Hike ireijer's m Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier :!;;!2"^rL5Tri" No 14 Zaterdag 2 Februari 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING iliaal: 44 Tel. Speciaal Corsetten - Magazijn IMTERC. TELEPHOO* 52 NIEUWE LANGËDUKER 101II VI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zateruag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 llitia»«: firma I. H. KEIZEB. Redacteur 1.1). KEIZER. Bureel Mschnwili. G""M p''"""'""* MIENT I - III. 644 4LKMMH TOB NOOIT. De grootste dienst, dien wij iemand kunnen bewijzen is hem te loeren zichzelf te helpen. '(Ralph Walde Trine.)' Ja, dat is wel een bijzonder waar woord, de zze uitspraak van Trine, die wij ditmaal tot uit gangspunt kozen voor do korte overdenkingen, waaraan dit hoekje is gewijd. Ieder mensch ver keert in zijn leven in omstandigheden, dat hij op hulp van anderen is aangewezen. Soms zijn cdze verhoudingen van zoodanigen aard, dat alleen andenen kunnen helpen en dat men zich zelf niet uit de moeilijkheden kan brengejn, zoo als bij voorbeeld bij ziekte of bjij; bepaalde li chamelijke gebreken. Maar dat zijn toch be trekkelijk uitzonderingsgevallenDoorgaans is hulp mogelijk, waarbij wel de steun en de svmpathie en de aanmoediging van tweeden in het geding komt, doch waarbij wij in laatste instantie het bevrijdende werk zelf doen. Ejn dal zijn ook de schoonste overwinningen. des levens. Want eenerzijds heeft men het verblij dende gevoel in dein nood vrienden gehad tie hebben, op wier medewerking men kon reikle- ncn ©n anderzijds voelt mejn zich van nieuwe, •energie doortrilt bij de gedachte, dat men de strubbelingen, mede door inspaninin'g van eigent krachten, te boven is gekomen. Dat geeft moed tot nieuwefn strijd en verhoogt het zelfvertrou wen en het zelfbewustzijn, gepaard aan een die pe erkenning, dat de menschen elkaar, ieder op zijn beurt, allemaal noodig hebben. Hulp daarentegen, waarbij wij geheel gesteund heb ben op de welwillendheid van anderen en ons onze eigen daadkracht onbewogen bleef, werkt fnuikend op ons zelfvertrouwen, geeft ons een gevoel van afhankelijkheid en,heeft op 'den duu'r een zedelijke verslapping en luiheid tengevolge.' f GEten uitgestrekte had en een stevig rugge- steuntje, moreel of materieel, kan op zijn tijd: natuurlijk niemand ontberen. Maar tegelijk moei) dengene. die dezien steun geniet, tot nieuw ini tiatief worden opgewekt. Ejn wijzelf, wanneer wijt in omstandigheden verkeeren, waarin wij hulp van noode hebben, Iduenen dit ook in te zien ien daarvan blijk te geven. Onze helpers zullen dit vvaarde.eren en hun sympathie zal er d;es te grootei om worden. En wat onze eigen per soonlijkheid betreft, zij zal er eveneens bij' win nen. Dr. JOS DE CO;CK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psy-> chologiscbe medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120, den 'Hjaag, gratis zielkundige adviezen o.m. over Ide wijze, waarop zij hun- geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken/ i De vragen zullen geregeld in dit blad wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen t uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragersr MOEDER TE Bi. Het goede gedrag van het kind moet zoo min mogeljjk verkregen worden door het uit wendige, maar mbet zooveel mogelijk „van bin nen uit'' komen, door vrijwillige gehoorzaam heid. VERZONDEN BRIEVEN. J. L. t-e -2.S. Kte. O. Revue van de Week De rust op het Hiaagsche Binnenhof zal iets langer duren dan velen vermoed