Een paar InIe uienleelt Algemeen Overzicht BEURSOVERZICHT dijke misdrijven, als te Lierop gepleegd, op hun geweten hebben, te zijn gevat EEN BRANDDSTICHTER. Den laatsten tijd zijn te Rotterdam herhaaldelijk pogingen tct brandstichting, vooral in pakhuizen, ontdekt. Zondagmiddag omstreeks drie uur zag een bewoner van den Open Rijstuin, dat 'n man een ruit insloeg van het pakhuis der firma Van Deventer aldaar en daarin eenige stukken van een krant wierp, welke hij met een lucifer aanstak. De heer, die het feit constateerde, liep snel zijn kantoor uit om den dader te grijpen, doch deze slaagde er in te ontkomen. Zijn opzet is niet ge lukt, omdat de brand geen voortgang had. Dinsdagnacht te kwart voor één is op heeterdaad betrapt de 24-jarige F. F. A. S., die bezig was brand te stichten in de kiosk van der firma Van Ditmar op den hoek van den Bergweg en den Noordsingel. Hij trachtte door de brievenbus bran dende lucifers te werpen, om het aan de binnen zijde hangende palier aan te steken, terwijl hij tevens een brandenden celluloid-kam in de kiosk had geworpen. De man is aangehouden en naar het politiebureau gebracht. Agenten hebben met emmers water het begin van brand gebluscht. (Tel..) TER WAARSCHUWING. „De Tel." gaf onlangs een bericht over iets wat de correspondent van dat blad een niet al- ledaagsche strafzaak noemde. Dé uitgever van een plaatselijk blaadje werd er van beschuldigd het auteursrecht op advertenties geschonden te hebben, door 't overnemen van' veiling-advertenties uit een c.oncurreerend blad. Verdachte ontkende de ten laste legging, doch was zich niet bewust, iets verkeerds 'te hebben gedaan. Hjj beriep zich op het overnemen van familieberichten door alle bladen. De president maakte hem duidelijk, dat dit dan nieuwsberich ten znij, en gaf als zijn oordeel te kennen, dat er wei degelijk van het auteursrecht op een ad vertentie kan worden gesproken. De Officier van Justitie zeide in zijn requia(toiir, dat, waar hier geen naam onder de advertentie vermeld stond, deze als anoniem moet worden 'beschouwd en dus de drukker of uitgever een klacht kan indienen, als het auteursrecht geschon den wordt. Eisch f30 boete of een week hech tenis. ONGEVALLEN. Het 5-jarig zoontje van den landbouwer L. van Z., aan het Everland, onder iNspen, bij Roo sendaal, dat bij het dorschen stond te kijken, werd ongelukkigerwijze door een draaiende stang- koppeling gegrepen, waarbij het beentje van den kleine zoodanig werd gekwetst, dat het kind, naar (het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht, het beentje moest worden geamputeerd. Te Zijpe is het 1 i-jarig dochtertje van den heer B., juist toen een auto passeerde en zij kwam te vallen, met het Tioofd onder de auto geraakt en in deerniswekkenden toestand opgenomen. Zij is kort daarop aan de gevolgen overleden. Dooi in 't land. .Waterstaat op zijn „qui vive". In Februari 526 vriesuren, maar ook veel zonne schijn. Wat er te Leiden verbrandde. HuweJLijks- acten verloren; overigens nog bewijzen genoeg te vinden. Geen kans om zijn huwelijk te looche nen. Volkstelling. Geen wijziging van regeerings- wege in de spelling. Te veel studenten, dokters en juristen. Zomertijd behouden. Geen premie- vrij staatspensioen. Over de uitbanning van den oorlog. Verbinding Amsterdam-Boven Rijn. Duit- sche wagens voor onze groenten. De dooi is aan het eind dier vorige week inger treden, doch niet in die mate nog, dat van een snel verdwijnen van de ijsmassa's sprake zal zijn. Die ijsmassa's in de groote rivieren hebben zoo