iki Breijer s Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 29 December 1928 37e Jaargang BERICHT. Maandag Firma R. J. HOUWING Revue van de Week filiaal: Langestraat 44 Tel. 1184 Speciaal Corsetien - Magazijn iszfca*r No 162 ■■TERC. TELEPHOOR SI NT R U W E I, HI! [IIIJ kill COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscliarwoude. Advertentiën van L5 regels 7S cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Ons volgend nr. verschijnt MIEHT 1 - IEL 844 ALKMAAR (Oudejaarsdag) DE UITGEEFSTER. TOB NOOIT. \Vien velen vreezen, die heeft velen tte vroezen. (Oude zegs- (wijze). Wien velen vreezen, die heeft velen te vree zén! Het is heel gemakkelijk om in de wereld een meusch te z(jn, die door velen, zooal niet ge vreesd dan toch ook stellig niet bemind wiordt. iWie steeds zijn eigen wieg wil gaan, zonder reke ning te houden met de belangen en verlangens! van anderen, wie nimmer de gevoeligheden van zijn mede-menschen ontziet en slechts doet wiat hijzelf verkiest, zal al heel gauw! iemand zijn, die 'weinig getapt is. Degenen, die met hem te ma ken hebben, omdat zij in een of ander opzicht in een afhankelijkheidsverhouding tot hem staan, zullen zich naax zijn wtenschen en invallen ge dragen en zich er aan onderwerpen, omdat zij niet anders kunnen. Maar menschen, die huitan den kring van zijn zeggenschap liggen, zullen al ras niets met hem tte doen willen hebben, of hem alleen die uiterlijke hoffelijkheid betoonen, die in het maatschappelijk verkeer nu eenmaal, vaak noodzakelijk is, doch waarbij het hart zwijgt. Nu zijn er lieden, die in een> dergelijke geisoleerde positie veel behagen scheppen (of zichzelf althans 'wijs maken, dat zij dit doen) en er juist op uit zijn- de hiervoren geschetste eigen schappen nog meer in het oog te doen springen. Maar: w'ie staat, zie tloe, dat hij niet vallei Want als dergelijke menschen eenmaal eens in moeilijk heden geraken en zij in hun nood graag het wel willende woord zouden hooren, dat zijzelf nim mer tot anderen spraken, dan zullen zij als, een angst'wtekkend iets de leegtle gevoelen, die zij kunstmatig om zich heen hebben geschapen. Op den duur hebben alle menschen elkaar toch noo- dig, al schijnt het den mensch in zijln hoog moed wel eens anders. Daarom 'is het goed! zijn leven zoodanig in te richten, dat er niet! velen zijn, die wij behoeven te vrsezen. Want de vijan den slapen niet en Wachten op de ure, 'der ver gelding. Vooral de vijanden, die 'wij door ons eigen gedrag tegen ons in liet lmn^is jj^QQQK" Voor de lezers van dit blad geeft onze Psycho-, logische medewerker Dr- Jos. de Cock, v. Mer- lenstraa-t 120, den Haag, gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten dc beant.woordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. 25 December. De Kerstklokjes luiden. Op het Haagsche Bin nenhof is in den avond van Vrijdag 21 December eindelijk de rust: teruggekeerd. Nadat de Tweede Kamer gedurende eene reeks van wieken z^er liard, in 'dag- en avondvergaderingen, - had door- Vrijdagavond j.l., toen de Kamer van 's och tends elf tot 's avonds acht was bijeen geweest en het Indische Budget eindelijk was afgedaan, deelde dr. De Visser mede, dat het Lagerhuis vermoedelijk den 12en Februari a-s. weer zal hijeen komen. De beslissing daarover blijft aan nu*. Buys de Beerenbrouck, 4en Voorzitter van de Tweede Kamer, die gelukkig herstellende >s van dc zeer ernstige ziekte, waardoor hij werd aangegrepen en die - naar men mag verwachten half Februari wederom zijne presidiale taak zal kunnen hervatten. Wat dr. De Visser hem, onder applaus der Kamer, van harte toewienschte. Waarna mej. Westerman - ook met duidelijke sympathie der hooge vergadering hulde bracht aan dr. De Visser's tijdelijke leiding. Ook den lieer Schaper, die de avoud-vergadermgen in den jongsten tijd leidde, komt stellig een wioord van wjaardeering toe. De Twieede Kamer heeft in de achter ons lig gende wieek op 18 December, alvorens het