Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek ZUIDSCHARWOUDE. DE BAZAR, De voorbereiding der Biaz'ar is al een heel stuk gevorldend. Verschillende attracties zullen in die tooneelzaal van dien heer P. Kramer wor den opgesteld, o.a. een groote champagne werptent. Aan het binnenkomien der gjiften kan: men bemerken dat de St. Nicolaas achter den rug is. Verschillende firma's, welke voor dien geen tijd hadden, hebben nu iets gezonden. >G if tien benevens verschillende toezeggingen zijn ingekomen vanjy iUIT ALKMAAR!: J. G; Engeln, Laat. Nüerop en Slothouber, Langestraat. Gebrs. Fortuin, Langestraat. Fa. Spaander en Co., Langestraat. Gebrs. Bervoets, Laat. L. F. Fransie Meijer, Houttil. Fa. Besuijen en Co., Miient. M. Preijer en Zoon, Voordam, Giebrs. Rolf, Zaaidmarkt. UIT OUDKARSOPEL vani: Fa. J. Eecen. Jb. Bpl. G. Zeeman. A. Oo-tjers. UIT NOORDSCHARWOUDE: G. Deu- tekc.m. Jb. de Boer. UIT BROEK OP LANGENDIJK van: D. Borst. Wied. T. Kostelijks UIT ZUIDSCHARWOUDE van,: A. ien R. die Boer. Jn. Waterdrinker. G. Koeman Jn. Tuinman. P. Nan. L. Bergen. P. Luitjes. Jb. Goudsblom. Neeltje Luit jes. Jn. Kroon, Jb. Schouten. Jn. Veltman. Jn. Kostelijk Jnz. N. de Nijs C. Deijen. C. de Ruiter Jnz. KI. Buur Jb. Voogd. Wied. H. Reine. Jb. Kra mer Jbz. K. Kliffen Tz. W. Sneekes i D. Blom. P. Molenaar. Jn. Bruin. i C. Hinkte. M. du Burck.' UIT VERSCHILLENDE PLAATSEN van Ant. Tiierolff, Roosendaal. JM-. J. H. KesseLs, Tilburg. T. Stam, Hoorn. H'. Oosterbaan, Bolsward. Gebr. Caro Krommenie. Fa. Rath en Dood'enkeefver, Amsterdam. G. Tessel Bakker, Berkhout. C. Rezelman, Wieringerwaarid'. Fa. Slager, Haarlem. SINT PANCRAS. f De raad dezer gemeente is in openbare ver gadering bijeen geroepen op Maandag 24 Dec. des namiddags half vier. i - SINT PANCRAS. Voor de op 1 Januari 1929 vaceerende be trekking van onderwijzer aan de openbare la gere school alhier, waarvoor zich 30 sollici tanten hebben aangemeld,- is door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt^ 1. H. W. Kaptein, tijdelijk alhier. 2. J. van Essen, Edam. 3. K. Oudes, Alkmaar. - SINT PANCRAS. DE MALARIAFILM. In de zaal van den heer Gerritsen had voor de leden van de afdeeling St. Pancras van Het. Witte Kruis" de vertooning plaats van de Ma- zaal, die in een bioscoop was herschapen, was flink bezet met belangstellenden. Ter toslich- lichting van de Malariafilm was aanwezig D,r. Doijer, insp. der volksgezondheid in Noordh., bekend als de energieke leider van de malaria bestrijding. Van het hoofdbestuur had de heer Prins uit Alkmaar bericht van verhindering gezonden. Alhoewel op het programma was ver meld, aanvang zeven uur precies, was het ruim half acht, eer de voorzitter, de heer C. Klooster- beer Len openingswoord sprak, waarin hij de aanwezigen welkom heette en het woord ver leende aan Dr. Doijer. Deze begon zijn inlei ding" met een verontschuldiging, dat hij niet •eerder was begonnen, doch op vergaderingen aln, deze, voelde hij zich niet den hoofdpersoon doch onderwierp zich aan de leiding van den, voorzitter. Ik, aldus spreker, kom u slechts een film vertoonen, en voorzóover dit op het terrein der malariabestrijding ligt, u een en ander ver duidelijken. U zult zeggen, is dit niet van het goede te veel, 2 films op een avond. Ik zal mij dan ook beperken. Het malariavraagstuk is te uitgebreid. Ik zal dan ook slechts hier en •daar een greep doen uit het voornaamste. Men, vraagt mij wel eemj: is het nu eigenlijk wel nocdig dat er zooveel drukte wordt