Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 5 ■■TERG. TELEPHOOH 52 Zaterdag 12 Januari 1929 38e Jaargang Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Firma R. J. HOUWING MIENT 7 - - TEL G44 ALKMAAR filiaal: Langestraat 44 - Iel. 1184 TOB NOOIT. Revue van de Week itoMcbenheo^y. Plaatselijk Nieuws NIEUWE Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van 15 regels 7i cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Leven is het uitnemendste ter wereld; de meeste menschen doem* niet meer dan bestaan. (Oscar Wilde.) Het is een harde waarheid, die de Ejngelsche» schrijver 'Oscar Wilde uitspreekt in het citaat, dat wij aan het hoofd dezes plaatsen. •Een waarheid, die veler eigenliefde zal kren ken. Immers, wij 20ste eeuwsche mienschen hebben nogal eenigen dunk van. onszelf. Wij. zijn ons bewust van de groote uitvindingen, die de wetenschap gedurende de laatste halve eeuwt op schier elk gebied deed, wij hebben het heel; druk over allerlei „vraagstukken van den dag", wij zijn erg bezet, ie één met zaken', de ander met een functie in publieken diejnst en eein der de weer met wat anders. Maar allen hebbfein wij dit gemeen, dat wij erg beseft zijin, dat wij het; heel druk hebben en dat wij w'alnen eejn zeen intensief leven te leiden. Hiet lijkt er echter niet naar. Want wat deze menschein doen is slechts een onophoudelijk voortdraven in het gareel der dageliiksche .plichten. Zij zjjn als paarden met oogkleppen, wier gezichtsveld beperkt blijft tot den weg voor hen uit, dien weg, wel ken zij hebben te gaap, omdat hu|n berijder dat wil. Be berijder van de meeste menschen is: „de tijdgeest." Wat deze voorschrijft doen zij; hij bepaalt hun gedachten en daden en den gang van hun leven. Maar dat is toch niet in waar heid „leven"!? Daarbij verkommeren toch al lerlei uitnemende menschelijke gaven, daarbij komt datgene wat de mensch als creatuur in da schepping kroont de ziel toch in hét gedrang. Wij jagen allemaal zoo, op de vaart van den tijd, dat er geen gelegenheid meer over schiet voor rustige bezinning en om te genie- '.-?n vaja al wat goed en schoon is om ons heeint. De jacht naar bezit en gehot drijft de menschep op in steeds wilder tempo, ien zij' zijp piet langer, de makers van hun leven, maar armzalige ge drevenen. Zij „bestaap," maar „leven" m den schoonen eh ©delen zin van het woord; doen zij niet. Dr. JOS: DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psy chologische medewerker, Dr. Jos de Cock, v. Merlenstraat 120, den Hlaag gratis zielkundi ge adviezen, o.m. oyer da wijze, waarop zijf hun geest kunnen verfrisschen éi hum Wils kracht en Energie kuninen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordmgani te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan die aanvragers. Vrager te N.-S.: De eerste stap is die moeilijkste. Dit gevleu geld woofd is van toepassing op de levens van heel wat menschep. Gij ook zijt bezield!' met goede voornemens, gij zoudt dit anders; willen en dat zójó doen, maar tot de daad komt! ga meestal niet. En waarom? Louter en alleen, omdat de eerste stap u zooveel ipoeitte kost. Gij koestert uw goede voornemens met liefde en warmte, maar als het tijdstip daar is, ze ten uitvoer te brengen, dan aarzelt ge om den bes slis standen stap te doen. Telkens nu gaat gij; verontschuldigingen zoeken voor uw gedrags lijn jan tracht ge uzelf wijs te makeP, dat de zaak, diia gij ter hand had willen