Gemeenteraad Oude Niedorp Uit den Omtrek i 1 ;i t m Vergadering van Hen Raad der gemeente Ouae Niedorp op Donderdag 14 Maart 1929 n:m. 2.30 u. Allen tegenwoordig. Voorz., de heer B. J. P. Meier,burgemeester, tevens secretaris. Notulen van 29 Jan. en 5 Febr. j.l. werden Schrijven van ide commissie van uitvoering van der. keuringsdienst van vee en vjeesch in den kring Barsingerhorn d.di- 9 Pebr. j.l. betreffende de stichtingskosten van een te Schagen be bouwen verwerkingsinrichting annex centrale noodslaeht- Mededieelingen. De Voorz. deelt namens B. en .W. den Raad het volgende mede le. dat door Gei- Staten zijn goedgiebeuri de wijzigingen in ligger en wegen, vastgesteld ter raadsvergadering van 2 Aug. 1928; 2e. dat de peroeeien bouw- en weiland onder Heerhugowaar'd, in tiuur geweest zijnde bij den gefailleerde C. Bart, ter uitvoering van het raads besluit van 29 Jan. j.l. punt 8a, bij inschrijving zijn verhuurd aan Jb. Klaver te Heerhugowaard voor f 258 per jaar (weiland) en P. de Boer te Oude Niedorp voor Ï6.60 per snees (bouwland). De huurovereenkomsten zijn bereids door partijen geteekend. 3e. dat door Gad- St. is goedgekeurd het ont werp tot verlenging en verbetering van de schut sluis te Verlaat, in verband waarmede ten spoe digste met het werk zal worden aangevangen in samenwerking met het gemeentebestuur van N. Niedorp, zoodra het vereischte crel iet is ver kregen 4e. dat de heer Smits W, F. te Nijmegen zien bij brief van Februari alsnog bereid heeft verklaard om overeenkomstig het hem nader gedaan ver zoek aan de gemeente te verkoopén de ten ba- hoeve van de verbreeding van den Oude Niedor- perweg benoodigden grond, zulks voor f0.50 per M2. tegen aankoop zijnerzijds van een perceel woi- lanid der gemeet^ (gelegen naast zijne boerderij) )voor f2875 per 'H.A., niet vrij op naam. "In ver band hiermede stellen B. en W. voor het besluit van '*28 Juni 1928 tot onteigening, vóorloopig in te trekken. 5e. .dat de beide douches in de O.L. School te Oude Niedorp, ingaande 1 Januari j.l. voor het publiek zijn opengesteld en wel voor vrouwen eiken Woensdagnamiddag van 14 uur en voor mannen eiken Zateriagmiddag van 58 uur. De tarieve uvoor het gebruik dier douches zijn door B. oh W. vastgesteld als volgt: maandabonnement 50 cents, abonnement per half jaar f 2.50 en gebruik per keer zonder abonnement 15 cents. De abonnementskaarten zijn ter secretarie ver krijgbaar gesteld. Voor het toezicht zijn aange steld voor vrouwen Mej. G. Eriks en voor man nen K. de Boer, beiden te Oude Niedorp. Tenslotte deelt de voorz. den Raad naar aan leiding Van door eenige leden hjem particulier gestelde vraag hog mede, dat ten b,ehoeve van de gasverwarming in ie O. L. School in 1928 werd verbruikt 1895 M3. gas- De kostprijs is 8 cehten per M3. Het gemiddeld verbruik per maand in de tijdvakken Januari tot en met Mei en November tot eu met December bedroeg 270 M3. Voor het ander schoollokaal werden in 1928 brandstoffen aangebracht tot een totaal bedrag1 van f 133.35- Déze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Kantschrijven van Ge dep. Staten Öd- 13 Febr. jl. no. 62 ten geleide van het goeSg-ekeurd raads besluit van 5 Febr. jl. no .62 ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 5 Febr. jl. no. 5 j strekkende tot het aangaan een;er gèldleening ten bedrage van "f 40000. Medegedeeld wordt dat deze leening nadien a pari is aangegaan met de Ri.K. Coöperatieve Boerenleenbank te 't Veld in d,eze gemeente tegfsn I eene jaarlijksche rente van 41/2 pet. mét 1/2 Pet- j provisie. Circulaire van voornoemd college d-d- 6 Maart j jl. nopens jaarweddien van Burgemeesters, Secre- tarissen en Ontvangers. Van hetzelfde college een kantschrijven d|.d. 6 Maart j.l. no. 80 ten geleide van die go-edge keurde verordening op de keuring van waren, vastgesteld idjen 29 Januari 1929. Schrijven van M. Kooijman l.di. 19 Februari t jl. laarbij berichtende, dat hij zijne benoeming tot lil dpr coinmissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. „Dan is de vogel gevlogen," zei de eene agent op mokkendeu toon, „want het straatje, waarop deze" poort uitkomt, is ongelukkigerwijze niet bewaakt geworden, We behoeven ons hier niet op te houdent." Dit zeggende, verwijderden zij zich. Rudolf haalde vrijer adem. De straat was onbe- zét. Maar hoe weg te komen? De knechts waren j met het reinigen vah een rijtuig bezig en keerden hem den rug toe. Hij opende behoedzaam het portier vdb zijn rijtuig. De groote pdort was slechts eeu paar schreien van 'hem verwijderd. Daar hij den gekwetsten voet niet gebruiken kon, liet hij zich op den anderen voet neerkomen en hinkte naar de poort, waar hij zich aan de .deur vastklemde, onder het overluid slaken van en- kele jammerkreten. De stalknechts keerden zich om, en vroegen wat er aan ije hand was. R.udiölf vertelde, dat hij. onder 't loopen zijn Voet zoo vreeselijk verzwikt 'had, dat hem het verder voortga'an letterlijk on mogelijk was gèwior'deu. Hij vroeg of men hem niet met een rijtuig naar huis kon brengen Hij zou er goed tfbor betalen. Het vooruitzicht op eene goeie fooi werkte on- middellijk. Er werd een rijtuig ingespannen, mfen tilde den hulpbehoevende er in, en reed in 't vol gend oogenblik met hem weg. Toen R.udolf Dueemin het huis van "Soliva j voorbij kwam, zag hij daar eenige mannen en I vrouweh verzameld, die van de jtolitie-agéntjen Deze stukken worden voor 'kennisgeving aan genomen. Verslagen over 1928: a. van de oommissie tot wering van schoolver zuim b. van de oommissie van toezicht op het lager onderwijs c. betreffende dien cursus voor schoolvrije jeugd/; d. van die ouderoommissie; Deze verslagen werden tier visie geilegd) voor de ledien gedurende deze maand. Wijzjging der begrooting, djienst' 1929. Na enkele wijzigingen, meer van administratie ven aar'd werdj deze begroot ipgj opnieuw vastge steld op een ontvang en uitgaaf groot f42107.32. Voorstel om B. en W, een creidiet te verleenen van ten hoogste f250 voor herstelling en verbe tering van den aanlegsteiger te Oudje Niedorp (bij Pi. Meereboer). Op voorstel van den voorz. werdj dit punt be handeld bij punt 5. Voordracht om tot goedmaking' der kosten, ge noemd ondier punt 4 en ter bestrijding der on derhoudskosten eene verordening 'vast te stellen op de heffing en op cue invordering van geldén vbor het gebruik van dien steiger. Het deen den heer Kriller genoegen dat B. en W. met dit voorstel kwamen, maat om steigergeloi te heffen, was hij niet voor, ten minste niet van de ingezetenen. Ook de heer v. Zoonen wildie van de ingezete nen geen stelgergeld heffen. De heer Bakker 'was van meening, dat als dje gemeente hier een steiger maakt, er dan wel meerdere zullen komen, er is op andere plaatsen ook gebrek aan een los- en laadplaats. De heer J. Wit meende dat Je Steiger te Zijde wind ook werd' onderhouden met behulp van particulieren, b.v. schipper Droog. Voorzitter zeide dat de heffingsverordjening zeker niet zou worden goedgekeurd, als enkel geld zou worden .gelieven van niet-ingezettenetni. Bovendien is het te heffen bedrag niet groot f 1 voor ingezetenen en f 2 voor buiten de ge meente wonenden per jaar. Na fliog eenige 'be spreking werd het voorstel van BL en W. aange nomen met 61 stem, tegen die van den heer Kriller. Conceptbesluiten tot wijziging èn aanvulling der begrootingi 1928. Deze werden vastgesteld) tot een bedrag van f 2549.50. Benoeming van leien en plaatsvervangende le den der stembuxeaux, alsmede tf&n een voorzitter van het stembureau In bet 2e district, B. en W. bevelen aan: a. vbor benoeming van 2 leden van het stem bureau in het le stemiistrict (raadhuis): G. Lief hebber en D,. Kriller. b. vobr benofeming van 2 plaatsvervangende le den van dat stembureau: J. v. Zoonen Az. en M, Kooijman. c. voor benoeming 'van 3 leden van het stem bureau in het 2e stemiistrict (lokaal Quax) Th. Tromp, J. Wit Sr en J. Ligtlhart. d'. voor benoeming van een