelen aan het aantal leer lingen. Dat is het struikelblok in iedere ge meende, omdat dit leidt tot onbillijkheden. Hoe groot het aantal leerlingen ook is, de kosten: worden er n'et grooter door. De raad heeft zich uitgesproken ni)et afwijzend te staan tegenover een subsidie aan een ontwikkelingscursus, om' den cursus zichzelf vierder te doen bedruipen. Met qen bedrag van f 200 is het reeds mo gelijk een dergelijken cursus te geven.; De bijdrage van die gemeente mag echter niel anders beteekenen dan ©en bijdrage in de kosten, omdat dit anders een scheeve verhouu- ding geeft tegenover andere subsidies. En dan is e en subsidie van f 100 eerder hoog te noemen, Het bedrag dat begroot was, was verplicht, maar men moet de zaak niet omkeeren en dit uifgeven voor subsidie- De hqer du Biurck zegt het adres van het r.k. schoolbestuur m-et belangstelling te hebben ge lezen, Spr. kan zich voorstallen dat men met hei verzoek is gekomen. Het vervolgonderwijs is bij de wet geregeld. In het adres wordt gezegd dat men door een omwegje .de wet tracht te ontduiken. Door het niet doorgaan van het vervolgonderwijs te Nrd. scharwoude kan op dez|e wijze toch een bijdrage worden verleend aan het bijzonder onderwijs voor onderwijs aan de r.k. schoolvrije jeugd. Men heeft een onderwijsprogramma gescha pen idat overeenkomt met dat van het vervolg onderwijs. Wanneer men vervolgonderwijs zou geven, was het de gemeente verboden een bijdrage te verleenen omdat dit geregeld wordt naar de kosten van het openbaar vervolgonderwijs. Daarom is men het vervolgonderwijs gaan veranderen in onderwijs aan de schoolvrije jeugd 'Bij de behandeling van de begrooting is er door mij de vraag gesteld-of het moge'lijk was hier en cursus op te richten voor de school vrije jeugd. Alleen de heer Zeeman steunde mij om combinatie te zoeken met Noordschar woude voor het vervolgonderwijs. De heer Groen had dan ook goed gedaan, als hij mij' in de vorige vergadering voor de ontwikkeling, van de niet-katholieke jieugd was bijgespron gen. Hij kan dan ook nu wel begrijpen, dat ik' niet zoo hard van stapel loop om hem bij te vallen voor inwilliging van het verzoek. "Wan- neei fcij dat had gedaan in Be vorige vergade ring, dan hadden wij misschien hier thans ook een cursus voor de schoolvrije jeugd gehad. Ik had graag gehad, dat ook voor de kinde ren van niet-christelijke ouders zijn stem har der had geklonken. Daarvoor is een dergelijke cursuc even "hard noodig. Echter wil ik mij in deze ftiet onbetuigd la ten. En ik spreek mede namens den heer Dijk huizen. dat wij voor het voorstiel van B,. en W. zullen stemmen onder voorwaarde, dat zij alle pogingen in het werk stellen om ook cursus te kriigen voor Be schoolvrije jeugd te Zuid scharwoude. Het is hier toch voorgekomen, 'dat aan de hanid van de wiet geen vervolgon- derwij swerd gegeven en in Noordscharwoude wei en dientengevolge aan de r.k. school ook. i D-i r.k. kinderen uit Zuidscharwoude genoten daar dus ook van. Dat was een bevoorrechting, van de niet-voorstandi^rs van de openb. school. 'Hierop herhaalt spr. zijn uitspraak. (De voorz. Bij de begrooting is door u den wensch geuit, dat een cursus voor de school vrije jeugd ïin hiet Leven zou worden geroepen, lem is idoor u tevens gezegd, dat u het zou toe- imchen 'indien het Nut daartoe initiatief nam. B. en W. meenden het oprichten te moeten overlaten aan hiet particulier initiatief en dat; du meer op den weg van de Oudercomm. lag. Wji staan echter nog op dit standpunt en, wenschen de voorwaarde niet aan ons voorstel f» zien toegevoegde. De heer Groen ziegt niet veel mieier te zul len antwoorden aan den heer du Bi. H'ij beeft Bi. en W. nooit üitgenoodigd pogingen aan te wenden. Een dergelijke cursus moet voortko men uit aandrang van de ouders. Wanneer du B>. had kunnen aangeven, dat hier ambitie zou zijn voor djt onderwjjs, zeker zou "hij zijki gej steund. Ik moet dan ook lichtelijk protesteeren alsof de voorstanders van confessioneel on derwijs niet medewerken aan de bevordering van het openbaar onderwijs. Ik relqen mij die eer toe de 'eerste te zijn geweest die op combi natie heeft aangedrongen en daardoor een kans te geven het vervolgonderwijs te doen doorgaan. 