Vallers en Kankerstruiken De koude Plaatselijk Nieuws „HERCULES" VAN OUDKARSPEL, EN DE TURNKRING DORDRECHT EN OMSTREKEN." VERTEGENWOORDIGERS VAN „HERCULES" VE RTEGEN WCORDIGE RS VAN „DORDRECHT EN OMSTREKEN" Morgen zullen deze twee groepen elkander bekampen in vreedzamen strijd. De heer K. Bloot, de leider van de 200 wer kende leden tellende Vïreeniging Hercules" en de dames-gyirinastiekvereeniging „HygLéa" zag op z'ijn reizen geweldig veel, ontmoette ver tegenwoordigers van den Turnkring „Dor drecht" en om band te houden tusschen de Turnkringen onderling, werd een onderlinge: wedstrijd in uitzicht gesteld. Deze heeft nu morgen plaats in 'die tooneelzaal van den heer, J. de Bakkier. Onze darde kampioen van' Ne derland, de directeur zelf, werkt mede en de algeheele leiding rust op de schouders van dijn heer A. Ootjers. U Het programma luidt als volgt 's Morgans# 10.00-t-10.30 Vrije oefeningen. 10.30—11J15 Paa rid springen. I Pauze. 'sMiddags. 1.15— Openingsopmarsch. Openingswoord 1.30—2.15 Paard Volt. 2.15—3.00 Brug. 3.00—3.45 Riek. 3.45—4.30 Ringen. 5.00Prijsuitreiking. 7.00Groot Bal Mogen onze sportvrienden en het publiek hunne belangstelling weten te verdoelen. tus schen de gymnastiek en de ijssport. ZUIDSCHARWOUDE. De uitslag van iden door ..Op Maat" gehou den ouderlingen wedstrijd in het kolver was 1. J. Reijne 169 pt. 2. W. Kostelijk 158 pt. 3. K. Kout 155 pt. 4. J. Zijp 154 pt. 5. J,. de Geus 151 pit. P. Kooij 149 pt. P. Boon 144. pt. P. Langedijk 141 pt. Serieprijs K. de Boer Kz. 56 pt. ZUIDSCHARWOUDE. Nt; het ijs in de slooten het de jeugd gemak kelijk maakt het veld in te gaan ondervinden de bollenkweekers daarvan vaak last. Er wordt over de akkers geloopen, waar de bloembollen reeds met een klein steeltje boven dën grond! tuitsteken. Dat daardoor schade wordt aange richt, is duidelijk. We hoorden daarover bloem bollenkweekers klagen. Verwacht mag worden dat de ouders, nu zij het bovenstaande weten, bun kinderen op het verkeerde zullen wijz|e!n. BROEK OP LANGENDIJK. Naar wij vernemen wens'cht het IJscIubbe- stuur hier ter plaatse, Maandag a.s. met een in- teekenlij'st bij de burgerij rond te gaan, om ge den in te zamelen en dezfe Dinsdag a.s. ia nature te doen verrijden voor de arme men- schen in het Idorp. Wij kunnen niet anders dan deze goede ge dachte van het IJsclubbestuur ten zeerste toe juichen en we vertrouwen dat de harten len beur zen onzer ingezetenen ia ruime matte geopend' zullen worden voor dit doel. OUDKARSPEL. Het bestuur van het Nutsdepartement alhier heeft voor de buitengewone vergadering op Dinsdag 19 Februari, beslag weten te leggen op den alom in den lande bekenden Willem van Cappellen. r Zij, die in het vorige seizoen zijn optreden m'edemaakten, weten uit ondervinding dat eeln echte kunstavond staat te wachten. En zij, die toen met aanwezig waren, kunnen eventetens genieten van het moois, dat Willem van Cap-, pelen biedt, door Dinsdagavond naar de too neelzaal van den heer Vis te Oudkarspel tie gwan. Aanvang half acht. Ehtrée niet-leden 50 cï. ZUIDSCHARWOUDE. DEMONSTRATIE-AVOND DOOR DE FA. 'RINGERS. Op uitnoodiging van het Bestuur der Vrou wenclub Onder Ons' te Zuid schar wou de, word Donderdagavond dbor de Firma Ringers, Fabrikante van Chocolade en Bbnbons te Alk maar. een demonstratie gegeven van "de fabri cage in haar fabrieken. Te ruim half acht, opent de Presidente, Me vr. C. de Bber—Berkhout deze bijeenkomst vlie in de zaal van den heer Kramer plaats had em heet de atanwezige dames, leen 70- tal hartelijk welkom. Het verheugt spreekster, dat bijna alle dames aanwezig zijn, aan wie 'n uitnoodiging is gezonden, en gehoor hebben gegeven aan den oproep om de zén tweede*! demonstratie-avond bij te wonen. Inzonderheid heet spreekster welkom den hr. Ringers en zegt hem dank voor de