WINTERJAS Het groote voordeel J. G. ENGELN, Naarlijksche Opruiming] [WARMER'S Meubslmagazijn.] December-aanbieding Petroleumproducten, Wetenschappelijk Nieuws Magazijn DUIF Groote Uitverkoop Denkt U Prijsvermindering J. B. K5STER, HYPOTHEKEN Tandheelkundige Inrichting K. ACKEMA Zakken en A. ten Bruggencate, Iel. 48. BROEK OP LANGENDiiK FIRMA BRUIN en ZONEN Warenhuizen Dr.STEHR, Tandarts 99 Laat 86, hoek Huigbrouwerstraat, Alkmaar Heden begint onze Fa. JOHs. MARJOT ZOON Ritsevoort 21 Alkmaar aan de van Dames- en Kinderhoeder Alkmaarsch Modemagazijn v.h. Suze Kuijper Oo. LANGESTRAAT 4, is vooa*deeligü 2e hnis vanaf de Mient. Alkmaar I WEen pracht Koopt onzg. prima EIGENGEMAAKTE f 37,50 f 52,50 f 62,50 LANGESTRAAT 22 ALKMAAR MAGDALENENSTRAAT II Köster's Volkszaak r Effecten Coupons Prolongatiën Hoornsche Crediet en Effectenbank, ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 L Bezorgt Verleent Credieten voor Landbouw, Nijverheid en Handel. öeeosito's Safe Deposit van een Inzaknaaimachine, om te BORDUREN voor f 110. Schriftelijke garantie. Eerste Alkmaarsche Naaimachine handel A. HILDERING, Alkmaar, Zaadmarkt 66-68, Tel. 236. Ook op termijnbetaling. k Speciale A Hk reparatie-inrichting. TROUW- en VERLOVINGSRINGEN, nieuwste modellen, graveeren gratis. Let vooral op Magdalenenstraat B 6 Joh.Schoonhoven ALKMAAR Bij aankoop van twee ringen zilveren schepje cadeau Wilhelminastraat 43, Haarlem. zal voortaan spreekuur houden, Scharloo 19, hoek Zooherstraat te Alkmaar Eiken Vrijdag van 104 uur. Voor Lonen van Ziekenfondsen geheel gebit f60.00 met 5 jaar garantie Wilt gij zeer voordeelig koopen, koop dan Uwe waaronder Benzine, Petto- leum, Auto-oliën en-Vetten voor alle merken Automobielen, waaronder a 11 e soorten Touwwerk, Naaigaren, zoo wel als Mandentouw. JAC. KNOOP, BEëEDIGD MAKELAAR in aardappelen, groenten en fruit. Nansaukaïle 158" Telefoon 81431 Amsterdam. Los- en verkoopplaats: Aardappelen- en groentenmarkt. Marnixstraat achter perceel 200 Uits.uitend Commissieverkoop. Oud vertrouwd adres. Onkosten commissie, losloon, marktgeld, 3.' et. per 70 K .G. Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een Bankier op uw plaats. Per telefoon te spreken des morgens 9—10, des middags 1—2, des avonds 6—7 uur. Des Maandags 121 uur in hotel Coomans Rotterdam. DRAISIJIAvanVALKEMBURG'S^ LEEUWARDEN Sint Pancras. Machinale Hout en IJzerbewerking. Telefoon 186 en 187. Specialiteit enz. enz., bij Berprweq IS. Alkmaar. Tel 35lij Isi-W.-i Do 'ilerdwg van 14 uur in N" 3tt»n in 7,e dat wij steeds met onze waardevolle CASSABONS aan onze cliëtèle hebben gegeven, heeft ons dosn besluiten op vele aanvragen, vanaf heden tot en met 31 De cember 1928, wederom DUBBELE WAARDE aan onze CASSABONS toe te kennen, als DIVIDEND op onze te maken Balans. Laat Alkmaar Grootst Gecombineerd Huls van Heeren- en Kinderkleeding, Manufacturen, Meubelen, Bed den, Dekens. Spiraal- en Kapokmatrassen, Ledikanten, Karpetten, Vloerzeil, Gordijnstoffen i Bezichtigt onze TWAALF GROOTE ETALAGES en (I is overtuigd van groote keuze in alle afdeelingen, gepaard gaande met uiterst lage prijzen. (door H. Henrar, Leieraar M.O..Utrecht. 1 ONZE OOST. (Vervolg.) We zijm thains genaderd tot het huidige tijd vak, waarin handel en industrie in handen is van particulieren en we dienen te beschouwen» de economische positie van den Europees chen ondernemer op Java. In de perste plaats dient dit gezegd te wor-. den, dat hij zich verheugt in de bijzondere bescherming van 'den Staat. Om dit te bewijzen zal ik eerst enkele voorbeelden noemen. Aller eerst dan de regelingen omtrent bet irrigatie water bij den suijkeraanplant. De besproeiing- met water dier groote suikerrietvelden rondom, de fabriek geschiedt op klaarlichten dag; die van het Javaansch-e boerenland 's nachts. En het werken bij stikdonkerezware tropennach ten is alles behalve gemakkelijk. iEen andere zie ar belangrijke wet, die den Europeeschjen ondernemer op Java zeer krach tig maakt, is de grondhuurord oninant ie De Javaan is blij met het oogenblik, blij met het geld van vandaag en laat zich gaarnfe' verblinden door het vooruitzicht nog heden ©en handvol zilverlingen te bezitten. Hij denkt niet; als wij aan 'den dag van morgen. Wan-, neer