De Langedijker Groente-Centrale Df red: var dei Voorzitter, aarbij h^j 't wel kom toeriep aan de heeren Balk van Prov. Com missie; v. Die, keurmeester, en Keizer, beambte (welke reeds in ons Donderdagno. werd opge nomen), wordt met luide bijvalsbetuigingen be groet. Medegedeeld wordt, dat dit jaar u pond reu- zenzaai uit Italië aan de L.G.C. ter distributie is toegewezen, nog 1/2 pond is er over; er is echter vraag voor. Ingekomen stukken: I Van Burgemeester Slot van Broek op Lan gendijk een schrijven, waarin Z.E.Achb. bericht, tot zijn grooten spijt verhinderd te zijn de ver gadering bij te wonen; verder wijst hij op de goede bedrijfsuitkomsten, de rijke agenda, die diende behandeld te worden. De belangen van de L.G.C. liggen hem, als voorzitter van de markt, na aan 't hart. Tot te taak van het bestuur behoort het, vooruit te zien, de voorstellen bewijzen, dat in die richting gewerkt wordt. Hij wenscht de vergadering toe, dat er goede besluiten zullen wor den genomen, ten voordeele van de markt en de organisatie. (Applaus.) II. Van de Firma Rèns Slot Bonnet te Broek op Langendijk, dat het haar een behoefte was, de organisatie een portret aan te bieden van wijlen den heer Rens Slot. De Voorzitter wijdt eenige woorden van dank aan de firma en aan de nagedachtenis van den overledene. In de jfeuze wordt gltegenheid ge- gever het portret te zien. III. Van den heer ir. Hazeloop te Alkmaar, waarin hij bericht niet aanwezig te kunnen zijn, wij! hij heden college heeft te geven aan de Hooge- school te Wageningen. Het verslag van de vorige vergadering wordt na. uitgebracht rapport door een commissie uit de Vereeniging van St. Pancras goedgekeurd. Over de financiën rapporteert de heer de Vries, die tot goedkeuring adviseerde. De V .orzitter deelt nog mee, dat in zijn jaar verslag vergeten is melding te maken van het jubileum van den betaalmeester, welk verzuim hij hiermee herstelt. De "heer de Vries spreekt naar aanleiding van het jaarverslag, en merkt op, dat het ijsbreken op zijn vereeniging is besproken. Elk jaar spreekt bil .ex.over, nu weer. traditie getrouw, 't Verheugt hem, dat voor schilder- en timmerwerk van de L.G.C. ook ambachtsmenschen uit Sint Pancras een beurt krijgen. Gaarne zou hij zien, dat bij het ijsbreken ook werkloozen uit Sint Pancras in dienst werden gesteld. Hij meent, dat zij daar recht op hebben. De heer Zwetsman: Uit den post reclame blijkt, dat i/s van de gevoteerde som is besteed; is 4/5 n:g in kas? Is dat niet besteed? De heer C. Spaan (penningmeester)!: Die 4/5 zijn pas betaald, het C.B. vroeg er niet eerder om. Die uitgave wordt dus op de volgende vergade ring verantwoord. De voorzitter: Ik dank den penningmeester voor sijn accuraat beheer. (Applaus.) De vergadering gaat accoord met het voorstel de volgende maal te Hensbroek te vergaderen. VOORSTELLEN. Punt 7 A. De Voorzitter leest voor het bestuurs voorstel om ten hoogste 1/10 van den otnzet be schikbaar te stellen voor de reclame. Ter toe lichting voegt hij er aan toe, dat 't vorig jaar 1 /20 pCt. is toegestaan. Nu vraagt 't C.B- voor alge- meener eclame 1/20 pCt-, voorheen 1/50 pCt. We hebben ook nog onze reclame voor de N.H.sche producten, vandaar dat wordt voorgesteld 1/10 pCt toe tc staan. De heer Zwetsman: Ik wenschte wel, dat het bedrag ook gauw verbruikt werd. Als we niét weten hoe er reclame gemaakt moet worden, moeten we het maar eens aan de Margarinefabrieken vragen Hoe denkt men reclame te voeren? 