hebben, dat het geval zou wezien. Onze Senaat komt eerst ïtn 'den avond van 5 Februari a.s. weer bijeen. Den volgenden dag vat de Eerste Kamer dan voor openbare behandeling aan een vrij groote reeks ontwerpen, waarvan het voornaamste is: dat tot verlaging van den accijns óp gedistilleerd. Hiet staat vast, dat deze wetsvoordracht ver moedelijk reeds den 6en vain komende Sprok kelmaand voor de Koninjklijke bekrachtiging, rijp zal zjjn. Minister en groote meerderheid der Kamer bleken het volkomten met elkandter eens te zijn, 'dat de accijinsverlaging het drank gebruik waarschijnlijk niet van beteeken is zal doen stijgen. Warme hulde werd gebracht aan hetgeen door 'den arbeid der drankbestrijding bij ons volk reed's ten goede is tot stand ge bracht. Ook het laatste gedeelte van Louwmaand bracht ijs en felle vorst. Thans wist de winterkoning zich langer en- v-aster te handhaven, zoodat tenslotte het jaar 1929 toch in idle annalen der schaatsensDort een, goede plaats zal kuntnen innemen. Ook nu ga ven de Koningin en de Kroonprinses het goede voorbeeld der beoefening van dezen echt-Htol- lanndschen tak van sport. Over de zeer actueele kwestie der verbin ding van Amsterdam met den Rijn heeft Min. van der Vegte doen weten, dat thans tien leste toch -een voorstel in bespreking is gekomen met het Dageljjksch bestuur der hoofdstad. Onverwachte bezwaren, tegen de z.g. Gelder- sche Vallei-oplossing gerezen, blijken oorzaak van d!e jongste vertraging te zijn geweest. De Amsterdamsche raad heeft .een geheimie verga dering aan de belangrijke zaak gewijd. Ze schjjnt nu toch werkelijk „en marche" te zijp. Op ie markt der politiekerij wordt het met; den dag levendiger. De candidaturen voor de a.s. luhverkiezingen schieten uit den „drassj- gen vaderlandscheai bodem" op met de '.weel derigheid van paddestoelen' De Chr. Historische partij heeft in ie af- geloopen week haar verkiezingsprogram gepu bliceerd. En de inhoud, strekking daarvan heeft verduidelijkt, dat van herleving der Rechtsche Coalitie zooals deze bestond tot het oo,gen- blik. waarop in November 1925 het z.g. Vaticaan-amendemtent haar zoowel als het kabi net—Colijn dóódde geen sprake meer kan zijn/ Over den juisten aard der verhouding tus- schen Nederland en Bielgië in verband met de jongste „desiderata" vanuit Brussel het Haagsche Plein aangeboden, tast men nog steeds in het duister. De Belgische minister Hij- mans zou in den Ministerraad te Brussel heb ben verklaard, dat de inhoud van de nieuwe Belgische nota in Nederland een gunstigen in druk heeft gemaakt. Wachten wij af Van het Departement van '"Justitie is ingeko men een ontwerp tot wijziging van het Wet boek van Koophandel betreffende publicatie van balans, winst- en verliesrekening van N.V. Een ontwerp herziening van de krankzin nigenwet is met rasschen tred naderend. Op de vragen van het Tweede Kamerlid v.d. Heuvel, betreffende de vraag of Rijkssteun aan 'le suikerindustrie noodig is, heeft Min. De Geer geantwoord, dat de regeering zich voors hands wenscht te bepalen tot het met kracht bevorderen van herstel der internationale suiker conventie. Zij verwacht voor het loopende jaar een afzet vooir te verbouwen bieten in bet bui tenland ad f 16 per duizend kg. Op Woensdag 23 Januari jl. heeft te Utrecht de herdenking plaats gehad in tegenwoor digheid van de geheele Koninklijke Familie van den dag, waarop 'drie en een halve eeuw ge leden de Ufcue van Utrecht werd gesticht. Ook bij deze plechtige gelegenheid liet Dr. de Visser