is Verkeerd beoordeeld No 25 iitebc. telephoom a» Donderdag 28 Februari 1929 38e Jaargang Plaatselijk Nieuws NIEUWE LAMEDIJKER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier A bonne man tspr ijs •- por 3 maanden f 1.15 Uit(j3V6! Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van l5 regels 7S oent, elke regel meer IS cent. Groote letters naar plaatsruimte Landbouw, berekend volgens gegevens per i Jan. 1929. De cijfers geven aan wagonladingen van 121/2 ton, HOOGERE IN VOERRECHTKN, VOORGESTELD OJh kool, UIEN, BLOEM- BOLLEN, VLEESCH Enz. Den 4den Maart treedt de nieuwgekozen presi dent, jde heer Hoover in functie, 't Heeft er alles van, ..lat de president de belofte zal inlossen, door hem als camdidaat oen landbouw gedaan. 'tGaat in Amerika n beetje anders toe, dan bij ons, als 't er .op aan komt financieel© bepalim gen vast te stellen. Hoover heeft den landbouwers beloofd, idat hij, eenmaal gekozen, zijn best zou doen, het tarief van invoerrecht zoodanig te herzien, dat de Ame rikaansche markt gereserveerd zou worden voor 'den Amerikaanschen landbouw. In Amerika heeft men twee (wetgevende verga deringen, 't huis van Afgevaardigden en de Se naat tamelijk wel te vergelijken bij onze Tweede en Eerste Kamer. De Tweede Kamer in Amerika is al volop aan 't werk getogea, eenig en alleen wijl Hoover be loofd heeft, de tariefwet aan de orde te stellen Dit de Kamer is een zg. financieele commissie benoemd; die commissie houdt openbare zittin gen, waarin iedere Amerikaan gerechtigd is, zijn wenschen kenbaar te maken. Die openbare zittingen zijn. reeds op 7 Januari J.l. begonnen en duren tot eind Februari. Dan gaat de oommissie met behulp van d« ontvange'n gegevens, voorgelicht door 'diverse regeer ingsor- ganen een wetsontwerp opstellen. Men rekent er cp, Idat reeds half April het ontwerp in 't huis van Afgevaardigden wordt ingediend. Is het 'daar aanvaard, dan begint de Senaat en houdt ook openbare zittingen; geheel zelfstandig, los van de Tweede Kamer wordt ook een ontfwerp gemaakt en in de Eerste Kamer, daar Senaat ge heet.en, behandeld. Wordt het ontwerp aangeno men, dan worden de ontwerpen van beide huizen vergeleken. Een oommissie, samengesteld uit leien van beide Kamers, lost |de geschillen op; dan gaat het aldus door ,'de gemengde commissie goal- gekeurde ontwerp naar beide kamers terug, die liet zonder discussie aanvaarden. Hoe vlug 't idaar gaat!? Optimisten zeggen: de tariefwet is vóór 4 Juli '29 aanvaard; de pessimisten verwachten, dat het wel najaar kan worden. Voor Minister tie Geer met z'ijn wetsontwerp op de financieele verhouding van 'tBijk tot de gemeenten om van te watertanden. Ter openbare zittingen van de commissie der Amerikaansche Tweede Kamer hebben de land- bouw organisaties hun wenschen kenbaar gemaakt. Zij eischen gelijke bescherming voor den land bouw als de industrie. Uit een ambtelijk bericht uit „Handelsberichten" ontleenden we de bizon- derheden, waaruit we ook de volgende cijfers lichtten. De cijfers geven aan, welk tarief tegen woordig geldt en wat gevraagd wondt. 'kNoem maar enkele artikelen, voor ons van bot eekenis. U Het eerste geeft aan het geldenid tarief, terwijl tusschen haakjes het voorgestelde tarief is. Bacon, hammen, schouders, 2 Am. et. per ponjd, (6 ets. per pond). JVersch vleesch 20 pCt. v. d. waande, (50 pCt-O Kaas 5 Am. ets. per pond, minstens 25 pet v.d. waarde, (8 Cts.) minstiens 40 pet. v. d. waarde. Aardappelen 50 ets. 'per i"D0 pond, (1 ets.) min stens 25 pOt. v i. waan'da Tomaten i/2 ct:s. p. pond, (3 cts.). Bereide tomaten 15 pCt. v. d. waarde (60 pCt.) Knollen en rapen l2 Am1, et. p. poind, (I cts.). KOOL, 25 pöt.'v. I'd. waarde, (1 cts. p. p.). 