De De raad vergaderde Dinsdagavond 7.30 uur ten gemeentehuize. De Voorz., burgemeester P. Slot, opent de ver gadering met iwélkom en gaat voor in gebed. De notulen, door .den Secretiden heer Schel haas, gelezen, (worden onveran lerid 'goedgekeurd, j Installatie van het nleuW-ben, oernde raadslid, ld|en heer H Kamp- Deze legt ia 'handen van d«n Voorz de zuive- ringsbelofte en de belofte van trouiw at'. De voorz. spreekt daarna ongeveer de vol gende woorden 3 Nu u door het afleggen van de vereischtt beloften uw intrede in den raad hebt gtedaan, wil ik een enkel woord zeggen, Bij het door u zitting nemen gedenken wij met w.eemoed den man wiens zetel gij inneemt Een zetel, die door uw voorganger een reeks van 24 jaren is bekleed en ons helaas door dejn dood is ontvallen. Gij hebt de belofte van trouw afgelegd aan de wetten des lands en gemeente en wieasch ik u mijn gelukwenschen aan te bieden bij :1e aaa vaar ding van uw ambt. Van harte hoop ik, dat u naar uw beste krachten met dit college de belangen der ge meente zult behartigen. Algemeen© felicitatie volgt. Verkiezing Wethouder. Hiertoe wordt met 4 stemmen benoemd de heer J CJ. Oijevaar, tot heden tijdelijk wethouder dezer gemeente. De heeren H. Kamp, Smak en Z.uijdam verkre gen ieder 1 stem. De heer Ooijevaar aanvaardt deze benoeming. De Voorz. feliciteert den benoemde en hoopt dat het hem gegeven mag zijn te arbeiden in het belang dezer gemeente, meer .clan eens als tijdelijk wethouider gefungeerd en wil goede hoop uitspreken voor de samenwerking. Moge het u gegeven zijn, nog lange jaren de gemeente als wethouder te dienen. Algemeene felicitatie volgt. De heer Ooijevaar zegt dank voor de vriende lijke woorden en het vertrouwen in hem gesteld, en zegt naar zijn beste krachten en beste we- weten de belangen der gemeente te zullen behar tigen. Als tijdelijk wethouder wordt hierna aangewte- zen de heer O. Koedijk, die zich deze benoe ming laat welgevallen. 1 stem werd blanco uit gebracht, terwijl de heeren Smak en Kamp ieder 1 stem verkregen. Benoeming ambtenaar van den Bur gerlijken Stand- Aanbevolen worden de heeren A. Glas en C. Oijevaar. Benoemd (wondt de heer A. Glas met 6 stfem- mem, die deze 'benoeming aanvaardt, 1 stem werd blanco uitgebracht. Benoe+mtng lid voor de Comm. v. tl. Lielitheidrij vem. Behalve weth. Glas, die reeds lid is, zijn alle leden verkiesbaar. Als 2e lid Iwordt gekozen de heer O. Oijevaar met 4 stemmen, die ook deze benoeming aan neemt, 1 stem werd blanco uitgebracht, ter wijl de heeren Smak en Kamp ieder 1 stem ver kregen. Benoeming Plaatsverv- lid voor idle Com in- v. d Liehtltedrijven Gekozen wordt de heer Zuijdam met 4 stfemmen, die deze benoeming aanneemt. De heer Smak ver kreeg 2 stemmen, de heer Kamp 1 stem. Benoeming Scha ttiings-Comnr v lelie Inkomstenbelasting- Aanbevolen worden ie heeren 1, H. Kamp, 2 J. Smak Met 4 van de 7 uitgebracht^ stemmen worlt no. 1 gekozen, die -deze benoeming aanneemt. De heer Smak verkreeg 3 stemmen. Benoeming lid van liet Burgerlijk Armbestuur' Aftredend is de heer J. Kruk Oz., (herkiesbaar) Met 6 stemmen wordt de aftredende opnieuw in deze functie bevestigd. De heer J. Dirkmaab' j Az. verkreeg 1 stem. 