Zaterdag jl. heeft de officieels opening plaats gehad van 'Je poterbewaarplaats van de tuin- bouwvereenigmg „De Eendracht." Om' 2 uur hadden zich in de bovenzaal van. den heer Vis veie belangstellenden verzameld, belangrijke gebieuitents getuige wilden zijn. Eien belangrijke gebeu-tems schrijven wij'. Ja, omdat onze tumbouwvereisniging wel de eerste vereenigmg is, die op eigen initiatief ianj kosten zulk ieen inrichting tot stand heeft we ten te brengen. Deze poterbewaarplaats is wel de eenigste in Ide geheele omgeving, teinm'nn- ste voor zoover ons bekend is. Wel zijn er in; den Anna Paulownapoldèrs eeinige tuinbouwers, die een eigen bewaarplaats hebben, maar we kunnen den A.P.-polder toch niet tot onze on middellijke omgeving rekenen Het verwonderde ons dan ook niet, dat er zoovelen bij de opening tegenwoordig wildeinj zijn. Wij merkten onder die aanwezigen op het college van Burgemeester en Wethouders van Oudkarspel, controleurs van den Plantenziek- tenkujidigen Dienst, de heerm van Steijgeren en van Herweijnen. Den heer Renaud, tuin- bouwieeraar te Zuidscharwoude en den beer Band, tumbouwvakfeeraar te N. Niedorp. Reeds langen tijd was het den wensch van het bestuur van de tuinbouwvereeniging een: poterbewaarplaats te stichten, doch het bleef steeds bij wenschem. Telkens doemden er weer nieuwe moeilijkheden op, vooral met betrek king tot de finantien: Wij herinneren slechts aan de verslagen van de tuinbouwvergaderingen, welke wij .eerder pu bliceerden en waaruit men heeft kunnen op-, maken, dat vele leden het nut van een poter bewaarplaats niet konden ontkennen, doch al gemeen scheen men nogal vrees te koesteren voor coöperatieve oprichting. Het bestuur ech ter wilde toch gaarne de plannen doorzetten, en stelde tenslotte voor de bewaarplaats te doen stichten voor rekening vain de vereenig. Eenigen tijd geleiden nu, is men. met den bouw begonnen en steeds is daarmede flink doorgezet, zoodat heden de opening kon plaats hebben. Nadat de voorzitter van de vereeniging, de heer Jb. de Boer, alle aanwezigen een hartelijk welkom heeft toegeroepen, zegt hij het vol gende,:! Geachte aanwezigen, ,Het doet mij een genoegen, dat gij bijna al len aa.n onze uitnoodigiinjg gehoor hebt gege ven, om op dit uur hier aanwezig; te zijn, Al zal het dan geen feestmiddag zijn, toch is het voor onze vereeniging een verheugend feit, waarvoor wij hier hedenmiddag bij elkaar zijp. Mijneheeren, op de uitnoodiging staat ver meld „officieele opening poterbe waarplaats." Nu, myneheenen, de stichting van deze be waarplaats was niet idirect voor elkaar. De be hoefte aan een betere bewaarplaats werd echter allang gevoeld. Hiet waarom behoef ik hier zeker niet te releveeren. Wel wil ik hiler naar. voren brengen, 'dat voor zoo ongeveer een paar jaar terug in het bestuur van den keurings dienst uit den „Noordermarktbond,' de wiensch naar voren werd gebracht, om zoo, mogelijk te komen tot stichting van een bewaarplaats voor poters. Een paar ledenvergaderingen van dezen dienst zijn i©r gehouden, het nut ervan; werd ingezien, maar er scheen geen weg te zij a om aan geld te komen. Nog zij vermeid,- dat jelr een paar excursies zijn gehouden naar*, den Anna Paulownapoldier, waar een poter bewaarplaats aanwezig was en wel van den hr. P. T. Waijboerf ik wil hier van dieze plaats den heer Waij- boer hartelijk dank zeggen voor de hartelijke ontvangst, die ons daar steeds bereid werd en voor alle inlichtingen, die ons stee'ds met alia bereidwilligheid werden gegeven. Bij een de zer excursies wanen een paar bestuursleden van „de Eenliacht" aanwezig. Toen werd gezegd ,wat één man op zoo.'n schitterende wijze tot stand kan brengen, zou een vereeniging' van 200 leden dat niet kuninemi?" Ja wel, op de eerstkomende ledenvergadering kwam het punt op die agenda en werd met algembene stemmen aangenomen. Schitterend nietwaar? Maar toch waren wij er nog niet. Toen moest er naar terrein worden uitgezien. Dat dit niets .