VOORJAARSBERICHT. FORTUlWs Zomerkleeeding in de allergrootste ver- scheidenheid, tegen de bekende lage prijzen, in onze Etalages geëtaleerd. LANGESTRAAT hoek H onttil ALKMAAR Uit den Omtrek ¥h Burgerlijke Stand SINT PANCRA5. Door de dikke duisternis misleid, geraakte de oude heer P. D., alhier, Dinsdagavond den weg maar huis kwijt. Langs het bestrate molenpad van de firma Timmerman gaande, liep hij, meenende nog steeds op den goeden weg te zijn, recht op den aanlegsteiger aan en kwam in de diepe vaart terecht- Op zijn hulpgeroep waren omwonenden niet zoo spoedig ter plaatse, of hij slaagde er in zelf weer op het droge te komen. Door den heer 'Schuur werd de drenkeling verder geholpen en de familie gewaarschuwd. De oude heer bleek er, gelukkig, met den schrik te zijn afgekomen. OUDE NIEDORP. De leden va,n den Raad .dezer gemeente zijn 'door den Burgemeester opgeroepen tot bijwoning eener openbare vergadering op Donderdag a.ls". 'snamiddags 2 uur. nnenlancf DE NIEUWE BEZOLDIGING DER RJKS- AMBTENAREN. De „Tel." geeft nog de volgende aanvulling uit Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1928. Van de verschillende dienstvakken zijn alleen de kern-groepen overgenomen. De salaris sen van de hoogste ambtenaren zijn bij geheim K.B. vastgesteld. Departement van Alg. Bestuur: re ferendaris f 4800 tot f6000; hoofdcommies f3700 tot f48:;o; commies f2500 tot f3600; klerk f 1200 tot f2100; .schrijvei ie klasse f 1600 tot f2200; schrijver 2e kl. f 1000 tot f 1750; machineschrijver f800 tot f 1200. Departement van Justitie: Rijkspolitie, districts commandant, tevens inspecteur der rijksveldwacht f 38oot ot f 5400; rijksveldwachter, brigadier-majoor f2100 tot f2800 (met een standplaatsaftrek van ten hoogste 4 pet.}; rijksveldwachter f1450 tot .f2150 (met een standplaatsaftrek van ten hoog ste 4p et.)!. 1 I Gevangeniswezen: directeur of directrice van een gesticht der ie klasse f4400 tot f5400; idem 2e klasse f 3700 tot f48.00; idem 3e klasse f3200 tot f4000; iclem 4e Iglasse f2400 tot f3400; commies ter directie f2300 t ;t f3000; huismeester f 1600 tot f2400 bewaarder f 1300 tot f 1900. Departement van Binneml. Zaken: Rijkskrank zinnigengestichten. Aan hoofdverpleegers(sters)' f2000 t:t f2200; verplegers(sters): inwonend f1250 tot f 1850 plus toelage. Rijkslandbouwstation. Plantkundige f2400 tot .f6000; analyst ie klasse f1600 tot f2800. Onderwijzers. De bezoldiging van het onderwijspersoneel 's afzonderlijk geregeld. Aan deze regeling is het volgende ontleende Gewoon lager en uitgebreid lager ondierwijs: De jaarwedde van den onderwijzer, die niet ,te acte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt 1' 1350, 11a een, twee, drie en vier dienstjaren telkens te Men iiet een rijtuig inspannen èn begaf zich naar het huis, dat deor Soliva als het zijne was aangeduid. LVI. Des avonds om negen uur was Paul Armani, naar Jean -Soliva gegaan, daar dat uur hem was aangewezen in het telegram, dat van Soliva af komstig was. Rudolf' volgde hem van" tred tot tred. Aan den tuinmuur van Soliva's woning geko men zijnde, bleef Ie millionair staan en "liet de bel naast de deur overgaan. Rudolf wreef zich de handen, eindelijk wist hij dan, waar de gswaande baron Arnold de Reisz woonde. Daar natuurlijk niemand opende of eenig toe ken van beweging .deed hoorwn, belde Paul Ar- mand voor de