v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr Jicht Rheumatiek m Stramheid Kloosterbalsem ze in Broek op L d" Duitsche Orde geen doorloopende pogingen tot kerstening der Lit a uers zijn gedaan. Mis-, schim wel hierdoor is geen volk aan de Oost zee zoolang trouw geblevenaan zijn goden, verpersoonlijkte natuurkrachten. Geen volk. heeft' zoo halsstarrig weerstand geboden aan de pogingen om hen te beheerschen Buskpn Huet laat ons in zijn mooi. bekend boek Het land van Rembrandt" zien, hoe deze kruistochten in de 14de eeuw ontaarden. Ui.yoerig beschrijft hij ons de 2 ..geschreijjan" aangevoerd door Graaf van Blois. den heet van Schoonhoven, in 1362 en 1369 en toolnt or>£ ho voor vele deelnemers de godsdienst slechts' bijzaak was. ,,Nu en dan verzamelde zich te Koningsbergen een legertje, dat in schuiten overgezet, een paar T ithausche dorpen plat brandde een vijftigtal Lithausche mannen on; vrouwen af of krijgsgevangen maakte, en 3 weken idaanna zegevierend huiswaarts keerde. De aanvoerder sloeg aan den maaltijd, te mid den vatn rookende puinhoopen, of op het zoo genaamd slagveld zelf, dezen of genen tot rid der. Eigenlijk waren dit niet zoo zeer kruis- va arren als klop- en drijfjachten, waarbij de onge!ukkige Lithauers, omdat ze heidenen wa ren en dit verkozen te blijvein, voor 'wild dien den. Van de ernstige worsteling, die indertijd tot het onderwerpen der Pruisen en den roem der Duitsche. orde gevestigd had, was nauws lijks sprake, meer." Was het wonder, dat na dergelijke ervarin gen Geiiminas zou gezegd hebben toien de pausefijke gezant bij vergissing zijjn doop voor bereidde: ..Indien ik ooit voornemens ben ge weest Christen te worden, wel dat de duivel mij dan doopeWaar treft men meer misda- J den, meer onrecht, geweld, verdorvenheid, heb- zucht dan bij de Christenen aan en namelijk bij I degenen, die geestelijken schijnen te wezen, j zooals de kruisridders." Jogaila, stichter van 'het gelijkmatig vorsten- iiuis, slaagde erin het Christendom voorgoed te vestigen i n zijn hoofdstad en haar omgeving. Om koning van Polen te worden had hij, toen nog een heiden, bij het verdrag van Krevo in 1385 moeten beloven van zijn stamgeïiooten Christenen te maken. Onder den naam van Wla- Ivslaw werd hij door den, Aartsbisschop van; Gniezno te Krakow gedoopt. De edelen, dia zich lveren doopen kregen voorrechten, werden met den Poolschen adel gelijkgesteld. Wie wei gerde moest deze voorrechten inboetenHielt rorceki vanzelf, dat onder deze omstandigheden bij velen de bekeering slechts uiterlijk was en dat vooral onder het zoozeer behou(jende volk, de meesten nog lang heidenen in hun bin nenste bleven. Hoewel er tot in de 17e, zelfs 18e aeuw nog heidenen in Lithauen werden aangetroffen, is toch in de 15e eeuw de levenskracht van het heidendom gebroken. Ziehier een klein stukje van de geschiedenis var. een volk, dat zoozeer de bewondering had van den grooten Koningsberger Kant en waar van Eisés Reclus getuigde het in den aanhef; van mijn artikel geschrevene. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC. Plaatselijk iieyws OUDKARSiPEL. PROPAGANDA-KUNSTAVOND VAN DEN NEft. BLINDENBOND IN DE NED, HERV. KERK Gisteravond werd in de Ned. Hert-. Kerk' alhier de aangekondigde Propaganda-Kunst avond gegeven, uitgaande van den Ned. BJin- denbond, tcp behoeve waarvan door eenige heeren, die zich tot een commissie haddein ge vormd, de voorbereidende werkzaamheden wa ren verricht Maar zeker werd dinect groote steun on dervonden van H.HKerkvoogden, die be reidwillig het kerkgebouw voor het beoogde! doel beschikbaar stelden en van de dames, die, den voorverkoop van kaarten op zich namen. Meer dan twee honderd menschen warejn in de kerk aanwezig, toein de voorz., de heer J. Keizer deze samenkomst opende m.st eefn kort woortd, daarbij zijn voldoening uitsprekende, ever de