NIEUWE 1 Haarden Hamels Restanten Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 2 INTERG. TELEPHOOR 52 Zaterdag Januari 1929 38e Jaargang llitoave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordseharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Firma MIENT I R. J. HOUWING TIL B44 ALKMAAR Filiaal: Langestraat 44 - Tal. 1184 TOB BOORT. Revue van de Week Speciaal Oorsetten - Magazijn Til. 528 S GPRUIMER? Uit den Omtrek I. U I. I ll IJ k FII COURANT Deze oourgnt verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.16 f iJ J- IJ i II II kent en aan "den lijve heeft gevoeld, zal ziöh juist-i wapenen met kennis en flinkheid, om tenslotte te willen slagen, om nooit meer met; ellende kennis te maken, j Verzonden brieven. D:. K. te NJ3, P. te O., jM|3j. DIJ te ON, N, te B Het zij ghy speelt voor stom of spreeckt, Let altijd in wat kleed ghy steekt Vondel. Ik heb een vriend die dichter is. Men behoef de hem maar aan te zien om te; weten, dat hij zich toelegde op dichten, schilderen, componeeren of eenige andere bezigheid, die men, mits hare uitkomsten aan 'bepaalde voorwaarden der aesthe tica voldoen, kunstzinnig mag noemen. Mijn vriend dan had zich de dichtkunst als uitings vorm verkozen. Dat beteekende echter niet al leen, dat hij goede of slechte gedichten schreef, want hij achtte zicti tevens aan zijn waardigheid verplicht er ongeschoren en met te lange haren bij te loopein. Zijn zwarte slappe hoed was vettig en grijs van de stof, zijn colbertje vertoonde menige vlek en zijn pantalon had bolstaando kuieën. Zoo leefde mijn vriend, de dichter, voort en genoot van zijn bohémien-achtige allure. Hij had een schamel bestaan, want niemand hal het erg op den weinig zinielijken, on-appetijtelijk uitzienden man begrepen. Maar dit deerde hem niet, want hij was artiest, en dat was] hem ge noeg. En met al die burgerlijke fratsen had hij niet te maken. Tot onze vriend op een goeden dag een teedere relatie aanknoopte met een verstandige, - ener gieke jonge vrouw, die dwars door zijn vuil colbertje zijn goede hart zag en lie met door tastendheid en tact er in slaagde den dichter er van te overtuigen, dat hij op den verkeerden weg was en dat een geschoren, goel gewasschen kun stenaar, met hagel wit linnen en een onberis pelijke vouw in zijn pantalon heel wat aantrekke lijker was en heel wat meer kansen op/ sucee3 had dan een oonfrater met een baard van' drie dagen en wat er bij een dergelijk verwaarloosd uiterlijk nog meer behoort. Mijn vriend onder ging nu geleidelijk aan een^yedaanteverwisseling en ziet met deze uiterlijke verandering wijzig de zich ook zijn persoonlijkheid. Hij werd flin ker, vastberadener in zijn optreden, durfde meer op zichzelf vertrouwen en aldus slaagde hij er geleidelijk in zijn maatschappelijke omstandig heden aanmerkelijk te verbeteren. Er kwam meer evenwicht in zijn levensontwikkeling, hij voelde zich niet langer een buiten de maatschappij; staand individu en ook zijn verzien werden krach tiger en gespierder. Ik vertel dit' verhaal hier zonder verder commentaar. Ik neem gaarne aan, dat niemand mijner lezers er zoo uit ziet, als met mijn vriend de dichter weleer hetugeval was. Maar nochtans; wie er zijn voordeel mede wil doen, ga zijn gang! Het is een nauwer verband tusschen het uiterlijk en het innerlijk dan velen denken. Dr JOS DE COCK). dl Voor de lezers van dit blad geeft onze Psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Merlenstraat 120, Den Haag gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Moch ten de beantwoordingen tp uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Lezer toe Z.S. Ja zeker, uw leven was niet voorspoedig, maar dat is toch nog in 't! geheel gleen reden om zoo neerslachtig te zijn. Wie del car rière leest van Thomas Alva Eidison, die als veertienjarige jongen begon als krantenjongen aan de „Grand Trunk Railway", moest aan dit leven alleen al genoeg hebben, om te zorgen,, dat hij zijn tegenspoed overwon en eindelijk slaagde in zijn leven went zóó hard 'heeft slechts een en kele Hollander het moeten verantwoorden in zijn leven. Nooit mag men aan tegenèpoed wijten, dat men niet heeft doorgezet, want hij, die de tegenspoed 2 Januari. Het „uur van Sylvester" hebben wij weer doorleefd. Het voorlaatste jaar van het tweede eoennium der twintigstle eeuw is ingetreden. Het was geen „witte Kerstmis" December 1928. Tot dusver heeft de winter bijna geen sneeuw of ijs gebracht. Maar ook hier, geldt: Wat niet is kan nog komen!. Louwmaand is zeer arm aan feeste lijkheden van algemeen karakter, maar in den loop dei- jaren was de eerste maand dikwijls rijk aan vorst. De profeten, die ditmaal een echten kwakkelwinter voorspelden, zijn dus lang niet bewaarheid. Even toeeken ik aan, dat ditmaal de Kerstdrukte op onze spoorwegen veel grootter Was dan in tal van jaren kon worden, geconsta teerd. Onze Senaat heeft er ook thans voor gezorgd, dat vóór Nieuwjaar een reeks van spoeieischen- de ontwerpen voor de koninklijke sanctie rijp konden werden gemaakt. O.a. het ontwerp tot nadere regeling der belegging van gelden van Rijksfondsen en instellingen, dat bij „spoedbood- ecliap" des ministers van Financiën Dodneriag j.l. 27 December bij de Eerste Kamer inkwaw en den 28en na vrij uitvoerig debat en wat' niet onbegrijpelijk gemopper van prof. v. Embden over dat „jacht-systeem" zonder stemming is goed gekeurd. Trouwens, tot hoofdelijk stemmen was de vergadering in den vrij laten middag van 28 December j.l. niet bij machte, het „quorum" Was stellig niet te bereiken. Goedgekeurd werd het wetje tot verlenging, met een jaar der tijdelijke opheffing van den. z.g. indireeten vaccinatie-dwang. Ook thans werd deze maatregel met kracht bestreden door mr. Rink, die vreest, dat 't ten slotte zal uitloopen op definitieve afschaffing rvan de vaccinatie-ver plichting. Minister Slotemaker de Bruine be twistte dat ten stelligste. Wees er op, dat[ het ontwierp nog noodig is, daar de wetenschap nog niet de conclusie aandurft, dat er geen causaal verband staat tusschen inenting en gevallen van encephalitis. He< ontwerp kwam er ten slotte met 2127. Men ziet, er waren toen slechts twlee leden meer present dan het' wettelijk „quo rum" (26 van de 50) vordert. Ook wierd Vrijdag j.l. idoor de Eerste Kamer o.m. nog goedgekeurd het wetsontwerp tot wijzi ging der wiet op het lager onderwijs, waarbij tot de leerlingenschaal van 1923 wordt teruggekeeild en het assistenten-instituut wordt afgeschaft. Mi nister Waszink verduidelijkte, .dat er geenerlei beziwiaar zal zijn tegen ,het vormen, van ee.n andere indeeling der klassdn bij het Lager Onderwijs indien de Staatscommissie Rutgers de wensche- lijkheid daarvan mocht onderschrijven. Be Senaat zal in den avond van 8 Januari a.s. wiederom vergaderen. Het hooge staatscollege staat thans allereerst voor een grooten, hoogen berg van wetsvoördrachten ter onderzoek in de afdeelingen. Men iWeet, de Tweede Kamer zal vermoedelijk eerst den 12en Februari weer bijeen komen. Omtrent den gezondheidstoestand van pre sident Ruys de Beerenbrouck luiden de berich ten bij voortduring gunstig. Zeer waarschijnlijk zal hij dus iu het vroege voorjaar zijne, zware taak kunnen hervatten. Reeds mocht ik er op wijzen, dat ons; Lager huis van half Februari tot eind Mei heel wat! zal hebben af te doen, ook hoogst belangrijke ontwerpen, zoodat de Eerste Kamer eerst ver in den komenden zomermet groot verlof zal kun nen gaan. Volgens „Patrimonium" staat het vast, dat de wijziging der Ziektewet, gelijk deze er thans uitziet, door de Tweede Kamer nog ini Februari zal worden goedgekeurd. In de soe.