Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 7 Maart 1929 38e Jaargang m GRATIS, m Over schuurbehandeling van Tulpen NO 28 INTERC. TELEPHOOM 52 NIEUWE LANGEDUKEI COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterüae Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: firma 1. H. KEIZER. Redacteur J. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Ad ver tent iën van l5 regels 74 cent, elke regel meer' 15 eent. Groote letters naar plaatsruimte Wie zich heden op dit blad abonneert ontvangt de nrs. tot I April Abonnementsprijs slechts f 1.15 per drie maanden. Rubriekvanden Arbeid Wijziging der Ziektewet Aangezien de wijziging der Ziektewet, waaraan wij onlangs een overzicht wijdden, op de agenda van de Tweede Kamer is geplaatst, zijn er in den laatsten tijd tal van beschouwingen gehouden en adressen aan de Tweede Kamer gericht over dit onderwerp. t I Van werkgeverszijde kan men zich in groote lijnen wei met "het ontwerp vereenigen. Dit neetmt niet weg, dat er verschillende bezwaren bestaan tegen de verhooging van het percentage der uit- keering van 70 op 80 pCt-, in het bijzonder voor wat de jeugige arbeiders betreft. Men is van oor deel, dat het veel beter zou zijn, wanneer dezte uitkeering althans voor de jeugdige personen be langrijk zou worden verlaagd, teneinde simulatie te voorkomen. Een belangt ijk bezwaar heeft men tevenst egen het feit, dat de moederschapszorg in deze Wet voorkomt. Veel beter zou men liet achten, wanneer deze nïoederschapszorg in een geheel afzonderlijke wet zou worden geregeld. Ook achtte men het niet juist, dat bij de vor ming van afdeejingskassen een voorafgaande stem ming van het personeel moet plaats vinden en dat de arbeidersbestuurders van deze kdssen slechts op voordracht van de arbeidersorganisa ties kunnen worden benoemd. Tenslotte heeft men bezwaar tegen het feit, dat personen, die niet'meer in dienstbetrekking zijn, nog een maand lang ver zekerd blijven, in het bijzonder wanneer deze per sonen zich als zelfstandig gaan vestigen en dus vcorr ekening van hun vroegeren werkgever een uitkeernig krijgen, wanneer zij een maand na hun ontslagname ziek worden. Aan den anderen kant verheugt men zich van werkgeverszijde over het feit, dat de collectieve verzekering mogelijk is geworden, en dat de Mi nister den kring 'der verzekering heeft beperkt tot de arbeiders in dienst van een onderneming en tot hen, die minder dan f3000.per jaar verdienen. Tegen dit laatste hebben de arbeidersorgani saties echter bezwaar. Zij'-wenschen de oorspron kelijke regeling, waarbij alle personen in dienst betrekking zonder inkometigrens verzekerd zijn. Verder wordt van arbeiderszijde er op aangedipng- gen, dat de werkgevers de volle premie moeten betalen en niet, zooals in het ontwerp is voorge steld, dat de werkgever de helft van de premie van het arbeidsloon mag afhouden. De Minister heeft dit principe juist in de Wet Talma ge handhaafd, omdat hij het voor een goede werking der Wet noodzakelijk acht, dat de verzekerden zelf bijdragen in de kosten. Het is dus te hopen, dat de Minister niet zal zwichten voor de amende menten, die zijn ingediend om deze bijdrage van de arbeideis af te schaffen. Tenslotte zij nog vermeld, dat hét Verbond van Ziekenkassen er tegen protesteert, dat dezie kassen niet tot de verzekering zullen worden toegelaten. De Minister heeft ze echter geschrapt, omdat hij •meende, dal bij een collectieve verzekering voor deze instituten geen plaats was, zoodat ook hier moet worden aangenomen, dat de Minister in deze zijn standpunt zal handhaven. 