-.oo gemakkelijk ging, werd ons duidelijk, maar een aanhouder wint. Wif vonden een willig gehoor bij de administratie van Groenveld al hier. We kregen bouwterrein op het Noord emij;e. Klaar waren we, doch toen kwfam er een ander terrein, dat ons beter geschikt voor kwam. Dus dit werd voor het doel aangekocht. Maar, met dit alles hadden wij de laatste wek van September te pakken. De tijd gaat snel, doorzetten was de bondschap. De aanbeste ding volgde, half October. Hlet is alsof de tijd vliegt. Tot overmaat van ramp was de aanbe steding ongeveer f 2000 boven de begrooting. Daar zaten we. Wat nu. Er kwam redding in, den persoon van den tegenwooirdigen aannemer. Met 'dat alles was November in aantocht. Mijneheeren, wij hadden de toezegging van, 5000 bakken en meer en met de zekerheid voor. oogeni: alle boeten tot in den 'lok met kool. Wij hebben het er op gewaagd en last ge-, geven tot bouwen. Nu is «r gebouwd met alle respect voor den aannemer. Het is vlot van stapel geloopen er is gewerkt in aanmer- king genomen het jaargetijde. De twee stor- 1 men van den laatsten tijd zijn gadureh.de dien' bouw meegemaakt. Tijdens den laatsten storm stond het glas half overeind. U zult wel begrij pen, dat er dien nacht meer dan ééii niet lek- j ker heeft geslapen. Geen wonder, er stond I veel op het spel. Maar geen nood', er is niets gebeurd. De zaak zat zieker goed in elkaar. Alle respect voor architect en aannemer, f De voltooiing is feit geworden en ik hoop, als u straks met ons op deze plaats terugkeert: om een verversching te gebruiken, die zal wor den aangeboden door „de Eendracht," u met airs zult zeggen;: „het gebouw ziet er keurig uit alle hulde voor den ontwerper, den archi-; tect Vis alhier en d>5n aannemer Faus uit Nieuwe Niedorp." Met deze woorden verklaar ik onze poter- bewaarplaats officieel voor geopend en noodig 'ik u allen uit tot haar bezichtigfmg over te gaan. Hierna ging het gezelschap een kijkje ne men in de poterbewaarplaats. Inderdaad, het is zoóals de voorzzei en we hebben het ook in ons zelf' gezegd: „Wat) een mooie inrichting. T)aar kunnen „de Een dracht" en de gemeente Oudkarspel trotsch oo zijn." De bewaarplaats heeft een lengte van 52 M. en is 7.50 M. breed. In het gebouw bevinden! zich 38 stellingen. Op iedere stelling kunalan geplaatst worden 13 lagen van 6 bakken, aan eiken kant, 'dus in het geheel 156 bakkien per stelling. Neemt men nu in aanmerking, dat er in het geheel 38 stellingen zijn, dam komen we' tot een berekening van 5928 of een- kleine 6000 bakken. Om deze stellingen gemakkelijk te bereiken is een klein spoor aangelegd en zijin| er 2 lorries aanwezig. Verder zijn op verschil lende plaatsen luchtkokers aangebracht. Da geheele inrichting is aan alle kanten van dub bel glas voorzien en op den zolder ligt ean dik/ ke laag turfmolm, waardoor de vorst buiten! het gebouw wordt gehouden. Momenteel waren er 2 soorten planters, ml. afgesprotenen en niet-afgesprotonenDaar hier voor een verschillende temperatuur benoodigd is, zal er een schot tusschengeplaatst worden. Het bestuur stelt zich voor, naar men ons mededeelde, het volgende jaar de aardappelen te doen inbrengetn in de maand 'September. Door 54 tuinbouwer waren reeds 5309 bak ken ingebracht, dus was de bewaarplaats nu reeds bijna geheel vol. Wellicht is zij het vol gende jaar al te klein/ Jammer, dat nog niet alle bakkem van de zelfde maat waren, anders was het aanzien, «og mooier geweest. Maar dat komt nog wel We kuninen niet verwachten, dat een ie der zijn aardappelbakken reeds op maat heeft laten maken' Dit in het kort die beschrijving van de in richting.) Na de' bezichtiging keerden we terug naar. ■ie bovenzaal van den heer Vis, en deelde de voorzitter mede, dat van de heeren. Hazeloop, rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar en Mallekote te Noordscharwoude, schriftelijke gelukwen- schen waren ingekomen, daar deze personen