NÏEU W E Haarden - Kadiels Ons Kerstidsaal. Hike Breijer's No 160 ii Zaterdag 22 December 1928 37e Jaargang Deie courant verschijnt ]\T A e 11 sl 1Mt l v. Holl. Noorderkwartier Bureel Noordscharwoude. Feestdagen Firma R. J. HOUWING filiaal: Langestraat 44 - Iel. 1184 Speciaal Corsetten - Magazijn Corsetten z Corselets 5 Buikbanden w Rechthouders 2 Elastieken Kousen I r/XtlllliV 8 Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima Uit den Omtrek LANGEDIJkER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterda Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 - Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Advertentiën van L5 regels 74 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Wederom is het feest aangebroken, dat de Christenheid over de gamsche wereld steeds als hoogtepunt van haar vierdagen heeft be schouwd. Alom valt men in aanbidding voor het Licht, dat ruim negentien, eeuwen geleden opging over de wereld. En alom leeft dezelf de gedachte, hetzelfde verlangien, dezelfde hoop en dezelfde bede: het vredesideaal. Het Kerst- ideaal De wereld ziet en voelt haar ideaal; zij ver langt, zij hijgt er naiar. Wij weten, dat een ide aal nooit werkelijkheid kan zijn. Ook oins Kierst- i'deaal. 'dat den in- en uitwendigen vrede tot inhoud heeft, kan nimmer ten volle wordelt verwezenlijkt. Maar toch, als het Kerstmis is, staan we weer even stil, slaan we weer den blik omhoog waarin een bede van geloof en vertrouwen in ons ideaal. Het Kerstideaal reikt veel verder, veel die per dan de volkenenstrijd alleen. Want zou de gewapende oorlog inderdaad al tot het ver leden behooren, die andere strijd; de econo mische, blijft voortbestaan. Burgers van den- zelfden staat blijven, zuiver om materieels mo tieven, vijandig tegenover elkander staan. Wan neer de Schepper aller dingen Zijn blik laat rondwaren over de aarde, hoe bedroefd moet het Hem dan stemmlen, dat al die m-ejnschan, die ieder op zichzelf o zoo gaarne het goede, het schoonie zouden willen nastreven, in strijd naast elkander blijven voortleven. Aan ie ver wezenlijking van het ideaal in een andere, be tere wereld, wanhopen wij niet; wèl echter aan die van het ideaal, dat op aarde nog een» algeheele vra'ie zal heerschen, waardoor de Goddelijke gedachte in ons aardsch bestaan tot volledige ontplooiing kan komen Met Kerstmis echter koestert het verlos- sings-mysterie van Christus' geboorte onze harten en verkwikt het onze gedachten. Daa overpelhzen we weeir den weliswaar zoo ui terst langzamen vooruitgang van het vredes ideaal, maar spreken toch ons geloof uiï: ééns zal het komen. Want .de wereld, waarin zoo ontzaglijk veel stroomingen woelen en bruisen, zoekt naar verlossing. Er is een geweldige worsteling om te komen tot een nieuwen tijd, tot een betere samenleving, maar alles wat die wereld hunkerend zoekt is tenslotte vrede. Vre de tusscben de volkeren, vrede tusschen de menschen, vrede op staatkundig, politiek en economisch terrein, vrede ook voor den eigen ziel Het Kerstideaal! De aloude Kerstgedachte doet weer onzen blik hopend verwijlen in een verre toekomst. Onze huizen zijn weer vervuld van de- oude vreugde en de oude zangen, onze harten zijn opnieuw vol van 5de woorden van 'Nicolaas Beet?: Daar is uit 's werelds duistre wolken Een licfit der lichten opgegaan. Kom tot zijn schijnsel, alle volken! En gij, mijn ziele, bidt het aanï Het komt de schaduwen beschijnen, Die zwarte schaduw van den dood; D« nacht der zonde zal verdwijnen. Genade spreidt haar morgenrood. 'Bij feestdagen, nietwaar, denkt gij u bjj voor keur een versierde of fraai verlichte zaal met welvoorzieflen disch, bloemen em groieia-, zang en dans, muziek en voordracht.» Het "kan ons zoo goed zijn eenigem tijd 6e vertoeven in zoo'n vroolijken kring, waar men alle zwarigheden aan één kant heeft gezet, waar geen gelegenheid en geen plaats is voor geknies en gezeur, maar slechts vroolyke MIEKT 1 - TEL. 844 ALKMAAR scherts wordt gehoord en gulle lach weer klinkt. Ja, waarlijk, het zijn kunnen het r"n minste zijn heerlijke dagen, die feest dagen, die lang een zalige herinnering achter laten; ze zijn ook velerlei; hier is het een ver- iarmgs- of huwelijksfeest, dat de menschietn tezaam brengt, daar een jubileum, elders een feestelijke herdenking van de eten of andere blijde gebeurtenis, weer op een anderen