I" Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier m CRATES. II Dinsdag 6 Maart 1929 38e Jaargang BERICHT. NO 27 IRTERC. TELEPHOOR 52 NIEUWE LANGERIJKER COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën van l5 regels 7S cent, elke regel meer IS cent. Wie zich heden op op dit blad abonneert ontvangt de nrs. tot I April Abonnementsprijs slechts f 1.15 per drie maanden. j De leeftijd vim 'die beambten is. echter te hoog om ze bij een Maatschappij te verzekeren. De premie zal zoo hoog worden, dat de L.G.C. beter zelf ie risico kan dragen. Met mogelijk eaatistel- te Broek op Langendijk VERGADERING van de Tuinbouwvereeni- ging „Le Groentecultuur" op Vrijdag 1 Maart 'e avonds 7 uur in café „Marktziéht". De voorzitter, de heer II. Glas opent de verga dering met een welkom aa,n de aanwezigen, spreekt over de moeilijke tijden, die overal worden doorgemaakt door dje bonden, maar waartegen over voor ons nog weer Staat de prijsstijging onzer producten, terwijl thans ook weer meerdere wa gons komen voor de verzending der groenten,- De Secr. leest de notulen der vorige vergade ring voor, waarbij de heer Pasterkamp de op merking maakt, Jat' inzake de zetkoolregeling, drie akkers ten Zuiden der banscheiding niet' met zét kool mogen worden beplant. in bespreking 'komt thans den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering van „De Langend ijker Groentenoentrale' Punt a. inzake het beschikbaar stellen valt 1/10 pet. van den omzet' voor reclame, wordt zonder stemming aangenomen. b. Het bestuur stelt voor om 'bij eventueel' streng optreden der ziekte in die vroege aardap pelen het veilen en het laden van het product1 geheel stop te zetten. Deze handeling zal alleen uitgevoerd wordenals de kooplieden er hun g'e- lieele medewerking aan willen vierleenen. Hierover ontstaat «een breedvoerige discussie. Algemeen is de vergadering van oordeel dat de zaak heel moeilijk is uit te voeren. Vele bezwa ren worden naar voren gebracht. Op de mede werking van alle kooplieden, zal men niet kun nen rekenen. Het is mogelijk dat er in de eene plaats ziekte optreedt, terwijl de andere plaats nog vrij is. Vooral Je voorziening der binnenlandsche markt is een groot bezwaar. Als wie hier de veilingen; stop zetten, zullen toch aardappelen van een an dere plaats op de markt, komen. De heer S. Wa genaar stelt voor aan het voorstel toe te voegfen: „Met dien verstande dat de handel voor het binnenland geregeld voortgang hebbe." Het voorstel wordt mét deze aanvulling aan genomen. Het bestuur stelt voor dat de algemeene ver gadering bare goedkeuring hecht aan den koop van het perceel van wijlen D. Wagenaar. Wordt na een korte toelichting vab den voorz. aangenomen. Het bestuur vraagt bij aanneming vah. bet nevenstaand voorstel machtiging om idat perceel geheel productief in te richten. Hiervoor zal het noodig zijn, dat diet perceel gènetel bebouwd wordt en vraagt de goedkeuring van de Algemeene Vergadering om daajvoor be schikbaar te stellen ten hoogste f 35000. De heer de Groot vraagt of er ook een auto- garage komt, waarop de voorz. antwoordt dat dit niet de bedoeling is. Het voorstel wordt aan genomen. Het Bestuur stelt voor om een doorvaart to jnaken achter de Dubbele Buurt, om en daarvoor Ven paar stukjes akker aan te koppen, welke daar voor wegge graven moeten wordeh. Het lcoopen van land moet kosten f 800, waar dan nog bij konjt de kosten van weggraven ten het plaatsen .van ©ten sohoeiing. Wordt zonder discussie aang.nomen. Het bestuur stelt voor om zijn vaste beambten een persioen te verstrekken van 2 pet. per jaar van hun salaris tot een maximum van 70 pet., waarvan de vereen, zelf het risico draagt. De voorz. zegt dat het bestuur van oordeel is dat de beambten zelf ae bijdragen voor hun pensioen moeten betalen al zou lan misschien hét loon moeten worden verhoogd. Dit is voor de positie vain de beambten beter, en in d« toekomst voor lie organisatie ook. om in Jan. en Febr. meer wagons te krijgen. De heer C. de Groot wijst op don onhoudbaren toestand in het veilinggebouw, acht het nood zakelijk dat aan de buitenzijde