Indische budget voor 1929 aan te vatten goedgekeurd de Bettrootitig van het Staatsvisschers-havenbedrijf te LJmuidon voor 1929. Waarna het „Indische debat" begon. Ir. Cramer, de Indische speciali teit van de S.D.A.P.maakte liefst vier moties aanhangig. Kesp eet ie vel ijk vragend: Amnestie in Indie voor allen, die wegens politieke misdrijven gestraft zijn; afschaffing van de exhorbpanfce rechten des Landvoogds; opheffing der internee- ring van dein heer Tjipto, vooral met bet oog op zijn kwaliteit als Volksraadslid; eindelijk: onver- wdjld opheffen van het interneering-kamp Boven Digoel, met vrijlating en terugzending van de daar geinternaèrlau- Mr. Bijleveld, de anti-revo- lutionair. zei van deze motie, idat ze „een kinder- achtige vljegen-afvangerij" zijn. Waarmee hij be doelde, dat drie er van in midjwli-mter 1927 door den communist voorgesteld, toen door de S.D. A.P. (wlerden afgewezen. I Voor de delibcratiën voor het Indisch budget moet ik natuurlijk naar de verslagen verwijzen. De heer L. die Visser, Moskou in ons Parlement vertegenwoordigend, vatte al de soc.-democrati sche „desiderata" in ééne motie samen. Gaf den soc.-democraten ijzerharde noten 'te kraken. Bij zijn antwoord op 'hetgeen bij de Defensie- begrooting (Vrijdag goedgekeurd met de stem men van de Vrijz. en soc.-.democraten plus den communist) 'wlas betoogd ten gunste van de een zijdige ontwapening, heeft minister Lambooy Dinsdagavond er nog op gewézen, dat „nationale ontwapening" ons land zou overgeven aan vernie tiging, verdelging en uitplundering. Wijziging der wet op het militair onderwijs verkeert in verge vorderd stadium vam voorbereiding. De minister van Defensie gaf toe aan den drang om terug te komen op den maatregel om sterke drank in de Cantine's beschikbaar te stellen. In hare vergadering van Donderdag 20 dezer heeft de Kamer zonder stemming goedgekeurd het ontwierp tot verlaging (met 40 pet.) van den accijns op het gedistilleerd. De Ch.-historische afgevaardigde Lang'man liet notieeren dat hij tegen het 'Wletsvoorstel is. Vooral de overweging, dat het zeer groote moreele kwtaad van fraude, smok kelarij, hetwielk acht jaar geleden (na de verdub beling' van den accijns) almaer begon in te, vre ten, moet 'worden bestreden, gaf den doorslag- Voor het toenemen van drankmisbruik' acht ^nven geen reden aanwezig. Dar u"haniiha- d!...a»tvfenSer Abr. Staalman ten stelligste betwist. Mocht'hij zich vergist hebben t.o. van de economische gevolgen der verlaging, zei minis ter De Geer, dan zal Zi.Exc. herstel van den accijns vorderen. In de zitting van Vrijdag 21 dezer heeft de Kamer, alvorens het Indisch Budget af te doen, het ontwerp goedgekeurd tot herstel van de lecr- lingcnsehaal van 1923 in de wet op het: Lager Onderwijs.! Al de soc.-'democratischiö moties, bij de Indi sche Begrooting aanhangig gemaakt, alsmede die van den communist, zijn geduikeld. Voor de bijzonderheden der zeer gerekte dlelibe- ratiën verwlijs ik wederom naar .die verslagen. Er is nu, voor eenige wieken, rust op het Haag sche Binnenhof. Altaians, aan den kant van de Tweede Kamer. Terwijl de Senaat nu en dan „teekenen van leven zal geven". Over de verhouding tussdhen ons land en Bel gië, met betrekking tot het Verdrag, schommelen dc tijdingen. Nu eens hoort men, dat de jongste nota uit Brussel naar het Haagsche Plein is ge zonden. Dan 'weer, dat men „betere tijden" wacht voor hervatting der onderhandelingen... Dc [Rijksmiddelen brachten in November j.l. f 330.560 meer op dan over dezelfde maand van 1927. Terwijl over het tijdvak ider elf maanden van het jaar dus: December uitgezonderd een som van f 10.302.354 minder da|n over dezelfde periode van 1927 in het Bijkslaadje stroomde. Het staat vast, dat in 1929 voor do Woningwet- voorschotten Wederom twaalf millioen gulden zal 'worden beschikbaar gesteld. Personalia.: Luit.