555 per iOOOO Kg. PEEN dito. Bloemkool 25 pet. v. li. waarde, IV23 ets. p.'p!.) ZUURKOOL 35 pC;t. v. ld. Waarde, (50 a 60 pCt/.) Bloembollen: tulp 2 dollar p. lOOO (2 dollar). Lelie dito. Narcis 2 dollar per 1000 (10 dollar). Hyacintn (corms) 30 pet. v. d. waarde (10 dollar) per lOOO. Gladiolus (cormels) 30 pet. v. d. waarde, (2.50 dollar per 1000). Oók voor afgesneden bloemen, worlden ver zwaarde rechten gevorderd. We nemen aan, dat onze tuinders, tevens bollen verbouwers belang stellen in qnze opgave. De markt 'voor kool te New-York. Te New-York worden per jaar ongeveer 4000 tot 4500 wagon kool aangevoerd, waarvaö er ruim l500 afkomstig zijn uit den staat New York. De j herfst kool van September tot December, komt I bijna allemaal uit New York. In December begint j reeds de aanvoer van nieuwe kool uit de zuidelijke Staten Florida en Texas. Gedurende het winter seizoen, 'December tot en met Maart, wordt er veel bewaarkool aangevoerd, hoofdzakelijk uit den staat New York, gedeeltelijk uit Nederland. Daar naast komt vroege 'kool uit Florida en Texas ter markt, welke aanvoer zij'n hoogtepunt bereikt in Maart. In April is de te New York aangevoerde kool afkomstig uit Ziuii-Carolina en Alabama, ook zuidelijke staten, die echter tets noordelijker liggen dan Texas en Florida. Gedurende Mei en Juni komt het grootste gedeelte uit Virginia (het groentedistrict in de omgeving van Norfolk). In Juli en Augustus is de aanvoer zeer gering en voornamelijk afkomstig uit de onmiddellijke om geving van New York. Uit dit beknopte overzicht blijkt, idat de Neder- lartlsche bewaarkool, die naar Neiw York ver scheept wordt, op die markt te concurreeren heeft met 'ie bewaarkool uit den staat New York en met de nieuwe kool uit ide staten Texas en Florida, soms nog met de kool uit Alabama èn Zuid- Caroliua. Omtrent de vermoedelijke concurrentie van de bewaarkool uit New York werd reeds eerder ge rapporteerd (zie „Handelsberichten" 20 Dec. 1928, biz. 18O6). De met kool beplante oppervlakte in enkele zuidelijke S,taten bedroeg de laatste jaren: Staat. Voprraai per Totale vórzefe- New-York. Productie. 1 Jan.'29. 1923 6.968 3.074 3.048' 1924 l3.9i2 5.523 3.839 1925 14.528 3.749 3.010 1926 16.344 6.588 3.490 1927 '20.704 I2.67I '4.335 1928 10.736 4.820 De zes voornaam ste staten. 1923 18.904 5.240 '4.539 1924 24.432 8.174 5.371 1925 '24.328 5.438 4.144 1926 26.648 8.553 4.5721 1927 29.992 - 16.894 5,(512r 1928 20.400 6.798 In verband met de op handen zijnde herziening der Amerikaansche Tariefwet moge hieraan wor den toegevoegd, d!at de Amerikaansche producen ten, daarbij gesteund door de nationale landbouw organisaties een invoerrecht op kool vragen ten bedrage van 1 Am. c. per pond, dat is ongeveer 551/2 gulden per ton (thans 25 pet. ad valorem). (Meiedeelingen van den Bijkslandbouwcon- sulent Ir. Peters te Washington. Texas Florida Louisiana l926-'27 7.412 1927-'2 6.360 I.I60 3.592 i928-'29 6.640 H.A. 2.400 3.424 Volgens het Amer'ikaansohe Departement van Landbouw bedroeg de productie van vroege koo! in deze staten: x927-'28 i928-'29 (voorloopige schatting) Texas 91.900 ton 127.400 ton Fieri.la 16.OOO 39.000 Louisiana "bi.200 38.700 De verzending van kool uit Texas en Florida bedroeg dit seizoen, tot en met 26 Januari J.l. resp. 964 en '402 wagonladingen, terwijl het vorig seizoen, tot en met 24 Januari 1928, deze ver zending resp. 1302 en 3l0 wagon bedroeg. In Texas is 'dit jaar de aanplant van ide zeer vroege kool gering, terwijl de productie van de gewo ne vroege kool aldaar 'zeer groot is. Verwachti wordt, 'dat de verzending van kool uit Texas in vollen gang zal zijn in de tweelde helft van Fe bruari, begijn Maart denkt men het hoogtepunt te bereiken, terwijl nog ruime voorraad aanwezig zal zijn voor verzending gedurende de gehieele maanl Maart en ©en groot gedeelte van April. De totale aanvoer van kool te New York, gedu rende de eerste vier maandjen der jaren 1924 t.m. 1927 bedroeg gemiddeld: Januari Februari Maart April 439 wagon '497 550 Gedurende 0|e eerste week van December 1928 werd te New York 424-5 dollar "(l05Il2i/j gulden) per ton 'besteed voor losverladien Dleensche witte kool. Geïmporteerde Xederlandbche D'. witte kool bracht ruim öt/2 gullen per mand (45 Kg.) op. Het jaar 1928 eindigde met een vrij scherpe prijsstijging voor kooi (tot 48 dollar iaf 120 gulden per ton). De koude in de eerste helft