zijn bezielend woord hooren. Uit de Personalia: Gen. Majoor De Kant-er, hoofdintendant vap het leger, zal 1 Mei a.s den militairen dienst verlaten. Zijn opvolger is de kolonel 'der Intendance A. M. Vorstman,. Directeur der Centrale Magazijnen van militai re kleeding en uitrusting, te Amsterdam'. Tot voorzitter van den pasgevormden Radioraad is benoemd Dr. J. Th. de Visser. PProf. Van 'Hamel treedt na Juni a.s. buiten den Volken bond en zal zich metterwoon in Polen vesti gen Dir. Biorms, de eindelijk vrijgelaten Bel gische activist, heeft verschillende plaatsen "u erts land bezocht. Een schaduw op zijn herwon nen vrijheid werd geworpen door het overlijden var. Dir. Börm's vader. Nap de la Mar, de bekende tooneelspeler, is plotseling door ern stige ziekte aangetast. Hij moet zich aan lang- durigen rustkuur onderwerpen. De soc.-de mocratische wethouder van den Helder A. G. A. Verstegen is benoemd tot burgemeester van Koog aan de Ziaajn. M)r. S. Gratama, aftre dend voorzitter van het gerechtshof te 'sGra venhage, is benoemd tot commandeur in de r I Orde van Oranje Nassau. Dr. J. Hi. Oórt, conservator aan de Leidsche sterrewacht, is aangezocht op te treden als hoogleeraar in da astronomie te Cambridge (Amerika.)'. Hij heeft )de benoeming in beraad gehouden. De heer S., Stenhuis is door ziekte genoodzaakt ge worden zich uit de revol.-socialistische propa ganda terug te trekkfeln, zijn kamercandidatuur vogr a.s. Juli inbegrepen. i<!£! Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden SEwtUjcux Uitsluitend verkrijgbaar in kwaliteiten Elastieken Kousen Zwachtels en Voetmanchetten (Depót PALTHE Almelo) Uit de doodenlijst: J. G. Nijk, oud-directeur der Rijkskweekschool voor onder wijzer s (e ssen te Haarlem, 66 jaar, te Haarlem. Dr. C. Lely, de vader van de grootsche - plannen der Zuiderzeedrooglegging, oud-minister van Wa terstaat, oud-Gouverneur van Suriname, enz. enz. plotseling, midden in zijn arbeid te 's Gravenhage, op Dinsdag 22 dezer op 74- jarigen leeftijd 'door den dood overvallen. Ir. J. André de la Porte, oud-hoofdingenieur in Indië van de Indische Tramweg-Maatsch. 66 jaar, den 'Hiaag. Prof. dr. Goesink, oud- hoogleeraar in de theologie aan de Vrije Uni versiteit, 74 jaar te Amsterdam. Mgr. P. Stroomer, A. M. Deken te Amsterdam, 65 jhar -- Dr. Willem' Royaards, onze groote tooneel speler, te Menton (Riviera) waar hij verlichting zocht voor de hartziekte, die hem ondermijn de. Een ongeval, waarbij dr. Royaards zijn en kel brak', was de naaste oorzaak van ztiin dood. Volgens het voorstel van het Amsterdamsdae gemeentebestuur zal Royaards stoffelijk over schot vanuit den Amsterdamschen Stadsischouw burg worden uitgedragen. Het was in de laatste Januari-week een even droeve als rijke buit voor den wreedidn zeisman Uit de jongste criminalia teeken ik aan: :Door den minister yan Justitie werd deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen 'der slachtoffers van /den viervoud igen moord te' Grootegast, door Wijkstra gepleegd. Het gru welijke en het schièr-ongelooflijke deed zich' voor, dat door anarchistische kornuiten van den moordenaarhulde werd gebracht aan diens gruweldaden. De houding van het publiek bij die „huldi ging" was.echter van dien aard, dat de onver laten ijlings het hazenpad kozien. In het Hiaagsche Westeinde, waarbij bij rel letjes een paar politieagenten werden mishan deld, hoorde men eveneens blijven van sympa thie aan het adres van den viervoudigen moor denaar Wijkstra. De vrouw Wobbesdie haar