welwillend heid dezen avond te geven. Ook de Piers, die op verzoek aanwezig is, wprdt voor hare te genwoordigheid dank gebracht. Hierna wordt het woord verleend aaii den' heer Ringers, directeur der Firma Ringers, die een woord van dank richt aan het bestuur„ docr de Firma Ringers in de gelegenheid te stellen hedenavond een en ander te kunnen mededeelen over de cacao- en chocolade-indus trie in het algemeen en in het bedrijf der Firma Ringers in het bijzonder en tevens door eelt film de fabrieken te Rotterdam' en te Alkmaar te kunnen laten zien. Spreker wijst er op, dat de genoemde indus trie een der voornaamste takken der nationale industrie voor consumptie-artikelen is. Duizenden verdienen in dezen tak van nij verheid rechtstreeks of zijdelinks hun brood. 'Daj de Nederlandsche cacao-industrie een be langrijke jjlapts inneemt ten aanzien van de andere landen, blijkt wel, dat in 1926 het ge bruik 'van cacaoboonen in Amerika bedroeg 80 millioen kilo, in Duitschland 60, in Enge land 57, in Nederland 44 en in Frankrijk 43.5. Nederland als no. 4 neemt dus wel een voor name plaats in. De genoemde industrie omvat drie verschil lende bedrijven, nl. de fabricatie van cacaobo ter en cacaopoeder, de fabricage van chocolade len die van chocoladehonbons. In de meeste fabrieken in ons land efetn U vijftigtal zijn deze bedrijven gecombineerd. Vervolgens geeft spr. een duidelijk overzicht 'omtrent het verloop der cultuur, vanaf het ont dekken der cacaoiboonen. Voorts geeft hij een kleine omschrijving der cacao.planten, terwijl 'tot slot de groei en bloei der Ringêrsfabrieklen' gedurende haar bestaan wordt uiteengezet. Met aandacht werd dieze inleiding gevolgd,, waarna werd overgegaan tot het vertoonen van de film. die uit drie acten bestond. Mocht gedurende de eerste actie een klein de fect aan het filmapparaat eenig oponthoud ver oorzaken, de twee laatste acten Nconden vlot worden afgedraaid. Dc film geeft een duidelijk beeld der Ringers fabriïken in volle werking. Zeer duidelijke op namen van de meest ingewikkelde machines' houden de aandacht gespannen. In afwijking met de vele andere bedrijfsfilms is in deze film een aardige scenario verwerkt. Twee jongedames, dol op bonbons, besluiten als paakmeisjes in dienst te treden bij de Fa. Ringers, opdat zij dan volop hun hart zullen' kunnen ophalen aan de heerlijke bonbons. Omtrent het verloop van hun dienstbetrekking vertellen ons de andere acten. Gedurende de pauzes, wordt den aanwezigen een kop heerlijke Ringers cacao aangeboden, terwijl voor afwisseling diverse soorten bon bons ter kennismaking worden gepresenteerd. Aan het slot dankte de heer Ringers de aan wezigen voor het aandachtig gehoor en hoopt dat deze avond ertoe zal bijdragen, 'dat het' merk Ringers" voortaan door allen gevraagd zal wonden. De presidente dankte de aanwezige damjes voor hare opkomst, en richt een woord van hartelijken 'dank aan den heer Ringers voor dezen mooien. en jnteressantetn avond, en aan de vertegenwoordigers van de Pers, waarna dc bijeenkomst wordt gesloten. Vermelden wij nog, dat de verschillende pro ducten werden getoond, die bij de verwerking der cacaobonnen worden verkregen, waarbij door den heer Ringers op duidelijke wijze de' vele vragen, hem gesteld, worden beantwoord. BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot W. Blok behaalde voor schoonrijden paren te Akersloot 14 Febr. met mevr. KoemanLeegwater uit Wognum den: 2en prijs met 577 punten. v. De vraag is nu: „Hoe ontsmet men?" Voor het ontsmetten van het zaad heeft men droge en nattie ontsmettingsmiddelen. Volgens de .onderzoekingen van Wagen Lager» is een nat ontsmettingsmiddel meer afdoen i, om dat het „inniger" werkt. Als een van "de bekende „natte" middelen kan Germisan worden genoemd. In 1925'26 werd door mij 1 Kg. zaad