voorzitter van dat stembureau: Th. Tromp. e. voor benoeming van 2 p laats ver vangen ie leden van dat stembureau: J, Bakker en. A. Molenaar. De door B. en ,W- aanbevolen personen weraen allen benoemd. Voorstel van B. en W. om hun college een ere'diet te verleenen van ten hoogste f 1000 voor bijbouwing van een tapperssalon aan de voorma lig eveldwachtersiw'oning te Oude Niedorp, thans in hunt hij J. de Raat. De heer V. Zoonen was huiverig voor leze verbouwing, als de gemeente dit pand verkoopt, waar sprake van is geiweest, is de koste van dezen verbouw weg. "Na uitvoerige toelichting van den voorzitter, dat De Raat dleze woning dan voor 5 jaar huurt en dan f 1.50 per week meer be taalt, werd tot diezen verbouw besloten met 5 tegen 2 stemmen. De heeren J. Wit en J. Ligthart stemden tegien. Voorstel om t'ot goedmaking dier kosten de huurprijs dier woning nader vast té stellen op poogden te vernemen, wat er toch gebeurd was. Hij achtte zich eerst behouden, toen hij dé straat goed en wiel achter den rug: had. Rudolf beval den koetsier naar de rue d'Assas te rijden, doch onderweg even op tie houden vqor het huis, nummer 28 van de rue dies Dames. XIX. Amanda haa een bangen nacht giehad'. D-ueemin was niet thuis gekomen. Wat was er met hem voorgevallen? Als hij ten slotte maar niet giearrés- teerd was! Zoodra het licht was geworden, had zij zich aangekleed met het doel Etienne Castel in de rue d'Assas te gaan bezoeken. Alvorens uit te gaan, sloeg zij een blik uit het venster. Daar zag zij een huurrijtuig voor het huis stil houden. Een straal Van hoop drong tot haar door. En waarlijk, het hoofd van Rudolf Dueemin verscheen aan het portier. Zij kéék naar beneden en knikte hem vriendelijk toe. „Kom hier!" riep R.udolf haar toe. Zij ijlde ue trappen af en vroeg hem: „Waarom kom je er niet uit „Om twee redenen. Ik heb mijn voét deerlijk bezeerd en ik moet naar de rue- d'Assas." „Wat is er gebeurd?" „Ik heb de papieren." „De onzen?" „Ja en bovendien de doodakte van den waren Paul Ar mand. Sojiva is in 't geheel niet in zijn f5 per week na het gereed1 komen van jcBen bij bouw. Aangenomen. Voorstel om hun college een crediet te ver- 1 leenen voor verlenging en verbetering van de sluis te Verlaat/ in samenwerking met het gte- meentebest/uur van Nieuwe Niedorp. Noodig zou zijn een bedrag van f2700. Hier van betaalt Nieuwe Niedorp de helft. Voor even- tueele bijkomende kosten werd een crediet ver leend van f1500. Voorstel tot wijziging der op 9 November a.p. vastgestelde nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van sluisgeldfen. Zonder bespreking aangenomen. Voorstel tot aankoop van 24 M2. grond van Mevr. de wed. P. Bos te Alkmaar ten behoieve van de verbreeding van den Oude Niectorperweg. Allen voor. Benoeming van 4 hooistekers voor 1929. Benoemd werden P. Agênant, C. Groen, Dl de Groot en V. Wijhker. Voorstel om goed te keuren, dat de stichtings kosten van een te bouwen verwierkingsinrichtiingj voor afgekeurd vee en vleeseh annex centrale noodslaehtplaats te Schagen ten behoeve van den vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn be lragen ten hoogste f125000. Met algemeene stemmen voor. Benoeming van een lid en plv. lid der commissie van toezicht op dien vleeschkeuringsdienst. Benoemd werd tot lid de burgemeester en tot paatsvervangend lid de heer T. Tromp. Vaststelling .primitief kohier hondenbelasting, dienst 1929. Dit werd vastgesteld op een bedrag van f 12,7, Vaststelling 'van 3en pensioenegrondslag van M. Kooijman. Deze werd vastgesteld op f2400. De huishuur voor de woning annex secretarie, werd' voor den heer Kooijman vastgesteld op f 350.per 'jaar. Vaststelling van het vermenigvuliigingscijfer P'.I B. 19291930. Evenals vorig aarj werd lit vastgesteld op 1.8. Bij de rondvraag vestigde de heer Van Zoonen de aanoacht op den slechten weg in het dorp, hij hoopte dat B. en W. deze van den zomer in ordie zoude laten maken, Voorzitter zeide dit v. Zoonen toe: het wachten is steeds op het weer. Voorzitter deelde nog mede, dat door B. en W. een verkeersspiegel was 'aangeschaft en die zou worden geplaatst bij oen heer A. Strijbis, tegenover het raadhuis, de wensch hiertoe was reeds eerder in eene vortge vergadering te kennen gegeven. HEERHUGOWAARD. VERGADERING DER AFDEELING HEERh HUGOWAARD VAN DEN BOND TER BE VORDERING VAN HET VAKONDERWIJS IN WEST-FRIESLANDD. De vergadering werd geopend em geleid door den voorzitter, den heer L. Groot te Hqnsbraek, Na opening lezing der notulen door den secr. den heer H. Hoogland; onder dankzegging werden deze goedgekeurd. Ingevolge een ingekomen verzoek van den Di recteur, den heer D. Saai te Alkmaar, werd door den voorzitter gevraagd, wie genegen was een con tract-leerling verder in het Werk op te leiden. Nadat de voorzitter de voorwaarden ter kennis van de vergadering had gebracht, verklaarde de heer W. Bruin, onder die voorwaarden zijn zoon Jan ver der te willen opleiden. Door den heer Dirkmaat werd te kennen gegievtep een contract-leerling te willen opleiden in het schil derwerk; door den heer Kalf een in het timmervak. Aan de vergadering werd meegedeeld, dat 2 leerlingen van den hier gehouden cursus zullen deelnemen aan-het te Wognum te houden eind examen. Bij eventueel niet Slagen kan het examen het volgend jaar nog eens worden mee gemaakt. Voorts werd besloten tot het Hoofdbestuur het verzoek te richten de jaarlijksche tentoonstelling welke dit jaar gehouden zal worden te Hoogkarspel, het volgende jaar hier te houden. Dbor den heer P. Bot werd opgemerkt, dat het van belang zou zijn, dat aan de leerlingen ook ken nis bijgebracht werd van stelwerk in de bouw vakken. Hierover zal worden gesproken in de ver gadering van het Hoofdbestuur. huis geweest!" „Omdat hij gearresteerd is!" „Hoe weet je dat, Amanda?" uister," gaf Amanda ten antwoord en ver telde daarop met korte woorden, wat er in d'e Bakkérsher berg was voorgevallen. „Da's prachtig," riep R.uidolf, toen zij had uit gepraat. „Maar ik heb een ontzettende pijn aan mijn voet; ik moet een pantoffel hebben en een stevige schaar om het leer van mijn schoen los té knippen, anders zie ik geen kans om hem van mijn voel' af te krijgen." Amanda spoedde zich naar 'boven en keerde weldra met het verlangde terug. Zioodra de knellende schoen Van den opge- wollen voet verwijderd was, ondervond Dueemin een groote verlichting'. ,,'tWoordt uw tijd voor het modemagazijn," ze ihij tegen Amanda.. „Ik kom je spoedig vertel len, hoe ik bij mijnheer Castel ontvangen Ben ge werden. O, ik weet wel, dat hij tevreden zal zijn. Kom er in, dan zet ik u bij madame Augustine af."' Amanda maakte haastig eenig, toilet en reed met Rudolf Dueemin mede. LX. Etienne Castel had evenals Amanda een slech ten nacht gehad en ook te vedgëjefs op Rudols komst gewacht. Eerst tegen den morgen, viel I hij even in slaap, om kort daarop te ontwaken. I Hij liep naar zijn atelier, waar de groote schil- derij voor Georgé reeds ter verzending stond inge- Hierna kwamen de verslagen aan de orde. Door den secretaris werd het jaarversag uit gebracht terwijl dr. Dagelet als eerste leeraar ver slag uitbracht van den gehouden cursus. Beide heeren oogstten den dank der vergader 'ring. Uit de rekening ,welke door de heeren Scholten en Kalf was nagezien en in orde bevonden, ble ken de uitgaven en inkomsten te loopen over f 1034.50. Voor 1930 werd de begrooting geraamd bp f 1247.50. De opmerking werd gemaakt, dat het wel wat Veeleischtend geacht mocht worden, dat de secr.