opkomst, waaruit hij meende te moged afleiden dat men mede wilde werken in diejn strijd in het belang van de; blinden, dat ook zijl „Door alles en door niets," antjw-ooidie lie schilder. „De persoonlijkheid van dien werktuig kundige, Paul Armani, kwam mij zoo geheimzin nig voor, zijn reis naar New-York, zijln huwelijk zijn snel verkregen fortuin, dat hij grob ten deels moet gehaald hebben uit dezelfde uitvinding, waarvan Julius Labrcn zich eveneens gouden bergen had gedroomd; sommige bizoncferheden van zijn leven, zijn even lage als wreed© handel wijze tegenover Lucie; zijn doordrijven om Ed- mend Labron tot zijn schoonzoon te maken, de manier, waarop hij zien het document verschafte, dat Lucie moest scheiden van haar bruidegom alles scheen, als 't ware te bewijzen, clat Paul Armand de booswicht was, terwijl nu juist dat gene wat de proef op de som had moeten geven, geheel in zijn voordeel uitkomt. Mijn reis is zoo goed als doelloos geweest. Ik heb niets Vernomen wat mij voet zou kunnen geven in mijn veronder stelling. 't Is bewezen, dat Paul Armand zijn ware naam is, dat hij te Dyon werd 'geboren 'en aan de werktuigkundige school te Chalons zijn opleiding heeft genoten. Alles spreekt in zijn voordeel. Vinden wij ook veel wat ons overdrevfen schijnt in zijn manier van 'doen, dan moeten wij den sleutel daarvoor zoeken in de lief die voor zijn kind. Eén ding slechts is en blijft verdacht. AVie leverde hem het dókument, waarmee hij die arme Lucie zoo Ongelukkig maakte?" „Ja, dat blijft mij ook een raadsel." (Volgens 'hetgeen ik bed te weten gekomen, zou dat een zekere baron Arnold de Beisz zijn. de maatschappelijke positie verkrijgen, waarop zij recht hebben, en niet meer afhankelijk zfijjp' van de liefdadigheid, die zoozeer hun eigen waarde moet kwetsen.! Voor dien Ned. BI inden bond traden op de heer Joh. v.d. Bjeirg, bondspropagandist, de heer W. Créman, orgelsolist en Mevr. Riek! SternFrank sopraan1. Allen waren zij blind. Na de opening klonken de eerste orgeltonen- doo: het mooie kerkgebouw. Met meesterlijke vaardigheid en .gevoel werd het welluidende orgel bespeeld on men stond verbaasd over de vastheid waarmede die orgel solist zich van zijn taak kweet en de zekerheid waarmede hij het orgel bediende/ Wanneer door hem twee orgelnrs. zijn ge speeld wonden door mevr. Stem eenige lied-eren gezongen, met een beschaafde, zuivere sopraan- si em, waaruit geschooldheid sprak. Dan is bet woolrd aan den heer f.d. Berg. Wij zouden zeggenj: een geboren red-maar een man van talent, die tot de hairtien der aanwezigen sprak. Wij zijn geen stakkers en stump-ends, zoo. zei hij. wij wenschen geen medelijden, wij vragen ons -de plaats te geven, waarop wij in de maat schappij recht hebben. De tijd van stoeleomat- ten, borstels maken en matjes vlechten het estdoodende werk is voorbij. Wij wienschen niet langer afhankelijk te zij|ri van de openbare liefdadigheid, wij willen niet dat wij in maatschappelijken achterstand wor den gehouiden. Dingen, die ons zoo diep in on-- z-e eigenwaarde, in ons zelfbewustzijn, kwetsen. Vc-rschillende inrichtingen zijn reeds werk zaam aan de opvoeding van het blinde kind tot goede krachten in onze maatschappij. Bij de gemeente-telefoon-centrale te Amster dam zijn reeds twee blinden werkzaam, die het schakelbord "bedienen. Wij1 hebben onzen radio monteur, die de toestellen tmpnteert en aflevert. Wij hebben den blinden marconist bij de Rot- terdamsche rivierpolitie. Wij hebben den blin den rijwielhersteller in den Haag met -eien flinke zaak. Wij hebben onze schoenmakers, -die met electrische machines werken/ Daarom': wij willen ons opheffen uit den gjees- telijlaen achterstand, uit de maatschappelijke on derdrukking! Om dit te bereiken hebben wij uw huif) eln medewerking noodig, om' met succes van de re geering te kunnen eiscjhenj': leerplicht voor 't