m Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lecember '8 Jaargang Uitgave: Firma I. U. KEIZER. Wacteur I. H. KEIZER. Bareel Notrrilscfiarwoutle. plai"",,ir,lU Oude Jaar. Uit het Leven. Oude Jaar. Het Jaar 1928. IMTERC. TELEPHOOM 52 NIEUWE LANfiEDIJKËR (OIRWT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonneniantsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van 15 regels 74 cent, elke regel meer 16 cent. Het oude jaar met al zijn lief, Met al zijn feed gaat van ons scheiden; Met alles wat ons smart-e deed Met alles wat ons mocht verblijden. Met al, wat het harte snel deed slaan, 1 Van vreugdie, blij genoten; Zijn t ramen stil in droeve klacht Zoo menigmaal vergoten, Het jaar gaat heen met al het goed, Het kwaad door ons bedreven. Met al wat in een menschenziel Kan rust of angste geven. Och, of het ons wiel altijd bracht Wat eenmaal hoop deed leven, Of het niet heel vaak mislukking gaf, Ondanks manmoedig stneven, En smart, waardoor het mienschenkuid Gehoopt werd op wat vreugde. (En droeve rouw, waar soms men zich Raeds in herstel verheugde. De klokkten zullen luiden weer, En in hun z'ware klankien Doemt voor ons op wat leed ons gaf Of blijde stof tot danken. Der klokken tomen luiden uit Het jaar, met wat het bracht En luiden in dien nieuwen kring, Het jaar dat ons weer wacht. Komt, treden wij dat nieuwe jaar Met moied en hoopvol tegen En brenge het, kan het zijn, aan elk Vóel voorspoed, heil en zegen! zijn kast Als 't bloe^iö>ifc^r De slinger ti&en en Die met zijn kalme slagen Den tijd, èn lente èn herfst, En blijde ien droeve dagen, Als weg doet zinken, stuk voor stuk, In 's aigioirdo' »v.livro.t. Daar ieder klokgetik, Van vreugdie beide en dood t Het sein is in 't heelal, En wichtjes roept in 't leven En graven opent (De Genestet) f De tijd rolt als een bergstroom voort. Waar staan we aan het eind van een jaarkring, mei) rnoeite en zorgen doorgebracht door dezen, onder dien druk van ramp en tegenspoed; door anderen doorgeleefd in het genot van al het goede, dat den mensch op aarde weggelegd kan zijn. Plechtig en zwaar .galmen van 'den hoog-en toren de klokketonen de lucht in die aan de' menschheid verkondigen, dat wederom een) mijlpaal is g-ezlet op den levensweg, lat weder om «en tijdperk is volbracht naar menschelijke inzetting berekend, maar onderdeel van de eeuwigheid, het oneindige, dat alle menschelij ke begrip te boven gaat." Luide klinken de klokken over stad en land. Blijde klanken, vroolijke jubel, droeve tonen, uiting van smart, dat alles smelt in het klok- kengeluid saam tot een machtigen galm, die weerklinkt in de harten, en in elk gemoed de! snaren aanslaat, doet meeklinken, die in het afgeloopen jaar in trilling gebracht werden bij wat aan lief en leed elks deel was. En in ge dachten gebogen staat de jonge moeder nog weer over het wiegje gebogen, waarin de hul- pelooze kleine, medische kunst en wetenschap ten spijt, het jonge leven ligt. En anderen zien zich weer op 'den stillen doodenakker, waar een geliefd familielid, een dierbare vriend werd ter ruste gelegd. En de oudejaarsavond-gedachten voeren terug naar tooneelen van vreugde en bliidschap, naar de momenten van geluk, naar allés wat het hart mocht verblijden, den geest verheffen, de fijnste en teerste snaren der ziel roeren. En de klokken die op oudejaars avond luiden, ze roepen in de herinnering te rug wat, naar menschelijke berekening, goed gedaan was ennaar datgene ook, wat ver keerd wat dwaling was. En dat alles gaat aan d=>n oUest nog eens voorbij op den laatstem