'Ingekomen stukken en inediedeelingen. Op den dag wan het jubileum van H. M. de Ko ningin-Moeder werd een telegrafische geluk- wensch aan H. M. gezonden -door het Dag. Be stuur ,dat van den volgenden 'inhoud is: Aan H.M. de Koningin-Moeder, 'sGravenhage Dankbaar gedenkende, dat God IJwe Majesteit gedurende 50 jaren aan ons volk verbonden heeft, bidt het gemeentebestuur van Broek op I angendijk U ook bij den voortduur Gods zegen toe. SLOT, Burgemeester. In de wijzigingsbegrooting 1928 wordt op aan wijzing van Ged. Staten een kleine verandering aangebracht. Bij de op 3 Dec. gehouden kasverificatie bleek bij den Ontvanger in kas te zijh f825.24 Goedkeuring van Ged. Staten op de kasgeld- leening groot f 10000. Goedkeuring van de Kroon op de opnieuw vast gestelde schoolgeldregeling. Bericht van den Insp. der Dir. Bel dat.de ra ming van de Gem. Ink. Bel is verhoogd van f 21000 op f 30000. Bericht van dezelfde dat de hoog?, posten zijn geraamd op f1620. Bericht van denzelfde dat over 1928 f985.83 als kwade posten tot afwikkeling zijh gekomen. Bericht van denzelfde dat het aandeel van de gemeente in .de kwfade posten voor de pers. be lasting bedraagt f 92.09. Bericht van Ged. Staten lat aan 'de begrooting 1929 nog geen goedkeuring is verleend. Deze stukken worden voor kennisgeving aan- (vervolg van le pag. hojofdblad) XXIV Het was ruim 'tien uur, toen de broodrond- brengster bij George Lariër 'aanbelde. De oude dienstmaagd herkende de vrouw en liet haar binnen. De jonge advokaat zat aan zijn schrijftafel. Johanna kreeg, schijnbaar zonder reden, een geweldige hartklopping en begon te beven. Wat was dat? Toen hij 'het hoofd omwendde en zij 't gelaat zag van hem, die haar zoon was, sprongen haar onwillekeurig de tranen in de oogen. George zag haar vreemde aandoening, schreef die aan verlegenheid toe en w'ilde haar op haar gemak brengen. „U wilde mij spreken, niet waar, moedertje vroeg hij op zijn vriendelijksten toon. Johanna voelde geen gronid meer, toen zij da.t laatste woord uit George's mond vernam en diens stem hoorde. Zij moest zich a-an een .der meubels vastgrijpen, om op de been te blijven. „Ja, mijnheer," stamelde zij. „ik wou u gespro kén hebben." „Ga. dam zitten en vertel me, 'wat u herwaarts voert." „Eenige dagen geleden," hernam zij, „heeft u esuige papieren verloren, niet Waar?" „Ja, ja, -dat is zoo, belangrijke papieren! Zou u die toevallig gevonden hebben ën waar ergens?" „Ja, op het trottoir tegenover het instituut. Uw naam stond op het omslag. Ik kwam nog dianzelfden ,dag hier naar u vragen, doch u (waart uit de stad." Zij bracht, zoo sptefeend, Een adres van de Ned- Vereen, tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrach ten met verzoek om lid te wtorden tegen èen con tributie van f 50. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken. De heer Smak vraagt of er niet iets voor zou zijn om toch iets te geven. De heer Z.uijdam vindt het een nuttige instel ling. Spr. acht de contributie 'niet hoog, in ver band met de vraag wat daarvoor wordt ver kregen. De heer Kamp sluit zich aan bij de vorige sprekers ,maar meent, dat zoo er geen andere kosten verbonden zijn aan het plaatsen van iemand in zoo'n inrichting, de contributie niet te hoog is. De voorz. zegt dat B. en W het onderwerp be langrijk genoeg achten, maar meenen te moeten afwachten het beloop van deze zaak. Het verzoek .wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Kon. Kei. Politiehondveree- niging om een subsidie van f10, wordt op voor stel van B. en W. met algemeene stemmen ver worpen. Ingekomen is een schrijven van het Prov. Bestuur, inzake het ontwerp tot nadere regeling van de Salarissen van Burgein-, Secretarissen en Onitv in tie Prov. Noomlholland- De voorz. zegt dat dit schrijven door B. en W. is behandeld. Volgens de nieuwe regeling kan de gemeente in de derde klasse geplaatst worden. De vorige regeling bracht de gemeente in de vierde klasse. B. en W. wenscbeai aan G'ed. Staten te ad- vj see ren de gemeente in de vierde klasse te handhaven. De heer Koedijk zegit