Plaatselijk Nieuws NOORBSCH A R WOUB|E' Zaterdag j.l. werd door do S.D A.P. te Noordt- schariwoude in het lokaal van den heer J. de Bakker een Kerst vergadering gehouden. Een 100-tal personen iwaren in de zaal aanwezig toen de voorz., de heer Stoop de vergadering opende met 'n hartelijk welkom aan de opgekome- nen en daarbij gelegenheid vond er óp te wijzen dat de christenen tijdens 'het Kerstfeest het „vrede op aarde" zingen bedoeld een heilbede, terwijl die socialisten (dit vredefeest zien als een strijd voor de algemeen© ontwapening, een eisch, die zeke rthuis behoort in de tegenwoordige maat schappelijke orde, opdat er geen oorlog meer op aarde zal zijn, en het kerstfeest een waarlijk vredefeest wordt. Na nog een welkom te hebben toegeroepen aan de dames-musici en aan de Tooneelclub vah Alk maar, .wordt op voorstel van den spr. een tele gram gezonden aan den heer Zpeman nietwen- schen voor een spoedig herstel, terwijl hem tevens een prettig kerstfeest wjerd toegerwenscht. Hierna worden een 2-tal muzieknummers ten beste gegeven, waarop door mej. Pprtegies van Alkmaar w.erd voorgedragen „Op 't Slagveld" en „Vrede" beide van Kollum. .Wij mogen zeggen dat dit op Waarlijk uitste kende engevoelvolle wijze geschiedde. Thans werd het woord gegeven aan 'Mevfr»» pie Jong-Zernike van Amsterdam, die als spreekster zou optreden. Deze dame hegint met er op te wijzen, .dat we zijn aangeland in do 'donkere dagen voor Kers feest. Reeds eeuwen en eeuwen geleden 'is dit feest: gevierd door vroegere volksstammen, die daar mede herdachten de komst van het nieuwe licht. Een feest, gevier ver voordat het christendom opkwam. Toen deze Wereldgedachte kwam heeft men ook daa rhet feest willen vieren van het komende licht en dit doen samenvallen met de heidensèbe geruiken en hebben wij, socialisten, ons weer aangesloten bij bet feest der christenen. Dit is voor vele buitenstaanders iets vreemds, maar door ons wordt de gedachte van het Chris tendom niet verWorpen, kan het heel goed sa mengaan. Zijn wij het niet, dié zeggen, dat ha. de donkerte het licht zal komen in symbolische beteeke.nis Zoo komt dan in den winter, in (de donkere dagen, het kerstfeest, dat ons spreekt van 't nieuwe licht. En dan willen ook wij in den strijd voor het socia lisme eens even rusten om te zien 't feest van 't komende licht. Daarom willen wij in de kerstweek op vergade ringen en bijeenkomsten getuigen van ons ge loof aan de overwinning door het licht op de duisternis, van het Socialisme op het kapitalisme. En dan worden wij gesterkt in 't geloof van de overwinning./ Hoeveel is er al niet reeds door de arbeidend|0 klasse tot stand gebracht, en hoeveel anders is niet de toestand bij een 6070 jaar terug, in de dagen van de dngebreiidelde heerschapjnj vah 't kapitalisme. Ten voorbeeld hiervan leest de spr- eenige ci taten voor uit 't werk van Brugmans over. den èéuWfoj-heid, het slechte onderwijs in de 19e En nu zijn die föeswr»» Onwillekeurig zou men zeggdnTTat^dfi&l- dan ook al gekomen is, maar w:c zijh er nog lanig! niet. Zien wij dan eens naar de ontwapening. Het is aan de Staten nog steeds niet gelukt zoover te komen. Van de besprekingen in Genève over de ontwapening zijn de resultaten uitgebleven. Dat is een donkere vlek- Zoo lang dan ook de arbeidende klasse worjit onderdrukt en wordt overheerscht door 't fascis me, zooals in Italië (tevens wijst de spr. in ver