Actievergadering v.ROSSEM'* ZEEPAARD IS» Opaten *v«pakk?hc! inzake de salarisregeiing van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in de Provincie Noordholland. Donderdag werd op initiatief van bene oosn missie uit den Raad der gemeente Harenkarspel bovenstaande vergadering belegd in die zaal van „Het Gulden Vlies" van den heer W. Mooij te Alkmaar Aanwezig zijn afgevaardigden van .de volgen de gemeenten: Schoorl, Huizen. Wijde wormer, Sohagen, Ouden dijk, Abbekerk. Ursein, Wognurn, Cadlantsoog, Ziuidscharwpude, Berkhout, Jisp, Grootebroek, Hoogkatspél, O'terleek, Schermerhorn, Monniken dam, Beets, Oudkarspel, Nederhorst den Berg, Twisk, St, Maarten. Hoogwoud, Avenhorn, Kat- woude, Sijbecarspel eri Harenkarspel. Allereerst wordt bet woord gevoerd door den eersten onderteekenaar van de uitnoodigingscircu- laire, den heer J. de Groot, wföthouder van Haren- karspel, die do medeénderteekenaars, n.l. de hee- ren S. J. de Vries en A. Dekker aan de vergade ring voorstelt. Spr. dèélt vervolgens mede, dat door de commissie 118 circulaires verzonden zijn, waarvan het resultaat als volgt is: 29 Raden gaan met le actie accoord, door 26 is de circulaire voor kennisgeving aangenomen, terwijl van de overige 33 nieis Ls vernomen. Vol gens de presentielijst zijn 27 Gemeenteraden ver tegenwoordig!, waarvan 1 aanwezig is, waarvan de stemmen hebben gestaakt. Spr. memoreert, dat deze vergadering een gevolg' is van de circu laire van Ged. Staten, waarin eene nieuwe salaris regeling» 'voor hurgeirisesterssecretarissen eh orit vangers als gevolg van de 10-jarige herziening. Spreker 'wijst er op, dat leze regeling 'eene ver- hooging van f 24Q0 beteekent voor de gemeente Harenkarspel, terwijl vrij pensioen hieraan ver bonden is. Voor twee jaar zijn de salarissen van de ambtenaren te Harenkarspel automatisch verhoogd met flOOO en, stelt spi'. de wrang„Waar is het einde?" Eienpairig heeft de R,aad besloten niet accoord tp gaan met Ged. Staten, levens wordt hu de plicht opgelegd voor premievrij pensioen. Waar thans plichten worden opgelegd, wil Spr. ook rechten. Het ..budget zal 'nu moète'n verhoog.1 On besloot Harenkarspel actie te voeren, van het standpunt uitgaande dat veie gemeenten hetzelfde lot deelen. De heef de Vries stelde voor actie te voeren, hetwelk met 4 stemmen voor en 3 tegen werd aangenomen. De tegenstemmers meenden, dat een eactie toch niet veel 'effect zou sorteeren. Persoonlijk behoorde spr. bij de. minderheid en deelde dezelfde gevoelens, ofschoon spreker even eens tegen de verhooging is. Voorts merkt spg, ..pp, jlatl le -commissie beslo ten heeft de leiding dezer vergadering in han den te stellen van len heer C. Kramer van Zuidspharwoude., die zicli bereid: hééft verklaard deze taak op zich té neriicn. De heer Kramer, -het - woord verkrijgende, deelt mede, dat het hém voor de vergadering niet be kend Was, de leiding in handen te nemen, daar het verzoek hem «enige «ogenblikken van te voren werd gedaan, niettegenstaande aanvaardt spr. 