hier en daar nog al onrust gebaand en dfe Rijks waterstaat heeft clan ook maatregelen besproken om eventueele gevaren het hoofd te kunnen 'bie den. Wij Hollanders, hoe veilig we hier in .He lage landen bok waren in vergelijking met de be volking- van vele andere, met milder klimaat be deelde landen, we hebben nu eenmaal in het water en in het ijs een vijand 'te zien, die, die his torie wijst het genoegzaam uit, niet met zich spot ten laat. We hebben, of liever niet wij, maar onze voorvaderen, hebben het land aan de baren ontwoekerd, maar we moeten ten allen tijde op het „qui vive" zijn. We hebben aardig wat koude geihad. De maand Pebruari van dit "jaar is, blijkens mededeelingen van het Kon. .Meteorologisch Instituut sinds 1886 de koudste maand van dien naam geweest. Van de '072 uren, welke Pebruari telt heeft het er in totaal 526 gevroren en daarvan 279 uur onafge broken. 'tls te begrijpen, dat het een aardig koekje gebakken heeft. Intlusschen, we hadden niet te klagen over gebrek aan zonneschijn. Het aantal uren zonneschijn was bijna het dubbele van het normale, wat niet heeft kunnen verhel pen het vele en veelsoortige ongemak dat de ouderwetsche winter ons bezorgd heeft. En, 1-an is nog de vraag hoe bijv. het winterkoren op de vorst reageert of, hier en daar misschien wel heelemaal niet reageert, als 't misschien dood gevroren is. Nu, .daarvan zullen we dan binnen kort wel hooren. De Leidenaars hebben hun stadhuis verloren, dat is bekeud en met het stadhuis zijn vele en velerlei papieren, acten enz. vjprloren gegaan» waaronder ook vele stukken van waarde met be trekking tot de verschillende gegevens, statistie ken enz. over de Leidsche huishouding. Ook zijn verloren gegaan >de officieele gegevens van den Burgerlijken Stand over een tijdperk van ongevleer zes weken. Wie Itijdens dit tijdperk, de eerste zes weken van 'het jaar getrouwd zijn, of geboren, zullen zich voorshands niet op officieele bewijs stukken kunnen beroepen. Voor jonggehuwden, die al tijdens de wittebroodsweken tot het inzicht gekomen mochten zijn, dat „ze zich in elkaar Ver gist" hebben, zou dit een schoone gelegenheid zijn de geknoopte bandep, tot boeien ^geworden, weer los te maken, 't Staat immers niet meer opge schreven. Haar, dit doende, zouden ze buiten den waard, in casu, buiten de dagbladen reke nen en Duiten de getuigen, die de huwelijksplech tigheid met 'hunne tegenwoordigheid hebben op geluisterd. Dus, de Leidsche jonggehuwden, doen maar 't best, het huwelijksbootje, lat ze nu toch eenmaal zijn ingegaan, gezamenlijk zoo recht mogelijk te houden en het voor stranden te be hoeden. Be mogedijkheid is gansch niet uitgeslo ten, dat van hoogerhand al die bewijsjes van ge sloten huwelijken uit de krant en uit den mond der getuigen ,als officieel bewijsmateriaal aangemerkt zullen kunnen worden. Intusechen, de Leidsche Devolking- moest officieel worden vastgesteld, al was 't alleen maar om weer een "begin te hebben. En zoo is de vorige week de Leidsche volkstel ling begonnen, een aparte telling dus, de algle- meene telling in 1930 zal dan toch, ook te Leiden, weer gehouden worden. A an de Memorie van 'Antwoord van de Eerste Kamer inzake ie Onderwijsbegrooting ontleenfen we om der meer de mededeeling vpn den Minister, dat de regeering niet voornemens is maatnegélen te némen ter bevordering van de invoering v;"n een gewijzigde spelling. Het ligt niet binnen de bevoegdheid van dien Minister voor 'te schrijven, dat iedereen dezelfde spelling van de Nederland- sche taal zal bezigen. Dat