GemeenteraadWarmentiüizen u. en W. halddsn hierover met adressant; een bespreking en nadat door hem was mede gedeeld. dat de verhoogingsaanvrage niet ge baseerd was op 'het buitengewoon groot aantal vergunningsaanvragen in dit jaar, maar dat hij daarvoor reeds eerder een verzoek had willen doen, is, na overleg met hem, door De Geus genoegen genomen met een verhooging van 20 het vertrouwen heb<bende, dat, wanneer de aanvragen in stijgenden lijn blijlven, verge leken bij vorige jaren, door hem zijn salaris regeling opnieuw ter sprake mag worden ge bracht. De heer 'Stoop acht de aanvrage zteer bil- Ikij, gezien het vele werk aan dezen werkkring verbonden en tevens de verantwoordelijkheid die op dien heer De Geus rust. Conform het voorstel wondt besloten. B. en W. stellen voor, aan mej. J. Baas, on derwijzeres te Valkoog eervol ontslag te ver kenen op den datum, door B. en W. te be palen. Wggens achteruitgang van het kinder tal aan die school, is het gemiddeld aantal leer lingen slechts 28.75, nl. 16 Maart 33, 16 Juni 28, 16 September 28 en 16 December 26, ter wijl de vergoeding van het rijk ophoudt den 1 Januari d.a.v., wanneer het gemiddeld getal beneden de 33 is geworden. Hoewel noode daartoe te moeten overgaan, aangezien de school aldaar dan ook «en éénmansschool is gewoorden, is het de wet, die ons de verplich ting oplegt. Voorts deelt Z.E.A. mede, dat na de verga dering in comitéz'itting ieen regeling moet wor den getroffen aangaande het haradwerkonder- wij». Conform het voorstijl wordt besloten. B. en W. stellen den raad voor, ingevolge art. 38, al. 4 der L. O.-wet 1920 een verorde ning vast te stellen, waarbij wordt bepaald, dat e»n onderwijzer of een onderwijzeres, die deni laeftijd van 65 jaren heeft bereikt, zal worden ontslagen, eveneens wanneer ©en onderwijzerés voor haar 45-jarigen leeftijd in het huwelijk' traedt. Bovendien bij verordening de verplich ting op te leggen aan het onderwijzend per so, nael, woonplaats te moeten Jiebben ra de ge meente. B. en Wi. zijn van oordeel, dat, wan neer men 85 "janen oud is en men "daardoor pensioengerechtigd wordt, het tijdstip is aan gebroken, dat men vervangen wordt voor het onderwijs door jongere krachten. De gedachte heeft men wel, dat zeer weinigen omdat zij recht op pensioen hebben, die leeftijdsgrens zul len overscheiden, maar juist voor diegenen, die daar anders over denken, is rtezé bepaling, naar. hunne meening, veelal niet onge wenscht. Ook zijn B. en W. van oordeel, dat het niet ge- wenscht is, dat onderwijzeressen, welke in 't huwelijk treden, voor zooveel de wet toelaat, in functie blijven. Voorts zijn Bi. ea W. van, meening, dat het niet ongeweascht is, dat een bepaling word tgemaakt, dat het onderwijzend personeel woonplaats heeft binnen de gemieenté. Wanneer naar het oordeel van Bi en W. geeln geschikte woning of gelegenheid in de gemeeaté daarvoor is, kan daarvan toch worden afge weken Nadat ©enige inlichtingen omtrent de ver- ord ning zijn gevraagd, en door den voorz. wor den wordt de verordening hierna vast "g - inwerkingtreding bepaald op 1 Janua^TySS'W Vaststelling pensioengrondslag G. Bruin Kv. als administrateur van liet G.E.Bi. en secreta rls-boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur Van den pensioenraad kwam een schrijven in dat alsnog pensioengrondslagen moeten wor den vastgesteld voor dezen oud-ambtenaar. Voor 1 Juli 1922 was de pensioenwet niet op Bruin van toepassing, doch na de invoering van 'de nieuwe wet in 1922 viel hij daar wel on der. Het is daarom, dat de pensioengrondsla gen voor gemeld tijdstip nnu nog moeten wor den geregeld. In verband daarmede wordt nog opgemerkt, dat tengevolge