tot hun leedwezen verhinderd waren de plech tigheid bij te wonen. De heer Waijfooer te A. Paulownapolder zond eveneens zijn gelukwen- schen. Het woord is dan aan den burgemeester van Oudkarspel, die ongeveer als volgt spreekt Mijne heeren, In de eerste plaats wil ik u mijn wel geineen den dank betuigen, namens het gemeentebe stuur. voor de vriendelijke uitnoodiging om getuige te zijn van de opening van de poter bewaarplaats.' Onwillekeurig gaan mijn gedachten ean 25 jaren terug en dan geloof ik wel, dat die groot-i ouders van de hier aanwezigen en misschien; ook wel hun vaders, niet zullen hebiben ver wacht, idat een dergelijke inrichting in Oud karspel tot stand zou kunnen worden gebracht. Ze zullen er zich wel over verwonderen, dat, het teeltgoed, waar ze zoo zuinig op zijn ge weest, nu zoo maar uit handen wordt gegeven, zooals vroeger hét geval was bij rijke families, wanneer ze op reis gingen ©n dan kostbare '•ie raden naar een Bankinstelling brachten,, om- het in bewaring te geven. 'Evenals groote ver anderingen op technisch "en- medisch gebied, krijgen we ook groote veranderingen op het gebied van den tuinbouw. Deze evolutie vol trekt zich op elk gebied. ik 'denk hier ook terug aan mijn geboorte plaats, Waterland, waar het gemeentewapen bestaat uit een zwaan met een bundel pij ld a en daaronder staat: „Eendracht maakt macht." Dit nu hebben we zelf ook ondervonden, want van de 200 leden uwer ver©enigiio(g zijn er reeds 54 die hun poters in de inrichting heb-, ben gebracht, waardoor zij dus groot ver trouwen in het bestuur. Zij zijn ook blij met het resultaat, 'dat door het bestuur is bereikt, maar ze weten ook, dat het bestuur zijn lichti ook op andere plaatsen heeft moeten opstekenv inrichtingen heeft bezichtigd te A. Paulowna, hoe het bestuur gewierkt heeft om dit resul taat te verkrijgen. De Hollander staaf ervoor bekend, dat hij eerst altijd de kat uit den boom wil kijken, maar van d:eze menschen zal dit niec gezegd kunnen wordend ik wit ln veroana 'Hiermede ook wijzen op hetgeen de heer Valstar heeft betoogd in de vergadering van de Prov. Commissie uit die veilingen in Noordholland: Hij zei lil., dat er hooge eischen aan het product moeten worden den gesteld en er geen gebrek moet zijn' aan ini tiatief. Hij ziei ook, dat iedere vereeniging op haar terrein werkzaam moet zijn, welnu, mijne heeren, dat doet uwe vereeniging. Bij de ope ning van de veiling te Warmeuhuizen heeft hij ook gezegd, dat de toekomst van de tuin bouwers er vanaf hangt, hoe de groenten wor den aangevoerd, Elbe fout keert zich tegen' de tuinbouwers zelf. sjal zich op hen wreken. De inrichting maakt het mogelijk het poot- goed uitstekend te bewaren, want mijneheeren, u weet het nog beter dan ik, kool en aardap pelen in een schuur, dat harmonieert niet. De temperatuur is verschillend. Ik breng dan ook mijn oprechten dank aan de baanbrekers, en den heer Waijboer. Namens het gemeentebe stuur breng ik dank aan den voorzitter en uw bestuur en^breng ik hulde voor het initiatief en ftoop dat de inrichting door algemeen gebruik gewaardeerd moge worden. Mijnheer de Voor zitter. u weet het wel, ik interesseer mij steeds v-'or den tuinbouw, en daarom doét het mij zulle een groot genoegen, dat dit gebouw tof' stand, is gekomen. 'Wij hebben zoo juist kunnen constateeren dat het een mooi gebouw is gewonden en ik hoop dat het die vereeniging tot eer zal strek ken en zal beantwoorden aan het idoel, waar voor het is gebouwd. Dank u. (Applaus.) De voorzitter brengt hierna een. woord van 'dank aan den heer Band, die steeds de ver eeniging met raad heeft bijgestaan. Uit waar deering voor dit alles heeft het bestuur heim' benoemd tot adviseur der vereenigmg. {'instemming.)' Hierna verkrijgt de beier Swager het woord en zegt te onderschrijven wat de burgemeester heeft gezegd. Als men zulke plannen na het be stuur bespreekt, gaat het nogal van een leien dakje, maar in een groote