Hike Breijer's Nieuwsblad y.|Holl. Noorderkwartier lil Zaterdag 10 Maart 1929 Jaargang Firma R. J. HOUWING 44 Tel. ALLRofóPROBEERD Speciaal Corsetten - Magazijn NO 82 INTERC. TELEPHOOH 58 38e de Ko- aar haar „Ik ben zag." A. G. ling van natuur- gea- ■l in een itjes. nummer aantrek- er aan wanneer ver- 'e. de witte en be- krokelen- misvor- heksen- aandacht staat bij nde ver- ilstukken daar de hij echter ■en schrijf was. Hij daarin ortefeuilie. twee val- een zucht hij de Nog een zoeker, uitte een „Ha!" te Ge- vastel van niet den ineens iu lien van •de tuin- onder- greep zijn kamer bij NIEUWE iniiUIIJMlIII! IIHT Deze oourant verscihijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van 1—5 regels 7S oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte MENT 7 TEL (44 ALKMAAR alsook een van de wet op de artsenij-bereidkunde, in voorbereiding zijn. De aandacht der autoriteiten is op deze aangelegenheid gevestigd. Benoeming eener commissie achtte de minister niet noodig. En de interpellate, die aanvankelijk via 'n motie op vorming van zulk een commissie had aange- TOB NOOIT. G. te NA: Waar het in 'het leven op aankomt, is het bezit van een behecrscht gevoels- en giedachten- leven. Men wordt 'dan niet stuurloos medege- sleept op de golven van een even spontaan als op pervlakkig enthousiasme. Men raakt dan wel wat .r ,0 JJ ila^ minder snel in vuur voor een nieuwe gedachte, drongen, berustte eindelijk Ln de verklaring des doeons m aantrekkelijker vorm wordt voorgezet, ministers en nam. haar motie terug, doch. men zal zich tevens de brandende pijn der Daarna vatte ons Lagerhuis de begrooting voor teleurstelling besparen, wanneer later blijkt, dat 1929 van Posterijen, T. en T. aan waarbij vooral men zich weder te lichtvaardig heeft laten ver- de reorganisatie van de telefoontarieven alsook' de lokken. Wanneer zich werkelijk iets goeds op Zondagssiuiting op de hulpkantoren 'ter sprake ons levenspa! voordoet, een zaak, waarvoor het kwamen. I de moeite waird is om door het vuur te gaan, Doordien de heer Gerhard de vriendelijkheid had oi een mensch, die onzen steun en sympatihie ten -zijne interpellatie over de onderwijstoestanden' tie veile verdient, of een misstaand, die met kracht Muimerwoude (bij Dokkum) uit te schakelen ont- WIJ FN HET LEVEN. Das Spiel ides Iebens sieht sich heiter an, wenn man den sichem Schak im Herzen tragt. Schil Item Hoe troosteloos somber kan de wereld er soms uitzien. Buiten is het koud en regenachtig, binnen; wil de kachel niet branden en wacht ons veel en eentoonig werk. Dan lijkt het leven zoo onbedui dend, zoo heelemaal niet waard geleefd te wor den. Wij menschen hebben zón noodig. Zon bui ten en zon binnen. We willen vroolijke, gelukkigfe menschen om ons heen weten, wie willen geluk en vreugde in bet vooruitzicht hebben, maar op zulke 'dagen schieten ons alleen verdriet igfa gedachten te binnen. We gelooven iAet, dat de zon .ooit weer schijnen zal, we verwachten niets goeds meer. ■*.--• Daarentegen zijn er andere dagen, waarop alles ino;i en heerlijk lijkt. Zelfs de lantaarnpalen, zelffs de straatkeien-zijn tfroolijke, mooie dingen eh stralen ons zonlicht tegemoet. We ver'heugten ons niet over iets speciaals we zijn blij, zoo maar ongemotiveerd blij. Het is een heer lijk gevoel. Maar toch kan 'tl .geen kwaad, dat gevoel eens even te ontleden. Want bet is maar een stemming, en als we nietJ oppassen zullen we naar weer vérliezen. Waarom zijn we gelukkig? Omdat alles om ons heen van leven spreekt. De wereld leeft 'in het zonlicht. En dat leven hebben wij noodig, wij maken er deel van uit en zoodra het dood) schijnt zijn wij den zin tfan ons bestaan