van Januari deed er nog een schepje bij, znodlajt medio Jan. reeds 5055 Idollar 125 i37t/2 guldien) besteed wend, tertwijl roode kool 6065 dlollar (l50 l62i/2 gulden) opbracht. Vanaf omstreeks half November i928 tot einde Januari 1929 worden te New York geimporteerd ongeveer 115 wagonladingen (ad i2t/2 ton) witte en roede kool uit Nederland en ruim 10 wagonla dingen uit Denemarken. Onder verwijzing naar een mededleeling in „Handelsberichten" (20 Dec. 1928, biz. 18O6). volgt hieronder een tabel, betreffende die pro ductie van Deensche witte kool en de voorradfen, zooals door het Amerikaansche Departement van De politie te Broek op Langendijk bekeurde een automobilist, die zijn wagen aan de verkeerde zij— l de van den weg onbeheerd had laten staan. I Het zaakje kwam te Alkmaar voor. De verbali- j 'beerde voerde tot zijn verdediging aan, dat hij' zijn I auto ah overal gebruikelijk rechts van den weg j had neergezet. Het hielp hem echter niet, hij /werd beboet. Dit gevalletje trok de opmerkzaam heid van de sportwereld. Een sportblad vond in het geval aanleiding, de bekeurende agenten in bescherming te nemen. Ze zijn zoo kwaad niet meende het blad. Zelfs den Burgemeester wilde men niet al te hard val len. doch men diende toch te Broek eens wak ker te worden. Heeft Broek geen Wereldberoemde markt? En de bewoners zien toch wel eens wat andersj dan een ierkar- Sic, nietwaar f Broek wordt linksch en boersch genoemd. Men oordeelt echter al zeer voorbarig en geeft blijk den toestand hier niet te kennen- Er is geen sprake van rechts of links in de politie-verordening Voor alle gemeenten aan den Langendijk geldt de bepaling „het 13 verboden dieren, wagens, karren, Vmotorvoertuigen of andere voorwerpen, anders dan aan de Wegzijde der Dorpsstraat vast te maken of te plaatsen." f 1 Deze bepaling h in de politie-verordening der gemeente Broek op Langendijk o.i. zeer terecht (opgenomen onder liet hoofdstuk „Openbare orde en veiligheid." In het belang van de veiligheid van het1 verkeer is het noodig, dat langs de smalle dorpsstraat) sta- tioneerende karren en voertuigen aan één ai de zelfde zijde van den weg worden geplaattst. Iedere automobilist zal de verordening, zoo hij billijk oordeelt, goedkeuren. Of er notitie van dit stukje zal genomen, worden, weten we nietj. De spottende opmerkingen aan het adres van Broek op Langendijk zijn onverdiend en dienden dan ook weerlegd tte worden. Zou het echter geen aanbeveling verdienen, ter /Waarschuwing van vreemden, deze bepaling meer bekendheid te geven door het plaatsen van borden? - ZUlDiSCHARWOUDE. De ziekenfondsvereeniging „Helpt Elkander" ver gaderde Dinsdagavond ten lokale van den heer P. Kramer. De voorz., de heer C. Kramer opende met 'een toepasselijk woord en hoopte, dat de punten der agenda zoo zakelijk mogelijk zullen worden af gehandeld. Voorz. herinnert aan het overlijden van den heer W. van der Molen, een der oprichters van het ziekenfonds. Van deze plaats wordt den over ledene nog warmen dank gebracht voor wat hij' de ontslapene in dienst der vereeniging heeft gedaan. Als afgevaardigde naar de vergadering te Utrecht, waar het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen bijeenkwam, om zijn bezwaren tegen de aanhangige ziektewet te uiten, deed hij ©enige mededeelingen. Daaruit bleek, dat de opkomst voorzitter met de gewone plichtplegingen de ver-, schitterend was. Ongeveer 3 maal honderdduizend I 'gadering. i I leden van ziekenfondsen waren vertegenwoordigd De heer Visser van Nieuwe Niedorp heeft daar een beschouwing gegeven van de werking der zieken- .kassen. zooals wij die hier kennen en de noodza kelijkheid en wenschelijkheid bepleit van het voortbestaan ervan, om als uitvoerende organen voor de ziektewet te blijven fungeeren. De heer Kuiers gaf een uiteenzetting van de ziekenkassen, welker ontwerp van wet eerstdaags in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Het zal wel moeilijk vallen, om de ziekenkassen erkend te krijgen als -Uitvoerende lichamen der ziektewet, omdat deze regelt de