ledenvergadering vlot het wel niet altijd even best en dan wordt het in den regel maar aan het bestuur overge laten. Het komt dan meestal voor rekening van het dagelijksch bestuur. Hij weet niet zoo pre cies 'hoe' het komt, misschien wel ohiftat hij' zoo dicht bij gldien voorzitter en den secretaris woont, maar hij kan toch een woord van op rechten dank aan dezie personen niet onthou den. Ze liepen altijd even"hard. Dje een wel een-s iets harder dan de ander, want de voorzitter kan vanwege zijn gewicht niet zoo sael loe pen en de secretaris 'daarentegen stapt er altijd' nogal vlug van door. Hoe het ook zij, zij hebben er veel aan opgeofferd. Spr. herinnert: sechts aan den jongsten storm. Dadelijk na het bedaren van den storm, begaven zij zich ina^r de bewaarplaats om te zien of er ook iets stuk; was, 'doch telkens kwam het goed af. We kun nen dus wel zien, zegt hij, dat de poterbewaar-i plaats hun steeds zeer na aan het ha;rt heeft gelegen en daarom wil hij een woord van dank niet onthouden. De beer Bjakker (wethouder) is eveneens vol lof over het gebouw. Spr. denkt ook terug aan den tijd, dat hij tuinbouwer was en aan het geen in dezen tijd van het jaar gedaan moest; worden. Als tuinbouwarbeider moest hij vroe ger om dezen tijd de aardappelen at Spruiten, en dat was soms wel eens een werkje, dat niet altijd even pleizierig is, vooral niet als het zulk weer is als vandaag. Die poterbewaarplaats brengt hierin groote verbetering. Het doet hem genoegen 'dat de eerste poterbewaarplaats; m Oudkarspel gevestigd is. Vroeger was Oud karspel niet bekend in andere doelen v.an Ne derland, maar thans wordt het anders, waar toe het succes van den schaatsenrijder Kos wel het zijne bijdraagt, maar ook door andere din gen is Oudkarspel in de laatste jaren nogal op de nominatie geweest. Hij hoopt dat door de ze pcterbewaarplaats Oudkarspel een nog groo- tere bekendheid zal krijgen. Wellicht krijgen Plaatselijk üieuws OUIJKARSPEL- UITSLAG KOLFWEIJiSlTRIJD|EN' Zondag j.l. werd in de kolfbaan van den heer Vis alhier de 2de ronde, klasse A, gespeeld van de kolfwiedstrijden tusschen de Langenaiijker koif- sociteiten. Be uitslag is als volgt. D|e tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de punten aan, welke in den eersten wedstrijd werden behaald.'. „Vriendenkring", Concordia tie Noordscharwi C. Pranger 158 (137). T. Kostelijk 124, (125), T. Pranger 141 (150), C, Langendijk 153 (125), G. Langendijk 129 (94), P Langendijk Cz. 152 (145), totaal 857 (776). „Ons Genoegen", Noordscharwioude. J. Vlug 124 (95), G. Bekker 139 (112), E. Mui leboom 126 (123), J. Goudsblom 149 (97), A. Moeijes 131 (122), P. Jes 126 (99), totaal 795 (6448). „Onder Vrienden", Oudkarspel. A. Eecen 132 (119), Oi. Bakker 123 (115), K'. ^uant 158 (143), J. Schrieken 142 (110), K. Kroon 116 (132), P. Kpetelijk 125 (118), totaal 826 (7 37). „Op Maat", Zuidscharwoude. A. Berkhout 160 (132), B. Mplenaar 142 (151), we hier nog excursies uit andere plaatsen, zegt hij. Het. doet* hem genoegen dat hij wethouder is van een gemeente waar een: poterbewaar-' plaats gevestigd is. Be architect Vis voelt zich gedrongen een j woord van dank te brengen aart het bestuur j voor de oudracht. die het hem heeft gegeven, j Dat het voor 'hem iets geheel vreemds was, zal men kunnen begrijpen, want het moest al- les natuurlijk precies gebeuren in verband met ventilatie, enz. Daarom moest hii zich vaak wenden tot den "heer Bland, die hem over earn en ander dan -steeds gaarne inlichtte. Daar voor brengt hij den heer Band zijn dank. H'jjj meent een woord van -dank niet te mogen onthouden aan den aannemer Faus uit Nieu we Niedorp. met wien hij op aangename wij-i ze heeft samengewerkt. Hij hoopt dat de be waarplaats aan de verwachtingen mag voldoen en dat meerdere zullen volge|n/ De beer Bland zegt dat Oudkarspel wel een vo' ruitstrevende tuinbouwenide bevolking heeft Er zijn wel meer poterbewaarplaatsen, maar zoo