Nieuwstijdingen Buitenland Kamerkroniek Buitenlandsch Overzicht BEURSOVERZICHT EEN MOORDAANSLAG? Wij lezen in de „Mepp. Crt.": Sedert jaren bezoekt de heer O. v. Setten o.m. ook de omstreken van Etnmen, Zwartemeer, Kla- zinaveen, etc. etc. Hij heeft daar vele gereglelde en goede afnemers. Gewoonlijk zijn dezen echter over dag niet thuis. Wil de heer v. S. derhalve, met hen zaken doen of vorage leveranties af wikkelen, dan moet hij die cliënten of des morgens zeer vroeg, of des avonds laat bezoeken. Dikwijls gebeurt het dan, dat de heer v. S. bij zijn eindver- trek naar Emmen, waar op' dit tweedaagsche reis- j onderdeel gewoonlijk overnacht wordt, een aanzien- j •Jijke som gelds bij zich heeft. Reeds jaren achter- j een gebeurde dit zonder dat er ooit iets "bijzon- j v. S. door zijn zoon vergezéld en beiden waren I ders voorviel. In den laatsten tijd werd de heer j langzamerhand met die werktmethode geheel ver- DE KOUDE EN DE JONGE GROENTEN Uit de streek van Montellmart komt het be richt, dat de buitengewone koude van bijzondere Yióodlottigen invloed is geweest op de jonge groe ten. De streek zendt anders in het voorjaar wagon ladingen jonge erwtjes naar de Parijsche markt, maar dit jaar schijnt de heele oogst daarvan te mis lukken en met de andere voorjaarsgroenten staat het er al niet beter voor. DE BRUILOFT VAN DEN NOORSCHEN KROONPRINS. Te Oslo zijn reeds honderdduizend personen aan gekomen, die op 21 Maart getuige willen zijn van het huwelijk van den Noorschen kroonprins. Alle hotels en pensions zijn vol. Voor een plaats in den schouwburg tot het bijwonen van de feestvoorstel- ling, die op dien dag wordt gehouden, wordt tot duizend kronen geboden. De kroonprins is naar Stockholm vertrokken om zijn bruid af te halen. Op 19 Maart komt prin ses Maria naar Oslo; op dien dag worden ook de vertegenwoordigers van verschillende buitenland- sche regeerende vorstenhuizen verwacht. Begeer ings verklar ing. Roodvonk aan boord van de Insulinde. Begrooting Posterijen. Ziektewet- Op de publicatie door "het „Utrechtsch Dag blad" van de bekende documenten, wier echt heid tusschen haakjes door dit blad nog steeds wordt volgehouden, is eene door den Minis tier van Financiën, de heer die Geer, uitgjesproken regeeringsverklaring gevolgd, die onze lezers zon- Springende Handen P U O I- Ruice Huid der twijfel gelezen zullen hebben. Redenen, waar om ik hier verier over deze zaak zwijg. Het bijzondere gewicht dezer regeerlngsvei- "klaring had schijnbaar tot gevolg, dat de inter pellatie van mevrouw de VriesBruins (sJd.a.p.) over de hygiënische en medische verzorging aan boord van schepen (zulks naar aanleiding van ie ziektegevallen roodvonk op de Insulinde) niet de belangstelling had, welke deze andlers wellicht ten deel zou zijn gevallen. Schijnbaar ontbreekt er nog al iets aan de hygiëne en medi sche hulp op de schepen. Hetgeen, wanneer men de schitterende zeekasteelen van binnen bekijkt, niet zou worden verondersteld. Nu is het vanzelf sprekend, dat het gevaar groot is, 'dat wanneer er aan boord eene besmettelijke ziekte uitbreekt, alle opvarenden 'daardoor zullen worden aangetast. En ■dat idus verwacht mag worden, dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen tegen het uitbreken vam ziekten zullen worden genomen. Wat 'door Mevr- de Vries werd betoogd en door dien Minister beaamd. Toen de heer Slotemakfer de Bruine ver zekerd had, dat verschillende wetsontwerpen in zake de materie in de maak zijn, was Mevr. dis Vries tevfeden en trok zij eene door haar voor gestelde motie in. De