dat deze handhaving een verhooging van salaris bieteekeint voor Bur gemeester en Secretaris en Ontvanger. Wjat 't salaris van de twee eerste functionarissen be den door haar gevonden grooten brief uit den zak van haar voorschoot en stelde hem George ter hand „Hier is f belwli? mijnheer' ze; ze „Zie u eens na of alles er nog in is." George Darier deed dit en vond al zijn ge schriften behoorlijk bijeen, ,,'t Is in orde, vrouw tje," zei hij. „Ge Weet niet, welk een grootien: dienst ge mij hebt bewezen. Ge staat mij toe niet waar u op mijn beurt de belooning ter hand te steller., die ik voor het terugbrengen van deze geschriften hal uitgeloofd." „O neen," antwoordde Johanna, „ik neem daar voor niets aan! Die papieren -waren uw eigendom, ik heb ze gevonden en geef ze terug dat is niet meer dan mijn plicht. Waarvoor zou ik dan eene belooning aannemen George hooide de vrouw spreken en haar stem maakte eveneens een zonderlingen indruk op hem Klonk ze hem niet als een echo van lang vervlo gen tijden in de ooren? „Ik wil niet bij u aandringen, goeie vrouw," zei hij, „want ik zou zoodoende moeten vreezen, uwe al te groote bescheidenheid te kwetsen. Zoo ik u evenwel, waarmede dan ook, ooit van dienst kan zijn, hebt ge slechts te spreken, wrant ik zal altijd mijn verplichting aan blijven ge denken." „Die woorden geven mij den moed, mijnheer, u dadelijk om een raad te vragen, 't geen, om u de ronde waarheid te zeggen, het nevendoel van mijn komst /was." „Welnu, ik luister." ,,'t Geval betreft niet mij, mijnheer, doöh eene treft, zou hij hierin nog kuminen meegaaiu, maar voor den ontvanger is deze verhooging absoluut niet noodzakelijk en zou dit ook aa|n Ged. Staten willen berichten.'; De heer Zuijdam zou willen trachten de ge meente in de derde klasse geplaatst te krijgejn omdat zij daarin volgens de nieuwe regeling thuisbehoort.' De heer Ven acht het nu niet detti tijd omj tot verhopging van salarissen over te gaan, en daar kom' deze nieuwe regeling toch op need. Bij de vorige regeling, tien jaar terug, was al les veel (duurder dan nu, zoodat dit motief ver vallen is om tot verhooging over te gaajn. Spreker wil ook probeeren naar idle 3de klasse terug te gaan omdiat dan hetzelfde salaris ge geven wordt als thans in de vierde klassje. De heeren Smak en Kamp steunen even eens de meenimg van den haqr Zuijdam." Na nog een enkele bespreking wordt beslo ten aan Ged. Staten te adviseeren, de gemejein- ■t-e in de derde klasse te plaatsend Voorstel van B. en W. inzake Je verwarming in de Bijz. Schoei- Een verzoek is ingekomen 'om niet alleen in de nieuwe lokalen, maar in alle lokalen oentrale verwarmingaan tie brengen. Da kosten bedragen voor installatie f 400. B. en W. stellen voor dit gedane verzoek in te schoolbestuur lager zijn dan .gebruik van ver- Warmingsgas. De heer Kamp ka.n zich met het voorstel vol komen vereanigen, op grond van verschillende voordeelen aan deze verwarming, verbonden, hoe wel hij de kosten wel hoog vindt. De raad gaat met het voorstel van B. en W. ac- coord. Voorstel van B. en W. tot veranderingen aan .de c 1- school en het aanschaffen van banken in verband met invoering van het 7e leerjaar. De voorz. zegt dat de kosten de f 500 niet te boven zullen gaan. De verbouwing geschiedt geheel inwendig. De heer Kamp zegt dit onderzocht? t ©hebben De heer Kamp zegt dit onderzocht; te hebben met de heerein Ven en Koedijk en kan er vol komen mee aceoord gaan. Het voorstel van B. en W. wordt) hiern'a aan genomen. VerbTwling van den wieg doar het wegbreken van 2 M' van het huis, ten zuiden van de Dmopsgez- Kerk Het L'oopsgez. Kerkbestuur