Raai! Harenkarspel Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. Maandagavond werd door hpt bestuur van du- ijsclub alhier, de ijsbaan op het Scharpeti weer geopend. De baan was electrisch verlicht' en het ijs was schitterend. Vele personen heb-' ben hiervan gerpofiteerd.' HEERHUGOWAARD. De bevolking onzer gemeente is in den loop var. 1928 vermeerderd met 95 inwoners. Aan gegeven wendien 149 geboorten, 51 sterfgeval len. Er kwamen 292 personen in, waarvan 152 mannen, 140 vrouw.en, er vertrokken 295 per sonen, nl. 156 manpieim, 139 vrouwen. De to tale bevolking liep van 46617 op 1 Jan 11928 'ot 4732 op i" 7an. 1929. - SINT PANCRAS. In de Nederduitsch hervormde kerk alhier, had in den namiddag van dep 16 Jap., een eenvoudige doch treffende huldiging plaats. Het betrof hier een 40-jarig jubileum van een dier eenvoudigen van hart, die in stilte en zon der ophef, in trouwe plichtsvervulling zich wij den aan den arbeid, welke hen op de schouders is gelegd. Het was nl. 15 Jan- j-1- veertig jaren geleden, dat' mejuffrouw Johanna Top haar taak aanving als Zondagschoolonderwijze re s bij 'de N.jH. gemeente, waaraan zij nog steeds, als medeleidster haar beste krachten geeft. Teneinde dit heugelijk feit op waardige wijze te herdenken had zich een commissie ge vormd, welke bij de gemteentenarein veel bijval mocht vinden.' Tegen half drie had het kerkgebouw zich gevuld met een groote schare, de Zondagschool kinderen onder hoofdleiding van Mevr. Jelle ma met personeel, vele oud-leerlingen en ande re belangstellenden, waaronder leden van het kerkbestuur en den burgemeester van Sint Pap eras. Ds. Jellema was wegens ongesteldheid verhinderd. Ds. Verwaal uit Alkmaar leidde de, biieenkomst. Nadat de jubilaresse door Mevr. Jellema was binnengeleid en plaats had genomen, werd ge meenschappelijk gezongen Ps. 150:1, waarna cis. Verwaal, na lezing van Ps. 78, voorging in' gebed. Hierna richtte 'de spreker zich tot de geach te jubilaresse en belangstellenden, ongeveier als volgt.: ,.Hiet is mij een bijzonder genoegen, hier. thans^ te mogen staan, hoewel die blijdschap ecnigszins wondt getemperd, omdat de eigein Herder h'ier ontbreekt. Het is echter Gods wil. Gelukkig is zijn toestand bevredigend. Geachte jubilaresse, wij kennen elkaar al zeel' lang. Reeds in 1905 mocht ik u ontmoeten., in de pastorie, bij wijlen Ds. Versteeg an menig maal was ik getroffen door uw trouwe toewij ding en zorg. Hoe menigmaal ook vond ik' u hier in deze kerk onder mijn gehoor, als earï voorbeeld van trouwe godsdienstzin. Gaarne; spreek ik hier dan ook een woord van hulde naar aanleiding van uw 40-jarig jubileum als medeleidster van de Zondagschool. Ond.er de 635 dagen van een jaar zijn zulke herdepkmgs» dagen als bergtoppen, uitstekend boven het vlakke, gewone dagelijksche leven. Zoo ook in, den arbeid voor het Koninkrijk Gods. En zoo, jubileert thans de gansche gemeente met u,, want is Paincras u lief Pamcnas heeft ook, u niet los willen laten. E mjcbatn's, na 40 jaren, van arbeid, staan wij even stil en staren, als var, den top eens bergs op de lapjge periode,- welke achter u ligt. Zeker een langen tijd; doch ook kort, als 40 jaren van vruchtbare ar beid achter ons liggen. Wie haalt bet tegen-i woordig nog, om 40 jaren lang eenzelfde zaak getrouw te dienen? Zeer zeker is hier groote reden tot feestelijke herdenking, al wass het al leen maar om God de eer te geven, roemep-, d^ in Zijn groote gunst alleen. In dit toeken dan sta dezen Uwen, en ons aller feestdag. Wij folicitoeren u van harte met uw jubilc um. namens de gansche gemeente,. Immers uw arbeid werd verricht in het belang der gansche gemeente. Ook wij, mijn vrouw en :k. feliciteeren u van ganscher harte. Het hoeft H.M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd, u dl- bronzen eeremedaille te schenken, behoorep de tot de orde van Oranje-Nassau, voor uw trouwen dienst in arbeid voor het Koninkrijk Gods. als een uiterlijk