blinde kind met alle finantieele consequenties' -daaraan verbonden vakopleiding een re- geenngsbureau voor arbeidsbemiddeling en steun voor de oude blinden1/ Het was een bezielend woord, met de kracht der overtuiging, vertrouwen en zekerheid in hel kennen en kunnen der blinden gespro- ken, dat begeesterend op de aanwezigteln in werkte. k Na h-et beëindigen van- zijn rede werden nog eenige orgel- en zangstukken ten gejioore ge- brcaht, die hetzelfde karakter van volmaaktheid droegen als de eerste/ (Propaganda, o.p zulk een hoogstaande, ja, laten wij maar zeggen beschaafde, wijze ge voeld. moet wel succes hebben. Werkt, vsnèdie,- lend en opbouwend/ Tot slat richtte de spreker woorden van dank aan de commissie voor haar voorbereidend werk ?n aam de aanwezigen voo;r hun opkomst. Dez'e avond zal o|ns zjoo besluit hij -- niet licht uit onz-e herinnering gaan. Door den voorz. werd hierna de bijeenkomst gesloten, die daarbij aan verschillende bij na me noemiemde personen, hartelijk dank bracht voor de zoo bereidwillig verleende medewerking aan h?t trio dat dezen avond tot een avond' van hoogstaand genot haid gemaakt/ ■Spr. besloot met den wensch, dat allen zul len blijven medewerken in den recht vaardiger strijd der blinden.' Nog zij medegedeeld, dat voor een flink be drag werd geteekenmd aam gaven ineens, vaste jaarlijksche bijdragen en abonnemen ten op de „Bjindenbode" tot steun der pro paganda. geweest. Doch welke geheimzinnige banden ver binden dien baron met deh millionair Paul Ar mand ,met -den dief acht igen klerk Runiolf Dure min en met het juffertje van twijfelachtig ge halte, -dat mij als Amanda. Begamy is genoemd? Dat zou ik gaame zien op te sporen." „Maar mijn waarde voogd, wat ter wereld be weegt u eigenlijk om u zooveel moeite te geven voor eene aangelegenhei!, waarmede gij, ronduit gezegd, toch niets te r aken hebt?" De schilder bleef o.p die vraag het antwoord schuldig, doch vroeg op zijn beutt, terwijl hij zijn gewezen pupil met een vreemde uitdrukking- aanzag: „Je meent dus overtuigd te kunnen zijn, niet waar, dat de broodrondibrengster Mina Per- rin, end© uit haar gevangenis ontvluchte Johanna Fortieir, een en dezelfde persoon 'is?" J a. „Welnu, ik ook - doch wat hebben wij aan die wetenschap? 't Is Jolhanna Fortier vroeger on mogelijk geweest haar onschuld te bewijzen en ze zal dat nu evenmin kunnen 'doen. Laten wij derhalve die geschiedenis vergeten. Alle moeite in die richting ware vruchteloos. Ik geef mijn nasporingen op." Zoo sprak Etienne Gastel, maar hij dacht er geheel anders over. Hij wilde tot eiken prijs dien zoogenaamüen baron Arnold die "Reisz zien te vinden.maar waar hem te zoeken BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op Langend ijk en de daaronder resso.rteerende hulppostkantoren' werd gedurende de maand Januari 1929 inge legd f 6008.54, terugbetaald f 6308. Hiel laatste door dat kantoor uitgegeven; boekje draagt het nummier 1325. BROEK OP LANGENDIJK. Men schrijft onsi: Was het met de zanidstrooierij op het dorp' treurig, nu, wij Sluiskaidebewoners waren nog jaloersch, want zeer spaarzamelijk was tot aan Je woning van den hoer P. Glas gestrooid en: toen was het basta. De oostelijke bewoners kre gen lekkertjes niets. Overdag zijn dia menschen waaronder enkele ouden van dagen eenj graskantje langs geloopen of desnoods op knie- en gekropen, zoo zij bepaald hun woning moes ten verlaten. Doch des avonds was het in het donkere gedeelte vanaf P. Glas tot de Barak' levensgevaarlijk. Wij hebben voor dat gedeelte al een paar keer om mfeer licht verzocht al was het dan maai" één lichtpunt. Nu we zullen maar hopen dat Bi. en W. de hand over het hart strijken en in het vervolg ook eens aan ons willen denken en dergelijke aandoeningen vereischen een verwarmend wrijfmiddel dat tot diep in de huid zijn weldadig genezende werking doet gevoelen. Zulk een krachtig genezend, pijnstillend en onschade lijk middel is de beroemde Akker's Ook onmisbaar bij wonden, huiduitslag, zweren en aambeien. Overal verkrijgbaar in porceleinen potten van 20 gr. voor 60 ct., groote Aj potten van 50 gram f 1.