avond "van het jaar. Gedachten, die men kan; terugdringen wellicht, maar die het zoo velen, goed en nuttig en noodig is voor een wijle clen geest "te vullen en te beheerschen. Oudejaar het eind van gansch een jaar kring Klokketenen doen der menschheid kond, dat ge er zijt, dat ge er wederom zijt. En met) u is niet alleen het einde maar ook het begin. Het begm van het nieuwe jaar, dat goed en kwaad" èn voor- èn tegenspoed zal brengen m bonte afwisseling - èn lente èn herfst - èn blijde èn droeve dagen naar 't wijs bestel, dat menschelijke bevatting verre te boven gaat. Loop langs Broeks straten, en ge verwondert- u. Onverschillig of ge er vóór, namiddags of 's avonds u bevindt, Broek staat1 dezer dagen in een nieuw teeken. In 't teeken van de muziek- Daarom is het zoo -goed, thans in ons/ goeie dorp te vertoeven. Zong een beroemde Duitsche dichter ueit: „Wo man singt, da setzt: dich nieder, Böse Menschen haben keine -LiecLer". We hebben vele, vele liederen bij ons in Broek. t Verwonderd niemand, dat de ijverige Zon dagschool-onderwijzers de Broeker jeugd dien twee den Kerstdag verrustten met een muziekinstru ment. Geen oogenblik zijn we zonder muziek. De jongens hebben vacantie en elk moment van den 'dag hooren we welluidende tonen, ont lokt aan de pas ontvangen instrumenten. De jeugd studeert en 'k verdenk menig huis moeder er van, dat zij lieur muzikale spruit; de straat opstuurt om ook anderen van die eerste kunstuitingen te laten genieten! Muziek 't is al muziek- Loop 's avonds door ons dorp- De radio zrgt er voor, dat men hier een stemmige koraal, ginds een vroolijke marsch kan hooren. En gedurende de feestdagen, vooral des avonds, kondét ge dok stemmgie, schier gewijde orgel- klanken opvangen, begeleidend vaak een meer stemmig koor. Een eanig gehoor, dat weldadig 'aandoet en waar ge onwillekeurig even naar luisteren moest. En straks wacht ons publiek weer een muzikale attractie. Op nieuwjaarsdag hoopt ons kranig mannenkoor een uitvoering te geven. We begin nen een beetje trots te worden op onze! muziek gezelschappen. Heeft „Hallelujah", het gemengd koor niet een uitstekenden naam? Nu gaan we nog meer op touw zetten. Een harmoniegezelschap is opgericht. Een heel bègin, waiit daar is heel wat voor ncSódig. Maar er is belangstelling, ambitie -voor. En als die aanwezig is, komt de rest vanzelf We hooren, dat tal van jonge dames al bezig zijn, goederen voor de te houden bazar te; ver vaardigen. Men oppert tal van ideeën, men hoort- praten van sjoelbak, theetuin, koekhakken, vroo lijke keuken. En een bazarkenner bij uitnemend heid, woonachtig te St:. -Paneras, heeft nadrukke lijk verzocht, de bazarcommissie er attent op té tri aken, vooral te zorgen voor voldoende ruimte. Want te St. -Paneras had men de zaak wel flink aangepakt, maar zelfs de grootste optimist had zoo'n enorm bezoek niet verwacht. Daar te St. Paneras kwamen menschen, die men heelemaal niet verwacht had. Mag ik de zegsman gelooven (en dat doe ik onvoorwaarde lijk) dan is Koedijk zoo ongeveer verlaten ge weest, vanwege de bazar, wias heel wat Langeti- dijker publiek daar te zien en liet Alkmaar zich niet onbetuigd. Een schitterend financieel resultaat werd daar bereikt. En zou dan Broek achter kunnen blijven? Broek, dat tegenwoordig zoo muzikaal voelt Zien op een onnoozele 1500 piek, benoodigd voor in strumenten Wie dat denkt, kent-' de muziekminnenide Broe- kers niet. De Broeker bazar moet een succes worden, en dat wordt het' ook. De schooljongens orgelen op hun mondharmonica's, dat het zoo'n aard heeft. Virtuosen zijn er onder, hoe krijgen ze het klaar, de rakkers, met de moeilijke tegenstooten Ze zijn op hun manier de propagandisten vöor de bazarde jeugldvereenigingen doen mee, te weten, die van de -meisjes. Broek geen muziekcorps? 