ont smet in een oplossing "van 15 Gr. Germisan op 3 L. water, terwijl 't zaad hierin 2 uur bleef. Wel was 't zaad érg geweekt, maar dit kan toch wel goed, als de grond bij 't zaaien maar voldoende vochtig is. In 1927 werd bij vroeg uitzaaien geen last, ondervonden. Ongeveer 0 Maart kwam er een krappe Oostenwind, welke voor 'tl zaal, door 't uitdrogen van den grond, nadeelig moest zijn. Het zaad kwam 'datr ook dunner op en het Oer-, misan kreeg de schuil De schuld lag echter niet. aan 't middel, maar bij gebrek aan vocht in het zaaibed. De verhouding is echter geheel anljers gewor den. Thans gebruikt men voor 1 Kg_ zaal 3 L. oplossing. (Dit is 7.5 Kg. germisan in water goed oplossen). Daarin wordt 't zaad een half uur ondergedompeld (in 'het zakje waarin 't be waard wordt). Daarna rw.ordt 't terstond in 't zand gedaan, daarmee goed vermengd en "t is gereed voor 'de zaai. Gewaarschuwd moet echter wprien, om voor zichtig te zijn, want Germisan is giftig- Om zekr tee zijn van ene goede behandeling stel ik mij voor 't ontsmetten van 't zaad in Maart zelf te doen door tusschenkomst van de tuinbouworganisaties te Noordscharwoude en hier desnoods ook te Zuidscharwoude en Broek op Langendijk. Nadere publiciteit kan dan worden gedaan op welke uren en dagen. Ook kan men 't zaad „droog" ontsmetten. Een droog middel is Tutan. Meer bekend is echter Uspulun (waarvan ook een nat-ontsmetter bestaat). Voor 't ontsmetten gebruike men echter droog Uspulun. Voor- 1 pond zaad heeft men 4.5 G uspulun noodig. Men gebruikt een flinke cacaobus, die ongevieer half vol moet zijn met zaad. Dan voegt men de uspulun hieraan toe. Eenige minuten flink schudden, waarbij men op moet passen voor 't stuiven, want het stuift erg en uspulun is ook zeer giftig. Bij het openen ziet men dat ieder zaadje om- gev'en is door een dun geel laagje poeder (uspu- lum). v Deze behandeling kan reeds een .tijd voor de zaai worden toegepast, omdat het middel pas begint te wei-ken, als het met 't vocht van derr grond in aanraking komt. Van de werking v;an uspulun zijd ook wel resultaten bekend, hoewel de proeven hiermede genomen, minder talrijk zijn dan die met Ger misan. In 1927 werd door 5 personen hiermede een proef genomen. jBij 4 kwamen er geen vollers voor, terwijl bij één duidelijk verschillen ten ""gunste van uspulun vielen waar te nemen. In 1928 werd het middel toegepast door de heeren W. en K. Wagenaar. Bij den eerste vér- toonde 't niet ontsmette 1)0 pCt. vallers en 't ontsmette 3540 pet. De goed gebleven plantfen waren flink gegroeid. Bij den tweede Iwps het re sultaat: niet-ontsmet 92 pCt. gevallen, ontsmet 3035 pCit. met een goed gewas. Een. ander streven is 't kweeken van onvat bare soorten. Ook in deze richting zouden dus proeven kunnen worden genomen. De proeftuin heeft in '28 een poging aangewend, die echter mislukte. Verder moet ook rekening worden gehouidlen met de weersinvloeden. Men moet voorzichtig zijn de planten uit te zetten na overvloedige regens. Ook moet men geen planten, die vandaag zijn geplukt, overhouden tot morgen of overmorgen. Een groot verschil leverden bij een bouwer in 1928 ook de planten, die in den voormiddag en in den namiddag zijn geplant. De eersten krijgen dan de zon, wtanneer die 't sterkst schijnt, worden daardoor slap en hebben te veel te strijden om aan den slag te komen. Een andere vraag is deze: Bij iemand vertoonden de zetkoolen verkleur de stengels, en kwam de gedachte haar voren, of dit misschien op de Plhomabesmetting zou wijzen. Een onderzoek te Wageningen gaf als resul taat: 'wij meenen van niet. Thans is zaad ter onderzoek opgezonden, aut zal worden uitgezaaid, zoadat hiervan aanstonds wel meer zal worden vernomen. Vele raadsels blijven nog over. Bij 't véle dat door onderzoekngen sii komen vast te staan, is