is 'te begrijpen. Ware dit wel het geval, misschien zou het dan ook mogelijk zijn bij ministeriëel decreet het maken van spelfouten te verbieden. In stukken van een officieel karakter blijft de spelling van de Vries en Te Winkel gehandhaafd. Er schijnt in ons land te veel gestudeerd te wor den, of liever, het aantal studenten noemt te veel toe. Dit doelt natuurlijk daarop, dat het aanbod van academisch gevormde jongelieden de vraag der maatschappelijke behoefte overtreft. Vooral waar het betreft juristen en medici moet de be-' hoefte der maatschappelijke samenleving te klein zijn voor het aantal dat zich op de verschillende universiteiten voor de rechtspractijk of het dok tersambt bekwaamt. Maar, waar is tegenwoordig nu niet te veel van? 'De Tweede Kamer heeft zich o.a. bezig ge- houder. met een motie, waarin de wenschelijk- heid van premievrij staatspensioen werd uitgespro ken. eD Kamer heeft er zich in meerderheid niet mee kunnen vereenigen. Ook niet met 'n initiatief voorstel van het Kamerlid Braat tot afschaffing in de naaste toekomst van de wet op den zomer tijd Den zomertijd houden we dus ook het vol gende jaar. Dan werd in de Tweede Kamer be handeld het wetsontwerp tot goedkeuring van het voorbehoud tot toetreding tot het verdrag van Parijs, bedeeld is het zoogenaamde Kellogg-Pact. De publicatie van het zoogenaamde geheime Verdrag tusschen Frankrijk en België heeft aanvan kelijk gedreigd eenigen invloed uit te zullen oefenen op de behandeling. De behandeling heeft dan, zoo als we zeiden, plaats gehad. Weliswaar is bij die behandeling door sommige Kamerleden nog op de door de publicatie van het Verdrag geschapen situatie gezinspeeld, maar aarbij is het gebleven en de groote meerderheid der Kamer heeft zich met het wetsontwerp vereenigd en het staat vast, dat ons land onvoorwaardelijk, zal toetreden tot het Verdrag van 1928 te Parijs gesloten, het Ver drag, waarbij de volkeren zich verbinden den oor log uit te bannen of er naar te streven dit te 'doen. De Minister van Waterstaat heeft aan het Da- gelijksch bestuur van Amsterdam1 medegedeeld, dat hij definitief heeft besloten voor de nieuwe verbin ding van Amsterdam met den Boven-Rijn, de voorkeur te geven aan het Geldersche Vallei-plan. Suiienland OPNIEUW KOUDE? V. D. seinde Dinsidag uit Berlijn, dat het al al weer uit is met ie mildere temperaturen, spe ciaal in Noora-i_ uitschland. In de binnenstaid van Berlijn vroor het vanochtend alweer 5 gr. C. en in ,1e buitenwijken 11 gr. Uit het 09stelijk deel van het land komen berichten van "strengje vorst. Land- en Tuinbouw KOPROT, BOL-OP-I1ENKOP ENZ- Het verschijnsel, dat hier algemeen bekend is onder den naam van koprot, of bol op den kop (beter lijkt ons 'koprot, want, ze zijn toch niet- bol), heeft dit jaar weer 'heel iwa.t schade tfeweeg gebracht en dientengevolge is ook de aandacht er sterker op gevallen. Over de oorzaak is al heel wat gebabbeld, maar met zekerheid is er in ons land niet vóel van te zeggen, hoewel het /wel zoo goed als zeker is, dat er wel éénige awatosoortien aan te pas komen. Sommige practici beweren, dat ze na het spui ten van de uien met Bordeauxsohe pap minder last van koprot hebben dan" wanneer ze niet epuitem. Of it waar is weten we niet, daarvoor zou den goedgecom rol eerde proeven noodig zijn en daarvoor is men in den zomer meestal niet te vinden omdat het te druk is. Hoewel nu de toestanden in andere werelddeielen geheel anders zijn dan bij ons en dus de gegevens die we daar vandaan krijgen, niet geheel van toepassing