JE 111", Sis! Paniras som van f 5, zijnde hetzelfde bedrag als voorheen. Aldus wordt besloten. Aanbieding van Ged. Staten van het ontwerp „nieuWe salarisregeling voor Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers. Genoemd College verzoekt hieromtrent den Baad advies uit te brengen. B, en W. stellen voor Ged. Staten te verzoeken de gemeente in de 3e klasse te plaatsen met toe voeging, dat de salarisverhooging van 'den Gem. Ontvanger te hoog Wordt geacht en volstaan kan worden met het huidige salaris. De voorz. deelt mede, ;lat door de klasseveran dering het salaris van den burgemeester en secre taris hetzelfde blijft, resp. f2500 tot f3000 en f2300 tot f2800. De jaarwedde van den Gem. Ontvanger wordt bij de nieuwe regeling "bepaald van f 1100 tot f1500, terwijl deze thans be draagt i'1260, zijnde het maximum. In verband met bovenstaande verzoek deelt de voorz. mede, ,dat een schrijven hieromtrent hut- vangen is van de gem. Harenkarspel. Het prae- advies van B. en "IV. zal de raadsleden niet berei ken, daar het schrijven is ingekomen na de sa menstelling der agenda- Een tweede verzoek werd hedenmiddag ont vangen van den Bond van Gemeenteambt ervaren. Z\.A. acht het wenschelijk de beide, laatste stuk ken afzonderlijk te behandelen. De heer Kooij verklaart zich te kunnen ver eenigen met het voorstel "van B. en W., daar de salarissen 3 jaren geleden herzien zijn. De voorz. wenscht als de minderheid in B, en W. het motief hiertoe uiteen te zet tien. Z|jA. zegt ,dat de Gem. Ontv. in andere omstandighe den verkeert als vele zijner collega's. Toen 11e psal a i' is verlaging zoo sterk ingreep en eene nieuwe instelling van "boekhouding werd ingevoerd, werd een intensieven en uitgebreiden arbeid teweeg gebracht. De laatste jaren heeft men toch veel kunnen lezen omtrent titularissen met gebrek aan wetenschap, van titularissen, die misbruik van vertrouwen maakten, terwijl zij juist een groote verantwoordelijkheid dragen. Zij zijn meer in de gelegenheid als anderen. Spreker stelt als voorbeeld een wissellooper, wiens arbeid toch zeer eenvoudig is, doch het salaris is naar evenredig heid van den arbeid te hoog, echter Wordt zulks gedaan met het oog op de verantwoordelijkheid. Voorts wijst Zi.A. op 'het vele werk van den Gem. Ontvanger in deze gemeente betreffende het innen der schoolgelden, daar het hier be treft 5 scholen met talrijke kinderen uit naburige gemeenten, hetgeen veel ineer arbeid veroorzaakt. Omtrent de omvangrijke bezigheden heeft de Baad zich meerdere malen kunnen vergewissen bij het nazien der Gemeenterekening. Voorts zegt Z.A. dat de nieuwe regeling voor minstens 10 jaar geldig zal zijn en acht spr. een aanvangsalaris van £1100 niet voldoende. Het lage salaris is meerendeels oorzaak dat personen met te weinig kennis een dergelijke functie aanvaarden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met allen voor aangenomen. In behandeling 'komt thans het' adres van de Commissie uit den Raad te Harenkarspel, waarin verzocht wordt actie te voeren tegen le neinwe salarisregeling. De voorz. geeft den Baal in ovenweging lit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar Gei Staten aan iederen Raad advies vragen en geen advies van den Raad over een andere gemeente. Het is toch zeer moeilijk, aldus spr., een 'oordeel te vellen over een andere gemeente, tertwijl elké geméen te toch mansgenoeg is advies te ver strekken. "Weth. Ootjers zegt het wel eens te zijn met den voorzitter omtrent het uitspreken van een oordeel, doch