band hiermede op den moord op Matpotti), zoo lang zal „het licht" niet komen Zien wij naar de 'bezetting van het Rijnland, waardoor de haat tusschen twee volkeren steeds meer wordt aangewakkerd. Maar ook onze regeerïng maakt zich aan ver keerde dingen schuldig. Dat leeren ons 'de voor vallen in Indië, waar men niet vrij zijn meening mag uiten en anders verbannen wordt naar een ongezond oord. En alleen door deze handelingen tracht het ka pitalisme zijn macht te handhaven. Maar ook de vraagstukken der werkloosheid en Staatspensioen voor ouden van dagen vragen onze aandacht. Nu is 't gemakkelijk om deze fei ten te const a tee ren, maar om ze te veranderen is niet gemakkelijk. v,Over 20 jaar zal men voor de ouden van dagen bij het vcrleenen van pensioen f152.000 000 noo- dig hebben. De oorlogsbegrooting vraagt f 100.000.000, zoo dat, wanneer dit bedrag fer voor besteed we ra), nog f 52 milloen te kort zou zijn. We kunnen niet zoo maar zeggen „dat en .lat moet er zijnWe moéten ook rekening houden met de mogelijkheid. Daarom zijn de socialisten met reëele voorstel len in de Kamer gekomen maar men is| er niet op in gegaan. Bespreekt deze onderwerpen om te trachten 'de partij te versterken en mede te werken daar door tot verkrijging van staatspensioen. SStrijdt voor de ont wapening. Dó vrede is nog lang niet volkomen bevestigd. Steeds wonden in de rondom liggende lauden de kosten voor oor log grooter. Laat men beseffen, dat wij het zijn fe arbeidende klasse die moeten zorgen dat zoo iets nooit meer gebeurt. Maar dan zal men ook het roode vaandel moe ten^ volgen en zich aansluiten bij onze partij. "levens zijn bet de vrouwen, die moeten mede werken in den tijd voor de ontwapening. Het: zijn uw: zonén, mannen en vaders, die naar 't slagveld worden gestuurd. Laat onze vredeswil oen laaiende fakkel zijn, die anderen aansteekt, en allen pal doet1 staan in den strijd voor den vrede en dooit den vrede naar 't socialisme, (applaus). De voorz. brengt de spr. een woord van dank voor haar redevoering. (Wij vonden het voor de spr- jammer, dat haar zoo'n korten spreektijd werd toegemeten). Door de 'Alkmaarsche Tooneelclub werd hierna opgevoerd „zij die nableven", ee,n dramatisch frag ment van Otto Zeegers. Hoewel de spelenden zooveel mogelijk hun rol len goed trachtten te vertolken (er wared er bij die dit werkelijk goéd dedlen) vonden wij de keuze van het stuk niet gelukkig. Door den schrijver is te veel gezocht naar eenmotief, naar een gegeven, zoodat hij op 't slot tot: de meest onwaarschijnlijke dingen is gekomen. Wij zijn van oordeel, idat bij het schrijven van een dergelijk stuk, naar „werkelijkheid" moet worden ge streefd het lag er nu te dik op. Er zijn toch wel andere "stukken, die fijner ge typeerd zijn en meer propaganda inhouden voor een zaak, dan die wiaarvoor dit stuk is ge schreven)- Tot slot traden nn nog op me. Portejgies en de heer Loeven, de laatste met. een paai- gedichten van Adama van 'Scheltema, 'die beide een har telijk applaus verkregen, voor hun waarlijk heel mooi optredden. Zij beiden gaven stukken met veel inhoud. Hiermede was men aan bet einde van do bij eenkomst en sloot voorz. deze met. een hartelijk woord van dank aan de medewerkenden. Onder 't zingen van dte „Internationale" ging men uiteen. De afd. kan op een goedgeslaagde kerstver gadering terugzien. Rechtzaken MEIER VOUBIGE STRAFKAMER' Zitting van Vrijdag 