Geweidigi Brand ll Stemmingsbeeld m» Groenten land Groote brand te Amsterdam H-edijn, Maandag 11 Februari is het sibs/issb koud. Vanmorgen op straat werid me gevraagd, hoeveel graden het wel gevroren had. 'k Schat te omstreeks 18 gr., een mjain van de transport verzekerde, terwijl hij bont en blauw zag, met de voeten stampte en miet de armj»n „beukte" „Wjat 18 gr vanmorgen omr 8 uur waren hef 23 graden." 't Is me waarlijk onbekend, of de thermome ter diien abnormaal lagein stand heeft bereikt. Ter veiling stonden vanmorgen Keet wat mgrv- scnen om den warmen kachel; ze hadden den tijd. De bouwers en ook de kooplui hadden ©en „lappertjesdag." Koolaanvoer was er niet, het zou bij deze temperatuur niet mogelijk zijn, 't goed onbevroren in- den wagen te krijgen. En- was -een wagon al vorstvrij .geladen, voor deze onz; frontieren is gepasseerd, ziou de inhoud een ijsklomp zijn. De vaarten zijjn gestremd,- de schippers konden -dezen morgen niet va ren. Die ijsroeiers hebben het blijkbaar te bar bevonden, ze rijn thuis gebleven, ook de vaart van de veiling -naar de laadplaats is dicht ge-, bleven. Geen bouwer -denkt er aan, -de bont- idieur te openen, teneinde kool af te leveren, 't' 1* gewoonweg ondoenlijk. Reeds Zondagavond was zoowat ieder in de weer. pm de pootaardappelen te verzorgen, kool af te lekken; de petroleumkachels bran den dag en nacht, teneinde de vorst buiteti! de schuren te houden. En zoo werd er vanmorgen ter veiling een praatje gemaakt. Een paar bejaarde bouwers haalden herinneringen op van den barren win ter van 1890'91; toen laadde man de kool te Heerhugowaard. Met paard en wagen reed men over de ringslopt. Men herinnerde zich 't geval, dat een span paarden met een volldn wagen kool achter zich, op het ijs op hol slo,eg. Het kwam best af. Drommels nog toe, het is toch wel bar ge weest vannacht. 'k Drink een kop koffie, en d'r drijft een staafje ijs in; bevroren melk. De kachel staat' roodgloeiend, de ijsbloemen op de ram!en ont dooien niet. De volksmond zegt: strenge h-aerete negeeren niet lang. 'k Hoop van harte, dat de strenge winter-madame; -die vorst heet, spoedig -opdoekt. Het is aan alle zijden lastig. D-e kool- afzet stokt, de1 schippers zijn werkeloos. Neen, deze temperatuur is zelfs voor ons kou-mininend 'G-roentenLaüid niet gew-enscht. Een minder aangenaam gevolg vain de vorst .is bet verschijnsel, dat geregeld in zulke ge vallen voorkomt, nl. -een tekort aan wagons. Enkele dagen deed zich dit tekort pijtilijk ge voelen, vele bouwers kond-en eerst Zaterdag 't goed afleveren, dat r-eeds Donderdag was ver kochc. Force majeure, niets aan t-e doen. Hei- is bepaald een uitkomst, dat de beide groote Lang-edijk-er veilingen zoo, uitnemend geouti- 1-eerd zijn; een massa goed kan onder de over kapping worden gebracht. De groote ruimte te Noordscharwou-d-e zal nu ook erg van pas ge komen zijn. Al brengt de strenge kou-de veel ongemak m-e,e, aan 'de andere zijde is het ztee-r verheugend, dat de koolprijzen in de vorige week stevig omhoog zijn gegaan. Alle soorten konden -een: mooie avans boeken. De prijzen voor rood en wit zijn reeds goed en m-et de gels kool is het gelukkig ook veel beter gew-ord-en. Kom aan, dat geeft een burger moed. Aan de owerhouderij was tot voor een week nog maar weinig verdiend, wie een balans op maakte miet 1 Februari en die vergeleek met: 1 D-ec. zou tot die slotsom zijn gekomen ver gokt. En wie verspeelt nu graag? Op éénmaal is er verandering gekomen. De voorraden schij nen elders sterk verminderd te zijn en daar-; van moeten onze bouwers en kooplui 't hebb-eln. Tol op heden schijnt er aan den koolhandel maar zeer weinig te zijn verdiend. Men klaagt over ongekend scherpe