het voortbestaan der verschillende kassen werd besproken. Toch wordt over het algemeen verwachf, dat in ieder geval, al wordt de Ziektewet aangenomen, voor de kassen een voortbestaan mogelijk zal blij ken en nog veel en nuttig1 werkt blijft 'te doen. De stand der vereenigingen blijft over het alge meen redenen tot tevredenheid geven, waardoor enkelen de uitkeering het vorig jaar hebben ver hoogd. zonder dat hierdoor het reservefonds be hoefde dienst te doen en het jaar sloot met eon belangrijk batig saldo. De voorzitter sloot te ongeveer half tien deze belangrijke en in alle deelen geslaagde vergadering met de hoop, dat datgene wat hier heden werd behandeld, rijke vruchten woge dragen. Nieuwstijdingen ZOMERSCHE ALLURES. Eén zwaluw maakt nog geen zomer, ééln mooie dag nog geen lente; maar als wij de eerste zwa luw zien en als wij den eersten warmen dag ge nieten, dan krijgen wij, aldus de „N. Crt.", al zoo'n zomersch gevoel in ons hart, omdat wij zoo naar het mooie weer verlangen. Toen Zondagmorgen dan ook een zoele lucht stroom de huizen binnendrong, toen de zon koes terend over stad en land stond, toen is een groot gedeelte van ons, Hagenaars, op hol geslagen, wij kregen den zomer in het hoofd 't Was vol op Scheveningen. De Pier was ont dooid, alleen tegenover de schiettent lagen nog ijs- schotsen. Ranke meeuwen jaagden bij de golf brekers. Een Pandertje meende de vliegsport een dienst te bewijzen, door losbandig boven 't strand te laveeren. Honderden hebben buiten hun Zondagsch kopje koffie gedronken; vele mannen hadden het harnas van de zware winterjas thuis gelaten en liepen in hun colbertje. Bedaagder exemplaren hadden zich in een voorjaarsjas gestoken. Na de deftige parade van de morgenuren, kwa men 's middags de gegoede burgers en buitendien om van de zon en de zee te genieten. Het strand werd weer een groote chaise longne. Bepaala onbedachtzaam is het gemengd bedrijf der H.T.M. door de zon geworden, want op lijn- t>4 hebben open wagens gereden!. CHINEEZEN-WRAAK. Een berucht en dikwijls afdoend wraakmiddel in het Oosten is het heimelijk toedienen van vrou wenhaar in het eten. Dit haar wordt door eenige gekookte rijstkorrels geregen, zoodat men het niet meer kan zien, waarna het ongemerkt wordt opgegeten en in de maag meestal een ontsteking veroorzaakt, waar van de gevolgen doodelijk kunnen zijn. Een dergelijk geval van poging tot goena-goena (vergif) toedienen, doch dan op een eenigszins andere wijze, is een dezer dagen in de Dielistraat te Rotterdam voorgekomen. Twee Chineesche stokers hadden oneeniglleid gekregen, ofwel over het smokkelen van 'n partij opium, ofwel over dat van revolvers, met het gevolg, dat de een, zekere C. W. T., aan den ander, T. H., geld schuldig was, terwijl hij dit niet wilde of niet kon betalen. H. besloot zich te wreken en heeft daarom Don derdag j.l., toen hij met T. in een pand in depieli- straat was, dezen laatste gedwongen een glas wa ter, waarin fijngeknipt menschenhaar was gedaan, op te drinken. 1 T. werd door twee andere Chineezen vastge houden, waarna H. zijn neus dichtkneep en hem het glas deed leegdrinken. Doordat de politie spoedig op de hoogte werd gesteld, kon T. spoedig onder dokter's handen worden genomen. Een groote dosis wonderolie heeft den man ver moedelijk gered, hij heeft tot nog toe geen na- deelige gevolgen van de wraak ondervonden. De dader is in hechtenis genomen en zal vermoedelijk het land worden uitgezet. Doordat het onderzoek in deze zaak moet ge schieden met behulp van een Chineeschen tolk, is het voor de politie uiterst