WINTER OPRUIMING J KöSTER, SanapEsr.., v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr KSSittb Pak - Winterjas of Jekker. Het vreeseïijk drama te Grootegast De ramp van de redding boot te Hoek van Holland Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Te rbespreking van den toestand in ver band met de predikantsvacature bij de Ned. Hierv. gemeente alhier, werd Vrijdagavond in. de Diaconiezaal op Initiatief van den Kerke - raad een gecombineerde vergadering gehou den van de colleges Kerkvoogdij en Kerke- raad. samen vormende het Kiescollege. Besloten werd per kort samengevatte circu laire de leden der gemeente op te roepen tot; een samenkomst in de keirk, waar Ds. Staal als consulent den toestand nader zal trachten1 te belichten. Het doel is zoo spoedig mogelijk 'tot een beroep van een predikant te kunjaein overgaan. De secretaris van het kiescollege werd als. zoodanig herbenoemd/ ÓUDKARSPEL. Gisteren haidep onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, de wedstrijden plaats om het kampioenschap hardrijden van' den Langendijk op de banen van. Volhart ding" te Oudkarspel. I Er wehd door 14 rijders deelgenomen. De deelname is alleen open voor leden van ge noemd* ij'sclub. Door de ingevallen dooi was het ijs iets zacht en er stond.nogal wind op de baan. De banen waren overigens in schitteren de conditie, terwijl de wedstrijden een vlot, verloop hadden. De uitslag is als volgt: 500 Meter J. LangedSjk Oudkarspel 54.8 sec., C. Kos; Oudkarspel 55 sec., Sj. Westara, Warmenhuizen 56 sec. Jb. Kos, Oudkarspel 56 sec. 1500 Meter. C. Kos Oudkarspel 2 min. 53.2 sec., J. Langedijk Oudkarspel 2 min. 54.6, sec., Sj. Westra, Warmenhuizen, 3 min. 0.6 sec- Jb. Kos Oudkarspel 3 mn. 4.4 sec. Doordat Westra op de 1500 Meter al zoo een hooger rangnummer 'had verworven dan Jb. Kos, was -deze dus ook derde prij'swinner ge worden van d e500 Meter. 5000 Meter. J. Langedijk 10 min. 13.8 sec, C. Kos 10 min. 22.8 sec. A. Ligthart te- Warmenhuizen 11 min. 2.6 sec. Kamoiöen van den Lahgehdijk is dus ge- worden'j. LANGEDIJK. Deze jonge rijder viel ook nu wederom op door zijn fraaien slag en schitterende tijdein door hem gemaakt. Vooral de rit Langedijk C. Kos was een spannende race, welke dopr Langendijk met een fraaie eindspurt gewonnen werd. De jonge kampioen is nog slechts 18 jaar en algemeen hoopt het IJsclubbestuur dat dj K.N.S.B. hem nog eens in training zal willen uitzenden. Te Oudkarspel verwacht men van dezen nieu wen ster, zooals men hem' daar noemt nog zjeer veel, aangezien hij' bekend staat als een serieus beoefenaar van de sport. Ook van C. Kos, die ■eveneens uitmuntte 'door een mooien slag, ver wacht men nog veel in de toekomst Bij vriezend weer zullen a.s. £pndag om 11 uur de nationale proefwedstrij'den voor ama teurs A 15161,7 jaar, B, 18— JU9 jaar, in het hardrijden op afstanden van 500'1500 -3000 Meter plaats hebben, uitgeschreven door den Kon. Ncd. Schaatsenrijdersbond. Aanmelding kan geschieden bij1 den secre taris van .Volharding" I. M. K. van Loo te Oudkarspel., OUDKARSPEL. De oudste inwoonster onzer .gemeente, Mej. de Wed. Maakal—Rol bereikte g'steren den 90-jarigen leeftijd. oudkarspel. ONZE BLINDEN VRAGEN OM HULP NEDEIÏLANESCHE BLINDENBiOND' Uitgaande van genoemde organisatie, zal op Vrijdag 1 Februari des avonds 8 uur in de Nel'. Herv. Kerk te Oudkarspel eene propaganda-kunst avond "worden gehouden. Welwillende medewer king voor dezen avond zal worden verleend door Mevr. Riek Stern Frank, sopraan van Haarlem, „Vain Lucie Fortier," 'herhaalde de fabrikant. ,,W<dnu, wat kan ik doen voor dat kind, wier moeder een misdadigster was?" „Haar het leven hergeven, mijnheer!" riep Jo hanna „Ge hebt haar in