concurrentie, de afne- ncmers spelen de leveranciers tegen elkaar uit. Bij een stabiele markt, als we gedurende Janu ari hebben gehad, is er dan zoo, goed als niets te verdienen Ook de koopman moet het hebben van een grage, oploopende markt. Waarheden als koeien, zal men zteggen; dit is ook zoo, doch- dezulken worden het allereerst vergeten. Dat h-et in -den handel scherp toegaat, bewijst wed de landelijke actie, om t-e komen tot -een zwar te 'ijst'. Er is een organisatie opgericht „De Sur,post" geheeten, die zich ten doel stelt de loden te waarschuwen voor gevaarlijke elemen ten in den aardappel-, groenten- en fruithandel. B,ekende groothandelaren heb)b-en in deze or ganisatie de leiding in handen Men heeft zich in onze streken in dein ]aat- slen tijd vaak afgevraagd, hoe is het toch mo- g-eiijk, dat prijsverhooging van groenten bij de meest gunstige weersgesteldheid uitblijft. Gun stiger omstandigheden als we in Januari -en tot hdden in Februari hadden voor het stapel product zullen wel zeldzaam blijven. Een tem peratuur geregeld om of onder het vriespunt, slechts een enkele dag t-e koud Voor verzieln- ding. Andere jaren reageerden die gro-ent-eprij- ztn reeds op "het neerdalen van sneeuwvlokken, dit jaar ligt -er aT ongeveer vier weken ijs in slöoten en kanalen, hebben we metsrmalelri den last van sneeuw en ij zei ondervonden, en toch bleef de groenteprijs vrijwel op dezelfde hoogte Of -er tot op heden voldoende voorraad was, laat zich niet zoo; gemakkelijk beoordeelem. Wel heeft het mijn opmerkzaamheid getrokklen, idat de Nederlandsche consulaire ambtenaren, in Duitschla-nd gestationneerd, o;ver het econo mische leven aldaar zeer ongunstig rappoorte-e- -ren. Enkele girepen wil ik doen, genomen uit het ambtelijk orgaan „Handelsberichten". De Consul van Litb -te Duisburg bericht een geleidelijke achteruitgang van den eco-nomischien toestand in zijn ressort. De gevolgen van den loon strijd doen zich steeds gevoelen en komen lot ui ting in -de vermin-derde koopkracht dér bevol king. Het aantal werkloozen vermeerdert, biet aantal faillissementen dito. Des Vice-Consuls Wanke bericht (te Bentheim gestationeerd) is nog pessimistischer. Gedurende Janttari '29 is de toestand -daar nog verslecht. De werktijd in -de textielfabrieken bedraagt alge meen slechts 32 urien per -week. D|e enkele fa brieken, -die nog Voldoende op-drachten 'haddén, gaan bijna allen tot werktijdbeperking over. lu Noord-Duitschland, te Flensburg is het' niet beter, E:aar is meer werkloosheid als in voorgaan de jaren ooit het geval Iwas. De Neierlanidschje Consul Hansen bericht, dat dit geen seizoemv-er- schijrsei is, maar -dat dit stellig verband houdt met -;*n slechter wordende conjunctuur. Uit Hannover, Maagdenburg en "Weimar luiden de ambtelijke berichten eveneens ongunstig. Hier uit zal men wel mogen opmakeln, dat de alge meen© gedrukte economische toestanden in ons heofdafzetgebied ten deele dé prijsbepaling van onze producten hebben beïnvloed. De enorme lasten, waaronder Duitsöhland we gens 't verliezen van den oorlog gebukt gaat, werken funest op den gang van het bedrijfsleven. '4Is nu eenmaal zoo, dat de Welvaart' van "t eene rand moeiliju in stauid is te honden, als het in andere landen uiet Wil. Van buitengewoon be lang, ook voor ons laud, is -de conferentie, die thans te Parijs wordt- gehouden tot liquidatie van den oorlog. Moqge -dez elei des jjat een goed' re sultaat, ook ons Groen tenia ui heeft daar groo? belang bij. -huis aan de sjoelbak. K-ent' ge onschuldiger, ge paster, edeler tijdverdrijf en vermaak dan sjoelen Daar kan nu letterlijk iedereen aan mee doen., Je betaalt een kwartje en je hebt een kansje op- 'n reuzen-mokka- of roomtaartde appelen zijn te duur. Daar hebben -'e confiseurs voor gezorgd, niet Voor de duurte der appelen, maar voor die streeling d-er tong en van 't gehemelte. We zijin er niet zeker Van of er nog een vroolijke keuken komt. Te St. Pancras had -die zèer veel succes. - Of de vroolijke keuken nü past bij de meer steni- j mige Broeker bevolking 'vraagt ge. We antwoor den, we zijn alles op zijn tijdstemmig als 't we zen moet, en vroolijk als zulks pas geeft; precies als de inwoners van St. Piancras. 