- •penningm. deze functies voor niets waarnam, waar op echter door den voorzitter werd geantwoord, dat h iervoor naar ministerieel voorschrift geen post •mocht worden uitgetrokken. De heer Hoogland verzekerde niettemin de bGide functies naar behooren te willen blijven vervullen, indien tijd en gelegenheid hem dit1 toelieten- De voorzitter dankt voor deze welwillendheid. Getracht zal worden maatregelen te treffen, waardoor een meer afdoende contróle op de leer lingen van den cursus wordt uitgeoefend. Door den heer P. Bot werd nog een wenscLe lijkheid naar voren gebracht bij het theoretisch .Onderwijs ook aandacht te schenken aan het be kekenen van de draagkracht met de tegenwoordige werkwijze. De heer Bodegram is van oordeel, dat soms leerlingen tot den cursus worde toegelate, die het onderwijs nog niet kunnen volgen. Spr. acht dit zeer in het nadeel van den cursus en zou daarom vooraf het oordeel van het betrokken schoolhoofd gevraagd wihen hebben. H.ierna sluiting der vergadering waarbij de voor zitter dans zegt voor opkomst en medewerking en daaraan toevoegd een opwekking tot blijvende belangstelling in de vereeniging en haren arbeid. I f 'ff I - HEERHUGOWAARD. De tweejarige tuinbouwwintercursus, gegeven door de afdeeling Heer-Hugowaard Noord van den L.T.B. en tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven", fcverd Donderdagavond beëindigd. Het onderwijs aan dezen cursus werd gegeven door den heer P. A. van Schaik. De eindles werd bijgewoond door \r. Hazeloop, tuinbouwconsulent te Alkmaar, en 'door de dagelijksche besture der betrokken vereeni- gingen; alleen de heer Kostelijk bleek tot zijn spijt verhinderd deze les bij te wonen. Door den heer Van Schaik werd hier en daar een greep gedaan uit de behandelde leerstof, waar bij tal van vragen werden gesteld, welke door de leerlingen min of meer vlot werden beantwoord. Na afloop hiervan reikte de heer Hazeloop de diploma's uit, hiervoor kwamen tien leerlingen, die den cursus ten einde toe hadden gevolgd, in aanmerking. Na de uitreiking werden de leerlingen door den heer Hazeloop toegesproken en htm op het hart gedrukt, het niet bij dit onderwijs te laen, v. a..t c'.an zou het geleerde stellig gauw weer ver vliegen; wilden ze dit behoorlijk vastleggen en hunne kennis verder verrijken, dan achtte spr. het noodig veel lectuur te lezen op tuinbouwgebied, lezingen bij te wonen en met het oog vooral ook op de zich steeds wijzigende cultuur, eventueele andere cursussen te volgen. De heer Brugman sprak met een kort woord tot de'leerlingen en richtte een woord van dank tot den heer Hazeloop, voor diens steun en med-ewer- voor het verkrijgen der subsidies van Rijk en Pro vincie, tot den heer Van Schaik voor de gegeven lessen.^ Voorts hoopt spr., dat door samenwer king meermalen hier een cursus gehouden zal kun nen worden. j f f j Hierna werd door den heer Van Schaik nog een en ander meegedeeld omtrent te houden cursussen, waarna de cursus door hem werd gesloten. 1 i,y pakt. Het kleine paardje stond er bij. Om acht uur zou de schilderij door dienstmannen worden afgehaald, teneinde ze naar 'ie woning van George Darier over te brengen. De schilder kon zich maar niet begrijpen, dat hij noch van Rudolf, noch van Amancta iets ge hoord haa en vreesde het ergste. Eindelijk kwamen de dienstmannen. Zij namen de zware kist op hunne schouders en wilden daarmede het vertnek verlaten, toen een der mannen, door eenie onhandige beweging, iden hoek oer kist van zijn schouder liet, glijden, met het gevolg dat <te kist met een zware plomp op den vloer terecht kwam, en dn haar val het kleine paardje om vér wierp en V|erplettierclje. „Lompe kerel," liet Etienne Castte 1 zich ont vallen. „Kunt ge niet voorzichtiger zijn." Hij was juist bezig mét een briefje aan Gieorgie te schrijven, ter begeleiding van de schildierij en vloog natuurlijk van de schrijftafel op. „Ik kon het niet helpen," verontschuldigde zich ie man, die het ongeluk begiaan had, „de kist stond niet in evenwicht, maar zooals mijnheer ziet is ze op haar kant gebleven en de schulderij kan dus niet beschadigd zijn. Ja, dat klein epaardje is kapot, maar dat is, mét mijnheer zijn permissie toch een oud ding, waaraan niet veel verbeurd kan zijn." De twee mannen lichtten opnieufwi 'de kist om hoog en verlieten, zonder verder onheil, het atelier.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4