verzoekt voor het wegbreken een bijdrag ev&n -f 300 in j.le te maken kosten, en verklaart tevens, haar aanleiding van de gevoerde onderhandelingen, bereid: te zijn 2 M. grond van de kerk af te staan, om 'hef hek in den rooilijn te brengen met den nieulwen voor gevel van het huis. B. en W. stellen voor om het voorstel 'van bet Eoopsgez. kerkbestuur te aanvaarden en liet hek ook voor gemeen te re kening te verplaatsen. De raad gaat algemeen met het( voorstel ac- coord. .Rondvraag. De heer Kamp zegt met weemoed zijn benoe ming te hebben aangenomen. Hij dankt den voorz. voor de vriendelijke -woorden, den raad voor de hartelijke felicitatie en hoopt 'zijn beste krach ten te ge ven in (iet belang valn de gemqentenaren, het vrijzinnig gedeelte en i.f-e arbeiderspartij. Spr. verzocht daarna aan Alkmaar een adres te richten om spoedig met de verbetering van den Twuijverweg te beginnen- omdat deze voor voetgangers en wielrijders thans heet gevaarlijk is. De Voorz. zegt toe dit bij zijn collega's nog eens te zulten, bespreken. Verder vraagt hij of bij de bebouwing van 2/3 gedeelte van dezen weg, om .den weg aan Sint Pancras te doen overgaan, ook begrepen is het thans bebouwde gedeelte vanaf de Herv. Pastorie van Sint Pancras in de richting Mi rakelen brug. De voorz. antwoordt hierop bevestigend, omdat arme, ongelukkige wees." „Ik ben bereid u en haar volgens mijne krach ten te helpen. Hoe kan ik in die zaak u van dienst zijn Johanna zou idan eindelijk het doel bereiken, waarop zij dagen en nachten met ongeduld had gewacht ,dodh thans scheen haar aandoening haar ademhaling te belemmeren. Zij zocht naar w'oór- den en vond ze niet. „Mijn hemel," stamelde zij, toen ik hier kwam, wist ik zoo goed, hoe ik alles zeggen zou en nu weet ik niet meer, waar ik beginnen of eindigen moet." 1 „Blijf dan eerst een tijdlang rustig zitten, moedertje. Kom -bedaard op uw verhaal, dan vindt ge 'de iwoorden van zelf." Johanna dacht een oogenblik na en vroeg toen plotseling: „Mag mem, zonder zich aan wetsovertreding schuldig te maken, aan een kind, aan een jong meisje, de misidaden barer moeder voor de voeten Werpen? Heeft men het recht, mijnheer, haar het hart te breken, haar levensgeluk te versto ren, haar het brood voor den mondiwëg te rukken, door het verleien barer moeder te onthullen? Mag men dat alles doen, zonder gestraft te kun nen worden?" Nieuwsgierig em vol bevreemding zag George Darier de spreekster aan en antwoordde daarbij: ,,'t Is ontegenzeggelijk laag om zoo te hand-alen. doch strafbaar bij de wet is het niet. Men kan die menschen, zoo zij althans de Waarheid zijn getrouw gebleven, niet wegens hoon of laster vervolgen." de bewoners van dat gedeelte van den Twuijver- weg toch ook f 1 bruggeld betalen. Tenslotte vraagt de heer Kamp, naar aanleiding van een stuk in de „Nieujwe Langed. Courant",; of niet in de politieverordening kan worden op genomen de verbodsbepaling, om nieUw? te plaat sen hekken van ijzeren punten te doen voorzien. De Voorz. zegt dat een voorstel hiertoe schrif telijk kan worden ingediend. De rondvraag levert verder niets op, waarna sluiting volgt, en de raad overgaat in 'Comité. Per Telefoon. Wij hebben gisteren aam ons Bureau per te legram reeds bekend gemaakt de ramp die de „Prins der Nederlanden", de reddingboot aan de Hoek van Holland is overkomen. Het ontstellende bericht luidde, dat de boot was omgeslagen en de 8 opvarenden hoogst waarschijnlijk waren verdronken. Hieromtrent werd nader berichf De „Prins der 'Nederlanden" was gisteren morgen van Hoek van Holland uitgevaren om hu!p te verkenen aan het gestrande stoomschip „Valka." Omstreeks