NIEUWE li kunt y DE thans HEERENBAAI fcjSÖSSR Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 2 Maart 1929 38e Jaargang Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Birul Hoordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Firma R. J. HOUWING MIEM I - - IEL G44 ALKMAAR Filiaal: Langestraat 44 - Tel. 1184 TOB NOOIT. Droogpruimer? ECHTE FRIESCHE PAARS-ZEGEL Revue van de Week MATINÉE GROOT BAL MASQUÉ. Zondag 10 Maart in „Concordia" MATINÉE met medewerking van het KINDERKOOR. GROOT BAL MASQUÉ, NO 26 IHTERC. TELEPHOOI SS LAraiJKER (III IliVI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 VERDRA A GZAAMHEID. In mijn land mag ieder op zijn manier zalig worden. Frederik de Groote. Hot woord van Frederik do Groote, dat thans •ver het grootste gedeelte der wereld in vervul ling is gegaan, doelt op een klein deel der ver draagzaamheid u.l. op de godsdienstige verdraag zaamheid. Wij behoeven dit begrip echter niet zoo eng te nemen, want verdraagzaamheid dienst zich uit te strekken tot alle gebieden v'an het mensehelijk denken en gevoelen. Het komt velen msnschen voor, alsof een ver draagzaam mensch een half-menseh is een slap individu, dat zijn eigen meening niet ten beste durft te geven en d?arom maar ja en amen zegt op alles wac een ander meent te moeten gelooveu, denken, gevoelen of willen. Wie in verdraag zaamheid een weeke eigenschap des menschejn ziet, vergist zich deerlijk. Verdraagzaamheid, stelt een zeer hoogen eisch aan hem, die haar betracht, want hij moet eigen meening, eigen ideeën en eigen Inzichten op den achtergrond stellen dus niet: ze prijsgeven ten einde aan de meening van anderen recht te doen wedervaren. Om dit te kunnen moet men werkelijk iemand zijn en geen slappeling. Hij die er slechts één meening over een beperkt onderdeel van het mensehelijk denken of gevoelen op na houdt, zal met hand! en tand trachten dit eigendommetje van zijn schriel persoonlijkheidje te verdedigen: hij wordt onverdraagzaam, uit vrees zijn geestelijk knollen tuintje te verliezen. 'Maar een persoonlijkheid is verdraagzaam je gens zijn medemensch, van wien hij leeren kan, ook al heeft deze andere denkbieelden en al gaan deze rechtstreeks tegen de zijne in. Het is zoo dwaas om, op "wélk gebied het ook zij', onverdraag zaam te zijn, want wie de geschiedenis van het mensehelijk denken nagaat, zal zien, dat koppen, knapper dan de zijne, hun 'denkbeelden hebben zien vergrijzen door nóg knapper menschen. Zoo is het steeds gegaan in het leven en die weten schap idwingt tot bescheidenheid' over eigen roee- n in gen, noopt tot eerbiediging der ideeën van anderen, gebiedt verdraagzaamheid jegens anders denkenden. Dr. JOS, DE COCK. Voor de lezers van dit blad' geeft onze Psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cook van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis Zielkundige adviezen, o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen vfer'frisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld' worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Vrager te N.9.: De ouderdom van den geest wordt niet zoo zeer bepaald dooi- het klimmen dter jaren als wel door 'de gedachtesfeer, waarmede men zich omringt. Men is zoo oud, als men zich denkt. Daarom is het verkeerd, te blijven tobben ovter allerlei onaangename ervaringen, waaraan toch niets te veranderen valt. Als het één biet gelukt, het dan maar met iets anders geprobeerd'. Maar nimmer den moei laten zakken. De schouders er onder en aan den slag. Ti i i i H Verzonden brieven: tM. K. te NjSi.; G. te Z|.S.,; Mcj. V. te O. Uw pyp stoppen meteen, D'EHeerenbaai die in kwaliteit muts/mts gelykisaan andere duurdere merken tabak, probeert moor eens gelukkig niel; Wan! 