keer wordt, een nationale feestdag gevierd, doch van al tlit is een opgewekte ten prettige stemming ze ker wel de grondtoon; ja, we gaan verder en zeggen, dat waar die goede toon ontbreekt, er iets aan het geheel hapert. Hangt hiet wel slagen van een feestdag voor een deel af van de omstandigheden, voor een ander deel komt het in hoofdzajak op de stemming aan. Er be hoor: soms maar één woord gesproken te wor den om er. zooals men dat noemt „de stem-v ming in te brengen," ei daarom is Het zooveel' waard, als èr onder het gezelschap personen; zijn, die daarvan den juistan slag hebben. Zoo- afs het nu vaak op een Teestdag gaat. zoo kan het ook in de groote maatschappij, in het voile leven te pas komen, ergens een goede stem ming, ©en feeststemming te brengen. Nu wil dat niet zeggen, dat men overal en altijd zou. moeten juichen en jubelen, doch, als mien ook zonder geestelijk gedoie om zich heen, zoo echt genoegelijk, en prettig zich kan gevoelen, zoo, in-gelukkig kan zijn, dan is de feestelijks, de aangename stemming ook aanwezig; ai daar gaat het orn. Een werkman, vergenoegd huiswaarts "koe rend na volbrachten arbeid, vroolijk en lief devol begroet dooir vrouw en kroost, zal zich gelukkig, feestelijk gestemd gevoelen; een ver pleegster, die door haar opgeruimdheid ©en, zieke, terneergedrukt door een langdurig lij den, weet op te vroolijken, heeft door den, goeden toon aan te slaan dei patient een prel- tigen dag weten te gewen; bij een groep van; hun vacantie genietende jongelui zijn, onder den invloed van het schoone buiten zijn, dei jeugdige gemoederen ontvankelijk voor het in drukwekkende der Natuur, en bij zulk een stemming kan een eenvoudig uitstapje tot eeni echten feestdag worden; het eenvoudig en be- miend van hart tot hart gaand woord van eer -preKer op een landdag, weet zijn toehoorders zoo ti boeien, dat die dag voor ben allen een feestdag wordt, waarop het menschelijk ge moeid hoogtij viert en verheven gedachten het c-egin vervullen. Ziehier slechts enkele grepen uit het leven gedaan, die elk onzer nog wel zal kunnien aan vullen, Waar nu eenmaal niet iedere dag kan worden wat we, gewoon zijn met het woord „feestdag" te bestempelen, toch kunnen we zorgen dat er altijd een blijde stemming heerscht en daarnaar is het dan ook, dat we moeteo streven, elk ïjn. zijn omgeving, de -een' op net kantoor of de werkplaats, de ander in de huiskamer, of in de school, weer anderen in hun studeervertrek, te land of te water, in het hart der aarde of boven de lucht en woj- ken. Immers, feestdagen, gedenkdagen, zijh als miupalenze geven den meipsch aanleiding om even halt te houden en e'ens om te zien on zijn weg en dan zich te bitumen te brengen, hoeveel dank men veelal verschuldigd is aan zoo menig groot man of hoogstaande, vrouw, die voorging em uitmuntte, die zich geheel gaf aan de groote broederschap der menschheid. Moeten we daarbij niet steeds denken aaa al le uitvinders en voormannen, uit vroeger en later tijd en zijn door hun zelfvertrouwen ieii' hun blijden zin ook niet onze koene Inidië-vlie gers tot zulk een groot, bewondering nfdwm-i gend werk in staat geworden?! Vv'aar ae blijde stemming h©arscht, zulleji ook tal van minder aangename cii,ngen worden uit den weg geruimd, want het staat vast, dat een blijgestemd mensch alles door een ande ren bril bekijkt 'dan Iemand met sombere en pessimistische 'gedachten vervuld. Voor eerstgenoemde is het, als het ware, elke dag een feestdag.' Een gewenschte bepaling in de Politieverordening We schreven èen paar artikeltjes over de politieverordening te Broek op Langiemdijk gel dig. Erkentelijk zijn we de dienaren var den Heiligen Hermandad, die ons het noodige ma teriaal daartoe, verschaften. Om nu met vervelend te worden officiate bepalingen lezen is nu juist gem prettige lec tuur), willen we voor ditmaal eens de aan dacht vragen voor een euvel, dat iedereen kan zien Jan er niet zondter gevaar i"s„ ah reeds oor zaak was van verlies vail ïeven en bloied. Gelukkig niet van men schel iik doch van dierenleven. We bedoelen de hekken laags de dorpsstraat, waarvan er velen met ijselijk scher pe punten zijn voorzien. We vernamen, dat reeds een paar paarden Miun leven moesten laten, zoo verwond werden •z© door die scherpe Ijzeren punten En ook menschen liepen meermalen verwon dingen op. 1 Vaartoe dienen die