wanhoop, 'in ellende ge stort ,gij hebt haar voor uw dochter den brui degom ontroofd, dien zij zoo lief had en uw doch ter heeft haar uit haar modemagazijn doen ver jagen. Wat had het arme kind u beiden misdaan'? Hadt gij 't recht haar verleden te doorwroeten, haar met schande te overladen? Was dat niet onmenschelijkWas dat niet gruwzaam wreed? Uw dochter had weelde en geluk om zich heen en om te voldoen aan een gril misschien, werl de arme Lucie van alles beiroofd wat zij bezat, werd zij zoo goed als vermoord. Djat zijn dingen, die men immers met een gerust geweten niet kalt toelaten!" Paul Armand speet het geweldig', dat hij juist nu zijn advokaat was komen bezoeken. „Mijn God, is 't dan mijn schuld," vroeg1 hij schouder ophalend, dat die Lucie de djochter is van ee;n vrouw, die een krmiineel vonnis heeft gehad?" „Is dat nu alles, wat ge weet, om "t gedane kwaad weder goed te maken, dat gij 't onschuldig kind opnieuw gaat beschimpen?" riep Johanna, zich in bijna dreigende houding opheffend. Een duivelsch denkbeeld kwam eensklaps bij Ernst Garaud op. „Jij stelt je veel te veel in de bres, moedertje!" zei hij. „Men zou haast moeten veronderstellen, dat veel nauwere banden, dan die van gewone vriendschap jelui aan mekaar de heer W. Créman (orgel) te Amsterdam, terwijl als spreker zal optreden de heer Joh. v. d. Berg, propagandist van de N. B. B van Oosterbeek. Van harte hopen wij dat voor dezen avond groo te belangstelling zal bestaan. Immers heeft de Ned. Blinden Bond, in ziju streven zoozeer van noode de sympathie en belangstelling van allen die met 't loty der blinden begaan zijn, en die mede illen helpen hun lot te verleter|en. Over 't algemeen verkeeren de blinden nog in zeer on gunstige omstandigheden. Zij hebben ehn 'driewerf kruis te dragen. Het kruis der blindheid zelf, dat der armoede en misère, in welke omstandig heden de meeste blinden lefven en ten slotte, het kruis der diepe afhankelijkheid. De blinden dit alleszins belangrijke vraagstuk, waarbij in ons land 4000 mensehen betrokken 'zijin, zal op Vrij dag 1 Febr. door den heer Joh. v d. Berg, die in 't gamsche land voor de belangen vati zijn lotgie- nooten pleit, uitvoerig Worden gesproken. Gezien echter de zeer goede medewerking, die we hier boven noemden, belooft 't niet alleen een "Leer zame, doch tevens een kunst- en gtenötvollen avond te worden. Mevr. Stern Frank en de heer Créman zijn, evenals de heer v. d. Berg, blind en beschikken over zeer goede capactieiten. Wij' ho pen daarom zeer, dat vele ingezetenen 'djeze'n mooien avond zullen bijwonen. Lezer, gij die otter een paar goede oogen beschikt, zoudt gij niet wlilen medeleven met hen, die DENKT A AN ONZE II koopt thans voor weinig geld een prima Langestraat 22 ALKMAAR Magdalenenstraat SI Foster's Volkszaak J zijn niet gebaat met 't dikwijls oppervlakkige en neerdrukkende medelijden van het groote publiek. Het hoogste verlangen van hen is, door nuttigen arbeid, zelfstandig hun brood te verdienen. Het is reeds voldoende gebleken, dat de blinden nog zeer veel kunnen leeren, waardoor zij zich kunnen gaan gevoelen, nuttige leden van de maatschappij. Tot dusver berust de blindenverzorging bijha uit sluitend op den grondslag der particuliere lief dadigheid. Ongetwijfeld heeft dit systeem van hulpverleening veel goeds voor de blinden ge bracht ,doch het is de liefdadigheid) ten eenen male onmogelijk, de blinden bestaanszekerheid te bieden, terwijl tevens hierdoor een toestand wordt bestendigd 'van permanente afhankelijk heid. In de rerste plaats streeft de N.B.Bi, naar goed onderwijs en uitgebreide vakopleiding. Ovej verbonden! Wat vVriwijt jij mij eigenlijk? Wat kan ik als man van eer er tegen doén, dat