21 December. UITSPRAKEN. D. R., Heerhugowaard, gedetineerd, zedenmisdrijf, 4 maanden gev. met aftrek van 6 weken; voor arrest. B. J. H. Leiden, gedetineerd landlooperij, plaat sing ir. een psychopatische inrichting voor "6 w- J. O. Th. V Hoogwoud, gedetineerd afpersing uitspraak 31 December. VOOR BEN KAANTONRECiHTER- Zitting van Vrijdag 21 Dec. Bat wendt nog eens dunnetjes overgedaan. Een 37-jarig ingezetene van Koegras, met name J. O. v. d O., bevond zich dezeri dagen in ae stad van Kaas en -Victorie. Alkmaar met zijn auto, gemakshalve in de wet vierwielig motor rijtuig (driewielers vindt men 3lloen terug in '1 museum) genoemd, berijdende de straat, genaamd) de Laat en kwam alstoen in botsing met een 'wiel rijder, tot diens nadeel, aangezien het rijwiel zoo danig werd beschadigd, dat f 7 reparatiekosten noodig waren. Het scheen met de onderlinge scha deregeling niet best te hebben rondgeloopen, al thans de automobilist verscheen heden als ver dachte voor den kantonrechter. scfie~fofte&r<i2L die talent bezit, véle juridi- in de kwaliteit van verded^-. verscheen tlhan» ten laste gelegd het nalaten van een behoorUfë geluidsignaal, waardoor gezegde aanrijding plaats greep. Van de zij Je van den verdachte werd' echter deze beschuldiging niet toegegeven, en daar men op deze zitting niet tot behoorlijke bewijsle vering kon komen, besloot de kantonrechter de zaak aan te houden tot 8 Januari. Alsdan zullen nog eenige nieuwe getuigen worden opgeroepen. Bat Hep heter van stapel. Ook de 20-jarige, een 4-wielig motorrijtuig be sturende heer T. N., was op 14 Juni zoo onfor tuinlijk te Alkmaar een bejaard wielrijder van de sokken te rijden en deze bleek niet minder te zijn dan de sluiswachter aan de 6 Wielen. Cornelia Schot, die boven lien nóg onbezoldigd rijksveld wachter is- Bij zulke dignitaressen moet men dubbel op z'n tellen passen en vooral niet zooals dezen zondaar tegen de verkeerswet, ijskoud door rijden en doen of je heus bloedt. Hij kreeg van daag dan ook een behoorlijke terechtwijzing in den vorm van f15 boete of 15 dagen. Waar wij gaan of waar wij staan, Steeds grijnst ons het, wiet spook aan. Het schijnt bij sommige, overigens hoogst res pectabele ingezetenen van Bergen, maar niet door te dringen, de goede zorg van de gemeentelijke overheid aan 't lichamelijk welzijn der inge zetenen besteed. Zoo'als bijv. de heer A. Dp, een 45-jarig tele grambesteller aan het kantoor Alkmaar, die te Bergen een nieuwe woning had betrokken, zon der toestemming van Burgemeester en Weth,. Gelukkig werd hij niet gestraft met bronchitis, rheumatiek, knobbeljioht of platvoeten, maar hij kon toch de wraak der wet niet ontkomen en werd heden veroordeeld tot .f3 boete of 3 dagen. De rietdekker J. M:., die zich ook onverschillig had betoond en terecht stond ter zake een' ge lijksoortige overtreding, kreeg uitstel van exe cutie, zijn zaak zal 4 Januari worden voortgtezet. De arbeidsinspectie lijdt niet aan slaapzucht. De 35-jarige werkgever M. G. te Egmond-bin,- nen voerde het bevel over een 14-jarigen dienst klopper H. Zi, doch ihad verzuimd dezen van een arbeidskaart te voorzien. Een nalatigheid die hem zoo kwalijk .werd genomen, dat hij heden tot f12 boete of 6 dagen werd veroordeeld. Dergelijke slordigheid kan niet wedden getolereerd Onbeheerd staande rij- of voertuigen, zelfs geen handwagens kunnen onder de huidige verkeers omstandigheden niet