moeilijk precies ach ter de waarheid te komen, temeer, daar Cht neezen een hartgrondigen afkeer hebben van het afleggen van getuigenis. OPLICHTING Den laatsten tijd kwam het te Rotterdam her haaldelijk voor, dat een man van middelbaren leeftijd bij kamerverhuursters zijn intrek nam, ver halen opdischte, vast en winstgevend werk te heb ben, doch momenteel niet over contant geM te kun nen beschikken, zoodat hij graag achteraf wilde betalen. Als hij op deze wijze tot het einde van week kost en inwoning had genoten en het op betalen aankwam, was de man nergens meer te bvinden en liet hij de hospita met een onbetaalde rekening zitten. Reeds drie pensionhoudsters wa ren op deze wijze door hem opgelicht, toen de politie hem dezer dagen arresteerde. Hij bteak de 47-jarige kleermaker N. J. E. te zijn, zonder vaste woonplaats en zonder werk. BE STADHUISBRAND TE LEIDEN. I angen tijd heeft men ten aanzien van die overgebleven gedeelten van den gevel van fiet- Leilsche stadhuis in twijfel verkeerd. Er had' zich tijdens het hlusschingswerk veel ijs op ver schillende gedeelten van den muur vastgtezetj. Zoolaflg dit niet was verdwenen, viel van die gedeelten niet veel te zegjgen. Gevreesd1 v/eri, dat de plotselinge sterke temperatuurswisseling) een slechten invloed op dfe substantia van den muur zou hebben en dat, als straks het ijs- cement door idien idooi losliet, de sternen uiteen zouden vallen. Ten overvloedfe en 'bij voorbaat waren daarvoor steun,seis en stutten aangebracht. Nu eindelijk die ijslaag geheel is verdwenen, heeft men kunnen constateerendat dte steeoen, rm mirt als het bindmiddel veel hebben geleien, een bewijs van -de soliditeit van 'den bouw uit len ouden tijd j -Meer e'u meer vindt nu wie overtuiging, véld, dat 1 de voorgevel geheel in <ten ouden toestand zal j kunnen worden herstekli. In dien geest is dan ook j een advies van idle commissie uit de burgerij te wachten. Het opruimingswerk van de ruïnes is ondier deskundige leiding kan ge vangen. Het w,erk vor dert uiteraard1 langzaam, omdat zorgvuldig moet worden magegiaan, of ondier 'de puinhoopen ook nog gfootendeels gave stukken vaii waarde aan wezig zijn. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zaterdagavond had in een café op het Jans- •veld te Utrecht een woordenwisseling plaats tus schen eent weetal burgers en twee genie-soldaten. De ruzie werd buiten voortgezet, waar men tot handtastelijkheden overging. De 24-jarige J. y. T. een der burgers, kreeg hierbij een stcie-k iri een, der bovenarmen, benevens een wond in den rug. De andere burger, de even oude T., kreeg ©etf steekwonde in de borst, die van zeer ernstigen aard bleek te zijn. Een der militairen werd onder hec oog verwond. T. werd onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Men dacht aanvankelijk aan een slagaderlijke bloeding, doch dit bleek niet het - geval te zijn. Hij is ter plaatse met assistentie van twee medische studenten verbonden, waarna men den Geneeskundigen Dienst waarschuwde, als mede eet) dokter. Deze oordeelde een chirurgisch ingrijpen ter plaatse noodzakelijk. Nadat dit was geschied is hij, naar heit N;.v. d. D." meldt, naar de Rijkskliniek overgebracht, waar'hij onmiddellijk onder verdere behandeling genomen werd en ter verpleging opgenomen. De ander eburger kon na de behandeling in de Rijkskliniek huiswaarts gaan. I De gewonde militair werd op het hoofdbureau verbonden en is met zijn collega in voorloopig arrest gesteld. Voor de ernstg gewonden bestaat geen onmiddellijk levensgevaar. VIER MENSCiHEN ONDER, KRUIEND IJS GERAAKT EN* VERDRONKEN. De