mijn heer Edmond Labron er van afziet. met een meisje te trouwen, wier moeder zijn vader beeft gedood Toen ik zulk een ongehoorde verbintenis onmogelijk maakte, handelde ik volgens plicht en geweten, 't Is een daad, waarqp ik mij tegenover de 'heele wereld durf vefhoovaardigen. Op 'dit oogenblik heb ik echter nog een anderen plicht te vervullen, waartoe ik ook de hulp Inroep van mijnheer D'arier, De wijze, waarop gij opkomt, vrouw, voor de vermeende rechten van die Lu cie Fortier, toont mij duidelijk genoeg aan, wie én wat gij zelf zijt. Ge zijt niet -"Mina Perrin, ge zijt de uit haar gevangenis ontsnapte boosdoen ster van Alfortville Johanna Fortier!" De arme rohdbrengster van het brood wankelde waar zij stond en zag angstig om zich heen, als iemand die ergens een uitweg hoopt te vinden Zich tot George wendend, hervatte Ernst Ga-i raud: „We zullen de Maatschappij en de Justi tie een grooten dienst bewijzen, zoo wij die vrouw onmiddellijk laten arresteeren. Ik izal zelf de polite halen!" De vermetele booswicht wendde zich reads naar de deur, doch met feen enkelen sprong Was Georgte hem vóór en versperde hem den weg- „Een oogenblikje,riep hij. „Hoe?" vroeg de millionair met kennelijke ver bazing. „Zoudt gij er 'u tegen willen Verzetten,; als ik eene ontvluchte gfevangene weder aan dien arm der gerechtigheid wil teruggeven?" door hun blindheid de hulp dier gemeenschap zoozeer van noode hebben Komt daarom: zelf en breng anderen mede. Programma's tevens be wijs van toegang, a '50 cent zullen u dezer dagen worden aangeboden. Het Comité van Voorbereiding. MIJN HAR DTS bij Griep en Influenza Ltt vooral op den naam Sanapirlo daar deie lablettrn vrltlj vervalsching. Prijs 25. 40 tn /5 „Ja, mijnheer Armand." ..Op grond waarvan, mijnheer Darter?" „Dat zal ik u zeggen: Deze vrouw heet Mina Perrin, ik ken geen anderen naam van haar, 'ik wil van geen anderen naam weten. ,;Maar zelfs voor 't geval, dat zij de ongelukkige vróuw ware, van wie gij Spreekt, voor 't geval zij inderdaad Johanna Fortier ware, zeg ik u, dat zij op dit oogenblik onder mijne hoede is. Zij is vrij hierheen gekomen, zij moge ook vrij vertrekken. Mijn huis isigeen muizén val!" Zich daarop tot ide brood- rondbrengster richtend, voegde hij er bij„Ga zonder vrees, goede vrouw de hemel beschjer- meu „|Maar, mijnheer Darier, dat is geen manier van doen!" toornde de millionair. „Ik verzet mij er tegen." „U is hier bij mij, mijnheer 'Armand," viel de jong éadvokaat onmiddellijk in. „Ik ontzeg u en iedereen het récht ©én oordeel te vellen over 't geen ik doe in mijn huis. Ga, Mina Perrin, ga in vrede!" JJohanna stortte zich op George's hand, die hij naar de deui hield uitgestrekt, bedekt die hand met kussen vam dankbaarheid en spoedde zich weg, doch niet voordat zij op «dien millionair een blik vol oribeschrijfelijkén haat en minach ting had geworpen. Paul Armand deed een p'oging haar te volgen. Voor de tweede maal versperde George hem den weg. „Vergeet niet, mijnheer Armand," zei 'hij daarbij glimlachend, ,/dat ge hier zijt gekomen Nieuwstijdingen VIER VELDWACHTERS GEDOOD Aan ons Bureau heeft men reeds het telegram* over deze ontzettende daad kujninen lez;an. Nader wordt gemeld Te Grootegast (Gir.) is gistermorgen te on geveer acht uur een vreeseïijk drama gebeurd. Vier veldwachters, de gemeenteveldwachters v, de Molen en Meijer, en de rijksveldwachters Werkman en Sebaldeburem en Hoving te Opende hadden van den Officier vajn Justitie- te Groningen opdracht gekregen <?m een zei keren Y. Wijkstra te Grootegast naar het par- k'i te Groningen over te brengen. Bij Wijkstra, was nl. komen inwonen de vrouw van een zeke ren H. Wobbes, die thans te Veenhuizen ver toeft en met