'deze zware taak en. roept Me medewerking der aan wezigen 'in. Spr. meent dat deze actie zoo spon taan tot uiting is gekomen, dat eene zakelijke behandeling t? verwachten is. -Spr. zegt, dat er van deze ««tie misschien niet direct 'resultaat te verwachten is. Ged. Staten doen niet iets, wat zij niet mogen, daar dé salarissen van genoem de functionarissen door genoemd college worden vastgesteld. Spr. meent dat een woord, van pro test zeer zeker op zijn plaats is. Voorts wijst spr. op het feit, dat door alle Ge meenteraden de begrooting voor 1929 reeds eeni- ge maanden terug is vastgesteld, terwijl nu een nieuwe regeling wordt voorgelegd, welke eene tamelijke verhooging van salarissen omvat. Spr. vraagt, waarom deze niet voor de begrooting is voorgesteld. Waar moeten de gemeenten thans het geld vandaan halen, indien hiervoor geen post op de begrooting is uitgetrokken. Het ge volg zal zijn eerie tusschentijdséhe belastiingver- hooging om niet in moeilijkheden te geraken. E.cni- ge actie is thans 'zéker gemotiveerd, ofschoon „Xoodra ik iets nieuws vernomen heb, kom ik het ri zeggen," besloot de schilder, „en al ware het in 't holst van den nacht, mijnheer Ducomin kan altijd bij mij'komen. Tot wederziems!" De schilder stónd op, maakte een kleine buiging en verliet het logement, bij zichzelf mompelend: „Het kari, dunkt me, niet anders: Johanna For - tier, de moeder van George en Lucie, moet in haar eer hersteld worden." X.l. II Tt. spiji vari ai heigeen zijn medeplichtige en handlanger hem gezegd had, was Paul Armand gejaagder dan ooit, en werd hij door eene on ver klaarbaren angst en onrust vervolgd. „Wat heb ik toch te duchten?" vroeg hij zich zelf af. Jo hanna is dood. Amanda Regamy kan alleen op Soliva verstoord zijn, en mij kent ze niet eens! Over acht dagen zal Soliva Frankrijk veriatien hebben. Eigenlijk dreigt idiis nergens oen iar on heil!" Op Maandagmorgen begaf de industrieel zich weder naar zijn fabriek van Courbevoie. Poen hij zijn huis uitkwam, zag. Tri, de straat langs, die geheel leeg iwas, waardoor hij tot bet. besluit kiwam, dat hij niet werd nagegaan. Hierin vergiste Paul Armand zich nochtan-. Te Courbevoie had Rudolf niet. zijn oude plekje tot observatiepost gekozen, maar was hij zijne Spr. zich niet voorstelt, dat God. Stalen tiet j voorstel zullen terugnemen, echter hoopt spr. dat Ged. Staten in het vervolg rekening zullen hou len I met de gemeentelijke financiën en niet iets voor stellen zonder rekening te houden met de medie- j zeggenschap der gemeen ter» dien. Verschillende meeningeu zullen er zijn of de salarissen al dan niet voldoende zijn. Spr. ineemt vervolgens'het ambt van burge meester onder het oog en zegt, dat dit ambt dik wijls over eenige gemeenten wordt waargenomen door een en denzelfden burgemeester. Dok komt het veelvuldig vöor dat het ambt van sècretaris geijktijdig wordt waargenomen, waardoor het sa laris wei voldoende is. Staat echter het ambt van burgemeester alleen, dan geeft spreker volmon dig toe, dat het salaris, gezien de levensomstan digheden, niet toereikend is. Wat betreft de werk zaamheden, beeft spr. -de overtuiging dat dit ambt niet den geheelen mensch vraagt. Ook spr. kan zich niet vereenigen met het recht en de macht van Ged. Staten, dat eene gemeente in -eene hoogere klasse wordt geplaatst dan waarin zij rechtens beaoort. Voorts acht spr. de raadsle den voldoende in staat de ambtenaren te salari- eeren en keut spr. Ged. Staten liet recht niet toe de omstandigheden in de gemeenten te beoordee- Len .hetgeen eene onaangtenamen geest in ie bi trokken gemeenteraden schept. Van groot belang is eene prettige samenwerking tusschen Ged. Sta ten en de Raadscolleges. Voorts memoreert spr. het verloop der l&itste jaren, waarin een advies der Raden op gijif platst uitgedrukt in Haarlem steeds aan de 'ifwfëen is«<gelapt. Spr. hoopt dat de actie in die bane®.zaF worden geleid, de salaris herziening te stuiten opdat bij de nieuwe be grooting een hooger bedrag