Buifenlandsch Overzicht BEURSOVERZiCHT BEHOORT U al tot de menschen die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken? Ook U bevalt het zeker. niet iletetuï In ide voorjaarsvergadering zal bet bestuur niet afgeronde patonen komen voor het nemen van proeven in het vólgende jaar. Hierna bracht de voorz. verslag uit over de proeven tegen de draaihartigheid in de kool. Deze proeven laten tot heden nog iriïets defini tiefs bepalen, maar wel bleek het aangewen dia middel en niet verwacht gunstig resultaat op geleverd te hebben tegen de z.gjn. rijp (rupsen beschadiging in het hart van de bloemkool). Bloemkool bespoten met het middel bleef geheel onbeschadigd, daarentegen werden dis niet-bespotenen voor 100 pCt. aangetast. Uit het verslag over de knolvoetbestrijding bleek, dat het middel Gasonite totaal als waardeloos goed kan worden beschouwd. De tuinders zullen dan ook voor het gebruik tegen deze ziekte worden gewaarschuwd. Door den heer 'Hazeloop werden de middelen besproken om m dezen winter bestrijdingsmid delen toe te passen tegein de kankerstronkisn in de schuren. Daar bij deze proeven wel wat haast is om ze te doen aanvangen, worden da tuiniers geraden zich zoo spoedig mogelijk bij den Rijkstutobouwcomsulent, of bij den heer Van Steijgeren te Heiloo op te geven. Meded'eeling werd thans gedaan, dat er in dezen winter Lezingen zullen worden gehouden op plantenziektekundig terrein, hoewel de kosten f 10 of f 15 zullen bedragen. Deze kos ten moeten worden beschouwd als tegemoet koming voor de lichtbeelden, die. tevens bij de lezingen zullen worden gegeven. 'De besturen dier verschillende tuinbouworganisaties zullen in de gelegenheid worden gesteld deze lezingen voo- hunne leden te laten houden in overleg met den s-ecr. der Comm., den heer Van Steij geren. Tievens wordt medegedeeld, dat in de voorjaarsvergadering een concept huish. reglement dien leden zal wórden aangeboden hetwelk tot heden toe nog ontbrak.' 'Bij de rondvraag deielt de heer Mulder uit budscharwoude nog medie, jdat men vooral Ae voorzichtigheid bij bet ontsmetten van /aardappelen miet sublimaat dient te betrachten, ook met het weggooien van de oplossing in bet naüeeiigc-^duidelijk is gebleken, dat hiervan' teerd. Dit wordt ligt» --roian, worden gecotnsta- onderschrevien en neemt dit op z'ifcir, tortuur .Iers op dit gevaar te wijzen op de meest mo gelijke manieren. 'Een enkele vraag over de aanstelling vau de correspondenten werd nog gedaan, en door den voorz'. beantwoordt.! Hierna sluiting met een woord van daib voor de zakelijke en geanimeerde afhandeling der agenda. ZUIDSCHARWOUEE. De afdeeling ZuiischarwoudeBroek op Lan- gendijk van idea Bond voor Staatspensioneering besloot Donderdag 17 Januari a.s. hij den lieer Kramer alhier en 21 Januari bij den heer Vijze laar te Broek op Langeridijk een propaganda-ver gadering te houden. Op deze -bijeenkomsten zul len de rentetrekkenden weer worden uitgeinoo- digd en onthaald. De tooneelclub zal het prach tige blijspel „De verjongde professor" opvoeren. De heer Du Burck zal een prepaganda-pele hou den. Besloten werd nog een 75-tal jaarboekjes te „Maar dat zijn vreeselijke buren," meen le de zuster van den geneesheer. „Het zou niet kwaad zijn, de Loge inenthoudster eens omtrent die beide gasten in te lichten." „Waartoe zou dat dienen? Ze blijven hier niet lang meer en ze zullen zich, gelijk het' spreek woord zegt, wel ergens anders ophangen." „Ik had toch eigenlijk wel gaarne mijn woord gehouden tegenover lien Jean Soliva, hernam Emanuel Y varon." „Ik heb hem natuurlijk bij het verleenen van genade gezegd, dat ik hem niet zou ontzien, als ik hem nogmaals op eetie slechte daad betrapte. Willen wij nu niet over iets an ders spreken? Hoe gaat het met uw1 gewonde pa- tienten, dokter?" Het gesprek ging hiermede