teeken van waardeering. Doch de eeuwigheid zal het wel openbaren, welk een zegen uw arbeid is geweest voor de N.H. kerk. Ook' gij zijt, gedurende deze 40 ja ren, een mede-arbeidster Gods geweest, een hooge eer, een kostelijk werk. Het is een reden u uit uw bescheiden hoekje; naar voren te halep, in het midden der gemeen te, doch wij weten, dat uw bescheidenheid u laan, 'Jen avond van dezen dag zal dringen, alle eer, neer te leggen aan Godes voeten. Wij wen- schen u een blijden dag. God zegene u ook! verder in geheel uw verder leven e|n stelle u tot een rijken zegen. Laten wij thans allep dezen zegen de jubila resse biddend toezingen. Hierna werd gemeenschappelijk gezongen Ps. 134:3.' De burgemeester, de E.A. Heer Kroo,nep- burg, sprak hierna als vojgt; Geachte Jubilaresse, Geachte aanwezigen, Het is mij een genoegen, van deze plaats; de iubilaresse jn ons midden van harte geluk te wenscben met haar jubileum van heden. En ik doe -dat met temeer vreugde, omdat ik zelf ook nog tot haar leerlingen heb mogen be hoorep. Veertig jaren is een langen tijd, en is het I Het aantal leerlingen uit deze gtrtfieentje be- daarom wel een herdenking als deze waard, draagt 4, waarvoor het vorige jaar eene subsidi* grootste toewijding het Godsdienstonderwijs De heer de Vries verklaart zidi tegen hot fan ons en opze kinderen mocht geven., voorstel, zich op liet standpunt plaatsende, dat Naast een wooild van felicitatie past daar-, het niet noodigk> dat kinderen op een school gaan, om m.i. ook dadelijk een woord van hartelij-, ken dank, en ben ik overtuigid, dat ik namens, u allen spreek, als ik Haplna dien oprechten 'dank betuig.' Moge 'de Heere onze God u, Hhnpa geven, dat gij nog jaren in Zij|n dienst onze kinderen naoogt onderwijzen. Wij hebben het reeds in 'de bladen kunnen le-; zen, dat u werd verleend een Konylnklijke on derscheiding met dezen dag, en hoewel ik ge hoopt, had dit aan u allen als een verrassing 'e mogen meedeelen, dfe Pers is mij voor ge weest. Echter stel ik er toch prijs opi u het door mij van Z.Exc. den Minister van Justitie ont vangen schrijven voor te lezen. Ik heb u HaHmna reeds gisteren hiervan mededeeling godaan en u er mede gelukgewenscht en ik wil dien gelukwensch op dit oogenblik namens ons allen herhalen. Dat gij nog vele jaren kan het zijn het teeken dezer hooge onder scheiding zult mogen dragen en dat deze dag- tot in lengte van jaren in dankbare herinnering, bij u zal voortleven. Mag ik u voorts deze en veloppe overhandigen, als blijk van erkentenis der gemeentenaren/ Hierna deed Z.E. voorlezing van een drietal ingekomen brieven, nl. van Ds. Jellema, welke door ongesteldheid persoonlijk verhinderd was van Dr. Mairang te Utrecht, voorz. Ned.'. Zon- dagschoolvereen., en van bestuur en voorz. der Wageningsche Zondagschoplvereen Thans kwamen de kinderen aan de beurt, dio onder orgelbegeleiding van den heer P. Hart man, een mooi' jubileumlied deden hooren. De jubilaresse was zichtbaar ontroerd door, deze spontane hulde. Ds. Verwaal sloot de bijeenkomst met dank gebed en gemeenschappelijk zingen van Gez. 96. In de zaal van het bijgebouw werd hier na receptie gehouden, waarvan zeer velen ge bruik maakten om de jubilaresse te feliciteeren. Welk© buitiem 'de gemeente is gelegen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aan genomen met alleen de heer de Vries tegen. Voorstel van B. en W. tot. het verkenen eenier bijdrage 'in de kosten van straatverlichting aan den Laanderweg. Verlichting Laandferweg. Een nadere oonferentie over leze aangjelegen- heid heeft B. en W. van Heerhugowaarl doen besluiten den Baad dier gemeente voor te stel len toit verlichting van den Laamderweg met 16 lantaarns, over te gaan, indien elk der gemeenten Harenkarspel en Oudkarspel een bijdrage verleent van f55 per jaar, gedurende 10 jaren, om na afloop van dat tijdvak die zaak opnieuw te re gelen. B. en W. stellen voor op die voorwaarde tot! het totstandkomen