— BROEK OP LANGENDIJK. LASTEN ZWAAR TE DRAGEN De Chr. Historische kiesvereeniging 'hield deze week een openbare vergadering, waarin' Mr. Ds. Veldhoen, hoofdbestuurslid van del Chr. Historische Unie, als spreker optrad. Nadat de spreker m een mooi principieel be toog d'e zaken, die tegenwoordig aan de orde zijn had toegelicht, waarbij hij1 gelegenheid vond t wijzen op lie gevaren, die dreigen bij be; -tendiging van den ongewettschten toestand, dat een Ministerie wordt gevormd, dat alle be gin- si i? west les laat rusten, werd gelegenheid gege ven tot ge'dachtenwisselingj Die gedachtenwisseling was bepaald frap pant. Er beerschte daar een zeer genoegelijke toon. Of het aan de goede leiding, of aain de minzame eenvoudigheid van den door en door cerijken redenaar was te dalnken, of aan be-idieri, doel er muider toe. Feit was echter, dat de tongen los kwamen. U't ie besprekinglen bleek zoowel bij bouwers als arbeiders misnoegten aanwezig over dien; gang van zakeïi. Verschillende zaken werden opgenoemd. We wisten wel 'reeds uit de raadsvsrslagen, dat bet voorstel van Gedeputeerde Staten, di2| gemeenten of hooger te classificeeren of in een te hooge klasse te laten, met als gevolg daarvan een verhoogde salarislast, op zoo goedi als jajlgemeen verzet is gestuit.' Toch hadden we niet verwacht, dat het volk XXXVI. De jonge Ducemin was, zoodra hij zich her steld gevoelde, met de niet onaardige schade vergoeding van vijfduizend frank naar Parijs gegaan en had aldaar zijne tenten voorloopig op geslagen bij Amanda Begamy, die hem daartoe zoo vriendelijk had uitgenoodigili. Hij, 'noch zijn liefje, vergaten hun wraakplan nen tegenover den baron de Beisz. Zij wilden 't kostte dan wat het kostte weten, wie die man inderdaad was cn hem die stukken te zien ontnemen, die hun beiden in ongelegenheid kon den brengen en die hij, volgens onze meeninjg tioch waarlijk duur genoeg had gekocht. Ducemin moest het officieele stifk uit het register van 't raadhuis en zijn beide wissels met valsohe 'hand- teekening, Amanda idie schriftelijke bekentenis van haar diefstal terug hebben. Amanda wist nu, liat haar haxön wel zou uit te vinden zijn door de verhouding, waarin hij tot Paul Armand moest staan. Zij lacht ernstig aan wraak, want 'had die gewaande baron haar niet bijna met zijn tooverdrank van het leven beroofd, en kon hij haar niet, zoodra hij zulks verkoos, in 't verderf storten? "Wat Rudolf Ducemin betreft, leze was niet zoo wraakzuchtig, maar daarentegen gehoorzaam van aard en zwak Van karakter, zoadat hij met die eigenschappen een willig werktuig werd in de handen van Amanida. Nauwelijks was dan ook de gewezen ambtenaar van Joigny goed en wel te Parijs of Amanda he in al zijn geledingen zoo, meeleeft em nog min de i dat het verzet er tegen in de radium zoo; sterk door de bevolking wordt gedeeld. Er is gesproken van lasten, te zwaar te dragen. (Jok is gewezen op de invoering van het ze vende leerjaar. De spreker heleft diejn raad ge geven te gaan ih de richting van üaniS- en tum- bouwonderwijs. Aan imtellectueelem heeft de maatschappij waarlijk geen behoefte, wel aan practici. We denken aan de onbegrijpelijke om niet- te, spreken van dwazen eisch, dat met name de. gemeente Broek op Langendijk verplicht wordt' ■een gymnastieklokaal te bouwen en te zorgen; voor geschikt terrein, dat minstens een derde; H.A. groot moet worden,' Of de bevolking deze dingen wenschelijk acht, men vraagt er niet naar. Wel moet zij de lasten voor het overgroot© deel dragen. En dat alues gebeurt, terwijl iedereen den mond vol heeft over de onvolprezen democratie. Grooter