meer worden .geduld'. Vroe ger, voor 'n 50 jaar, had men gedurende een heete zomernacht zijn geheele slaapkamer-ameu blement wel midden in Se Langestraat kunnen plaatsen om de nachtrust wat frisseher te kun nen voortzetten, zonder te .worden gehinderd,, maar thans is dit 'ideaal vervlogen. En de 26- jarige heer Jam M., die op 3 Nov. te Alkmaar een handwagen op straat aan haar lot overliet, ont ving ter waarschuwing 'en correctie 'm boete- straf, ten bedrage van één daalder of 1 dag. Wie z'n grond z»u dat wel zijn. De heer J. O. P., Kjennemer garagehouder aan den straatweg te Alkmaar, kwam op 15 November in conflict met de .gemeenteverordening, oriidlat. hij wederrechtelijk een automobiel op den dier baren gemeentegrond zou hebben geplaatst. Ver dachte beweerde heden, dat .bed(oelde grond niet behoorde aan .de gemeente maar aan mevr- de wied. Haatland. Alzoo, aanhouden tat 4 Januari en deze dame hooren als getuige, af die kous. MEER VOUBIGE STRAFKAMER' UITSPRAKEN. D. R., Heerhugot^ard, gedetineerd zedenmis drijf, 4 maanden gev. met aftrek 6 weken voor arrest. B. J. H. Leiden, gedetineerd, landlooperij. Te Leiden in observatie gehouden voor den tijd van 6 wieken. NIEUWE ZAKEN. 24 December. Voor den aanvang vah de zitting des politie rechters verscheen het ©dele driemanschap der meervoudige strafkamer om. uitspraak' te doen in de zaak van den gedetineerden dreigbrief- schrijver van Hoogwoud op 18 September. Deze ondernemende jongeling wierd heden na lang wik ken en wegen, meditatiën en gebeden veroordeeld tot 4 maande n|gev. met 2 proefjaren wegens poging tot oplichting, terwijl zijn Opname voor den tijd van 1 jaar in oen rijksopvoedingsgesticht werd gelast. De president wenschte hem voorts gelukkig kerstfeest en sprak de hoop uit, hem niet op deze plaats terug te moeten zien. De ver oordeelde wjas blijkbaar te overstelpt van aandoe ningen óm te antwoorden: "Merci Monsieur, au re voir chez le Mouli.n Rpuge, a Paris In hinderlaag achter die toonbank De Schager winkelier M- Hoep, miste sinds ©enigen tijd lekkernijen uit zijn snoepwinkel, waarvan hij zeker was geen contributie te hebben ontvangen. En aangezien nu de heer Hoep niet in Sohagen is gekomen om langpootige muggen dood te slaan, ging hij achter de toonbank op |de loer liggen en smaakte toen de voldoening zijn weinig voordeel gevende afnemers van kwattaeeepen op heeter- daad te kunnen betrappen. Het bleken te zijn 'n paar straatslijpers zonder werk, J. S. en C. B. Laatstgenoemd© had een dringende uitnoodiging Ontvangen van den politierechter om op zijn af ternoon Teo te verschijnen, doch Oh. had even min als zijn promotor J. het noodig geoordeeld de vorige week te verschijnen. Br^rd]® ra/d °P' diens aangenaam en onl^houilOT^gereischSp111 maakte Oh. heden de reis naar Alkmaar. Vriend Jj. ondertussChen heeft den pelgrimsstaf opgenomen en is momenteel ondvindbaar. De heer Oh. B. werd heden onderhouden over zijn weinige belangstelling en onbeleefdheid om den politierechter met zijn prima v. Nelle's thee en Verkade's besquitejs te laten iitten. Zijn excuus, dat het te glad iwias om' op reis te gaan, vond maar matigen bijval. Niettemin, kwam Oh. er nog voorJeRig af miet 2' maanden gev. voorw. met 2 proefjaren en zal hij' onder toezicht gesteld .worden van het Léger des Heils, te Amsterdam. Voor Jaap de Tippelaar werd het niet noodig geoordeeld zich zooveel moeite voor zijn