der 'banken knop- Met een woord van dank sluit de voorz. vergadering. I! te Zuidscharwoude ling van uieuwe beambten kan hiermede reke- ipen worden aangebracht. ning worden gehouden. Einkele leden merken op,. De heer S. Rossen stelt voor de Voorzitter ,en I lat ze moeilijk hun stem aan dit voorstel kunnen Penningmeester een vergoeding te geven j geven omdat de financieel© gevalgien hiervan ['f50, wordt met applaus aangenomen. niet.te overzien zijn. Oyer hetgeen de organisatie I hiervoor in de toekomst zal moeten betalen is geen berekening te maken. Opgemerkt wordt hierover nog, dat op de organisatie de plicht rust j haar beambten te pensioneeren. Aan het finan- cieele bezwaar kan misschien wiorden tegemoet gekomen door vorming van een pensioenfonds. I Het voorstel wordt aamgtenometi. i Het bestuur stelt voor om over te gaan tot het stichten van een Bloembollenveiling en vraagt machtiging ,om op bescheiden voet de zaak daar voor in te richten. De voorz. zegt dat het de bedoeling is een ge- ideelte ider overkapping voor bloembollenvieiling in te richten. Wordt aangenomen. Het bestuur vraagt machtiging van de Alge meene Vergadering om het gewone crediet dat thans f 15000, bedraagt, te brengen tot .hoog stens f 50.000 en bovendien een crediet aan te gaan voor het uitbetalen van bloembollen van ten hoogste f300.000. Door verschillende leden wordt bezwaar ge maakt om een creliet te verleoruen. Zij achten het risico voor de L.G.C. te groot, te meer daar -niet alle leden bloembollenkweekers zijn. De voorz. zegt dat, voordat de L-.GJC. met dit voorstel is gekomen, het bestuur in overleg is getreden met het bestuur van de afd. ï.angtendijk van ide vereen, voor Bloembollencultuur. De afd. wenschte zelf dó veiling niet ter handj te -nemen en ook geen risico te willen dragen. Wil men een zaak uitvoeren, dan is er gelid noo dig. Of ide volle f200.000 noodig zijn, weten we niet. Hoe het met de veiling,gaan zal, wieren we vooruit niet. maar wie moeten ons aanpassen aan het bestaande en dat is 75 pet. uitbetalen aan de verkoopers van bloembollen. De heer G. Glas zegt dat bij uitbreiding van de bloembollencultuur de teelt van andere pro ducten zal verminderen en 'daardoor de veiling- omzet zal dalen. Blijft d© bloemhollenveiling- omzet stijgen .op onze veiling, dan zal daardoor ie veilingömzet stijgen. Alle leden der L.G.C, heb ben belang bij de bloemollenveiliag. Beginnen we er nu niet mee lan zijn we te laat. Het v oorstel wordt aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. Inzake Je voorstellen over de afschaffing van het bonneistelsel wordt besloten zich te hou den aan het voorstel van „Groentencultuur", „geen bonnen meer te verstrekken na 20 Jan." Het voorstel van ,",Ee Toekomst" om de strafbe paling vcor leien die handelingen plegen Ln strijd met het reglement, te doen uitvoeren door de L.GC. wordt verworpen met 28 tegen 6 stemmen. Op het voorstel van „Ce West" voor opheffing van het Provinciaal Tuinderscrediet" wordt niet nader ingegaan. Het voorstel van „Groentecultuur, om produc ten van goede kwaliteit te veilen onder het U.G. B.-merk, terwijl -Jan voor producten met eenige afwijking een mildere keur moet geldien, zal op de Algemeene Verg. worden verdedigd. Een voorstel van de afd. L.T.B. Heerhugo- waard, om ock in het middaguur door te gaan met het verladen der producten, achtte de ver gadering niet voor uitvoering vatbaar. Na Je behandeling der voorstellen brengt idle voorz. in bespreking het jaarverslag van Je L. G.C. Naar aanleiding van het verslag vraagt de heer C. Slot: Welk nut schuilt er in de ver schillende reizen die gedaan worden naar hiet buitenland, voor het algemeen belang? Die heer C. Spaan antwoordt, dat als er niet, direct nut van wordt gezien, dit in 'de toekomst toch wel zal blijkeden is van oordeel idat door onze sorteering reeds de voordjeielen gezien wor den. De heer K. Krul Vraagt over Je ontvangsten van le uiensortaering, waarop de voorz. ant woordt, dat het voor den tegenfWoordigen prijs, f0.20 per 100 Kg. niet uit te voeren is, ook mede in verband met de capaciteit -der maehinje, die lager is dar is opgegeven. Varia Op voorstel van S. .