-Generaal Muller Massis heeft, onder blijken van warme sympathie, afscheid 'ge nomen als commandant van het veldleger. Tot griffier der Staten van Groningen is benoemd mr. M. W. Scheltema, adminisitratjeur ter Griffie van Noord-Holland. Tot Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is benoemd de heer H. J. Versteeg, commissaris van politie aldaar- De bur gemeester der hoofdstad, de heer De Vlugt', gaat 27 dezer op reis naar Indië. Gedurende zijn afwe zigheid treedt de 'Wethouder Ter Haar op als fw!aarn. burgemeester van Amsterdam. Het' Ka tholiek Tweede Kamerlid Wintermans, te Eind hoven, is benoemd tot inspecteur van het Land bouwonderwijs. Uit de doodenlijst: Mr. M. v. d Heydien, adv.- procureur te 'sGravenhage, 60 jaar, zeer bekend figuur in Joodschen kring. Luit.-generaal bd. J. Burger, oud-commandant van het veldleger, 67 jaar, Den Haag. K. A. Grondijs, 66 jaar, Ut recht, gep. wierktuigk. ambtenaar le klasse bij de Nedcrl. Spoorwegen. Aan de misdadigheidsrubriek dier afgeloopen week ontleen ik, dat in de zaak van den Rotjer- damschen roofmoord nog geen licht kon worden ontstoken. De verdachte procuratiehouiider zit nog steeds in preventieve hechtenis. Te Parijs is de Neierlamdschie financier Gold- schmidt, een hoogbejaarde rijkaard, vermoord. In het provinciale krankzinnigengesticht' te Santpoort raakten twee vrowelijke verpleegden; aan het vechten. Het tragisch geval eindigde met den 'dood van eén der partijen. De befaamde Liebermann zal door Finland aan onze justitie worden uitgeleverd. 'Welke tijding door sommige Nederlanidsehe advokaten allicht met gemengde gevoelens zal zijn vernomen. Een Haagsche juwelier vermiste voor waarde van c.e. f 30.000 aan paarlen, Welke hem per aan ge teekend pakket uit Landen waren gezonden. Uit een mailzak uit Italië herwiaarts geexpe- dieerd, zijn 103 aangetieekeuide poststukken, met waarde ad f 22.000, vermist. De Nederlandsehe Posterijen verklaarde zich bereid, ide schade te vergoeden. Uit de ongelukken-serie: een ider tragische ge volgen van den grooten fabrieksbrand te Hel mond, 'wlaarbij een garen-fabriek in ide aseh werd gelegd, zeshonderd mensehen werkloos 'worden, een millioen gulden schade werd berokkend, was ook nog, dat 4 menschen te Helmond, ergens on der dak gebracht, van een balkon stortten, wlaarbij twee personen zeer ernstig zijn gewond. Te Wa'd- dinxveen werd eene fabriek van houtdraaiwerk in de aseh gelegd. Niets was daar door assurantie gedekt. Te Zeist is eene zeer groote boerderij doo!r het vuur vernield. In de staatsmijn Maurits, te Lutterade (L.) zijn vier arbeiders onder vallend gesteente geraakt', met doodelijken afloop. FEN KANONSCHOT Een kanonschol hoor! hij niel. Hü slaapt maar door. Maar zeg je heel zacht aan z'n oor. J.GföUNO'5 ECHTE FRIE15CHE BAAI-TABAK Dan is de rakker Dadelijk wakker! Mien! IJ Afwaai lel. 5£6 Wik. Corsetten O Corselets g Birfcbanden 9 Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót P ALT HE Almelo) Terwijl ik dit schrijf, is de P.H.-A EN. nog op zijn lucht-Kerstvludht van Amsterdam naar Ba tavia- Werd het eerste, Welgelukte radiogesprek ge houden tusschen Den Haag en Australië. Het geeft mij aanleiding om 'wlaar de schei- dingsure van 1928 op 1929 met rassche schreden nadert, mijn lezerskring een hartelijk „al wat Wenschelijk is" toe te roepen. Hopend, dat ik eind 1929 toch nog mijn wéek- babbeltje zal kunnen neerpennen. BUITENLAND. Thans, nu de ziekte van den Engelschen ko ning het stadium begint' te naderen waarop men met eenigen goeden grond wieer hoop kan gaan koesteren op herstel, iets Waaraan men gedurende het lange ziekbed van den vorst wtel vele malen ten zeerste kon twijfelen, begint er weer ruimte te komen voor belangstelling voor andere proble men, voor welker oplossing het huidige Ete?e- land zich gesteld ziet. Een der grootste en belangrijkste probleipen is dan zeker de steeds nijpender ellende en nood welke onder de talrijke mijnwerkers heers ebt.; Niet alleen dat de 300.000 mannen, waar men geen emplooi voor heeft, met hunne gezinnen' in diepe