op een ander, zeker niet minder belangrijk onderwerp over, .dat even wel voor de onopgemerkte toehoorderes niet de zelfde waar ie meer bezat. XII. Amanda stapte van de bank en ging, bleek en ontdaan, met onvaste schreden huiswaarts. „Ja, ik had wel iets dergelijks vermoed," mom pelde zij. „Hij was een dief en de dief is eert moordenaar geworden. Hij heet Jean Soliva en niet baron de Reisz. In Amerika schijnt hij be schermd te zijn geworden door Paul Armani, clian vader van Marie, voor wie "Lucie gewerkt heeft. Ik krijg al eenig begrip van de zaak. Soliva had eenigi bi zonderheden noodig te weten, ik moest Besproken werd die indertijd gemeldie geschil len in zake de meeting Alkmaar. Meegedeeld werd, dat de federatie-secretaris, die heer Bruin, die deze kweste hadi onderzocht, in een, dloor het bestuur der aid. Zuidscharwoude bijgewöondie vefgadering te Alkmaar, den heer Olthoff in het ongeijlk had gesteld en de handelwijze van diezen afkeurde. Kerstmis is het vredefeestlaten we liever zeggen "het feest van de verwachting van dein vrede, iiie zoojveel jaren geleden al door diïin Engelenzang boven Efrata's velden werd aan gekondigd. Is het dan nog wonder, dat we op dit feest nog vuriger dan andere de begeerte kunnen uitstrekkeh maar den schat van den vre de op aarde ien nog angstvalhger dan anders onszelven afvragen, of die schat al binnien ons bereik ligt? We hebben hem al zoolang bed geerd en hem al zoo verleidelijk dichtbij ge zien. Maar de vrede, beangst voor het wapen rumoer, dat nog over de aarde klettert, maas meer wellicht nog voor den haat en de begeer te en de afgunst, die overal rondloerenis weer teruggeweken in de schemer der onze? kerheii. En bezorgd herhalen we de bekende' vraag: „Wachter, wat is er van dan morgen?" Het is nog donker ja, Maar de duistere Kerstdagen zijn toch de schemering, waaruit het licht staat geboren te worden. Het is al tijd uit de diepste duisternis, dat dit licht rijst. Merken we de schemering al die het aan kondigt? Och. we willen het zoo graag. En wat een, mensch graag wil, nietwaar? dat gelooft hij' gemakkelijk. Daarom hebben we den Volken bond welkom geheeten en pas het anti-oorlogsi- verdrag van Kellogg. Daarom lachen we een beetje voldaan, een beetje zelfvoldaan, nu Bo livia en Paraguay zich door den Volkenbonds raad en de Pan-Amerikiansche conferentie en' de regeeringen van ta"i van Zuid-Amerikaami- •<-he staten hebben laten bewegen om getart oor log te maken, maar hun grensgeschil aan ar bitrage te onderwerpen. De oorlog in 'Zuid- Amerika leek al zoo "dichtbij. Maar voor Boli via, de machtigste der twee ruziemakers, die hem ontketende, heeft het eens bij de nog, machtiger buren geïnformeerd, hoe die zich, in een oorlog zouden gedragen. Het antwoord was niet erg bemoedigend. En het is niet zoof heel onwaarschijnlijk, dat dit op de be re id- wi'ligheid om het geschil aan arbitrage te on- deerwerpen, meer invloed heeft uitgeoefend, dan Bolivia's vredelievendheid.' Die gedachte' is wel geschkit om onze'zelf- vo'daanhei l tê tefhperen. Een oorlog was een slag in het gezicht der internationale vredes beweging geweest en een belieediging voor dan; Volkenbond. Maar wanneer het noch terwille van den, vrede noch uit eerbied voor den Volkenbond \va?dat de oorlog is uitgebleven dan" Is ei*" noch voor vrodesvrienden noch voor den. Bond; veel reden tot blijdschap. Zou het dan niet ver standiger zijn dit te ierkennieia dan zich over een, nieuwe overwinning dei* vredesgiedachte te «rheugen? DL? gedachte is nog aan weinig overwinnin gen gewoon. En we verzwakken haar maar; door het anders voor te stellen. Wamnjeer we Jen vrede werkelijk willlen bereiken, dan moe verrzre.de. werkelijkheid onder de oogen dur- de musscben. Wat n'èros.hlii maken niiet idoo- konnng van het anti-oorlogsverdrag ni.erhwR