kan worden uitgetrok ken en ten tweede dat Ged. Statten met adviezen rekening zal houden. Steeds wórdt er gesproken over :de autonomie der gemeenten, welke niet wordt aangetast. Waar is het echter, dat het rechtsgevoel wordt aange tast en ermee gesold wordt. De huidige samen werking van Tred. Staten, aldus spr., is niet de gewenschte en ook niet in het belang van ge meente en provincie. Wat betreft hjet voorge stelde premievrij pensioen is spr. van oordeel, dat hiermede precedenten worden geschept. Het gevolg zal zijn, -dat de lagere ambtenaren het- zefde zullen vragen, hetgeen door de Raden moei lijk geweigerd kan worden," indien zulks niet toe gestaan wordt voor de genoemde functionarissen. Spr. acht deze regeling een verbreken van tra ditie en gewoonten en in strijd met de pensioenwet, waarin is vastgelegd, dat er verhaal op genomen kon wórden, doch volgens de nieuwe regeling moet het toch weer gevolgd worden bij het sa laris. j Spr. betreurt, dat le medewerking van de raden' thans niet grooter is. ALs reden wil spr. hiervoor i aanstippen, dat het tijdstip te kort was, daar de nieuwe regeling einde December is totegezon- den en het advies voor 1 Februari moest wor den ingezonden, Fene andere reden is, dat veel vuldig de geest domineerde van: „het geeft toch niets." Spr. hoopt echter, dat in de toekomst -door Ged Staten meer rekening zal worden gehouden met de autonomie der gemeenten- en dat de raads- meeningeri niet direct op losse schroevfen worden gezet door het eerste het beste besluit van Ged. Staten. Dat hetgeen in deze vergadering ,wordt beslo ten, nu niet direct door dat college gelezen zad worden, doch wellicht in de prul Iemand terecht zal komen, meent spr. toch dat er indirect in het vervolg rekening gehouden zal worden met het prestige der raden. Hierna geeft spr. het woord aan ie vergadering out de verschillende meen in gen te "kunnen ver nemen Qc afgevaardigde vau Oter leek. de heer .He ringa verklaart het eens le zijn met de twee pun ten, genoemd -door den voorz., nml het onge schikte tijdstip (na vaststelling der begrooting), vervolgens dat de vergadering 'zich niet moet lat,en leiden door de gedachte „tiet geeft toch niets". Getracht moet worden, te bereiken, wat er kan en zeer zeker te. trachten, lat de 'invoering der nieuwe regeling niet voor 1930 plaats vindt, al thans niet eerder alvorens -de iwtet op d<e finantieele waarnemingen gaan doen aan den tegenovergie- stelden oever der Seine en -wel in de vreedzame gestalte eens hengelaars. Een huurrijtuig stond een honderdtal schreden van hem verwijderd én wel bij de brug over de Seine, zoodat hij spoedig genoeg aan den anderen kant zou "kunnen wezfen, als dat moedig mocht. ::;jn. We zullen Dueemin rustig laten hengelen, hoe wel 't moet gezegd worden, dat hij veel meer lte poort der fabriek dau zijn dobber in 't oog hield, en naar Johanna Eortier terugkeeren. Zij had na het vreeselijk „ongeluk" van de rue Git-le-Coeur, waaraan zij zoo wondervol out komen was, gelijk we zeiden, haar dienst als broodrondbrengster weder voortgezet, maar zo had zulk een hevige hoofdpijn gekregen, dat ze aan de bakkerij om twee dagen verlof moest vragen, teneinde eens góed uit te rusten en tot kalmte te geraken. De hakker, mijnheer Lobrot, stond moodier Mina gaarne het gevraggde verlof toe en Zei, dat ze wel langer kon wegblijven, als zo meende, dat het lïaar goed zou doen. Moeder Mina beschouwde hij min óf meer als huisgenoot, en haar plaats zou hij aan niemand anders