Gemeenteraad Koedijk Land- en Tuinbouw Uit de PERSPNALIA: Ir. H. M. Damme, dir.-generaal van Posterijen, 1. en T. is opgetreden als president van het Kon. .Instituut van ngenieurs. De wereldberoemde pianist Paderewski, o ud- staatshoofd van Polen, is Zaterdag 9 Maart j.l. in Den Haag gearriveerd en gaf daar op Maandag 11 dezer een concert. Op zijn verzoek is, met dank, eervol ontslag ver leend aan mr. Meytzell de Vilde, als voorzitter van den Indischen Volksraad. i De heer Abr. tSaalman heeft ontslag genomen als lid van den Vrijheidsbond, op wiens aanbeve ling hij werd gekozen tot lid der Tweede Kamer. De candidatenlijst van de Chr.-historische partij voor Juli a.s. maakt het vrijwel zeker, dat dr. Langeman in September a.s. niet in de Tweede Kamer zal terugkeeren. Mevrouw dr. Aletta Jacobk is op 8 dezer in Den Haag met groote geestdrift gehuldigd' ter ge legenheid van haar gouden jubileum als de eerste vrouw ten onzent, die promoveerde als doctor in de Geneeskunde. Prof. Dr. H. Brugmans werd met warmte gehul digd op zijn zilveren feest, als hoogleeraar in de Geschiedenis aaii de Universiteit te Amsterdam. Uit de DOODENLIJST: P. J. Mak, kunstschilder te Apeldoorn, op 87- jarigen leeftijd. Hendrik de Vries, sinds 32 jaar organist van de Groote Kerk te Rotterdam, 72 jaar. Mr. J. E. v. d. Boon, sinds een kwarteeuw griffier van het Kantongerecht te Haarlem, 74 j. Mr. A. J. F. Fokker van Crayestein, burge meester van Zierikzee, oud-lid van de Eerste Ka mer, 72 jaar. L. Verhoop, uitvinder van den railloozen trein, die ook door de officieele autoriteiten voor het verkeers-probleem van zeer groote betjoekenis wordt geacht, 53 jaar, te Hilversum. A. M. van Embden, bekend figuur uit de sfeer löer industrieelen, voorzitter der inrichting voor blinden te Wolfhezen, 88 jaar, Den Haag. Uit de CRIMINALIA-RUBRIEK: Bij Publieke Werken afd. Bestratingen te Am sterdam zijn gevallen van fraude otdekt, welke leidden tot het stellen van enkele ambtienaitcn ter beschikking van de justitie. Bij Oostzaan drongen gemaskerde bandieten de woning vaneen bejaard echtpaar binnen en persten met revolver in de hand geld af. Twee verdachten zijn gearresteerd. Te Venlo is bij een inbraak een som van fnoo buit gemaakt. De Rijksontvanger te Tholen wordt van fraude verdacht en is in zijn functie geschorst- Uit de ONGEVALLEN-SERIE: Allereerst zal ik met den „rooden haan" afreke ning (althans zeer-partieele) houden. Te Leiden kwamen tal van branden voor. O.a. in het Elisabeth's ziekenhuis, in verband waarmede twee mannen werden ingerekend. Op drie plaatsen op de Soesterheide heerschte heide-brand. Oorzaak onbekend. Te Nunen (Br.) is een dubbel woonhuis in de "asch gelegd. Er was geen brandspuit aanwezig. Te Amsterdam is een z.g. vliegende-winkel, in gelanterieën e.d., 'aan den Haarlemmerdijk, door het vuur vernield. Voor het verdere van de lange serie zal ik maar weer naar de bladen verwijzen. Voorts valt te rtoteeren, dat op de Zuiderzee verschillende auto's door het onbetrouwbaar wor dende ijs zijn gezakt. Hierbij is een doodelijk on geluk voorgekomen. Op den Adm. de Ruijterweg te Amsterdam ge raakte een 8-jarig meisje onder een motorwagen van de Haarlemsche tram, met doodelijk gevolg. In een slagerij aan de Mare te Leiden .stortte een 19-jarige slager in het mes, waarmede zijn broer in de zaak aan het werk was. In schier ho- ■peloo/.en toestand werd de arme jongen naar een ziekenhuis gebracht. Een trampassagier sprong op den Amfeteldijk in de Hoofdstad zijn hoed na, raakte onder den bij wagen van de tram en overleed aan de bekomen kwetsuren. Tegen 2uike roekeloosheid zijn ook de scherpste maatregelen tot het tegengaan van de verkeers onveiligheid niet bestand Dat zal ook worden erkend door de oprichters van de Vereeniging vcor Veilig Verkeer, in de afgeloopen week in Dtn Haag gesticht. Dat er in 1928 ten onzent 37.000 verkeers-ongevallen voorkwamen, is wel een z:eer tragisch en „sprekend"cijfer. Ik stip nog aan, dat van de stichting van een Museum-schouwburg te Amsterdam nietls zal komen. De eerstvolgende vlucht van een K.L.M.