'Maar dat zou onze eer te na zijn. Dus wordt' er volop voor gewerkt, met ambitie en ijver. Alles voor de muziek, die immers de gedachte veredelt, onzen geest beschaaft. (door H. HENRAR, Leeraar M.O., Utrecht.) I. Voor den geschiedschrijver is wel een mooie taait weggelegd. Hij kan zijn de gids, die ons laat zien de menschheid in hare ontwikkeling, die ons toont hoe de menschheid geworden is, in millioenen jaren en de taak, die ieder ge slacht zich gesteld beeft. Hij kan vertellen van de moeilijkheden, die vorige geslachten ont moetten, van de richting, 'die zij vonden en ons «daarom groote diensten bewijzen bij den op bouw van ons eigen leven. „Regner, c'est prévoir" regeeren is voor uitzien. Maar ho.e wil men vooruitzien, wan neer men geen zuiver beeld heeft van het be staande? En hoe kan men een zuiver beeld krijgen van het bestaande, wannieer men oti- kundig is van het verleden?; In het verleden ligt het heden; In het nu wat worden zal. „L'histoire s.e repète" ide geschiedenis: herhaalt zich. Maar dan kan kennis der ge schiedenis ons ook geven, om eens woorden te gebruiken van een groote Nederlandsche dich teres: „zekerheden in deez' wat'nen oneindig heden." Wachter, wat is .er van den nacht?; Er is niets nieuws onder de zon hg Hoe zou «en Treub in 1914 die gevolgen voor ons land van den wereldoorlog ook maar bij be nadering hebben kunirlen overzien, een lijn in' zijne politiek hebben weten te leggen, warhead hem da gevolgen van vroegere oorlogen on- bekend waren geweest?' "Het is wel een goéde gewoonte af 'en toei eens achterom te kijken.' Voor de Nederlandsche parlementaire ge schiedenis is het jaar 1928 al van bijzonder wei nig belang geweest. De verrichte positieve ar beid door Kabinet en Kamer al zieer gering; Wat kon men ooTc anders verwachten vani een Kabinet, 'dat aldus de heer Heemsklerk in stede van een Kabinet, eel; verzameling van Ministers moet worden genoemd en- van een parlement, dat evenmin eenigft richting van activiteit wist aan te geven? Is het wonder,; dat Dr. de Visser onlangs zoo'n lange lijst vani wetsontwerpen kon geven, die ingetrokken, ver worpen of niet afgedaan werden?) Reikhalzend zien 'de politieke partijen uit naar 'de verkiezingen van 1929 in de hoop dan! tot vorming van een parlementair Kabiniet te. kunnen overgaan. Maar het is m.i. aan gerech ten twijfel onderhevig, dat als gevolg van deze verkiezingen de partijgroepeeringen van dien aard worden dat tot vorming van een parle mentair Kabinet, een Kabinet dus, dat een. - meerderheid in de 2e Kamer achter zich lileeft, kan worden overgegaan. H|et is m.i. aan groo te n. twijfel onderhevig of een dusdanig Kabi- Anel wel tot grooten principi-eelen arbeid ia staat zal zijn.' De 'door den oorlog veroorzaakte desorgani satie zijn wij langzaam aan te boven gekomen, er is ten nieuwe basis gevonden voor verdere ontwikkeling en men tracht zich op grondslag van dezen nieuwen basis zooveel mogelijk te versterken. Voor nieuwe principes is de tfid' al bijzonder ongunstig. De mentaliteit der ver schillende partijen is er ook allerminst naar zich aan experimenten over te geven. Er beejrscht stilte en het is allerminst ge nomen zeer onwaarschijnlijk dat het eventueel parlementaire Kabinet deze stilte zal willen 'tn' kunnen verbreken.' De goedkeuring van de