spr. helt er toch toe over om niet mee te gaan met het' voorstel van Ged. Staten. Het verzoek van Harenkarspel betreft óm ge meenschappelijk op te trekken, hetgeen geen af breuk doet aan de zelfstandigheid' van den Raad'. Wellicht Wordt er iets mee bereikt. De voorz. leest hierna voor het schrijven v'an den Bond van Gemeenteambtenaren, waarin ge wezen wordt op .le noodzakelijkheid' van eene algeheele salarisherziening, vooral ten opzichte van den grooten achterstand van salarissen, 'der ambtenaren in Zuidholland. G-erwezen wordt op het groote voordeel van goede, maar dan ook goed gesalarieerde krachten, incluis de burge meesters te kunnen behouden. Voorts wordt op gemerkt dat Harenkarspel t'egen 'de nieuwe rege ling slechts dit eene aanvoert, dat de verhoogin gen zoo duur zijn voor die gemeente, hetwelk geen' steek houdt tegenover le groote technische voordeelen er van, en Wordt aangedrongen op een gunstig advies. Volgens den voorz. is gemeenschappelijk agee- ren in strijd met de regelen en wordt het prestige van den R,aad er mede Weggesmeten. Zj A vraagt op schertsende wijze: „Zijn Ged. Staten alleen goed 'voor kwesties zooals de Mosselenbrug?" Weth. Ootjers zegt, dat het gevraagd advies nu niet met 'bijzondere groote vriendelijkheid ont vangen wordt en 'wenseht men eene verandering daarin, dan acht spr. het beste, zulks gemeen schappelijk te doen. De voorz. is overtuigd, lat iedere Raad' het beste oordeelen kan over eigen gemeente en acht Z.A. eene actie nutteloos werk. Het is als een be tuigen van zwakheid en eene vrees voor .'lat het advies niet wordt aanvaard. Zelfs heeft Z.A, elders gehoord, dat Ged'. Staten beter geen advies kunnen vragen. Spr. acht een dergelijk standpunt innemen absoluut verkeerd en moet man toch ver trouwen stellen in het college van Ged. Staten, waarin personen zitting hebben, die kunnen en mogen oordeelen. Weth. Barten is niet voor li9t verzoek van Harenkarspel, hetwelk de géheele linie betreft en is spreker voor het voorstel van den voorzitter- De heer de Geus merkt op, .lat er gezegd mag worden, dat de Raad accoori gaat metr Ged'. Staten, doch wordt in zekeren zin een uitvlucht gezocht door te trachten in de. 3e klasse te ko men, -waardoor evenwicht in idie salarissen woridt verkregen. Die voorz. ontkent dit ten stelligste, daar de salarissen van burgemeester en secretaris het zelfde blijven en alleen dat van den Gem. Ontv. zal worden verhoogd. De heer dei G-eus z^gt, de situatie dan niet goed te hebben begrepen. De heer Ootjers is er nog niet zeker van, dat Ged. Staten accoord zullen .gaan met de plaat sing in de 3e klasse en meent dat door eene ge zamenlijke actie kracht wordt bijgezet. De voorz. zegt, dat .wij thatns leven in tijd van protest en actie en steeds door eene kleinste meerderheid wordt gemeend', dat onrecht wordt aangedaan. De heer Kooij voert aa.n, dat er geen reden is om te protesteeren, daar er nog niets is vastge steld. Indien de nieuwe regeling reeds bepaald was, zou het een ander geval zijn. De voorz. zegt dat lit de algemeene loop van zaken is. Hierna wordt het verzoek van Harenkarspel in stemnxng gebracht en verworpen met 3 stem men voor, 4 tegen. Vooj stemden de hoeren Kwa- dijk, Ootjers en le Geus- Aan de or.lt' is eene aanvulling van de keurings verordening voor warén. B. en ,W. stellen voor tot aanvulling over 'te gaan. Aldus wor.lt besloten. Be voorz. voegt hieraan toe, dat een en ander niets anders dan de volksgezondheid ten goede komt Rondvraag. De heer Kiwadijk zegt dat het nog