nemen, toch' niiet gunstig was. Zoo blijft het bij wenschen en komt gij nooit tot handelen. Ep au deze keer maar eens de eerste stap gewaagd. Wij wenschen u veel succ&s. Verzonden brieven: G. te Z.S. Mej. L. te O. Moeder te BI. V. te Bi. 8 Januari. Wij hebben Nieuwjaar nu achter den rug. Ook de recepties ten ftove en bij vele autori teiten. Januari is de maand van rustig-zakelijke voor bereiding, (waarin hij groote pn kleine onder nemingen 3e „'balans-toestand" moet wonden be keken. Op het Haagsche Binnenhof Reerscht nog ge durende enkele weken rust. De Tweede Kamer komt, weet men, eerst ,half Februari bijeen. Naar men hoopt en verwacht, wederom onder leiding van haar voorzitter mr. Buys 'de Becrenbrouck. Zij vindt dan, behalve ,de zeer belangrijke ont werpen, reeds door mij genoemd, ook het ont werp Drankwet in staat yan wijzen, öf de Kamer er toe komen zal, ,ook deze Wetsvoordracht nog vóór de verkiezingen af ,te doen is wel waarschijn lijk, maar staat nog niet vast. Er heeft zich tegen dit ontwerp van minister Slotemaker de Bruine, vooral wiat de plaatselijke keuze, er in I vervat, betreft, éene zeer heftige oppositie in die afdeelingen van ons Lagerhuis geopenbaard, j De minister van Arbeid, N- en H„ bleek on verzettelijk tegenover aiilerlei bezWaren, tegen zijn ontwerp ingebracht. Zooals ,de zaken nu staan, is het uiterst .twijfelachtig, of Zi.Eixc. er in slagen zal, deze wetsvoordracht door de „par lementaire spitsroeden" te brengen. Begin Januari heeft gestaan „in het teeken" der ohep'ffing van allerlei tollen in diverse stre ken des lanids. De Erf gooier Flor is Vos,-de man, die pas te Bussum onze groote tooneelkunstenares mevrouw Esther de Boervan Bijk op zoo echt- hartelijke wij ze heeft gehuldigd, is hier de kranig doortastende pionier, wien de eer toekomt van den strijd tegen de verouderde tollenheffing mét suc ces en ma'lgré minister v. d. Vegte te hebben aan gebonden. Wat waar zal blijken van de geruchten be treffende bezwaren, welke bij Jen; Baad van State zouden bestaan tegen het geven van terug- Werkende kracht aan de salaris-herziening voor de Rijks-ambtenaren tot 1 November 1928, het behoort tot de zeer vele dingen, waaromtrent de nabije toekomst het antwoord moet geven. Eene zeer groote teleurstelling is in breedpn kring berokkend door de aankondiging van die Engelsche regeering, dat zij bezwaren moet ma ken tegen het verder geloogen, dat de vliegtuigen van onze K.L.M. gebruik maken voor de vlieg tochten naar Tndië, v.v. van de militaire lucht vaart-terreinen in Irak. Daardoor wordt het via de luchtreizen naar onze Oost voorloopig onmo gelijk gemaakt. Dat is, begrijpt men, eene aller geweldigste deceptie, intusschen is het niet tac tisch of verstandig, misschien zelfs niet billijk, om dit besluit van Londen te gispen als beheerscht door lagere motieven. Misschien dat in April in dezen toestand verandering zal komen. Enge land kan den een niet weigeren wat den aniier wordt toegestaan. Ook hier heeft men den 'loop dei' dingen met rustige kalmte te verbeiden. We zijn nog slechts c.c. een half jaar verwij derd van de 'verkiezingen, de hernieuwing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Elke dag brengt tijdingen over canididaat-stellingen. Eene „iprógtoose" is niet te maken over den politie- ken toestand. Op herstel van de Beehtsohe Coa litie Wijzen de teekenen .des tijds allerminst. Wèl krijgt men al meer den indruk, dat er in