1 De Voorzitter: Een specialiteit voor reclame zaken werkt voor het Centraal Bureau. De heei Zwetsman stelle zich gerust, we raken de centen wel kwijt. (Vroolijkheid.y De vergadering gaat accoord met ,'t voorstel. Punt 7 B. Stopzetting van veilen en verzending van vroege aardappelen. De Voorzitter leest het voorstel met de toe lichting voor en geeft nog de volgende nadere uit eenzetting: Deze zaak was ook aanhangig bij de Provinciale Commissie in haar laatste jaarvergadering, waar besloten is het punt door alle vereenigingea tq be handelen. De uitslag daarvan zullen we dan kunnen vernemen in een in Mei bijeen te roepen vergade ring van de Prov. Com., waar een definitief besluit zal worden genomen. Het voorstel is te zien als een gevolg van opgedane ervaring in het jaar '27 met veel ziekte in 't aardappelgewas. Allen, zoo wel aanvoerders als de marktleiders, hebben on dervonden hoe ondanks al meer zoeken, men de zieken er niet uit kreeg. Men kroeg geen opbrengst Ivoor zjjn goed; 't ging aan de onkosten weg. De verzending ging door, de buitenlandsche markt wtrd stop gezét, wat tot verdere prijsdaling aan leiding gaf, terwijl groote massa's verrotten. Met 't oog op dien toestand is de geachte gerijpt, de markt stop te zetten, 't Is onze overtuiging, dat 't helpt, men krijgt geen nazending van zieke knol len; wat er is wordt dadelijk verbruikt. Al zeggen we niet, dat we het weten, dat 't voorstel afdoende is, we weten wel, dat niets doen gevaarlijk is. Laat ons daarom probeeren. De heer Pasterkamp: Dit voorstel is te B. o. L. uitvoerig besproken en is daar van zeer veel be- teekenis, met 't oog op den verbouw voor de bin- nenlandsche markt. Groente-Cultuur is van mee ning, dat de markt voor het binnenland niet moet worden stop gezet. De aardappel kan vrijwel op één lijn gesteld worden met brood. Met de export staat 't anders, daar kan men 't mee probeeren Daaom stelt Broek een amendement voor, om deze bepaling niet te laten gelden voor de aard appelen voor het binnenland bestemd. De Voorzitter: 't Vraagstuk moet men zien ook in verband met wat 't verleden, met name '27 ons deed kennen. Toen was ook de fut voor Het binnenland er len eenenmale uit. Zou men^'t amen dement B. o. L. aanvaarden, dan is de zaak ten eenenmale onuitvoerbaar. Wij moeten niet begin nen met de voor 't buitenland bestemde aardappe len op den voorgrond te plaatsen, ook niet eigeD ■voordeel, dan gaat 't niet. Warmenhuizen wees indertijd op de gunstige hoogere ligging van den grond, op den goeden naam van zijn product. Maar breekt de ziekte los, dan krijgt ook Warmenhuizen geen piijs voor zijn prima goed van hoogen grond 't Heeft ook schade. Veel beter is het, dan wal te wachten, althans enkele dage* De heer Hoogland: In onze vereeniging rezen er ook bezwaren. Een algemeene uitvoering zal op vele bezwaren stuiten. En allen moeten mee werken, anders komt er niets van terecht. De Voorzitter: Een zoo ingrijpend besluit wordt niet bij meerderheid van stemmen uitgemaakt. Men moet er algemeen of ongeveer algemeen vóór zijn, anders gebeurt 't niet. De heer Pasterkamp: Uit de woorden van den voorzitter maak ik op, dat de bedoeling van B. o L. niet goed is begrepen, wat allicht aan mij te wijten is. De bedoeling is niet het speciaal Broe- ker belang naar voren te brengen, maar Broek wij 't belang van den consument dienen, en heeft ook oog voor 't belang van den koopman. Mogen we het voedsaü wei vaiilsonden? De Voorzitter: 't Doet me genoegen, dat de heer Pasterkamp 