geven. Johanna dankte voor die vriendelijkheid', maar beloofde, dat zij Maandagmorgen weder haar ge wonen dienst zou hervatten. Den geheelen Zaterdag en Zondag bracht de verhouding tusschen Rijk en Gemeente tot «tand ia gekomen. Omtrent het pensioen eischt spr. „Recht vuor allen". Door de nieuwe regeling geschiedt eene groote onrechtvaardigheid. Spr. veriwdjst vervol gens naar de onderwijzers en vraagt of dit Rijks- of Gemeenteambtenaren zijn, daar het Rijk hen saarieerde, terwijl de benoemingen door de Ra den -geschieden. Spr. wil 'de actie nog verder voeren door eene ^wijziging te brengen m de taneven met het oog op de kleine gemeenjtem Spr, wil de le klasse gébracht zien op 1000 en de 2e klasse 'van 1001 tot 2000 inwoners. Het werk voor 1000 inwoners acht spr. hetzelfde als voor 750. De meerdere administratie betreffende den 'Burg. Stand, acht spr. zeer weinig. Met deze wijziging zou, volgens spr. al veel bereikt worden. Voorts brengt spr. naar voren de inconsequen tie van Ged. Staten door thans de salarissen der Gemeente Ontvangers te willen v,erhoogen tot f750, wijl genoemd college voor eeriige japen terug de salarissen verlaagde tot f 500. Spr. wil Ged. Staten tevens wijzen, dat door de vier 2- jaarlijksche verhooging liet maximumreeds na S jaar wordt bereikt. Beziet men echter ie Rijksregeling, dan komt zulks voor geen enkele ambtenaar voor. Met het oog dat ook jongeren voor de ambten van burgemeester, secretaris .en ontvanger worden benoemd, verklaart spr. zich vierkant tegon de regeling. Het heeft s.pr. ge frappeerd, dat Gted. Staten een dusdanig ont werp voorleggen. Spr. deelt vervolgens mede, dat iu de raadszitting te Oterleek 'de burgemees ter de vraag heeft gesteld: „Wie zal dat beta len", want deze gemeente met 800 zielen met eeu aantal van 200 belastingbetalers zal flOOO a f 1500 meer op moeten brengen. Ue volgende spr. is de heer Koster van Aven horn, die met alle respect voor de Hv-oordën van den vorigen spr., het hiermede niet geheel eens is, ofschoon spr. de voorstellen als zeer juis't be schouwd, eeliter moet de vergadering blijven bij het voorstel van Ged. Staten. Voor spr. rijst eveneens de vraag, of het niet gevaarlijk i,s andere voorstellen er aan toe te voegen. Ged. Staten zijn, volgens spr., van liet idee uitgegaan, een saaris vast te stellen om van te leven. Spr. acht het salaris van den burgemeester van zijne ge meente, hetgeen thans f 2000 bedraagt en nu dan met f400 verhoogd zal worden, toch geen goel bestaan. Spr. is het eens met den voorzitter, dat ide gehoele persoon voor 'het burgemeesters ambt -niet gevraagd wordt. Door een der raadsle den van 'Avenhorn is voorgesteld het aan te sturen op samenvoeging van gemeenten, doch dit is thans ook niet de zaak waar het om gaat. De voorz. zegt dat de vorige spr. niet juist is omtrent de opmerking aangaande de werkkring van den burgemeester. De stelling of het ambt van burgemeester den geheelen mensch vraagt,, is moeilijk te verdedigen en ook moeilijk naar voren te brengen. Yoor plattelandsgemeenten kan dit Wel bepaald worden, doch niet in het alge meen voor de provincie. Dit zou slechts de argu mentatie te zwak maken. 