MOEDER EN MARTEURES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 12 Maart 1929 !38e Jaargang m GRATIS. No 80 IHTERC. telephooh 52 NIEUWE LAMUKER COURANT per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groot< lett€rs naar pkatsruimt- Wie zich heden op dit blad abonneert ontvangt de nrs. tot I April Abonnementsprijs slechts f 1.15 per drie maanden. Uit den Omtrek - ST. PANCRAS- Zat era ag had alhier in het café „De Drie- spreng" een vergadering plaats van plaatselijke correspondenten van den Plante n z ie k ten kun-d igen Dienst, ter vaststelling van velschillende proef- plannen. De bijeenkomst werd bijgewoond door het hoofd: van den PJantenziektenk. Dienst, ir. N. van Po'e- teren uit Wageningen en den Rdjkstuinboivwconsu- lent ir. Hazelcop, en werl gepresidièerid door den heer P. Glas, tuinbouwleéraar te Broek op Lan gen dijk, welke er zijn gxoote voldoening ovier uit sprak, dat het hoofd van den PI. ziekt-enkunijigen Dienst door zijn aanwezigheid) van zijn belang stelling blijk gaf De neer Jb. de Vries 'had| 'deze wéék met groote waarieering 'de radio-rede van den beer v. Foeteren gehoond en betuigde zijn dank, -dat hiermede aan zijn verzoek was voldaan. Hij w-as overtuigd, idjat hiermede de ziektebestrijding onzer cultuurgewassen onder veler aandacht was ge bracht. Door den heer Mallekote werd,1 hierna ingeluid het Proéfplan '29 tegen v-allers (Phoma). Uitgegaan wend van ontsmet zaadi (Germisan) en tan niet ontsmet zaad, dat echter van eenzelf de soort moet zijn voor iedjer proefveld. Bij het uitplantien zaagde eene helft van Iedere soort worden gedompeld in een oplossing van Germisan tï Uspulon. AI zoo werden 4 soorten verkregen, n.l.: a. onont&met zaad niet gedpopt. b. „ontsmet zaad, wel gedoopt; c. enbsmet zaad, wel gedjoopt. ids. onentsmet zaad; niet gedoopt- Op een vraag van dien heer Schuur, werd mc-degedieeld, dat hét dooppn der worteleinden van de planten moet geschieden, onmiddellijk vóór het uitzetten. Geschiedt dit b.v. 's avonds te voren, dan is broei niet uitgesloten. Alléén de wortelcteelen moetien flink ingedompeld' !wor- daa. Na uitvoerige technische bespreking wérd dit plan vastgesteld. Getracht zal worden plaatselijk bij vherschillende tuinders aldus proefvelden aan te leggien. In dit verband werd door ir. v. Ploe teren nog de wenschelijkheid Uitgesproken, teviens dit jaar de sublimaat-proef ter beistrijdimg van de koolvliegmade in de plantenbanien te herha len, aangezien de hierdoor aangfetastte planten veel vatbaarder zijn. De heer Ha ze loop -deelde mede, dat biet sproeien met sublimaat vorige jaren negiatieve uitkomstien hal gegeven, hetgeen -door den heer v.'Poetieren werl verklaard. Ten le tast sublimaat onmiddel lijk alle metalen aan, waardoor onmiddellijk een andere scheikundige verbinding Ontstaat, waar door ia'e vergiftigende uitwerking opgeheven wr%. Zoo sproeit men b.v- uit een koperen 'pulveri- sator met koperchloridie, inplaats van niet subli maat. Het spreekt vanzelf, dat men dan ook geen resultaat krijgt. Verier is -die metalen spuit in één „maal met sublimaat bedorven, zoocilit 'dit practiseh ondoenlijk is. Ten 2e geeft sproeien te fijne druppels, welke niet van >dc bladeren af vloeien, terwijl het juist de bedoeling is dat de gronii en die stengels der planten kletsnat worden;. Spr. beval daarom aan te gieten met gieters, FEUILLETON 182) De twee geheime politieagenten brachten den nog altij-i bewusteloozen Soliva naar de prefek- j tuur, waar hij werd neergelegd- op een krib in - de leege ziekenzaal. Hierop begaven zich ide beide mannen naar hun chef om hem verslag