Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag Maart 1929 38e Jaargang De strenge Winter No 34 ihterc. telephoom 52 NIEUWE LANGEDIJKER III!IllVI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 llityw: FirmjJJI. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Koordscharwoude. Advertentiën van l5 regel3 7ï oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte De moeilijkheden in de Gaswoorziening Misschien vindt men liet) wel interessant te vernemen, hoe het tijdens de afgeloopen onge kende vorstperiode hier op onze gasfabriekls gegton. Zoon kijkje aohter 'te schermen is wel eens aardig. Reeds dadelijk den eerstien dag van de vorst periode, Zondag 10 Februari, steeg de gasaf- name tot- 3120 M3., wat voor een Zondag een zeer abnormaal cijfer is, als u bedenkt, dat op. Zondag '3 Februari slechts 2170 M3. werd afgele verd. Echter steeg deu volgenden dag de "gas- afname nog verder tot 4270 M3. Het is te begrij pen, dat een dergelijke plotselinge vermeerdW- ring der gasafname de grootste moeilijkhadien ver oorzaakte wat de productie van het gas betrof. Immers was de iu bedrijf zijnde oven ingesteld! op het normale verbruik van de dagen, aan de vorstperiode voorafgaand en moest plotseling in den kortst mogelijken tijd deze productie °miat 40 a 50 pet. verhoogd worden, het was dus zaak de temperatuur Van den oven te vierhoogen, zoo dat vaker en meer steenkolen konden veriadien worden. In den tijd) van één e ton aal werd de oventemperatuur zoodanig verhoogd, i$at waar voorheen om de 6 uur een kamier geladen werd), toen om de 3 uur geladen kon worden. De .gas productie behoefde dus geen directe zorg meel te baren, echter moesten toestellen en gashou ders geheel gevrijwaard worden van vorstinvloedi, wat bij de gashouders heel wat moeite veroor zaakte. Maar ook buiten de fabriek begonnen de zorgen, bevroren brugleidingen, bevroren bin nenleidingen, bevroren aansluitingen, gasontsnap- pingen in woningen tengevolge van den bevro ren grond, en ieder wilde liefst direct gehol pen worden, waar ook zooveel mogelijk vióor gezorgd werd. Van de huizen, waar gaslueht bemerkt werd, werd ondanks de keiharde grond direct ide aansluiting opgegraven en van de hoofd huis afgesloten, natuurlijk tijdelijk, want al -deze j afgesloten aansluitingen moeten in den kortst j mogelijken tijd vernieuwd worden. Hoewel nog twee scheuren in de hoofdhuis werden ontidekt, is gelukkig alles zonder ongevallen afgeloopen, dank zij eene voortdurende waakzaamheid, zoodat: al deze storingen van tijdelijken aard zijn ge weest, wat niet wegneemt, dat het in sommigs gevallen onaangenaam en lastig voor ie gebrui kers was. Voegen we nu hierbij nog een ge weldige drukte op het terrein der fabriek, door dat er een enorme vraag naar cokes ontstond, terwijl het door het gesloten water niet mogelijk was per vaartuig cokes te laten halen, zoadat alles per as en per auto moest vervoerd worden, (van 11 tot' 28 Februari werd op die manier ruim 7000 Hectoliter cokes op die manier afge leverd), dan zal het duidelijk zijn, dat deze on-> gekende hevige vorstperiode van fabriek en per soneel het uiterste heeft gevergd. In het bijzonder moeten echter nog de moei lijkheden met betrekking tot de gasvoorziening van St. P an eras vermeld worden, waar eerst) de inlaat van den daar geplaatsten gashouder bevroor, die vrij spoedig ontdooid kon worden, daarna bleek, dat er geen gas vanaf de fabrieks- gashouder in de hulpgashouder kon komen en moest op een kouden nacht) bij snijdenden Oosten wind de leiding in den Twuijverweg geinspeo- teeri worden. Waarbij een vermoedelijke buis breuk geconstateerd werd, zoodat door deze breuk het grondwater in de gasleiding drong, welk euvel, tijdelijk verholpen werd door op geregelde tijden het binnenstroomende water uit te pompen, met de bedoeling zoo spoedig de jjrondgiesteldheid het toelaat de defecte plaats op te graven en te herstellen. Alles liep nu weer de omstandig heten in aanmerking genomen op