ook nog veel dat men niet weet. Met klem wal ik dan bok hierop nog wijzen, dat, ook al ontsmet men, toch nog *3e kans be staat, dat 'zich vallers vertonnen. Thans wil ik besluiten én doe dit met den i wtenseh, dat 't ontsmetten algemeen ingang mag I vinden, omdat dair één maand' is neergesabeld,. De kosten zijn gering, en de moeite loonend. In den landbouw wordt 't bietenzaad al behandeld. altijd Moge 't zoover komen, dat ook' in den tuin bouw, de behandeling ipgang vindt; aan is mijn moeite daardoor ruimschoots beloond. Nog dit over de kankerstronken. De oorzaak van dit kwaad is bekend. Een kwaad, dat in de schuren soms zeer snel voort- Vooral zacht Weer is noodlottig. Bij hard weer (vürs't) ondervindt mén hiervan wleinig last, om dat dé temperatuur dan te laag is, en de Phoma daardoor geen gelegenheid "heeft voort te Woe keren. Vroeg, binnengehaalde kool heeft de meeSte last, omdat de maand October en begin Nov. de meest gunstige tijd voor de zwam zijn, om zich te v er men igv uldige n Me*r doet dan ook goed verdachte partijeti zoo iaat mogelijk binnen te halen, (van hoeveel be lang dit is, is dit jaar duidelijk gebleken) of bij v*r'oeg thuishalen de kool op 't erf te leggen, of bfij het opslaam in de schuren, deze veel te luchten. Verder legt men de aangetaste kool (met het oog op besmetting) ohdey 'in den Stapel en aan den buitenkant. In 1927 heeft men proeven in 't klein ge nomen om de voort'werking tegen te gaan, door 't aanWemden van Germisan Uspulun en Kopervitriool 'waarmede de struiken werden ingewreven. Deze middelen bleken echter on bruikbaar en zijn bovendien alle 3 giftig. Het aanwenden van keukenzout leek beter, maai- naar 't schijnt 'zou dit later niet voldoen. Andere middelen waren bloem van zwafel én paraffine. In 19281929 'werden de proeven meer in 't groot voortgezet, waarbij de middelen, die ons ongewenscht voorkwamen, werden weggelaten. Echter werden deze proeven wel wat laat ge nomen, maar wel kaai gezegd, dat 't gebruik van bloem van zwavel ziich niet kwaad laat aanzien. Aan pafaffine is echter wel een bezwaar ver bonden. Worden de struiken in deze vloeistof gedoopt, dan 'worden dez edoor 'een dun laagje (gelijk glazuur) afgesloten. Raakt men dit echter aan 'hetgeen bij 't „omleggen" niet voorkomen kan worden, dan springt 't er af en daarom is dit middel in de praktijk wtel niet best te ge bruiken, Eén middel is echter vergeten, en wel een 5 pOt. caxbolineum-oplossing. Maar hiermede kan evengoed nog eens een proef worden genomen, omdat dit gemakkelijk toe te passen is. Want hiermede heeft men in de eerste plaats rekening te houden: ,,'trmiddel moet pfractisda uitvoerbaar blijven." Een schrijven uit Wageningen bracht' ons de medeieeling, dat de kans heel gering is, dat; 'de boeten de kool in een seizoen besmetten, wan neer 'sjaars te voren daarin „kankerstonken" zijn bewaard. Men zorge er natuurlijk voor, lat de vloeren en lambrizeering goed gereinigd wor- Langs de straat Eigmlijk moet -dit opschrift anders luiden, "t Moe theeten „Lang's het ijs". Wamt ze hadden elkander, zoo 't heette, toevallig ont moet. Hij was op 't Waardje gekomen over de loopplank, die over het ijs was gelegd, kort bij de rolpaal langs den dijk, zij had de sloot gekozen achter de school te Oudkarspel en Was zoo op 't Waardje gekomen. Dat was zoo afgesproken, of beter, dat had zij „hem" geschreven, dan kreeg niemand achterdocht. Nou. en hij had wjel tien keer dat briefje gele zen, verliefd en verlangend als hij was. Ze hadden elkander dan ook dra gevonden. Doch zij ging quasi nog een baantje rijden met een kennisje van haar en hij oefende zich in het schooinrijden. Eien zijd/elings blikje als ze el kaar passeerden, en toen - naast elkaar met sierlijke zwaai en losse bevalligheid het Waardje in de rondte. Men zag