van t ge beurde te-hoen. Zij meldden, dat vrouw ;Mina P|er- rin inderdaad niemand anders was dan Johanna Portier, maar voegde er bij, dat zij haar niet had- I Idem kunnen arresteeren, -daar alle gasten van de Bakkersher berg zich feitelijk tegen die arrestatie Overzet hadden. „Bij politieverordening wordt ifiorgen voorloo- pig dat lokaal igesloten," besliste de chef -der vei ligheidspolitie. Hierop eischte hij -de b i, zonder hie len. Nadat hij alles vernomen had, schuilde hij het hoofd. „Zou 't werkelijk mogelijk wiezen," mom pelde hij, „'dat die arme Johanna Portier eemien- ri-n'tig jaar geleiSn onschuldig veroordeeli| erd „Ja, 'het schijnt wel zo-o te wezen, volgens de getuigenis door den man afglelegd, -lie een soort L welke goed gpmenied zijn. Getracht .zal wonden, ook voor de sublimaatproef tegen -de koolvlieg enkele perceelen te vinden. Door den heer v. Herwijhen Iwerdi hierna inge leid het proefplan '29 tegen draaihartigiheid. Thans zal verder worden voortgegaan met ,de zeep-spiritus bespui tin gen. Op -de plautenbaan per ceel A bespuiten, B niet bespuitjen. 1 Van ieder perceel -de lig regel iedere week be spuiten. -de 2e regel iedere 14 dagiem bespuiten, do 3è regel iedere 3 weken bespuiten, terwijl die 4e regel -niet wondt bespoten als oontroleragjeüj. Na eenige opmerkingen adviseerde de heer v. Peetere, het tij'dsverloopPoieteren het tij-lsverloop vast te stellen op 8, 12 en 18 dagen. Aldus werdi dit plan vastgesteld'. Tevens werd nog een proéfplan vastgesteld! ter bespuit ing mét kleefstof om de 3 wieken. Tenslotte werd dloor den beer Hazje'loop voorge- siteld een proéfplan tegen knólvotet, n.l. voor het uitplanten de le rij dnopen in Germisan, 'de 2e rij ih uspulon, -ie 3e rij onbehandeld voor controle de 4e rij -dtoopen i:n Germisan, daarna begiet|en de 5e rij djSopen 'in uspulon, daarna begieten -en de 6e rij wieer onbehanoiell, laten voor controle De resultaten te toetsen door roeping en sortee- r'ing. Tenslotte wieri d!e hoop uitgesproken, dat dé tuinders -door hunne medewerking wedjer het ne men idezier proeven zou Jan hplpön bevorderen. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 8 Maart. - De wetten des lands moeten gekend worden Mej. Trijntje B. te Bergen, die de Invaliditeits wet bad overtreden, en dientengevolge kennis maakte met den Kantonrechter, zag zich tot f 3 boete of 3 dagen veroordeeld. iZonder permissie met 'n kettenkarretje op stap. Al wederom prijkte het overbekende zaakje tegien H. de M. te Uitgeest, die in gezelschap van zijn vriend P. T. op stap wasf'geweest naar Heemskerk zonder toestemming van den eigenaar Woüda, op üe agenda. Deze werd thans gehoord en verklaar de absoluut geen permissie te hebben gegieven. Zijn kar en ket waren opeens verdwenen en werden later door de.M. terug gebracht. De Kantonrechter zai -over 14 dagen uitspraak doen. Toch gesneuveld. I Heden werd voortgezet de procedure tegien den 72-jarigen visscher Jacob P. te Egtnond aan Zee, die verdacht werd wildstrikken in het jachtveld te hebben vervoerd. De jachtopziener werd ge hoord en als gevolg van de ontkenning draaide de zaak ten nadeele van Jacob uit, zooals bleek uit zijn veroordeeling tot f 10 boete of lo dagen. Geen 'baas in eigen huis spelen. De heeren Jacob. B. en Jacob TI., beiden te Bter- gen-binnen, die zoo vrij waren' geweest tegen die regels der dorpswet een keet tot 'woning te bezi gen, zonder, daarvoor vergunning te hebben, wer den ieder heden door een zachte vermaning in den vorm van f3 boete of 3 dagen, op hun plaats gezet. j 1 Werken der duisternis werden niet geduld. De 19-jarige