gemaakt, de malaria heerscht toch lang niet meer zoo erg als voorheen. Ik ben er echter niet voor te vinden omdat er op het oogenblik min der ryalaria is bij de pakkenn te gaan neer zitten, want dan is het over eenige jaren weer net zoo erg als in de jaren "21 en '22. Want het is een feit, geconstateerd gedurende de laat-; ste 6070 jaren, dat de malaria zich regelma tig, als de golven der zee verheft, om de 10' 12 jaren. Sommigen gelooven niet aan de resultaten der malariabestrijding. Het is ook moeilijk te bewijzen. Ik zal dit ook niet trach ten te bewijzen met vaei' geleerdheid. Toch wfl ik aantoonan, dat wij vooruif gaan. "Wij staan; thans geheel anders tegenover de malaria als vroeger. Wij weten thans precies hoe het komt, dat iemand malaria krijgt en ook waarom op de eene plaats meer malaria voorkomt, dan op de andere. Dit is een heiel verschil met 15 jaar geleden. Doch het is niet voldoende te weten, welke maatregelen wij moeten nemen. 'Wij moe ten ook iets doen. Daar komt het op neer. En de menscben, die goed op de hoogte zijn, we ten dat daarvoor noodig is de medewerking van allen. Daarom is ingesteld de Prov. Comm. tot bestrijding van Malaria, die zich ten doel stelt alle maatregelen te nemen.. Daarom houden wij ovieral bijeenkomsten en besprekingen. En om nyiet te spreken voor stoelen en tafels, heb-' ben' wij samengesteld ©an film, waardoor men eeni'gszins een inycht krijgt van -de manier, waarop de malaria ontstaat en zich verspreidt Geen komische films dus, geen Charlie Cha plin. Alvonens tot de vertooning "hiervan over te gaan, wil ik nog Iets madedeelen over malaria,, wat nog niet algemeen bekend is, en wat ieder toch precies moet weten. De mug veroorzaakt geen malaria, iraidien zij niet zelve eerst is besmet. Een muggebeet is pas dan gevaarlijk, indien zij is toegebracht; door een mug, die besmet is 'door het bloed van een malarialijder. Malaria is een infectie ziekte, welke wordt veroorzaakt door een le vende kiem. Komen deze kiemen miet het bloed, van ,;en malarialijder in de maag van de mug, dan pas wordt dp mug besmet en gevaarlijk voor den mensch. Maar dan ook bijzonder ge vaarlijk, want hpt is een bewezen feit, dat eert mug wel 87 gezonde menscben kan maken tot malanalijdprs.' Nu zijn pr twee bestrijdingsmethoden Ie alle muggen dood of 2e alle malarialijders doodof wat bpter is genezen. Patiënten welke zich aan die regelen van den dokter houdieru, zijn thans zeer goed te genezen en zijn bovendien niet gevaarlijk voor besmetting van hunne om geving. Die groote strijd tegen de muggen begon in 1921. Milliopnen muggen z'ijn gedood. Het re- ultaat was nihil. Er zijn er nog milliarden. De vprmenigvuldiginggelegenheid in Noordh. is te gunstig. Er is tpveel water. En we kwijnen- niet allps droogleggen. Nooit is (een proef zoo grootsch opgezet en nooit is een proef zoo verschrikkelijk mislukt. Tntusschpn is opgekomen de gedachte, die zaak op tje vatten van den anderen: kant, de lijders. De geneeskundige hulp in Noordh. laat niets te w nschen over. Ove'ral voldoie(nd aantal dok toren cn verschillende instellingen als zieken fondsen e.d. welke het den menschea gemak- keLijk te maken medische hulp te verkrijgen. Doch wat doet men in den regel?? Mep neemt een zekere, willekeurige dosis kinine, en rédt zichzelve. doch meestal zonder resultaat. Waar om gaat men toch niet direct naar den dokter Zeker, kinine is een prachtig geneesmiddel, -Joch alleen de arts kan, in verband met het gestel van de