de di verse politieke sferen eene verwarring h^ersckt, .welke op versplintering moet uitloopen. De oud ste en meest-ervaren „politieke vossen" van al lerlei soort erkenne, dat hier elke voorspelling niet anders kan worden genoemd dan: een „slag i'n de lucht".... Van nationale eendracht in den meest-sym- pathieken zin van het begrip getuigde de huldi ging van H. M. de Kóningin-Moeder, ter gelegen heid van haar gouden jubileum als Nederlandsen© vrouw, gemalin van wijlen Koning Willem III. De 10e Januari 1929 is de dag, waarop het vijftig jaar geleden was, "dat H. M, met haar Gemaal het eerst onzen bodem betrad. In de Groote Kerk te 's Gravenhage heeft dan een plech tige huldgmg plaats, welke in kerken van hon derd gemeenten zal kunnen worden gehoord. (Zie hiervoor het in dit nr. voorkomende ver slag). In den avond van 4 dezer weid in het Haag sche Gebouw voor K. en W. een „spoel-avond" gevierd. Waar de gehuldigde koninklijke familie aamfwezig was, die getuigenis gaf, voor de zoo- veelste maal, van de populariteit' der Koningin- Moeder in alle kringen van ons volk- Het Neder- landsche leger zal H.M. eene bloemenhulde aan bieden op haar gouden fe ist. Een even gelukkig als fijngevoeld initiatief. Onze Senaat komt in den avond van 8 dezer bijeen als „preludium" van uitgebreid afdeelingsonder- zoek, o.m. van '5e hoofdstukken der Staats begroo ting voor 1929, waar onze senatoren thans aller eerst hun krachten aan hebben te wijden- Personalia: Generaal Snijders is bij zijn terug komst uit de Oost, nadat de exgen-eralissimus drie maanden afwezig was geweest, op de hartelijkste Wijze in Patri;; verwelkomd. In de vacature-Win ter mans, benoemd tot inspecteur vau het Land bouw-onder wijs is verkozen verklaard tot lid van de Tweede Kamer, de heer M. Krijgsman, wét- houder van Den Bosch. Als voorzitter van den Centralen 'BeLeggiugsraad, voor belegging - van Bijks-fondsgelden, is benoemd de heer mi'. B. J. H. Parijn. Generaal-majoor Borel is voornemens, den len Mei a.s. af te treden 'als inspecteur der Infanterie. Op dien 'datum zal 'de dirig. officier van gezondheid le klasse, dr. J. O. Diehl opvol- ger worden van gen.-majoor Schrijver als in- specteur van den gen. dienst der landmacht. Luit.-generaal b. d. S. A. Drijber, commandant van Bronbeek, bijgenaamd ,;.ie leeuw van Atjeh" bereikt den 13en dezer maand den zeventigsten verjaardag. Uit de doodenlijst: mr. H. J Joudens, te De venter, de oudste adv.-procureur in Nederland!, deken der Orde in het arrond. Z.utphen, op 88- jarigein leeftijd. 'Erich Wichmann, schilder en beeldhouwer, 38 jaar, te Amsterdam. Dr. F. van Gheel Gildemeester, oudste predikant der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage, op 73- jnrigen leeftijd. Uit de als steeds zeer uitgebreide lijst der ,criminalia" van de week teeken ik aan, dat: te Botterdam een reeks van oplichtingen is ont dekt met entreebiljetten voor voetbalwedstrijden. Verschillende personen zijn in verband daarmede in hechtenis genomen. Zoowel de gemeente als verschillende voetbalvereenigingen hebben zeer ernstige schade geleden. Wat wiaar is van loopen- de geruchten over corruptie bij de Haagsche ge meente-werken valt voorshands niet uit te pluizen. Finland heeft definitief besloten tot uitlevering van Liebermann. Twiee Haagsche politie-inspec- teurs zullen 'hem van Helsingfors naar Amster dam transporteeren. Voor de wekelijksche reeks van inbraken in allerlei