heer G. S. te Sint Pancras, zich onlangs op een donkeren winteravond voortbewe gend op esn rijwiel, dat niet behoorlijk was ver licht, werd heden op dit verzuim nog een extra attent gemaakt door een boete van) f 5 of 5 dagen. Kiespijn en leerplichtwet- Zekere juffr. B.t; e Uitgeest is in het bezijt van een kind, dat volgens haar bewering altijd: ziekelijk is en veel souffreert aan kiespijn, zoodat het meermalen de school verzuimt. Het schijnt efch- ter, dat deze toelichting niet' voldoende is om zich van straffeloosheid te verzëkeren, daar heden de mama van het permanente kiespijnlijdstertje van too vei'drank had ingenomen, waarvan le uit werkingen volgens dokter R-ichard niet onbekend zijn." „Weet ge het ai Ires van dien verdacht-en per soon?" „Neen." „Niet? Hebt ge -lien ook al latern ontsnappen?" „Neen, hij bevindt zich op 't oogenblik in <le ziekenzaal van de prefectuur." „Hoe heet hij „Jean Soliva-." „Breng hem bij mij." „Dat is op 't oogenblik niet wel mogelijk, mijnheer, want -hij is ten gevolge van dat likeur uit Canada in een diepen slaap verzonken. „Dan moet hij voor mij gebracht worden, zoo dra hij 'wakker zal zijn. En komt dan beiden mee, want ik heb u misschien noodig. Spreken wij nu over Johanna Fortier: Hoewel 't niet waar schijnlijk is, dat zij naar 'bare woning zal zijn te ruggekeerd, nu zij weet, lat ze herkend is, dient ge u toch te informeeren naar het huis waar zij' gewoond heeft, naar 't geen zij dagelijks doet en naar de plaatsen, waarheen zij' zich gewoonlijk begeeft, opdat wij hare gangen zouden kuinnen -doen nagaan. In de gegeven omstandigheden is misschien 'het surveilleeren beter dan het arres teeren." „En wat moet er met dien Haul Armamld- ge* ter zake overtreding leerplichtwet tot f7 boete of 7 dagen werd veroordeeld, i De openbare weg is geen racebaan voor Raket-monsters. I De heer J. B. M., stoffehandelaar te Bloemën- daal, kwam nabij het bruggetje over den Huigen- dijk te Oudorp in krachtige botsing met een an- 1 deren auti en aangezien deze botsing werd toe- j geschreven aan zijn roekeloos en onvoorzichtig rij— j den op dezen smallen weg, stond gezegde hieer M. heden te dier zake terecht. De verdachte, die on getwijfeld niet aan overgevoelige zenuwen lijdt, was van meening, dat het hier geen aanrijding gold, doch een botsing. 4 getuigen, waaronder de eige nares en de chauffeur van den aangereden auto, legden echter zulke bezwarende verklaringen aï, dat verdachte wegens het roekeloos en onvoorzich tig rijden tot niet minder dan f30 boete of 30 d. werd veroordeeld. -Kostbare en onverstandige oppositie. De 45-jarige veehouder Corn. K. te E-gmond- binnen, bevreesd misschien dat zijn telg te gelieerd wordt, ligt overhoop melt de op 't laag land niet populaire leerplichtwet en stond heden wegens overtreding terecht. Het bleek, dat bedoeld kind nog steeds de school niet bezocht. De heeren durf den echter den strijd met den reusachtigen land bouwer blijkbaar wel aan. Er werd op gewezen, dat verdachte kapitaalkrachtig is en in verband met dezen goeden staat zijner financiën, werd de nalatige huisvader veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen. KaFmte en voorzichtigheid moeten de hoofd deugden zijn van den weggebruiker. Het is zeer loffelijk, dat eens flink en krachtig wordt opgetreden tegen de roekelooze en onbe snisde wielrijders. Deze onbesuisde heeren ver dienen het gevoelig gecoorigeerd te worden. Zoo reed de 21-jarige koopman Arie G. te Egmond aan Zee, op 'n avond, woest en roekeloos zonder licht en links van den1 weg met zijn rijwiel den 60-jarigen arbeider en dorpsgenoot