tweede maal. Aangezien dit bellen eveneens onbeantwoord bleef, begon Paul Armani ongeduldig langs de tuinmuur op en neer te loo- pen. Rudolf lachte in zijn vuistje en dacht daarbij: „Ik geloof dat hij bier wil blijven wachten; ik zal er bij gaan zitten." Zich in de schaduw voortbewegend sloop Duce- min naar een koffiehuis, dat slechts enkele schre- ■den van 'den tuinmuur verwijderd was. Daar nam hij plaats aan een tafeltje voor het huis, be stelde een glas rum en stak een sigaar op. Paul Armand liep voortdurend langs het trot- verhoogen met 10Ö, .na vijf dienstjaren te v'er- ïhoogen met "50, na zés, acht, tien, twaalf, veer tien, zestien, achttien, twintig en twee en twintig, dienstjaren telkens te verhoogen met lOOi. "Diei jaarweddie van den onderwijzer, die de acte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt f 1550, na één, en twee dienstjaren telkens te verhoogen met 50, na vier, zes acht en tien dienstjaren telkens te verhoogen met 200; na twaalf, veertien, zes tien, achttien, twintig en twee en 'twintig dienst jaren telkens te verhoogen met 100. Ri. H. B. S. met vijjarigen cursus De jaarweiale van de directeuren bedraagt 5500, na één, twee, drie, vier en vijf dienstjaren telkens t,e verhoogen miet 200t Die jaarwedde van de leeraren, uitgezonderd die voor lichamelijke oeening en leeraressen in handwerken bedraagt1 voor de eerste tien lessen per week 150 per weke- lijksche les; voor de volgendje tien lessen per week j 100 per wekelijksche les; voor de overige lessen j per week 50 per wekelijksche les; na twee "lot twintig dienstjaren telekens te verhoogen. R, H. B. S. met driejarigen, cursus. De jaarwedde van de directeuren bedraagt j 4500, na één, twee, drie, vier en vijf dienstjaren j telkens te verhoogen met 20Ö. De jaarwedde van leeraren, uitgezonderd de leeraressen in "hand werken, bedraagt voor de eerste tien lessen per week 130 per 'wekelijksche l«^j voor de volgen- de tien lessen per wèëk 90 per wekelijksche fes; 1 voor de overige lessen per week 50 per weke- lijksche les; na twee tot twintig dienstjaren tel kens te vèthoogen. Departement van" Onderwijs, Kunsten en We- j tensehappen. Rijksuniversiteiten en Technische Hoogesehool: Conservator 24005600; administrateur 3500j 4500; Vast assistent b. d. Technische Hooge sehool 24004000; Amanuensis 13002200. Departement v. Eielensie: Rijkswerven: Directeur: 70008000; Werkmeester ,2600— 3600; Meesterknecht 26001—3600; Eerste teeke naar 26003600, Bouwkundig opzichter 2200 3600; Baas bij de vakken 22003000; Comman deur bij de vakken 16002400; Bureelbea-mbte le klas 14002400; Commandeur bij de maga zijnen 14002300. Loodswezen: Loodsschipper le klasse, 3e, 4.e, 5e en 8e district 42004800; Loodsschipper le klasse (le en 2e district) 4000—4400; Machinist bij het loodswezen (3e, 4e, 5e en 6e distriet) 3300 4100, Machinist bij het loodswezen (le ,en 2e district) 33003500; Zeeloods 3e, 4e, 5e en 6e district 31003900; Zeeloods le en 2e district 3100—3400, Hulpzeeloods 2100—2900. Departement van Financiën. Directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, aigemeene dienst: Ontvanger van een kan toor der le klasse 7500 vast; idem 2e klasse 7000 vast; idem 3e klasse 52006200; idem 4e klasse 42005200; Adjunct-inspecteur f2400—5000; Kommies le klasse 15002500. Registratie, domeinen, hypotheken en kadas ter: ontvanger