deelen des lands Limburg blijft voor loopig het geliefkoosde cambrioleurs-centrum, ver wijs ik naar'de bladen. Te Botterdam werd behandeld le zaak der ge weldige suiker-smokkelarij. Waarbij het Bijk voor 2i/2 ton gouds is benadeeld, doordien 8000 zak ken suiker als „veevoeder" werden aangegeven. De gevorderde straffen zijn niet „voor de poes". Eein manufacturier te Groningen heeft bij de Botterdamsc'he politie aangifte gedaan, 'lat zijn filiaalhouder aldaar hem voor een "bedrag Van f 10.000 via verduistering van goederen zou "heb ben benadeeld- Uit de ongelukken-serie der week memoreer ik, dat de Nederlandsche trawler ,;Elout" uit LImui den op de Engelsche kust is gestrand. De' elf' opvarenden konden gelukkig worden gered. Ook mu tal van branden. Te Botterdam woed de het vuur in ëen leerfabriek en meubelmakerij aan de Binnen-Rotte, wiaar veel schade werd aangericht. Aan de Leuvenhaven te Botterdam, heeft de „roode haam" op geweldige wijze ge spookt in een kantoorgebouw;, waar archieven van verschillende firma's waren geborgen. 'Te Apeldoorn is door kortsluiting geweldige brand veroorzaakt in een Rotting-fabriek aam het Kanaal- Een terrein-knecht bij de gemeentelijke Vuil verbranding te Amsterdam stortte bij het lossen van sintels in een koker. Met doodelijken afloop. Het eerste slachtoffer van de door minister v. d. Vegte „niet zoo heel erg gevonden onbewaakte overwegen" in 1929 is gevallen. Bij Borculo werd een auto gegrepen door een locaaltrein. De chauf feur is gedood het „zwarte overwegen-lijstje" van 1929 zal gelukkig door een anderen minister van Waterstaat 'dam mr- v. d, Vegte worden be keken. Uit Wiesbaden kwam het bericht, dat de ómd- minister Colijn en zijn gezin door een auto-onge val is getroffen. Het incident liep gelukkig uog al goed af. De gade van den oud-minister ■vera intusschen vrij ernstig, maar niet; levensgevaar lijk, gewond. Het wiintert nu tamelijk stevig. Hier en daar werden do ijzers reeds aangebonden. Men zij voorzichtig... Wiamt het ijs is nog zeer bedriegelijk. Wij verkeeren thans in de periode van 'drijfijs op de binnen-wateren en van dreigende smeeuw-lucb- ten. "Alsook van influenza, in den vreemde zoo vele slachtoffers makend. Ook 'hierbij geldt de oude regel, dat vrees een zeer sléchte raadsvrouw, is. Ter bemoediging va.n sommigen: het fiets- plaatje is geldig tot, 31 Juli a.s. Men houde dus zijn riks veilig nog ruim zes maanden op zak- Een spannend boek voor jou. Die fraaie io(jp voor m<J. Wie BAAI TABAK van QRUftO rooW. Die krijqf m> er qnatis by' IGRUriO's ILCHTE FR 1 ESC HE AAI-TABAK OUDKARSPEL. FILMAVOND. Donderdagavond wérd in het lokaal van den heer Vis de uitgeschreven filmavond gehouden waarbij als spr. optrad Ds. Biarthel van Twislc niet het onderwerp „Als het oorlog is.' Een dertigtal personen was aanwezig, toen: door den heer C. Bankersen met een woordi van welkom de avond werd geopend? waarbii in duet bijzonder wenden welkom geheetein de spreker, Mw. Koopman (declamatie), de heer A. Timmerman, die voor de projectie van de verschillende platen zou zorgdragen en de Pars! ..Als het oorlog is.' De spr. zegt met groot genoegen de uitnoodigilng te hebben aan genomen, omdat het moodig is, dat datgene, wat hij te zeggen heeft, onder velen wordt uit gedragen. En noodig is het zeker Zoo: gauw het zoo wordt dat de zalen te klein wor den, omdat men wil hooren en zien het af schuwelijke het bnmenschelijke van deint oorlog