MOEDER EN MARTELARES De Langedfjker Groente-Centrale De rede van den Voorzitter „De Tuinbouw" Heden vergadert de Langedijker Groente-Cen trale ten lokale van den heer Gerritsen te Sint Pane ras. De openingsrede van den Voorzitter luidt als volgt: Mijne heeren afgevaardigden en genoodigden, namens het bestuur heet ik U allen hartelijk wel kom op deze jaarvergadering. Het doet ons veel genoegen, dat de afgevaardig den zoo volledig zijn opgekomen, hetgeen een bewijs is, dat allen veel voor de organisatie ge voelen en in medeleven. Oak is het ons een genoegen, dat de genoodig- den voor zoover zij konden, hier tegenwoordig zijn, hetgeen door de vereeniging op hoogen prijs wordt gesteld. De pers, welke ik ook als genoodigde kan be schouwen, hartelijk welkom in ons midden, welke weer bereid is am onze besprekingen in hunne couranten te vermelden. Mijne heeren, het is zeker wel van belang hier mede te deelen en te gedenken het feit, dat anze Band op 27 November 1928 121/2 jaar heeft be staan. Het is wel bijzander, dat ook hier te Sint Panera-, de eerste vergadering gehouden werd en ook dat de oproeping voor die vergadering gedaan was door de plaatselijke tuinbouwvereeniging al hier. Den 3en Januari 1916 werden door de tuin bouwvereeniging te tS. Pancras de omliggende tuinbauwvereenigingen opgeroepen ter vergadering met als punt van bespreking „het vormen van een Tuint»ouwbond. De opgeroepen vereenigingen waren „De "Toe komst" te Zuidscharwoude, „Groenten Cultuur''' te Broek op Langendijk, „De West" te Koedijk en „Hugowaarcl" te He-er-Hugowaard, welke alle waren opgekomen. De vergadering stond onder - leiding van de» voorzitter van „de Tuinbouw" te St. Pancras en dien dag werd het besluit genomen om tot het op richten van een Tuinbauwbond over te gaan. Als voorloopig bestuur werden aangewezen de heeren P. Gootjes, St. Pancras, voorzitter; W. Ie Geus, Koedijk, secretaris; J. Bouwens, Broek op Langendijk, A. Quant, Heer-Hugowaard en on- dergeteekende. in de_ vfjrg a H p r i n g- wan- 4 .Maart daarop volgend werd deze zaak bekrachtigd, daar werden de sta tuten en huishoudelijk reglement klaar gemaakt en het bestuur gekozen. Als dagelijksch bestuur werden gekozen de hee ren P. Gootjes, St. Pancras (voorzitter):', P. Slot A.Pz., Broek op Langendijk (2e voorzitter):, S. Zee man, Zuidscharwoude (secretaris): en J. Bouwens, Broek op Langendijk (penningmeester)'. Verder werden in het bestuur gekozen de hee ren C. Kloosterboer (St. Pancras), Jb. Zwetsman en W. de Geus (Koedijk)', J. Wagenaar en A. Quant Heer-H ugowaardj en óndergeteekende. De Koninklijke goedkeuring op de statuten werd verkregen op 27 Mei, zoodat ik dien datum be schouw dat de Tuinbouwbond „Langedijker Groen ten Centrale" is opgericht, zoodat op 27 No vember 1928 de Bond 12I/2 jaar had bestaan. De aangesloten vereenigingen telden toen tie za- men 8oö leden, wat in het einde van 1917 reeds gestegen was tot 976 leden en thans tellen de 14 aangesloten vereenigingen te zamen 1395 leden. .Wanneer wij dan op die I21/2 jaar terug zien dan kunnen wij trotsch zijn op onze organisatie, iwant deze spreekt van krachtig leven, waar steeds de besluiten, die genomen zijn in het belang van tuinbouw en handel werden gehandhaafd en uit gevoerd- Het is mij dan ook een behoefte den Bpnd bestuurders en leden te feliciteeren met het i2i/2- FEUILLETON 160. Allen drongen 2ich om Johanna heen om haar te kussen of de hand te drukken. D:e Gaskonjer reikte moeder Mina een. gevuld glas. Met sidderende hand nam zij 't aan en zei daarbij: „Mijn vrienden, mijn lieve vriendin nen uw aller gezondheidl" „Aan tafel, aan tafelI" beval de waardin. „Alles is gered." - Toran en de Gaskonjer geleidden Johanna naar dej ^ereplaats. De ruiker werd vóór haar »p tafel in een vaa» gezet. Jean Soliva had zijn plaats niet ver van de hoofdpersoon en vervroolijkte allen door zijne aan stekelijke opgeruimdheid. De verschillende gerechten waren smakelijk en overvloedig. Amanda wachtte angstig, ongeduldig, koortsach tig op de dingen die gebeuren zouden. 