't anders bedoeld heeft Toch ben ik van meening, dat aanvaarding van het amen dement van Groentecultuur de zaak onuitvoerbaar maakt- De heer Visser: 'k Geloof niet, als de veiling en verzending drie k vier dagen stop staan, dit 'schade zal doen. We weten allen, dat 't altijd aardappelen vinden, gaan we zoo hard rooien als we kunnen. Laat de voorraad eerst maar verbruikt werden. Dat kan geen kwaad. Dat is mijn indruk. De heer Hart: Nu we t' hebben over zieke aardappelen, rijst bij mij de gedachte, dat 't altijd becer is te voorkomen dan te genezen. Waarom wordt er niet meer gesproeid? Laat men dit doen en 't andere niet nalaten. De Voorzitter: Een vorige maal heb ik ter dege in mijn jaarverslag op de besproeiing ge wezen. Zelf wend ik 't altijd aan en ik moet zeggen, dat 't helpt- Deden allen 't maar; we weten wel, dat de toepassing algemeen minder is geworden En dit is inderdaad niet goed en dat kan gevaar lijk worden. De heer C. Wit: Hoe denkt u 't zich in? Er kan door een donderbui hier plotseling ziekte optreden, ook te Bovenkarspel, terwijl andere plaat sen vrij blijven. Hoe dan? Zet men daar plaatse lijk de boel dan stop? I De Voorzitter: Als de ziekte plaatselijk optreedt worden geen maatregelen genomen. De heer C. Wit: 'k Heb nog nooitt last gehad. Stemmen uit de vergadering: „Jij bent mas9el, Wit! .De Voorzitter: Wordt 't voorstel van Broek op Langendijk gesteund? Niemand? Dan is dat ver worpen. Wenscht iemand stemming over het bestuurs voorstel? Niemand? Algemeen applaus. Dan is het bestuursvoorstel aangenomen. Voorstel 7 C. Aankoop perceel te Broek op Langendijk van wijlen den heer D. Wagenaar voor f 14.000. (De Voorzitter leest het voorstel met de toe lichting en zegt vervolgens: Het perceel ligt bii de veiling, 't Bestuur heeft (onder voorbehoud van uwe goedkeuring) ondanks de hooge aankoopsom, hoewel aarzelend, besloten tot aankoop over te gaan. Het durfde 't niet te laten, 't 'Perceel acht 't bestuur nr.odig met het oog op de aanvoeren per as van uien, tomaten, sla, komkommers en spina zie en van druiven. Zeker 50 pCt. van de aanvoer komt per voertuig. Hoewel onze veilingsgebouwen aan alle eischen voldoen, zijn ze per rijtuig niet bereikbaar. Voor 't sorteeren is dit lastig, wijl de plaats te klein is. 't Eerste jaar veilde men 4 wagons tomaten, in '28 reeds 15 wagons, en '29 verwachten we een verdubbeling van dit aantal. Onze sorteermachines voor uien en tomaten vor deren meer plaats,, 't is nu behelpen en op het terrein (voor welks aankoop we machtiging vra gen! hopen we onze machines te plaatsen. Wie wenscht 't woord? De heer Hoogland: De vereeniging „de Tuin bouw" is er voor. 't Bestuur mocht inderdaad de gelegenheid niet laten glippen, al was de prijs dan hoog. Met de toelichting zijn we in Z.-S. het ten deele eens. Voor een bloembollenvieijling achten we het tefMSK" ongeschikt, wijl de ruimte te beperkt is. Er is nog een feit, waarop de aan dacht dienit gevestigd. Wie 's morgens de vei ling bezoekt, ziet dat de weg ongeveer bijna verspert is door fietsen en auto's. Niet onmogelijk is, dat het gemeentebestuur straks met 't oog op 't vellen dit verbiedt. Laten we het terrein be stemmen voor 't sorteeren en verder ais parkeer terrein voor auto's, maar niet voor bollenveiling. De voorzitter zei, dit jaar verwachten we een verdubbelde tamatenaanvoer, over 5 jaar misschien een tiendubbele. Dan is het terrein zeker voor sort eerplaats noodig. Bouwt men een bollenveiling dan is het te