'Ook de classificatie is, volgens spr., moeilijk te bepalen, daar grensge vallen toch blijven bestaan. De onbillijkheden hieruit voortvloeiende, gelden zoowel voor de ge meenten als voor de burgemeesters. De heer Heringa merkt op, de classificatie te hebban voorgesteld, uitsluitend in het belang der kleine gemeenten. De heer Boon uit Jisp verklaart zich te kunnen vereenigen met het gesprokene van den heer Heringa. De heer Boon van Huizen 'acht het standpunt van den voorzitter het zuiverste. Spr. zegtdat er voor den heer Heringa wellicht aanleiding is zoo te spreken, echter is sprekier van oordeel, dat grensgevallen niet hier moeten worden besproken, evenmin zulks voor te stellen aan gedeputeerden. Spr. zou hetzelfde standpunt wil en innemen als GecL Staten, toen belasting verlaging werd gevraagd en het antwoord werll' gegeven dat het niet het Juiste tijdstip was met het oog op de begrooting. Ditzelfde antwoord kan nu ^gevoegelijk door le Raden worden ge geven. Spr. onderstreept de inconsequentie van premievrij pensioen. De volgende spr. is de Ed.Achtb. heer Cor- nelissen, burgemeester van Sciiagen. W»o. Ail-m die pukkelen met Verstopping of moeilijken, trajgen en onregelma.tigen Stoelgang zijn Mijnhnrdt'a Laxeertahletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 et. brave vrouw in de kamer "harer geliefde Lucie door. Het geluk, in do nabijheid harer dochter te zijn, werkte weldadiger op haar gestel dan alle medicijnen der wereld hadden kunnien loen, te meer, daar L'ucie, zelf geheel hersteld, haar met liefde eu zorg omringde- Op Maandagmorgen verscheeri moeder Mina Weder in de rue Dauphine en ging als naar ge woonte de zoo genoemde bakkersherberg binnen om te ontbijten. Het lokaal was rèéds vol bakkersgezellen én hrc odrond b ren gsters. Toen moeder Mina verscheen, ontstond er een levendig rumoer. Van alle kanten kwam men op haar af. Ieder wilde haai- de hand' drukken. Toran en de Gaskonjer wilden gezamenlijk ter harer eere een rondje betalen. Johanna was door die blijken van algemeene genegenheid tot tranen toe bewogen. Minstens tienmaal moest zij vertellen, wat haar overko men was, en het duurde'daardoor iets langer dan gewoonlijk, dat zij zich verwijderen kon, om haar dagtaak te beginnen. Toran en 'de Gaskonjer de laatste was 't, ge lijk men zich wellicht herinnert, die Johanna aan haar betrekking als rondbrengster "van het brood had geholpen hadden eerst na twaalf uur dienst en «waren «lus met andere kameradien, die eveneerts vrijaf hadden, in de herberg ach- Zi.E A. zegt met veel genoegen de interessante rede van den voorzitter te hebben géhoord, doch Wenseht spr. zijn stem toch even te moeten la ben hooren, daar hij wellicht «ie eenige aanwezige bur gemeester is Z.E.A. verklaart zeer verbaasd te zijn geweest ever het voorstel van Gedeputeerden, daar de levensomstandigheden niet gewijzigd zijn. Spr. was ontsteld over de wijze, waarop God. Staten de begroetingen midden in het jaar in de war sturen. De voorgestelde pensioenregeling noemt Zi.F.A. zeer afkeurenswaardig, -laar bij aanname ais regeling- de mindere ambtenaren en werklieden wel verplicht zijn tot pensioensbij drage en noemt spr. zulks ongerijmd. Voor Schagen beteekent het nu «eene meerdere uitgave van f 3000, terwijl met een algeheel vrij pensioen duizenden guldens gemoeid' zijn. De heer Wit uit Berkhout stelt de volgende motie voor: De Gecombineerde vergadering van de hier volgende gemeenten, gehoord de besprekingen van oordeel dat de thans aanhangige salaris- verhooging, voorgesteld 'door "Gedeputeerden niet is. le. liet gewensohte tijdstip, daar «de meeste begreotingen reeds éijn vastgesteld; 2te. dat de voorgestelde verhooging voor vele gemeenten belastingver hooging- ten gevolge moet hebben; 3e. dat het voor vele gemeenten een moeilijk vraagstuk zal worden «de