1 Denkt nu .allen om de kleinigheden. Den 28st.en bazarron we ook, den lsten Maart -doen we bet dunnetjes over. 'Ieder doe zij'n best, en in den, 1 geest hooren we 'de Broeker hoeren al op hun pis ton, bugel, trombone- blazen, en'slaan op. groote en kleine trom. 1 Binnenland HET ONTWERPbZIEKTEWFIT Te Utrecht werd een protestvergad-ering gehou- den door het Nederlandsch Verhoud van Zieken- kassen ter bespreking Van het ontwerp tot wijzi- ging van de Z-iekteiwet. De Christelijke Nationale i Werkmansbond Iwerkt aan -deze zeer idruk be- - zochte bijeenkomst mede. De voorzitter van eerstgenoemde organisatie, de heer H. Neuteboom, verklaarde, -dat moment-eel ihet vooruitzicht voor de ziekenkassen Jrritieker is dan ooit te voren. Werd bij het eerste ontwerp-Slot-e- maker de Bruine iaan de kassen een groote plaats ingeruimd, het ontwerp van December j.l. sloeg J aan alle hoop den bodem in. Alleen een massale actie zou nog eenig resultaat kunnen geven. Het j Verbond deed -daarop een beroep op alle zieken- I kassen, waarop van vele -zijden steun werd toe liet tramverkeer was circa half 10 hersteld. M-öt greote moeite konden de tramrails van de ijslaag "bevrijd worden. De waarn. burgemeester gaf door zijne aan wezigheid blijk van belangstelling. Vermelden wij nog, dat dit de tweede maal is, 'dat h et gebouw een prooi der vlammen w-erd. In 'den namiddag van 29 Augustus 1902"brand de het gebouw eveneens af. Door den secretaris, den -heer F. J. Kuyer, /werd vervolgens voorlezing gedaan van ©en groot aantal adhaesiebetuigingen met -'de te voeren ac ties; o.a verklaarden niet minder -dan 181 burge- j meestérs in ons land, dat zij het geheel -eens waren met een aan de T|wieede Kamer te zeriden adires, w-aarin voor behoud der ziekenkassen wordt ge pleit. i'N. i j Ter vergadering bleken, volgens raming Vaii I den secretaris 359.000 man vertegenwoordigd, zoo- j dat de belangstelling verbazingwekkend kon wor den genoemd. -. f - - T»1 van sprekers voerden achtereenvolgens het (woord, waarna tenslotte eenige moties Werden aangenomen, fw-.i. op handhaving der bestaande kassen met klem werd aangedrongen. Per Telefoon Plaatselijk Nle&sres BROEK OP LANGENDIJK- DIE BAZAR Welhaast breekt de langverbeide (dag dier ope ning van het 'groote Bazar-gebeuren aan. Op -den 27 Februari des jaars '29 zal ide offieieele plech tigheid staan te gebeuren eerewij'h, vrees ik, daar blijven iwe koud van, want dat kost centen. Fn 't gaat er niet om, eenten te verte|aren, oi neen,. Burgers en Burgeressen var. Lalngenidijk én omge ving "het do-el is, op de meest aangename wijzie, met vroolijk gebaar en ónder veel jolijt -een aan val te doen op uwes duiten. We komen er open en rond Voor uit. Dus kunt ge ons mets verwijter. Om u pp de leukste manier, bij de neus té nemen, moet ge niet alleen uw- beurs, doch ook uw tijd idisponibel stellen. Z-ie we dioe-n 't zoo. We vragen eerst, geschen ken. Een heel eboel. Groote en kleine dinger. We 'hebben heusóh nog lang niet genoeg. Want1 hoe zullen we u, jonge -dame, met goed fatsoen- latai „grabbeltonnen", "indien we ;over geen vol doende flaconnetjes odeur of parfum, -doozen zeep, luxe post, prachtbriefkaarten met paartjes er op