nu de Javaan bij verhuur van zijn grond aan den suikerfabrikant het geld pas in handen; kreeg bij het afsluiten van het pachtcontract, zou hij wellicht wikken ,en wiegen en zijn land verhuren voor een veel hoogere som dan thans. Immers verleent de suikerfabrikant hem thans maanden, zelfs een jaar van t.e voren een voor schot en dit voorschot is voor den Javaan te verleidelijk. Wel verbiedt de grondhuur-ordon- nantie het geven van een voorschot mótg vroeger dan 15 maanden van te voren, maar deze ter mijn is veel te groot. Bovendien vervullen de desahoofden bij deze grondverhuur een eigen aardige, vaak valsche rol. Die fabrikant geeft zoo'n dessahoofd een rijksdaalder per verhuur de bouw en hierdoor heeft de fabrikant de zekerheid, dat het hoofd de grondverpachting met alle geoorloofde en ongeoorloofde midde len bevordert. Ein de. machtsmiddelen, waar over zoo'n dorpshoofd beschikt, zijn niet ge ring. Hij verdeelt het bedrag d'er grondbelas ting over de verschillende dorpsgenooten (de. Staat stelt het bedrag der grondbelasting per dess.a vast"), hij zorgt voor de ïïming dier be lasting, de irrigatie-inrichtingen staan onder zijn beheer en is hoofd (i.er politie. Een Javaanscb dorpsbewoner, die niet naar de pijpen van den loerah danst, kan e rzieker van zijn, dat hij straks bij de belastingbetaling, stevig wordt aan gepakt ,dat hem voor zijn akkers heden te veel. morgen te weinig water wordt toebedeeld, of dat hij beschuldigd wordt het irrigatiewater van zijn buurman te gebruiken. Is er suikerriet gestolen: de verdenking valt op denzelfden re- calcistranten dessa-bewoner. Beschadiging van. suikerriet door losgebrokiep vee, suikerriet- branden de loerah zegt,-dat die weerspan nige kromo het wel gedaan zal hebben. Eeniga vri-ndjes van den loerah treden als getuige decharge op iep bet is voor den Europeeschea controleur al zeer moeilijk al die intriges spoe dig te ontwarren. Natuurlijk zij raniet alle loe- rah's zoo, maar er zijn er ook, die nog veel erger zijn, die eenvoudig zonder den bezit ter van het stuk lalnd erin te kenn.-jn, dit ver huren aan den suikerfabrikant. Hierboven spraken we over het voorschot systeem. Dupe van dit systeem' zijn ook b.v. de arbeiders, die op de suikerfabrieken van Mid den- e nOost-Java transportdiensten verrichten; de Javaanscbe voerlieden, die de kleine wagen tjes bedienen, welke op rails de witte fabriek verbinden met de wijld-omliggende suikerriet velden en terreinen. De wagentjes worden ge-- trokken door twee runderen en deze dieren zijn oorspronkelijk het eigendom van den Ja- vaanschen voerman. Doch bij het begin der suikercampagmje (gaat deze inlander met den Europeeschen „toean besar" een contract aan, een verkoopcontract bij den notaris gesloten, en daarin staat, dat de arbeider zijn dieren; aan den 'toean verkoopt Als verkoopsprijs wordt in dat contract een bedrag genoemd, dat precies zoo hoog is als het voorschot, dat de inlander ontving voor hij aan den slag ging. Vervolgens wórdt door par tijen een tweede contract gesloten, waarbij de veerman zich verplicht transportdiensten voor de suikerfabriek te verrichten met de hem; in gebruik te geven runderen. Om van een goede behandeling dier dieren zeker te zijn, he,eft de voerman zich niet zoo lang aan' peri odieke loonkortingen te onderwerpen tot het bedrag daarvan is aangegroeid tot den koop prijs uit het «eerste contract. Wordie nalle con tractbepalingen nagekomen, dan gaat het eigen domsrecht «der trekdieren weer aan hem over. Op deze wyze loopt dus de suikerfabrikant geen risico, verschaft zich arbeiidsziekerheid. Om zich bedrevenheid te verschaffen wordt trouwe,ns zeier veel gebruik gemaakt van het voorschotsysteem. Zooals in geheel Oost-Azië haast geen arbeider zondier het genot van eeni grooter of kleiper voorschot aan den slag gaatf zoo is het ook in Ned. Indië. Maar het gevolg hiervan is. dat die arbeiders, die niet durven te deserteer en, hun leven lang in de schulden bij den werkgever zitten. Zonder voorschot zou de koelie voel eerder dan thans den werk gever den rug toekieeren. Sommige werkgevers verhuren kleeding, ge reedschap e.d. aan de -koelies. Pleegt de ar beider desertie >en neemt hij, wat waarschijnlijk is. zijn kleeren moe, dan pLeegt