't Was vier uur geworden, eer de koffie kwam. Li zette wachtte met kloppend hart op het tee- ken, dat haar door Soliva zou worden gegeven. Zij naderde dé toonbank en .«ei tegen den man'- óot nóg niet wreekt in -Je komende weken, want de mogelijkheid bestaat -dat ieder nu het al zoo Ja,at in den tijd is, met geweld iwil opruimen» tooiat er overvoerde markten zouden komen, wat teker den prijs zou drukken. Er is al meer ge zegi, kom regelmatig met uw product aan de j markt, .dit had tem doel dat er dagelijks een be hoorlijke aanvoer zou zijn, maar nu wil ik ook zeggen, kom regelmatig met uw product aan de 1 markt, opdat wij geen overvoerde markt krijgen, j Wat de prijzen .aangaat, daar kan ik niets van zeggen, maar dat (de groote vraag naar ons pro- Jucit een paar weken langer zal duren dan ge- j *oon, dat is toch vrij zeker en (wij weten allen dat j Overvoerde markten de prijs drukt. I De prijs van onze producten' is thans heel goei, maar de opbrengst van den voorraad die ér thans nog is, is ook een groote factor voor de j uitkomsten van het seizoenjaar. Wij willen hopen dat dit bevredigend mag zijn, jarig bestaan. Wij willen hopen,' dat ook het komende tijdperk mag staan in het teeken van krachtige samen werking en eensgezind willen. Mijne heeren, de opbrengst, die de veiling be- rIj reikt heeft in 1928, kunnen wij zeker allen te- Koodat ieder weer met goeden moed en op go we kt- vreden over zijn. j heid zijn akker klaar maakt voor het komende De grootheid van onzen Bond is de laatste jaren Seizoen. Mijne heeren ihet vorige jaar heb ik in mijn opening gesproken over de te veld. goedgekeurde I aar lap pelen en heb 'het tpen afgekeurd dat die aardappelen stelselmatig uit jden handel werden vrijwel stationair gebleven, zoodat wij met een omzet van ruim- Al!4 millioen kunnen rekenen, dat het een goed tuindersjaar is geweest. Ons seizoenjaar 1928—1929 kunnen wij nog niet geheel zeggen of de uitkomsten goed zulten zijn. De vroege aardappelen was een afvaller wat de prijzen betrof, de vroege kool was echter wat de prijs betreft zeer best, de bloemkool over het al gemeen hoog in prijs en de herfstproducten uien en peen waren de prijzen goed van. De herfstkool en ook de winterkool in de maanden November en December waren matig tot iaag, zoodat daar verbetering in moest komen, anders zou het seizoenjaar een ma,tige uitkomst geven. In het jaarverslag is vermeld, dat de telling op 15 December o.v. 3000 wagons stapelproduc ten meer aangaf dan het jaar daarvoor en werd daarin gezegd, wij willen hopen, dat het weer ons dit voorjaar helpt, opdat wij goede prijzen voor onze kool mogen ontvangen feehouden en ze in hoofdzaak onderhanidjs aan prize concurrenten werfen verkocht, i Toon deze woorden in de couranten vermtel'i tlvaren, zijn er ingezonden stukken in de eouraJnt geplaatst, dat ik bezijden de waarheid was of wel leugens had verteld Een enkele keer heb ik per ingezonden stuk er het mijne nog eens van gezegjd, maar ik geloof dat ieder die (de zaak van de goedgekeurde po wers het vorige jaar heeft gevolgd, heeft kunnen eonstateer-en .dat hetgeen ik toen gesproker heb, de proef op de som gekregen heeft. - Van veilen is geen sprake geweest en al het) mogelijke is gedaan om ze aan onze concurrenten te verknopen. De keuringsdienst is beslist een zeer nuttige instelling, maar op deze manier zou het op ieu Ons Prov. Bestuur heeft die zaak tlhans ter hand genomen en wij iwillen van harte hopen dat zij mogen slagen. .Mijne heeren thans rust er nog een plicht op mij en wel om den heer P|. Gootjes hier op onze algemeemo vergadering hartelijke woorden van oank te brengen. De heer Gootjes heeft dit voorjaar het besluit genomen om als bestuurslid van