einde van het oorlogen met luide fanfares ge vierd. En wat is er over vfan de geestdrift, die zich spontaan uitsprak? Schamen we ons, eer lijk gezegd, nu met een beetje over die fanfares? In Amerika, waar het verdrag is uitgebroed- kijkt men er al met schele oogien naar en gaat men eerst aanvragen voor kruisers in het conr gres behandelen, hoe dringend ^president en' regeering ook om goedkeuring "van het ver drag vragen. Het bewijst niet veel voor de Amerikaansche vredelievendheid. Maar is het elders beter?' We herinneren ons inog te goed de krijgslus tige fanfares van Mussolini. Wanneer ze niet met gelijksoortige fanfares beantwoord werden dan was dat niet, omdat andere re gee ringen; en andere ministerpresidenten, de vredelievend heid dieper in hun hart, maar alleen omdat ze hem daaraan helpen en ik werd zoodoende zijne medeplichtige, zonder het te vermoeden. Die dok ter zei, dat hij mij bijna gedood had, d»or het toe dienen van een al te sterk mengsel om mij aan 't praten te krijgen en ik dus zeker 'alles heb gezegd, wat ik dacht. Hij weet jpu, hoe ik over hem denk, maar hij weet niet, hoe ik! gehoord' heb, dat hij daarvan kennis draagt. De strijd be- gÖ»t en 't moet weldra blijken, wie de, sterkste is! Jean Soliva kan afreizen, maar hij kent Paul Armand en door Paul Armand zal ik hem wieder- vinden, zal ik ontdekken waar hij woont en wat hem naar Joigny had gelokt. De drank, waarvan hij mij heeft ingegeven, moet nog hier wezen'! O, als ik dien eens." En 'Amanda wilde dadelijk gaan zoeken. D:aar hoorde zij eenig geruisch aan de voordeur en zette zich dadelijk ijaverig aan 't lezen. Opgeruimd trad Solifa binnen. „Ik dacht, dat. je in den tuin waart, mijn schat," zei hij. ,,'t Waaide me te veel en toen heb ik uit ver veling hier een boek ter hand genomen. En jij „Ik heb eerst je brief bezorgd en ben toen naar het logement gegaan, om te zeggen, dat men mijn rekening moet opmaken, wra.nt dat ik morgen weg ga. Ik zou dat, eigenlijk liever van avondl nog doen. om des tie eerder terug te zijn, maad ik dacht dat jij dat minder prettig zoudt vindien." „O, ik wil je niet ophouden, Arnold! Als je 't beter vindt, ga dan nog heden op reis! Hé, wat dat hart niet zoo op den tong hebben. Te Blek-' 'ijn pas een organisatie ontdekt, over het ge heel? rijk werkzaam, die in staat was in korten tijd een nationalistisch leger op de been te brengen. Dat leger was weliswaar niet tegen een buitenlandschen vijand, maar tegen de eigen regeering bedoeld. Maar dit nationalis tic ch streven staat in het nauwste verband met het verzet tegen den vrede van Versailles en is als zoodanig ook tegen den Europeeschen vre de gericht. Niemand twijfelt er dan ook aan, of e?n slagen van generaal Ledehardt en kapi tein Ehrhardt met zijn organisatie zou een ver- scnerpmg van de Europeesche tegienstellingen en een onmiddellijk gevaar voor den vrede beteekenen. Dit bewijst we hoe ver we eigen lijk nog van den blij venden vrede af zijjn. De vrede verkeert in zoo labiel evenwicht, dat iedere gebeurtenis van eenige beteekfenis, waar ook in de wene'fd, haar in gevaar brengt. Daarom moet men mien zoowel de Zuid-Slavi sche ministercrisis als de opstand in Afganis- tan met evenveel, zoo niet met meer bezorgd heid gadeslaan dan het Zuid-Amenkaansche conflict. En op het Kerstfeest van den vrede dringt zich teelk'ens weer de vraag op;: „Wach ter wat is er van d'en nacht?" i Gelukkig, het is niet enkel de duisternis der angstige bezorgdheid, die ons omringt. 