begrooting van Cu racao ondervond eenige moeilijkheden. Er was veel critiek op het beheer van den Gouverneur evenals trouwens op de leiding van de afdeeli-.iig1 West-Indië van heit Departement van Koloniën De moeilijkheden, die men ondervindt bii de uitbreiding dar arbeidsgelegenheid, de bastry ding der werkloosheid door het intensiever ex- nloitee-ren van den West-Indischen bodem staan Hiermede in verband. Tenslotte werd de be groeting goedgekeurd op de stemmen der sa- cialisten na. die zich niet by 's-Mini-sters stand punt inzake militaire politie wilden neerleggen. Maar deze goedkeuring werd slechts verkregen nadat de Ministetr vooraf aan den katholieken afgevaardigd ei van Vuuren, finantieele gelijk stelling van openbaar en bijzonder onderwijs had toegezegd. Het amendement Droogleiever Fortuyn, op de Radio weit verzette zich tegen het heffen van belasting van luistervinken, welke "belasting- gekten dan over de verschillende omro,eD-or gamsaties zouden worden verdeeld. Het heffen van belasting van Nederlanders in den vreemde van belasting-zigeuners werd afgekeurd: 'Het oude thema vrijhandel of protectie in alle landen aan de orde, kwam ook iim 'het Nedeirlanjdsche parlement weer ter sprake. -■ Nederland heeft zich daarbij onomwonden od het standpunt van den vrijhandel gesteld. In de weit tegen besmettelijke ziekten zijn thans bepalingen opgenomen, op grond waar var men vrijstelling van vaccinatieplicht wa gens gewetensbezwaren kan verkrijgen. De o ver groote meerderheid der Kamer wenschte den heer Kleerekooper niet te volgen in zijn actie tot afschaffing van de doodstraf in Indië. Te memo reren valt het bezoek van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Austen Chamberlain, aan ons land en Bel gië, welk bezoek ongetwijfeld in verband zal hebben gestaan met het bekende Nederlandse b Belgische verdrag, 'dat waarschijnlijk binnen zeer korten tijd weer aan de orde zal zijn.' Mr. Sanmes plaatst© het staatspensioen voor ouden van dagein weer eens op den voorgrond. N'et slechts de geheele rechterzijde, die in be ginsel van kostolooze ouderdomsrente niets wil weten, ook 'de liberalen, welke in theorie voor dat beginsel veel voelen, brachten hun stem tegen de motie uit, aangezien zij in de gegeveim omstandigheden haar uitvoering reeds op grond van finantieele bezwaren onmogelijk achtten. Men kent de interpellatie-Ketelaar inzake bet Ootmarsumsche raadsbesluit om, zonder dat da noodzaak aanwezig is, op kosten der gemeen schap een nieuw schoolgebouw te do,en verrijzen- Minister Lambooy kwam met een ontwerp wijziging der Dienstplichtwet en had al bijzon der weinig sucoes. Zijn voorstel om voor voor- geoefendheid inplaats van 4 maanden slechts 3 maanden in mindering te brengen van den diensttijd, werd afgewezien. Een zeer scherpe oppositie was tegen het ontworpen stelsel vani de vrijwilligers, die toegelaten moesten worden binnen het contingent van 19500 man, waarin een niet gewienscht fascistisch element werd ge- z.en. En de poging van den Minister, om even- tue-ele verlenging van den diensttijd dier zeemi litie in de tropen mogelijk te maken werd mot algemeen estemmen verworpen.' De weit op de naamloozte vennootschappen, die beoogt meerdere zeggenschap te geven aan dé aandeelhouders en uitbreiding geeft van do gelegenheid tot controle op de gestie van be stuurders en commissarissen en verscherping van de aansprakelijkheid van deze, had een be tere ontvangst. Deze wet zal met April 1929. wel m werking treden.; 'Brengen wie voorts in herinnering het rapport inzake