-vlieg- tuig naar Indië is „voorloopig" bepaald op 2 «Mei. v Het ligt in de bedoeling om de onderofficieren die bij de reorganisatie in'1922 en later op wacht geld zijn geplaatst, waar in actieven dienst te stellen. Aan de Commissie voor Militair Georgani seerd Overleg zijn voorstellen in 'deze gevraagd. De burgemeester van Heerlen heeft met allen nadruk verklaard, dat er geen sprake is van drei gende uitputting der Limburgsche mijnen. Jammer, dat dit geruststellende woord niet werd gesproken, toen tijdens de „koude-golven" een aan tal alarmisten ook al door de valsche jobstijdin gen over ae Limburgsche mijnen aan het sidderen werden gebracht. Vrijdagmiddag half drie vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuizis, on der voorzitterschap van Hen Edi-Achtb'. heer P!. Kikkert, Durgemeester. Secretaris is ie heer Sloof. 1 Aanwezig alle leien. De voorz. opent de verg- met een woord van welkom. De notulen Ier vorige vergadering, welke den leden zijn toegezonden, wonden ongewijzigd goed gekeurd. MeJedeelingen. Door .den voorz. worden eenige mejedeelingten gedaan, welke voor kennisgeving worden aange nomen. Ingevolge het schrijven van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten, wondt door Z.A. ae wijzigingen, welke genoemde vereeniging vóór- stelt ten aanzien van het wetsontwerp voorge lezen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: Een schrijven >i.d. 31 Jan. 1929 van Mej. T. M. Visser, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier .met ingang van"24 Maart 1929. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen dienst. Aldus wordt besloten. Als voren d.d. Febr. 1929 van Jen Prov. Bond van Dilettanten Tooneelvereenigingen in Noord holland, houdende verzoek om een bijdrage of medaille. B. en W. stellen voor een bijdrage va.11 ff 5 te verleenen. Aldus wordlt besloten. Als voren dd'. 8 Februari 1929 van den secre taris van den partioulieren ophaaldienst, waarin wordt medegedeeld het verloop van dien dienst. In verband met uit schrijven stellen B. en W- voor geen subsidie meer aan dien dienst te ver leenen. Na voorlezing van bovengeYioemd schrijden, deelt de heer Hart mede, dat het voor vTÜen, die aangesloten waren bij den ophaaldienst, een tegen valler was. Hierna wordt conform het foorstel, aldus be sloten. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over '1928. NaarSnanleiding hiervan vraagt de heer Hart, ten aanzife nvail het gezin Sikkens, welke maatre gelen genomen kunnen worden, speciaal tegen den vader van het gezin, oplat de kinderen in het vervolg tijdig op school zullen komen, daar het hier gaat om het belang van het kind. De voorzitter zegt, dat zulks in het vervolg niet meer zal voorkomen, daar spr. omtrent dit geval zelf werkzaam is geweest. Jaarverslag en rekening over 1928 van ie Ver eeniging voor gezinsverpleging in de Classis Alk maar. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven dd. 25 Februari 1929 van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, hou dende advies terzake van bestekbepalingeen bij aanbesteding (borgstelling enz.)- B. en W. stellen voor overeenkomstig het advies te handelen. Aldus worat besloten. Als voren dd. 18 Februari 1929 van Jen Web- houder van Financiën aer gemeente Emmen, hou dende verzoek aihaesie te betuigen aan ie Re geering met een voorstel voor een nooilregeling inzake finantieele verhouding tussehen Rijk en Gemeente. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De heer Hart meent dat door adhaesie te betui gen, wellicht meer kracht wordt bijgezet aan een voorstel, terwijl spr. geen reden 'weet, hieraan niet te voldoen. De voorz. meent lat de actie van Vereeniging! van Nederlandsche Gemeenten hierdoor verzwakt wordt ,iwijl hiermei'3 een nevenadtie gesteund wordt. Conform bet voorstel wordt aldus besloten. Als vhren dd1. 