Posterijen, Telegrafie en ^Telefonie maken goede zaken. Redenen waarom .verschillende ta riefsverlagingen in de toekomst te verwachten zijn. Het eerst zal het komen tot berzietjlhg van de rijkstelefoontarieven. Gestreefd wordt naar ver laging van het interlokale tarief binnen bepaal de afstanden en naar invoering van een syst'eem voor het locale tarief, waarbij de aangeslotenen betalen naar de mate van het gebruik, dat ze van hunne aansluitingen maken. Bovendien zul len maatregelen ontworpen worden om het ne men van eene a'&hsluiting aantrekkelijk t'e maken. Waterleiding, electrisch licht, gas, stofzuiger, naaimachine, radio enz. enz. hebben we al. En wie 'weet óf er in de toekomst nog niet ieder In het bezit komt van een telefoon."Vergelijk daar mede eens de tijden v"an vroeger. (Het huis Is thans zoowat een machinekamer geworden. De motie van den zoo vurig voor Zondajglshei- liging strijdenden anti-revolutionair v. d. Heu vel ,'iie de teleurstelling der Kamer uitspreekt over de wederopenstelliug op Zondag van hulp- postkantoren vooi den telefoon- en t£lef£raafdienst werd verworpen. En een gelijk lot ondergiingen de beide moties van den communist de Visser resp. tot herziening van het stelsel van aanne ming van personeel op arbeidsoontraot ën de uit voering van den 8-urigjen werkdag voor het la gere personeel. Men sprak nog over de wenschelijkheid van iifVoering van rente ver glooiing bij den postche que en girodienst-, de bezoigfing huis aan huis van geadresseerde stukken en natuurlijk oov over de radio. De bouw van radio-zemdistations en de nationaliteit van den leverancier. Over de 'be noeming Van Dr. Posthuma tot lid van den 'Ra- dioiraad, hetgeen Sen heer K jee re koper (sjd.a.pk) allerminst beviel. En natuurlijk over de verdee ling Van den zendtijd. Wie zal den aether tye- heerschen? Men sprak van Vara-kinderuurtjes, moederuurtjes en vaüeruurtjes. Het ziet er op het oogenblik niet naar uit, dat de ziektewet er zotoder hoofdelijke stemming door zal gaanAl staat'de aanname dan ook ^ast- Behoudens bij de heeren K-ersten en Zandt, die principieele tegenstanders der dwanglverrekening zijn, is er slechts bij -ie christelijke historisehen .van ernstige oppositie sprake. Hoewel de liberalen ook niet zoo bijzonder veel voor de wet voelen. Zooals men wetet' heeft de 2o Kamer "het recht van amendemjent, het recht oin wijzigingen in een ontwerp aan te brengjerx. Amendementen kunnen zelfs hiet karakter eener wet geheel doen veranderen. En nu zullen er ernstige pogingen worden gediaan om 'de priemie, welke het ontwierp Voor de helft door den werk gever, voor de andere helft door djen werknemer laat betalen, geheel ten lastie van den werkgever te brengen. Mocht dit lukken, dan zullen waar schijnlijk alle liberalen tegen het onlwfirp stem med. Al zullen ook deze stemmen, zooals bovjen gezegd, het ontwerp wel niet latpn keldteren, de oppositie is zooals men ziet aanwezig. Nieuwe president der Vereenigde Sta ten. Vredeswenschen. De westie der min derheden in Europa. Klachten bij den Volkenbond. Wait het klagen niet aan moedigt. Rechtbank van verspreiders van vaLche (onjuiste) berichten. Gifgassen minder schadelijk dan geacht wordt. Geen uitwerking op groote schaal. Italië wil in vrede leven. Beperking van bewape ning tot het uiterste. De vorige week is voor de Vereenigde Staten een gewichtige, geweest. President Coolidge trad af en de nieuwe president Hoover nam zijn plaats in. Zooals geDruikelijk is heeft de nieuwe president (de 31e sinds de onafhankelijkheid van de Ver. Staten begon) na het