MOEDER EN MARTELARES Enkel Kloosterbalsem Een verstuikte AKKER's öuitenlandsch Overzicht De afgeloopen Week in het buitenland werd' gekenmerkt door het duidelijk iin het licht treden van enkele voorname trekkenvan het algemeen moderne 'denkleven, door :hiet noemen van enkele problemen die opgelost moetien worden, hoe dan ook, voor een evenwichtige en uitgebalanceerde maatschappelijke ordening mogelijk zal zijn. Daar was in de eerste plaats 'die inaugurale rade van dien nieuwen president van de Veroe- tiigde Staten van Noord-AmerikaHoover, waar van het kernpunt dat alle overige functies van het A'merikaansche leven aan werken beheerscht, lie passage vormde waarin hij sprak over de sou- vereine rechten van hot individu, zijn rechten °P „gtDjke kansen" en de noodzakelijkheid de maatschappelijke ordening hieraan ondergeschikt te maken. Deze passage is oen uiting van een geimplivleerd principieel denken, dat verheugend! aandoet vooral omdat ideze denkwijze in West Europa klaarblijkelijk onmogelijk is geworden .joor de verduisterende zwermen partijbelangen, welke in onze parlementaire regeeringlen om aan dacht vragen, en tevens omdat hiermede scherp de idiologische tegenstelling aangegeven wordt tusscheu de 'beiae strijdende Polen van dezen tijd Rusland en Amerika gemeeiKchapswil en gje- meenschapsveilarigen tegenover inclividueele ont- wikkelng en handhavipgj. Polen niet alleen van die moderne maatschappijzin, doch van ieder denkend en voelend individu. Het tweede belangrijke probleem dat deze week onze opmerkzaamheid trok was dat ider minder heden. Volkenbondsbesprekingen brachten over duidelijk aan het licht hoe buitengewoon scherp de huidige vorm van nationaal bewustzijn is op- gezwenkt ten opzichte van zijn vroeger,en vorm. Of anders gezegd': hoezeer de staatsidee in de geesten der menschen plaats gemaakt heeft voor en zwakker is gewonden id'an het rassen- en taal gevoel. De geheele Wesit Europeesche historie door is bij de vorming en ontwikkeling vah sta ten geen rekening gehouden met ras of taal, het staatsbelang was primair en alles was daaraan ondergeschikt, ook in het denken der aaU de vorsten loyale onderdanen. De huidige democrat i- seering heeft hierin een radicale verandering ge bracht. Taal en ras blijven banden die sterker binden dan wisselende staatsgrenzen. Cultureel efn verheugend, economisch een bedroevend ver schijnsel, dat nog tot enorme moeilijkheden aan leiding kan en zal geven. Het derde probleem kan men aanduiden met,: De onwezenlijkheid der publieke opinie ofwel de principieele richtingloosheid van de massa- psyche. Nog geen 'drie weken zijn gepasseerd na de Utrechtsche p'ubli.eatie en reeds wijst alles er op dat iae zuiverende stroom verzanden zou en zal opdrogen in wat men gemelijk den doofpot noemt. Doch is er niets ten goede veranderd. In tegendeel, het blijkt 'dat het document wel degelijk uit regeermgiskringen afkomstig is. Enkele onder geschikte ambtenaren zijn als willige zondebok ken de woestijn ingestuurd. Frank Heine zwetst nog wat na en verder niets meer. De publieke opinie is het al lang moe, nu het niet tot daden komt. De massa-psyche kan. niet enthousiast wor den en blijven om een abstracte idee. De revolutie in ;Mexico is alweer beëindigd'. Met Amerikaausche hulp. Merkwaardig, niet? Uit den Omtrek UIT HET JAARVERSDAG OVER 1928 VAN DE VRIJWILLIGE VERKEERSPOLITIE IN NOORD HOLLAND'. SECRETARIAAT TE ALKMAAR. De