de L.G.C. te be danken. De reden hiervan is zeker in hoofdzaak om dat zijn lichamelijk gestel en vooral zijn doofheid het voor hem moeilijk maakt om als bestuurslid te doen, wat hij meent dat zijn plicht is. Wan- neer wij zijn (werken in de tuindersorganisa-tjie nagaan, waarin hij van jonge man af steeds vooraan heeft gestaan en steeds krachtig meih de zaken heeft geleid, dan kunnen wij begrij pen en mede gevoelen dat dit besluit moeilijk voor hem geweest is, doch het getuigt van een helder verstand. Vanaf 1898 toen de groote Naamlooze Land bouw en Handelsvereeniging is opgericht, neef< de heer Gootjes als bestuurslid zitting gehad. Bij de oprichting van onzen Bond werd hij niet alleen als bestuurslid doch als voorzitter gekozen; 33 jaar heeft hij gewijd aan de t.uin- dersorganisatie en ik kan hier verklaren, dat steeds zijn gedachten en adviezen op hoogen prijs werden gesteld. Ik vertrouw dat ik namens onzen geheelen' Bond den heer Gootjes hartelijk dank kan zeggen voor het vele dat Ihij voor den tuinbouw heeffc Als wij hopen dat het weer ons helpt, dan be- j ;,uul' wel «fns kunnen blijken l-iat de bom ver doelen wij daarmee vorst Vriezend weer moeten wij hébben, dan hebben wij nog steeds op goede prijzen kunnen rekenen. Nu, (mijne heeren, ik geloof, dat Wij over het weer, wat de vorst aangaat, niet hébben de-klagen, al reeds van begin Januari af kregen wij vriezend weer en van dien aard, dat wij iederen dag onze kool konden veilen en verladen. Maar men kan ten slotte ook te veel van het goede krijgen ;de week van 10 tot 16 Februari was de vorst zoo streng, dat er enkele dagen niet geladen kon worde». Het is een prestatie geweest om de massa kool die er nog in voorraad was voo-r bevriezen te be waren. Wanneer er eeu telling gehouden werid van het aantal liters petroleum dat dezen winter in de koolschuren gebruikt is, Idan zouden wij zeker tot een hoog cijfer komen. Na eulk vriezen- komt- er- raecateal-vefcl vraag naar onze kool en nu ook weer, maar nu jwerd' de afzet belemmerd idoor het gebrek aan laadruimte. Daar alle rivieren en kanalen dicht gevroren waren, moest alle vervoer te land gebeuren, zoodat Eiet materiaal van de spoorwegen overal gevraagd keerd zou springen en het ons geen voordeel, doCh groot nadeel kan berokkenen. Geachte heer Gootjes, uit groote waardeering e'n hoogachting is mij door het bestuur opgedra gen u het Eènelidmaatschap van den Bond aan te bieden. Bovendien word u een gemakkelijke stoel aangeboden, wij willen hopen, dat u dit van ons wil aannemen en (dat gij' er nog lang gebruik van kan maken. Mijne heeren, ons wacht een belangrijke agen da, ik vertrouw dat ook dezen dag zal staan in het teeken van samenwerken en eensgezind willen. Nogmaals hartelijk welkom en verklaar ik -ie vergadering voor geopend'. te Sint Pancras. - Vergadering van „De Tuinbouw" op Maandag 4 Maart, in café „De Driesprong" alhier. Aanwezig waren 98 leden, terwijl mede aanwezig was de E.A. Heer J. Kroonenburg, burgemeester van Sint Pancras. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, consta teerde, dat de vergaderingen zich in den laatsten komst der leden. Waren wij, aldus spr., op onze vorige vergadering niet erg tevreden over de markt prijzen, thans is er gelukkig een schepje o-pgedaap. Hij hoopte van harte, dat dit zoo -mocht blijven o - 0- gaan, met, zoo mogelijk, nog een schepje er werd en men niet m de behoefte kon voorzien,. J boven op. In het bizonder heette hij welkom- de -ok wij kregen veel minder (wagons dan er noodig burgemeester onzer gemeente en de pers-, waren, wat voor ons niet' alleen zeer lastig is, j Hopende op een aangename bespreking, opende maar ook veel schade kon berokkenen. j hij de vergadering. De telling van 15 Februari had aangewezen -dat 1 Na goedkeuring der notulen, deelde de secne er nog ruim 5000 wagons stapeipro lucten in taris, de heer