afleggen van den eed een inaugurale rede gesproken, waaruit zoo ongeveer kan worden opgemaakt in welke richting hij het >bewind zal voeren. Hoover moet dan wel een man des vredes zijn. „Wij wenschen niet alleep vrede met de wereld, doch wendchen ook de vrede over de geheele wereld gehandhaafd te zien." Dit ;heeft hij gezegd. Moge deze,"ztjfï wensch, in ver- 1 'vuliing gaanl „Wij willen," aldus president Hoover, „de vernietiging van het geweld en de volmaking van de werktuigen tot vreedzame bijlegging van geschillen. Maar, de Vereenigde Staten willen: geen politieke verbintenissen, als bijv. het lidmaatschap der Volkenbond, dat het van te voren zou kun nen betrekken in het bijleggen van geschillen van andere naties. De Amerikanen willen vrij zijn, om- \dat de vrijheid hen in staat zal stellen diensten te bewijzen op elk terrein van den menschelij- cen vooruitgang en wel in veel hooger mate als zonder die vrijheid het geval zou kunnen zijn. Hoover, en met hem de Amerikanen, willen en wenschen dus ongetwijfeld goede en dchoone din^ gen. De opstand in Mexico geeft al dadelijk de gelegenheid aan de nieuwe regeering zich miet ernstige dingen Ln de buurt bezig te houden. De vorige week werden er weder zittingen van den Volken bondsraad gehouden, 't Was vooral het vraagstuk der minderheden, dat de gedelegeerden bezig hield. De kwestie is niet tot een oplossing gekomen. Gemakkelijk is de" kwestie'dér minder heden ook niet. Minderheden, zijn er ook geweest al lang voor het oorlog was. Iii allerlei landen van Europa waren er deelen van de bevolking, die zich 'op eene of andere wijze, terécht of ten onrechte, verdrukt gevoelden of meenden, dat hen te kort 'gedaan werd. En, het spreekt van zelf, die minder heden hadden recht op bescherming, al bleef de bescherming soms uit. De wereldoorlog is ten slotte aanleiding geweest, dat er nog heel wat nati onale'minderheden bijgekomen zijn. Door verschil- lendij der oorlogvoerende* partijen is territoriale winitj gemaakt .verscheidene landen hebben het ge bied 'gekregen, waarnaar ze al korteren of langeren tijd .gehunkerd hadden en millioenen menschen zijn onderhanen geworden van een staat, waartoe ze vroegér niet behoorden en tot welken ze mogelijk nimmer vrijwillig zouden zijn toegetreden. Nu is het Nte begrijpen, dat er onder de menschen, wier land ongevraagd ingelijfd wordt, nog iets van het vroegere vaderland blijft hangen, dat er onder hen zekere gevoeligheden ontzien moeten worden, of althans zouden kunnen worden. De Duitschers is het door Italië gewonnen gebied bijvoorbeeld, zijn nu maar niét één-twee-drie in hart en nieren Volbloed Italianen geworden. En zoo hebben de minderheden wel eens wat te klagen en de klach ten kunnen gedeponeerd worden bij den Volken bond, waarvan dan ook een druk gebruik gemaakt is. Als er nu klachten over een regeering inge bracht zijn, gaat het met de behandeling zoo, dat zoo noodig ook inlichtingen' worden ingewonnen bij de in de geuite klachten beschuldigde regeering. 't li niet onomelijk, dat speciaal deze wijze van handelen sommige klagers er van terug houdt, met hun klachten naar den Volkenbond te loopenl Er zijn, dat is te begrijpen, ook minderheden, die het .goed hebben, die niet zouden willen klagen. Zoo als we 2eiden, de oplossing van de minderheden- kwestie is nog niet gevonden, zal ook wel niet uit een enkelvoudige maatregel bestaan. De zaak is nog in studie. Zooals we reeds de vorige week vermeld hebhen, rijzen de geheime documenten in den laatsten tijd vals paddenstoelen uit den grond. Een van de laatste 