zijn op onsland, zal het toch sommigen wel interes- sceren de uitslag te vernemefn van eenige proeven, di eim Amerika genomen zijn om de oorzaken v an het „Neck-rot" vast te stellen. Ik beb voor mij liggen een uitgave van het1 „Bureau of Plant Industry" Washington U.S.A. waaruit blijkt, dat men er daar evenveel of1 mis schien nog meer last van heeft als hier en tie onderzoekingen beginnen in 1915, zoodat men in ieder geval reeds 13 jaar de belangrijkhleid er van heeft kunnen constateeren. In Amerika is men tot de slotsom gekomen, dat drie verschillende Botryt.is-varieteiten een ver schijnsel te weeg kunnen brengen, dat, volge ris de er bij gevoegde teekening overeenkomt met ons koprot. Met het bloote oog in niet gemakkelijk uit te maken, met welk van deze drie men te maken heeft, met laboratoriumproeven is dat échter vól gens den schrijver gemakkelijk genoeg uit tfë maken. Ons kan dat ook niet zoo bijster vee] belang inboezemen, maar het is voor ons meer van belang te weten, wat er tegen te doen is en dan komt de schrijver aan "het eind met de niet bemoedigende meet edeteling, dat er op het oogen- blik nog geen ander bestrijdingsmiddel bekend is (ook in Amerika) als snel drogen na het oog sten en daarbij heeft hij dan vooral het oog op een'kunstmatige manier van drogen, die in Amerika in groote bedrijven wellicht toe te pas sen zal zijn, maar in onze kleinere gemengde be drijven niet zoo gemakkelijk. Het zal toch wel wenschelijk zijn, dat hieraan in de toekomst wat meer de aandacht wordt besteed. Als de nielft van den uienoogst door koprot waardeloos wordt (dat is bij sommigen toch wel zoo geweest) dan moet men er ook eenige moeite voor over "hebben. De bedoelde "Botrytisvarieteiten komjen hoofd zakelijk door den steel in ae ui binnen en dat binnendringen schijnt belet te worden, als Je steel (of 6taal) na het oogsten snel drogen kan. Men heeft dus reeds tusschen de regels door kunnen lezen, dat de uien het koprot hoofdzake lijk te pakken krijgen na het oogsten en dus niet op het land (tenminste niet in hoofdzaak). Bij de proeven in Amerika is ook gebleken, .dat uien, waarvan de steel nog niet rijp is bij liet rooien het meest vatbaar zijn voor aantasting en ook, dat direct bij het oogsten het afsnijden: van de stelen de kwaal in de hanld werkt (al is dit laatste niet zoo erg). De kwaal komt het meeste voor in jaren, waar in de temperatuur beneden normaal is en de re genval boven normaal en gekleurde varieteitlen hebben er "veel minder last van dan witte. In Amerika wordt dan ook aanbevolen zoovéél mogelijk gekleurde variëteiten te telen en verder om na het oogstien een "kunstmatige wijze van ..dro gen toe tie paseen. als dit tenminste 'op commerci- eele wijze te doen is. Dit drogen moet plaats vin den direct na dén oogst' ën dan gedurende driie weken. Hoewel we reeds opmerkten, dat: 'dit niet altijd voor ons land geldig is, kunnen we toch wel wat leeren uit dezen korten inhoud en wel dit, dat we Pet drogen na het oogsten niet te veel aan de natuur over kunnen laten zon/der ernstige schade te lden; meijn moet ze zoo kort mogelijk' op het land na 'laten rijpen en zie zoovleel mogelijk drogjen onder een afdak b.v. en de bezitters van een warenhuis zonden daar wellicht een ndttig ge bruik van kunnen maken, want in dien tijd is er wel een plaatsje te vinden om er de u?en in te •drogen (als de uien niet te ver van huis verbouwd worden. Dat ten slotte dé gekleurde variëteiten mindier last van koprot hebben is voor óns niet geheel nieuw, vandaar óok, dat het