laat- Van anderen vernam- ik, dat een bollenveiling veel plaats vraagt, zelfs op bescheiden schaal kan 't daar niet. De heer Kostelijk: 't Terrein moet zeker ge kocht, maar is voor sorteerplaats zelfs te klein. Doet men niet beter naar een grootere ruimte om te zien .benoorden die plaats of elders? De Voorzitter: We hebben ons ingedacht er een overkapping te maken, daar bovenop een verdie ping, waar we in de toekomst ons een verkoop- lokaal denken. De plannen zijn lang niet klaar We beteuren, dat de ruimte niet grooter is. Een parkeerterrein kunnen we er onmogelijk maken, daarvoor is heelemaal geen ruimte- Als de bollen veiling levensvatbaarheid heeft- kunnen we naar een andere plaats omzien. Het terrein kunnen we in elk geval productief maken. Of de zaal voor b illen veilinggebouw zal worden, hangt heelemaal at van de ontwikkeling van de bollencultuur en het slagen van de veiling. Verlangt iemand stem ming over het voorstel? Niemand? Dan is het voorstel tot aankoop van het' perceel aangenomen. Punt 7 D. De Voorzitter leest het voorsitel met de toelichting, om 't perceel te bebouwen en' daar voor een bedrag van f35.000 beschikbaar te stel len. Het bedrag is maar een raming; het bestuur wil alleen als er gebouwd wordt, over voldoende kapitaal beschikken. Het bouwt er waarlijk niet op los. Wie verlangt het woord? De Heer W. Visser: In 't bestuur is over 't be drag gesproken. Men sprak van f15x100 latei van f 2c.000 en om zeker te zijn, meenea we: laat ons f35.000 vragen. Niemand weet nog wat 't kost De heer Hoogland: Bij 't voorbij varen heb ik gezien, dat de grond weg spoelt. Wil men op de oude schoeing aanhouden? Dat is voor de doorvaart niet gewenscht. Liggen er groote motoren, dan krijgen we het met onze kleine schuitjes benauwd, 't Is gewenscht niets van het vaarwater af te nemen. De Voorzitter: In geen geval wordt er grond bijgemaakt, eerder er afgenomen. De heer j. Glas: 'k Was er wel voor, er niets bij te bouwen, maar 't heelemaal in te richten als losplaats voor voertuigen. De Voorzitter: Daarvoor wordt het ook inge richt. Er komt vrij zeker een overdekte losplaats, 1 ibdat men dan niet meer bij Vroegop hooft te nog "Iemand 't Woord? Nièritahd'? Da# is het bestuursvoorstel aangenomen. Punt 7 E. Voorstel tot aankoop van een paar stukken land, die door te graven. Koopprijs f800. De Voorzitter leest het voorstel met de toe lichting voor en zegt verder, dat het bestuur het een groote verbetering acht voor de vaart naar de veiling. De prijs voor de perceelen bedraagt te zamen f800.de breedte is van 't eene 4 en van 't andere stuk 3 treden. Waar we slechts een lengte van 14 M. doorgraven, gebruiken we weinig grond. Het eene perceel behoort aan den heer IJtsma; hij wil het perceel voor f500.af staan, mits er een goede schoeiing wordt gemaakt en wordt onderhouden voor het overblijvende door de L.G.C. Het andere perceel behoort aan de Diaconie, deed f15 huur. Wijl het doel goed is, wil het Kerkebestuur het perceel afstaan voor f 300. We houden de Oostelijke helft van de akkers in ■ons bezit en moeten één schoeiing aanbrengen en onderhouden op het perceel van den heer IJtsma Verlangt iemand 't woord? De heer Bijpost: De vereeniging „de Zuid" acht ae zaak van zeer groot belang. Met geladen vaartui gen komt men bij voorkeur niet in de Burg- sloot. De Voorzitter: Dat is ook niet noodig, wijf men langs de Dubbele Buurt kan varen. De heer Bijpost: Bij storm komt men moeilijk bij de veiling en men kan zich daar