1 Met belangstelling mag de behandeling in de Tweede Kamer worden afgewacht- Den 5en Febr. trail voor die afieeling Langen- :lijk van ^Bloembollencultuur in het lokaal van en heer J. Vijzelaar te Broek op Langeffidijk op e heer Ir. Volkers van Lisse, om te spreken over •chuurbehandeling van tulpen. Dó voorzitter, Je heer K. W agenaar van Hder- hugowaard riep het zeer talrijke publiek, inzon derheid den spreker en ook den pers vertegónwoor- diger hot welkom toe. Hij wijst met een kort woord op het zeer actueele onderwerp, op de vaak primitieve wijze van beswaring in deze om geving en hoopt vanavond te vernemen, welkie wapenen er zijn, om de schade tot een minimum te beperken. Het woord was nu aan den spreker. Hij dankte voor de vriendelijke uitnoodiiging, voor de inlei ding van den voorzitter. Toch meent hij dadelijk to moeten zéggen, dat men in 't hartje van die bollenstreek niet zoover is, dat men kan zeggen, we bezitten de midctelen, die ons voor schade op dit terrein van de cultuur vrijwaren. Hce moeten bloenjbollen in le schuur behan deld worateu, deze vraag is zeer moeilijk. Mijn doel is, u eenig inzicht te geven, en "daarom wil len we eerst bespreken: Wat gebeurt er met de bol in de schuur. Sprak ir. Volkers de vrees uit, dat er van cue vertooning van lichtbeelden ter verduidelijking van het gesprokene niets zou komen, dank zij die hulp van den 'heer A Glas te Br. op I.., oud-leer ling van den spreker, kouden de mooie, zeer leer zame Deelden toch vertoond worden. In de schuur bevinden zien de bollqn in schijn baren rusttoestand, van rust is echter geen spra ke. In de schuur .voltrekken zien in de bol pro cessen, de resultaten van het gewas zijn afhan kelijk van de schuurbehandeling. ''Dit lijkt ongelooflijk, immers de bol verkeert in rusttoestand, neemt geen voedsel op, vormt blad noch wortel, 't licnt kunnen we derhalve missen. Do inyloe i van vochtige lucut schijnt gering. De temperatuur is van alles overlteerschen.la betee- kenis. Le temperatuur speelt een rol gedurende de bewaarperiode, waarin ue hol niet rust, maar. zeer intens én stierk leeft. De vorming van de plant, die styaks zich vertoont, in al haar doe len, heeft in de zoogenaamde rustperiode plaats. Welken invloed 'kunnen wij nu op die ontwik keling uitoeftenen gedurende 'die bewaarperiode. Hoe moet de schuur worden ingericht. Zeer duidelijk vertoont het inzicht over de in richting der schuur een voortdurende ontwikke ling. Ee aloude oolienschuur vertoont een muur oppervlakte ongeveer evep groot als die van 'deu ren-en ramen. D© ventilatie heeft door raamope ning plaats. Het groote bezwaar tegein deze in richting is de veel te groote temperatuurschom melingen. Door ije vele ramen wordt overdag door de zonnestralen de tfemperatuur te hoog en door raamopening de afkoeling te sterk. Ideaal is een geregelede ventilatie zonder warmteverlies. Daarop is men schuren gaan bouwen met wei nig of geen tarnen, het aantal deuren werd tot een minimum beperkt, terwijl de ventilatie plaats heeft door roosters, onder en boven de stellingen in de muren aangebracht. Ook deze construètie is onvolkomen, al gebruikte meu schuiven in de roosters, teneinde de ventilatie te regelen. De methole van de roosters heeft het bezwaar be houdens nog van de onvoldoende regeling va"n de temperatuur, dat het drogen soms te snel ver- loopc, waardoor het kostbare huidje van Me bol gevaar loopt te barsten. Men heeft de luchtcirculatie niet in de hand, men is te veel afhankelijk van den wind. Om dit bezwaar te ondervangen, heeft men kokers op het dak aangebracht, maar geheel onaf handelij k van ie windinvloeden, was men ook toen nog niet). Beter is de methode van d§ electrische ventilato ren. Zoo heeft men een stelsel van kokers aan gebracht, de ventilatoren drijven dp lucht door heel de schuur. Zelfs is men er toe ovtergegaan koude en warme lucht te laten circuleeren. 't Al lernieuwste systeem is, dat de zonne[warmte geheel uitgeschakeld wordt, slechts oen hoognoodzakelijk raampje wordt -geduld, 't Gelijkt op een gevange nis, waarin geen zonnestraaltje kan binnen drin gen, de arbeid moet .bij kunstlicht geschieden. Nog altijd zoekt men naar de meest ideale schuur. Het loei is, de temperatuur geheel in de hand te hebben. De nieuwste schuren Webben) kleine afdalingen, de hoogte is geringer dan in de ouderen In plaats van de kachel als warmtebron, bezigt men de centrale verwarming. -Telkens wijzigt mien van systeem, wat de ligging der buizen betreft. Voorheen lagen de buizen langs de wanden, nu Iteeft men langs elke stelling een of twee buizen'. De houten tafels verdwijnen, men 'heeft ze nu van metaalgaas, teneinde de temperatuur in d|e stelling zoo gelijkmatig mogelijk te houden. Met de temperatuur-proefhemingen staan we eigenlijk nog aan het begin, Prof. Blauw te Wa- gejningen heeft