II De leiieli in BoerentiBdriil. „De Noordermarktbond" Wederom de Twuijverweg Federatie van Ziekenfondsen In het Lskaat van den heer Dekker vergaderde 11 dezer het B ondsbestuur, waarbij afwezig waren de heeren P. Wijn en J. Kuiper, eerstgenoemde met kennisgeving. Door uitbreiding van het ledental werd als nieuw bestuurslid voor Harenkarspel-Oost aangewezen de heer H. Dekker. De Voorzitter heet allen welkom, speciaal het nieuwe bestuurslid. Spr. brengt dank aan de mede- Bondsbestuurders voor de betoonde belangstelling tijdens zijn ernstige ziekte. Hij verheugt er zich ■over, weer deze vergadering te kunnen leiden, te meer waar dit voor den tuinbouw en onzen Bond onder gunstige omstandigheden geschiedt. Spreker hoopt, dat de inzet van 1929 een voorteeken moge zijn ook voor een verder gunstig verloop. De door den heer Kliffen gelezen notulen der beide laast gehouden vergaderingen, werden zondei op- of aanmerking goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen wordt een tamelijk breedvoerige discussie gehouden met betrekking tot de bijdrage der provincie voor de reclame voor speciaal N.-Holl. producten. Hierna werd de vergadering vergast op een aantal ingekomen stukken, waarvan eenige voor kennisgeving werden aangenomen. Besloten werd f 25 bij te dragen voor een gedenk- teeken voor Prof. Ritzema Bos. Voor de a.s. algemeene vergadering der Groep- Veilingen uit den N.T.B. werden tot afgevaardig den aangewezen de heeren P. Swagerman en P. Wijn. Voor de vergadering van het U.C.B. werd als afgevaardigde aangewezen de heer S. Brugman, Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief 'voor de vergadering der Groep Veilingen verklaarde men zich vóór de bestuursvoorstellen, betreffende de verplichte bijdrage voor de reclame en de be- stuursuitbreiding, waarbij dan aan Zuid-Holl. drie, aan N.-Holl. twee zetels zullen worden toegewezen, tegen één zetel aan elk der andere provinciën. Met betrekking tot het voorstel-Deventer, ter zake het wetsvoorstel tot uitvoerverbod voor min derwaardige producten, werd besloten vóór het praeadvies van het Groepsbestuur te stemmen. Na eenige toelichting omtrent het verrichte werk werd besloten aan de vereeniging ,,De IJsploeg" f 100 subsidie te verleenen voor het open maken van de vaart naar Alkmaar. Een dankbetuiging der Vereeniging van oud- 'leerlingen der Tuinbouwwinterschool te Schagen werd voor kennisgeving aangenomen. Met betrekking tot pensioneering van personen in functie bij den N.M.B. werd besloten deze zaak zelf ter hand te nemen en in de volgende verga dering een voorstel te formuleeren ter voorlegging aan de algemeene vergadering. Door den heer Kliffen werd de bedoeling weer gegeven van de door hem op de agenda geplaatste vraag: Uitbreiding van het laadterrein? Tamelijk algemeen werd gevoeld, dat deze uit breiding noodzakelijk is geworden door de hooge vlucht welke de veiling neemt- Het resultaat der gehouden bespreking is, dat aan de N.V. Spoorlijn N.oordscharwoudeDorpStation zal worden ge vraagd, dit als punt van bespreking op de agenda 'te plaatsen, per circulaire de bij de spoorlijn be trokken officiëeie lichamen uit te noodigen zich te doen vertegenwoordigen; deze vergadering zal dan in een ruimer lokaal moeten worden gehouden. 1 Gevraagd werd naar de kosten van het open maken en open houden der vaart bij de veiling. Hoewel de juiste cijfers niet ter beschikking zijn, worden de kosten geschat op f 16 k f 1700. Door den heer Kostelijk wordt opgemerkt, dat het werk van D. Blom zeker aller tevredenheid Iwekt, doch spr. werd gaarne ingelicht omtrent de aanstelling van andere arbeidskrachten. De heer Ootjers geeft hieromtrent nadere toe lichting en zegt, dat bij gewone winters 't werk 'door Blom kan worden bijgehouden, doch deze buitengewone winter gaf er aanleiding toe werk krachten aan te nemen, die men kon krijgen. Spr. wil er tevens op wijzen, dat er plannen, in de lucht hangen om hiervoor een andere regeling te treffen, waarbij dan de leden van „Tuinbouwbe- lang", „De Eendracht" en de afd. Zuidschar- woude van den L.T.B. de zaak zouden aanpakken. Algemeen is men van oordeel, dat dit zeer in het belang