rolletjes, tot er weer een boodschap kwam, dat er geen glas in de gashouder kwam. "Wederom 'werd op onderzoek uitgetogen en bleek, dat er op twee plaatsen, in de leiding Twuijverweg, ijsvorming had plaats gevonden. Het lukte ons dit ijs grondig uit de leiding te verwijderen, zoodat nadien geen last meer werd ondervonden. Dit is een beknopt relaas van wat de vorst voor onze- gasfabriek beteekeud heeft, uit de couramten zal ieder wel gelezen hebban, dat over al in den lande met deze en 'dergelijke moeilijk- heien gekampt werd om neg maar tie zwijgen van het buitenland. Woensdagmiddag 4 uur vergaderde bovenge noemde Raio in voltallige zitting ten raadhuize onder voorzitterschap van den Ed-Ac'htb. heer P. Slot, Burgemeester. Secretaris is 'de heer Schelhaas. De voorz. opent de vergadering, met gebed, waarna de notulen der v.orige vergadering na voorlezing ongewijzigd 'worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van H.M. de Koningin-,Moecter, voor de gelukwenschen, H.M, toegezonden ter gelegenheid van H.M.'s jubileum. Bericht van den heer Jn. Kruk, inhouclenidfc aanneming vin zijne herbenoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Idem van den Inspecteur der Belastingen, dat het bedrag der Gemeente-opcenten op de Perso neels Belasting geraamd is f 3300 en de opcen ten der grondbelasting op f 1320- Door Ged. Staten is goedgekeurd het Raads besluit betreffende de wijziging «dier begrooting 1928. Idem betreffende den aankoop van "het per ceel ,der Doopsgezinde Kerk. Door den Minister van Onderwijs is het ver zoek ingewilligd d'at de jaarwedde van dien twee den onderwijzer vah bijstand voor het tijdvak van 1 Jan. '29 tot het begin van het nieuwe schooljaar door het Rijk zal worden vergoed- Van Je Ned. Spoorwegen is ingekomen de re kening over 1928 aangaante de overeenkomst be treffende oen spoorlijn HelderAlkmaarBr. °p Langeniijk, welke sluit met een voordeel ig saldo van f 16051.16. De gemeenten voor '1929 ai f 12000 zal hierdoor verminderd worden met f 6400.24, zoadat het aandeel voor deze gemeente "bepaal! is op f 1080.04. Ingekomen is de Rekening van 'den VLeeschkeu- ringsiienst, Kring Oudkarspel, welke sluit met een batig saldo van f 1117.341/2- De uitkeering voor deze gemeente bedraagt f 223.46, Door 'den Minister van Arbeid' is de bijdrage voor de Bouw vereeniging voor het exploitatiejaar 1928—'29 vastgesteld op f2754.82. I Ingekomen is het verslag der Volkshuisvesting Voorgesteld wordt bovenstaande stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Aangaande de bekende circulaire der Gemeente Harehkarspel en het schrijven van den Bond van Gemeenteambtenaren inzake de door Geil. Staten voorgestelde salarisregeling deelt Zi.A. mede. dat genoemde stukken eenige dagen na de vorige j raatezitting zijn ingekomein. Daar de Raad on- j Omwonden zijne meening daarop heeft geuit, was 1 de voorzitter van gevoelen dat c.ene vergadering van den Raad hiertoe uit te schrijven, overbodig was. Van Ged- Staten is ingekomen de mededeeling, idat inwerkingtreding der nieuwe regeling ter jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers tot 1 Januari 1930 verlaagd is Ook voor deze stukken wordt voorgesteld, deze voor Kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Voorts moet door den voorz. de droeve mj.ia- deel ing worden .gedaan, dat door het Hoofd ter Openbare Lagere School, den heer Zaal, in over leg met ten medicus, een ziekteverlof van 3 maanden is aangevraagd, hetwelk bereids is toe gestaan. Ofschoon 'dit verlof onverhoopt was, zijn B. en W, in overleg met den Inspecteur, zeer spoedig geslaagd met een plaatsvervangende leer kracht en is de heer Geurts van Den Helder als zoodanig benoemd en tevens belast met het hoofd schap. ZiA- moet tot zijn spijt meiedeelen, dal door 'ien heer Zaal overeenkomstig het medisch advies eene keuring is aangevraagd, hetwelk in- tusschen heeft plaats gehad, waarvan de uitsiig echter nog niet bekend is. Ingekomen is een schrijven van