- iêfshj min Buitenlandsch Overzicht Beehfzaken D:c Ententestlaten hebben van de overwinning in den 'grooten oorlog behaald, zeker geen beschei- de mgebruik 'gemaakt. Ten einde eigen veroverde machtspositie tie Waarborgen en zich de machte loosheid van Diuitsdhland te verzekeren, hebben ze een nieuwe kaart van Europa ontworpen en staten en 'volken naar eigen'Dehoeften ingedeeld. Die behoefte maakte allereerst een versterking van de macht der Entente in Midden en Zui-dl- Oost-Europa noodzakelijk- En aa nidie noodzake lijkheid danken staten als Polen, Tsjecho-Slo- iwakije, Zuid-Slavië en Roemenië voor een deel ihun ontstaan Of althans 'hun ontvang en tegen- Iwoordigen vorm. 'Het overwicht van het Duitsche element in 'Midden-Europa moest gebroken en de invloed, die !dit overwicht op Zuid OosfEuropa oeftende, vernietigd Wiorden. 'Het sloot' de samen voeging van Duitschland en Oostenrijk, die in de Habsburgsche monarchie zio'h in haar samen stellende deelen 'had opgelost, een vanzelf spre kend gevolg scheen van het nationale zelfbe schikkingsrecht, uit en gebood tevens de vor ming of 'versterking van niet-Duitsche staten in dit gebied. Dte afval Van Rusland en de mogelijkheid van een toekomstig samengaan van dezen ouden bond genoot der 'Ententle inet Duitschland eischte bo vendien een scheiding van die twice door een aan eensluiting van Duitsch- en Russisch vijandige staten, die zich van de Otost'zee tot de Zjwarte- en de Middellandsche Zee zou uitstrekken en die door de vorming van den Poolschen, djen Tsjecho-Slowiaakschen en den Zuid-Slavischen en' versterking en 'gebiedsuitbreiding van den Roe- meenschen verkregen werd. Maar daartoe moesten verschillende nationaliteitien tot één staat samen gevoegd worden. Deze samenvoeging ging soms vrijwillig, soms 'gedwongen. Maar het resultaat was een uit heterogene elementen samengevoegd volk en 'een niet-nationale staat, die, evenals de vernietigde Donau-monarchie, 'bij gebreke aan een mationalen grondslag en tengevolge van $e voort durende pogingen der minderheiden 'om zich uit het staatsverband los te maken in een uiterst la biel evenwicht 'moest blijven verkeeren. De voortdurende onrust in Midden-Europa wias er het gevolg Van. Deze onrust ontstond zoowel van buiten af. als van 'binnen uit. Van buiten af, omdat: deze staten met een bepaald ddelgevormd en geen eigen nationaal Teven kennende, als het ware pionnen bleven Op het groote schaakbord der internationale politiek fen den fiverheerschenden invloea der groote entente- mogendheden onder gingen. Van 'binnen uit omdat in die staten ©en voortdurend verzet Voelbaar bleef, dat hun be staan bedreigde. Dat verzet had natuurlijk d© sterkste uitwier king in die staten, die het' meest heterogeen wia- re nin samenstelling en wiaar 'geen enkele natio naliteit door 'getalsterkte en ontwikkeling eeh overheerschende positie 'innam. En 'het is lat) ook de laatste maanden duidelijk geiwferden, dat het den 'Zuid-Slavischen staat absoluut heeft on dermijnd en een voortbestaan van dien staat in den tegenwoordigen 'vorm vrijwel ondenkbaar is. Het zijn de Kroaten, die van den beginne aan tegen de over heers oh ing ider Serviërs in verzet, door hun 'actie dit voortbestaan onmogelijk heb ben gemaakt. Hun leiders hebben thans aan den koning, bij wlen ze, ingevolge ee'n ministerieele crisis, ont boden wenden, den uitdrukkelijken èisch gesteld van zelfbestuur Van Kroatië ©n hervorming van. den Zuid-Slavischen éémheiidsstaat in een federa- listischen staat. 