moeilijk hel pen. De Voorzitter: Denk eens aan 't gemak bij aan voer van schuiten bloemkool, men vaart elkaar tegenover. Daarom is 't een groote verbetering, als de gelegenheid er is, achterom te gaan. Voor al bij ijs zat 't groot gemak geven. Men heeft er vaart v oor lege vaartuigen. De heer Bijpost: Erg noodig is, dat de brug van de Dubbele Buurt wordt verbeterd, de lastige palen moeten opgeruimd worden. Laat men een voorbeeld nemen aan de brug van de firma Gebr. Kloos terboer. De Voorzitter: Reeds is gevraagd om verbete ring van die brug, er is zelfs een niet onbedui dend bedrag voor geboden, wat geweigerd is. Vele kleine bouwers zeggen: „Laat die palen maar blij- daar kunnen we achter schuilen met onze schuitjes voor de groote motoren." (Gelach.)1 Verlangt nog iemand 't woord? Of stemming? Dan is het voorstel tot aankoop dier perceelen aangenomen. Punt 7 F. Bestuursvoorstel tot pensioneering van zijn vaste beambten^ ten hoogste van 2 pCt. per jaar van hun salaris, tot een maximum van 70 pCt-, waarvan de L.G.C. het risico draagt- De Voorzitter leest bedoeld voorstel voor, be nevens de toelichting. De pensioengerechtigden zul len met name aan de Algemeene Vergadering wor den voorgedragen, elk geval wordt in de notulen vastgelegd. Het pensioen kan ingaan op 65-jarigen leeftijd en direct bij geheele invaliditeit; bij over lijden ontvangt de weduwe de helft van 't pensioen, hetwek ophoudt bij huwelijk. Thané' worden voorgedragen de heeren: T. Kei zer, nunjmerafgever, Jb. v. Die, keurmeester, S. de Boer, veilingleider, en P. Ditfkmaat, contro leur. De pensioneering is 't vorig jaar door het Centraal Bureau aan de orde gesteld, het heeft de zaak bestudeerd, en heeft cijfers genoemd. Voor on3 is liet echter te duur, we kunnen de risico beter zelf dragen. De heer W. Visser: 't Bestuur is tot de over tuiging gekomen, nu als vrucht van de besprekin gen, dat aan de beambten pensioen toekomt, niet ah gave, doch als een recht. Wel is er voorheen ook wel pensioen verleend. Het bestuur gaat uit van de gedachte, dat de beambten, die zijn beste krachten' gegeven heeft voor de organisatie, recht hebben óp een onbezorgden levensavond. Die vraag was, hoe moet de taak geregeld worden? Er is gedacht' aan. fondsvorming, maar daarvan is af gezien met 't oog op de vele bezwaren. Aan de Algemene Vergadering willen we de zeggenschap verleenen; voor 4 personen wordt 't voorgesteld. We gaan dan voorzichtig te werk. Reeds 'heb ben we de ervaring opgedaan, met onzen oud-secre taris, dat onze veiling de lasten kan dragen. Het bestuur ziet graag dit voorstel aanvaard, het is een mooi voorstel; dat bij aanvaarding onze mannen een recht op pensioen verleent. Heeft iemand 10 jaar gedieud, dan heeft hij recht op 20 pCt van zijn salaris. Het recht gaat in op 65-jarigen leeftijd, >of eerder, ter beoordeeling van de Algemeene eVr- gadering. iDe heer Mulder: Ook bij ons is deze zaak aan de orde geweest. Algemeen was men van oordeel, dat deze zaak zeer gewenscht en noodig is. Het ,is een verheugende gedachte, dat het aan de orde komt. Ik hoop, dat de 38.000 menschen boven 65 jaar, die nu rondloopen zonder tSaatspensioen en 't noodig hebben, dit zullen krijgen. De heer Kramer. Ook bij ons is dit punt be sproken en heeft het veel waaxdeering gevonden. Toch is er eenig bezwaar aan verbonden. Een voorbeeld is gegjevem in den persoon van dien heer Visser, die ook beambte is geweest, en ook deze zou dau, hoewel kort in ndenst van 'de L.GjO., geweest