in de maneschijn -beschikken Dus, jougedames, zorgt er nu voor, dat we rog een paar boeiers vol van dat' gerei krijgen. Die j vaart is wel dicht, maar dat is minderwe requi- reeren een Fordje. Niet alleen de jonge dames verzoeken we aan de genoemde voorwerpen en vloeistoffen de noo- dige aandacht te willen schenken, we zijn zooi vrij de heeren handelaren in galanteriewaren te wijzen op de zeldzaam gunstige gelegenheid, zich jegens de bazar uiterst galant te gedragen ide heeren snapper 't wel. Er de heeren coiffeurs, die hebben een appart-e stand op onze bazar, een gemeenschappelijke. Zp zenden in gee'n gil-ette apparaat; als ze -dit lezen, willen we d'r lui gezichten wel eens zien, neen, ©en paar maandabonnementen, recht gevfen-i op vrij scheren, 3 maal per week; voor de dames tien vrijbiljett-en om 'n polka-kopje te verkrijgen, (dat is "n strop Heeren, je blijft er mee zit-telnp- hoorl); daarnaast flacons Eau de -Cologiife 3711, )pondu -de riz, etc. etc. Hebben de jonge James mitsgaders de coiffeurs; en de genoemde kooplui voldoende aangebracht,- dan mogen ze mee grabbelen. Voor 'n habbe- krats, 'n kwartje a -een schelling per "grabbel; Winstkans 1 tegen 5 nieten. We schenken prima thee van v. "Nelle, koffie met room, de koffie levert do firma Kroon uit Alkmaar, ide room de melkboeren van Broek. De kruideniers -do-en oo"k wat, ze presenteeren wafelen. Maar de bazar-commissie strijkt -ie spie op. Dat is nog maar de grabbelton. Maar -denk' nu AMSTERDAM, V.D. 12 Februari. Een Een agent van politie, die hedenmorgen half z-es een ronde deed in die Amsfelstraat, zag uit' een paar bovenramen van het Theater „Flora"' rook komen. Hij heeft den nachtwaker, dié geregeld in h-et gebouw de ronde dieted, ge zocht. Hij vond hem slapende in de vestibule. Het bleek toen, -dat het midden in het giefbo.uw' ir-eed sflink brandde. Inmiddels was de brand weer gealarmeerd en to-en de eerste motorspuit' d-e Amsfelstraat inreed, sloegen de vlammen fel uit d-e deuren, die als nooddeuren zijn aange wezen. Ook uit een paar hoog-er gelegen ven sters sloegen reeds de vlammen. Dadelijk werd' geesind „Groote brand" en in minder dan geeln tijd kwamen de brandweerwagens opdagen. Reeds -dadelijk was t-e zien, dat het gebouw niet meer te reiden was. Uit alle ramen ien deuren loeiden de vlammen. Slang op slang werd uit gerold, waardoor een enorme watermassa in' de vuurzee werd geworpen. O-ok aan de ach terzijde, gelegen aan de Hieepeïigracht, werden' de motorspuiten in actie gesteld. Door het mu seum van W. Houthuijzen en het huis van no taris Blank weid-en slangen gelegd. Het vuur was daarmede door den brandweer geheel in gesloten, zoodat na ongeveer 1 uur werken wiel geconstateerd kon worden, dat de omliggende gebouwen en ook bet naastgelegen Centraal Theater en het gebouw van de Amsterdamse he Bank geen gevaar liepen-. Inmiddels loeiden de' vlammen in het gebouw geweldig. Verstikkende rookwolken joegen over het Rembrandtplein. De koppelingen der slangen vroren vast -eti werden met fakkels ontdooid. De brandweer lieden waren geheel met ijs biedlefkt, maar des ondanks vpierden zij de straalpijpen. H-et vuur verminderde spoedig aan d-e zjjde van het too- neel. doordat de brandweer d-e sproei-installatiie ir. werking had kunnen stellen-. Dit watergor dijn droop langs h-e-t brandscherm en he-eft zoo doende het tooneel zelf beschermd en heeft 't tooneel weinig brandschade gekregen. Omstreeks 8 uur waren de vlammen buiten niet m-eer zichtbaar. De inhoud van het theater is schoon opge brand en houdt de brandweer d-e rookende puinhoopen nat, waarmede de geheels dag wel gemoeid zal zijn. HET STADHUIS EN DRIE AANGRENZENDE; GEBOUWEN EEN PROOI DER VLAMMEN. DE