van een kantoor der le klasse 7200 vast; Ontvanger van een kantoor der 2e klasse 7000 vast; idem 3e klasse 52006200; idem 4e klasse 42005200; idem 5e klasse 3600 —4400, idem 6e klasse 32003500; Rijksklerk met vakexamen 12002200; Rijksklerk zonder vakexamen 12001800.; Landmeter bij het ka daster 22005600; Teekenaar bij het kadaster 1300—3000. toir op en neer. Toen hij daarbij het koffiehuis naderde, waaruit eenig licht straalde, nam hij het laatst ontvangen telegram ter 'hand en las hef nog eens over. „Daar staat duidelijk negen uur!" mompelde hij en frommelde toornig het papier ineen, dat hij weder in zijn zak liet glijden. Nog maals trad hij op de tuindeur toe en béide zoo hard hij kon. Na eenig wachten begon 'hij weder woedend op en neer le loopen. De winkels werden langzamerhand gesloten;. Ducemin verheugde zich heimelijk over den klim- menden toorn des millionairs. Het aantal voorbij gangers werd gaandeweg minder en ook de koffie huisklanten stapten, de een na den ander, op. Zoo verliepen twee uur. Toen het van de to renklok in Batignolles elf uur sloeg, stampte Paul Armand driftig op den grond en vloekte daarbij zoo luid ,dat Rudolf Ducemin het kon hoererij. Zijn geduld was ten einide en hij liep heen. „Gelukkige reis!" mompelde Ducemin. „Uw goede vriend Soliva heeft zeker weder een lief desavontuur en laat mij het veld vrij." De jonge man dronk nog een 'glaasje rum en drentelde vervolgens langte den tuinmuur, die, gelijk hij bemerkte, slechts twee meters hoog was. Hij wachtte totdat 'hef, koffiehuis, dat hij .daareven verlaten had, geheel zou gesloten zijn. Toen dit .gebeurd was, scheen de straat in diepe' duisternis gehuld, en niet een enkele voetglanger vertoonde zich meer. Ru-dolf Ducemin wierp zijn pakje met gereed- Departement van Waterstaat: Rijkswaterstaat: Ingenieur 2400'6000; Op zichter le klasse 26004000; Ambténaar voor den algemeenen dienst 14003000; Bureelamb ten a,ar 12002800. Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie: Ingenieur 24006000; Electro-tècbnisoh hoofd ambtenaar 4400—5200; Commies, Hoofd commies nieuwe titel: Referendaris) 1800—5200; Commiestitulair nieuwe titel: commies 2600 3600; Chef-instrumentmaker 16002800; Kan toorbediende le klas 1400'2600. Buitenland HET A.S. HUWELIJK VAN DEN NOOR- SCHEN PRINS. n de nabijheid van het slat „Oscanhall", dat ap liet Bygdö-eiland buiten Oslo is gelegen en docr het kroonprinselijk paar zal worden betrok ken, werd een pak gevonden, dat 100 gram dy- 'namiet bleek te bevatten. Aan het pak was een lont bevestigd, die echte miet brandde. De politie verklaart, dat zelfs wanneer de ex plosie had piaats gehad, de lading geen schade van beteekenis had kunnen aanrichten. Het betreft hier waarschijnlijk siechts een demonstratie tegen het plan, Oscarshall, dat in de nabijheid van Oslo ge legen is en waarvan gebouwen en park voor het publiek vrij t oegankelijk zijn, als residentie voor den kroonprins in te richten. Omtrent dit plan is tot dusver geen definitieve beslisbjjng gevallen. Sinds vele jaren is het kasteel onbewoond. In het gebouwtje, waarbij de bom gevonden werd, woont een arbeider met zijn vrouw. Men is in het heele land ijverig aan het in zamelen van groote bedragen ten behoeve van bruidsgeschenken aan de prinses. Voorts hoopt men vurig op het invallen Van den dooi, waardoor de naar de laatste