wie W. samlenleefde. Déze vrouw had haar zes kinderen in den laatsten tijd. verwaarloosd (door hen kwaadwillig te verla ten. Daarover moest zij door den Officier van: Justitie worden gehoord. Men vreesde dat de, veldwachters op hevig verzet zouden stuiten. Want Wijkstra staat als gevaarlijk bekend. Vajn- daar dat zij met hun vieren kwamien. Hiet bleek, ifiat hun vrees gegrond is geweest, want toen; de veldwachters ter plaatse kwamen, kwam' W. hun tegemoet en schoot eerst die'beide gemejefnj teveldwachters dood en daarna de beide rijks veldwachters, waarschijnlijk met een karabijn. De gemeentelijke geneesheer, die onmiddellijk' ter plaatse kwam, kon slechts den dood van de vier mannen constateeren. De dader, van beroep voeger, is gearresteerd Hii verdient nu en dan zijn brood met har monicaspelen. Van der Molen is weduwnaar en heeft twee kinderen. Meier laat een weduwe met vier Kinderen achter, Werkman een vrouw met twee kinderen en Hioving eveneens een vrouw met twéé kinderen.' Die dadfér voortvluchtig. Hoehet drama heeft plaats geha,d is niet be kend. Men heeft slechts vier lijken van de slachtoffers gevonden, terwijl de dader voort vluchtig is. Ook de vrouw, met wie hij samlen- woon.de is verdwenen. Hiet huisje, dat door Wijkstra wend bewoond, ligt eenigszins buiten het dorp. waardoor het mogelijk is geweest, dat de dader kon vluchten, voordat het gebeurde bekend was. De moordenaar gearresteerd De moordenaar is gistermiddag aan den Heerenweg te Groningen dopr twee recher cheurs gearresteerd. Hij haJd geen tijd van de revolvers, welke hij in zijn jaszakken had, ge bruik te maken en verweerde zich niet miser. Om zijn rechterhand had hij een bebloede zak doek geknoppt. Hij is onmiddellijk naar bet hoofdbureau van politie overgebracht. Door tusscbenkpmst van dén commissaris der. koningin 'in de provincie Zuidholland, heeft d: koningin hare gevoelens van innige deel-, mnwng doen overbrengen aan de nagelaten bé trekkingen van het bij de ramp aan den Hoek van Holland omgekomen personeel der redding boot „Prins der Nederlanden." Gistermorgen bracht de prins, vergezeld van den heer F. Jas, commissaris van Rotterdam) te Hoek van Holland een bezoek aan de na gelaten betrekkingen van de bemamining der, „Prins der Nederlanden." voor zaken met mij. „Waarom laat ge dat mensch ongehinderd ver trekken „Maar, mijn waarde heer Armand, wat kan u dat schelen Ben je misschien hang voor haar'?" Die woorden deden Paul Armand begrijpen, hoe onvoorzichtig 't van zijn kant was geweest zulk een schijnbaar onverklaarbaar gevoel van wrok en haat voor die Johanna Fortier aan len dag te hebben gelegd. „Ik? bang voor die vrouw?" stamelde hij. „Ik verzeker u, dat 't op mij dien indruk maak te. Zoo die vrouw inderdaad Johanna Fortier is, dan heeft zij haar doc'hter stervend teruggevon den en in haar vertwijfeling het koene, doch tege lijk roerende denkbeeld opgevat, om naar mij too te komen en mij te bidden een goed woord bij u te doen voor haar kind. Zulk een stap moet men het moederhart dadelijk vergeven, zelfs het hart eener schuldige moeder! Wanneer zij echter Jo hanna Fortier niet is, doch'wel degelijk Mina Perrin, de brave vrouw-, die voor een arm, on gelukkig en van alle kanten vervolgd kind in de bres springt, dan moeten wij die vrouw bewonde ren, mijnheer Armand, U hebt, volgens uw zeg gen, naar plicht en geweten gehandeld, en dat is iets, "wat ge alleen met u zelf. hebt uit te maken, doch wat ons 'beiden betreft, geloof ik daar wii beiden, naar ki gis, noch tot de openbare, noch tot de geheime politie behooren dat wij dergelijke menschen het werk niet uit ïe han den behoeven te inemen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4