FELLE VOSTE BEMOEILIJKT TEN ZEERSTE HET BLUSSCHINGSWERK AMSTERDAM (V.D.) 12 Februari. - Toen Toen de nachtwaker hedenmorgen omstreeks half 5 de -ronde deed door het Stadhuis te Lei-' den, ontdekte hij in een vertrek gelegein ia het nevengebouw, boven de af-deehng Burg. Stand, brand. Onmiddellijk alarmeerde hij de politie en keerde -naar -den brand terug om te trachten het vuur te blusschen. Dosor den rook werd hij bewusteloos en toen later de brandweer arri veerde, moest hij worden weggedragen. Het vuur greep zeer snel om zich heen, aan gewakkerd door den feilen Oostenwind. In een oogenblik sloeg het vuur over van het eene op het andere vertrek ien- weinige minutlen later werd ook het Stadhuis aangetast. Met greo-te kfracht woedde het vuur en toen de brandweer met 2 motorspuiten op de plaats dies onheils arriveerde, stond ook bet eeuwen oude Stadhuis in lichtelaaie. Bij de felle kou-d-e, Ide thermometer stond op 15 graden Celsius vorst, had d-e brandweer een zeer moeilijke taak ten zag zoo spoedig in, dat zij zonder assistentie het vuur niet meester kon word-ern. Assistentie werd verzocht van alle brandweercorpsen in den omtrek. Dien Haag arriveerde spoedig met 2 zwar-g motorspuit-en. Voorschoten en Oegstgeest en andere gem-eent-en verschenen zelfs met min' of meer verouderd materiaal. De Haagsche brandweer kon -aanvankelijk" niets uitrichten, daar de motoren bevroren waren. Alvorens zij water kon geven, was hier mede een uur gemoeid. Het was bij de-ze Lage temperatuur voor de brandweerlieden bijna niet mogelijk het blus- schingswerk te verrichten. Ondanks de groote vuurzee, die d-e brand vormde, bevroor het wa ter bijna onmiddellijk. Die brand dreigde steeds een grooteren om vang aan t-e nemen. Het duurde niet laag of de aan het Stadhuis grenzende conciërgewoning stond ook in lichtelaaie en kort daarop had ook' h-et perceel van die Firma Goddijn en Ba ij er vlam gevat. 1 Hoog laaiden de vlammen op en viel er wei nig m-eer aan blusschen te denken. De brandweer besloot dan ook zich te beper ken tot het beschermen van de aangrenzende gebouwen. Reeds dit was op zichzelf e©n moei lijke taak, idaar zelfs de daklijsten van de per- oeelen aan de overzijde der straat vlam vatten. D-e omliggende gebouwen weiden op last van ide brandweer ontruimd. Na verloop van enkele uren was het Stadhuis totaal uitgebrand. De hooge toren stortte te gen half zes in. Wanneer een zoldering het b-egaf joeg een vonkenregen over de- omgeving. Met groote moeite konden nieuwe uitbreidin gen vann den brand worden voorkomen. Van het Stadhuis is niets gespaard. T-egen half 8 stonden alleen nog de mureïi overeind. Slechts eenige vrijwel waardelooze boeken en een geteekend portret van dien oud-burgemees ter -de Gijselaar zijn gered. Van h-et twee verdiepingen hooge gebouw muet zijn prachtigen gevel en bordies, is niets dan een puinhoop overgebleven-. Alleen de- kal-e mu iten zijn blijven staan. Alles was verzekerd. Biehalve het Stadhuis, zijn het nevengebouw, waarin ide Blurg. Stand was ondergebracht, de conciërgewoning en het pand vaim de Fa. God- Idijn -en Baijer een prooi der vlammen geworden. Alle bewoners konden tijdig gewaarschuwd word-en. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. D-e toestand van den nachtwaker is niet ern stig. Verschillende autoriteiten waren op de plaats des pnheils tegenwoo-jndig. UIT DiEJ RAIHO-BLfAD|ENi 9 Februari 1929. .,RADIO-EXPRES" opent m-et een artikel over „Hoogfrequente Radio-Distributie". Verier treffen wij een bijdrage aan over -ie historie van de trans-atlantische radio-telegrafie, terwijl de verschillende vervolgartikelen worden voortgezet,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3