ijsbrekers op ile jW aal waren gevorderd tot; le grens van Heesselt en Opijnen. De bewoners van den tijk aldaar spoedden zich over de uiter waarden naar een krib, van waar zij naar le werkzaamheden der booten 'kekien. Er stonden 50 a 60 menschen bij elkaar op het ijs. Plotseling begon het riviertje zich te bewiegfsn. Radeloos van angst grepen de menschen elkander aan en trachtten over den zich bewegenden ijsvloer te vluenten naar den wal, die ongeveer 20 M'. ver wijderd; was. Den meiesten geluktfe het lezen te bereiken, maar 6 bleven tusschen dé schotteen:. Omer dezen bevond zich het heele gezin Van Ballegooyen uit Heesselt en de 70-jarige winke lier C. Kley, uit Opijnen. Een zoon van Van Bal legooyen wist zijn vader met groote moeite te relden. Hij zelf liep daarbij bloedende verwon dingen op. De vier overigen bleken verdwenen te zijn. 1 i In de dorpen Opijnen en Heesselt is de deel neming algemeen. Uit tad van omliggende plaat sen kwamen kijkers per fiets en per auto. E,E OVERVAL TE OOSTZAAN. De beide Zaandammers tegèn wie ernstig ver moeden bestaat, dat zij de daders zijn van len in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. ge- pleegden overval ten huize van het echtpaar Taans aan het Noordeinae te Öostzaan, zijn Maan dag ter beschikking gesteld van den officier van Justitie. Het Parket uit Haarlem, de subst- off. mr. raardekcoperOverman, de rechter-comm. mr- Van Berekem en de griffier mr. Van Rijn van Alkemarie, heeft in verband met den ziekelijkein toestand van den heer Taams, een onderzoek ter plaatse ingesteld en de beide oudjes omtrent de toedracht gehoord'. Bij deze gielegfeniheid zijn de beide verdachten, die onder sterk politiegelejidb waren overgebracht, nogfoaaals met het echtpaar Taams geconfronteerd. Dat Taams in den eetven verdachte met stelligheid een van de indringters herkent, wordt hierdoor verklaard, dat een hun ner met een brandend lampje waarachter een reflector zat, voor de bedstede van Taams Weeft gesta m, waardoor hij, zonder dat de indringer dit vermoedde, in staat was hem nauwkeurig op te nemen. Bij de aanhouding werd op bedoelden verdadhtle nog pen bedrag van "f 42.50 gevonden- Voor Huis en Hof DE MOESTUIN IN MAART. De winter is een strenge heer 'dit jaar en 't spreekwoord, dat strenge heexen, niet lang re- geeren, wordt dit jaar eens niet bewaarheid. In- tussehen, een vleugje 'hoop dat 'de dooi zal in vallen, is er, nu ik dit schrijf, wel te koestereq'. En daarom zullen we ons zelf maar er op pre pareeren, dat 't straks in den tuin 'druk werken wordt. De geleden schade moet irag|ehaald 'wor den. Dan allereerstMe bemesting. Is die tuin nog niet bemest met stalmest dan dient dit, zoodra mo gelijk te gebeuren. Gebruikt men stalmest, dan is het niet zoo gemakkelijk te berekenen, hoe- voel me nmoet gebruiken, als bij 't gebruik van kunstmest. De leerboeken 'geven veler stalmest op 40000 Kg. per H.A. maar men zal niet ver van de waarheid zijn als men per vierkante Rijin- landsche roede 2 a 3 kruiwagens stalmest geeft. Een Rijni. roede is 12 voet of 3-77 M. Op klei gronden gebruike men 2, op zandgronden 3 krui- i wagens. De verdeeling is het"'gemakkelijkst, als j men den tuin kan verdéelen in vierkanten van I een roedie, maar ïs dit niet mogelijk, dan zal 1 het nog wei gieten onoverkomelijk bezwaar zijn. j Kunnen we gaan zaaien, dan zullen we drtarvoor- I het eerst 'de meest beschutte plekjes opzoeken J achter een schutting of muur. Op het onbeschutte j veld kunnen we beter nog evien wachtien, tot j net weer wat standvastiger geworden is. Hébben j