-democratische beweging is beduidende gisting. De open brief fractie heeft zich gevormd tot een zelfstandige groep in de S.D. A.P Ir- Al- barda heeft in zijn Kerstrede, gehouden op 'het Eecember-congres van zijn partij wel verklaard, dat hij groei en bloei van de S.Dl A.P zeker acht, ondanks alle ms - i ingsverschil, maar anderen zijn, wat deze. dingen betreft', minder optimistisch ge stemd. Over het eventueel samengaan van soc- democraten en katholieken zei de heer Albarda, dat hiervan slechts sprake kan zijn, zoodra ,/de democratie gaat overheersChen" in de katholie ke gelederen. Inmiddels begint1 ide heer R, Stenhuis zich Weer te roeren. Hij heeft zijne plannen óm zich ui tde politiekerij terug te trekken, bij Apeldoorn een hoenderkweekerij te stichten, opgegeven. De. heer Stenhuis tieeft te Dordrecht eene re volutionair-socialistische vereeniging opgericht', die onder zijn leiding staat en in den loop d|ezer maand eene openbare vergadering zal houden. Aan levendigheid op de politieke markt zal het, daarvan kan men zeker zijn, in den jare 1929 niet ontbreken. Personalia: Mr. Dnijs, het Tweede Kamerlid heeft zijn plan om thans voor afdoening van juri dische-aangelegenheden naar Indië te gaan, uit- jgesteld tot na de verkiezingen. Wel is da heer jDuijs voor enkele weken naar Zuid Frankrijk vertrokken, ook ter behandeling van zaken, met' eijn rechtspraetijk verband houdend. De Amsterdamsche burgemeester, de heer De Vlugt, is den 27en j.l. met een vanj zijn zoons naar Indië vertrokken. Wethouder Ter Haar neemt gedurende zijne afwezigheid de burgemees- ter lij ke functie waar- Het Tweede Kamerlid Win termans, benoemd, tot inspecteur van het Land bouwonderwijs, wordt opgevolgd door dien heer M. Krijgsman, wethouder van den Bosch. I Dr. Willem Royaards is tot herstel van gezoni- beid naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Men hoopt dat hij daar een'ig herstel van krachten zal vin den. Dr. J. Witlox, professor aan het Seminarie j te St. Michaels-Gestel, is opgetreden als priester hoofdredacteur van „Ee Maasbode". Uit de doodenlijst: Mr. A. I. M. Smits, oud-lid vin de Eerste Kamer, 66 jaar, te Antwerpen. W. J. Vervloet gep. hoofdofficier van het In disch leger, eere-lid van het Rooide Kruis, 91 jaar, Den Haag, Baron R.. Lehmann* del be kende financier, laatstelijk gezant van Liberia, te Parijs. H. J'. E de Vogel, gep. majoor :ler artillerie, 88 jaar, Don Haag. Uit de jongste „criminalia" toeken ik aan, dat bij de „Shell", te Maastricht een kantoor chef is gearresteerd, verdacht van f 12.000 te hebben verduisterd. Te Giethoorn pleegde een 35-jarige man 'een moordaanslag op zijne 30-jarige minnares-hospita. Hij pleegde zelfmoord. De met een bijl bewerkte vrouw zal vermoedelijk herstellen. Het O.M. bij de Haagsche Rechtbank vroeg vrijspraak en in vrijheidstelling voor den be waarder bij de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen, die beschuldigd was de ontvluchting van vier gedetineerden ts hebben bevorderd. Da Rechtbank stelde dan man op vrije voeten en zal de volgende week uitspraak 'doen. De directeur van oen stoomzuivelfabriek te Peize is ontslagen onder verdenking van f13.000 te hebben verduisterd. Bij N.