als deze is opgezet, bestaan er nog niet. Spreker ?egt, dat hij heel veel heeft te danken aan den heer Van Steijgeren, die hem indertijd eens ge zegd heeft „zou een poterbewaarplaats niets wezen voor den Langendijk?" Ik was toei.ii nogal pessimistisch, zegt hij, want het bleek! hemdat de oprichting nogal wat bezwaren met zich meebracht. Hij is verheugd dat zijn ge dachten beschaamd zijn geworden en dat de werkelijkheid zich heel anders beeft getoond. De voorzitter zegt, niet te hebben geweten, dat dus per slot van rekening de heer van' Steijgeren den eersten stoot tot het oprichten van een poterbewaarplaats heeft gegeven. Hij: brengt hem hiervoor een woord van dank. De heer van Steijgeren, hierna het woord ver krijgende, zegt dan: Het doet mij veel ge noegen bij de opening van- de eerste gemeen schappelijke pootaardappel-be waarplaats, als controleur van den 'Planteaziektenkundigen Dienst, tegenwoordig te mogen zijn. Toen, wij "Voor eenige maanden geleden, de voor- en na- deelen bespraken en ik u op de voordeelen) mocht wijzen, welke er op het terrein „Plan/ tenziekten" in gemeenschappelijke en goede bewaring en verzorging schuilden, moest er van de plannen worden afgezien, zij stuitten op de ï'inantieele zijde af. Daarna hoorde ik bij, geruchte, dat het toen gestrooide zaad onti kiemde. Eerst kwam de tijding dat er grond werd gezocht, daarna ddfc Nmen aan bet bou wen was. totdat dezer dagen uwe uitnoodiging, kwam voor de opening. Het was uwe vereeni ging „de Eendracht," die de bezwaren had weten te overwinnen. Hierin zie ik weer qetn bcwij* van de kracht, welke er in eenheid zit. De kracht van de eenheid is de sterkste 'kracht., Daarom juicht de Plantenziektenkundige D. het ook zoo, toe, dat het deze kracht is, die verder mee zal werken aan het werk, nl. „de bestrijding van plantenziekten." En wel hier, van de ziekten welke in, door, of tijdens de> bewaring van het te planten product, bestre den kunnen worden. Wij danken uwe vereeni ging dan ook voor het genomen initiatief eii zien met groot vertrouwen, mede hierdoor, de toekomst van de bewaarplaats tegemoet, tot behoud en hoogere opvoering van den vroe gen aardappel, welke in deze omgeving zulki een belangrijke rol speelt. De voorzitter: Ik wil u allen danken voor, uwe Tegenwoordigheid en voor, de vriendelijke woorien en beste bedoelingen, die in deze woorden waren neergelegd. Ik dank ook demi heer van Steijgeren, want het was mij niet be kend dat hij den eersten stoot hiertoe had ge geven. Ik hoop, dat we steeds hboger en vier der zullen gaan om iets te bereiken dat nool dig is voor den tuinbouw.' Applaus.) i Hierna volgt sluiting der bijeenkomst. Op verzoek van de tuinbouwvereeniging dee- len wij nog mede, dat de bewaarplaats voor ie der gratis zal zijn te bezichtigen, eiken Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2—4 uur. W- Kostelijk 147 (129), J Reijne 125 (142),; P. Glas 140 (138), K. de Boer 116 (145), totaal 830 (837). j „Volharding", Oudkarspel. C. Vlug 139 (117), P; Gelder 143 (132), P. Kat 122 (97), J. Gelder 143 (118), S Tpm 101 (125) 'M. Borst 132 (92), totaal 780, (681). „Gezellig Samenzijn", Ztudscharwpude. G. Mettes 122 (134), W. Kraakman 132 (95), P, Beers 139 (119), J. de Wijs 109 (95), J. Bergei^ 131 (119), J. Zijp 119 (117), totaal 750 (678)). Uit den Omtrek HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENRANK Naar wij vernemen zal de Hoornsche re diet en Effectenbank op 1 Januari a.s. 25 jaar, be staan. Op dien dag zullen tevens de heeren J. Ncute- boom als incasseerder en W. Balk als inspecteur voor de credieten een gelijk aantal jaren aan haar verbonden zijn. Het bestuur der bank stelt zich voor 'om! de genoemde feiten op 1 Januari in in-tiemen kring met de gezamenlijke employés te gedenken en om, eveneens op 1 Januari, van 31/2 tot 5 uur receptie te houden in het hotel „Be Doelen" te Hoorn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3