ijzeren hekken? Voor afsluiting zal men zeggen. In vele gevallen zijn ze lastig voor het ver keer doch waarom die hekken van iizeren punten moeten worden voorzien, is ons niet duidelijk^ I i Een hek zonder puntige uitsteeksels is even mooi, sluit even goed af en Is ongevaarlijk. Het bewijs hiervoor kan men zien aan het hek voor de Ëhr. school. Hat geen scherpe punten heeft en waar zelfs de jongeri|s niet over heen klimmen of op gaan zitten. Verdient het geen aanbeveling in de politie-verordeniing voor te schrijven, dat nieuw te plaatsen hekkenjïeen- scherpe punten hebben Een kleinigheid, zal men zeggen. Het is ook zoo, maar verdient de gedachte geen overweging?! Mient 17 Alkmaar D rn rn ÏCiluari (Depót PALTHE Almelo) MÏETPIdUIMEWS die welen bel nog nief, maar over den smaah van iwisl men niel' om van te OUDE NIEDORP. Woensdagmiddag werd door het bestuur van banne Oude Niedorp, in het cdfé van den heer Balk, het grasgewas van de dijken en w-e- g-jn publiek verhuurd met den volgenden uit- - lag Perceel 1 verhuurd aann Jb. Doom voor 40 gld. Vorig jaar dezelfde voor idem. Perceel 2 verhuurd aan Jb. Buisman Dz. voor' f 40, vorig jaar dezelfde voor idem. Perceel 3 ver huurd aan J. Buisman Dz. voor f 40, vorig jaail dezelfde voor f 70. Perceel 4 verhuurd aan F. var: Breugel voor f 40, vorig jaar dezelfde voor idem. Perceel 5 verhuurd aan P. vann Vliet voor f 40, vorig jaar dezelfde voor idem. Per ceel 6 verhuurd aan P. de Boer voor f 1, vo rig jaar dezelfde voor idem. PPeroeel 7 ver humi aan P. de Boer voor f 1, vorig jaar de zelfde voor f.5 Perceel 8 verhuurd aan P. de Boer voor f 1, vorig jaar dezelfde voor 0.50: Perceel 9 verhuurd aan Jb. Doorn voor f 6, vorig jaar dezelfde voor idem. Perceel 10, verhuurd aan P. de Boer voor f 6, vorig jaap dezelfde voor f 3. Perceel 11 verhuurd aani P. Krouwèl voor f 3, vorig jaar dezelfde voor, idem. Perceel 12 verhuurd aan C. Hollander voor f 16, vorig jaar dezelfde voor f 20. Per ceel 13, verhuurd aan P. Krouwel voor f 2Q vorig jaar C. Hollander voor idew. Perceel 14 verhuurd aan J. Mors voor f 1, vorig jaar J. Veldman voor idem. Perceel 15, verhuurd aan J. Mors voor f 10, vorig jaar P. Krouwel voor idem. Perceel 16 verhuurd aan Jb. de; Jong voor f 1, vorig jaar dezelfde voor idem. Perceel 17 verhuurd aan C. Noordstrand voor f 2 vong jaar dezelfde voor idem. Perceel 18 onverbuurd. Perceel 19 idem. Perceel 20 ver huurd aan M. van Leijen voor f 20, vorig jaar W. Zijdewind voor idem. Perceel 21 ver huurd aan C. Weij voor f 35, vorig jaar de zelfde voor idem. Die perceelen 22, 23 24 en: 25 beleven overhuurd. Totaal f 323. Het vo- rige jaar was het bedrag f 380.50.' i 1 - OUDE NIEDORP. Door het bestuur van de vereeniging Plaat selijk Btelang alhier, waren de ingezietenen en bewoners uit d'e omgeving ter vergadering op- geroepen op Woensdagavond in het café van den heer Balk, met het doel een floralia-- en huisvlijtvereeniging op te richten. De vergadering werd geleid door den heer G. Lliefhebber. Na eenige besprekingen bleken: alle aanwezigen voor een dergelijke vereeniging en werd deze alzoo opgericht Er werd een be stuur gekozen, bestaande uit 7 leden, de hea- ren G. Liefhebber, D. Kriller, F. Leek en H. Octjers en de dames De Heer, Doorn en Oot- jers. Het lidmaatschap zal f0.50 bedragen en Voor inwonende kinderen, boven 14 jaar f 0.25. Besloten werd om iemand bij de inwoners rond te laten gaan om leden te wervenVoor dien zal door het bestuur een circulaire worden rondgezonden, uiteenzettende het doel en dei wei king van de pas opgerichte vereeniging. Het bestuur benoemde uit zijn midden tot: voorzitter den heer G. Liefhebber, tot secre taris 'den heer FLeek en tot pemnhgnveeste- 1 rasse Mevr. de Heer. Buitenland MERKWAARDIG ONGEVAL. Een driejarig meisje, Doris Laverack, kreeg een sterken electrische schok, terwijl zij in, het; ziekenhuis te Huil een x-stralen onderzoek on derging. De stroom ging door het lichaam van een verpleegster naar het kintd en van het kind naar 'de moeder, die bij de operatietafel stond. Het kind was onmiddellijk dood. De dokter, diei haar opving, kreeg een schok, êïi haar moe der werd bewusteloos, maar kwam spoedig weer bij. De verpleegster heeft ernstige brandwonden: gekregen. De oorzaak van het ongeval is tot dusver niet opgelost.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1