van een goeden gang van zaken zou zijn Door den heer Ootjers werd er op gewezen, dat onder de abnormale omstandigheden met be trekking tot onderhandschen verkoop en verla ding elders wel eens wat door de vingers moest worden gezien, doch vreest, dat hiervan wel eens een misbruik zou kunnen blijven hangen. Het bestuur oordeelt, dat onder de nu weer meer normale omstandigheden de leden zich voor 't vervolg ook meer hebben te houden aan de be palingen en verplichtingen. In verband hiermede deelt de heer Rens een geval mee van iemand, die, om vrijheid van han delen te hebben, geen lid der vereeniging is, doch nu zijn producten door een ander laat veilen, om het verhoogd marktgeld te ontgaan. Deze zaak zal nader worden onderzocht, zoo noodig zullen maatregelen hiertegen worden ge- nemen. 1 Besloten werd, dat de aangesloten vereenigingen ever.tueele voorstellen voor de a.s. algemeene ver gadering, welke men denkt te houden in de tweede helft van April, moeten indienen vóór 15 Maart bij den Bondssecretaris. Volgens mededeeling van den heer Ootjers zijn op 't oogenblik aanwezig bij onze leden 1700 wa gonladingen stapelproducten, tegen ruim 2400 op 15 Februari. Door den heer Kostelijk wordt, in verband met den gunstigen financieelen toestand vhn den Bond, in overweging gegeven plannen te bera men voer de uitvoering van de tweede vernieuwing omvattend he.t veilingsgebouw en de oude goten. Indien hiervoor door onze leden wordt gevoeld, zou het wenschelijk zijn, dat de algem. vergadering aan het Bestuur volmacht verstrekt, de voorberei ding ter hand te nemen, opdat dan het volgend 'jaar op den meest geschikten tijd tot uitvoering overgegaan zou kunnen worden. Vooral zal dit noo dig zijn, omdat hierbij ook het vèilingsgebouw betrokken zal zijn. De heer Groen meent, dat er rekening mee ge houden zal moeten worden, dat bij eventueele uit breiding der laadplaats, van den N.M.B. allicht ook financiëele offers gevraagd zullen worden. De heer C. van Langen vraagt' of 25 pCt. boete zal worden geheven voor aanvoer van z.g. „bok ken", waarop wordt geantwoord, dat dit niet het geval is; wel zal er zeer krap op gelet worden, opdat de export er niet onder zal lijden. Wat betreft het aangeven van gewicht Ook voor per vaartuig aangevoerde kool, wordt voorloopig aan de aanvoerders zelf overgelaten, hoewel vele be stuursleden er veel goeds in zien. Nog eens komt de spoorwegovergang aan den Hasselaarsweg ter sprake. Het idéé wordt ge opperd te trachten bewaking te verkrijgen door het aanbieden van een bepaald bedrag in de jaar- i lijksche kosten. Het initiatief hiertoe zou dan ge- nemen kunnen worden door de beide aangesloten vereenigingen te Heer-Hugowaard. I Door den heer Ootjers wordt aan de. besturen uitgereikt het voor hunne vereenigingen bestemde j bloemkoolzaad, fn Italië gekweekt. I Na nog enkele besprekingen sluiting. DE MELKMACHINE De techniek, die in bijna alle industrie-takken hare volmaaktheid nadert, heeft niet nagelaten om ook in het boerenbedrijf haar sporen te ver- tnonen. Och zeker, we weten het wel, de dorsch- machines en trator-ploeg, de zaai- en maaimachi- nes, dateeren niet van de laatste jaren, maar ook zij waren toch in den beginne primitief •hgericht Wij zouden een beschrijving kunnen geven van de technische zijde van het boerenbedrijf. Dit is echter niet onze bedoeling. Neen, lezer, waar wij het thans over willen hébben is over een nieuwere uitvinding van den laat sten tijd, n.l. de melk machine. De machine, die in de toekomst ongetwij feld het „hand"-melken zal vervangen. De lezer zal zich misschien herinneren, dat men eenige jaren terug in de kranten kon lezen over proe ven, genomen met het machinaal melken. En hoe wel deze toen nog niet geslaagd mochten heeten j en velen misschien meenden, dat er niets boven 1 het meken met de hand ging, de techniek rust 'niet en zoekt zoo lang tot zij haar doel heeft bereikt. En heden ten dage wordt deze machine dan ook reeds op vele plaatsen in ons land, waar de boer groote veestapels bezit, gebruikt. 