uitkeering van ziekengeld, hoofdzakelijk aan vaste arbeiders. Misschien dat ook de lotfpe arbeiders nog wel onder de wet zullen worden ge bracht, wat wenschelijk zou zijn, daar het vast en los arbeider zijn zoo vaak afwisselt. Er is thans een Wijzigingsontwerp. Van de leden onzer vereeniging: zal slechts een klein deel onder de wet vallen. Worden alleen de vaste arbeiders onder de ziektewet gébracht, dan kunnen nog lid onzer vereeniging blijven de losse arbeiders en de kleine patroons, zoodat het niet noodig zal zijn, dat het ziekenfonds zal moeten verdwijnen. Wel zal het ledental verminderen, en door aanneming van het ontwerp zal het beste aan de ziekenfondsen worden ontnomen- Een lijst werd nog ter teekening aangeboden, waarbij aan de regeering werd verzocht de zieken fondsen te laten voortbestaan in den tegenwoordi- gen vorm, aan de burgemeesters is adhaesie aan dit verzoek gevraagd, waaraan door velen gevolg is gegeven. Het verzoek aan de Tweede Kamer is 'tenslotte door 800 aangesloten vereenigingen ge daan en 91 niet-aangeslotenen, vertegenwoordigen- Ide een aantal van 47000 leden. Het Jaarverslag van den secretaris, dat daarop werd uitgebracht, vermeldt in korte trekken het voornaamste, wat in het afgeloopen jaar is ge schied. Het bestuur vergaderde 2 keer. 4 keer werden de commissarissen bij den penningmeester ontboden voor de drie-maandelijksche controle der rekening. Het onderzoek stemde tot tevredenheid, temeer daar de reserve telkens steeg. Het ledental bedroeg 'bij den aanvang1 van het jaar 274. Wegens vertrek en bedanken verminderde dit met 8 en vermeerderde door toetreding met 19, zoodat op het eind van het jaar het ledental 285 bedroeg. Drie leden hadden de volle uitkeering genoten. Van de Verzekeringskamer was een opzending van Reglement en Statuten verzocht, waarna bericht werd ontvangen, dat de vereeniging niet bij de wet behoefde te worden ondergebracht. Als afge vaardigden naar de vergadering te Utrecht werden aangewezen de heeren J. Kramer en C. Kramer. In het Jaarverslag werd het verscheiden van een der oprichters, W. v.d. Molen, herdacht. De secretaris ontving dank voor de weergave van 'wat er was voorgevallen. Meegedeeld werd nog, dat men bij de Federatie bleef aangesloten, en dat vanuit Noordscharwoude en Oudkarspel het verzoek wa9 gekjomen, om de mogelijkheid te scheppen, op eikaars vergaderin gen tegenwoordig te zijn. Dit werd goedgevonden Uit de reekning van den penningmeester, den hr. Jb. Kramer bleek, dat aan contributies f2653.70 f.vas ontvangen, teruggestort f42, rente f 82.76., legaat f590, totaal f 3278.46. Betaald was voor uitkeering f2002.24, voor bodeloon en onkosten f290.40, vergoeding bestuur f135., totaal uitgaven f2427.64. Het voordeelig saldo wa9 f 850.82. Ge voegd bij het beginsaldo gaf dit een bezit aan van f 2724.70. De rekening welke door de verschil lende commissarissen is nagezien, werd _goedge- keurd. Nadat' de penningmeester, die van den aan vang af met wijlen den heer v.d. Molen had samen gewerkt, dezen dank had gebracht, en medegedeeld werd dat in totaal 251 uitkeeringen hadden plaats ygehad, bracht voorzitter den penningmeester hul de voor zijn verricht werk, zijn accuraat beheer in dienst der vereeniging, waarin hij als het! ware vergrijsd was. Ook bracht hij dank aan de commissarissen voor Juin arbeid. Het is noodig goede commissarisfcen te hebben. De leden kunnen hun werk verlichten, door hun modedeeling tte doen van begin en ein de der ziektegevallen. 1 Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. Kra mer als bestuurslid en J. Bruin als commissaris! 'herkozen. De contributie en de uitkeeringen bleven op het zelfde bedrag oepaaid, doch er mag op gerekend worden, dat, als het noodig is, de contributie kan worden verhoogd. Nadat de penningmeester nog dank heeft gezegd voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken, en nog eens is gewezen op de noodzakelijkheid van tnedewerking der leden bij ziektegevallen, sluit de

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1