wellicht mogelijk is, de meer of minder verbasterde rassen te ge bruiken om een minder vatbaar ras uit te selec- teeren en dan natuurlijk in de richting van de niet zuver wtte (ook .de gele hebben er niet zooveel last van) of, indien dat mogelijk is in vier hand met de vraag, in de richting van de ietwat gekleurde variëteiten. Overigens is het voor ons een schrale troost te vernemen, dat men in Amerika evienmin als bij ons een direct bestrijdingsmiddel heeft. Heiloo. VAN HERWIJNEN. BESPUIT UW BOOMEN MET EEN CARBOLINEUM-OPLOSSING. Vele land- en tuinbouwers zullen waarschijnlijk hopen, dat de zeer strenge vorst, die in Februari geheerscht heeft, een groot aantal insecten op vrucht- en andere boomen gedood zal hebben en in verband hiermede zullen zij geneigd zijn een bespuiting met èen carbolineuim-oplossing, die het gebruikelijke bestrijdingsmiddel tegen vele insec ten is, dit jaar achterwege te laten. Te gemakkelij ker zullen zij dit doen. doordat de langdurige vorst- ,peri ode een achterstand in de werkzaamheden heeft veroorzaakt, die er toe kan leiden, dat men een minder noodzakelijk geacht werk geheel achter wege laat- Ik wil echter aan alle belanghebbenden, vruch ten- en boomkweekers en tuinbezitters mede doe len, dat de strenge vorst een flinke bespuiting van vrucht- en andere boomen met carbolineum geenszins overbodig heeft gemaakt, omdat insecten en insecteneieren zeer goed tegen lage tempera turen bestand zijn en het dus zeer onwaarschijn lijk is, dat zij door de vorst zijn gedood. Men beschouwe een carbolineumbesluiting op dit «ogenblik dus niet als een overbodige werkzaam heid, maar als even noodzakelijk voor het verkrijgen van gezonde boomen en een goeden vruchtenoogst als in andere jaren. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Ditmt, N. VAN POETEREN. RECTIFICATIE. In ons nummer van Dinsdag is een storende fout geslopen in óns Veilingsoverzicht van den Langendijk. Er staat n.l. Bevroren Peen, moet zijn: ONbevróren Peen. I De Fa. Oyens en Zn. berichten ons: Sinds lange jaren heeft de beursman weer zoo geheel en al in een geiadhtenwereld van balan sen, W. en V. rekeningen, „pools" creiietsitua- tiee en prëiuctiestatistieken, dat hij weer ver geten had, dat er nog zooiets als internationale politiek bestaat, die eenigen invloed kan hebben op de ontwikkeling der koersen. Er valt nu weliswaar nauwelijks aan te twij felen, dat de vinnige peimestrijd tusschen Noord en Zuid binnen weinige weken, als wanneer bloeddorstige persmuskieten weer op een nieuw slachtoffer zullen zijn neergestreken, goeddeels uit het beursgeheugen zullen zijn verjaagd. Het geen niet wegneemt, dat men zich zeer 'onaange naam getroffen voelt, doordat men opgeschrikt wordt uit zijn ietwat dommelige overtuiging van rustige rust. voortspruitende uit ©en goed natio naal geweten. Droeg eemerzijds de joolitieke storm in het klas sieke glas water er niet toe bij, om de kooplust aan te wakkeren, ook het ongekend dure geld! maande tot voorzichtigheid. Niet dët er te Am sterdam prolongatieposities van groot belang be staan, maar vooral de opbouw van nieuwe "hausse- zaken wordt er idoor geremd!. "Waar idan ook eenige gewilligte aan den dag trad', waren speci ale factoren, inzonderheid buitenlandSche vraag, daarvoor verantwoordelijk. Dit gold in de eerste plaats voor aand. Nederl. Scheepv. Unie, waarop klaarblijkelijk buitenlandsche inventment-trusts een welgevallig oog op "hebben geslagen. De phe- nomenaal krachtige positie en enorme w'instca- paciteit van de Kon. Paketvaart, die