1 Toen wij dan ook hoorden, dat op de boerderij j van den heer J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp, welke plaats door den heer P. Balder bewoond wordt, een dergelijke meimachine geplaatst was, vatten wij dan .ook direct het plan op, daar eens een jkijkje te nemen, om de werking van deze machine, die hier in den omtrek nog eenig iis, eens nader te bezien. En laten wij het direct zeg gen, we hebben hiervan geen berouw gehad. Wat I wij daar zagen, heeft ons met bewondering ver vuld. En nu mag men zeggen, nadat men de werking van deze machine heeft gezienhet is toch eigenlijk alles eenvoudig, dit neemt niet weg, dat we ontzag hebben voor de knappe koppen, die i zooiets tot stand kunnen brengen. Toen wij dan ook Zondagmiddag j.l. te ongeveer half vijf, bij den heer Baken arriveerden, had men juist een stal, waar een 15-tal koeien stonden, gemolken. Op onze vraag, hoe lang men hierover had ge daan, kregen wij ten antwoord: „een kwartier". Wij troffen het- Men begon juist weer opnieuw aan een stal, waarin een 20-tal stuks vee stonden. Allereerst kwamen we in het motorkamertje te recht, waar de zoon des huizes net den motor had afgezet, om de pompverbinding met de drink bakken van het vee tot stand te brengen. Men moet n.1. weten, dat men onder het melken door meteen het drinkwater voor de beesten in de daarvoor be stemde goot pompt. Du9 zoo practisch mogelijk. Nadat dit gebeurd was, werd de motor weer in werking gebracht, evenals de luchtpompinstallatie van de melkmachine, waardoor de samengeperste lucht haar weg door de diverse leidingen kon vin den, waarna het melken een aanvang kon nemen. Het in beweging brengen van de melkmachine •werdt n.l. met behulp van samengeperste lucht 'bewerkstelligd. Met een 3-tal emmers tegelijk w.;rd er gemolken. Allereerst worden de tepelhouders, 'die, tusschen haakjes gezegd, zeer kunstige instru menten zijn, aan de spenen bevestigd, eenige luchtkraantjes worden dan opengezet en het rus tige geklikklak, het bewijs dat de zaak in werking is en de koe gemolken wordt, heeft een aanvang genomen. Door een glazen buisje, aan den emmer bevestigd, konden we zien hoe de melk daarin spoot- Dit glazen buisje is meteen een middel om te con- stateeren, wanneer de koe uitgemolken is. Met de regelmatigheid van een uurwerk heeft dit alles plaats. Juist deze rustige beweging van alles maakt, dat de beesten, precies alsof ze met de hand gemolken worden, geheel rustig blijven, eigenlijk gezegd, rustiger. En al zou een of andere koe het eens in den zin krijgen om de zaak eens omver te schoppen, wel dan nog geen nood. D.oor 'n een voudige, maar niettemin practische vinding, heeft men het zoo gemaakt, dat dan de melk uit den emmer door eenige leidingen loopt en heel nietjes in een vergaarbak wordt opgevangen, zoodat er niets verloren gaat. Beter kan het toch nietl En. als 'men tenslotte nog meent, dat door deze ongewone bewerking de koeien de melk zouden „ophouden", dan komt men eveneens bedrogen, uit. Wii waren er getuige van, dat de heer B. de koeien z.g.n. „na- molk", maar het bleek ons, dat de uier volkomen leeg was. Dit namelken kan natuurlijk niet na gelaten worden, want een machine blijft een ma chine en aan de beste kan wel eens iets hapenen. Deze melkmachine (Alfa-Laval is haar merk)' heeft de heer B. thans ongeveer 14 dagen in ge bruik, en op onze vraag of deze wijze van mel ken hem tot nu toe beviel, antwoordde hij beves tigend. Eenige interessante uurtjes hebben wij dan. ook bij den heer Baken doorgebracht en wij spreken dan ook als onze overtuiging uit, dat deze wijze van melken in de toekomst ongetwijfeld ingang zal vinden, vooral voor den boer, die een grooten vee stapel bezit. Niet alleen, dat het vlugger gaat, maar bovenal, en dit is wel een zeer voornaam1 punt, het is zeer hygiënisch. Immers, uit de melk worden een groot aantal artikelen voor mansche- Tijk voedsel samengesteld, en hiervoor is niette te goed. A. Plaatselijk Nieuws Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging Dinsdagavond te half acht, vergaderde de Lan gedijker Winkeliers-, Nering- en Vak vereeniging in „Concordia" te Noorjfechiarwouide. Bic- voorzitter, S. Timmerman, opent de ver gadering met welkom aan Je leden. Hij spreekt! zijd leedwezen uit over d)e slechte opkomst, waar- uit spr. meent te mogen^ afleiden, dat de midden stand geen behoefte 'heeft aan vergjaderen. Rij tuin oouw vereenigingen eji. komen vele leden ter vergadering, doch onze middenstanders schijnen het niet noodig te achten een vtergadéring bij te wonen. Hoe meer ledien er komen, hoe meer kan er gedaan wordlen tegen de wantoestandiei Met deze woorden opent de voorz. d!e vergade ring, waarna onder dank aan den samensteller, de notulen van idle vorige vergadering worden vastgesteld. 