hiervan nog door de gemeente moet worden gestort f 144.15, waarvan f 96.10 op B-ruin verhaalbaar is. De vast te stellen pensioengrondslagen zijn resp. f 450 en f75. Aldus wordt besloten. Aanbieding ter vaststelling van een suppkt. begrooting voor den dienst 1928, in ontvangst en uitgaaf gewone dienst f 1622.23, kapitaal- dien-t f 93.2(E 'Benoemingen. Ter voorzieninng in de vacature van een lid der commissie van toezicht op het L. O., w-e- gens periodieke aftreding van den heer F. S. van de Velde. De genoemde commissie beveélt daarvoor aannl: 1. F. S. van de Velde, 2. H. :Kistemaker. B. en W. kunnen zich met deze: aanbeveling vereenigen. Met algemeene stemmen wordt de heer van de Velde herkozen. Idem van den heer D. Swart als Armvoogd en is door het armbestuur ingediend de volgen die aanbeveling: 1. D. Swart, 2. L. Barten. B. en W. kunnen zich met deze aanbeveling ver eenigen. De heer Swart wordt met algemeené: stemmen herkozen. Aan de betrokkenen zal bericht van de be noeming worden gezonden..1 Van de rondvraag wordt door geen der leden gebruik gemaakt.' De voorzitter zegt, dat deze vergadering wellicht de laatste zal zijn van dit jaar en in verband hiermede wenscht Z.E.A. nog enkele woorden te zeggen. Vele vergaderingen heb bén dit jaar niet plaats gehad en is het aantal ge-* wichtige besluiten, welke in den loop van het jaar zijn genomen, niiet groot. Eeidge beslis singen wenscht spr. naar voren te brengen, o.m. het besluit tot behoud vann de openbare) school, het verstrekken van een renteloos voorschot voor de nieuwe veilingsgebouwen te Warmenhuizen, de aanschaffing va.i een chrijfmachine. Z.E.A. zegt voorts, dat de ver gaderingen zich steeds gekenmerkt hebben i-dom een pnettigen, aangtenamen geest en spreekt den wensch uit, dat dit ook het vol-, geïnd jaar zoo zal blijven. Met genoegen con stateert Z.E.A. dien vooruitgang in de verschil- lelnde bedrijven/" Tot slot wienscht dé voorz. den raadsleden len wethouders en de vertegenwoordigers der Pers een prettig Kerstfeest en een gelukkiig Nieuwjaar. De aanwezigen gaven door bijvalsbetidig'n- g©n te kennen het gesproklenje op prijs te stel len. Wij deelen mede, dat na de aanschaffing dier schrijfmachine de agenda, zoowel als de toelichtingen tijdig aan de raadsleden werden toegezonden en tevens dat de 'fers ra deze gunst mag dieelen, waarvoor wij van deze plaats een woord van dank richten tot diet voor zitter, hieruit tevens concludeerende, dat de aanwezigheid der Pers op prijs wordt gesteld. Donderdagmiddag 2 uur vergaderde (de raad van bovengenoemde gemeente ten laad- huize, onder voorzitterschap van den E.A. Hr. H. Nolet, burgemeester. Secret, de heer Rijs. Afwezig de heer v.d. Mejjde. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der twee' vorige vergaderingen worden vastgesteld. Ingekomen stukken: t Een dankbetuiging van Het Witte Kruis, voor de subsidie voor de ontsmettingsinricht Idem van het historisch genootschap Oud, Westfriesland voor de jaarlijksche subsidie. Alsvoren van J. Dalenberg a.t.s. voor de toegekende verhooging zijneer wedde. Een schrijven van Bl. en W. van IJselmonde. om adhaesie te betuigen aan een adres van den. gemeenteraad over de toepassing van art. 122a der gemeentewet. Voorgesteld wordt geen ad haesie te betuigen; De heer Slot merkt op dat de vereen, vann, Ned. Gem. het aangewezen lichaam is voor behandeling van dergelijke zaken Conform het voorstel wordt besloten. De begrooting 1929 van den keuringsdienst voor waren, de bijdrage is groot 16.33 cent' per inwoner. Een dankbetuiging van de hteere|n Jen W. A. Nolet voor de aangename ontvangst bij de installatie van den nieuwen burgemeester. De