'onthullingen zou betreffen een geheim verdrag, dat verleden jaar gesloten werd tusschen Polen en Roemenië en dat gericht zou zijn tegen Rusland en Litauen. Of er ook daar sprake geweest is vaii echt of onecht, wie zal het zeggten, maar ïn elk gevaT is de naaste omgeving!, dat Rusland en Litauen over het beweerde verdrag zeer ntstemd. Nu is het in sommige opzichten voor de 'betrokkenen niet aangenaam dat' alles in de krant komt en, dat er van alles, echt of onecht in de bladen gepubliceerd wordt, kan zijn nadeelen hebben:. Nu heeft het bestuur van de internationalte ver" eenigiug' van, bij den Volkenbond' geaccrediteerde, journalisten, besloten te gaan bestudeeren wat de beste mier delen zijn om de publicaties van val- sche documenten te bestrijaen. En dit w,el -daar om, omdat -ade publicaties de goede Verstand houding tusschen de vo'lken zou kunnen bedrei gen. De genoemde vegeeniging wil aan schadelijke practijken, schadelijk voor den wereldvrede en voor de journalistieke waardigheid, een .ein lie maken. In Frankrijk is -de socialistische leider Blum van meening, -dat een internationaal toezicht op de pers-inlichtingen heel nuttig zou zijn. Te Genève, aldus zegt de 'heer Blum, zou een rechtbank kunnen worden ingesteld, die de ver spreiders van valsche berichten voor zich zou hebben te dagen. Als die dan maar prompt ver schijnen. Een Engelsche kapitein ter ze^ heeft in ©en redevoering de méening geuit, dat de kapitale oorlogsschepen in die toekomst kleiner zullen zijn dan thans. Maar, ze moeten zich vlugger kunnen bewegen. De nieuwe Duitsche, pantserkruiser van tienduizend ton werd als vóórbeeld aangehaakt Sprekende ovdr de gifgassen, zai de kapitein, ó.a., dat'schadelijke gassen, niet zulk een doode- lijke bedreiging1 waren, SSs men ze soms voorspel de. Die gassen zijn niet de meest dooie lij ke wa- pehs, en, in -den "vorigen oorlog! is slechts twe,e percent van het aantal dooien er door omge komen -.De gassen zijn niet in zoo groote hoe veel heid te vervoeren, dat ze op groote schaal hun uitwerking zouden kunnen doen. Als dat waar 'is, lijkt ons -dit wel een heuglijk bericht. Er zijn wel eens berichten gelanceerd, die anlders luidden. Als nu in vredesnaam de menschen maar niet gaan uitvinden, wat wel op groote schaal effect kan hebben Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Bij Hoes-tem en Bronchitis Anga-siroop, Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. WAT JULES VERNE NIET ZAG. Men pleegt te zeggen, dat de fantasie vleugels •heeft en inderdaad verlaat zij veelal onze reèeLe, aardsche sfeer en stijgt uit boven de werkelijk heid. 'Dichters en shrijvers vermogen voor het bonte spel hunner verbeeldingen een sprookjes-weiteld te scheppen, waarin het maanliht de kruinen der br-omen verzilvert en fonteinen klateren in mar meren bekkens. Shakespeare weefde om zijn blijspelen een zon- ■bigen, een gouden glans; het zijn schier alle sprook jes, waarin lachende vrouwen, geestige cavaliers, minzieke mannen, wijsgeerige narren, potsierlijke deftigheden, geniale domkoppen, elfen en lucht geesten als in eert dartelen dans dooreendwarr- len. - Ook de eigenlijke „geesteskinderen" der auteurs, hun mesch-uitbeeldingen zij meestal sterker of zwakker, blijder of droever, wijzer of dommer, dan de menschen, die we in het dagelijksteh leven ontmoeten. De onsterfelijke figuur van een Don Quichotte, grandioos geteekend, gaat boven de realiteit uit. Toch zullen er altijd wel mensjchen zijn, die in den ridder trekken van eigen karakter zullen, herkennen en juist zij, die in dit