'En het is duidelijk, dat aan dezen eisch 'op iden duur onmogelijk weerstand zal te 'bieden zijn. 'D|e Serviërs vormen in het koninkrijk slechts een minderheid en nog wel ©ene ,die op ©en lager beschavingspeil staat dan de Kroalt-en. 'Zij zullen dus hun overheerschen de positie tegen het verzet van Ie andere natio naliteiten: Kroaten, Slovenen, Duitschers, Hon garen, Bosniërs, en Montenegrijnen niet kun nen handhaven. Tot nu 7to© zijn enkel de 'Kroaten als volk in beslist verzet gekomen. Maar zoowel de SSlovenen als de Bosniërs en een 'deel der Mon tenegrijnen toonen neiging hen te steune. De te genwoordige crisis schijnt dan ook alleen door totale omzetting Van den staat bezworen te kun nen (worden. De Kroaten zullenin den Zuid- Slavischen staat een vrij Kroatië krijgen, of de Zuid-Slavische staat -zal ophouden te bestaan, heeft de 'Kroatische leider Dr. Masjek na zijn audiëntie gezegd. Het klinke als een laatste waar schuwing. De Tkjecho-Slowaaksche regeering heeft ook een Waarschuwing 'gehad en een ernstige, al heeft ze dan nog niet de beteekenis van een laatste. In Tsjecho-Slolwakije 'nemen de Tsjechen de plaats in die de Serviërs in Zuii-Slavië hebben. 'Wellicht maken 'ze éen grooter percentage der bevolking uit dan de Serviërs in Zuid-Slavië, maar ze 'vormen toch slechts de kleinste helft tegenover de Slowaken. Duitschers en Hongaren. Van deze -minderheden zijn de ruim millioen Duitschers feitelijk in voortdurend verzet ge- Wieest. Maar de arrestatie van Dr. Tuka, rechter hand van pater Illinka, den leider der Slowiaak- sche Volkspartij, bewijst, .dat het zich ook bij1 de Slowaken, en nog wel in een gevaarlijken vorm doet gelden. En evengoed als Zuid-Slavië wordt daardoor Tsjecho-Sloiwlakij© in zijn voortbestaan' bedreigd. 1 Maar deze 'bedreigingen richten zidh ook tegen den vrede in Midden-Europa en daarmee tegen den Europeeschen vrede. Het zijn de funeste gevolgen van de licht zinnige politiek, die de Eintente gevoerd heeft en feitelijk nog voert. Of is de moeilijkheid, waarmee bet herstelvraagstuk te kampen heeft van die politiek niet eveneens een resultaat? Het rapport van den agent-generaal der Dawes-betaf- lingen, Parker Gilbert, over D-uitscbland's econo- mischen toestand, die het allerminst gunstig af schildert, heeft lie oplossing van dat vraagstuk zeker niet vergemakkelijkt, immers de Franschen zullen er 'gebruik van maken om' hun eischen hooger te stellen. Maarhet' groote beletsel is zeker, de 'controlecommissie, die de Fransehen wenschen ter verzekering 'van hun positie in het Rijnland. Het is dezelfde wlensch naar waarbor ging de rveroverde machtspositie, die ook van de onrust in Midden-Europa de oorzaak is. Alleen het afstand doen er van zal den (wereldvrede kun nen waarborgen. VOOR BOEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 7 Januari. De 'bruine boenen wUeliten hein met ongeduld' De voorwaardelijk veroordeelde lieer Klaas P. uit Venhuizen, 'de eerste comparant, op de druk bezorgde nieuwjaarsmatiné van .den politierech ter kreeg daar .de niet blijde boodschap te hoo ien, datzijn 'gedrag in zoodanige mate aanstoot had gegeven, 'dat de voorw. gevangenisstraf, waartoe hij Was veroordeeld op hem zal -Worden ten uitvoer 'gelegd. Kaaskoop man af' De