Ned. Ver. tot bevordering van dén ar beid voor onvolwaardige arbeidskrachten, ver zoekt de gemeente' lid der vereen, te word éi* tegen een jaarlijksche contributie van f 50. Voorgesteld wordt hierop niet in te gaan. De voorz. merkt op, dat B:. en W. het nut dezer vereen, niet betwisten, doch zien in ©en eventueel lidmaatschap geen belang voor de gemeente: Dé heer Slot zegt, dat deze vereen, zeer nut tig werk verricht en zeer zeker de belangstel ling verdient. Echter acht spr. een contributie van f 50 ie hoog. Spr. geeft in overweging in een afwijzend schrijven de betrokken vereen,, erop te wijzen, dat de gemeente wel bieréid is een bijdrage te verlfe'enen bv. tot f 10. Spr. is overtuigd, dat vele kleinere gemeenten hier toe bereid zullen zijn. De vereen, kan hiertoe opnieuw een verzoek tot dien raad richten. Aldus wordt beslot-en. De Kon. Ned. Politiehon denvereen. verzoekt de gemeente als begunstiger tot deze vereén toe te treden. Alsvoren. De voorz. acht deze vereen, niet van belang voor deze gemeente. Aldus wordt besloten. Een verzoek van J. de Jong en C. Dekker om een tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der L.O.-Wet 1920. Voorgesteld wordt aan Ie der een tegemoetkoming over 19^8 t-e verlee» nen van f 10." Aldus wordt besloten. Mededeelingen. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de raadsbesluiten: a. tot verkoop van grond; b. tot verhaal van pensioensbijdragen wegens in koop; c. tot wijziging der begrooting 1928. On 10 December jl. zijn kas en boeken van' den ontvanger opgenomen en was volgens da bescheiden in kas f 1336.30. Door B,. en W. is tot voorz. van de gascomm. en het tuinbouwbedrijf benoemd de heer H. Nolet, burgemeester. Voorgesteld wordt tot benoeming van ambtenaar voor den Burgerlijken Stand over te gaan, m de plaats van wijlen J. Burgler. De aanbeveling luidt 1 H. Nolet, 2. J. de Groot. Met aigemeene stemman wordt de heer H. Nolet gekozen. Z.A. dankt den raad voor de benoeming. Als leden van de gascomm. treden af de hh. C. Nannes en P. Slot. De aftredende heereru worden met groote meerderheid van stemmen herkozen en aanvaarden de bielnoeming. Als lid van het armbestuur treö'dt af J. Kraakman. De aanbeveling luidt als volgt: 1. J. Kraakman, 2. W. Diekker. Met algemeene stemmen wordt de aftredende herkozen. Overeenkomstig het advies van de gascom- missie stellen B-. en W. voor over te gaan tot de aanschaffing van een cokesbrekeir en hier voor een bedrag van f 7 00 beschikbaar te stel len. Tevens wordt voorgesteld de bedrijfsbe- grooting te wijzigen.' In een uitvoerig schrijven der gascommissiiei wordt het belang van een cokesbreker uiteeni gezet. De heer Molenaar kan zich met het voor-t stel vereenigen. De beer Slot licht toe, dat het prijsverschil der machines een punt van ernstige overweging in de gascomniissie is geweest, doch is ten slotte besloten de duurste machine aan te schaffen, als zijnde de beste. Conform het vooirstel wordt besloten. In verband met het voorgaande besluit, wordt besloten de bedirijfsbegrooting te wijzigen O veree'nkomstig het advies van de gascom- missie wordt voorgesteld niet over te gaan tot den aanleg van electrische straatverlichting.' De voorz. deelt mede, dat naar aanleiding van dit punt, naar voren gebracht Idoor deni heer Slot. door Bi. en W. de kosten van elec trische verlichting aangevraagd zijn bjj het P. E.N. Hierop is een zeer uitvoerig schrjjvetn, ontvangen en worden de kosten geraamd op f2039.15, zijnde de verlichting voor 'Warmen- huizen en Schoorldam gedurende het tijdvak S„-ntp'x>HorAjaril berekend tot 's-av. 11 uur Z.A. deelt mede, dat het bedrag niet is meegevallen, waarop de zaak door B. en