'Het eindelijk bijleggen van het arbeidsconflict to> West-IDuitschland door de arbitragieuitspraak van Minister Severing, toont een verblijdende lichtplek. Er zijn er m'eer. De ruzie tussch'en de Duitsche regeering cn het Duitsche Staatsgferechtshof, zal wellicht worden bijgelegd. Engeland heeft de nieuwe Chineesche re gee ring erkend en de commissie van deskundigen zal worden benoemd. We moeten maar bedenken, dat het Kerstfeest ook het feest der verwachting is. Uit den Omtrek WARMENHUIZEiN- Aan de veiling te Warmenhuizen werd aan gevoerd in November 1928: Roode kool 1.049.350 Kg., (880 600), gele kool 79.975 Kg. (94.200), witte kool 700125 kilogr. Deenechc witte kool 714.665 Kg. (232.200), peen 21.200 Kg., (36.050), bieten 375 Kg (6875), uien 103.250 Kg. (49.900), nep 500 Kg. (500), aard appelen 4.625 Kg. (200), bloemkool 27.700 stuks ((16.870). De omzet bedroeg in November 1928 f 93/213.58 tegen f75.363 48 in Nov. 1927. De tusscben haakjes geplaatste cijfer geven de aanvoer aan over November 1927. Slechts hoeken van onverwoestbare vitaliteit weten zich in dezen tijd van het jaar aan de seizoenslapte te onttrekken. Een eervolle vermelding verdienen in dit op zicht in de eerste plaats aand. Margarine Unie, die klaarblijkelijk met macht en geweld naar een koers van driemaal pari moeten worden gedre ven .Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid is te voorspellen, dat een dividend van, hoogstens 10 pCt. is te verwachten, maar ook, dat een aandoelenuitgift e in den schoot'der naaste toekomst verborgen ligt. Het heeft er dus allen schijn van, dat ook bij deze trust de aandeelhou ders compensatie moeten zoe'ken ,in ie opbrengst van claimrechten ter aanvulling van een zeer schraal direct rendement. De aand. Calvé-Delft bleven aan dringende tips onderhevig, maar niet 'ieder i.s bereid zich ge heel en al aan oncontroleerbare on-dits over te De omniorreriiij.. gingen in weinige dagen foor ~:üfê'J'\ld£aancLeelen van verdere prijsverlagingen der producten e'n angstverkoopen van het publiek. Ofschoon er geen stimuleereud nieuws bekend werd, kreeg men den indruk, dat goed geïnformeerde kringen op dat lage niveau koopwaardig materiaal zagen, hetgeen een schielijk, ofschoon niet geheel gehandhaafd herstel ten gevolge had. Kon. Petroleumaandeelen niet geanimeerd, al Was er eenige belangstelling van de zijde der arbitrage met Londen, waarin echter door locale voorzien 'wierd. Voor scheepvaartaandeelen bestond niet de min ste belangstelling. Cultuurwaarden hebben al bijzonder veel van hun oude glorie ingeboet. De beursman kreeg in de afgeloopen wieek nauwelijks gelegenheid zich zal ik mij vervelen. Wanneer kom je terug?" „Waarschijnlijk overmorgen. Hier is geld, op dat je intusschen niet' in de verlegenheid zoudt komen." Dit zeggend, legde hij een bankbiljet op tafel. „Maar nu moet ik mij ook haasten, om dan trein niet te missen. Vaarwel, mijn schat, of lie ver tot weerziens." Jean Soliva nam zijn reistasch uit de kast en deel daarin ©enige toiletartikelen, terwijl hij zeide: ..Rust nu eens goed uit, mijn schat! Als 'je je niet prettig gevoelt, laat dan den dokter roe pen. Denk aan mii! Vaarwel!" Hij kuste haar op het voorhoofd en spoedde zich heen. „O, driedubbele schurk, leugenaar en bedrie ger!" dacht Amanda. „Je maakt je zoo haastig uit de voeten, omdat je bang bent voor dien mijn heer Yveren. Overmorgen .terugkomen. Hij durft me dat met een onbeschaamd gezicht voor liegen, alsof hij ooit weer terug denkt te ko men. Als hij denkt dat hij van mij! af is, heeft hij het glad mis. „Neen, neen, baron Arnold1 de Reisz, neen, neen, Jean Soliva, we zullen elkan der wederzien en spoedig ook." Er werd aan de deur geklopt. „Binnen!" riep Amanda. De dienstbode uit het logement verscheen. „Hoe is het nu met mevrouwt?" vroeg zij deelnemend. „Goed, ik dank je voor ide belangstelling." „Blijft mevrouw nu zoo alleen?" Want mijn- Tiun bestaan te herinneren. De beschodwingen ov'er suiker en rubber zijn zoo langzamerhand ver stomd. Niemand leest ze meer, Wiant iedereen ziet, dat de produetiemarkten op een laag niveau blijven hangen. Inzake het zoeite