kinderen had verlaten om met dezen booswicht te gaan samenwonen, is bij het Leger des Heils ondergebracht. De veelbesproken Liebermann werd eindelijk te Amsterdam aan het Paleis van Justitie af geleverd en va)ndaar naar het huis van bewa ring gebracht. In verband met de Veendammer Hypotheek bank-zaak, heeft mr. J. G. Schurmapm te Rot- ZOO MALSCM £N VERSCh terdam zich van het „tableau" der advocatetn- procureurs doen afvoeren) In de zaak van den kantoorbediende te De- verter, die aan een boom vastgebonden werd gevonden, nadat men hem van f15000 geld zijn patroon toebehoorend zou hebben „ont last - - is te vermelden, dat een zwager van de zen man, verdacht van medeplichtigheid, me de in arrest is gesteld.; i Te Gouda is een makelaar in hechtenis _ge- •vvnen verdacht van gelden, van hypotheken afkomstig, te hebben verduisterd. Uit de ongevallenseriei: Door vallend ge steente is een 56-jarige stutter uit Heerldn in de ondergrondsche werken van de staatsmijn' ;,Emma" verongelukt. Bij Lonneker stortte vermoedelijk onder invloed van plots-inge- vallen dooi een in aanbouw zijnde feestzaal in. E'eln arbeider is daarbij gedood drie( werklieden werden zeer ernstig gewond. Op het terrein van de Jurgens Oliefabriekem' te Zwijndrecht is den 23en jl. een carbidtoestel gesprongen. Twee'arbeiders verloren hierbij het leven. Te Utrecht stortte een beschonktetti man van oen tratm. Een arts, die hem onderzocht vond „niets bijzonders." Toch was de ongeluk kige een uur later dood. De gewone serie branden. Te Middelburg; werden door het omvallen van een petroleum lampje twee peroeelen in de asch gelegd. Te Gemert zijn vijf arbeiderswoningen door 't vuur vernield. Voor 'de rest verwjjs ik naar de bladen. Te Rotter lam had een massa vergiftiging plaats. Na een diner van 550 personen, door een. 1 v-.nsverzekeringmaatschappij haar geëmploy eerden en agenten in „Tivoli" aangeboden wier den hon lerden personen ongesteld. De medici vermoedde, dat in een der vleeschgerechten die oorzaak der intoxicatie zou zijn gelegen eerst het onderzoek kon zielkerheid verschaffen. Gevallen met doodelijken afloop deden zich gelukkig hierbij niet voor. Het s.s. „Dordrecht" van de Rotterdamsche „Maas" heeft op de Middellandsche zee Üe uit vier personen bestaande bemanning van een Goliath-vliegtuig weten te-redden. Laat ik tenslotte nog noteeren, dat er zeer ernstig sprake is van de overplaatsing van de Fordfabrieken van Antwerpen naar Rotterdam Waprdoor daar de invoerhaven voor deze indus trie zou komen voor geheel West-Europa. De P.H.A.E.Nons voorshands laat st j vliegtuig, dat de luchtreis uit de Oost naar Patna maakte, is den 22st«n Januari jl. „sain et sauf" behouden op Schiphol aangekomen. De Kon. Ned. Automobielclub laat door een commissie grondig onderzoeken, inhoever op richting ien exploitatie van een Nederlandsche automobielfabriek mpgelijk is. De groenten- en f ruif veiling-oorlog te Deven ter is geëindigd. Partijen zagen gelukkig in, dat minnelijk overleg ook hier beter is dan „hard tegen hard." Dien 27en Januajri jl. was eigenlijk de dag, waarop de ex-keizer te Doorn zijn zeventigsten geboortedag vierde. Er waren veel gasten op, het Huis te Dootm en de burgemeester dier ge meente bood den gewezen monaarch nam-as de ingezetenen een paar tuinbanken aan. Een schaduw werd op deze feestvreugde ge worpen doordien de gemalin van den ex-keizer plotseling dloor ziekte verhinderd werd, het1 feest bij te wonen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1