niet in orde is met de verlichting in de Oosterstraat, alwaar een lantaarn verplaatst zou worden, hetgeen nog niet Is geschied, ondanks de toezegging in deze. Weth. Ootjers merkt op, dat de beide wethou ders de plaats ia oogenschouw hebben genomen en geadviseerd hebben tot verplaatsing. De voorz. zegt onderzoek toe. Vervolgens vraagt de heer K|wadijk eenige in lichtingen omtrent het geval met den klerk-incas seerder van de Gem. Lichtbedrijven. Dé voorz. zegt, dat gebleken is dat niet alle gelden 'waren afgedragen en zulks tot een "bedrag van ongeveer £1300. Het bedrijf lijdt echter geen schade, dat de achter gen ouden gelden zijn aange zuiverd. Ingevolge de voorschriften is het ont slag onmiddellijk gevolgd en is bereids eene op roeping gedaan voor gegadigden. Niets meer aan de orde zijnde,, sluit de voorz. de vergadering. .,D,e Tuinbouw" vergaderde op Woensdag 23. Jan., des namiddags half twee in ,,De Drie sprong" alhier. Aanwezig 105 ledein. De voorz. opende de vergadering met hel uitspreken van zijn voldoening over de flinke opkomst. Ik zie hierin aldus spr., een bewijs van uw algemeene deelname en belangstelling niet alleen in de organisatie, doch in het ge heele bedrijf. D gewoonte getrouw, zal uw voorz. op de ze Jaarvergadering een woordje extra spreken, ik zal dit echter thans zeer beknopt doen, im mers onze secretaris heeft zijn jaarverslag in petto. Het afgeloppen kalenderjaar mag voor ons over het algemeen wel bevredigend worden genoemd. Toch stonden wij veel voor, bijzondere verrassingen. Ik wil deze in het kort rvcn opsommen. Het begon reeds met de vroege aardappel teelt. waaromtrent hooge verwachtingen wer- Jcu gekoesterd, welke op een groote teleurstel ling uitloopen. Daarna volgde de vroege kool, waarvan algemeen weinig werd verwacht. En toch was de uitkomst van deze teelt ongetwij feld over het algemeen goed te noemen. Was in dan nazomer de algemeene gedachte, dat er weinig huiskool geteeld zou worden, de. uitkomst was weer juist andersom. Er is veel geteeld niet alleen, doch ook reeds in October vee! verzonden. Eli thans met de winterkool- campagne is het weer juist zoo. Ondanks de gunstige weersomstandigheden, ondanks het. feit, dat dit echte kool-winterweer toch prijs stijging zou doen verwachten, wil dit nog niet vlotten. Zoc was dan het afgeloopen jaar vol van on gedachte verrassingen. Rest mij nog een enkel woord over de nieuwe cultures, met name, de tomaten. De teelt der stooktomaten mag zeker uitstekend geslaagd genoemd worden, en ik hoon van harte, dat het dit jaar niet minder mag. zijn. Toch wilde ik hier even waarschuwen, ook hier de stok niet te lang te nemen, met het oog. op een gevaar dat niet denkbeeldig is. Ik be-, doe! nl. de invoerrechten. Wij weten liet maar al te goed en ik behoef u maar een voorbedld. ts noemen: Amerika en de uien. Geachte vergadering, hierbij zal ik het la ten. ik hoop idat dé besprekingen hier m hef belang van de tuinbouw, op aangename wijze ieia in don goeden toon mógen worden gevoerd. Hiermede open ik de vergadering. En volgde vaststelling der notulen. Taarverslag van den secretaris. De heer A. Hoogland bracht hierna een keu rig en uitvoerig jaarverslag uit, waaruit wij. aanstippen, dat de finaintieele uitkomsten van het bedrijf over het algemeen tot tevredenheid, stemden, op enkele uitzonderingen na. Tevens, werd de uitbreiding der glascultuur gememo reerd, waardoor dezen herfst vrijwel geen, werkloosheid voorkwam. Hiulde werd ge bracht aan de baanbrekers in deze cultuur. In