^jrgèaaar wordt besloten, Je nummerafgever li|iiSr~in de gelegenheid te stellen de jaarvergadering 'te bezoeken. Een woorit van lof voor ijvSbge plichtsbetrachting acht voorsteller hier op zijn plaats. De heer K. Kaan vraagt naar le mogelijkheid Maandagavond 7 uur vergaderde bovengenoem de vereeniging ten lokale van den heer P. de Geus te Zuidscharwoude. Aanwezig 37 loden. De voorzitter, ids heer S. de Boer Kz. opent de vergadering met ©en woord van welkom. Spreker hal hedenavond eene grootere opkomst verwacht met het oog op de belangrijke agenda, echter acht spreker de opkomst zeer schraal. Gezien de uitgebreidheid ter agenda 'geeft ide voorzitter den aanwezigen in overweging de besprekingen öp eene beknopte wijze te voeren, opdat de ver gadering tijdig ten einde is. Hierna worden id© notulen der vorige vergade ring door den secretaris, den heer Li. 'de Boer, •'voorgelezen en onder dankzegging aan den samen steller ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukkten. Dankbetuiging van het fanfarecorps Kunst na Arbeid voor de verleende bijdrage yoor 'den baZar, Schrijven van den L.T.B. waarin met het oog op 'de vele klachten omtrent de groot© schade aan de gewassen door 'dé eenden, voorgesteld wordt eene vergadering te beleggen d©r verschillende vereenigingen aan den Cangendijk, om te trachten eene verordening in bet leven te roepen, waarbij bepaald is, dat het loslaten van eenden het gie- heele jaar verboden is. De voorz. deelt mede, dat het bestuur van mjée- ning is, al zal de eenld ook wel zijn nut hebben; de schade toch groot is. Die bestaande verorde ning, dat de eenden eenige bepaalde maanden moeten worden vastgehouden, wordt door ide een denhouders niet nageleefd. De heer P. de Ruiter Sz. is van gedachte, dat de eend veel 'gloed doet ten opzichte van hot eten van slakken, Spr. is daarom tegen het voor stel. Dó voorz. geeft toe, dat d© eend' ook wel zijn nut zal hebben. Dit jaar zal het juridisch on derzocht worden. Het is de voorzitter bekend, dat een akker 'met slakkea bleef, zooals deze was, ondanks er eenden bij wiaren. Een feit is, het, dat de eenden beslist schade toebrengen aan de producten, terwijl bok het eierenzoekeu zijn deel hieraan, bijdraagt. Na een korte bespreking, waarbij door verschil lende leden op de aangerichte schade wondt ge wezen, stelt ide heer de Ruiker voor de vtetror- dening ook te doen geldón voor 'de duiven. Hierna wordt het voorstel van de L.G.C. aan genomen en zegt d© voórz. toe er op te zullen aandringen, wat Idoor den vorigen spr. naar voren is gebracht. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer Muller, die mededeelt |dat het ontsmjett-en van koolzaad zeer gunstige resultaten heeft afge worpen en zal binnenkort op bepaalde dagen die gtelegenheid tot ontsmetten worden opengestel-cv' onder leiding van de 'heeren Mallekote en S. de Boer en spreker. Hierna brengt ije heer Muller verslag uit van den School- en Proeftuin. Op sprekers verzoek wohdt dit niet in ne pers bekend gemaakt. Aan het slot worden ld© aanwezigen aoor iden voorzitter aangespoord lid te worden van den Proeftuin en toch vooral d© vergaderingen te bezoeken. 'Aan de orlde js het voorstel van dón. heer Blom, n.l. de ijs boeier te bedienen d,oor ploegen tuin ders, zooads thans het openhakken ban het vaar water geschiedt. De voorz. merkt op, Idat het bestuur hierin niet meegaat, daar het een mooie werkverschaffing is aain ide werkeloozen, 'hetgeen dit jaar duidelijk is gebleken. Bovendien wordt thans het bedienen i gesteund door bijdragen van gemeente en polder, j Dó heer Vertroost acht' het uit filantropisch oogpunt zeer goed, doch spr. is er niet voor dat de werkeloozen op deze manier glesteund- worden doof de tuinders, die ook weer moeten bijbrengen, hetgeen door geméentó en polder wordt bijge- dragen en is van meening, dat alle gemeentena- ren moeten bijdragen voor d© werkeloozen. De heer Klingeler verklaart voorstander tte zijn van het voorstel Blom, echter ziet spr. hierin toch bezwaar. Spr. verwacht met den