ja dan, maar, zooals het nu is. is het nog bitter mopdig het afgrijselijke onder ie aandacht van de menschen te brengén. Wii moeten kennen den vijand waarmede! wii t.e doen hebben in al zijin afschuwelijkheid! De. platen die zullen worden gegeven zijn ontleend aan 'het boek vain Ernst Friedrich; ..Oorlog aan dan oofrlog" en naar foto's geenj fantasie maar in werkelijkheid od de slag' velden en i'n ziekenhuizen genomen. Die eerste foto geeft te zien, „Arbitrage" voorgesteld door een ridder, die als Siegfried! het monster ..den oorlog" bestrijdt, die den mensch. een vrouw in zijn doodende klauwen! houdt. Door arbitrage moet de oplossing! gevonden worden van vraagstukken, en. niet door barbaarsch geweld. Dan wordt de schrille tegenstelling op hett witte doek gebracht: in het begin het uittrek ken van de mannen, getooid met bloemtefn en hun noodlot tegengaande, met daarnaast het hinmetnkomen van de eerste wagonladingen ge won cl? n. idie hun spoor af teekenden op deal nfgelegden weg. Dan geeft men te zien het slagveld met de ontelbare gesneuvelden in zijn volle reali teit. F",evallen voor een utopie een hersenschim'. Een strijd, niet gevoerd om idealen maar om mijngebieden petroleum handel. De corlog is „leugen"! één groote leugenI alk leuzen waaronder de strijd werd ontke tend waren en zijn leugen.' Dan worden in al hun schrilheid, hun scherpe realiteit de verschrikkingen van d«a corlog geteekenid vormen de beelden eein| afschuwwekkende rol van waanzinnigheden,. Waar de oorlog langs gaat vindt men ver nietiging ontreddering één puinhoop. Bij een plaat, voorstellende de vlucht van een moeder met haar kinderen voor het bar baarsch geweld, declameert mw. Koopman „Dei Vlucht" van Adama van Scheltema. Wie schetst de ellende van de moeders en kinderen de oude mannen en vrouwen, die achterblijven!? j Alleen door op het menschelijke te bouwen kan men tot het goede einde komen.' Wanneer gedeclameerd is „Het slagveld" van Van Kollum wordt op het witte doek een beeld gegeven van de afgrijselijke verminkin gen, in en door den oorlog verooraakt. Nadat dan nog eenige statistische cijfers zijn gegeven, zegt de spr., dat behalve de 13 mil- lioen gesneuvelde soldaten, er 13 millioen bur gers er tengevolge van den oorlog zijn omge komen de oprlog 9 millioen oorlogsweezemi heeft gebracht kinderen zonder vader en! I zonder moeder en 5f mill, oorlogsweduwem. Nadat hij nog heeft gewezem op de verschrik kingen van een nieuwen oorlog, die gevoerd; zal worden met draadloos bestuurde vliegtuigen en gifgassen, wekt hij die ouders op, hun kin- I denen verre te houden van het oorlogsspeel- goed, maar hen op te voeiden in hiet zuiver men-, I schelijke en liefdebetoon aan hun naasten. Een hartelijk applaus weerklonk' na het be- eimiigen van de verklarende rede bij de pla ten, waarna onder dank aan allen de verga- 1 daring werd gesloten; NOORDSCHARWOUDE. Gaarne willen wij nog even de aandacht vestigen op den avond va)n morgen, waarop» 111 ..Concordia" de vierde toomieelvereeinigimg .„D.Ï.N.D.U.A." uit den Haag zal optreden, als mededingster in dien' tooneelwedstrijd.. Temeer doen wij dit om'diat het stuk zelve het1 „horen", en „zien" ten volle waard is en» men dus naar hartelust kan genieten. JDe Distel" heet het op te voeren stuk en de verwachting is1: ©en volle zaal veel aandacht >an volop genot. Dus: morgen naar „Conoerdia,."

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1