E. Kok, die rustig en behoorlijk rechts van den weg wan delen, tegen de vlakte, waardoor de oude man twee 'bloedende hoofdwonden bekwam en door eert wiel- Ójdster, inej. N. Wijker, in desolaten toestand' aan den weg werd gevonden. De dokter heeft de hoofdwonden geneeskundig behandeld. Ter zake dit strafbare en onvoorzichtig rijden stond G. heden terecht en werd veroordeeld tot f 10 boete 'of 10 dagen en benevens vergoeding der geneeskundige behandeling van den gewonde 'besteed ad f 10.50. Een geheel andere tering. De landbouwer C. T. te Uitgeest, was ter zitting gerequireerd op grond van een tegen hem ge rezen verdenking, dat hij verboden grond zou heb ben betreden. Verdachte beweerde -echter, dat van ■opzet geen sprake was, daar hij bedoeld land had bezichtigd met het doel het voor zijn eigen bedrijf te bezigen. Teneinde deze opgaaf te toetsen aan den Siteen der waarheid, werd de zaak aangehou den tot a.s. week en zal de verbalisant worden -gehoord. Nog niet best op de hoogte der M.- en R.wet. De 21-jarige heer T. R. te Bergen aan Zee, werd een convocatie uitgereikt voor de vitting van heden-, omdat hij een motor bereed zonder wegenmerk. Hij was zeer verbaasd en beweerde niet te weten dat een dergelijk instrument op een motor was voorgeschreven. Zijn legistatieve kennis werd heden- wat opgefrtscht tegen betaling van f 2 boete of 2 dagen. SCHRIFTELIJKE VONNISSEN. i I i 1 C. A. B. en W. P. K. te Bergen, overtreding verordening op de verplichte winkelsluiting, ont slagen van rechtsvervolging. (Ongetwijfeld zal de ambtenaar van dit vonnis in cassatie kamen.)! A. M., chauffeur, Alkmaar, aanrijding op den Helderschen weg, f20 boete of 10 dagen. Algemeen Overzicht Uit de personalia: - Als voorzitter van de Democratische Partij, die te Utrecht vergaderde, is aangewezen de heler G. van Dijk, die ook is opgetreden als hoofd redacteur van het Haagsche blad „De Avond post". Den 8en Maart zal dr. Aletta, Jacobs worden gehuldigd ter gelegenheid van haar gouden .jubi leum al 5 doctor iu de geneeskunde. Tot burgemeester van Schiedam- is benoemd het cud-Ka/r.erlid H. Stulemeyer, thans burge meester van Bergen op Zoomi. v Mr. A. Tak, procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad, is opgetreden als voorzitter der commis sie voor het Dorus Rijkersfonds. Den 8en Maart viert het Katholieke Tweede Kamerlid mr. Van Wijnbergen zijn zestigsten.' ge boortedag en zijn zilveren jubileum als lid van de Tweede Kamer. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: een eere-comité en een algemeen comité voor de Internationale 'Koloniale tentoonstelling te Parijs in 1931. Van het eere-comité is voorzitter de Prins der Nederlan den, van het andere mr. D. Fock. f Uit de doodenlijst: Mr. F. A. van Hall, de bekende eigenaar van het Paleis voor Volksvlijt te Am-sterdam1, 90 jaar oud. Hij heeft testamentair het Paleis vermaakt aap fcijn familie te Amsterdam. Luitenant-kolonel Ph. Mauntz, 60 jaar, Den Haag. Aan de jongste criminalia ontleen ik: De kantoorbediende te Deventer, die onlangs beweerde van f15.000 beroofd te zijn geworden, heeft bekend, dat verhaaltje te hebben verzon nen. In verband hiermede zijn verschillende per sonen gearresteerd. Uit bet postkantoor te Oldenzaal is via uit gesneden gaas een som van f 500 geroofd. De -man, die een juwelier in de Kalverstraa.t te Amsterdam een ring ter waarde van f12.500 heeft ontroofd, is te Brussel gepakt- De kostbare ring werd op den dief gevonden. De eigenaar van een winkel in de ie Jan Steen straat te Amsterdam, die in de asch werd ge legd, is gearresteerd, verdacht van brandstichting, oplichting en verduistering. Een schavuit, zich uitgevend voor ambtenaar van den Raad van Arbeid, maakt er werk van oude menschen, die renteboekjes in bezit hebben, mfet allerlei praatjes van hun armoedje (te berooven. Men zij op z'n hoede Te N.