opzicht blitnd zijn, zullen wellicht door anderen voor geestelijke nazaten van den Don worden uitgemaakt. Er zijn ook schrijvers, die we tot de tefchnische 'fantasten kunnen rekenen. Het meest bekende voor beeld is wei Jules Verne. Wie heeft in zijn jon gensjaren diens boekei^niet „verslonden"! V«ime zag voor zijn geestesoog beelden, constnifctjes, waarvan zijn tijdgenooten niet droomden. Maar hier doet zich nu het merkwaardige feit voor, dat de werkelijkheid de fantasie heeft ach terhaald. Verne was zijn tijd eenige tientallen jaren vooruit. Maar het bestuurbare luthtsfchip, de onder zeeër door hem beschreven, zijn thans inderdaad gebouwd. 1 Er zijn slechts weinig belangrijke uitvindingen <Jer twintigste eeuw, welke in den grond der zaak niet door Verne zijn voorspeld. Maar een der grootste triomfen van den men- tchelijken geest is zelfs in het brein van dezen btouten fantist niet opgekomen. We bedoelen de raido, deze wonderbaarlijke vin ding, welke een ieder den toegang ontsluit tot de 'geestelijke cultuurschatten der beschaafde wereld. Wetenschap en techniek hebben hier de fantasie voorbijgestreefd. Het sprookje is werkelijkheid ge worden, de werkelijkheid is als een sprookje. Waar klinkt het niet als een sprookje, dat mu ziek, gespeeld in Europa wordt gehoord op een afgelegen plantage, te midden der tropische oer wouden? En dat het woord, gesproken voor de microfoon van den P.C.J.-zender te Hilversum, 'over de geheele wereld wordt vernomen? Hfet moderne radio-toestel, zooals dit thans door de groote fabrieken, als Philips, wordt vervaardigd, is eenvoudig, bedrijfszeker en zeer gemakkelijk t© bedienen. Het is als een volmaakt instrument, aan- geraakt door den tooverstaf van het genieI Die Fa. H. Oyens -en Zin. be A'dam meldt ons: De zeer hooge re rites landaard' in Amerika 'beïn vloedt echter reeds door haar natuurlijk embargo op nieuwe uitgiften van Europeesche schuldbrie ven de stemming.op de groote Europeesche beur zen terwijl -ie 'draineering van tie liquide saldi der oude wereld, die uiteraard hun voordeelig- ste operatie-terrein opzoeken, de geldmarkten ver stijft. Daarbij komen dan nog eenige politieke strubbelingen. In Frankrijk beschouwt men b.v. de positie van Poincaré thans als zeer wankel baar, met alle aankleve van dien. De daardoor ontstane nerveuse stemming vond in de eerste plaats haar weerslag op aand. Koninkl. Petrol, waarin Parijs altijd een wioordje meespreekt. Hierdoor moest dit aandeel een tiental punten prijsgeven, niettegenstaande -de berichten gun stig luiden. De kunstzij'deaandeeien moesten over de geheele linie eon veer laten, vooral de Amerikaanscha soorteh. De Duitsche speculatie, die hier 'veeal als gangmaker fungeert, heeft zich geheel terug getrokken. Margarina markeerde den pas op 360 pet., hetgeen in een zoo lusteloozq markt op zich zelf al een prestatie is. Scheepvaart Unies misten den steun dier groote interessen ten, en retireerden 10 punten, wellicht om deze „Aufnahmestellung" als basis v<>or een nieuw o'ffensief te gebruiken. Aand. Holl. Am,. Lij tikwamen onder den indruk Van het dementi eener diviUenduitkeering orièr 1928 ofschoon in bezadigde kringdn niemand op zulk een m'eeval lei' had gerekend. De aanvankelijke vaste hou ding van het fonds kan echter zeer wél glerecht- viardigdi blijken, als de resultaten van het 'afgte- loopeli boekjaar wereldkundig 'worden. Tabakswaarden, die zich 'wekenlang niets had den aangetrokken van *het kómen-die Frascatfe- festijn, kwamen eindelijk tpch onder den indruk vah de aanstaande millioenenr'egenBuitendien