bestuur en afgev. L.G.C. kwam geen veran dering. Er werden 3 leden- en 11 bestuursver gaderingen gehouden. Ook dit jaar wordt weer een cursus voor j glascultuur gehouden met 30 deelnemers, on* der leiding van den heer J. Béun uit Alkmaar. Der heer Hppgland werd dank gebracht j voor d uitgebreide notulen en het keurig jaar verslag. Rekening penningmeester. De heer Jb. v.d. Woude, rapporteur .der rcfceningcommissie deed verslag, dat alle be- scheiden in uitstekende orde waren bevondleW j en adviseerde tot goedkeuring. De penningm., j de heer P. Madderom gaf toelichting omtrent der. stand der fimantien, welke sloten met een; saldo van f275.93. Deze rekening werd bij. acclamatie vastgesteld en goedgekeurd met. dank aan den penningmeester. Dc heer A. Schuur vroeg, in verband met een desbetreffende post, naar de uitkomstiein van de rattenvendelgijng met serum. Verschillende leden deden hieromtrent me- dedeeh'ngen, waaruit bleek, dat directe resul taten moeilijk waren te comstateeretn. Andere le den gaven voorbeelden van verkregen resulta ten. Verschillende middelen werden aange wend om te komen tot meer practische aan wending, waarbij de voorz. toegaff, dat een doeljnatige verdelging niet gemakkelijk was. Hij wekte de leden op, naast de actie der ver- eeni gingen zooveel mogelijk zelf de verdelging .ter hand te nemen.- Ingekomen stukken. Van de comm. voor een gedenk te eken voor Prof. Ritsema Bos was een schryven ingeko men om medewerking. Het betrof hier een ou de bekende der vereeniging, wieJke 5rijn beste krachten had gegeven in het belalng der ziek tebestrijding. Hét bestuur stelde voor een bij drage te verleenen van f 10. Met allen voor D. Stammes bericht was ingekomen .'dat hii door ziekte genoodzaakt was ontslag te vra gen. Het bestuur stelde voor, dit op de meest eervolle wijze te verleeniefi en het tot hadien gie- uoten salaris aan Stammes toe te kenner, zoo ipng hij leeft. Applaus. Omtrent de tomatenteelt hier ter plaatse werd nog medegedeeld, dat in het afgeloopetn seizoen waren verzonden 15 wagons stookto maten en 1 wagon natuurproducten van dit artikel Verslag Plantenziektenkundigen Dienst. De heer Jb. de Vries correspondent, deed m- dédeeling van verschillende werkzaamheden waarvan verslag was gegeven op de bijeenkomst van correspondenten aan den Langendijk. Dooi den dienst wenden verschillende proeven ge; nomen, o.a. tegen de algemeen bekende val- ziekte. Hieromtrent is door den heer Malleko te eer. uitvoerig verslag gegeven in die- „N. L, Crt." van 18 December jl. De proeven hadden p'aats op tweeërlei wijze, nl. ten eerste zaad ontsmetting door middel van Germisan. en ten tweede sublimaatbesproeiing op het veld. De ze laatste methode werd niet zeer doelmatig gevonden en nogal kostbaar, omdat geen enkel metaal bestand is tegen de inwerking van subli maat en dus voor iedere bewerkiïïg een nieu we sproeier diende te worden aangeschaft. Dc zaadontsmetting met Germisan gaf ech ter dusdanige resultaten, dat besloten werd hiermede ook dit jaar meer uitgebreide proe ven te nemén. Spr. wekte de ledein op, zoo mo gelijk ook zelve dee zaadontsmetting ter hand te nemen. De correspondenten zijn te allen tij de tot medewerking en het verstrekken van in lichtingen bereid. Verder werden nog proeven genomen in dien, Noovdscharw poldier met het artikel Gasonite en met z.g.n. Uspulun, waarvan laatstgenoem de proef wederom vrij gunstige resultaten, scheert te geven, welke dit jaar zoo mogelijk zullen worhen herhaald. Tegen draaihartigheid werden nog