-Amstel zijn onregelmatigheden ontdekt met valsche mandaten. Ged. Staten van Noord- Ho-lland hebben daarop de aandacht gericht. Drie gemeente-ambtenaren worden verdacht, terwijl'ook de burgemeester in verband hiermede zou wor den verdacht. Te Haarlem hebben twee in arrest gesteldie 'individuen bekend in den loop van 1928 niet minder dan zeven inbraken te Leiden en te Haarlem te hebben gepleegd. Uit de ongelukken-serie wil ik allereerst „af rekening h ouden" met den aarts-boosaardigen. roo- den haan Uit de massa branden stip ik aan, dat: te Zwolle het vuur woedde in een papier-magazijn. Nl Aan de N. Haven te Rotterdam is een lompen magazijn uitgebrand. In de Leidsche Steenstraat woedde het vuur op geweldige wijze, een winkel, lunchroom en twee bovenwoningen werden er in de asch gelegd. Te Rotterdam is, aam de Oppert, een groot;1 win kelpand door het vuur vernield. Wederom slechts greepje in massa. Aan de ongevallen-serie ontleen ik verdier, dat bij Castricum een auto uit Alkmaar tegen een boom' beuren, van w'iem Jean Soliva zulke vreemde ge schiedenissen heeft verteld „Daaromtrent 'beslis ik niet, alvorens dien an der gehoord te hebben. Ik dank u!" De agenten begrepen den wenk en verwijderden De chef gaf aan andere ondergeschikten nogl eenige dringemidje bevelen en ging -daarop naar de ziekenzaal. I-V:. 1 De 6laap van Jean Soliva was nog altijd v'ast, doch niet meer zoo zwaar. De chef zei-de tegen -oen cipier: „Ik blijf tot acht uur t'huis. Als -deze man intusschen ontwa ken mocht, laat ge mij dat «ogenblikkelijk weten, verstaat ge?" Hierop verliet hij de prefectuur. O-m acht uur vertoonde hij zich aldaar op nieuw. Uit -Je ziekenzaal was nog geen. bericht gekomen. Eerst om négen uur had het ontwaken van -den bewustelooze plaats, met al de kenteekenen,, -die wij reeds in me gelegenheid waren elders waar te ■nemen. Half dommelend zag Soliva om zich heen j en op zijn vraag, waar hij zich bevond, antwoord- j ide -de cipier, -die hem niet verlaten 'had: „Ge - zijt hier in de ziekenzaal van de prefectuur van j politie." Soliva kreeg bij dit antwoord zulk een schok door 't geheels lichaam, dat hij op eens mét ide beide beemen op den grond was. Men had hlem gekleed als -hij was op de krib gelegd. „Ben ik hier op de prefectuur van politie?" riep hijj. „Sedert hoe ladg?" „Sedert van middag vijf uur. Men heeft u hier buiten kennis binnen gebracht." Na -dit gezegu te hebben, liet de cipier Soliva alleen, om zich naar zijn chef te begevèn. Te vergeefs poogde Soliva zijne gedaóhten te verzamelen. Hij herinnerde zidh alleen, -dat? hij het laatst op 't feestmaal van moeder Mina was geweest, en dat Uizet te haar een glas chartreuse -had ingeschonken uit ide flesch waarin hij- gelijk hij „meende het likeur uit Canada had gemengd. Plotseling werd hem alles duidelijk. De boos wicht slaakte een kreet van woede. Lizette moest zich vergist en 'hem van den wonderdrank heb ben ingeschonken. En glewis had hij zijn geheel v-erleien onthula, evenals Ernst Garaud, evenals Amanda dit gedaan hadden. En was hij nu door zijn eigen wapen gevallen? "Veel tijd tot nadenken was Jean Soliva niet gegund, want hij hoorde de grendels verschuiven en de cjpier trau Weder binnen met dén last aan Soliva hem te volgen maar -dien chef der veilig heidspolitie. s -

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1