A. Hoogland, mede, dat de vertoo- voorraad waren, zoodat het voor ons een behoefte was -dagelijks zooveel mogelijk af te zetten. Uw bestuur heeft dan pok niet stil gezeten en al het mogelijke in het werk gesteld om dan toch zopveel mogelijk wagens voor onze kool beschik baar te krijgen. ning der „Tuin'bonwfihn" door verschillende oor zaken niet door k»n gaan op den voorgenomen datum. Ingekomen Waren dankbetuigingen van D. en S. Stammes voor ontvangen uitkeering. t Verbindingsweg Koedijk—Sint Pancras. Het verloop hiervan weten wij allen, de eene Ingekomen was een schrijven van het Gemeenite- dag eens wat meer en -de andere 'dag weer wat bestuur van Sint Pancras. vermeldende, dat over- minder, -doch siteeds te kort, zoodat er steedis eenstemmdng was bereikt inzake de verbetering verkochte kool enkele dagen, soms een week bleef Van het Koedijkerpad tusschen beide gemeenten, liggen voor er een wagon beschikbaar was. j In een gemeenschappelijke vergadering van B. en Een aanhouder wint, en zoo ook hier, thans VV.'s is goedgekeurd een plan voor een rijwielpad krijgen- wij voldoende wagons, ja zelfs zoo dat van betontegels, ter breedte van 2 Meter, waarvan -d© achterstand ingehaald kan wonden. .Wij zijn de kosten worden geraamd op f16. a f17.000, daar zeer (dankbaar voor en willen hopein dat wij 1 waarvoor de L.G.C. bereid is, zoo noodig f4000 altfhans -dit seizoen geen gebrek meer aan laad- te voteeren. Het aandeel voor beide gemeenten ruimte krijgen. i zal worden bepaald in verhouding tot het zie- lenaantal. Teneinde het aandeel voor de gemeten te Gok willen iw-ij 'hopen dat deze stagnatie zich vrouw en ik neem daarom de vrijheid haar een nelijken bediende, dat zjj de chartreuse wel zou inschenken. „Mij goed!" lachte de jonge man. Lizette 'bracht uit den zak van haar boezelaar onopgemerkt een platte flesch te voorschijn, die zij nevens de andere flesch met cartreuse plaatste, doch wel zoodanig, dat zij rich niet zou kunnen vergissen. Soliva, die 't meisje in 't oog had gehouden, zag wat zij deed en dacht: „Nu i-s 't mijn tijdl" Hij stond op. „Ha, ha .vriend Eugène zal een liedje voor dragen!" riep Toran. „Bravo, bravo, als uw lied een refrein heeft, zingein wij allemaal meel" „Ja, ja, hij gaat zingen, hij zal zingen!" luidde bet van alle kanten. Onder het maken eener komische buiging ter rechter en ter linker zijde en ook naar het midden, met de hand op de borst, zeide hij: „Ik wil met gencegen iets zingen, daar het geëerd publiek zulks met zooveel aandrang begeert, doch eerst vraag ik het woord ..Het woord i, aan Eugène Richelet uit Dyon," verklaarde de Gaskonjer. „Vóór ik dit gezellig lokaal betrad," begon Jean Scliva met redenaarsplechtigheid, „dit gezellig lo kaal. dat men zoo eigenaardig: de Bakkersherberg heeft gedoopt, kende ik moeder Mina niet, doch door uilen, mijne vrienden, heb ik haar leeren kennen, liefhebben en hoogachten. Zij is eeae brave klein geschenk aan te bieden. Ik zal 't mij tot eea eer rekenen als zij dat van mij wil aannemen I" „Bravol bravo!" Jear. Soliva verliet zijn plaats, trad op Johailna toe en stelde haar een klein étui ter hand. „Doe mij 't pleizier dit van mij aan te nemen, juffrouw Perrin," zei hij, „en laat een kus mijn loon er voor zijnl" Johanna hield hem haar wang voor, waarop de booswicht een echte Judas-kus gaf. I Men klapte overal in de handen en riep daarbij I ,,Het geschenk, we willen het geschenk zien!" Johanna Fortier opende het marokijnen doosje I en kon een uitroep van bewondering niet weer- j houden. Het stel oorbellen ging van hand tot - hand en werd algemeen béwonderd. I ..Nu, je hëbt^éen goeden smaak, mijnheer Riche- iet. dat moet ik zeggeni" betuigde de waardin. I ,,'t Is een prachtig geschenk 1 Daar moeten wii j <en gaasje op drinken 1" „Ja, dat heb ik ook al gedacht!" riep Soliva. ,,Iit geef een rondje van die lekkere, groene char- treuse, dat mag