W. naar de gascommissie is verwezenn, die na lang en breed beraad tot de conclusie is ge komen, dat electrische verlichting niet goed- kooper is dan gasverlichting.. De kosten zijn, ongeveer hetzelfde. Gezien het advies der gas commissie, die betoogt dat het gasverbruik toch al eenigszins in de verdrukking is door de electrificatie en dit door ©en nieuwe ver lichting nog vermeerderen zal, adviseeran 'B. en W. de huidige verlichting te handhaven tot dat het gasbedrijf in betere conditie zal zijn. De heer Slot acht electrificatie beter dan gas, vooral met het oog op het slechte bran den der fantaartns geBurende slecht weer. De heer Molenaar zegt zich voorloopig te kunnen vereenigen, met de conclusie der com missie. echter meent spir. dat aan electrificatie1 nog wef eenigie voondieeksn verbonden zijn en zal spr. dit onderwerp later nog eens ter sprake brengen. Gezien het nadeel dat thans de gasfabriek ervan zou ondervinden, v-er- eenigt spr. zich met het voorstel van B. -en W. De voorz. merkt op, dat het de bedoeling1 van B. en W. is, die zaak voortdurend onder, de aandacht te houden en blijkt dat de gas fabriek het verlies zal kunnen lijden, zal dit onderwerp zeker weer in behandeling worden genomen.' De heer Slot zegt, dat de heer Molenaar ter dege weet, dat in de gascommissie de zakenn steeds grondig worden besproken. Het ver lies dat -de gasfabriek eventueel te lijdenn zou hebbeen, heeft thans den doorslag gegeven den huldigen toestand te handhaven.' Voorgesteld wondt vast te stellen de veror dening voor het correspondentschap der ar beidsbemiddeling in deze gemeente. Z.A. deelt mede, dat door B. en W. een verordening is 'ontworpen welke goedgekeurd is en zal door het Rijk te zijner tijjd in de kos ten voor het correspondentschap worden bij gedragen tot ©en bedirag van veiertig procent! der totale kosten. Op verzoek van den heer Slot wordt de ver ordening voorgelezen. Hierna wordt het voor stel met allen voor aangenomen..' In verband met de verbreedmg van de Fa- brieksstraat wordt voorgesteld van K. Mo lenaar, C. Roozendaal, J. de Groot, D. Mosch en C. Beemsterboer ©en strook grond aan te koopen, totaal 24.03 M2. De voorz. deelt mede, dat onderhandelin gen zijn aangeknoopt met de eigenaars, even wei loopen de prijzen nogal uiteen. De heer 'De Qroot stelt voor de prfjzen te Oecaïen, wijl deze varioören van f4.50 tot f7 Gezien de kleine oppervlakte is zulks toch niet van ingrijpenden aard. De heer Slot acht het billijker iradjieïi aan allen dezelfde prijs wordt betaald en stelt voor den prijs te bepalen op f 7 per M2. Hierna wordt het voorstel van den heer Slot mei algemeene stemmen aanvaardt.' Weth. Swan wenscht uit te laten komen, dat •de normale prijs f 5 is, doch dat thans door omstandigheden hiervan is afgeweken. De voorz. ziet geen bezwaar om de eige naar- hiervan op de hoogte te stellen. Rondvraag. De heer Swan het woord verkrijgende, wenscht naar voren te brengen, dat de uitdie ping van de vaart van de Zuidprug tot de Sta- t'ionsbrug thans is uitgevoerd. Door dengene, belast met het uitdiepen, zijn opmetingen ge daan in net gedeelte voorbij het station tot het einde der laadplaats waaruit is gebleken, dat het daar lang niet in orde' is. De kostc-u vxt het eerste gedeelte beloopen, welke voor ge meenschappelijke rekening zijn ruim f 1000, waardoor spr. wel wat huiverig is om thans eer voorstel te doenn bij da baniae om het 2e gedeelte te doen uitdiepen. Spr. wenscht nu dit punt In den raa'3 te "bespreken en advi seert gez'en dé kosten,, voo-rlpopig niet ver der te gaan. De heer Slot merkt op, dat de ojorspronke- kelijke bedoeling was ook het tweede gedeelte onder handen te