mode vervaardigde Parijsche costuums voor de dames der upper ten uit War- ncmur.de kunnen worden doorgezonden, waar ze op 't oogenblik ten gevolge van het ijs nog liggen. De hoofdstraat van Oslo zal worden geïllumi neerd en versierd met een rij uit ijsblokken opge bouwde obelaken. Een groot aantal vorstelijke per sonen zal aan de feestelijkheden deelnemen. HET BEZOEK VAN KONINGIN EMMA; AAN LONDEN De „Daily Express" schrijft in haar verslag van het bezoek, dat onze Koningin-Moeder aan de tentoonstelling van Nederlandsche kunst in Bur lington House te Longen gebracht heeft: „De liefste :iude dame in Europa is Donder dag naar Londen toe gekomen. Zij zag er beminnelijk uit, de Koningin-Moe der van Nederland, herinnerende op zoo uitgelezen wijze aan een beminnelijken tijd. Zij was zich zoo volkomen bewust van haar eigen aantrekkelijk heid. Haar gladde blozende gezicht zonder een tikje poeder, blonk levendig van gelukkige glim lachen. Zij scheen de drukte, die voor haar ge haakt werd, zachtzinnig af te keuren en er toch kalm genoegen in te hebben. Iedereen om haar heen glimlachte. Geen van de autoriteiten zag er zorgéling en angstig uit. Dit zou in haar tegen woordigheid onmogelijk geweest zijn. Haar aanzien stond gelijk met glimlachen. schap ovter den tuinmuur, zag rechts en links om zich 'heen, zette zijn voet op een pomp, die bij den muur was en ston.i in 't volgend oogenblik met een wip 'boven op den muur. Na zich in, den tuin te hebben neergelaten, liep hij aller eerst naar de deur, die op de straat uitkwam en vond daar grendels. „Dat tref ik uitmuntend," dacht hij en schoof de grendels Idicht. „Als Soliva thuis komt, kan hij mij ten minste niet overvallen." Hij begon hierop 'het terrein om het huis te ver kennen. De achterzijde van den muur scheen uit te komen op een houtkooperij, want hij zag daar <ten minste groote stapels hout lidgen. „Dat maakt het wegkomen gemakkelijk, als de nood aan den man is!" dacht hij!. „Als ik eerst op 'dat oude hondenhok klim, ben ik in een ommezien aan den anderen kant van den tuin." Hij keerde nu naar dien voormuur terug, zocht' zijn gereedschap en na "Hit gevonden te hebben, kostte het hém weinig inspanning om de deur van het op zichzelf staande huisje open te bre ken. Hij ging naar "binnen, stak een kaarsje aah en betrad de voorste kamer. Eir stonid daar een lamp op tafel, die hij eveneens aanstak om beter het ge teel te kunnen overzien.- 'In de kamer vond hij tal van ingepakte kisten en koffers, waarop met groote letters geschilderd stond„Ar gentina. BuenosAyres." ,,D« schurk was op het punt, zich uit le voe ten te maken," dacht Rudolf, ,,'t Werd tijd hem Een keurig gekleede jonge vrouw, die de Ko ningin voorbij had zien gaan, keerde zich naar haar metgezel toe en zeide ernstig, peinzend: „Ik ben blij, dat ik haar gezien heb". Dit was wat iedereen dacht, die haar zag.'' DE WANDELAAR." Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Sc.hoondcrbeek te Laren, de tweede afdeeling van „De Wandelaar" maandblad gewijd aan natuur waard eering,,natuurbescherming, heemschut, geo- iogi% en folklore. -/ 'De redacteur, Rinke Tolman, schetst in een causerie het leven der sierlijke blauwborstjes. Prof. Dr. J. van Baren beëindigt in dit nummer zijn Geologische wandeling, waarin hij op aantrek- kelijke wijze een relaas gaf van al hetgeen er aan de Duinvorming vastzit. v Hoe schoon het duinlandschap wordt wanneer dit door den witten winter wordt aangeraakt, ver- itelt ons G. P. Klijn in een fijn prozastukje. J. B. Bernink werd getroffen door de witte wereld in zijn geliefde Twentsche land en be schrijft hoe schoon het gebied van den krokelen- den Dinkel in den winter is. De, op donkere voglenesten gelijkende, misvor mingen in het geboomte, die den naam heksen- jbbezems dragen, hadden de leventdige aandacht van P. J. Schenk, die geruimen tijd stil staat bij ebt zoo zeer tot de verbeelding sprekende ver schijnsel. Ds. J. I. van Schaick is er met een vrijbuiter en zijn hond in ee blanke, winternacht op uit getrokken om een otter te verschalken; geen jacht- tropeeën werden verzameld, maar wel een fonds van fijne herinneringen aan een ontroerend mooien tocht over sneeuw en ijs. Kanaal-aanleg zal in 't Limburgsche boeiende pn bloeiende schoonheid te loor doen gaan; dr. Felix Rutten is het, die in een pakkend artikel dit verlies 'betreurt. G. J. Klokman J.Az., kenner van den Gelder- schen Achterhoek als weinigen, vertelt smakelijk van oude gebruiken, die in zijn streek nog in eere zijn gebleven. Ee nieuwe rubriek werd in 't tijdschrift geopend, getiteld „Van en voor de lezers", waarin redactie en belantstellend publiek korte notitiën geven met betrekking tot de meest uiteenloopende onder werpen. Kwistig staan tusschen den teksslt vele fraaie 'foto's van mannen als Dingeldien, Stry'bos, Tepe en verscheidene andere medewerkers afgedrukt. Gemeente OUDE NIEEORP. Over de maan a Februari. Geboren: Anna L'atharina, d. v. Pieter Wit en Maria Cecilia Hoedjes. A arianas Johannes, z. van Nicolaas Johannes J-igthart en Maria Portegijs. - Agatha Anna Theresia, d- van Cor- nelis Buren en Maria Keek. Ondertrouw 1 eu getrouwd geene. Overleden: Trijntje Kiezeling, echtgfenoote van Hendrik Moras, oud 62 jaren. Theo dor us Bruin, echtgenoot van MargarCtha Maria Vlugt. oud 23 jaren. te bezoeken." Hij begon nu de verschillende meubelstukken na te gaan, wat hem geen moeite kostte, daar de sleutels er op waren gelaten. 'tGeen hij echter vond, achtte hij van geenerlei waarde. Maar in de tweede kamer 'kreeg hij een schrijf tafel in 't oog, die zorgvuldig gesloten was. Hij opende dien met zijn gereedschap en dond daarin bankbiljetten, gereed geld en eene portefeuille. In die portefeuille bevonden zich zijne twee vaT- sche wissels. „Eindelijk!" riep hij met een zucht van verlichting. Bij .die wissels ontdekte hij de schriftelijke bekentenis van Amanda. Nog aen derde papier trok 'de aandacht van den zoeker. Hij sloeg een blik op den inhoud en uitte een kreet van zegepraal. 'tWas een doodakte. „Ha!" riep hij uit, „de echte Paul Armai&d is te Ge- nève gestorven. Dat stuk zal Etienne Castel van blijdschap doen opspringen."' „Hij legde de verschillende geschriften weder in de portefeuille en verborg die in zijn borst zak. Een ander pak papieren, dat hij zich niet den tijd gunde om na te zien, 'deed hij eveneens in zijn zak verdwijnen. Op idit oogenblik vernam hij het rollen van ee nriftuig, dat, g'èlijk hij meende, voor de tuin deur. ophield'. Ducemin luisterde aandachtig toe. Hij onder scheidde verschillende stemmien. Hij greep zijn licht en ging daarmee in de voorste kamer bij het half geopende venster.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6