Gebr. KI >os- terboer, waarin medegedeeld 'wordt dat de brug aati het Zuideinde ter hoogte van de Wed. Dirk- maat in een toestand verkeert, welke dringend! verbetering behoeft. T|e dien einde vragen adres santen toestemming eenige steunpalen te mogen aanbrengen. De voorz. deelt me.d'e, dat de Raad op heden in deze geen beslissing kan nemen, daar eerst een onderzoek moet worten ingesteld- Was er eer- tijite bezwaren van den kant der schippers, thans zijn deze opgeheven, daar de doorvaart daar ter plaatse thans voldoende breedte heeft. B. en W. stellen voor het adres in handen te stellen vah de betrokken commissie, opdat in de eerstvolgende vergadering hieromtrent een voor stel ter tafel zal kunnen worden gebracht. De heer Kamp verzoekt namens ie vereeniging) -j.Bchuttevaer" dat te commissie, hiertoe aange- Jvezen uit leien dezer vereeniging, bij onderzoek tegenwoordig mag zijn. De voorz. ziet hierin geen bezwaar. Hierna wordt conform het voorstel aldus be sloten. Ingekomen is een voorstel van den heer Kamp, om bij politieverordening te doen vaststellen, dat het bij het aanbrengen van nieuwe hekken langs de Dorpsstraat verboden is dat deze voorzien zijn van scherpe punten, met het oog op het gevaar voor de voetgangers, die somwijlen door het druk ke verkeer genoodzaakt zijn zich aan ctö hekken vast te grijpen en hierdoor verwondingen kunnën oploopeu, hetgeen reeds eenige malen is voor gekomen. Z.A. deelt mede, dat het schrijven gisteren eerst Is ingekomen, waardoor B. en W. niet in de gelegenheid zijn geweest praeadvies uit te bren gen. Spr. stelt voor het schrijven te renvoyieeren naar B. en W. en deelt bereidis mfede, dat eene dergelijke bepaling beter opgenomen kan wor den in de Bouwverordening. In de eerstvolgende vergadering zullen B. en W. daartoe eventueel met een voorstel komen- - Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. over te gaan tot aan vulling van de Keuringsverordeningen voor Wa ren. Ingevolge de voorgestelde wijzigingen wordt aldus besloten. Voorstel van B. en W. betreffende het nijver heidsonderwijs inzake de bijdrage voor ie tee- kenschool gdvèstigd te Zuiteoharwouie. Uit het verslag, hetwelk hier is bijgevoegd, blijkt dat de kosten, in totaal f 1456.26, waar van 70 pet. wordt vergoed door het Rijk en 30 pet. door de vier Langen dijker gemeenten en Harenkarspel voor deze gemeente be Iraq ten f 87.371/2. Het aantal leerlingen bedraagt 36, resp. 6 uit Broek op Langeniijk, 7 uit Noordscharwoude, 8 uit Oudkarspel, 7 uit Harenkarspel en 10 uit Zuidscharwoude. B. en W. stellen voor het aandeel ad f 87.-371/2 bij te idragen. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot 'het aangaan van eene gemeenschappelijke regeling inzake verbetering, eigendom en onderhoud van den Twuijverweg. De conceptregeling luidt als volgt: De Raden dier gemeenten Alkmaar, St. Pancras, Br. op Langeniijk, Zuidscharwoude, Noord scharwoude en Ouikarspel; Gelet op de machtiging, verleend hij be sluit van Gei. Staten dezer provincie dd. 13 Februari 1929 no. 83; Hebben besloten, met betrekking tot d« ver betering, den eigendom en het onderhoud van den Twuijverweg in de gemeente Sint Pan cras de volgende overeenkomst aan te gaan: Artikel 1. De gemeente Alkmaar draagt zorg, dat de weg wondt verbreed en voorzien van een klinkerverharding overeenkomstig bestek en tee- kening afè aan deze overeenkomst zijn gehecht:. De gemeente Alkmaar houdt daartoe binrnen zes weken, nadat de goedkeuring van Gedeputeer de Staten op deze overeenkomst is verkregen, een openbare aanbesteding. Artikel 2. De gemeenten Sint Pancras, Broek op Langeniijk, Zuidseharwoui le, Noordscharwoude en Ouikarspel, verleenen gezamenlijk in de kosten dier verharding oen; bijdrage van f 8000.van welk bedrag ten laste van elk dier gemeenten komt resp. 1 /4, 1/4 1/6, 1/6, ein 1/6 gedeelte. Be bijdrage zal wonten betaald aan 'den ont'van- ger der gemeente Alkmaar binnen een maand, nadat de gemeentebesturen van het bestuur der gemeente