nemen en zijn de opmetingen geschiedt op last van het veilingsbestuur. Spr. zegt voorts, de bui wel te hebben zien hangen, dat het op bet slot wel tevael zou kosten. Spr. acht den toestand echter van dien aard, dat' overeenstemming moet worden verkregen tus- schen de belanghebbenden, t.w. de gemeente, de veilingsvereeniging, de bannje en de drie eigenaars van de pakhuizen, welke aan het water zijn gelegen." De voorz. stelt de vraag of de zaak zoo ur gent is. of dat het voor een jaar wellicht uit gesteld kan worden. De heer Slot acht het hoogst noodzakelijk, daarbij komt, dat de baggermolen er thans nog is. Indien de zaak uitgesteld wordt, zullen de kosten hooger worden, daar de molen dan weer geheel gemonteerd moet worden. De heer Molenaar vraagt zich af, of bet geen weggegooid geld is, indien het ©ene gedeelte wel, het andere niet wordt uitgediept. De toe stand van het laatste gedeelte is van dien 'aard ;Iat diep geladen motoren niet voor de pak huizen kunnen komen. De heer Swan zegt, den heer Slot gehoord hebbende, de bedoeling van het veilingsbestuur niet te hebben begrepen 'en dus een verkieérdé conclusie te hebben genomen. Spr. was van meening, dat de aanvraag destijds het eerste gedeelte betrof. Nu de zaken zoo staan, wil ipr. gaarne zijn medewerking verleenen., daar het vaarwater toch in orde moet zijn.' De voorz. stelt voor overeenstemming te ver krijgen met -de betrokken partijen. De heer Slot dringt op spoe'd aan met het oog op de aan'wezigheii van den baggermolen. De voorz. zegt zulks toe. Hierna wordt door den heer Molenaar naar voren gebracht, dat er zeer vele klachten worden vernomen'over het feit, dat het gasverbruik in -de maand October abnormaal is. Spr. wenscht gaar ne de^graag "beantwoord te zien of het mogelijk is ,dat vanaf gasfabriek nog "iets anders aan het gas kan Worden toegevoegd, zonder dat dit op gemerkt kan Worden, doch wel door den meter wordt aangegeven. De voorz. antwoordt, dat dóór ZjA. reeds infor mation zijn genomen bij den directeur, daar ook hem klachten hebben bereikt. De directeur ver klaart dat in de maand October steeds een groo- ter gebruik wordt waargenomen als gevolg van de korte dagen en veel gekookt wordt óp gas, daar de kachels in die maand grootendeels nog niet gebruikt worden. De heer Molenaar zégt, dat in de verhoudingen steeds een zeer groot verschil voorkomt. De heer Nannes zegt, dat volgens den direc teur Vel eenig verschil kan bestaan indien natte kolen voor de fabricage worden gebruikt. De heer Slot zegt, dat door den directeur be weerd wordt dat steeds dezelfde kwaliteit gas wordt geleverd, hetgeen te eontroleeren is. Vol gens den directeur moet de oorzaak gezocht wor den, dat door verbruikers te weinig zelfcontrole wordt uitgeoefend. De meeste verbruikers zijn voor zich zelf overtuigd, dat zij ongeveer de zelfde hoeveelheid verbruiken, echter zal de uit komst wel anders aantoonen, indien zij zelf aan- teekening hielden van den tijdsduur van het ge bruik. Een tweede oorzaak is de waterleiding, die volgens den directeur de beste afnemer is. Het water is zéér schraal, waardoor vee'l ketel steen ontstaat, hierdoor is eene langere verhit ting noodig. Weth. de Groot heeft met den directeur een vijftigtal staten doorgezien en 'is hem gebleken, dat het verschil met andere jaren zeer weiri?g is. De heer Molenaar zegt thans volkomen tevreden gesteld te zijn. Door de vele klachten heeft Spr. gemeend dezei zaak in het openbaar te bespreken. Vervholgens wordt door den heer Molenaar verzocht om verplaatsing van een lantaarn, welke door nieuwbouw thans niet op "de juiste plaats staat. De voorz. zegt onderzoek toe. Hierna zegt de heer Molenaar al reeds meerdere malen de opmerking te hebben gemaakt over de modderpoel voor de woning van spr. 