6 Febr. van de Raadsleden Hart en Muller, houdende verzoek den Inspecteur der Directe Belastingen uit te noodigten de gemeente Koedijk voor de Personeele Belasting te plaatsen in de 6e klasse. B. en W. stellen voor, overeen komstig het advies van dten Inspecteur, de tot standkoming der wet op de fina.ncieele verhou ding tsschen Rijk en Gemeenten af te wachten. De heer Mulder zegt, dat het schrijven voortgle- vloeit is uit de behandeling der personeele belas ting van het vorige jaar, toen van den Minister een schrijven was ingekomen 'lat verlaging in 't zicht werd gesteld', hetjwelk voor de gemeente een verheugend iets was, vooral ten aanzien van den woningbouw'. Na herschattJing der gebouwen is gebleken dat eene meerdere opbrengst' opge bracht moest' worden. Te dien opzichte kwam Van B. en W. een voorstel de opcenten van 40 op 50 te verhoogen, hetgeen gelukkig werd terug genomen. Van den inspecteur werd een schrijven ontvan gen, dat de gemeente in de 7e klasse bleef, waarop door den voorz. toezegging is gedaan, stappen te doen om tot verlaging te komen. Na bovenstaand schrijven is het' spreker ge bleken, dat eene lagere plaatsing door de wet lepaakl moet worden, hetgeen eene teleurstelling is, daar dte opbrengst van 40 opcenten haast on dragelijk is. Velen bedanken hierdoor als lid van den Woningbouw door de hooge opbrengst en nevenbelasting, vooral nu eene èventueele belas tingverlaging eerst over 2 jaar zal plaats hebben. Hièrna wordt conform het' voorstel besloten. Als voren, dd!. 6 Maart 1929, van Gel. Staten, houdende meledeeling van verschuiving aer in werkingtreding. der nieuwe regeling der Jaar wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers tot 1 Januari 1930. In het schrijven wordt door Gei. Staten in overweging gegeven, de begrooting niet te veel te doen afwijken van de voorgestelde regieling ten opzichte der gecombineerde ambten. B. e'n W. stellen Voor, dit schrijven voor ken- nisgevtng aa'nte nemen. Alius worcPt besloten. Schrijven van Mej. Visser,. Jnhoulencte ver zoek ontslag als lid der commissie van Toezicht op het L.O. B. en W- stellen Vóór dit ontslag eervol te ver leenen. Aldus worcPt besloten. 4. Van Burgemeester en Wethouders: I. prae-advies inzake de in de vorige vergadering door de heeren Hart en Mulder gestelde vraag be treffende het 'bureau van den Burgerlijken Stand. In het prae-advies wordt vermeld, dat op het fbedoelde tijdstip de eerste ambtenaar tijdelijk af wezig, terwijl de tweede ambtenaar met verlof was. 1 De heer Hart merkt op, dat hein door den bewusten persoon was gezegd, dat tijdens de mor genuren het raadhuis gesloten was, maar over de betrokken persoon verontwaardigd was. Spreker wil echter geen blaam werpen op de ambtenaren 'van h<;t platteland, waartoe men zoo gauw toe geneigd is, doch het gaat er nu om zulks te voor komen. 'Spreker wil daarom ambtenaren hebben als mannen uit één stuk. Spreker weet echter nog veel meer, hetgeen hij wel in comité-zitting bekend wil maken. De Voorzitter zegt een nader onderzoek te wil len instellen. Uit het eerste onderzoek is het Z.A. gebleken, "dat de stukken door den ambtenaar waren geteekend. Van andere tijdstippen van af wezigheid is spreker niets bekend. Wel wen;scht Z.A. op te merken, dat de ambtenaren en ook hiermede de secretaris, buiten de vastgestelde uren van den dienstorder aanwezig zijn, zoodat de ge meente de volle maat wordt toegemeten. Voorgesteld wordt het prae-advies voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. 1. aanbeveling ter benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs: 1. K. J. de Geus; 2. K. Ridder. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie van Toezicht heeft medegedeeld, zich te kunnien vereenigen met de aanbeveling. De heer K. J. de Geus wordt met vijf stemmen als zoodanig benoemd; 2 stemmen werden blanco uitgebracht. III. Voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de openbare lagere school met in gang van 25 Maart 1929: 1. mej. E. de Vries, Alkmaar; 2. mej. Wed. M. Roos, Bergen; 3. mej. C. Helleman, Alkmaar. Omtrent deze Voordracht gaat de Raad over in comité-zitting. ij Na heropening wordt tot stemming overgegaan en wordt mej. S. de Vries met algemeene stiem- mhn benoemd. IV. Voorstel, om zoo noodig met ingang van 9 April a.s., een tijdelijk onderwijzer te benoemen, in afwachting van de beslissing van den Mimisfter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, over het al of niet benoemen van een wachtgelder. In een uitvoerige toelichting deelt Z.A. mede, dat de wachtgelders, waarnaar door B. en W. ge ïnformeerd zijn. niet in aanmerking komen voor een plaats op een voordracht en niet de personen zijn, die B. en W. wenschen. Spreker hoopt, dat de beslissing gunstig moge zijn, opdat een onder wijzer bgnoemd zal kunnen worden, zooals de Raad dit wenscht. De heer Mulder acht het zeer teleurstellend, dat de Minister de bevoegdheid heeft te beslissen omtrent de benoeming van een wachtgelder.. V. Voorstel tot het verhuren van de woning, 'voorheen bewoond door T. Visser, aan J. Blaauw, met ingang van 4 Februari 1929, tegen een huur prijs van f 4.50 per week. Aldus wordt besloten. VI. Voorstel, den Burgemeester te machtigen, de gemeente op poldervergaderingen be vertegen woordigen. Aldus wordt besloten. 1 f Vil. Aanbieding wijziging begrooting G.E.B. 1928 en in verband met deze wijziging voorstel de winst over 1928 te reserveeren voor het bedrijf. Conform de voorgestelde wijziging wordt aldus besloten. Omtrent de wist deelt Z.A. mede, dat deze f 2298.041/2 bedraagt en stellen B. en W. voor dit bedrag, gelijk de goede gewoonte als vorige jaren, te reserveeren voor het bedrijf.. De heer Mulder stelt voor dit punt aan te hou den, nadat het besluit genomen is omtrent punt 10. Aldus wordt besloten. VIII. Aanbieding wijziging gemeente-begrooting 1928. In verband met het genomen besluit aangaande punt 7 wordt ook dit punt aangehouden. Aanbieding wijziging gemeente-begrooting 1929. Conform de voorgestelde wijziging wordt aldus besloten. IX. Aanbieding kohier hondenbelasting 1929. iDe Voorzitter stelt voor het kohier te behan delen in comité-zitting. Aldus wordt besloten. X. Voorstel om in principe te besluiten een gedeelte van het eiectrisch net ondergrondsth aan te leggen. j De Voorzitter wenscht hieromtrent geen broed betoog te houden, daar een ieder voldoende bekend is, wat het bestaande net te lijden heeft van sterke ijzel en stormen, waardoor beduidende kos ten worden veroorzaakt, welke door een onder- grondsch net tot een minimum worden terugge bracht. 1 De heer Mulder had niet verwacht, dat dit punt al spoedig aan de orde zou zijn. Het bestaande net is in een zeer uitstekenden toestand, waarvoor de commissie steedis heeft zorg gedragen. Voor een ondergrondsch net is spreker beangfst voor de groote kosten. Zal echter een gedeelte worden veranderd, dan zal het jaren duren voor de reserve de geheele ombouwing zal kunnen bekostigen. Spr. acht het niett wenschelijk een proef te ncmlcin b.v. met Oostwijk. Echter kan spreker zijn stem niet geven, vooraleer de kosten niet bekend zijn. De heer Groen is voor proefneming met den Benedenweg en acht thans hiervoor het juiste tijd stip, daar de weg thans verbeterd wordt en he? in één moeite doorgaat. Ook de heer Hart verklaart zich er tegen wegens de kosten. 1 Na een korte gedachtenwisseling deelt de Voor zitter mede, dat het voorstel een principieel be sluit beoogd en door B. en W. de kosten kunnen worden nagegaan. Wellicht is het mogelijk door een bijleening het geheele niet om te bouwen. B. en W. zullen den Raad geheel op de hoogte stellen omtrent de kosten enz. De heer Hart wenscht het principieele besluit aan vullen met een kostenberekening van ge heele en gedeeltelijke ombouwing van liet net- Weth. W. Visser merkt op, dat het economischer is f 10.000 te bésteden aan het ondergrondsche net, dan dit bedrag te plaatsen op de Boerenleenbank. Spreker meent, dat het dan zeker wel 10 pCt. oplevert. De Voorzitter merkt op, dat di? thans niet aan de orde is. De heer Mulder kan zich, gehoord de bespre