I we uu een rabat voor een zuidmuur, dan kun- non we daar gaan zaaien: worteltjes, spinazie, radijs, raapstelen en snijsla. Kropslaweeuwen en sluitkool, die men voor enkele eentlan bij cl'en tuinder kan koopen, kunnen eveneiens worden uit geplant. Voor bloemkool is het nog te vroeg. Die groeit niet door en als ze te lang in grofei stilstaat maakt ze z.g.n. hoorders. Heeft men plan bloemkool uit te poten, dan doet men goed er bij het planten van 'de sla op te rekenen. Tusschen spinazie uitgeplant vindt bloemkool niet voldoende vocht en staat de groei eveneens stil met hetzelfde gevolg. Spinazie laat de grond altijd idroog achter. Op de rabattiemi kunnen ook tuinboonen en stamdoppers of stam- peulen worden gelegd. Men zaait ideze op 61 a 70 c.M- afstand. Dicht zaaien verlaat ae oogst. De tusschenruimbe kan 'gébruikt door radijs, raap stelen of snijsla- Ook het aanleggen van een warme bak kan nu zijn beslag krijigen. Doet men dit te vroeg, wanneer ae nachten nog erg koud zijn, aan gaat er te veel warmte verloren. Daarom legt men gewoonlijk een warme bak niet aan voor half Februari. Thans zal dat mis schien wel 'half Maart worden. De broeilaag mag niet te zwaar zijn. Eien matige warmte is vol doende. De warmte dient lang aan te hou den- Men gebruikt het liefst paardemest. Versche paar- denmest ds niet nco'lig. Dit broeit ook sterk. Een j lang aanhoudenae, niet te sterke broei verkrijigt men door ae mest flink apn te trappen. Men graaft I een greppel van ongeveer 60 c.M. bread en 70 a 75 cM. diep. Diaarin wordt 60 c.M. dikke mestlaag ingelegd. De '25 c.M. diikke aardlaag kamt dan bijna tegen die ramen. Dit is niet erg, i id aar dfe grond toch gauw zakt. Daarop moet dan ook gewacht worden. Men zet er slaplanten in. Terwijl men met sucoes aardbeien kan vervroe- 1 gén. De behandeling van een koudie bak hopen we volgende week te geven.. Land- en Tuinbouw LANDD- EN TUINBOUW. I In het nummer van Dinsdag 12 Maart j.l. komt een verslag voor van de vergadering van correspon denten van den Plantenziektenkundigen Diehst, ge- houden te St. Pancras, op 9 dezer. Daarin wordt weergegeven het plan der te nemen proeven tegen j de Phoma. Wij begrijpen heel best, dat het voor een verslaggever heel moeilijk, zoo niet bijna on- mogelijk is, zooin plan juist weer te geven. Op zoo'n vergadering worden verschillende vragen ge steld, die een buitenstaander gauw op een dwaal spoor brengen, j Aan den anderen kant is het echter van veel belang,- dat de tuinbouwers precies weten, hoe j de proeven zullen worden ingericht. Wij zijn daar- om zo ovrij, het plan hier te laten volgen. In geen geval is het de bedoeling van dit schrijven, de ge- j legenheid aan te grijpen, krietiek uit te oefenen. I De proeven tegen de vallende ziekte in de kool I worden genomen uitsluitend met ontsmet zaad, I omdat vorige jaren is gebleken, dat ontsmetting een gunstige werking heeft. Thans zal worden 1 'nagegaan of het doopen der planten voor het uit- 1 planten :.p het veld -met 1/4 procent oplossing van I gemnisan het optreden van de vallers geheel of j gedeeltelijk kan tegengaan. j Van de planten, die van één partij zaad af- 1 komstig zijn en die op één plantenbaan zijn ge groeid, zal de helft in genoemde oplossing wor- den gedoopt, de andere helft niet. Beide partijen I worden daarna op dezenzelfde akker uitgeplant. I WWaar dit mogelijk is, zal hierbij tevens wor- 1 den nagegaan, of er resultaat van een plantenbaan kunnen verschillen van die van een andere planteh- baan. Dit is misschien zeer goed mogelijk te Noord- scharwcude, waar meerdere bouwers het zaad ont vingen van een vereeniging, die van dezelfde soort een groote paitij zaad heeft aangeweekt. j Als nu een koolbouwer A. en bouwer B. beiden zaad ontvingen van de vereeniging en ieder voor zich dit op eigen baan uitzaait, krijgen wij van een partij 2 plantenbanen A en B. Als van elke i dezer banen de helft der planten wordt gedoopt ^n germisan-oplossing en de andere helft niet, krij- i gen wij 4 groepen van planten op eiken akker. 