'Daar het ter plaatse juist een keerpunt is voor auto's, vraagt spr. om bestrating van dat gedeelte. De voorz. zal ook dit onderzoeken. Vervolgens wordt door denzelfden spreker 'op het gevaar gewezen, dat er enkele treinen zijn, die niet stoppen voor den overweg. Ondanks de bepaling hiervoor is vastgesteld, acht spr. het gevaar des te grooter, indien hier niet de haud aaai wordt gehouden. De voorz. zal den stationschef hierop wijzen. De heer Slot wil thans een delicaat 'onderwerp aanroeren en ofschoon met tegenzin, voelt spr. zich gedrongen er over te spreken en wel over den afloop van het feest, ter gelegenheid van de opening van Eet nieuwe veilingsgebouw, hetgeen minder prettig is gewieest. Spr. geeft toe, wellicht niet in de goede lijn te zijn geweest en misschien wiel eenigszins in opstand te zijn geweest tegen het openbaar gezag. Spr. gevoelt geen spijt, doch gevoelt toch niet goed gedaan te hebben en wel licht beter had gedaan, om de zaak in goede lijn te houden. Spr. geeft toe, dat de burgemeester als hoofd der politie het recht heeft het slui tingsuur te bepalen, maar spr. is overtuigd, dat de voorz. later bij zich zelf wel gedacht zal heb ben, dat het beter wiare geweest, 'indien andere ware opgetreden. Spr. neemt aan, dat Z.A niet goed op de hoogte is geweest met den volks geest, en hoopt dat in het vervolg -door; samen werking dergelijke voorvallen zullen worden on dervangen. Het is spr.'s bedoeling niet om de zaak op te blazen, 'het ging er alleen om, dat de menschen op dat oogenblik willen feestvieren. Spr. zal in de toekomst in alles medewerken en alles m iret tt-otI- «tellen om de orde te bewaren hoopt dat Z.A. thans zal vervolg overleg zal worden gepleegd met meentenaren, althans met de wethouders of J.,> de raadsleden. Weth. Swan zegt ook dien avond aanwezig te zijn geweest en erkent' woorden te hebben gebezigd, welke niet geheel in de lijn waren van de erkenning van gezag. Spr. onderschrijft vol komen hetgeen de vorige spr. naar voren gebracht heeft. Spr. betreurt! ten zeerste hetgeen voorge vallen is en wil niemand beschuldigen of ver ontschuldigen. Spr. zal in het vervolg alles doen voor de goede verhouding tusschen gezag en "bur gers. De voorz. zegt buitengewoon verheugd te zijn over de gematigde wijze, Waarop critiek wordt uitgeoefend op het hoofd der politie. Volgens Zi.A. zal een ieder kunnen begrijpen, lat voor iemand, die pas in de gemeente 'is, moeilijk is de mentaliteit der burgers te voelen. Is de ljjn wellicht te st'rak aangetrokken, zoo was dit niet de bedoeling. Z.A. zegt in het vervolg algeheel© samenwerking toe en zegt "het) meeste oj) prijs te stellen, wanneer alles in goede verstandhou ding verloopt. Z.A. hoopt, dat alle gemeentlenaren de zaak thans voor geëindigd zullen beschouwen. De heer Slot Verklaart tien zeerste verheugd te zijn over de toezegging van 'den voorzitfter. Spr. zegt dat het- incident, hetgeen door allen ten zeerste betfreurd is, thans gesloten is. Echter wienscht spr. nog eenige zaken recht te zetten. Door spr. is vernomen, 4at wieth. Swan en. spr. er van beticht wlorden woorden te hebben ge bezigd, waardoor de aanwezigen werden opgehitst. Spr. verklaart, dat dit absoluut onjuist is, daar door hem getracht is de menschen op kalmee- rende wijze de zaal te doen verlaten. Ook in de kranten is op onjuiste wlijze vermeld -dat d© menschen met de blanke sabel de zaal uitge dreven zijn. Spr. zegt tot slot, dat het niet ging tegen den burgemeester, doch men wdlde alleen wat feest vieren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4