armoede zijn gedompeld, niet alleen, dat zij bijv. kleeren, schoeisel en huisraad niet in behoorlijken toestand kunnen handhaven, maar zelfs het allernoodzakelijkste, n.l. voldoende voed sel ontbreekt hen. met; het funeste gevolg) dat de mannén dermate aan verzwakking en uitput ting lijden, 'dat hun krachten langzamerhand, te kort schieten voor het! verrichten van eenigen arbeid, hetgeen duidelijk gebleken is bij het overplaatsen van wérklooze jonge mijnwerkers. En, 'wiaar toch de regeering in de eerste plaats aangewezen was om hier krachtdadig in te grij pen, eerst moest hef particulier initiatief 150000 pd. sterling bijeen brengen, hetgeen bij lange na niet voldoende is, voor de regeering 'deze parti culiere hulpverleening steunde met een gelijk be drag, als door particulieren zou Worden bijeenge bracht. Dit om liefdadigheid dér bevolking aan te wlakkeren. De oorzaken o.a. de verminderde vraag over de geheele wereld naar steenkool, zijn te bekend en roods te vaak gememoreerd, dan dat het nooiig zou zijn ze nogmaals tie noemen. De gevolgen echter, de steeds nijpender elletidje der wferkloozen, blijven een niet te loochenen' feit dat zoo spoedig mogelijk afdoende hulpver leening eischt, afdoende Want zooals de opposit'ie in het Lagerhuis terecht, opmerkt, het gaat-niet aan om in dezen op particulieren steun te reke nen. Dit is een regeeringszaak. Wat de regeering tot nog nog toe gedaan heeft, o.a .het uitzenden of lever ihet gelegenheid ge ven aan wérkloozénmijnwerkers te emigTeengri naar Canada is tot nogtog öjpèö/it ontevreden %®teiSEh 4fdr 'bevolking een absolute eisch is, aooWel van rechtvaardigheid als van zelfbehoud van de Engelsche staat, behoeft geen nader betoog. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Blijkens publicatie van den Burgemeester de zer gemeente, zullen in Januari a.s. de manne lijks personen, gébojren in 1910 voor don dienst" plicht moeten woonden ingeschrevenIn het bij zonder. zal daartoe gelegenheid worden gegeven! op Woensdag 9 en Woiansidag 16 Januari a.s., van 9—12 uur v.m. ter gemeentesecretarie. OUDKARSPEL. Burgemeester en Wethouders hebben aan; W. J. Matla alhier, krachtens de Hinderwet, vergunning verleend' tot het oprichten van .eer* wagenmakerij en Meubelmakerij, waarin gebe zigd zullen worden 2 elect romotoren van 2 en! 1 P.K. in het perceel A no. 143A i OUDKARSPEL. Onze tooneelvereeniging ,,Jo!ng Leven" heeft haar uitvoeringen te Twisk en te Winkel we der achter zich liggen en wij kunfien niet air uiers zeggen, dan dat beide uitvoeringen voor ..Jong Lieven" een groot succes zdjn ge/weast. Het tooneeldecor was in alle puntjes goed ver zorgd en wat hat spel aangaat kunnen we niets au Iers dan lof uitspreken. Als „Jong Leven" zoo doorgaat, waaraan we niet twijfelen, dan kan stellig op vele uitnoodigingein worden ge rekend.' ZUIDSCHARWOUDE. Onder groote belangstelling werd Woensdag het Kerstfeest gevierd idoor de kinderen van de Zondagschool alhier in die Ned. Hlerv. Kerk! Bij verhindering van Ds. Staal berustte de lei ding in handen van Miej. T. Staal, die zich in deze op uitnemende wijze van haar taafk kweet} Bij de prachtig versierde Kerstboom zongen! de kinderen toepasselijke liederen. Het feest werd opgeluisterd door eenige muziekstukjes van de dames T. Tuijn en T. Vlug voor orgel en viool en door letnlfeele zlanginummertjes vain de dames R. Schoenmaker en A. Pluister. Dank zij de milde bijdragen der ingezetenen; kregen die kinderen allen een aardig "Kerstca deautje mlee naar huis. Zieer op prijs gesteld1 werd de medewerking van de vrouwenclub „Onder Ons" voor de beschikbaarstelling van: meer nuttige caideaux. X' 'Na afloop van dit uitstekend geslaagde feest keerden allen dan ook welvoldaan huis waarts. De ouders dier kinderen werden ver-, zocht zorg te dragen dat d|e kinderen ook na Kerstmis zoo geregeld mogelijk de Zondag-' school zonden blijven bezoeken.,

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1