kwijt, voelen wij ons verloren, los van alle menschen en dingen. Dan staan wij alleen tussehen doodle dingen en we gaan gêloovbn aan éigen dood en verval. De wereld leve, opdat wij kunnen leven Als wij ons daar eenmaal reikenschap van hebben gegeven, dan is het ook niet meer zoo moeilijk een regenachtigen, somberen dag door té worstelen. We moeten dan alleen ons best doen ook op een donkeren, kouden dag met stapels on interessant werk voor ons het leven te ontdekken. En natuurlijk is dat leven er, al ontbreekt dan ook de groote leven-,geefster: de zon. De regé ntikkelt op de steenen, de stoenen worden nat, er tjilpt een vogel, er ruischt een auto voorbij, naast u, over u wonen menschen, met hun vreugd en hun leed, menschen, die ook den j regen zien vallen en neer spatten op de steenen- iFr blaft een hond, er huilt een kindNee, nee, niets mag u naargeestig stemmen, 't is jleved, 'het lééft om u heen en waar leven is moet vreugde komen. Werktuiglijk gaat uw pen [over het papier, betikken uw vingers de schrijfmachine. En u beluistert onderwijl al de kleine geluiden. Nee, eenzaam is niemand, ,;u voelt weer verband tussehen u en de anderen, ?het andere. F11 met een glimlach gaat u verder aet uw arbeid. Een gisioen van een blijden, zon- i'geu lentedag duikt voor ons op. u wedt niet af die lentedag nog komen moet, of dat hij er al geweest is. Het doet er niet toe. Zij is er nu. En laat hij er altijd blijven. Ook als zon buiten niet schijnt, ook als het nacht is, kan het in ons een lentedag zijn. Als we »ns maar bewust blijven van het leven om ons leen en 'het contact er mee niet kwijt ra'ken. Dir. JOS D'E COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze Psy chologische medewerker Dr. Jos de Cook van Mer- istraat 120, Den Haag gratis Zielkundige ad viezen o.m. over 'de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Einer- fie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de be antwoordingen te uitvoerig worden dan direct "chriftelijk aan de aanvïhgers. dient te worden bestreden, dan zal de bebeerschte mensch, 'die zijn energie niet heeft verspild aan nuttelooze zaken, daaraan het beste kunnen ge ven ,dat in hem is. Verzonden brieven: Vrager te NA; Mej. K. te ZS P. te O.; XT XT T3 Revue van da Waak 12 Maart. De vrees, dat de eindelijk ingevallen dooi van tijdelijken aard ziu zijn, de „Noordpool-winter zou terugkeeren, is gelukkig niet bewaarheid. Het kwik in de thermometers bleef rijzen, het lente-gevoel in de lucht hield stand. Daarmee werd de booze griep nog niet op de vlucht' gejaagd. Verre van dien Zelfs moest toevlucht worden genomen tot den maatregel om aan de semi- artsen tijdelijk de bevoegdhei te geven tot uitoefe ning van de geneeskundige praktijk, maar een be paald verontrustend karakter behoeft aan dien •maatregel niet te worden gehecht. Hij is het gevolg van het voorkomen der griep ook in vele huizen van medici, die het juist thans overdruk hebben. Van zeer bevoegde zijde werd verklaard, dat de influenza thans wel „over haar hoogtepunt heen is". 1 Gelijk gezegd, de dooi bleef aanhouden. En daarmee werd het gevaar geopend voor het ijs- kruien in de rivieren. Op Zaterdag 8 Maart heeft ,H. M. de Koningin en Prinses Juliana zich naar Nijmegen begeven, om dit schouwsipel te zien en keerden in den avond van dien dag te 's-Graven- hage terug. Dc drukke parlementaire-week, welke wij ach ter den rug hebben, werd op Dinsdag 5 Maart in de Tweede Kamer geopend door de Regföerings- verklaring van den minister-president, waarbij mr. De Geer wiens rede warm applaus in de hooge .vergadering uitlokte de verzekering gaf, dat de vrede in Nederland door geen