van straatverlichting aan den Laanderweg mede te werken. Daar de gemeente Heerhugowaarl zich blijk baar op het standpunt: stelt niet tot verlichting over te gaan, indien de gemeenten Oudkarspel eu Harenkarspel niet bijdragen in «de kosten van installatie en B. en W. van meeding zijn, dat de verlichting noodzakelijk is, Jwordt voorgesteld sub sidie te vterleeneu. Aldus fwordt besloten. Dinsdagmiddag half drie vergaderde de raad der gemeente Harenkaxspel, ten raadhuize in vol tallige zitting onder voorzitterschap van den Ed. Achtb. heer H. Nolet, burgemeester. Secretaris de heer Dam. De Voorz. opent ie vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen na voorlezing, door len secretaris, ongewijzigd worden vastge steld. Hierna uit de Voorz. de beste wenschen voor het jaar 1929 voor de raadsleden en hunne ge zinnen en dankt 'Z.E. ook namens zijn bruid den Raad voor de vriendelijke attentie, ondervondlen Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasverificatie bij den ge meenteontvanger op 21 December 1928, aanwezig f 1637.74. Wordt voor kennisgeving aangenomen Tdem bij den administrateur van het electr. bedrijl te Waarland op 20 Dec. 1928, aanwezig 1'728.9. Beschikking van Ged. Staten bepalende, dat de Burgemeester alhier te spreken zal zijn op eiken'Dinsdag en "Vrijdag, des voorm. vna 10- -12 uur. Bericht van den Commissaris der Koningin, dat aan Jen Burgemeester verlof is verleend van 20 Januari t.m. 2 Febr_ a.s. in verband met zijn huwelijk. Bericht van Ged. Staten dat tot 1 Ja.nuari 1930 vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning aan de school te Dirksliorn. Schrijven van 'Ged. Staten, geleidende het goed gekeurde- besluit tot 'wijziging der begrooting voor 1928. Verzoek van de Ne der 1. Vereen, tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrach ten om toetreding als lid dier vereenigiug B. en W. stellen voor niet als lid toe te treden. Aldus Wordt besloten. Verzoek van de Nederl. PolitiehonidVereeniging eveneens om toetreding als lid. D. en W. stellen voor niet toe te treden, daar genoemd college van meening is, -lat geen ge meentebelang hiermede wordt gediend. Aldus wordt besloten. Aanvulling der vejrordening op den keuringsdienst voor Waren. Door den Min. van Arbeid, H. en N is de aan dacht gevestigd op enkele leemten 'in de keurings verordening. Voorgesteld wordt tot aanvulling te besluiten. Het advies der gezondheidscommissie zal in dez eworden .afgewacht en wordt het voorstel verdaagd tot de volgende vergadering. .Verzoek van B. en W. v:a.n St_ Maarten om te dragen in Tde kdstien va|n een ontwikkelingscursus aan die school te Stroet. Evenals zulks in Vorige 'jaren geschiedde wordt "oorgesteld in de kosten van 'den ontwikkelings cursus aan de school te Stroet bij te dragen in verhouding tot het aantal leerlingen uit de gemeente, dat aan den cursus ideelneemt. Ben gjqkka streek. Schrijven van Ged. Stated, geleidende een ont werpbesluit tot nadere regeling der j-aarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en On tv au - Door Ged. Staten is een nieuwe salarisregeling ontworpen voor Harenkarspel hierop neerkomen de, dat de jaarwedde van den Burgemeester wordt voorgesteld op f 3000 tot f 3600, die van den Secretaris, Ontvanger op f3750,f4850. Art. 6 van de ontwerpregeling bepaalt voorts dat in gemeenten (waar overeenkomstig art. 36 4c lid der Pensioenwet 1922 pensioensbijdragen worden verhaald, de voorgestelde jaarwedden wor den verhoogd, met een bedrag gelijkstaande met dat der toegepaste kortiug. Omtrent deze ontwerp-regeling wordt het ge voelen van den Baad gevraagd, alsmede over de vraag of de huurwaarde der woning voor den Secretaris, thans flOO bedragende, gehandhaafd moet Worden. De heer Francis zegt met verwondering de regeling van Gvd. Staten te hebben gelezen. Spr meent dat de regeling voor kleinere gemeenten te bezwaarlijk is en acht de regeling geenszins billijk, vooral daar een groot