zijnde, toch recht op pensioen kunnen laten gelden. Daarom willen we een amendement voorstellen, inhoudend, dat men om pensioenge- roohtigd te zijn, 15 dienstjaren moet hebben). Daardoor wordt voorkomen, dat hij, (die 4 of 6 -dienstjaren heeft, ook recht kan laten geldien. Ik sta aan den kant van den heor Mulder en betreur, dat er nog zooveiöa van hat pensioen verstaken zijn. Deze bepaling is vooral van beteeken is met 't oog op de benoeming van eventueel nieuw perso neel.. De heor W. Visser. Misschien heb ik het niet goed gézagd. ;ht op pensioen verleent uit sluitend de Algjj^'"' - Vergadering. Daardoor kan 't amendement n j vallen. Beter faare het mis schien geweest, in de toelichting op het voor stel had gestaan,'■'dat het pensioen kan verleend worden. Het amendement kan m.i. vervallen. De heer Kramer- Ik prefereereen vaste basis ter-Wyoming van onaangenaamheden ,J>ie basis moet m.i. zijn, reent op pensioen op 65-jarigep leeftijd met 15 dienstjaren. 'tGaat hier om dde belangen van personen, en dan is een regeling gewenscht, die vast ligt. De heer Bijpost. Ik steun het voorstel van d«i heer Kramer. De heer P. Hart. Ik meen 't voorstel van den heer Kramer te moeten bestrijden. Een termijn van 15 jaar is te lang, iemand met 14 dienstja ren zou et buiten vallen. Daarom acht ik 't beter het aantal dienstjaren op 10 te stolllen. Ce voorz. Ook dit staat er eigenlijk in. Geheel los van de 15 jaar kan de Algemeene Vergadering pensioen aan de weduwe, geven of aan den persoon zelf bij invaliditeit. Be heer Kramer. Het amendement Z.S. staat er naast. De voorz. Of het al 15, 10 of 5 jaar is, doei er minder toe. Toch is het wel goed, dat een norm wordt genoemd voor dó zekerheid. De heer Kramer. Juist bij aanstelling vak nieuw personeel heeft de norm van 15 jaar veel waarde. Het voorstel Zuidscharwoude wordt ir. stem ming gebracht (15 dienstjaren) en met 834 stem men voor en 7 34 tegen verworpen. Het voorstel Koedijk, het aantal dienstjaren op 10 te stellen wórdt nu in stemmnig gebracht en met 1187 stemmen voor en 231 tegen aangenomen. Het bestuui-svoorstel, de beambten pensioen recht te geven, wordt nu zonder stemming aan vaard. Efe heer Kloosterboer. Waarom de telefoniste niet 1 Le Voorz. Xe telefonist» heeft een bijbetrek king en is daarbij jong. Wel meende het bestuur den heer Birkmaat voor pensioen tei moeten voor dragen, al heeft deze ook een betrekking. Waarom de telefoniste niet? Dat is ook te Zuidscharwou de besproken. Een volgend jaar komt dit nu van zelf ter sprake. 'De heer Hoogland. Er zijn nu vier namen gle- aofemii 'c Is uiterst moeilijk, wijl het personen geilt, over deze zaak te spreken, 'kBedoel de funoties en niet de personen. Ik kan in u, mijn heer de voorzitter geen ambtenaar zien, Je naam ambtenaar is naar mijn gevoel voor u een degra datie. Toch ga ik met de gevallen beslissing mee. U hebt recht op pensioen. Meer zeg ik er neii van. De Voorz. Weet u, mijnheer Hoogland een an deren vorm? Be heer Hoogland. Neen. gelach). Voorstel 7G. Bestuursvoorstel tot het stich ten van een bloembollen veiling; de Voorzitter leest bet met de toelichting voor en zegt ver volgens: Hiermede wordt iets nieuws naar voren gebracht. Het artikel wordt hier meer en mieer verbouwd; ons land leent er zich bijzonder voor, wijl het product gezond is en graag wordt ge kucht.'. Reeds eerder heb ik gewezen op de /wèn- sehelijkbeid, dat meerderen zich op die teelt toe-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3