'Modedleelingen. De Secretaris deelt mede dat een lijvig schrij ven is ingekomen van de Midldenstandsvieileeni- ging!, met verzoek alhaesie te betuigen aan een adres tegen bet invoeren van die verteringsbe lasting. 'Daar cp spoedige behandeling wend aangeiron gen, hebben de voorz. en secretaris aan het ver zoek van de mialdenstanlsvereeniging voldaan Dit wordt akoor de vergadering goedgekeurd. "Hierna wordt nog meolegedeeld 'dat het adver- teeren op de voorpagina van het „WeekblaJ" 10 et. per régel meer kost voor gecontractieeir- den en anbbel tarief voor particuliere aivier- Zal eenige keeren in het „Weekblad" bekend worden gemaakt. De penningmeester brengt hierna zijn finan cieel veerslag van ons Weekblad uit over 1928, De uitgaven hebben bedragen f 3684.55, die Ontvangsten f 3665.78, dus ©en nadteelig saldo van ¥18.77. Het bezit der vereeniging bedjraagt f 1563.69. De voorz brengt don penningmeester een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Eekening Incasso. Aan kwade pesten was in Oudikarspel aai» wezig f253.58, waarvan afbetaald is f 106.39, dus een saldio van f147.19; Noordseharwouda f97.46, niets afbetaald. Znidfecharwouide f499.65, afbetaald f 56.93, saldio f 443.26 en Broek op Langendijk f433.98, afbetaald' f 61.95, dus een saldo van f 372.03 De voorz. brengt de incassocommissarissen l'ank voor hun moeilijke werkzaamlhedeu. Stemming nieuwe leden. Door de ledien worden de volgende personen als lid voorgesteld. K. de Hart, Oudikarspel, J. Koopman, Noord- scharwoude. De vergadering, besluit iheu als lidj toe te laten Eond vraag. Dte lieer Schoenmaker had gediacht dat er be stuursverkiezing zou plaats hebben, want vol gens een "bericht in de couranten heeft de heer 'Olthof toch voor alle bestuursfuncties bedankt/. De heer Olthof antwoordt hierop, dat de be richtgever van Zuilseharwoudie erg voorbarig is geweest met zijti moiedeelimg, want het voor nemen om ïe beianken, heeft bij hem nooit voor- Hierover ontstiaat tusschen ide heeren Zeeman en Olthof een uitvoerige discussie, wélke eenigis- zins een persoonlijk karakter 'droeg, waarom wij deze achterwege zullen lat(en. Hierna vólgt sluiting. OUDKARSPEL. Hinderwet. Door het Gemeentebestuur is aan de fa. Eecen, alhier, vergunning verleend tot het uitbreiden van haar houtzamerij door het bouwen van een ketel huis en het plaatsen van een stoomketel, met een verwarmd oppervlak van 10 5M2. De verlichting van den Laanweg In dezen tijd, dat we ondervinden hoe slecht de verschillende wegen kunnen zijn, beseffen wie te meer van welk een groot nut een goede straat verlichting toch is. Vooral als men veel gebruik moet maken van den Laanweg, komt men tot de overtuiging, dat verlichting geen luxe meer is. Evenals vele andere wegen verkeert ook die Laan weg in slechten toestand en voor hen, die er alle dagen langs komen, is de verlichting een uitkomst. Jammer is het echter, dat de lantaarns reeds om half elf worden gedoofd, want juist dan komt de laatste trein te N oordscharwoude aan en kunnen zij, die met dien trein aankomen, van de verlich ting niet meer profiteeren en moeten zij hun weg naar het dorp in het donker vinden1. Wij zijn de betrokken gemeentebesturen zeer dankbaar voor de aangebrachte verlichting, maar we zouden het .'op zeer hoogen prijs stellen, indien de lantaarns iets Jpter werden gedoofd. We weten wel, dat dit moeilijkheden met zich zal brengen, maar die kun nen misschien wel overwonnen worden. De Twuijverweg staat wederom in het midden punt van alle besprekingen. Immers, menschen die daar dagelijks langs komen en van den weg gebruik maken, vertellen ons wel in welken toe stand de