-Amstel Werd uit een sloot' het lijkje op gehaald van een een-jarig kindje. Het is aan den idag gekomen, dat da moedler- een 20-jarige ongehuwde dienstbode te Amsterdam, djie de jxi- litie wist te vinden, dan moord op haar dochter tje heeft gepleegd. Dal ben ik gelukkig niet. Wan! 'k pruim uilsluitend de sappige en malsche Tal en tal van inbraken, (Wederom, in diverse groote en kleine gemeenten. Het' is nu al zóó ver gekomen, dat te Lutterade, een der „ventra" voor inbreking, geen polis voor inbraakvetzekte- ring meer kan Worden afgesloten. De maatschap pijen'Weigeren unaneim overeenkomsten tegen in- braakschade aan te gaan. Dat is een goed denk beeld, hetgeen door br andass ur ant ie - m aa ts chappij- en (althans Wat beruchte „centra"-paradijsjes voor het róode haantje betreft, moest worden gevolgd. Te Amsterdam is oen beroofster aangehouden, die een -vreemdeling f 30 had weten afhandig te maken. Het spel van de berooverij' blijkt' dus te worden hervat. Aan de rubriek van dé jongste ongevallen enz. ontleen ik, dat te Amsterdam een monteur onder een 2500 Kg. zware radiateur ie verpletterd. De ongelukkige, chef der technische afdeeling van de maatschappij „Zuiderbad", was 32 jaar oud. Be lijst van verkeersongelukken is weer ver bijsterend lang. Evenals die van ide branden. Ik wil de nieuwjaars-stemming van degenen, die dit Weekoverzicht onder de oogen krijgen, niet be derven door het bloedig en somber relaas van al deze misère. Het wordt nu, in Januari 1929, de warme, innig-hartelijke huldiging van onze Koningin- Moeder ter gelegenheid van het gouden feest' van haar Nederlandsche vrouw geworden zijn. Den 7en a.s. is de groóte dag. Dan zal Koningin Emma in een radio-telefonisch gesprek voeren met mevrouw De Graeff, te Batavia, de gade van den Landvoogd. Vrijdagavond)'28 December werd het feest ingezet' door de opvoering van een jeuigld- operette. „De stukgedanste balschoentjes" naar een sprookje van Grimm, in het Haagsche ge bouw voor K. ea W. T Oud-minister dr- De Visser hield bij deze ge legenheid eene van geestdrift gloeiende, schoons rede. ter huldiging van ds Koningin-Moeder, djie leidde tot een ovatie aan H.'Mj. en de geheel» Koninklijke familie, de de voorstelling bijwoonde. ,AIalgréminister v. d. Vegte hebben Géi Staten van "Utrecht vergunning verleend voor een busverbinding tusschen Zeist en Utrecht. Plannen zijn ontkiemend tot 'vorming van een foUds ter salarieering van een hoogleeraar in de vegetarische diëtetiek en voedingsleer. De Maatschappij tot bevordering van Woord kunst stuurt aan op eene herdenking van Joost v. d. Vondel's 250sten sterfdag. Een comité heeft zich reeds gevormd. Eindelijk: te Alphen ad. Rijn is... een reuze- snoek, zestien pond wegend, en 98 c.M. lang, ge vangen. In deze periode van 'lucullische genie ting zal dit bericht menigeen doen Watertan den..'! Het geeft mij bovendien aanleiding om te rugdenkend aan Sylvesterdisch, mijn lezerskring een „al Wat wenschelijk is" voor 1929 toe te HEER,HU G OW A ARE' Bij de verpachting van .het grasgewas langs de 'dijken en wegen van den polder warenj vele liefhebbers opgekomen. De totaal pacht van het gewas langs de dijken beliep f 6278 en van 'het gewas langs de wegen f 1659.54. Het vorige jaar waren deze pachtsommen respectievelijk f 5664 en f 1548.50. De verkoop van kroos nabij' het stoomgemaal bracht dit jaar f147 op; het vorige jaar f 242.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1