kaashandelaar J. P, uit Oudkarspel, die inmiddels iden iüoor hem verniggeldien groente handelaar R,. te Alkmaar volkomen heeft schade loos gesteld, is veroordeeld tob 2 maanden gev. voorw. met '2 jaar proeftijd, gedurende welken tijo. hem niet is toegestaan eenigen handel uit te oefenen. Jan heeft dan ook plechtig beloofd zich met hart ten ziel t|e, wijden aan den dienst van Ceres en Ppmona. En hij zingt thans uit volle borst het 'schoone lied van Poot, thans dood: Hoe lieflijk "rolt het leven, des gerusten 'landmans been Die zijn "nederig lot, hoe kleên, Voor geen 'koningskroon, zou geven- Amen. Na lange deliberatie, de laatste consideratie' J. M., 'de smeerolie jatter uit Medemblik, heeft feitelijk de "gunst van een voorw. veroor deel ing reeds verspeeld, "maar men zal nog ééhmaal de hand over het hart strijken en is hij voorw- ver oordeeld tot "2 maanden met. 2 proefjaren. Dus blijf nu braaf, o zorideslaaf. Want Valt ge weer, ik zeg het, zonder jokken dan is de spinhuisdeur gereed, je naarstig Op te slokken!.. Die krijgt ook nag, kans, te .ontspringeflii aan den, dans- D'e electricien chauffeur O. H., thans wonen de te Rhenen, die een huurkoop radiotoestel te gauW als eigendom beschouwd had is nu veroor deeld voorw. tot 2 maanden gev. met 2 proef jaren en gesteld onder 'toezicht der reclassee- ring te Arnhem. Veel geschreeuw en weinig wol- Den Hoornschen ingezetene J. v. R-., die we gens actie in het wij 11 kooi e rsspecpakel veroordeeld Was tot f 25 boete 'f 25 dagen en tegen dit bij verstek gewezen vonnis in -verzet was gekomen, kan worden medegedeeld, dat zijn verweer is geacht te zijn van nül en geener -waarde, zoodat het vonnis is bekrachtigd. Hij kan 't nu nog hogen oop gaan zoekeh, of ander 25 piek schade 'boeken. 't Is goed zakken gappen uit ander zn schuurtje. In een bij de momenteel leegstaande pastorie der Ned. Hci-v. gemeente te Dimmen, stonden een 12-tal zakken gevuld met uien, welke zakken de belangstelling opwekten van zekeren J. K. uit IJmuiden, 'n heerschap, dat niet. vies is van -een nachtelijk avontuurtje met behulp van zijn stiefzoon W. K. rwist hij in den avond van 24 Aug. het schuurtje binnen te dringen. De 12 zakken Werden leeggestort en meegepikt. Maar de heeren waren gauwer gesnapt dan hen lief iwas en heden werd papa :v. veroordeeld tot 3 maanden ratsslobberen, terwijl zijn stiefzoon, 'n zielig knulletje, die geheel de 2c viool had ge streken er met '25 guld. boete of 5 'dagen afkwam, 'n Half .dozijn dames op idle thee gevraagd" Niet minder dan 6 leden van Neer lands schoon geslacht verschenen heden successievelijk op de -nieuwjaarsreceptie van den politierechter. In de eerste plaats mevr- KI. Ml, geboren B. ©n haar dochter Lena, die volgens de annalen van den officier, hun 1 irdame mevr. Cornelia Plugge, huisvrouw J. Wiilems hadden afgedroogd. Wat de dames elkander alzoo" haddien toegevoegd, iwas zeer leerrijk en zinmestreeltend voor den politie rechter, die echter de conversatie niet 'langer rekte dan nooiig was, mevr- Ml nee B., vrijsprak' en dochterlief f 15 boete of 15 dagen oplegde. Die lieve kinderen, wat kunnen ze ons hinderen Wat zijn ze soms oorzaak, dat .de ouders elkander te lijf gaan En voor .de zondaarshank komen te staan,' Madamme I. M. H. geliefde 50 pCt van den heer K- Ml, had op 8 September mikmak ge kregen met haar buurvrouw, mad. A. B., huis vrouw van