produet blijft her optimisme beperkt tot de hoop, dat oogst 1929 voor ongeveer 3e thans geldende prijzen zal kunnen 'worden gerealiseerd. Het taaie product prikkelt de fantasie levendiger. Nu vertrouwt men weer op een saineering der marktsituatie, nadat de opgehoopte voorraden uit de Straits en bloo zullen wo-rden verscheept, maar daartegen over doemen thans al de producties van den aan plant uit de boomjaren op, zooiat men na' een wellicht iets minder onfortuinlijk jaar 1929 straks weer voor nieuwe productieproblemen Iwondt ge plaatst. Het speculerend Amerikaansche groote pu bliek heeft zich in wieinige dagen, geheel door eigen schuld, op dezelfde schaapachtige manier laten afslachten, gelijk dat hier te lande ettelijke decennia geleden ook wiel eens voorkwam. Wat bezadigdheid in zaken betreft kunnen de Yan kees dan ook gerust eens bij de Dutchmen in de leer gaan. Een grappenmaker van de New York- sche beurs heeft de huidige toestand door een klein gedichtje weergegeven, hetwelk iwij ter il lustratie hier afdrukken: (Adv.). WALL STREET. Solomon Grundy Tipped on Monday, Bougt on Tuesday, Ahead on Wednesday 'Rich on Thursday. Worried on Friday, Sunk on Saturday, Broke on Sunday That is the end of Solomon Grundy. >4 rs) AGENDA Ger. M. V. „Laat ons giN'ddoende niet vertragen" Tiirks;horn(- Agenda voor Vrijdag 28 December. C van .Laar. Inl. Gew. Gesch. Schets IV. A. Dekker ein A. de Geus. Voordrachten. PUROL er op! Als Uw Handen ru/w zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwondea' ontvtellingen en allerlei huidverwondtogen HET VERZACHT EN GENEEST Radio-Omroep Radio-Centrale HART KÜIIT, Oudkarspel K 117 EERSTE PROGRAMMA. Ponderdiag 27 December. 10.0010.15 Morgenwijding A V B,.0, 11.20 Daventry. 12.152.00 Lunchmuziek 2.002.30 Praatje over electriciteit in huis. 4.00— 5.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Sportprognose. 5.307.15 Voor a vond con eert. 7.157.45 Engelsche les. 8.05 Opvoering van de opera „Tannhauser". Vrijidiag 28 December* 10.00—10.15 Morgenwijding A V B.Oj 11.20 Daventry. 12.152.00 Lunchmuziek 4.004.30 Ned. Ver v. Huisvrouwen. 4.305.30 Debutanten-halfuurtje. 5.306.00 Spreekuur Radiodokter. Diner muziek. 8.058.50 Concert~Ömroep<jrn~.,.. 8.509.35 Nutslezing. 9.3511.30 Naudeville-progranima. Daarna dansmuziek. Zaterdag 28 December. 10.0010.15 Morgenwijding A V R'.O, 12.152.00 Lunchmuziek. 2.004.00 Aansluiting Tuschinski. 4.006.00 Lessen. 6.006.45 Dinermuziek. 6.457.45 Lessen. 8.05 Opvoering van „Schakels" VARA. van Heijermans. heer de baron heeft zijn rekening afbetaald en is vertrokken. Heeft mevrouw ook iets noodig?" „Om je de waarheid te zeggen, gevoel ik mij zoo wel, dat ik mij ga kdeeden om( in 't hotel van avond aan tafel te verschijnien." „He^l goed, mevrouw. Ik zal u een goede plaats aan tafel bezorgen." „Nog* iets, kindlief: Wilt ge mij een dienst be wijzen, waarvoor ik u goed betalen zal?" „Heel graag, mevrouw voor niets wel!" „Ik zou gaarne dien mijnheer eens willen spre ken, die na het spoorwegongeluk' bij u in 't loge ment is gebracht hij heet, geloof ik, mijnheer Ducemin." „O, dat zal niet moeilijk zijn, mevrouw." „Ja, maar kindlief, buiten u, mag hTenjamd dat weten. Kunt ge mij ongemerkt op zijn kamer brengen „O ja." „Hoe dan wel „Door dein tuin en langs de dienstbodentrap." „Kan niemand dat merken, denkt ge?" „Niemand. Wanneer verlangt mevrouw dien ge wonden heer te bezoeken?" „Dat zal ik later wel zeggen,1" antwoordde A.manda en drukte daarbij het hulpvaardige dienstmeisje een twintig frankstuk in de hand. „Misschien is mijnheer Ducemin nog te zwak om een lang gesprek te mogen voeren. Ge moet mij maar eens zeggen, wanneer de gewonde het best te spreken zal zijn. Ga nu maar vooruit ik komm zoo meteen aan tafel."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2