verschil lende proeven genomen met een nieuw praepa- raal. Èrn lage besproeiing ran late bloemkool, had alt resultaat dat hierna geen springrupsen werdenn aangetroffen* Spr. meende wel te mogien constateeneh, dat op -dit gebied veel en nuttig werk wordt ver richt en nam de vrijmoedigheid voor den Plan- ic-r.ziektenkundigen Dienst weer dezelfde bij drage te vragen als vorige jaren. Het ligt in de bedoeling thans een reeks van lezingen met lichtbeelden te houden onder leiding van den" heer van Steijgeren uit Hleiloo en zulks ook al-, hier te doen plaats hebben. Ook de heer Haz,e- loop zal hierbij tegenwoordig zijn. Spr. wekte de leden op deze zeer belangrijke, leing bij te wonen. Tenslotte werd aan alle leden uitgereikt een brochure over ziekten van aardappel-knol gewassen, uitgave van den Plzk. Dienst. Dc voorz. dankte den spr. voor zijn keurig uitgebracht verslag. De heer Schuur deed in dit verband eenige mededeelingen over proeven, van de|n heer v. Steijgeren om de verblijfplaats te ontdekken van dc galmug, welke zeer belangwekkend wa ren. Ook hij wekte op tot bijwoning der lezing. De voorz. stelde voor dan tevens den heer Balk te verzoeken zoo mogelijk op denzelfdefu avond de Reclamefilm te vertonnen. Aldus werd besloten. Biesloten werd de salarissen en presentiegel den onveranderd te laten. Voorstellen algemeene vergadering L.G.C. Het bestuur had hiervoor geen voorstellen., terwijl ook van de leden geen voorstellen wa ren ingekomen.'' Biestuursverkiezing ,,De Tuinbouw" en de T G C; De here P. Madderom was aan de beurt van aftreden.' De heer P. Gootjes deelde mede, dat hij, hoewel noode, besloten had als bestuurslid te bedanken. Dit besluit viel hem moeilijk. IIm mers jarenlang had hij volgaarne medegewerkt in het belang van) 'den tuinbouw, doch de toe stand van zijn gehoor noodzaakte hem tot dit. besluit. Ook aan de L.G.C. had hij steeds volgaarne zijn ftéste krachten gegeven, doch wpnscht-e ook daarvoor te bedanken. De voorz. nam hiervan met leedwezen kennis hij kende echter de bezwaren en moest het be sluit wel eerbiedigen] Als bestuursleden werden nu gekozen de hoe ren P. Madderom aftredend en "Jb. Duif Cz. met resp. 93 en 69 stemmen Eerstgenoemde nam- de herbenoeming aan. de heer Duif was niet aanwezig.', Als afgev. bestuurslid der L.G.C. behaalde de heer C. Kloosterboer, aftredend, bij eerste stemming 93 stemmen .f INa herstemming tusschen de heeren Jb. Duif Cz. en A. Hoogland, werd eerstgenoemde gekozen met 52 stemmen, tegen 48 op no. 2. Inzake het punt steunverleening aan een lid wegens langdurige ziekte, werd het bestuur gemachtigd, bij noodzaak zelfstandig handelend, op te treden. De heer Schuur wenschte het bestuur te machtigen "in andere dergelijke gevallen voort aan, indien spoed wordt vereischt, tot een' be perkt bedrag, bv. f 100. Dit werd algemeen goedgevonden.' Vergoeding leermiddelen aam cursisten. Evenals vorige jaren ontving het bestuur hier toe machtiging.- (De voorz. verzocht aan den heer Schuur een overzicht omtrent de resultaten der Boekhoud -«er»eniging.' De heer Schuur, hoewel onvoorbereid, vol deed hieraan gaarne. Deze instelling, waaraan thans ongeveer 55 leden deelnemjetn heeft aan vankelijk reeds goede resultaten. Hét definitief succes kan echter pas worden geconstateerd na het ontvangen der aanslagen van het komen de jaar, dus in ieder geval na M(ei. De centrale boekhouding geeft echter reeds thans groot gemak voor de leden, naast een grootere ze kerheid te komen tot een beter overzicht dw bedrijfsresultaten. Vooral