Vrijwillige Verkeerspolitie in Noordhollanidi is evenals de in nog acht andere provincie's be staande Vrijwillige Verkeersinspectiën geheel een vrijwillige instelling en is het middel voor 7de Rijkspolitie om op de buitenwegen dier verschil lende gemeenten het geheele jaar dloor controle uit te oefehen, ten opzichte der naleving van ie re gels voor den weg en betreffende verdlere ver- FEUILLETON 164) Men beproefde dje buitendeur met een sleut d te openen. „Er zijn van binnen grendels voor!" zei eene stem1. „Daar binnen is licht!" voegde een. andere stem er bij'. Rudolf blies zijn licht uit'. „Over den muur klimmen!" beval een forschje stem. „Ze willen er met alle gewield in," mompelde Rudolf doodelijk verschrikt. „Wie zouden 'daar zijn Als het Soliva is, komt hij niet alleen. Ik durf hier niet blijven. Als men mij vond!, ware ik verloren!" Hij liep 'het huis uit en regelrecht op h|et oude hondenhok toe, vanwaar 'hij zich schielijk genoeg uit 'de voeten zou kunnen maken- Nieuwsgierig heid 'hield! hem een tijdlang aan dat duistere hoekje gebonden. Hij zag, hoe e(en man over dien voormuur klom, in den tuin sprong, de grendels weg schoof en de deur opende. Nu vjersdheniemi andere mannen, 'die van lantaarns voorzien wared. Twee rijtuigen 'wachtten op straat. Het was eten onderzoek, dat ide politie kwam instellen, daaraan kon "Ducemin zelfs niet twijfelen- keers voorschriften. t Ook^ in het jaar 1928 is weder gebleken datj onze vereeniging de sympathie der overheid -en de voortdurende belangstelling der H.H- Auto- mobielbezittiers heeft. Ons werken en 'streven wordt' van deze zijdte steeds krachtig igesteund'. Gingen in 1928 enkele leden voor Je vereeni ging verloren, niet miuder dan "31 werkende- en 4 belangstellende leden traden tot de vereeniging toe, zoodat 1 Jahuari 1929 de vereeniging een le dental telle van 223, te verdoelen in 158 werloen" de- en 65 belangstellende ledenj. Heit geheele jaar door werden conttröleritten gehouden, doch geschiedde dit in de maandjen November t.m. Februari in geringere mate. In totaal bedroeg het aantal oontróle-ritten in 1928 305, zijnde 31 ritten meer dan in 1927|. Tijdens die ritten weiden 514 overtredingen ge constateerd, waarvan proces-verbaal werd opge maakt terwijl in 225 gevallen van niet-ernstigen aard ,met het geven van een waarschuwing werd! volstaan. Door de werkende leden, die de bevoegd heid hebben rapporten in te dienen, betreffendle overtredingen, die middels getUigfenverhoor tot klaarheid worden gebracht, werden betrekkelijk 'deze gevallen 17 rapporten ingezpnden. Deze za ken, onderzocht door de Rijkspolitie, gaven aan leiding tot het opmaken van 8 processen-verbaal en het geven van 9 waarschuwingen:. O ver het algemeen krijgt men 'den indruk dat in het naleven van ide regels voor den weg wel eenige verbetering te bespeuren isj. [Wat betreft de vele overtredingen, die tijdens vorenbedoelde controle-ritten werden geconsta teerd, dient bijzonder te worden vermeld, dat niet miuder dan 352 rijwielbestuurdere werd|en geverbaliseerd en 137 dito's gewaarschuwd'. Voorts zijh de getallen van gegeven waarschu wingen en opgemaakte processen-vjexbaal in 1928, respectievelijk voor: Motorrijders (twee- en driewielers) 14 10 Bestuurders van hand1- of homierkarren 9 7 Idem fan paard1 en t^agens 16 38 Idem van vrachtauto's 14 40 Idem van autobussen 7 iem van luxe auto's Goetgahgers en geleiders van vee Waarschuwingen en