kingen, met het voorstel vereenigen. Hierna wordt conform het voorstel besloten. Door het laatstgenomen besluit word? de winst over 1928 van het G.E.B. bij de reserve gevoegd en wordt de voorgestelde wijziging der begrooting 1928 aangenomen. Op verzoek wordt hierna aan den heer Mulder het woord verleend, die naar aanleiding van een circulaire der S D.A.P., waarin aangedrongen, wordt den Volkenbond uit te noodigen stagpen te doen in de toekomst oorlog onmogelijk te maken door algeheele ontwapening. De Voorzitter zegt, dat dit vraagstuk aller be langstelling heeft en vindt Z.A. het een grootsch initiatief, dat van de zijde van publieke lichamen, ■al is dit eene geringe geste, een steentje wordt bij gedragen om tot algemeene ontwapening te komen. Z.A. ziet geen bezwaar een dusdanig adres aan den Volkenbond te zenden en stelt Z.A. den Raad voor hieraan goedkeuring te verleenen. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter onder dank de vergadering en gaat de Raad over in com;té-zitting. VERGELIJKENDE PROEF MET VIER VERSCHILLENDE STIKSTOFMESfT- STOFFEN. De Vereeniging van Oud-leerlingen van den Landbouwwintercursus te Dreischor, „Tot Onder houding en Ontwikkeling" (T.O.E.O-) heeft in 1928 een proef genomen ten einde na te gaan deri in vloed van Zwavelzure Ammoniak, Chilisalpeter, Kalksalpeter en Leunasalpeter. Deze proef werd aangelegd op lichten zwavel- grond met suikerbieten als proefvrucht. De voor- vrucl.t was tarwe. De stoppel der tarwe was be mest met 30 vrachten stalmest, 500 K.G. Super fosfaat 14 pCt. en 250 K.G. kalizout 40 pCt. De proef was tweeledig: ie werd op ieder veldje ter grootte van 1 Are, een evengroote hoeveel heid stikstof gebracht en 2e ontving ieder veldje voor een zelfde bedrag in geld stikstofmest- I. Een zelfde hoeveelheid stikstof: Perc. 1. Zwavelz. Ammoniak, opbrengst der bie ten 23.300 K.G. per H.A., suikergehalte 17.2 pCt- Perc. 2. Chilisalpeter, opbrengst der bieten 30.800 K.G. per H.A., suikergehalte 16.5 pCt- Perc. 3. Kalksalpeter, cjpbrengst der bieten 27.800 K.G. per H.A., suikergehalte 17.4 pCt. Perc. 4. Leunasalpeter, opbrengst der bieten 26.800 K.G. per'H-A., suikergehalte 17.8 pCt- II. Voor een zelfde bedrag aan geld vopr de Stikstofmest stoffen: Perc. i. Zwavelz. Ammoniak, opbrengst der bie ten 25.300 K.G. per H-A-, suikergehalte 17.1 pCt- Perc. 2. Cnilisalpeter, 29.600 K.G. bieten per H.A., suikergehalte 17.2 pCt. Perc. 3. Kalksalpeter, 28.800 K-G. bieten per H.A., suikergehalte 17.4 pCt- Perc. 4. Leunasalpeter, 25.000 K.G. bieten per H.A., suikergehalte 17.6 pCt. Ten einde de geldelijke voordeelen te beoordee- len, is het noodzakelijk twee factoren in acht te nemen: ie het gewicht aan bieten en 2e het ge halte der bieten aan suiker. Met beide factoren rekening houdende vinden wij voor de totale suiker opbrengst per H.A.: I. Een zelfde hoeveelheid stokstof: 1. Chilisalpeter, 5082 K.G. suiker. 2. Kalksalpeter, 4837.2 K.G- suiker. 3. Leunasalpeter, 4770.4 K.G- suiker. 4. Zwavelz. Ammoniak, 4007.6 K.G. suiker. II. Voor een zelfde bedrag aan geld voor de stikstofmeststoffen: 1. Chilisalpeter, 5091.2 K.G- suiker. 2. Kalksaipeter, 8011.2 K.G- suiker. 3. Leunasalpeter, 4400 K.G. suiker. 4. Zwavelz. Ammoniak 4326.3 K.G. suiker. Wij merken hierbij op, dat op beide proefvel den Chilisalpeter de hoogste opbrengst gaf en Zwavelz. Ammoniak de laagste. Bij deze proef werd ook een z.g. „puntenstelsel" toegepast. De gewassen werden naar huu stand beoordeeld en verkregen daarvoor punten. Deze puntenschaal was als volgt: op ijuni 1 Aug I Oct. Zwavelz. Ammoniak 70 65 58:' Chilisalpeter 75 74 64 Kalksalpeter 66 75 68 Leunasalpeter 73 68 60 Gemiddeld bedroeg dit aantal punten voor Chi lisalpeter 71; voor Kalksalpeter 692/3; voor Leuna salpeter 67 en voor Zwavelz. Ammoniak Ó44/3. Door de proefnemers werd nog opgemerkt, dat korstvorming alleen plaats had bij Zwavelz. Am moniak, terwijl dit anders wel eens het geval is bij Chilisalpeter.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2