als meerderen zich persoonlijk aansluit.en, zy'n de kosten nagenoeg nihil. - - De heer Jb. die Vries deelde nog mtede, dat het str.even door den Inspecteur zeer op prijs wendt gesteld. Verschillende aangiften van par ticulieren, eveneens onder administratief be heer van dén heer van Zuijlein, waren alle dooi de inspectie aanvaard. Aan den genoemden ad ministrateur werd evenals aain den bode, hulde gebracht voor hun accuratesse Varia. De Voorz. sprak een hartelijk woord van hupte en dank aan het afgetreden bestuurslid Goot jes. Gedurende ongeveer 30 jaren, aldus spr. har ook ik het genoegen met hem samen te werken. Natuurlijk hadden wij verschillende pu-nteu van verschil, doch deze werden altijd' in de beste liarmanie en in het belang der vereeniging op gelost. Had Gootjes -nog al eens een anderen kijk juist hieruit ontstond veel goeds. Ik wil dan ook nogmaals mijn hartelijken dank betuigen voor het .vele nuttige werk, dat door den heer Gootjes in het belang van den geheelem tuinbouw in den uitgebreidsten zin van het woord, is verricht, applaus. De heer De Vries sloot zich hierbij volkomen aan. Hy wilde echter verder gaan en stelde voor. dein afgetredene bij acclamatie te benoemlen tot eerelid, en hem te vereeren mieit eén blijvend aan denken, als bewijs hoe zijn persoon -door de ver eeniging Wordt gerespecteerd, applaus. Die heer A. Hoogland had hieraan weinig toe te voegen. Hij stelde er echter prijs op, als "zijnde het bestuurslid, dat nog al eens actie had met den heer Gootjes, zijn volle instemming te betui gen met de vorige sprekers. De voorz. vroeg machtiging der vergadering aangaande dit punt, welke bij .acclamatie werd verleend. De heer Gootjes dankte met een enkel woor1 voor deze waardeering. Het werk, in '98 begonnen, werd door hem slechts noode neergelegd', doch met het oog op 'den toestand van zjjn gehoor achtte hij het thans berer, zich terug te trekken. Dé heer Schuur wilde nog even een neuw ii léé naar voren brengen. Hij wees op de bewaarplaats van aardappelpoters, welke aan .Jen Langendijk was opgericht en zou "de mogelijkheid willen on derzoeken ook hier ter plaatse een dergelijke cen trale bewaarplaats op te richten. Breedvoerig werd dit punt besproken. Het bestuur verklaarde zich bereid, met instemming der vergadering, een onderzoek in te stellen. Dé heer J. Kloosterboer Jbz. zag gaarne maat regelen om het lossen in sommiige gevallen te be spoedigen. De Voorz., zegde toe, dit ter sprake t'e brengen in de L.G.C. De, Voorz. wees nog op bet feit, dat er tegen woordig door sommige motorvaanders nogal eens wordt gezondigd tegen het maximum-snelheids- verbodHet betrof hier in hoofdzaak de tuin ders zelf. i Verschillende maatregelen werden in dit ver band besproken. De Voorz. hoopte echter, dat een ernstig verzoek hier alreeds een goeie uit werking zou hebben. Mocht dit niet het geval zijn, dan kunnen altijd nog maatregelen genomen worden. De heer Jb. Wagenaar Vroeg inlichtingen be treffende .Je norm der te gebruiken verbetering inzake belasting-opgave, welke naar genoegen (werden beantwoord. De heer de Vries bracht een geval ter sprakje van fraude, waarnaar door het bestuur een on derzoek zal worden ingesteld en zoo nooddg, roye ment /worden toegepast, Hierover werd door de vergadering uitvoerig gesproken e'n algemeen af keurend geoordeeld over dergelijke praktijken. Met een gepast woord van dank voor de aange name besprekingen, sloot de voorzitter le ver gadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 8