enkeLc natie E>edreigd wordt, de hoop uitte, dat ons volk zon der eenig gevoel van watrouwen mee andere natiën zou samenwerken aan het helpen c onsolidee ren van den vrede op aarde. Ook gaf Z.Ex. den pre mier de hoop te kennen, dat de „rampspoedige Dagen", door de bekende Utrechtstehe publica tie berokkend, „weldra „uit het geheugen zullen zijn verdwenen". Deze Regeerings-verklaring is een „beau geste", dr. Nolens zou misschien wederom1 van een „baiser international" gewagen, die een zeer sympathieklen indruk heeft gemaakt. Daarmee is de „perkara" van de befaamde documenten nog niet de wereld uit. Men weet nu wel, dat er vervalschingen ge pleegd zijn, doch ook de verklaring van minister Jaspar in de Belgische Kamer, heeft alle wan trouwen weggevaagd. Tussehen den hoofdredacteur van het „Utrechtsth Dagblad" en den Nederiand- schen Journalistenkring is n g lang niet alle „ver schil van opvatting" uitgewisjcht- Dat het „Utr. Dagblad" zich niet onmiddellijk met het docu ment tot het Haagsche Plein heeft gericht, bleef evenzeer kritiek wekken als de wat-laksche hou ding van Buitenlandsche Zaken tegenover dit ge val. Hoofdzaak is echter, dat de gemoederen tot rust zijn gekomen, het besef is ontwaakt, dat Ne- 'dcrland niet „aan den vooravond van den oorlog" verkeert, zooals sommige alarmistische aangelegde lieden reeds vermoedden en propageerden. Voor de verdere bijzonderheden van het geval verwijs ik naar de bladen. In de vergadering van 5 Maart heeft mevr. De 'VriesBruine hare interpellatie toegelicht over de hygiënische en medisfche verzorging aan boord van schepen, n.l. van de ziektegevallen op de „ïnsu- linde" voorgekomen. Minister Slotemaker de Bruine deelde mee, dat een wijziging van de Schepenwet, snapten we aan het gevaar van een avond-zitting op Donderdag j.l. Er werden bij de besprekingen over Posterijen, T. en T. drie moties geboren. Twee er van hadden den communistische afgevaardigde tot vader. De heer L. de Visser wilde de Kamer doen uitspreken: ie. dat de z.g. tontracters bij het vaste perso neel van P. T. en T. moeten worden ingelijfd of althans in positie gelijkgesteld; e. dat de achturige arbeidsdag bij dat Staats bedrijf moet worden ingevoerd. Eindelijk werd nog geboren een anti-revolurior naire motie-v. d. Heuvel, het betreurend, dat de minister ongedaan heeft gemaakt de Zondagsslui ting yan 592 hulppostkantoren. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden m Rechthouders m Elastieken Kousen Zwachtels enp Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) heef! me hel ware pruimen qeleerd dfblyuen De Tweede Kamer heeft de moties-L. die Visser Donderdag- j.l., 7 Maart, resp. verworpen met 53 18 en 54—19 stemmen. De motie-v. d. Heuvel duikelde met 4923. De anti-revolutionairen, chr.- ,historischen en de heer Kerstens (Staatk. Geref. partij) steunden haar. De katholieke afgevaardigden en Links stemden tegen. r In de vergadering van 7 Maart begonnen de al- gemeene beschouwingen over het ontwerp-Ziekte- wet. Ik stip daarvan voor het oogenblik aan, dat principieel verzet daartegen slechts kwam van Chr.- historische zijde, bij monde van dr. De Visser en de heeren Snoeck Henkemans en Bakker, die hef uitschakelen van de particuliere kassen een leemte in 'het gewijzigd ontwerp achtte, welke hen zou beletten, er hun stem aan te geven. Van alle an dere partijen (de heer Kersten, die tegen elke ver zekering gekant is, ook hier uitgezonderd)1 ontving minister Slotemaker ,de Bruine verzekeringen van •zin tot steun en medewerking, schoon er tal van „desiderata" en 'bezwaren zijn, vervat in een ontel baar getal amendementen, op deze wetsvoordrachf ingediend. De