hen heel knus naast elkaar een kopje chocolade drinken, waar op hij haar had willen tracteeren, maar toen hij had willen betalen, had zij gezegdj: „Blen je mal, iongem, leit zittie, dat moet ik immers doen!" En hij liet zitten en zij schoof. „Dat was, toch maar een "faine middag weest, gien ien, zat er wat van of hajd 't in de gaten had." „Langs het loopplankje en deur 't riet wa-1 ren Kees en Trijn weer op de daik kommjsn" en hij droeg heel galant haar schaatsen. We zullen 't verliefde paartje niet op zijn wandeling volgen. „Hij" was nog niet thuis en „zij" vond: "t wat leuk „dat-ie nog efkes meeging." Maar in huis mocht-ie niet, wat zoue ze thuis er den wel van zegge! Heel stil 't erf op lefns fluisterend noodigde hij: „Nou, maid, deer efkes. Nou Kees, -- draalde zij, maar volgde toch. L M $S Het drama speelt den volgenden morgen. Moeder had zich even moeten absentseren. „Nou" ziegt moeder, toen ze binnen kwam:,. „moet je deer nou wat van hewwte! Nou vind 'k op 't „huisie" een portemene én öen brieffce, weer op staat: „Ik ben murgen op 't| Waardje." Vader slobbert net een hostie kop kcffie naar binnen en vraagt blazende: „Hofe- veul zit er in?" ,,'k Zei ers kaiken," zegt moeder. „Pfvaif en vaiftig centen, net an. Zeker eed bezopen knul wletest". Hier jó, die benme voor jou" zegt moe der, ten geeft de elf stuivers aan haar jongstién toon. Hiai zie* 't wel uit Z'n laif leite z'n1 portemene terug te halen." „Hai héb 't niet murken, dat-ie uit z'n diezik gleid", z'egt Vader. „Nou, assie komt, ken ie 'm terug kraige" antwoordt moeder. Op 't huisie toch! Maar broer kon z'n mond niet houden en die booze wereld toch! i DE IJSBREKER IN HET NOORDZEE KANAAL. Het Noordzeekanaal moesf voor de vaart rpengemaakt worden. 1 Wat er gebeurde? De zware breker dreunt op de schotsen, wel- xafknappen als borstplaat. In de haven ligt ingevroren een vrachtboot van de „Ne derland" té bunkeren, een kolenschuitje ligt. midden in de havem, onwrikbaar in een ijs korst van 30 c.M. dikte. D'- breker vaart om het schuit je heen en langs de Nederlandbootvermorzelt het ijs onder het gewicht van den romp. Dof beuken schot sen tegen de huid van het vaartuig, maar de, breker geraakt geen oogenblik van de wijs, ma noeuvreert en luistert naar het roer als: ware er geen vlies je ijs te bekefcünen. Na een' half uur is de Coenhaven los, maar de zware schotsen drijven in dit „ijspakhuis" omdat zij geen uitweg vinden. 1 De „IJsbreker I" zet den tocht voort, voor bij de. sleepboot „Pieter" welke verleden week is gezonken en nu onder den wal zit ingevro ren, slechts de verschansing en wat hooger zit' is' nog zichtbaar. Wij passeerenn de Hembrug waar die pont ligt ingevroren, de vaargeul, wel ke Donderdagavond nog open was, is weer dicht, maar de breker vaart ongestoord door. met een kalm gangetje 5—16 mijl enide machine op halve kracht. Hrt Hikt eigenlijk kinderspel, en toch doet de ijsbn?ker nu Wig werk. Had zij in de afgeloopen week een dag verzuimd, dan had het Noordzés- kanaal misschien dicht gezeten. Zeker, ook dan' was de zaak nog niet verloren geweest, want dié breker moet het pas opgeven, als het ijs iaën dikte heeft van een met-er. En zoover is het' lang niet. En de dagelijkscbe „spelevaarten" werken er toe mede, dat het zoover niet komen zal ook. Die koujdo ih Europa, De ftlu ii-wichting van het Kon. Ned. Me-' teorologisch instituut meldt Over geheel Europa, behalve IJsland, Ierland en de Middellandsche Zee schiereilanden, beerscht nog felle koude. Hier stijgt de tempe ratuur iets en daar daalt zij wat, zoodat nu 'de laagste temperatuur 28 gr. C: is 18 gr. F. Munchen voorkwam. Iïi ons land steeg de tem peratuur in het Zuiden en daalde weer in hef Noorden. Er is een kleine aanwijzing, dat mor-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2