geheel uit eigen middelen haar vloot ad' libitum vergroot, maakt deze Mpij. eenig in haar soort, maar ook de St. Mpij NederLand' en de Rottend. Lloyd zul len jaarverslagen publioeeren, die er mogen we zen. Alles bijeengenomen blijft dit aandeel ook voo rbinnenlandsche beleggers nog steeds een zeer koopwaardig object, al kan men er niet de groo te speculatieve excessen, "in verwachten, die in veler oogen aand. Margarine Unie zoo aantrekke lijk maken. Calvé Delft bereikten onder uiterst opgewonden handel eerst ruim 175 pCt., en moes ten toen ruim 10 pCt. prijs geven van alle positie ve berichten, die echter eindielijk en te langen leète op de as- vergadering van aandeelhou1 diers zouden worden verstrekt. In sympathie met Mar garine Unie trok daarna de koers weer aan. De afd. Kunstzijde-aanlteelen was geheel Je kluts kwijt. Van Rubbers is weinig nieuws te vertellen- Diverse statistieken en terugblikkende beschou wingen komen thans los. In de petróleum-af]d- bleef de grondtoon voor het hoofdfonds muur vast. Na de uiterst gunstige productiestatistieken over 1928 kwam nu de mededteeling eener overeen stemming tusschen de Royal Dutch en de Sovjets. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. óMaart. 105.000 Kg. rjode kool f 7.7020.00, doorschot f 8.1016.50, ióo.oco Kg- gele kool f5.3010.50, doorschot f5.20—9.00, 120.000 Kg. Déensche witte f 10.7018.60, 1200 Kg. uien f5.0016.50, id. grove f 5-5°—8.25, 1900 Kg. peen f6.708.70. 7 Maart. 68.000 Kg. node kool f n.20—19.70, doorschot f 8.4019.30, 119.000 Kg. gele kool f5.1010.70, doorschot f 4.60—7.70, 66.00 oKg. Deensche witte f 11.50—17.30, 1000 Kg. uien f23.60, idem grove f 22.50, 1800 Kg. peen f 10.O0, id. kleine £2.40—5.' NOORDERMARKTBOND. 6 Maart. 200 Kg. uien f 23.90, 650 Kg- peen f 8.60, id. kleine f 5.608.00, 152.40 oKg- node kool f8.5019.40, •doorschot f7.9016, 94.600 Kg. gele kool f5 50 f 10.50, doorschot f45.90, 198.60 oKg. Deen sche witte kool f 10.8017.60, doorschot f 10.20 f 14. 7 Maart. 2900 Kg. uien f2427.50, drielingen f212i-70, 'grove uien f25.6025.90, 149.400 Kg. roode kool f 7.60—19.10, doorschot f7.3017 20, 76.400 Kg. gele kool f5.30—10.80, doorschot f710, 145.2Gb Kg. Deensche witte f 10.3017.20, doorschot f 10.10 f 12.10. WARMENHUIZEN, 5 Maart. 1 Rcode kool ie soort f.9.2017.40, 2e soort f5.90 f 17, uitschot f6.307.80, gele kool ie soort f 5.2011.50, 2e soort f4.106.40, witte kool ie soort f 11.2022, 2e soort f 10.6011250, uitschot f 4—4.10, uien f 19.20. Aanvoer: 49.775 Kg. roode kool, 30.100 Kg. gele kool, 46.250 Kg. witte koftl, 200 Kg. uien. 6 Maart. Roode kooi ie soort f7 4017.7O, 2e soort f7.10, uitschot f5.90—6.40, gele kool ie soort f5.10 fp .50, uitschot f3.804.80, witte kool ie soort f H.2019.20, uitschot f4.204.50. Aanvoer:' 16.950 Kg. roode kool, 9300 Kg. gele kaol, 57-775 55K5g. witte kool. PURMEREr IN#).5Maart. 18.000 Kg. kaas. 16 st. kl. fabriekskaas R.r.:a f 47.50, 6 st. kl. boerenkaas S.m. f 52, vlug; 895; Kg. boter f22.25. 225 vette koeien f060—1.05 per Kg.; 164 melk- en geldekoeien f 120—'350, matig; 10 stieren; 24 paarden f 100200, vlug; 11 vette kalveren fi.401.50, vlug; 1144 nuchtere 'slachtkalveren f736; fokkalveren f1224, mtg.; 35c vette slachtvarkens f0.700.76, zouterijvar- kens fo.680.70, vlug; 74 magere varkens f20 f 44, matig; 96 biggen f 1624, matig; 608 schapen f 30—42. 24 overhouders f2430, matig; 4 lam meren, 15 bokken en geiten. Kipeieren f9.50 5f 10.50, eendeieren f9.50 per 10 ostuks. f

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 5