H. K., over de vijandelijkheden hun ner respectieve spruiten en deze dame recht- har telijk onthaald op 'n watg'ekou mét een kinder- graaflschopje. Hoewel in alle opzichten onaan genaam getroffen, had de mishandelde dame nog kracht genoeg om aangifte te doen en smaakte zij heden de ©enigszins schrale troost haar aan- valste.r tot 10 boete of 10 dagen te hooren ver oordeelen. Twee schillenboartjes in de penarie- De 36-jarige schillencommissionair H. J. en zijn 70-jarige collega Piet B., hadden zich in hun onberaden bexoepsijver vergrepen aan het sappi ge gras van 'n perceeltje land, dat tjoebehoorie aan de machtige Neder lands dhe spoorweg Mij- en daar zij geen consent hadden, was het lot; var deze onbeduidende schillen verzamelaars ras be slist, zij stonden heden terecht en werden met inachtneming van de noodige clementie elk tot f 3 boete of 3 dagen veroordeeld. Schandelijke aanslag op Z- en N-Sekiermers cig-m (lommen. Een tijdelijk logé der gemeente Z. en Noord schermer J. T. v. d. V. genaamd, Waardeerde blijkbaar de verleende gastvrijheid in 't minst; niet en beloonde de hem betoonde ©er door een tweetal luiken in het arrestantenlocaal radicaal te ver nielen. De burgemeester liet het, er niet bij zit ten, deed procesverbaal opmaken en reclameerde heden f 20 schade te betalen door den vemiel- zuehtigen iwaskipper op 13 October- De zorg zame burgervader moest, zich echter tevreden stellen met een toewijzing van slechts f 8.20, teriwijl de politierechter het leeuwendeel naar zich toestreek en den verdachte bij verstek ver oordeelde tot f 10 boet© of 10 dagen. Het zou echter misschien aanbeveling verdienen een hel derziende dame te raadplegen over de mogelijk heid der betaling van al die vorderingen. Een bloemetje voor 20 sjoof en neg 'n standje toe* 'n Clubje toffe jongens van de gestampte pot uit Harencarspel hadden zich in Iden avond van 11 October recht aangenaam bezig gehouden -door een bezoek aan -het knusse voortuintje van -den heer 'Jonker, zooals deze uit den jammerlijk „ver- r inn© weerde" toestand van zijn tuintje na het bezoek van gemelde -nep en knollen-gymnasiasten kon constateeren. Een van de bloemenliefhebbers Joh. S .uit Tuitjenhorn, stotnd heden terecht we gens wederrechtelijk toeeigening van ean'ige, al thans 1 bloem en werd veroordeeld tot, f 20 boete o f20 dagen, terwijl hij tevens een zeer gepependje strafpredikatie graties en franco in ontvangst kon nemen. Als ieder mensch stnaefdie naar liefdie en Wat zou het dam een vredig en vriendelijk wereldje zijn De verpleger aan het rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik, Jacob Cl, zit al geruimen tijd zijn buurman J. de B. in het haar, Welke .laatstge noemde heer echter niet naliet, van repliek te dienen. Geen gelegenheid werd onbenut gelaten om. elkander het leven zuur te maken. Als ^Jacob pianostudies maakte, werd een oude gramofoon met afgrijselijk geluid in beweging gesteld om die studiën passend te accompagneeren. Enzoo- voort enzoovoort. Tot -eindelijk Ol. zich bloot gaf en aan zijn buurman een brief bracht, waarin zij-U doopceel en dat zijher echtgenoot© werd gelegd op 'n manier, die hem -heden voor den politierechter bracht- Gelukkig is de politierech ter niet onbekend met de roerselen van het men- schelijk hart en de levensspreuk valn Uilenspiegel: zijl hebben ©en hekel aan me, maar ik maak net er naar en gaf van