Kamer zal trachten het ontwerp vóór of uiterlijk op 22 Maart a.s., als wanneer ihet Paaschreces begint, af te doen Op Dinsdag 12 Maart zou de minister van Arbeid, Nijverheid Nen Handel de Algemeene Beschouwingen houdlen. De Eerste Kamer wijdde hare zittingen van 6, 7 en. 8 .Maart j.l., aan het groot politiek debat; zijnde plgemeene beschouwingen over het Staatsbudget '29. Minister De Geer ving Vrijdag j.l. zijn rede aan. Deelde daarin o.a. mede, dat de Tweede Kamer half April het groote ontwerp betreffende de financieele verhouding tussehen Rijk en Ge- 'meenten zal „aansnijden". Z.Exc. hoopt, dat ook de Senaat gelegenheid zal vinden, voor het eind der loopende partementaire campagne dit ontwerp af te doen. In het volgende week-overzicht kom ik 'op de senatoriale bespiegelingen terug. Bepaald is, dat de stemming van leden der Twee de Kamer van de Staten-Generaal zal plaats hebben op 3 Juli a.s. Den 21 en Mei worden de candi- daten gesteld. Voor ons Lagerhuis is Vrijdag 17 Mei de „uiterste limiet" van haar samenzijn. En 'er valt nog zóó veel af te doen. Ook het ontwerp- Arbeidsbemiddeling wil men zoo spoedig mogelijk naar het tSaatsblad brengen. Een dergelijke opeen stapeling van legislatieven arbeid als zich nu voor doet, za lniet in de parlementaire annalen zijn te vingen. 1 Minister Lambooy heeft de Eerste Kamer in zijn Memorie van Antwoord van de defensie-be- ■grootingen beduid, dat de bewering als zou ons veldleger zich bij oorlog of dreigend oorlogsge vaar achte de nieuwe Hollandsche Waterlinie te rugtrekken, „een fabel" is. Welke verklaring wel haast object van bespiegeling in ons HoogerhuiS zal vormen. Dat de senatoriale discussie over Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken) ditmaal een interessant, allicht „pikant" karakter zal krijgen, is zeer waarschijn lijk. De Eerste Kamer zal op Woensdag 13 Maart hebben te beslissen over een voorstel-dr. Van Embden ,om dat hoofdstuk onmiddellijk na de Al gemeene Beschouwingen in behandeling te nemen. Waaruit blijkt, dat de vrijz.-democratische hoog leeraar „groote plannen koestert". Minister Bee- laerts verstrekte eenige mededieelingien betreffridé onze verhouding met België, waaruit valt te con- iddueeren, dat men zich .0. van de Verdrags-wijzi- ging feitelijk nog op het „doode punt" bevindt. Een voor velen verblijdende mededeieling is zeker, dat de Koningin op 8 Maart j.l. het nieuwe Bezoldigingsbesluit heeft bekrachtigd. Natuurlijk is daarop ten spoedigste met de uitbetaling aan de Rijksambtenaren etiz. begonnen. Twee tSaatsleeningen, 22 en 2 omillioen gulden groot, zullen worden uitgegeven. Ze zijn in vijf-en- twintig jaar aflosbaar gesteld. Officieel is nu bekend gemaakt, dat de dienst plichtigen, wier opkomst bij de Landmacht op 1 Maart j.l. werd uitgesteld met het oog op het heerschen van de griep, zich op Woensdag 20 Maart a.s. hebben aan te melden. Dit is dus wat het ziekte-gevaar betreft een gunstig teeken. Evenals wat het gevaar van het ijskruien aangaat, dat alle detachementen genie, welke naar de bedreigde punten in de rivie ren waren geroepen, konden worden teruggerole- Pen- „Lichtpunten" in de duisternis der tijden. H. M. de Koningin-Moeder is bij haar tocht naar Longen, ter bezichtiging van de Nederland- sche kunstentoonstelling aldaar, door de autori teiten, de pers en het publiek op de hoffelijkfe en hartelijkste wijze ontvangen en van haar En- gelsch reisje in goeden welstand in Patria terugge keerd. Onze Kroonprises heeft hare villa's te Katwijk weer ingehuurd, zal hare studiën aan de Leidsche Universiteit nog. een jaar voortzetten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1