geestelijk heil te geven. Hem werd opgelegd f15 boete of 15 dagen. Komt hij niet met de noolige reparatie over do brug, dan verschijnt er wiel een advertentie in het algemeen politieblad: de heer J. S., vol gens portret, en is hij ga.u|W genoeg de sigaar- Onze dienst eerste hulp bij: ongelukken is ge lukkig prima in orde. f 'n Beetje reductie was hem niet! onwelkom De Wijnhandelaar Joh. v. Rj. te Hoorn had in het Iw'ijnhuis van Wijnstok zijin voormaligen mede- W!ijuhandelaar D. ide H., .door -wien hij zich bena deeld achtte, eenige beleedigenide woorden 'naar het hoofd geslingerd met gevolg |dat dit treur spel der 'wijnhandelaren voor "den politierechter kwam ©n v. R,. bij verstek tot 'f 25t boete of 25 dagen 'wferd veroordeeld. Hij was nu van dit von nis in verzet gekomen en befwieerde thans in drift te hebben gehandeld, doch tevens te heb ben getracht, zijn excuses aan te Vbieden. Dit 'was hem echter niet gelukt, daar Ide agent recher cheur de Munk, die het procesverbaal had opge maakt, hem had medegedeeld, idat 'het maken van verontschuldiging niet zou baten, 'aangezien de beleedigde strafrechterlijke vervolging wenschte. Teneinde .lit vertweer nader te contróleeren, fwerd de zaak geschorst tot '7 Januari en zal intusschen de politie worden gehoord. Hierna iwerd ide zitting gesloten en willen 'wij eindigen met onze aandachtige lezers een zalig uiteinde toe te 'wienscheu. Land- en Tuinbouw DE VGORJAARSUITZAAI. Waarom daar thans reeds over geschreven? Het duurt nog een beele tijd eer Maart in hef land is Tuist, maar waarneer men er dan pas aan giaat denken, wat mien zaaien: zal en hoe veel men zaaien moet, dan is men precies te laat. Miet opmaken van een zaaiplan moet inj vele gevallen reeds in het najaar plaats vinden, althans voorloopig plaats vinden. De definitie ve vaststelling ervan moet in ieder geval voor Maart zijn beslag gekregen hebben. Bij die' vaststelling nu, moet ook overdacht worden veel zaaizaad men nooldig heeft. In vele ge vallen volgt mein hierbij nog de oude manier van doen,: zooals vader het deed, was het goéd; zoo doe ik het ook. Dat men hierbij over hiet! hoofd ziet, dat we tegenwoordig met andere graansoorten te doen hebben dan 3040 jaar geleden, en ook, dat men thans over meieti hu ipm est stoffen beschikt dan in 'dien goe den ouden tijd" ziet miein daarbij over het hoofd. Het is werkelijk niiet zoo eenvoudig om; de juiste hoeveelheid zaaizaad te bepalen. Allea moet meewerken om ear groote oogst te ver kregen. Ook de hoeveelheid zaaizaad moet meewerken. Men moet ervan doordrongen- zijn, dat elke plant zijn plaats waard is en dus ook noodig heeft. Dat men daarvoor niet te dik moet zaaien is te begrijpen. Dan immers ver dringen de planten elkander. Maar dat ook de. voedingstoestand van den bodem en. de grond- oort een woordje meespreken is niet minder) begrijpbaar. Dat daardoor die in verschillends streken gebruikelijke hoeveelheden zaaizaad nogal eens uit elkaar loopen, blijkt wel hieruit, dat men in sommige streken per Hl.A. 1.5 HL. zaatrogge gebruikt, in ander© streken meent men echter met met minder dan4 Hi.L. te kunnen volstaan. Ent. toch, wanneer we aan d e 1.5 'Hi.L. vasthouden en we vergelijken die gewassen met die welke met 4 'Hi.L. per H.A« bezaaid zyn, dan kan men niet ontkomen aan den indruk, dat er toch nog veel zaad ver spild wordt. B.ij de rogge is dat wel eens ge schat op 1 