weg verkeert. We vragen ons dan ook 'meer dan eens af: „Komt er nog iets van de ver betering?" of is alle drukte van vergaderingen e.d. maar voor niets geweest? f Eenige maanden geleden is door de betrokken Gemeenteraden de kwestie van den Twuijvcrwfeg uitvoerig 'besproken en zijn in de dagbladen ko- Jommen voi over deze nietige puzzle verschenen. Tot tevredenheid van hen en zeker niet 't minst van hen, die dagelijks van dezen weg gebruik zouden kun nen maken, werd door de Raden unaniem mede werking tot verbetering toegezegd. De Gemiejen- teraad van Oudkarspel stelde (als wij ons goed herinneren"! nog als voorwaarde, dat de weg heel spoedig in goeden staat zou worden ge bracht, doch het begrip „hieel spoedig" sic hij nt heel rekbaar te zijn. Hoe het precies komt, weten we niet, maar dat de afdoening van deze urgente zaak zoo lang op zich laat wachten, lijkt ons in lijnrefchte tegen stelling met het dringend verzoek, dat er mede gemoeid is en met de spoedige behandeling, waar op bij den betrokken Gemeenteraad indertijd werd aangedrongen. Wel weten we, dat de schuld niet kan worden geschoven op de schouders der ge meente St. Pancras en de Langendijker gemeen ten. Jammer is het, dat het zoo lang duurt voor de weg behoorlijk in orde wordt gebracht. U zult zeggen: „door de winterperiode kan er toch niets aan gedaan worden", maar dan moet U niet ver geten, dat de aanbesteding nog niet eens heeft plaats gehad en voordat de weg hersteld wordt, dient die toch eerst te worden gehouden. Tegenwoordig rijden alle auto's gewoon over den weg alsof de afsluiting is> opgeheven. De bor- üen zijn weggehaald en de weg verkeert in zulk een slachten toestand als nog nimmer het geval is geweest. Als er een tijd is gewedsrt, dat hij ge vaar opleverde voor de gebruikers, dan is die er nu weer zeker. Diepe kuilen en wagensporen. De opdooi der wegen is daaraan natuurlijk niet vreemd, het is al eenige keeren voorgekomen, dat een wagen midden in den weg bleef steken icn |de auto's een heel eind achteruit moest rijden, om daarna over Oudorp en den Middenweg den Langendijk te bereiken. Er is reeds heel veel over gesproken en mienige pen is in beweging gebracht, doch het lijkt niet te willen vlotten. Hadden we voor eenige maan den nog een kleine verwachting, dat de weg vóór den komenden zomer in orde zou zijn, onze hoop gaat nu zoo langzamerhand vervlieden. Het spijt ons, dat we wederom eenige regels over deze nietige kwestie hebben moeten neerschre ven; gaarne hadden we het bij onzen vroegere? wensch ,om hierover niet meer te schrijven, ge laten, maar; nu het zoo lang duurt, hebben we de pen maar weer opgenomen om onze teleur stelling kenbaar te maken. Öp Zaterdag j.l. vergaderde de Federatie van Ziekenfondsen uit de omgeving bij den heer De Boer, Frieschebrug te Alkmaar. Aanwezig waren de vereenigingen: Koedijk 204, S.t. Pancras 180, Zuidscharwoude 280, Noordschar- woude 255, Oudkarspel 304 en Heer-Hugowaard 60, totaal 1283 leden. Door ongesteldheid van den voorzitter werd de Vergadering geleid door den heer C. Beets, die bij zijn opening den wensch uitsprak, dat de ge zondheid van den heer Brugman het mogelijk zal maken, dat hij op de voolgende vergadering weer aanwezig kan zijn, met een woord van welkom aan de aanwezigen en den wesch, dat datgene wat heden wordt behandeld de bloei der ver eenigingen moge bevorderen, werd de vergadering geopend. De notulen der vorige vergadering, welke hier na werden gelezen, werden zonder op- of aan merking goedgekeurd .evenals de rekening van den penningmeester welke door een commissie werd nagezien, onder dank aan den penningmees ter. MeC het oog op den gunstigen toestand van de financiën, werd voorgesteld dit jaar geen- contri butie te heffen. k Verslag werd uitgebracht van een gehouden ver gadering te Utrecht, waar de meeste vereenigingen der Federatie waren vertegenwoordigd. Het doel dezer vergadering was te protestaeren tegen de Ziektewet, zooals die thans in de Tweede Kamer wordt voorgesteld. Naar aanleiding van dit verslag volgde een uit gebreide bespreking, waarin de mogelijkheid van

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3