hoogere functionaris sen premievrij pensioen te geven en den min deren ambtenaren niet. De heer de Vries uit Nederhorst den Berg zou de vraag willen stellen, welk motief Gei Staten er toe geleid hebben «deze regeling voor te stellen. (Voorts werd door dezen spreker meerdere pun ten aangevoerd, echter «was het spreken onver staanbaar. Verslaggever) B «afgevaardigde van Tuitjehorn gaat accoord met de motie, «Joch w-il er aan toevoegen,, dat in dien de regeling toch doorgevoerd wordt, de in werkingtreding niet eerder plaats vindt dan nadat dé finantieale verhouding geregeld is. De heer Boon van Huizen dringt er op aan, vooral voorzichtig te zijn met moties, daar in hoogere kringen door de ambtenaren 'dadelijk iwordt gezegd: „zij weten niet meer te zeggen en dan is een motie 't gemakkelijkste. De voorzitter wenseht naar voren te brengen, dat door het uiten «der meeningen eene algemeene méening ver lire gen moet worden, welke door alle aanwezigen wordt onderstreept. Principieele ge vallen kunnen echter niet behandeld «worden. De heer H. Bakker van Oudkarspel is van oor deel «dat moties veel resultaat afwerpen en kan zich vereénigen met de voorgestelde'motie. Spr wil echter punt 3 laten vervallen, daar Ged Staten kunnen zeggen, dat de Raden dit zelf in handen hebben. Ook deelt spr. dezelfde gevoelens aangaande «de inwerkingtreding. De heer Boon van Huizen zegt, zeer pessimis tisch gestemd te zijn aangaande de finantieele verhouding en ziet hiervan voorloopig niets ko men. Spr. is van oordeel, dat door toevoeging van dit punt een wissel op «de eeuwigheid wordt afgegeven en móet men dit punt links laten liggen en is het ook niet van invloed. Mocht ech ter de vergadering er toch toe besluiten, zoo zal Huizen zich afzijdig honden, hetgeen niet bedoeld is als dreigement. Wel wil spr. er op (wijzen, dat de inconsequentie, genoemd door «der. heer Heringa, geducht naar voren moet worden gebracht. De heer Groot van Schermerhorn merkt op, dat de tegenwoordige salarissen voor de gemeente Schermerhorn een belastingopbrengst beteekent van f3 per inwoner. Het getal inwoners bedraagt 1100. Reeds 2 aren achtereen is er een tjekort geweest van f3000. Zelfs is men zoover gegaan, dat «de gemeenteveldwachter, die met pensioen ging, niet is vervangen, doch deze functie is ter gebleven om te praten en te rooken. Die twee gezellen kwamen overeen dat men «de redding van zulk een goede en hulpvaardige vrouw, als die moeder Mina was, eenigszins feestelijk moest vieren, waartoe zeker iedereen zijn scherfje zou wilen bijdragen. Ook hierover waren de twice vrienden het eens, .dat de feestviering in dte Bakkersherberg moest gehouden -worden. „Ik vind het een uitmuntend denkbeeld'," ver klaarde de waardin, die spoedig in den arm werd genomen. „Ik doe ook mee en ik geef. om te beginnen een flesch champagne." „Ik ook!" riep een der vrouwelijke bedienden „Dan ik ook!" voegde een kellner er bij', lie zich niet wou laten overbluffen. Men besloot nu, dat het feest zou gevierd wor den met «een maaltijd, eu wel «des midldags als wanneer iedereen vrijaf had. Al -degenen, die aan den feestmaaltijd zonden deelnemen, moes ten 'hun naam op een lijst schrijven en het gold aan de waardin afdragen: zes frank per hoofd. Maar de zaak moest voor moeder Mina voorloopig ge heim worden gehouden, daar ze eerie verrassing zou wezen. Eierst op «den morgen van hel feest zou de goéde vrouw worden uitgenoodigd. Hierbij bleef het. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4