'k pruim uilsluihend de sappige en mabche Jnplaats van gewtie tabak j SEDERT 1753*)j Let daargpeop de advertentie in atN4gd vat\y 9 Maart a.s. 26 FEBRUARI. Van 21 Februari af is zij begbnnien, Ie stijging 'Ier temperatuur, de teekenen van dooi. Bleek het smachten, hunkeren naar het einde van de koude-golf, welke ons teisterate, te hin gen leste te worden verhoord. Nog bleveh drei gen de tijdingen over nieuwe vcxst-periodie, .rel- ke in aantocht 'zou wezen. Maar inmiddels steeg het kwik in de thermometers tot 2 graden, zelfs hooger, boven nul. Kwamen de .Waarschuwingen I tegen het onbetrouwbare ijsGing men zich afvragen, wat het straks iworden zou, wanneer het ijs zou gaan kruienHet Katholieke Tweede Kamerlid Bulten richtte vragen tot den minister i van Waterstaat, welke Exe. v. d. Vegte in de Lagerhuisvergadering van Vrijdag 22 dezer be antwoordde, van welke ministerieelei verklaring ie strekking gelukkig geruststellend mag wor den genoemd. Dat op de kentering van sprokkel en lentemaand 1929 niemand in Patria, zelfs wanneer hij of zij tot de warmst-enthousiaste schaatsen-sportsmen behoort, terug verlangt naar de periode van felle, voor zoovele duizenden bitte re ellende gebracht hebbende vorst, het mag veilig als zeker en vaststaand worden geconsta teerd. De Tweede Kamer heeft in de afgeloopen week met ijver voort gewerkt. In de vergadering va.u Dinsdag 19 Februari is het ontwerp, betreffende de tand-teehnici afgedaan. Men weet, dit wetje strekt om degenen, die ingevolge de wet van 30 Deoember 1926 geen visum op hun bewijs van vestiging hebben ontvangen, alsnog via examen van hun bekwaamheid te doen blijken. Minister Slotemaker .de Bruine deed van meet af aan be grijpen, dat Zi.Exc., niet verder wilde gaan en idaarbij is het ook gebleven. Gena.de von.l slechts bij de Regeering een amendement van 3en Katho- liek-Suring. strekkend cm ook hen, die krachtens de wet van Juni 1925 de viseering op hun bewijs van vestiging zagen weigeren, tot het examen nog toe te laten. Bij 'de discussie protesteerde de so- ciaal-dem. medica mevr. De VriesBruins op heftigen toon tegen de "h.i. zeer krenkende manier, waarop haar partijgenoot mr. Duijs zich over de tandartsen had uitgelaten. De eindstemming over het ontwerp zal op nader te bepalen dag plaats hebben. Vervolgens nam de Kamer in behandeling de wijziging der Invaliditeitswet, waarvan cüe voor naamste bepaling is: de verhooging van de loon grens van f1200 tot f2000. Minister Slotemaker idte Bruine moest verschillende „desiderata" tot verruiming .der werking van de Invaliditeitswet afwijzen, met het oog op de kosten, welke die Vader Staat zouden berokkenen. Bij zitten en op staan werd een amend.-Duijs om geen loongrens te stellen - afgewezen! en amend.-Beumer, strek kend om arbeiders, bij werkverschaffing in dienst genomen, ouder de wet te nemen, is door de Re geering overgenomen. En de zitting van Woensdag 20 diezer is de wij ziging van de Invaliditeitswet zondier stemming goedgekeurd. Mr. Duijs had succes met zijn voor stel, strekkend om te bepalen, dat alle arbeiders, die in aangenomen werk ten behoeve van een an der arbeid verrichten, ondier .de wet zullen wor den gebracht. Dit amendement kwam er zon der stemming. Overgenomen is door die Regeering een voorstel van de heeren S mieenk en Scoou- ten, strekkend om ook kellners, die dien leeftijds grens hebben overschreden, in de wèt op te nemen. Na zeer uitvoerige discussie heeft de Kamer in hare zitting van Donderdag 21 Februari zon der stemming goedgekeurd! het ontwerp: Voorbe houd der bevoegdheid tot toetreding tot het ont- werp-verdrag betreffende oen leeftijd, waarop kinderen worden toegelaten tot toen arbeid in den Landbouw (Geneve 1921). De strekking daarvan is zulken arbeid te verbieden (ook in verban met onderwijs-belangen) aan kinderen beuedien lie veertien jaar. Vooral mr. Heemskerk, de anti revolutionaire leider, alsook mr. Schokking, de Chr.