bedrag van den Hoofdelijken Omslag hiermede gemoeid is. Weth. de Groot zegt, dat dit juist in de ver gadering van B. en W. uitvoerig is besproken en de wethouders zich tegen de nieuwe regjelinlg hebben uitgesproken. Volgens Spr. is Harenkar spel oen gemeente zonder industrie, waar alles heel gewoon is. De werkzaamheden van den bur gemeester zijn niet drukker als voor 10 jaren geleden. Inlien eenige fechten konden gelden te genover de -nieuwe regeling, dan zou Spr. het nog kunnen billijken. Was het salaris te klein, dan zou het, volgens 'Spr., nog iets anders zijn. Spr. acht het voorstel ongemotiveerd. De hoer de Vries lijkt 't tje gek toe, thans Je verhooging goed t-e Keuren, daar de salarissen voor eenige jaren met f500 zijn verhoogd, en adviseert dat de gemeenteraden gezamenlijk een actie zullen voeren. Spr. vindt f9000 voor drie ambtenaarsfunctie'swelke door 2 worden ver vuld, wel wat erg. De heer Bakker meent, dat ie werkzaamhedjen zijn verlicht, als men ziet, dak de bepaling luidt, dat de burgemeester slechtg 4 uur per week op het raadhuis aanwezig is. De Voorz. zegt, dat de bepaalde uren voor het publiek zijn, waarmede niet is gezegd, dat de burgemeester slechts deze uren op het raadhuis is. De heer de Vries merkt op, 'dat er geen enkele bepaling in de gemeentewet is, die zegt, dat Je burgemeester 'verplicht is meerdere uren op het raadhuis door te brengen. De heer Duijvis deelt dezelfde gevoelens als de vorige sprekers en meent dat het, niet veel zal baten dat de raad zich tegen de nieuwe rege ling kant, wellicht kan er eenige kracht uitgaan van eene gezamenlijke actie De Voorz. vraagt' thans het advies van den Raad, hetwelk aan Gel. Staten moet worden gezonden, hierna dan dan een besluit worden genomen omtrent het voeren eener adtie. De heer de Vries wil aan Ged. Staten advisee- ren, de regeling niet toe te passen, daar geen enkel motief hiertoe aanwezig is. Spr. is overtuigd dat Ged. Staten eendrachtig onder de oogen moet iworden gebracht dat de regeling onbillijk is en acht Spr. dit een gekke streek. De Voorz. vindt de uitdrukking van den heer de Vries te overdreven. De heer de Vries zegt, niet te Weten hoe zulks op een ander «wijze geformuleerd kan worden. Spr. ziet thans in een gezamenlijk prötest wellicht eenig succes, daar ze in Haarlem erg hardleersch zijn en ze misschien in den Haag verstandiger zijn. De heer Bakker zegt niet voldoende op de hoogte te zijn of de verhooging wellicht in an dere 'gemeenten gemotiveerd is. Waar zulks wel het geval is, zullen die gemeenten zich onttrek ken aan de actie. De heer de Vries zegt, dat vele gemeenten aan de actie zullen deelnemen en 'dat het te hopen is dat door een gezamenlijke actie Gei. Staten zullen inzien, dat de boter te dik gesmeerd wordt. De Voorz. stelt voor bet advies aan Ged. Sta ten aldus te doen luiden, dat die bestaande rege ling zal worden gehandhaafd, zooals deze de laat ste 10 jaren "is gewesst. Aldus wordt besloten. Hierna zegt weth. de Groot bevreesd te zijr. voor eenig resultaat eener actie. De heer de Vries merkt op, 'lat als er niets in het werk wordt gesteld, de voorgestelde regeling zal doorgaan. De heer Bakker zegt dat het hem niet 'recht duidelijk is, welke weg bewandeld moet worden volgens den heer de Vries. Spr. stelt voor het genomen besluit te richten aan de omliggende gemeenten met het verzoek eene gemeenschap pelijke vergadering te beleggen, iwaaruit een pro test aan Ged. Staten wordt gezonden. Be h-eer Francis acht het beter af te wachten welke uitwerking het advies zal hebben, daar het Ged. Staten voldoende zal blijken hoe .1 ever- schillende raden er over denken. Hierna stelt de heer de Vries voor eene actie te voeren, hetgeen gesteund wordt door den heer Buijvis. Het voorstel Wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren do Groot, Francis en Bakker, die 'meegaan met het gesprokene van den heer Francis om eene afwachtende houding aan te nemen. De heer Francis vraagt of hot van belang is om thans besprekingen te voeren omtrent het advies. De Voorz. 