processen-verbaal ter zake ingediende rapporten 8 9 zoodat in het geheel werden geconstateerd 152 overtredingen, betreffende de ver keers voorschrif ten, waartegen 'de politie is opgetreden, ter lie- ring Ier overtreders en ten voorbleeld van an deren. Gebleken is dus diat er nog heel wat wterk door do V.V.P. verricht wordlt en te verrichten Over blijft. Op 30 Juni j.l. werd te Alkmaar een goed bezoch te j aar vergadering - gehouden en bleek dat 'Ie vereeniging steedfe groeiende is. Op die ver gadering werd' ten toon gesteld een groot reclame- biljet, zijnde een „Pjrocclamatie aan dfe Burgfe- rij". Hiervan werden gratis een 500-tal ctoor de geheele provincie verspreid met verzoek aan autoriteiten deze biljetten te dben aanbrengen aan openbare gebouwen, als: scholen, politiebuife- aux, enz. en voorts op de aanplakborden. Op deze biljetten, zeer opvallend' van grootte eh kleur, waren vermeld „De regels van dien weg", ten dienste dier verschillende weggebrui kers, als: voetgangers, wielrijders, bestuurdiers van auto's en motorrijwielen, bestuurders vau an- 'dere voertuigen, oudiers en opvoeders. Deze bil jetten hebben zeer zeker op goede wijze bijgedra gen tot een betere toepassing van de verkeers- voorsenriften en zijn overal met instemming ont vangen. In het Bestuur werden <Te Iheeren G. A- Conijn, voorz. te Alkmaar en J. A. van Hasselt te Hilver sum en J. Lucassen te Haarlem, leden, als zooda- nig herkozen en bleven voo rbet Bestuur be houden. De heer 'Ei- Djozy, Districts-Commandant cCer Rijksveldwacht te Amsterdam, bleef zijn diensten als adviseur, in het belang van het werk dier 2 11 20 49 9 7 „Maak dei huisdeur open," beval ide commis saris. i „Dat hoeft niet meer," antwoordde ide man met de lantaarn, „de deur is opengebroken. Daar om hebben wij daareven dat licht ook gezien." Men trad naar binnen. „Nu is 't mijn tijd!" dacht Ducemin. „Als ze mij niet meer in 't huis vinden, zullen zij bui ten gaan zoeken." Hij liet zich langs het opge stapelde hout naar beneden zakken en toen hij weder grond' onder de voeten had, zocht hij naar een uitweg. De deur die op de straat uitkwam was evenwel gesloten en .die muur waarin ze stond zoo hoog, dat hij er niet over hieen kon klimmen. Met den muur, die op een ander erf uitkwam, zou het nog te wagen zijn,.. Op dit oogenblik klonk een stem uit Soliva's tuin: „De dief is door overklimming ontsnapt^. Dadelijk iemand' naar het politiebureel om vef- sterking omdat alles gelijktijdig kan onderzocht wordep." Ducemin ontstelde niet weinig en klauterde als een kat tegen den muur op, .die htem van 'het an dere erf scheidde, doch na znn sprong beet hij zich op de lippen van pijn en bleef op oen grond liggeh. Hij had zijn voet verzwikt. Rudolf wildte weer op ide been komen, doch 't was hem niet mogelijk. Zijn voet deed! hem ont zettend veel .pijn. Hij zag om zich heen eh be merkte, dat er onder een afdak in een soort van loods tal van rijtuigen stonden. „Ik ben hier in Een verstuikte enkel gaat niet „vanzelf" over en wanneer U het vooruitzicht niet toelacht nog maanden lang bij eiken stap door een pijnlijk gevoel en een hinderlijke stijfheid van het gewricht aan dien eenen misstap te worden her innerd, geef hem dan dadelijk een ver band met Akker's Kloosterbalsem. Met eenige dagen rust en vervolgens licht masseeren is de zaak dan bekeken en krijgt Ge het volle gebruik van Uw voet terug. En van pijn geen spoor meer. Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1. „Geen Goud zoo goed." vereeniging en 'het algemeen gaarn everLeenen:. Het vereenigingsorgaan „Het Verkeer" het be kende en zeer verdienstelijke maandblad, een blad van uitnemende voorlichting op verkeersgebied, bleef op dezelfde verzorgde wijze verschijnen, en werd den leien geregeld toegezonden.. Door de God. Staten Van Noord-Hollamd wen aan de 'vereeniging voor de jaren 1928 en 1929 weder een subsidie toegekend van T 400, zoodat de fiuantiën der vereeniging behoorlijk geregeld konden worden. Deh 13en Maart 1924 werd de vereeniging te Alkmaar opgericht, zulks in navolging van een 'dergelijke Vereeniging in Friesland en kunnen bestuur en leden met groote voldoening terug zien óp den liitnemenden en voof het algemeen be lang zoo belangrijken arbeid in de afgeloopen vijf jareü verricht. Zij hebben zich in dat tijd perk dan ook steeds mogen verheugen, in den grooten steun, ontvangen van alle autoriteiten di ernaar eengiszins tot het verkeer in betrekking staan. De vereeniging stelt zich dan ook voor haren arbeid op dezelfde wijze vóórt 'te zetten, ter bevordering van een veilig vterkeer en tot heil vah alle weggebruikers. Alkmaar, 9 Maart 1929. RADIO VOOR DE LUCHTVAART. In Duitschland worden op het oogenblik proeven| gedaan met ultra-kortegolf-telefonie en -telegra fie tusschen vliegtuigen en stations op het land.l Tot op neden werd het golfgebied tusscherl 900 en 1000 Meter speciaal voor de luchtvaart! Igebruikt, doch met het oog op de groote succes-1 sen, welke op de ultra-kortegolf bereikt zijn, will men nu ook beproeven of de zeer korte golven nietl aan het luchtverkeer dienstbaar gemaakt kunner| 'worden. f Ophet vliegveld Berlin-Allershof zijn in ver-I •band met deze proefnemingen twee experimenteekI radio-stations geplaatst- De roepteekenp van deztl stations zijn D4ADQ en D4AFW. Verder zijrl 'voorloopig vier vliegtuigen voorzien van een! korte l golf-radio-installatie. De roepletters der vliegtuig j zenders zijn: D4AFK, D'4AF(V,-' D4AFZ ei D4AGA. Proefnemingen zullen plaats vinden op golfleng-l ten tusschen 5 en 5,35 m., 10 en 10,7 m„ 10.8 <er| 21,4 m. en 41 en 42,8 m. Zij zullen alleen- plaafcl hebben op tijden, wanneer geen andere, stations op| de genoemde golflengten werken. - OUDE NIEDORP. Dinsdagavond hield „Nut en Genoegen" alhier de laatste bijeenkomst in dit seizoen, in het lokaa] van den heer P. Krouwel. Door afwezigheid van den voorzitter, opende de heer A. Mijts de ver gadering, die zeer slecht bezocht was; slechts 17 personen waren aanwezig. De lezing werd vervuld Adoor den heer A. Mijts, die hiervoor had gekozen „De Beeltenis van het water". Met deze humoristi sche lezing had hij veel sujeces. Verder werden nog enkele voordrachten en bij dragen ten beste gegeven tot genoegen der aanwe zigen, waarna de voorzitter deze laatste bijeen- k-omts in dit seizoen sloot- Er blijkt weinig belangstelling meer te bestaan voor het Nut. Ook de vorige twee vergaderingen werden 'slecht bezocht. We hoorden dan ook mom pelen: we kunnen het Nut wel opdoeken. een wagen verhuur derij," dacht hij. „Als 't mij gelukt naar den van die rijtuigen'toe te komen, zou ik mij daarin allicht tot het aanbreken van 'den dag kunnen verbergen. In spijt van zijn pijnlijke voet, bereikte hij inderdaad, half hinkend, half zich voortslepend, den wagen, die het dichtst bij hem stond, opende het portier, klom er in en strekte zich met een gevoel van verlichting op -ie zachte kussens uit. „Om te stelen is men hier niet geweest/' zei in Soliva's woning ide chef der veiligheidspolitie, terwijl hij op de bankbiljetten en het gereed! geld wéés, nat hij in ide opengebroken schrijf tafel vönd. Het moet 'dien inbreker derhalve al leen om het verkrijgen van belangrij ke papieren te doen zijh geweest. 