Alkmaar het bericht hebben ontvan gen, dat de weg door den aannemer aan de ge meente Alkmaar is opgeleverd. en onderhoud worden' overgedragen aan te ge meente St. Pancras. Onder onderhoud wordt verstaan het in goeden staat houden van den weg zoowel wat betreft bestrating als het lichaam van den weg, de ber men en de beschoeiingen. Daarbij moet worden, ïn acht genomen, dat de weg voortdurend voor het doofgaa.net, verkeer met alle soorten rijtuigen geschikt moet blijven en 'dfrt de toestand van den weg nimmer aanleiding mag geven tot het I nemen van eenigen overheidsmaatregel tot be- perking van het verkeer, tenzij voorzoover lit noodzakelijk mocht zijn ten behoeve van werken in-, onder-, of op ten weg, zooals aanleg en ver- I betering van gas-, electriciteitswerken, water- j leiding euz. I De eigendomsoverdracht zal plaats hebben bin nen twee maanden, nadat de weg is opgeleverd:, waarbij de gemeente St. Pancras ter vereenvou diging der berekening van de kosten van levering den weg overneemt voor e<en koopsom van fl, komende te kosten van overdracht voor rekening van te Gemeente Alkmaar. Zoo spoedig mogelijk na deze overdracht is geschied^ zal de gemeente St. Pancras een wijziging van den ligger der wegen in de gemeen te bevorderen, waarbij te gemeente Alkmaar als onderhoudsplichtige van den weg wordt vervan gen door de gemeente Sint Pancras. Artikel 4. De kosten van onderhoud zullen door de gemeenten Sint P|ancras, Broek op Lan geniijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel worden gedragen in te in artikel 2 genoemde verhouding. I Zoodra langs den weg aan weerszijden over 2/3 van zijn lengte een bebouwing is ontstaan, is de gemeente Sint Pancras verplicht de andere ge meenten daarvan op te hoogte te stellen- Het onderhoud komt met ingang van den eer sten Januari, op deze mededeeling volgende, ge heel voor rekening van de gemeente Sint I'ancras. Art. 5. Het is geen ter gemeenten geoor loofd, uit deze gemeenschappelijke regeling te treden. Art. 6. De gemeente Broek op Langiemdijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Ouikar spel betalen ieder haar aandeel in ,1e kosten van onderhoud aan ,1e gemeente Sint Pancras binnen één maand nadat deze gemeente een gespecifi ceerde rekening wegens de kosten van onderhoud' over het afgeloopen kalenderjaar ondier aftrek van de uitkeering, die uit het rijkswegenfonds ten behoeve van "het onderhoud' vOn den weg mocht worden beschikbaar gesteld, heeft inge1 zonden. Art. 7* Geschillen, tusscheu te samenwerkende gemeenten geregen met betrekking tot de uitvoe ring van deze regeling, worden op verzo,ek van de meest gereeoie partij beslist door Gedeputeer de Staten der provincie Noordholland. Conform het voorstel wordt besloten. Voorstel van B. en W. over te gaan tot het bepleisteren van de muren van hjet Postkantoor, zulks in verband met die vele klachten. De muren zullen met portlanioement worden bestreken en zijn de kosten, inclusief van het steigerwerk, geraamd op f 650. Conform het voorstel wordt aldus besloten* Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener kasgeldleening van ten hoogste f25000, tegen eene rente van ten hoogste b1/i prooent af te lossen uiterlijk 31 Deoember 1929. Aldus wordit besloten. Benoeming leden stembureaux. Boor eenige vacatures in de stembureaux, wordt in oistrict 1 in de vacature P. J. de Boer, als zoodanig voorgestel® de heer Ven, waardoor de samenstelling als volgt luidt: P. Slot, voorzitter, (ambtshalve), A, Glas, Jb. Ven, J. Smak, en W. Dirkmaat. Tn district II in te vacature wijlen R, Slot, wordt voorgesteld' de heer A. Kamp, waardoor ide samenstelling als volgt is: O. Ooijevaar, voorzitter, O. Koedijk, A. Kamp, L. \l: Zuijdam en H. Schelhaas. Conform het voorstel wordt aldus besloten^ Artikel 3. Nadat de weg is opgeleverd, zal te Daar de rondvraag niets oplevert, sluit de weg bij afzonderlijke notaiieele akte in eigendom voorz. de vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1