zijn psychologie blijk, door den onberaden briefschrijver slechts f 10 boete of 10 dagen op te leggen. Dat Wias ook geen goochem© streek* De 23-jarige "bonne van -e-en geneesheer te Cas- tricum, Gcer'truida D, nam de vrijheid eten iD de rijiwielstalling van den heer Akkerman gevon den armbandketting mee naar 'haar dienst te ne men, zonder 'de politie van haar vondst in kennis te stellen. Zij had in 't geheel geen plan om (iet gevondene, indien de eigenaar zich niet aan meldde, terug te geven. Het bleek echter dat het armbandje het eigendom Wias van mejuffrouw Renooij uit fieiloo en daar inmiddels bekend was dat het meis'je uit 'Castricum zich dit sieraad had toegeëigend, moest zij leelijk den pot ver teren. Zij stond 'heden terecht wegens diefstal èn kreeg behalve -f15 boete óf 15 -dagen, ook -nog een scherpe terechtwijzing te slikken. Van, Breeroo zegt: Het kan verkeeren' Het W.as aanvankelijk koek en ei tusschsn de galanteriekoopman Hei-r Oarl Birkhoven, een In de groote wereldmoordpartij achtergebleven duik bootmatroos en de dames C'l Sl en haar zuster T., echtgenoot© van G. 3. Maar er kWiam roet in 't eten, omdat de dames haar verplichtingen ver waarloosden naar het oordeel van Herrn B., zoo dat de aangename relatie eindigde met een geani meerde scheldpartij eh verschijning van dames S. en Hern B. voor den politierechter, op grond van het feit, dat- 'zij; 'den lieber Herr B. hadden uitgemaakt voor ploert en oplichter. Die dames deden thans hun best om het, gebeurde heel Wat onschuldiger voor te stellen en hadden in zoover succes, dat zij ieder tot slechts f7 boete of 7 dagen Wenden veroordeeld. Wij wisten niet .dat oude Jan nog zoo ijdel was. De welbekende veehouder en harddraverij spe cialiteit Jan S. uit Medemblik moest terecht staan omdat hij op 22 October in koemarktstem ming den gewezen korenmolenaar B., met wien hij een geldkwestie hal, met een koestpk op den rug zou hebben geslagen. Vader J- gaf als leeftijd op 63 jaar, maar het bleek uit den Burg. Stand, dat hij er nog 3 bij moesit tellen. Jan stond er paf van en verkeert nog vast in de meening -dat) de politierechter nog niet goad wakker was. Voorts wou Jan niet toegeven, dat hij behoorlijk voorzien is van duimkruid, maar verdoezelde -die vraag met de bewering, dat hij wel gezond was. Wat echter de mishandeling betreft, die was van zoo weinig beteekenis, dat de oude heer, die in zijn beste dagen 'zijn partij best kon meeblazea Werd vrijgesproken. Daar kwam weinig van terecht' De robuste Koedijker tuinbouwer D|irk de G. had op 1 Nov. een meeninjgsversdhil met zijd medeburger en vakbroeder B;. de W-. en dien lP dezen, omdat hij hem niet aan 't wioord liet komen, 'n slag met de z.g. kloet tpe. Voor deze niet geoorloofde wijze van debatt,eerem stond de G. heden terecht en werd tot f 15 boete of 15 dage® veroordeeld1. Dat raadsel meet na» warden opgelost- De scheepmakersknedht P. J. V., iemand die een vast salaris van f 24 verdient, bij zijd ouders thuis is en nog nimmer met de justitie in aanraking kwam, stond nu terecht, wegens diefstal van f 4.90 uit een geldbakej, geplaatst "in de lekker- nijeuwiinkel van Kofferman, waar V. een geregel de klant wias, doch nu erkende reeds meermalen in onbewaakte oogenblikken zich eenig geld te hebben toegeëigend. Waar men hier stond voor een raadselachtig geval, werd besloten een nader onderzoek in te