1. Baan A. van ontsmet zaad, gedoopt in gennisan. 2. Baan A. van ontsmet zaad, niet-gedoopt in germisan. 3. Baan B. van ontsmet zaad, gedoopt in germisan. 4. Baan B. van ontsmet zaad, niet-gedoopt in germisan. Van te voren moet worden bepaald, welke bou wers met elkaar zullen ruilen. N.S. L. M. I BEVROREN AARDAPPELEN. Wanneer straits de aardappelhoopen los ge maakt worden, kon het wel eens zijn, dat do vorst er groote scïiade aan te weeg gébracht i blijkt te hebben. Berichten uit Duischland, waar I millioenen kilogrammen aardappelen moeten "be- vróren zij'n, doen ons ook hier 't ergste vreezen, hoewel in ons land niet zoo'n strenge vorst gie- lieerscht hoeft, als ginds. Desniettemin, men re- ktende niet meer op zulke stilenge winters, en I 't winterdek, werd er wel eens wlat minder zwaar door gemaakt. Wat nu te doen, wanneer straks blijkt, dat een deel ider aardappels niet meer vo,or consumptie geschikt is? Is er dan met die aardappelen nog wat aan te vangen? M!e dunkt ja, mits men het niet zoover laat komen, dat ze al volkomen ontdooid zijn. De vorst moet er dus nog wat inzitten. Zooals meii weet bevatten aardappelen zet meel. Deze zetmeel is onoplosbaar, en wordt tij dens het bewaren gedeeltelijk en geleidelijk om gezet in suiker, dat noodig is teoor tde ademhaling en de verbranding in 1de knol. De ademhaling houdt op bij een temperatuur van -|-2 gr. O., de suikervorming eerst bij 2 glr. O. Het zoet worden der aardappels is er het bekende gevolg van. 'Hieruit volgt echter ook, dat bij nog lagere temperaturen de suikervorming stilstaat en h!et aanwezige zetmeel, zetmeel blijft. Bevriezen de aardappels, dan sterft het protoplasma in de cel len, de cellen barsten en straks bij den idooi, kömt het water vrij. Kunnen we dat laatste voorko men, voor we de aardappels gaan benutten, dan zijn we al een eindje op stap. Tn tijden, dat idle aardappels goedkoop zijn heeft men ze met suc ces als veevoeder ingekuild'. Bij idat inkuilen treden groote verliezen voornamelijk aan water opi. Zoo kuilde 'de heer C- J. Blanksma te Pin- gium enkele jaren terug 10500 Kg. aard. in, die, nadat het voer zich gezet had en geslonken was nog 3600 Kg. wogen- Datzelfde kan nu ook toegepast worden bij bevroren aardappelen, als ze nog hard zijn. Men stoot ze stuk en kuilt ze in. Nadat de bedekking er op gekomen is, zal de zaak zich zetten. Het dooiwater verdwijnt en men houdt een go ei voe der over, dat, indien men 't' even laat drogen, mooi korrelig wit is. Het lijkt me belangrijk genoeg wat nauwkeu riger de manier, waarop men inkuilt hieronder te laten volgen. Men maakt een kuil van 50 a 75 cjM- (diep en ongeveer 1 M. breed, 't kan ook wat breeder. Dit is afhankelijk' van de hoevleel- heid in te kuilen aardappelen. De aardappelen worden stukgesneden en in de kuil met? een schop zoo klein mogelijk gestoken. Hoe vaster ze aan getrapt worden, hoe beter. Hoe minder lucht er in zit hoe smakelijker het voer wordt. Die menschen, die in 'de kuil staan, 'dienen schootae klompen of schoenen aan te hebben. Is de kuil gevuld en ér nog ongeveer 1 M. aardappels op gezet in eien ronden