'acht het noodzakelijk zoo spoedig mogelijk tot maatregelen over 'te gaan, daar het advies, gevraagd 'door Ged. Staten voor 1 Febr. as. wordt Ingewacht, waarna de beslissing niet lang op 'zich zal laten wachten. Zi.A_ stelt voor eene commissie te benoemen, die zich tot taak stelt het adres te formuleeren en stelt hiertoe voor de heeren ide Vries, d© Groot en Dekker. II iermede gaat de raaid acooord. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van het voorschot aan 'de besturen van de bijzondere scholen te Kerkebuurt en Waarland ingevolge art. 101 'der Lager Onderwijswet. Aan de 'besturen der bijz. scholen is voor Kerk buurt over 1926 en 1927 en voor Waarland over 1927 uitbetaald een voorschot van 80 pOt. op de vergoeding, Waarop die Besturen ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 recht hebben. Nu de rekeningen der gemeente ovter 1926 en 1927 zijn vastgesteld wordt voorgesteld ook het restant der vergoeding uit te betalen. De alsnog uit te keeren sommen bedragen: Voor Kerkebuurt over 1926 f247.24, over '27 f225.52, voor Waarland over 1927 f314 48. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Eervol ontslag. Verzoek van Mej. B. Jaosten om eervol ont slag als onderwijzeres aan de o.l. school te Dirks- horn. Be Voörz. deelt mede, dat door ernstige ziekte van de moeder van Mej. Joosten een spoedig ont slag noodzakelijk is. Z.A zegt gesproken te heb ben met Mej. Joosten, die Z.A gevraagd heeft dag en uur te bepalen voor een onderhoud met den inspecteur van het L.O„ hetgeen is geschied Echter heeft de voorzitter op het bepaalde tijd stip tevergeefs gewacht. Volgens Mej. Joosten heeft de inspecteur eene goede plaatsvervang ster .Indien zulks het geval is, heeft het college van B. en W. geen bezwaar het ontslag te ver- leènen op een datum, door den Baad te bepalen. De heer Francis zegt dat de reden van ontslag alleszins te billijken is en ziet geen bezwaar, in dien eene goede plaatsvervangster aanwezig is, het ontslag zoo spoedig mogelijk te verleenen. Hierna wordt besloten tot ontslag over te gaan nadat de inspecteur gehoord zal zijn. Werkeloosheid. De heer de Vries vraagt of B. en W. :1e aan dacht hebben geschonken aan de werkloosheid, welke ontstaat door den ingevallen winter. Voor heen, zoo merkt spr. op, werd er steels eenie regeling getroffen met het Baunebestuur om de werkeloozen te werk te stellen. Daar deze perso nen weinig fiUantieele draagkracht bezitten, is het zaak, dat zij niet te lang stil loopén. Ete Voorz. antwoordt, dat nog geen aangiften van werkloosheid zijn ingekomen, doch zal even- tueele werkverschaffing in overweging worden genomen. Weth. de Groot zegt, .lat bij strenge vorst de werkeloozen door .de ijsclub te werk worden ge steld en door de 'gemeente 50 pOt. wondt bijge dragen De baldadige jeugd. Vervolgens wordt door den heer Doodeman de aandacht gevestigd op den kilometerpaal i!n het Waarland, welke geheel tegen den grond ligt. De Voorz. zegt, dat er ook al één 'verdwenen is, hetgeen door .de jeugd wondt gedaan. ZyG zegt toe, dat de palen spoedig zullen worden gebracht. De heer de Vries Voegt hieraan toe, dat 'de pa len het steeds moeten ontgelden door krachttoe ren van de jeugd, echter blijkt er door de jeugd verandering te komen, daar er hedennacht een klinker door een der ramen van een dier inwo ners is geworpen. De heer Dekker acht de palen van geen groot belang, daar in deze gemeente nimmer procesver balen Worden opgemaakt ten opzichte vian "'het overschrijden der maximum snelheid. De heer de Vries acht het wel vlam belang, daar er steeds wegmisbruikers zijn, echter moeten wel eens de oogen worden dichtgeknepen, daal nu niet precies vastgehouden zal worden aan de vastgestelde ,20 K.M. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. de vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6