hij diefstal en is gerechtelijk vervolgbaar. Op de buitenbezittingen is gebrek aan ar beidskrachten (op Java bestaat dit gebrek slechts op sommige plaatsen) en de onder nemers ondervinden daar van het wegloopen der koelies groot ongerief. Arbeidszekerheid wo>-dt daar verkregen door de poenale sanctie; het toeb'rrengen van den koelie met den, sterken arm en het strafbaar stellen derü'sertie. De ondernemer heeft zich hier echter te hou den aan verschillende bepalingen van sociale! strekking, zooals verpleging bij ziekte, zorg voor bad- en drinkwater, enz. Zooals uit het bovenstaande blijkt is dej positie van de nEuropeeschen ondernemer in onze Oost zeer sterk. Voor Huis en Hof HET VERPLANTEN VAN KAMERPLANTEN. Het op tijd verplanten van onze kamerplan ten is een belangrijke zaak. Een plant, die; de heele pot doorworteld hedft, zoodat .onder uit het gaatje en boven uit den grond 'de wortels te voorschijn komen, heeft geen ruim te genoeg meer om de wortels verder te laten groeien, maar ook vindt die niet voldo.ende; voedsel meer om welig te tieren. De kluit blijft ook niet lang genoeg vochtig, doordat de wor tels het water niet zoo goeid vasthouden als de grond deelt jies dit kunnen. Door dit alles leidt Ai plant een kwijnend bestaan. En moet men tol verplante novergaan. De beste tijd daarvoor is het naaar. In den winter maken de meeste planten een rusttijd doorl. In 't vooraar begint d groei opnieuw, ook in de wortels, wat te zien is aan de vele mooie witte punt.es, dia dan op Me grootere oudere wortels zijn waar K- nemen. Zouiden we zie in den winter verplan ten. dan' zonden we die rust verstoren en ze ziouden ontijdig opnieuw gaan groieien. Dit is wel aan te raden, wanneer men de planten wil; dwingen tot bloei. Wil mlen ©en Clivia bijv. dwingen tot bloemvorming, dan doet men goed in 't laatst van Augustus of begin September te verplanten. Maar beoogt men dit niet en wil men de plant alleen een ruimere stand geven, 'dan wacht men tot het voorjaar. D© nieuwe pot mag vooral niet te groot zijn. Twee. centimeter grooter dan de oude pot is vol doende. In bet algemeen kan mén zeggen,', dat de oude pot precies in de nieuwe pot moet passen. Is de pot be groot, dan blijft er te veel watier tusschen Üe grondd'eeltjes onver- bruikt. Die aarde gaat verzuren met alle on- gewenschte gevolgen. Eer de pot voldoende doorworteld is, is er ook al heel wat voedsel verloren gegaan, doordat er bet uitgesijpelde water meegevoerd is en ook doordat in den: grond ongewenschtie scheikundige omzettingen hebben plaats gegrepen. Voor bet verplantten maakt men de pot van binnen en van buitien goed schoon met iaen> harde borstel. Daardoor maakt men de poriën open. Is de pot Juchtdroog geworden, dan. zet men hem een paar Cf ren onder water, zoo-, dat hij b«eL'emaal met water doortrokken is. Dan kan men gaan planten. In een droge pott blijft de aarde los tegen den potwand aanlig gen, waasdoor teen goede bodem ventilatie kan plaats hebben. Aarde en pot moeten als het ware één worden. Voor men de pot met aarde gaat vullen legt mien op het gaatje in den bodem eien potscherf of een keitje. Doet meö dit piet, dan kan dit gaatje licht verstopt rakeni e,n bij het gieten kan dan het overtollige watea ter er niet uit loopen. Dei grond blijft te nat en verzuurt. In (elke pot moet de drainage idus. verzorgd worden.! Het beschadigen der wortels moet men voor komen. Daartoe draait men de pot met plant: en al om, terwijl men *net de rechterhand de potkluit tegen houdt. Op1 dien rand van, de tafel klopt men daarop met den rand van de pot, waardoor de kluit loslaat. Dé aarde, die er bui tenom nog aan zit, bevat heel weinig planten- voedsel meer. Dit kan men m,et een stokje-, verwijderen. Zoo ook de oudste, wortels, diej meestal in ee mollenden of verdroogenden toie- stanil verkeeren. In den pot heeft men eerst, wat nieuwe aarde gedaan. Daarop komt .-te oude potïduit te staaan, zoo, dat de plapll midden in den pot staat. Dan vult mien de. ruimten, die ier zijn, met nieuwe aarde. Bij som mige pljantep wordt die nieuwe grond los er tqsschen gebracht. Apdere planten moeten ste vig opgepot worden. We hopqn "daar later wel op terug t/e kmoen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 8