malarialijder, de aard van dren aanval, enz. beoordeelen, hoeiveel, hoealng e.i wanneer dit gebezigd moet worden- En da a volgt absoluut zeker volkomen genezing. Daar. om is onze propaganda er thans op gericht de bevolking toe te roepen ,,ga naar uw dokter.' Deed iedereen dat maar. Dan was het gauw u't met de malaria in N.H. Doch dat doet ie dereen nog lang n et. Daarom hebben wij nog een pijl op den boog „de muggen." Niet de, massa's muggen in de stallen. Deze zijn meestal rn-et hesmet. Immers, koeien en varkens dra gen geen smetstof. Diedeli ze het maar, moge lijk gaf dat ons een krachtig wapen om de bevolking met ons te krijgen. Het groote gevaar schuilt in de muggen, die in onze woningen en voornamelijk in uw slaapkamer huijzen. Immers alleen in den nacht ,'AUgt de mrtg bloed van den mensch en brengt maiariakiemen van den eeneia mensch op den "innder. Eén malarialijder kan daardoor aan leiding geven, dat het heele gezin ziek wordt. Duldt .daarom geen .enkele mug in uw huis. En als men zegt dat Üiit onmogtelijk is ter zijn; er zooveel en ze z'ijn zoo klein dan zullen' wij u de middelen tot bestrijding laten zien. Spreker besloot zijn geestige causerie met een staaitje ui.t den Balkan en melt die» wiertsch dat wij in Noordh. spoedig zouden hebben 't muggenlooze tijdperk, en geert enkele malaria lijder meer. .(Applaus.) Hierna werd overgegaan tot dei vertooning. van de film. welke achtereen volgens gaf te zien, soms in duizendmalige vergrooting, hoe de maiariakiemen doordringen en woekeren in het menschelijk lichaam, voorn, in de roode bloedlichaampjes, hetgeen zeldzaam interes sant was. Een tweede deel der film gaf de ver.chillende soorten van muggen en larven, waarvan die der Anopheles, de malariamug, wel duidelijk te onderkennen was, terwijl bet derde gedeelte verschillende middelén tér bé- striiding en opnamen van. het werk der mala riacommissie te zien gaf. Onderhand gaf Dr. Doijer van een en ander een duidelijke expli catie. welke door de aanwezigen met aandacht werd gevolgld en ten zeerste werd gewaardeérd. Aan het einde klonk dan ook een hartelijk en welgemeend applaus.' Hierna'volgde de vertooning van de Witte; Kruisfilm," waarbij geen explicatie werd gege ven. In mooie duidelijke beelden werd hier, vanaf oprichting, bet vele en schoone werk getoond dat door Het Witte Kruis is tot stand gebracht. Het spreekt vanzelf, dat speciaal de opname van het magazijn mitsgaders onze magazijnmeester Aukies en de heer Boskamp in actie de aandacht trok en door de aan wezigen werd gewaardeerd Intusschen gaf deze film een machtigen in druk van den grooten arbeid welke door Het Witte Kruis is verricht in het belang van de volk gezondheid in Noordholland. Door een dankbaar applaus gaven de aan wezigen dan ook hun groote voldoening te kennen. Het was intusschen reeds bij twaal ven, .toen de voorzitter met e'en woord van dank aa» Dr jDoiier en aan de heerea mede werkers de bijenkomst sloot. We leven nu met recht in 'de donkere da gen voor Kerstmis en iedere huisvrouw zal wel alweer halsreikend uitzien naar de eerste zonnige voorjaarsdagen, maar daar hebben we nog wel een oogenblik tijd mee. Nooit wordt er zoo verlangd naar een paar vacantiedagen om eens lekker lang te blijven slapen als in die- zen tijd van het jaar. Iedere man of vrouw staat, op het oogenblik met tegenzin op en een maj chine die ons vanuit het bed geheel gekleed in e.en warme kamér zal plaatsen zonder dat men. daarvoor koude behoeft te lijden is belaas nog