hoop, dan dekt men af met 7090 cfVi. grond. Men dient ide kuil een paar maanden te laten zitten, eer mlan aan het ver voeren begint. De aardappels komen er 'dan gaar uit. Het is da.n een heel goed voer voor melk koeien, nterwijl ook varkens het met graagte eten, mits men er eerst wat keukenzout over gestrooid heeft. Niet te veel! Dan krijgen ze diarrhee! Het is ook mogelijk ze gestoomd in te kuilen,. Daartoe moeten de aardappels in een stoomkoker gaar gestoomd worden en in een soortgelijke put, als boven beschreven, worden vastgètra.pt. Ook hier komt eten bedekking van 70 a 90 cM- aarde. Na een dag of 14 is het voer reeds goed tte ge bruiken. Om het smakelijk te maken, laten som migen de massa wel verzuren en gieten daartoe over elke laag, die in de kuil gaat een scheurtje karnemelk. Dit voer is bij uitptek geschikt voor varkensvoer, die het betjer verteeren, dan wan neer 'de aardappels rauw ingekuild zijn. Op deze wijze verwerkt, kunnen bevroren aardappels nog wel fl.50 per 100 Kg. opbrengen en dat is dan nog weer beter, dan ze in de mesthoop te motetten rijden. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid: 'der Redactie). Geachte Redactie, Onder het plaatselijk nieuws van deze gemeente in uw blad van Zaterdag j.l. wordt met vreugde geconstateerd, dat de verlichting van den Laanweg tot stand is gekomen. Dezer dagen heb ik den toestand ter plaatse opgenomen en in den avond den weg bewandeld en dan stem ik van harte in met de mededeeling van 'uw berichtgever, dat 'de verlichting van dien weg een groote verbetering is; doch niet alleen een groote verbetering, maar uitdrukkelijk moet worden geconstateerd, dat hier in een groote behoefte is voorzien; dat het alge meen belang deze voorziening eischte. Reeds te lang was hier de veiligheid van den weg in gevaar gebracht. Daarom past hier. openlijk een woord van hulde en dank aan de Raden der gemeentien Heerhugowaard, Harenkarspel en Oudkarspel voor de vlotte wijze, waarop deze urgente zaak gemeen schappelijk is tot stand gekomen. Mocht ik in het Gnderhoud, dat ik eenigen tijd geleden met uwe redactie over dit onderhoud mocht hebben, (bij wijze van interview in uw blad opgenomen) den wensch uiten, dat het toen heerschiende gesphjl tusschen de colleges van B. en W. omtrent de verdeeling der kosten van aanleg en exploitatie niet de oorzaak zou zijn, dat de verlichting niet tot stand zou komen en hiermede het aantal ge schillen aan den Langemdijk met één zou vermeer deren, gelukkig hebben deze colleges elkan/ier ge vonden en zijn zij het eens geworden, zoodat aan de Raden een uniform voorstel ter vaststelling kon worden voorgelegd. De drie Raden hebben dit voorstel zonder eenige discussie en zander hoof delijke stemming aangenomen. Hier valt dus te constateeren een zéér vrucht bare samenwerking, hetgeen ik met groote vol doening constateer en welke aan besturen van kleine gemeenten ten voorbeeld kan strekhen. Om in het algemeen belang belangrijke wer ken in de gemeenten van geringen omvang tot étand te kunnen brengen, is men op samenwer king aangewezen. Dit moet in het algemeen in de eerste plaats worden ingezien, door hen, die leiding in de gemeente geven en de Raden van die gemeenten moeten de noodzaak niet alleen, doch, het ook als plicht beschouwen om mede te wer ken tot het totstandkomen van zulk een gemeen schappelijk werk. Die gemeenten kunnen niet an ders dan er wel bij varen. Niet in het isolement ligt de kracht, doch in het „Vereenigt U". A. J. WIJNVELDT. Oudkarspei, 13 Maart 1929.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4