de verkiezingscampagne van het Neu trale Middepstandsblok en de Rotterdamsche oppositie tegen de benoeming van hun Burge meester. Wanneer we tenslotte nog vermelden de wij ziging der wet op de Indische ^Staatsregeling, gevolg van da troebelen, in den O.I. Archipel en bedoelende de bevrediging van de i.ih-eem- sche volkskracht-en, die bereid zijn tot samen werking m©t het Nederlandsche gezag, dan ge loof ik hiermede de belangrijkste feiten uit 't Nederlandsche politieke leven,in 1928 naar vo ren te hebben gebracht. Liefhebbers der sport zullen 1928 het jaar dei Olympiade; niet licht vergeten. ■En ook op deze plaats wil ik eraan herinne ren, dan 1928 bracht heit overlijden van eaai onzer hesten van Dorus Rijkersl Firma POORTER Mient 6—8 Alkmaar Wenscht hare geachte cliëntele een gelukkig Nieuwjaar. Men zou licht geneigd zijn ook van een stil te 'u 1928 in het internationale politieke levein te hebben gesproken, ware het niet, 'dat het' Fransch-Engelsche vlootaccoond die stilte op, zoo'if brute wijze had verbroken. Zeker de stilte was maar betrekkelijk. Het Italiaansche fascisme Jiad ons zoo, mengi- maa. verschrikt en de Chrneesche kwestie ook' vaak tot nadenken gestemd. Maar dit alles, zonk m het niet, vergeleken met de angst, die c.ns beving bij het bekend worden van het bo- v ongenoemde vlootacooord.. Immers, deed het ons duidelijk zien, dat de1 internationale tegenstellingen reeds een zoo/da nige scherpte hadden verkregen, zich zoodanig hadden toegespitst, dat theoretisch gesproken een oorlog in de zeer nabije toekomst volstrekt) n:,„. tot de onmogelijkheden behoorde. Het toonde ons, dat Engeland er niet aan «tokt, de tijden kalm af te wachten, kalm zal toezien hoe het door de Velneenigd© Staten overvleugeld woidt, -loch alvorens het zoover is alles op alles zal zetten, alle middelen zal te baat nemen onv zijn positie van bebeerscher der zeeën te hand haven.' En den Nederlanders is ondubbelzinnig ke"l baa- gemaakt, dat een neutrale houding, een eten van 2 ruiven, niet zou worden geduld. De; Nederlanders zullen zich in het conflict partij te stellen hebben. Dit moge den kortzichtigeni Nederlanders, die maenetn dat zij mmet het we reldgebeuren niets te maken hebben tot lee-' ring strekken: Ten nauwste hiermede in verband staat de verwijdering tussc-hen Engeland en Italië, die Mus-olini onlangs daed spreken als „Houdt het enthousiasme op peil, want misschien wach ten ons ernstige beproevingen. Vooral moet het uit zijn met de oude formule van cle traditioïiee- i«e vriendschap tusschen Engeland en ons. Da tc-enadertng tusschen de Vereenigde Staten «enerzijds, Duitschland en Sovjet Rusland aain den anderen kant moeten eveneens als een ge volg van de Engelsche actie worden gezien. De Russische go-adkoopere petroleum leidde tot ©en wrijving tusschen de Standard Oil en. -de Shell-groep. Overigens is in het algemeen te wijzen op den strijd tusschen de 2 Laatst genoemden om de petrolenmvelden -der aarde. Wie begrijpt het verband tusschen internationa le politiek en petroleum weet welke gevaren aan dezien strijd verbonden zijn. Tegenover een groot Fransch koloniaal ge bied staat hoegenaamd geen Italiaansch dito. De strijd om exploiteerbare koloniën der Italia nen, verscherpte de Fransch-Italiaansche tegen stelling.' Herinneren we aan den strijd op den Balkan tusschen Serven en Kroaten, tusschen Bulgaren en Macedoniërs, enz. .En verget*** '-nrbii; niet, dat ids aanleiding -vsp was -de moord te Ser,-^-" (Zie vopr ver p'

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1