zeer belangrijke proefnemingen gedaan. De practijk volgt den geleerde op dien voet door toepassing van de -door hem aanbevolen me tholen. .Naast de verwarming past men ook verkoe ling toe. Waarom? zal menigeen vragen. Tn Juli en Augustus is ide temperatuur in ons land vaak abnormaal hoog, waarom -men op de gedachte kwam, deze kunstmatig te verlagen. Professor Blauw geeft slechts groote lijnen aan, grenzen. Hij heeft de ontwikkelingsgang van de tulp in de schuur bestudeerd bij hooge en lage temperatuur. De hoogere kan in -de practijk door centrale verwarming worden verkregen, de lagere kunst matig opwekken is kostbaar. Bekend is d« methode van ir. Koopmail, om de nachtelijke koelte vast te leggen. Afdoende 'is leze methode niet. Nu wordt overgegaan tot het vertoonen van 'de eepste serie lichtbeelden. Getoond worden de schuren van de oude constructie met groote ra- mén en vele rleuren, alsmedie het interieur. De ontwikkeling van oude tot moderne schuur is keurig vastgelegd. We zien de schuur met die kokers op 't dak, de op een gevangenis lijkend|a en eindelijk een schuur, waarin de stellingen op wielen staan en langs rails naar verkiezing naar buiten of naar een andere, warmere dan wiel koudere af dee ling kunnen vervoerd. Daarop werd een wijle gepauseerd. TWFFDE GEDFDLTEv Z'ooals reeds is opgemerkt, heeft Prof. Blauw 'Je ontwikkelingsgang van ide tulp naulwkeurig bestudeerd. Hij heeft -de groei verdeeld in zeven stadia, te weten. Stadium. 1. Wanneer de eerste groene buiten bladen gevormd worden. Stadium 2. Zpodra deze vorming is afgeloopen, 3. Zoodra de binnen-kroonbladen gevormd worden. 4. Zpodra deze vorming is afgeloopen. 5. Begint met de vorming van de buiten- kransmeeldraden. 8. Begint met de vorming van de binnenste kransmeeldraden. 7. De stamper is gevormd. Zijn .doze stadia doorloopen (wat gedurende de bewaarperiode geschiedt), zijn alle organen van de bloem gevormd. Nu moet getracht worden na te gaan, welke invloed de temperatuur op dit proces heeft. Het bovenstaande werd duidelijk gemaakt door een serie schitterende platen. We zagen een tulp in doorenéde, 'hce -die er uitziet, hoe in idje schubben precies als in de oksels van het blad dy knop zit; hoe in de bol de bloem in haar geheel aanwe zig is,(kant en klaar. Nu wordt ui.teengezet, hoe Prof. Blauw ge probeerd heeft er achter te komen, hoe zich de bkem heeft ontwikkeld. Men stelie zich 'nu voor, dat de professor zich tct taak heeft gesteld, te weten te komen, warfnae-r de verschillende stadia intraden. Om te kunnen na gaan door middel van proeven, wat de invloed op de -ontwikkeling is van de temperatuur,' moest wor den vastgesteld, op welke datums het proces 'begon. Keurig mooi werd weer het groeiproces getoond, nu vanaf het zevende station tot het eerste. Telken male werden data genoemd, terwijl gevonden werd, dat op 8 Augustus 1922 alles nog moest worden gevormd. Toen Professor Blauw eenmaal dit alles had vastgelegd, was er een soliden grond voor zijn zeer interessanten proef gelegd. Dé soort tulp, die hij koos, was de Pride of Haarlem. Hij ging uiterst nauwkeurig te werk, sorteerde en woog en ven- deelde te tulpen in elf groepen, die 'hij bracht onder de volgende temperaturen: 11/2 gr., 5, 9, 13, '7, 20, 23, 25, 31, 35 gr. Celsius. Hij onderzocht de gevolgen na 2, 4, 6 en 10 weken en conta teerde zeer groote verschillen en zeer merkwaardige uitkomsten. Deze uitkomsten werden zeer duidelijk op de plaat gebracht; daar er in de zaal geen licht kon branden, konden we deze cijfers niet vastleggen. Als globaal resultaat kan worden aangenomen, dat de snelle ontwikkeling plaats had bij 17 gr. en lager, dat de -ontwikkeling zelfs abnormaal ver vroegd werd en de bloem afwijkingen vertoonde; er vormden zich 8 bloembladen, 8 meeldraden, de stamper vertoonde een afwijkenden vorm. Bij hoo gere temperatuur bleven de bollen in rusttoestand. De koude behandeling werkt vervroegend, maar levert ('t werd weer op de plaat getoond)' eien slecht gewas. Daarop heeft Prof. Blauw een merkwaardige combinatieproef genomen. Hij bracht b.v. de hol len, die 2 weken bewaard waren bij d/2 gr. C., op een temperatuur van 17 gr., die van 17 gr. weer naar ii/2 gr- Tal van