ijsboeier toch' moeilijkheden, Idaar b.v. de bewoners van -de Prin- segracht niet tot ijshakken waren te bewegón, hetgeen wel hetzelfde zal zijn met den ijsboeier. Voorts is spr. het eens met den heer Vier kroost. De heer Kostelijk wil het hierbij laten, doch bij gemeente en polder aandringen op hoogiere bijdragen. De heer Blom is overtuig1! Hut het werk met den boeier beter en gauwer gaat als de tuinders het zelf doen. De voorz. zegt het hiermee eens te zijn, doch' blijft het tenslotte voor ide werkeloozen een extra verdienste in moeilijken tijd. Verschillende leden uiten zich op minder vrien delijke wijze omtrent d© L.T.B.-ers, die niet meidei- werken, terwijl ook geklaagd wordt over het werk der werkeloozen. De voorz. merkt terecht op, idat als er hij deze laatsten eenigen zijn, die hun plicht niet leen, idózë Idan ook ontslagen moeten worden. Dó heer Blom merkt op, Jat er dan weinigen overblijven, hetgeen den voorz. ontlokt, dat dan meteen de zaak uit de wereld' is en de tuiniers er Idan wel zelf toe zullen overgaan. De heer Kramer stelt ie vraag, of het vervoer Stagnatie heeft gehad, doordat het ijs niet op tijd open was. Spr. meent van niet. Voer de kleine bouwers zal het toch bezwaarljjk zijn, het zelf te doen, daar zij over geen andiere arbeidskrach ten beschikken. Echter wordt door verschillende leden opge merkt ,dat de ploegen steecte afwisselen, waar door Iedere tuinder af en tóe Óen enkelie da°J meegaat. De heer P de Riuiter meent dat sa menwerking met Broek op Langenidijk het beste is door b.v. een motorboeier 'te huren, zooals in Koedijk, Dó kosten bedragen per keer flö. De voorz. acht zulks te bezwaarlijk vanlwegó de kosten, terwijl op 'den duur een motor niet bevalt. Het voorstel Blom wordt hierna verworpen met 23 stemmen voor en 13 tegen. Dó heer Blom bedankt voor 'het volgend© jaar als voorman van den ijsboeier. Hierna wordt be Beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering van d© L.G.C. in behandeling genomen. Het jaarverslag van den secretaris wordt zon- ider op- of aanmerking goedgekeurd). Bij punt 5. Rekening ©n verantwoording van 'den Penningmeester, vraagt de heer Verkroost om verlaging der entreegelden vain die vteiling, daar de bouwer meer betaalt dan de koopman, terwijl de laatste een zitplaats met stöof heieft, terwijl ook vele tuinders buiten blijven staan, 'daar zij anders 10 cent entree moeten betalen, ook dit wilde spr. anders zien. Dó voorz. zegt, dat voor een jaar of 3 geleden de entreegelden verdubbeld zijn en meent dat het verschil van 5 cent voor de tuinders toch niet bezwaarlijk is. Wat betreft ide kooplieden, merkt spr. op, dat de plaatsen door Koophandel en bloc gehuurd worden voor 100 rijksdaalders voor 80 plaatsen, welke echter lang niet bezet worden. Voorts voegt spr. er aan toe, dat deze besprekingen niet aan d© orde zijn. Wordt echtór hierin verandering gewensebt, dan zal eeti voor stel moeten worden ingediend bij de L.G.C. De 'heer de Geus meent, dat er hiet best geboerd is als men het saldo ziet, daar d,it slechts f478.50 bedraagt. i De voorz. antwoordt, dat ide heer de Geus de rekening niet goed heeft bekeken, daar hij dan tot een andere conclusie zou komen, gezien de gestorte gelden op de Baiffeisenbank, waardoor een vooruitgang te constateeren 'valt van pl.m. f15000. Voorts merkt spr. op, dat vorig© jaren ook een balans werd gegeven, welke echter op veelvuldig! verzoek niet meer bekend gemaakt wordt. Hierna wordt d© rekening goedgekeurd. Van het Bestuur: Voorstel A goedgekeurd. b. De voorz. voegt hieraan toe, dat dit voor stel alleen dan zal worden doorgevoerd, indien dit met algemeene stemmen wordt aangenomen. Zal het besluit genomen worden, dan is er veel resultaat van te verwachten en zal zeker ten goede komen aan de prijzen. Inidien er ingegre pen wordt, [wordt er veel kwaad gestuit. Ook het sproeien zal weer in de mode komen, daar 'dit? ie laatste tijden, jammer 'genoeg, zeer weinig meer wordt gedaan. Echter zal de maatregel al gemeen moeten zijn. Goedgekeurd. C. en D. goedgekeurd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1