niemand weigeren." „Leve Eugène Richelet 1" riep Toran en alle aanwezigen stemden luidkeels hiermee in. Lizette kwam Unet de twee flesschen chartreuse „Moeder Mina 't eerst," zei ze. i Lizette reikte haar het glas, dat tot bijna aan den rand gevuld werd. Hierop maakte Lizette een halve wending op haar hakjes en zei toen: ..En nu »s u aan de beurt, mijnheer Eugène!" Sint Pancras te verlichten, wordt steun gevraagd aan de vereeniging „De Tuinboutw". De voorzitter deelde mede, dat het bestuur dienaangaande een vergadering had belegd, waarin een en ander door den burgemeester was toegter hcht. Als gevolg hiervan wenschtte het bestuur voor te stellen een bedrag van f750.— te voteeren als bijdrage in de kosten. Gaarne verleende hij- het woord aan den burgemeester tot het geven van nadere toelichting. „Het was mij," aldus Z.E., „aangenaam in uw, bestuur gelegenheid te vinden ons schrijven nader te mogen bespreken. De onderhandelingen aan gaande deze kwestie toch! duren reeds .veel te lang. In de eerste vergadering van de betrokken colleges van B. en W. wet de L.G.C. werd reeds defi nitief uitgesproken, dat verbetering dringend wen- schelijk was. Het pad verkeert in zeer slecht© con ditie, hetgeen vooral dezen winter is gebleken. Meermalen was het totaal onbegaanbaar, zoodat zelfs kinderen woonachtig in de Daalmeer, om die reden de school niet konden bezoeken. Menig in gezetene zal de verzuchting hebben geslaakt, dat hierin toch verbetering mocht komen. Als Ge meentebestuur staan wij voor het algemeen be lang der gemeentenaren. Misschien zullen enkele leden uwer vereeniging hier ©enigszins anders tegenover staan, doch bedenk, dat het overgroot deel der ingezetenen bestaat uit tuinbouwers. Wer den aanvankelijk bij de besprekingen de wecter- zijdsche belangen breed uitgemeten en tegenover elkaar uitgespeeld, zoodat alles op niets dreigde uit te hopen, ten slotte werd overeengekomen de kosten, geraamd op f 16.000, in verhouding met het zielenaantal van iedere gemeente omi tie slaan, na aftrek van het door de L.G.C. gevoteerde be drag. Deze verhouding staat ongeveer als 20 tot 14 voor onze gemeente. Doch aangezien dan nog het bedrag voor de gemeente een onoverkomelijke hinderpaal zou blijken, zal uw steun in deze voor allen belangrijke zaak van groote moreeie waarde zijn. Het bedrag komt dan in mindering van het aandeel onzer gemeente. Bovendien zijn in den zelfden geest aangeschreven het bestuur der Boe- Met de snelheid van een goochelaar had de slimme deern de flesschen verwisseld en toen Soliva haar zijn glas had overgegeven, vulde zij het met de chartreuse, waarin hij zelf de likeur uit Car r.ada had gemengd. „Op uw gezondheid, moeder Minal" riep de «churk. „Willen wij eens aanstoo-ten?" „Met alle genoegen," antwoordde Johanna. De booswicht en de broodrondbrengster klonken niet elkander, brachten hun glas aan de lippen en dronken het dat heet een blijk van wel gemeendheid in een enkele teug ledig. Schier ademloos, met het hoofd tegen het glas gedrukt, had Amama Regamy, noch Soliva, noch Johanna, noch Lizette uit het oog verloren, zoa dat niet één beweging van hea, die zij terecht als de drie hoofdpersonen beschouwde, aan haar aandacht was ontsnapt. Terwijl zij Soliva zijn glas zag ledigen, gloeide in haar oogen een vuur va» wilde blijdschap en zegepraal. „Nu zijt ge ver loren, schurk! Ik durf er op zweren! Neen, neen, dat voorgevoel bedriegt mij niet," mompelde zy voor zich heen. De waardin kwam bij Johanna staan en zei tegen haar: „Hoor eens, moeder Mina, niet alleen de menschen van het vak zijn de vrienden, die het wel met u voor hebben, maar ge hebt buiten dien nog edele begunstigers en een hunner heeft ujji opgedragen u dit ter hand te stellen." Hiermede legde zij de tweehonderd frank, die zjj door tusschenkomst van Lizette ontvangen en

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3