'tZal waarschijnlijk een kameraad vah 'dien Soliva zijh geweest, iemand die van de arrestatie in ide Bakkers her berg ge hoord, en zich herwaarts heeft gespoed', om alle verlachte papieren in veiligheid' te brengen. De kerel heeft bijtijds het hazenpad' gekozen, maar op dit uur kan hij zich niet uit de omliggende hutfce'n verwijderen. We hebben dus niets anders te doen Can alle uitgangen te bewaken en zoo dra het dag wordt een zorgvuMig onderzoek in te stellen." Hierop 'hal de visitatie der óverige meubel stukken van Jean Soliva plaats Bij 't zien der gepakte kisten en koffers, zei de politiecommissaris gelijk kort te voren Rudolf Ducemin gezegd haa: ,,'t Werd tijd dien schurk eeu'stei bezoeken, want hij was op 'het punt BEELDRADIO. Van ar 15 Maart zal het mogelijk zijn, om. del Engelsche beelduitzendingen ook op andere tijdenI op te vangen, dan thans het geval is. Gezonden! wordt na dezen datum1 op D'Dinsdag-i ein Donder-I dagmiddag door 5 XX van 14,2014,45 A T., dooil 2 LO' en 5 XX tusschen 0,20 en 0,35 op Maan-I dag en Vrijdag en door 5 GB van 23.355—24.05I A.T. op Woensdag en Zaterdag. Behalve Zondags kan men dus dagelijks de gelsche prentjesuitzendimgen waarnemen. Radio-Pa-I Pris, Warschau, Rome en Stockholm zullen binnen-| kort ook den beeldennoep ter hand nemen. NNauen organiseert in de avonduren na 22.2o| uur A.P. eveneens dikwijls beeltuitzendimgen, be stemd voor Zuid-Amerika. De golflengte van ditl station is 26,22 meter en de roepletters DHE.I Het t egenstation te Buemos-Aires zandt op 29 m.| zich met zijti buit uit de voeten te maken!" Des nachts om 3 uur was de huiszoeking afge-l loopen eu ie twee hoofdambtenaren teekendenl het daarvan opgemaakt prooes-verbaal. De nevfen-l liggende huizen werden door de manmten der vei-f Jigheidspolitie bewaakt. Bij het aanbreken Vanl 'den aag liep men tie verschillende erven opT 'ten einde alles nauwkeurig na te gaan. Eenmaal tot rust geraakt, hal Rudolf Duoe-| min het bewustzijn verloren, en Wias in .lien f*»-| stand vijf uur achtereen gebleven. Hij outwaaktel eindelijk met een onuitstaanbare pijn aan denl gekwetsten voet en wiaagie het uit het geslotletnl portier van zijh eigenaardig verblijf een blikl naar buiten te slaan. 't "Was reeds heldjer dag. Op 't midden v5n hietl ruime plein waren 'de stalknechts bezig de ver-[ lende rijtuigen schoon te maken, die het een na| het ander wenden voorgehaald. Spoedig kon Ducemin ontdekt wezen, wianfl zijn rijtuig moest weldra aan >dje beurt komen. Watf moest hij aanvangen Daarbuiten loerde de pol it iel op hem, dat was wel zeker! „O, 't zou vreesielijkl zijn," dacht hij, „als ik juist nu gearrestoerdil werd, fwiant ik moet nog vandaag mijnheer GastelI de doodakten van 'Paul Armand bezorgen." I Terwijl hij no-g hierover zat na te denken, I verschenen twee agenten der veiligheidbpolitie I door de groote'koetspoort en vroegen aan de stal-f knechts, hoe lang die poort reeds open stond. Men antwoordde, dat dit .ruim twice uur het geval was.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3