stellen en ide zaak op 28 Jan. te hervatten. MEERVOUDIGE STRAFKAMER DER ARR- RECHTBANK te ALKMAAR). Zitting van Dinsdag 8 Januari '29. Een waschgaelknerper, die medelijden wekt Het 50-jarige onnooglijke boereuarbeidertje Jan M., wonende te Abdijk, thans tijdelijk logé in Hotel Pension Restaurant „De vergulde bruine bood' te Alkmaar, wordt geplaagd met een sterke manie om 's nachts, van de Westfriesche boeren erven waschgoed weg te halen en speciaal is hij verzot op intieme kleedingstdkken, door dames gedragen. Het schijnt bij 'dit rampzalige mannetje een ziekelijke stoornis te zijn, vandaar ook, dat' de psychiater, een zenuwarts van het prov. ge sticht te Bakkum, zijn uitgebracht rapport om trent verdachte met gesloten deunen moest toe- lichtèn. Waar de rechtbank ziCh zoo verdien stelijk bezorgd maakt over het zedelijk' weizijd van het menschdom, mogen wij natuurlijk niét1 achterblijven en willen we volstaan met de mei© déeljng, dat de officier het buitenissige mannetje voorloopig wenscht te zien ondergebracht in de psychopaten, deze wonderlijke zoogdieren zijn on- rekeningsvatbare misdadigers, he, he, zoo'n sy noniem is niet voor de poes ik herzeg: psy- chopatentent te Leiden. Volgende week uitspraak. Publicatie in. welken vorm oak is verbödén Aldus onze populaire pers beriehtenle verander van Vas Diaz in de Radio. In het vak van om roeper .hoewel 'Weer in eer© hersteld, is e©n groote verandering gekomen. Vroeger schreeuwde men met eengebarstein bier- potstem dat ter afslag wias van levende Schol en schelvisch tegenWoo.rdig 'amuseert hij ons met het oplepelen van het aantal verkeersidooien op 'n drukken Zondagmiddag. Al idteze publicatiëd echt-er mogen niet worden gebezigd t|ót winst bejag voor 'buitenstaandfen en ook de zaak, die thasn werd 'behandeld is daarvan geheel onge schikt, zoodat we heien besluiten met 'u te be richten dat overeenkomstig reclasseeringsadvies tegen dezen verdachte -f25 boet© of 25 dagen werd gevorderd, feen eisch die idlen verdediger mr. Prins, "bijna op de knieën deed vallen van dankbaarheid. Ajs. 'week uitspraken. Soit an banswa! INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Drachten, 7 Januari 1929 'Geachte Redactie, In Verband met het gesprokene in de Tweede Kamerzitting van Donderiagavotnld 20 Decem ber 1928, inzake de Mobilisatie-slachtoffers, zal het Bestuur van den Blond van antiwoord dienen in een speciale geïllustreerde editie van 't maand blad „HoUit moed"! Dit nummer zal, in verband met het gesprokene door Jen Minister van Defensie, iwiorden opge dragen aan Hare Majesteit ide Koningin, den Mi nister van Defensie, -de Kamerleden, de P©rs en tal van Regeierings-autoriteiten- Het zal belangrijke artikelen en 'feiten bevat ten en bovendien het volledige verslag van de Kamerzitting met aanteekeuingen van het Be stuur en een korte Geschiedenis van de Mobili satie-Slachtoffers. Het zal voor ieder verkrijgbaar worden ge steld a 10 cent, bij de leden van den Bond, bij de gewone en stationsboekhaiwdel en verder 'bij: het Bestuur van Men Blond, U 183 te 'Drachten. Wilt u zoo goed zijn hiervan even melding in uw blad te mak-en Bij voorbaat dank! Tnmiddels verblijven wij, hoogachtend, Het Bestuur van den Bond van Mobili satie-Invaliden en Van hulune Nabestaanden, P. DR 'BOER, Voorzitter. "R. v. d. CLOEP, Secretaris

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3