half twee werd van dit stoomschip via Scbeveningen-haven een draad loos telegram ontvangen, meldende, dat de reddingboot „Prins der Nederlanden" bij haar pogingen het schip te bereiken, in den storm was omgeslagen. Hieraan werd toegevoegd: „men sinking." Via Scheveningem-haven werd dparop aan (t Stoomschip gevraagd een reddingboot uit te zetten, om de NederLandsche mannen, die ii nood verkeerden, te hulp te kpman. De „Valka" antwoordde „onmogelijk." Te Hbek van Holland beerscht groote con sternatie. De loodsautoriteiten hebbenn onmid- detiiik maatregelen genomen', om te trachten nog redding te brengen. Aan boord waren acht personen, schipper. Klooster, 1ste masninist Meyboiom, 23e ma- cmnist '1 immers en vrjt matrozen»: >ae 'Groot, -vtou As-were,. l&uuSnk. Verwen Stsrnburg. Tegen half drie is de motorreHdingboot van „Stellendam" uitgevaren om te trachten de be manning van de omgeslagen reddingboot te redden. Hierop bestaat evenwel weinig hoop. Hie-den werd ons per telefoon nog nader ge seind AMSTERDAM (V.D. 17 Januari.) HOEK VAN HOLLAND. Gisterenavond zijn onmiddellijk maatregelen genomen om die opvarenden van het gestrande Deensche schip „Valka" te trachten te redden. Die moto.rredldingboot van Stellendam, de. „Koningin Wilhelmina" is gisterenavond uitge varen, doch is nabij de Gannalenplaat bij het Pampus aan den grond geloopenSleepbooten van Gebrs. Smit voeren uit ter assistentie. D© „Koningin Wilhelmina" is bij hoog water vlot gekomen en naar Stellendam teruggekeerd. Nadat benzine was ingenomep, werd heden morgen 8 uur opnieuw uitgevaren. Omstreeks 10 uur waren vanuit Stellendam de reddings pogingen waar te nemqn, welke met groote spanning werdén gevolgd. Kort hierna zag men dat de „Koningin Wil helmina" den steven wendde naar de ha vei. Daar de vlag in top wérd geheschen valt hier uit op te makén, dat waarschijnlijk alk op varenden van de „Valka" zich aan boord be,- vinden van de reddingboot, welke omstreeks 12 uur te Stellendam wordt verwacht. De „Prins ider Nederlanden" werd heden morgen drijvende gezien. Ik positie van de „Valka" is zeer gevaatTij'k daar ieder oogenblik verwacht wordt, dat het schip in tweeën zal brekend AMSTERDAM (V.D.) 17 Januari. HOEK VAN HOLLAND- Hedenmorgen te half 12 is de reddingboot „de Koningin Wilhelmina" te Stellendam teruggekeerd met. 23 van de 25 opvarenden van het stoomschip, „de Valka." De kapitein1 en de marconist be-, vinden zich nog aan boond'.f De reddingboot is tweemaal naar het ge strande schip teruggekeerd om beide perso nen op te nemen, echter weigerden zij hidt schip te verlaten. De reddingboot zal hedenmiddag opnieuw, naar de Valka terugkeeren, om in geval van nood de beide opvarenden te redden.' Niet bedremmeld meer, idoeh veeleer als een bergstroom, vloeiden na dit antwoord, Johanna. Fortier de woorden over de lippen: „Een kind komt iter wereld, mjjniheer, na wei nige weken wordt haar moeder (weggerukt ën we gens misdaad veroordeeld, het meisje, waarvoor geen kostgeld bij de verpleegster betaald wordt, komt in een vondielingshuis, zij groeit daar op, zonder dat men haar iets van ihet geheim open baart. Grooter geworden moet zij de wijlde we reld in, waar zij eerlijk met handenarbeid in haar onderhoud voorziet, altijd 'deugdzaam en vlijtig; zij leert een eerlijken jongen kennen, arm zooals zij; die twee vatten liefde voor elkander op en zijn gelukkig in spijt van hun armoede. Maar daar komt een spelbreker, een schatrijk man, een millionair, iw'elke een dochter heeft, di,e een dwaze liefde gevoelt voor denzelfden jongen man.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3