H.L. per H;A'. Dat is voor ons land ruim 200.000 H.L. per jaar. By andere gewas sen is het niet veel beter. Op hoeveel klei gronden worden de erwten nog met 80 kop pp( het gemet gezaaid, terwijl 60 kop ook ruim schoots voldoende is. Het is, zooals boven ge zegd, alleen heel moeiljjk in een bepaald geval de precies juiste hoeveelheid zaaizaad te bepa len. Er is nooit met zekerheid te zeggen, hoe dicht -de gewassen staan zullen. Maar door ver standige maatregelen is het toch wel mogelijk zich meer zekerheid te verschaffen, waardoor men den meed juisten stand van het gewas'be nadert. Door een juiste overbemesting is zelfs een niet onbelangrijke invloed uit te oefenen op den factor als het weer, waartegen men, zooals men meest en vaak terecht zegt mach- teloo te staan. De factoren beinvloeden nu deni stand van het gewas. En daarnaar moet dan: de hoeveelheid zaaizaad bepaald worden. Ie. DE BOUWGROND. Hioe vrucht baarder de grond, hoe beter ontwaterd hoe be ter bewerkt, dés te meer kans heeft men op eeta! goed gewas en des te minder zaaizaad heeft men noodig. Zoo, zal men op een natte zware klei meer zaad moeten gebruiken dan op lich ten zavel. Een schrale zandgrond eischt ook meer zaaizaad dan een humusrijke grond 2e. AARD VAN HET RAS. Cultuurras&en stoelen vaak minder uit dan landrassien, hoe- men hiermede wat voorzichtig moet zijn. Hoe vaak krijgt men uit e«u akker Wilhelmi- natarwe bijv., die in het voorjaar erbij staat om te ploegen, niet een buitengewoon goed be schot? Toch is het noodig van de bijzondere eigenschappen van elk soort goed op de hoogte te zijn, om de kwaliteit zaaizaad te be palen. Voor .de granen dienen we dan het een en ander van de uitstoéüng, van aardappels en! voederbieten van de bladontwikkeling te weten 3e. DE GEBRUIKSWAARDE VAN HET, ZAAD. Hieronder verstaat men: Kiemkr.acht maal zuiverheid, gedeeld door 100, waarvan 3 maal de schadelijke onzuiverheid wordt afge trokken. De gebruikswaarde wordt bepaald aan het Rijks Landbouwproefstation voor Zaad1 controle te Wageningen, dat 0,0k voor elk jaar van Je verschillende zaden een minimum ge bruikswaarde va.ststelt. Van ©en partij zaaJd met lage gebruikswaarde, zal men meer moeten nemen, dan van- een met hooge gebruikswaarde 4e. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN 'HET ZAAD. Diaaromtrent zegt de ge bruikswaarde niets. Vooral in natte jaren is het zaad vaak besmet met allerlei kiemschim- mels, die bij Ide ontwikkeling van de plantjes de ze te gronde richten. Daartegen helpt maar een ding: ontsmetting. Als regel moet aangenomen worden, geen zaaizaad verlaat het erf, dat niet vooraf ontsmet is. Dat loont zich dubbel en dwars. Als anidere factoren, die van invloed zijn op de hoeveelheid zaaizaad kunnen we tenslotte nog noemenf: de grootte der zaden', de diepte van zaaien, de zaaimiethode en het klimaat. Wanneer men bij het bepalen var de hoeveelheid te gebruiken zaaizaad al deze fac toren in bet oog houdt, dan zal het mogelijk zijn, deze hoeveelheid heel wat juister te be palen. Veel factoren kunnen uitgeschakeld wor den, door te koopen onder A.Hi.V., door alles te ontsmetten, door alleen met de machine te zaaien Daardoor wordt het wel wat eenvoudi ger, maar de rest is toch zeker nog wfel waard! overwogen te worden. Zje zullen het boeren ze ker tot een vak maken met grooter bedrijfsze kerheid. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6