niet uitgevonden. De hoofdzaak is in dezen tijd van he, jaar goede warme kleeding. Onlangs heeft eens een dokter bewaart, door koude ont staat pijn en iedereen heeft het aan den lijve kunnen ondervinden. Vooral de huisvrouw, die vaak het eerste op moet om die kachel aan te maken en het ontbijt in gereedheid te brengen heeft heel wat last en moeite van dit donkere en koude weer. Zij moet in de eerste plaats zorgen voor eenige warme japonnen. Wij geven hier een'ge practiscbe modellen, goed warm en m&r zoo ongekleed als de gewone huisjaponnen. Deze geruite japon moet van zeer warme; wollen stof gemaakt worden. De shawlkraagi is van effen stof in overeenstemming met de hoofdkleur van die ruit. Het aardige van dit model is dat deze kraag tot aan den zoom van de rok doorloopt, terwijl onder dezen band de sluiting zit. Het ceintuurtje is van dezelfde stot vervaardigd als de kraag. De mouw sluit geheel om djen arm en is ook weer gegarneerd, m t de stof van het kraagje. Aan de rechter-; zijd- van het lijfje is een zakje gemaakt, ge schikt voor een portemonnaie of zakdoek. Aan beveling verdient om over dit zakje een klep met knoop te maken. Het rokje kan men naai] verkiezing nemen. Het meest practische echter is oen. klokrokje, daar plooien zeer licht uit oen dikken wollen stof gaan. Dc andere japon is van grijze stof gemaakt, terwijl het lichte kraagje en de jabot ter op luistering dient. Men zou ook de jabot achter wege kunnen laten en het kraagje oiadier betj overslagje door laten loopen tot aan het rokje Het rokje is geplooid met breede platte plooien' Een warme degelijke japon en modern. Nu nog e.en aardig handwerkje voorde lan-' ge winteravonden. Men neme een geruite, bonte of witte hand- doek en 2oekt het middelste ruitje uit. De rui- I ten mogen echter niet kleiner zijn dan onge- veer 1.5 c.M, in het vierkant. Nu neemt man; een wolien of zijden draad en steekt die in 't midden van het blokje. Vanuit het mid dent steekt men naar alle hoeken en de middel punten van de zijden van het blokje, zoodat er( een ster gevormd wordt. Nu steekt men dep naald weer naar het midden, vlecht daarna draden in het rond zoodat er con soort spinne- web ontstaat. Het blokje behoort zoo geheel opgevuld te worden. Wanneer men nu ver- scnilknd- kleuren neemt, b.v. eerst een Jlink vierkant van oranje wol en daarna va» lila er omheen dan wordt dit een zeer aardige kusi scnovêrtrek. Alle ruitjes moeten echter geheel opgevuld worden, zooidat men niets meer van: de handdoek kan zien. Inplaats van in het midden een vierkant te 'maken kan me» ook I en ander figuur nemen, doch dit wordt geheel aan eigen smaak overgelaten, evenals de ver schillende kleurencombinaties. Eenige ziper. smaakvolle zij hier nog vermeld, b.v. drie nu ances van bruin, dus donkerbruin, terra cotta; en beige, of donker en lichtlila, ook donik'er- groen en lichtgroen kunne» een zeer smaakvol geheel vormen. Een goedkoop cn gezellig tijdverdrijf dus voor de lange, koude winteravonden.' Vorsteliik bezoek aan Den Helder. Woens.dag begaf Prins Hendrik zich naar Den Helder, waar o.a. een be zoek werd gebracht aan de reddingboot Do rus Rijkers. Z. K. H:. bij het afdalen in het vooronder. De Veieeniging Kerstmis op Zee te IJmuiden, is thans druk in de weer om de visschers, die de Kerstdagen op zee doorbrengen met kisten vol geschenken gelukkig te maken. Het laatsta gedeelte van het dankbare werk. Hiet inpakken, der kisten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6