-Hist. afgevaardigde, maar ook verschil lende andere ledien ontwikkelden zeer ernstige bezwaren tegen dit voorstel, .waarvan zij hoop ten, dat de Regeering het zou terugnemen, daar het (zei mr. Heemskerk), een zaak betreft, die bij nationale wet, niet bij internationale overeen komst, behoort te worden geregeld.. Dr. Nolens, do Katholieke leider, bepleitte met vuur en met kracht de goedkeuring van het ontwerp als plicht, z.i. rustend op Nederland als lii van den Vol kenbond. Dat het ontwerp den 21en j.l. zondier stemming werd goedgekeurd, twekte veler zeer begrijpelijke verbazing na de hevige oppositie, er tegen gevoerd. Het was in de vergadering van "Donderdag J.l., dat do heer Braat wer'dj toegestaan, op Vrijdag 1 Maart a.s. zijn initiatief-ontwerp te verdedigen tot afschaffing van den wettelijken zomertijd, voor dit jaar reeds bepaald als zullende duren van 15 Mei5 October. Dat de Plattelander hierbij zijn zooveelste iechec zal lijden, staat wiel vast. Den 21en Februari begon de zoo democratische afgevaardigde Hiemstra -dia toelichting van zijn interpellatie n.a. van ide voorstellen der bij be schikking van den Minister van Marine a.i. van 19 Juli 1926 ingestelde oommissie 'inzake op heffing van de Marinewerf te Hellevoetsluis en reorganisatie van die werf te 'Willemsoord. Zij heeft in ide zitting van Vrijdag 2 diezer geleid tot het indienen van een motie-Hiiemstra, waarin aangedrongen wordt op een nader onderzoek vau de vraag, of de werf te Hellevoetsluis niet meer rendabel kan worden gemaakt. Deze motie gaat lijnrecht in tegen 'de plannen en inzichten van minister Lambooy. Wie hier het pleit zal win nen zal allicht de Kamer-zitting 'van Dinsdag 26 Februari leeren. Voor het antwoord van minister v. d. Vegte J.l. op de vragen-Bulten betreffende ijs-oprui ming op de groote rivieren (hierboven "reeds ge noemd) verwijs ik naar de bladen. Het zij nogmaals gememoreerd: de Kamer staat nu vóór een zeer fioogen berg van legislatjeverï arbeid. Het ontwerp-ziektewet, weldra aan da orde komend, lokt bijna, dagelijks stapels amende menten uit. Zal vele zittingen van ons Lagerhuis vorderen. Aan tal vau avondvergaderingen zal de Kamer niet kunnen ontkomen vóórdat voor haar eindej Mei het finale klokje vau ge- i hoorzaamheid gaat luiiden. I Te midden van veel tot sombere stemming brengende tijdingen is een der gelukkig toch nooit ontbrekende lichtpunten: de herleving van hjet accrès der Rijksmiddelen, die zich over Januari j.l. voor het eerst na vrij geruimen tijd deed gul den met een surplus van 2.3 millioen, vergeleken met de eerste maand van 1928. i Over de verhouding Nedierland-België is in de jongste dagen weer het noodige geschreven. De Belgische minister Hijmans heeft op vragen van zijn landgenoot Kamerlid Joris geantwoord, dat de rede van prof. Gerretson, gehouden bij de herdenking der Unie van Utrecht, de Belgische regeering aanleiding heeft gegjeven om de aan dacht van onze Regeering op die rede te vestigen, met „gepaste opmerkingen". Ik voeg hier nog bij, dat het Belgische rapport-Segors over de kanalen- kwestie tusschen ons en België vasthoudt aan èenfe verbinding Antwerpen-Moerdijk. Onder de laatstelijk ingediende wetsontwerpen behoort ook een, betreffende in- en idoorvoer van kippen- en eendeneieren. Alsook een tot hist uit trekken eener som van £20000 voor restauratie van de vermaarde Burgerzaal in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. en des avonds door de Gemengde Zang- vereeniging „Crescendo" Dirigent: WILLEM HESPE, Aanvang Matinée 's namiddags half drie. Entrée f 0 50. met muziek v.h. nieuwe, grootste en schoonste Pyrament van Noord-Holland, met klokken spel, Jazz-Band en meesleepende dansmuziek, van A. Ie Wilde, Alkmaar. Aanvang 8 uur. Entrée f 0,75. Aangifte tot deelname Bal-Masqué uiterlijk tot 6 Maart bij L. HOP. In verband met het heerschen van griep ook onder de militairen, is die opkomst der dienstplich tigen, welke op 1 Maart wlas gesteld, veertien dagen verschoven. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer ever het ontwerp tot regeling van de winkel sluiting maakt allerminst den indruk van enthou siasme van dit wetsvoorstel. Van het congres 'der S.D.Ar.PV, te Nijmegen gehouden, sdp ik slechts aan, dat het bereidvaar digheid toonde tot het eventueel mieegaan met

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1