werd de ondoordringbare nèvél, die over ie di verse Deli-oogsten hing, wat lichter. Suikerwaarden lieten zich, geholpen door een gutistigie marktpositie, gemakkelijk inspireeren door een vaste Javaansche tweed'ehandsch markt, die een redres van ruim f 1 per pi kol boonji'e, j zulks als ge'vólg van ongedacht gemakkelijken affzet in het verre Oosten. Het wil ons voorko- I men, Ida-t aand. Handelsverg. Amsterdam op pl.m. I 660 pet. uiterst koopwaaidig zij'n, zulks te meer,. - daar ons zeer gunstige berichten beifeikten nopens de winstresultaten met 'de z.g. nevencultures, voor alles met de tapioca en sisal. Maar ook de Su- Blijkbaar was het echter bekend geworden, dat de heeren v. S. ap die''tochten vaak groote gelds waarden bij rieh hadden. Vermoedelijk hebben eenige tot nog toe oj®bekende; obscure elemlcti- ten zich daarvap meester willen maken. Toen n.l. de heeren v. S. de vorige week zich op een zeer eenzaam weggedeelte, op pl.m. 50 h 60 M. van de Duitsche grenzen, waar geen lantaarn in wijden omtrek eenig licht verspreidt, bevonden, werd er juist ter hoogte van een stuk, waar voor de ver nieuwing van dein straatweg een groote partij steen was gezet, van achter die steenhoop op hun auto geschoten. De qarosserie van de met een vaart van 60 aj 70 K.lVf. rijdende auto werd van voren op 2 plaat sen allergevaarlijkst geraakt. Ei moeten duS| 2 per-( sonen angenoeg gelijktijdig gevuurd hebben. Een;' vermoedelijk looden kogel heeft in de stalen ron ding van een der portieren een diepe deuk gie- 'maakt, terwijl een ander projectiel een hoek uit het overstekende deel van den kap heeft meege nomen. Uit de resultaten dezer schoten valt dus af te leiden, dat dit door „scherpschutters ie klas" móeten zijn gelost- Wanneer de portierruit was doorboord, zou het schot vermoedelijk een of bei de heeren v. S. getroffen hebben of waren ze gte- kwetst door glasscherven. Bij het vernemen van die nijdige tikken gaven >de heeren v. S. nog zooveel mogelijk gas om uit die gevaarlijke zóne te kamen. Te Klazinaveen werd aangifte bij de marechaus- sée gedaan. 1 Naar verluidt, zouden wel een paar verdachte personen zijn aangehouden, maar onbekend is, of dat de daders zijn. Met dat al zijn de heeren v. S. op wonderbaar lijke wijze aan een groot gevaar ontsnapt. Onge twijfeld zullen door hen, wat hun reizen aldaar be treft. andere maatregelen getroffen worden. BALDDADIGHEID? De electrische tréin van Rotterdam naar Am- sterdafl3„ die te 1,1.32 te Haarlem moet passeeren, is gisfefmörgeh t'èhauwërrióod aan een déraillement ontsnapt. Even voor het station Haarlem, ter hoctg- te van den spoorwegovergang Winterlaan, voelden de inrittenden een hevig schokken. De bestuurder, iidie bemerkte, dat zijn wagen hevig begon te slin geren, remde met' behulp van de Westinghous-erem met allé kracht, zoodat de treii spoedig tot stil stand wag gebracht. Vergezeld van enkele conduc teurs, ging de bestuurder daarna kijken wat de oorzaak van deze ongewone beweging waS Het bleek, dat men over enkele zeer dikke st.eneh was gereden en dat nog meer exemplaren hiervan'op de rails lagen. Deze heeft men toen verwijderd, waarna de trein, zij het dan ook met eenige vertraging, zijn reis kon vervolgen. Te Haarlem werd de poli tie het gebeurde medegedeeld, die een uitvoerig onderzoek instelde. Vermoedelijk heeft men, vol gens de „Tel.", met een zeer misplaatste daad vaii.baldadigheid te doen. Onder de passagiers ver wekte het schokken en plotseling stoppen nog al eenige consternatie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2