tegenstelling is haast ondenkbaar. Mr. Ds. Velthoen vertelde daarop van een geval, dat hij zelf heeft meegemaakt, bij de stichting van een chr. Hi.Bj.SI. te Alfen a.d. Rijn De vereeniging werd gewoonweg uit dan "Haag voorgeschreven te zorgen voor een ter rein van minstens "2 Hi.A. en daarop een doel matig gebouw te plaatsen, waarvan opk.de di verse afmetingen door hoogerhand werden be paald, alles ten dienste van het gymnastiek onderwijs/ J Men voelde er bitter weinig vopr, en wachtte, waarop den Haag 'dreigde, als niet voor ter rein met gebouw werd gezorgd, de subsidie gevaar liep. Men kocht een terrein en bouwde, ruim 50 duizend gulden moest besteed worden. Toen alles goed en wel klaar was, kwam uit 'den Haag het bericht, dat als het terrein nog niet was aangekocht en aan den bouw begon nen. men niet behoefde aan te vangen de verplichting daartoe was vervallen: Wie het in dien tijd niet nauw nam miet de voorschriften is er wel bij gevaren. Wat toestanden toch. 0|nze gemeentebestu ren zullen goed doen, den aller-uitersttem ter mijn af te wachtten, voor zij iets ifn deze rich ting doen/ i Die bevolking we hebben daar nu een kijki op gekregen begint wakker te worden an' vraagt zich af, of het opgaat de moeilijk op te brengen offers voor rijk en gemeente zoo tp. besteden. De gemeentebesturen worden al mier voor uitgaven geplaatst, zondier dat zij er iets tegen kunnen doen.' En de burgerij vergete vooral niet, dat het voorstel de gemeenten in1 hooge re klassiein tie brengen, afkomstig is van Gedeputeerden, de Burgemeesters en Wethouders hebban er mets, over te zeggen. Ze mogen ad viseer en, meer niet Allen, die tot regeerén geroepen worden, zul len verstandig doen, rekening te houden mek den geest der bevolking. !Het was een leerzame avond, dien het be stuur van de Ch. H|. Kiesv. den bezoekers heeft bereid/ i BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond is alhier een afdeelïng der S.D.A.P. opgericht met aanvankelijk 11 leden. Deze vraag is op zichzelf beschouwd al héél onschuldig. Er kon een vacature zijn, maar dan was er toch een loco-burgemeester. Broek hééft een burgemeester. Dit is dus :1e man die het gezag der Kroon in onze gemeen te vertegenwoordigt. Hij heeft gezag; dit is ,nog héél Letb anders dan macht; dit is veel meer dan nfacht1djt is een hooge geestelijke waarde. Dit gezag daalt gon hem te bewerken. „Nu moeten we aan 'onze wraak denken, Ru- dolf!" zei Amanida. „Vóór alles moeten wij dien man op het spoor zien te komen, en zoodra ons dat gelukt zal zijn, moeten wij hem tred voor tred volgen, als zijn 'schaduw, tot we beten waar hij woont. Is ons ook dat laatste bekóni'd, dan moeten wij op deze óf gene wijze, die geheel va njde omstandigheden zal afhangen, ons toe gang tot zijn woning verschaffen, daar de ver schillende meubelstukken onderzoeken en onze pa pieren terugnemen. "Wil je mij blindelings ge hoorzamen B.udolf „Natuurlijk." „Goed, luister dan: Ik weet zeker, dat Jean Soli va zoo luidt de ware naam van ortzen baron - omgang moet hebben met, den vader van Marie Armand. We dienen oms derhalve, om Jean Soliva op te sporen, In een hinderlaag de leggen bij Courbevoie, in de nabijheid van de fabriek, of te Parijs in de rue Murillo. Vroeg of laat zal die Soliva zich wól 'bij zijn medeplichtige voegen en zoodra dat gebeurt, zijn wij reeds een heel eind op iden 'goeden weg. Je moet dfan wach ten tot Soliva den millionair verlaat en naar huis gaat, of wel je moet, als je Soliva niet te zien krijgt, de gangen van Paul Armand blijven na gaan, die allicht zijn handlanger eens gaat op zoeken. Je hebt derhalve of Soliva of Armand' te volgen. Bedenk, dat van onze slimheid onze redding en onze wraak afhankelijk zijn! Hebt ge de schadevergoeding van die Spoorwegmaatschap pij al gekregen?"

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4