combinatie's heeft hij zoo gevormd, met 't doel voor de practijk waarde volle gegevens te verkrijgen. Als resultaat stelde Prof. Blauw, dat het voor het trekken van de tul pen aanbeveling verdient, deze 3 weken lang te bewaren op 68 gr. F., dan bij 48 gr. F- Men dient er vooral op te letten, dat het uit gangspunt van den onderzoeker niet was een da tum, maar de toestand van het groeipunt in den bol. In de practijk kan dat niet bepaald worden, een warme of koude zomer heeft grooten invloed op het groeipunt. Houdt men hiermede rekening, dan kan als algemeene norm' gelden, wil men zwaar leverbaar goed 'telen, zoodat geen verklis- termg optreedt dan beware men de bollen: 7 weken, bij 20 gr. C. 68 gr. F., dan 4 weken bij 17 gr. C. 63 gr. F|- Deze cijfers zijn gebaseerd op proeven met de soort Pride of Haarlem. Wel is er eenig verschil met andere Darwinsoorten, doch deze zijn niet groot. Wilt ge vervroegen houdt de temperatuur laag, wilt ge gerughouden, houdt in September de temperatuur hoog. Dit is de groote lijn, door Prof. Blauw: op grond van zeer nauwkeurige proeven vastgelegd. Nu zijn üe moeilijkheden voor de practijk hiermede niet opgelost. Maar stellig hebben we een betrouwbaar houvast, een 9olide basis, waarop de practijk steu nen kan. Vragen. - j De heer Groen vraagt of naast de temperatuur ook de luchtvochtigheid geen voorname rol speelt bij de behandeling van trektulpen. 1 Ir. Volkers antwoordde, dat hij wel even de> Invloed van de vochtigheid heeft aangeroerd. Hij! heeft den nadruk gelegd op de temperatuur en! de ventilatie. Volgens Prof. Blauw is de invloed van -de vochtigheid op de ontwikkelingsgang vanI ide bloem ondergeschikt. Wel kan schimmelvor-i ming optreden. De ih-eer Timmerman vroeg' of wat geldt voor dé Pride of Haarlem ook als norm: mag dienen voor vroege Darwintiilpen. 't Antwoord luidde: Naast de soort Pride of Haarlem werden proeven genomen op de soort 'v. d. Neer, met gelijk resultaat in de groote lijn. Gevraagd werd naar de bollenstellingen. Det sprekei acht de gebruikelijke bollenbak geschikt.' Hoe deze stelling moet verwarmd, is een zuiver techische kwestie, die de technicus behoort op te lossen De gevolgde methode is die van de warm- waterleiding, over aanbevelenswaardige keteltypen mag spreker zich niet uitlaten. De heer de Geus; vraagt of een boek of brochure verkrijg'baar is, om 't gehoorde eens na te lezen. 't Antwoord moest luiden: alles wat Prof. Blauw vond is gepubliceerd, maar de uitgaven zijn uit verkocht. Een overdruk in groote lijnen weerge geven kan men vinden in de „Bollenkweekjer" van j en 7 'Maart 1928. De heer Glas vroeg naar de beste rooitijd, vroeg of laat I.r. Volkers antwoordde, dat meerdere firma's er toe overgaan groen te rooden. Voorheen molest de bol bruin worden in den grond, nu wordt hij wit geoogst. Waarom? Men oordeelt: bruin worden in de schuur is aanbevelenswaardig met 't oog op de handels waarde. Voor exportdoeleinden is vroeg rooien aan te bevelen. Ment onttrekt de bol eerder aan dfe natuur en kan het vervroegingsproces eerder doen aanvangen. Zijn dit winstpunten voor den expor teur, de kweeker gaat er niet graag toe over, want hij krijgt geen uitgegroeide, dikke bollen. Voor 'n kweeker is het dus niets gedaan. Een dankbaar applaus loonde den spreker voor zijn buitengewoon leerzaam en interessant betoog. De voorzitter dankte hem recht hartelijk voor rijn geleverd werk, deelde mee, dat er op 20 of 2i Maart een ledenvergadering zal worden ge houden en ging hierop met een woord van dank aan aanwezigen en pers over tat sluiting. wr Plaatselijk Nieuws - OUDjKARSPEL.""" Bij de gisteren gehouden stemming van 2 No tabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier, periodiek aftredende heeren A. Timmerman en G. IJff, zijn uitgebracht 61 stemmen, waarvan op den heer A. Timmerman ,58 en op den heer G. IJff 57 stem men, zoodat beiden zijn herkozen. 1 - BROEK OP LANGENDIJK. Tot directeur van Jiet Chr- Harmoiegezelschap alhier is benoemd de heer G. van Kalken te Hoorn, die tevens directeur van het muziekgezelschap is te Aartswoud. Do repetitie's zullen nog einde dezer maand een aanvang nemen).

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1