'Het vervolgonderwijs werd het r.k. school bestuur onmogelijk gemaakt, en toch was er toen alreeds een voldoend aantal leerlingen. En dan zegt de voorz. dat bet ©en .cursus be treft, waaraan subsidie wordt gegeven. Maar, da;n doet een bedrag van f 100 wel schriel aan. Nu zal men meter dan de helft moeten zoek©» uit schoolgelden. Maar dat is een te zwaar of fer voor dq oudiers ein bestaat daardoor kans, dat de cursus zal vqrloopien. De voorz. zegt, dat i;n die praktijk gebleken is llat de kosten geen 20 gld. pe'r leerling bedra! gei» De laatste maal dat er vervolgonderwijs gegevlan was bedroegen deze f 15.85. f20. kan dus niet worden aangenomen. Men. moet; niet zien naar hfet aantal leerlingen, maar het' beschouwen als een subsidie voor een aantal kinderen. En dan kan hïer geen ontwik'ktelings curuss worden gegeven, omdat belt vervolgon derwijs niet is ppgeheven. Het gaat niet door door eon tekort aan ledrlingen. Voor dejn be(er Kramer ,die inmiddelis ter ver- gadering is gqkomien herhaalt de voorz. het veorstel van Bi. qn W. De beer Bekkelr zegt zijn voorstel verdedigd t hebbten door te wijzen op Oudkarspel. Daar vandaan komen negen Ledrhngm en geeft meni ook 100 gulden. Hier komen 12 learlingen vandaan en met het oog op de finantfen stelde ik voor 150 gulden te geven. Hbe meer leerlin gen er zijn hps meer leeraars m:en toch ook 'ncodig heeft en daardoor zullen de kosten dan toch ook hooger worden. D- voorz. antwoordt dat deze meaning on juist is. Oif er 10 of 20 leerlingen zijn, meti heeft be c zelf die persqjueiei noodig, een onderwijzer en ten onderwijzeres. Wanneer ,er zeven leerlin gen waren geweest, zouden B. en W. eveneens 100 hebben voorgesteld. De heer Dijkhuizen doelt die vraag of in Nrd, scharwoude' het vervolgonderwijs is opgeheven. Daar toch wordt ook e'em cursus voor de schoolvrije jleugd gegeven. En dat kan toch ook m Zuidscharwoude. Spr. geeft in overwe ging het adrfes aan te houden en te trachten ook voor de' o,.l.s. elan cursus te stichten. De voorz. Dat is niet aan de orde. Heit adres ■s aan de orde. Hier bestaat het vervolgonder wijs nog. En ik geef in overweging niet zoo maar klakkeloos voorstellen te doen, waarvan men de draagwijdte niet kan pverzjen. De hfeler Dijkhuizen. Is dat in Noordschar wouüde ook nifeft gfeheurdVI De voorz. Ik wil hiler gieten discussies voeren- over bestuiten die itn een anderen raad zijn genorrjeh. De heler Kramer zegt dat in Nbordscharwou- op particulier initiatief een cursus is gesticht, en dat is door hte,t r.k. schoolbestuur ook ge daan, waarvoor subsidie is gevraagd aan de yerschilkndfe gemeenten. Wat dezie subsidie be treft. diezie is ©enigszins gebaseerd op het aan tal leerlingen dat uit iedere gemeente kon ko men. Die kostten zijn echter hooger van Ben cursus door eiejn practischier toepassing *an het onderwijs. Hfet spijt mij dat BI. iem Wbet adres hebben beschouwd als een subsidieaanvrage per kierling. Wij moesten rekening houden met het aantal Leierlingen uit iedere jgemeiente omi een Ditfijkle verdeelüig te krijgen. Ik wil het voorstel van dien beier Bekker steunen, want het schoolbestuur mofet toch in staat gestiëld worden den cursus te 'beëindigen. En wanneer mei; voorstander is van goed ondierwijs, Ban motet meu nret letten op wat een ander niet hoeft, maar het bfelang van bet kind zien. Met warm-, te wil ik dain ook bet voorstel van den heen Bekker aanbevelen. De voorstandiers van hiet openbaar onderwijs kunnen ervan verziekend zijn, dat zij bij ons; niet tevergeefs zullen aankloppen om subsidie. De heler du Burck ziegt dat het niet gaat om- de kwiestile van bet bijzonder vervolgonderwijs; en of die voorstanders van bet o. oi. geilden wil len votbenen voor een cursus voor de school-t Vrije jeugd, maar ik zou den beer Kramer wel willen vragen of hij er voor zou zijn, wanneer subsidie werd gevraagd voor een cursus, voor ne socialistische schoolvrij© jeugd.- Er is verschillende malen gesproken over 't particulier initiatief, maar mten motet dat er buiten laten omdat bet adres gevolg is van Het niet geven van vervolgonderwijs. Hier is oen adries van het r.k. schoolbestuur, en Tigt het dan niet op dien wieg van bet andere or gaan, het gemeentebestuur, om de belang©» van de openbaiie school voor te st$an?r Daarom me-end© ik dat het goed gezien was, dat BL e,n W. 'bevorderden het stichten va» een cursus voor -de niet-christelijke schoolvrije jeugd. Ik ga dajn ook niet accoord met het ar gument, dat dit niet gaat, omdat bet vervolg onderwijs hier niet is opgeheven. En wat de taak van de oudiercommissie be treft, deze'is niet om voor"'de schoolvrije jeugd,'

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4