21 Maart Kamerkroniek De Noordermarktbond, de L.G.G. „Koophandel" en de Schippers Een Postauto gestolen Zeg, hebt gc 't al vernomen, De Lente is aangekomeml Het torenhaantje wijst naar 't zoele Zuiden heen. Als een belofte op den officieelen datum, waarop volgens onze tijdverdeeling de Lente begint. En hij geeft ons een zoelen "lentedag met een zachtien Zuiden wind. Welk een contrast met de levendig beschreven tobberij in het artikel over de gas- voorziening gedurende de barre en strenge winter dagen. Het schijnt nu wel, of de Lente bijzonder veel haast maakt om de oude aarde tegen Paschen in haar nieuw feestkleed te steken. Nog enkele dagen, zoo willen wij hopen, zullen de ruige knopjes zich ontplooien, om in de zonneschijn hunne glanzende zijden blaadjes te laten blinken: weldra zal het koeltje door de veerkrachtige tak ken der boomen spelen en 'deze v rooi ijk heen en weer doen wiegelen. De lustige en dartele wild zang zal wederom zorgeloos kwinkeleeren, ook al zal hun gezin met vier of vijf telgen zijn ver meerderd. Voor onze gevederde vrienden geen dure tijden. Er is immers overvloed in de matelooze voorraadschuren der rijke natuurl Zijn gezang khnkt" aanstonds weder in den bloeienden kastanje boom en de rozelaar windt al spoedig zijn jonge lootjes om ons venster en slingert zich om de latten. Aanstonds mogea wij weder het blauw des hemels aanschouwen door het frissche, jeugdige groen heen en zullen de geuren der rozen den hof doorwademen en zangen stroomen bij zangen. 't Is Lente!Wij snellen den bloeitijd te gemoet 1 Plaatselijk Nieuws DE REINIGINGSDIENST VAN NOORDSCHARWOUDE. De strenge winter heeft wat op zijn geweten, ook, dat tengevolge van de dichtgevroren vaarten niet met het uitoefenen van den reinigingsdienst kon worden begonnen. Het voorjaar herstelt alles weder. Zoo zal dan a.s. Maandag 25 Maart een aanvang worden ge maakt met het ophalen van haardasch en vuilnis bij de ingezetenen. Deze uitnemende maatregel moet in de hand worden gewerkt door den goeden wil der burgerij om de openbare straat en vaarten ,-en sloot en niet te verontreinigen door er-maar ij) te werpen wat voor de hand komt. Het zal eerst wat vreemd zijn, maar men moet leeren gewennen vuilnis enz. in bakken vaten of emmers te werpen, die op bepaalde dagen door onze gemeentereinigingsdienst zullen worden ge leegd. Wij verwijzen verder naar de in dit blad voor komende advertentie. DE U.L.O.-SCHOOL TE NOORDSCHARWOUDE. In ons Zaterdagavondnr. kwam een advertentie voor, waarin werd aangekondigd, dat nieuwe leer lingen kunnen worden aangenomen vóór 1 April, op welken datum de nieuwe Cursus een aanvang zaf nemen. 1 Het belang van dit onderjwijs achten wij te hoog, om het enkel en alleen te laten bij het vestigen van de aandacht op deze onderwijs-inrichting. Wij hopen in ons volgend nr. meer breedvoerig' op dit onderwijs terug te komen. ZUIDSCHARWOUDE Het Bestuur van de afd. van den Bond voor Staatspensioneering besloot aan de ledenvergade ring voor-te stellen, te trachten weer een auto tocht voor de rentetrekkers te organiseeren. Ook werd besloten een voorstel op de agenda te plaat sen, om zich bij de Federatie Alkmaar aan te slui ten. ZUIDSCHARWOUDE. Den 27 Maart wordt gelegenheid gegeven voor kostelooze vaccinatie in de o. 1. school. ZUIDSCHARWOUDE. Aan de volgende ingeschrevenen van de lichting 1930 is voor goed vrijstelling verleend van den dienstplicht: J. C. Jansen, J. Kout en J- P. Kraak man. NOORDSCHARWOUDE. Het terrein aan de Handelskade te Noordschar- woude, behoorende tot de nalatenschap van den heer Rens Slot, is aangekocht door den makelaar H. v. Zuijlen te Broek op Langendijk, voor den prijs van f2960. UITSLAG VERKOOPING Zuidscharwoude, op Maandag 18 Maart 1929, 's namiddags 2 uur, in het café van Hurkmans bij het Viaduct en tSation te Noordscharwoude, van een Vruchtentuin, bezuiden het statiori Noord scharwoude, groot bijna 2 H A. (81), in 7 ge deelten. Beplant met appel-, peren- en hessen- boomen en voorzien van een kippenpark, Te aanvaarden bij de betaling. Eigendom van den heer K. Schuit Jr. Koopers van: 14 sn. K. Jong c.s. voor f61per sn. 10Ï/2 sn. Jn. Groen voor f73.per sn- 1/2 sn. Jb. Bleeker voor f67.— per sn. 91/2 sn. Jn. Pancras voor f61.— per sn- Opgehouden 301/2 sn- op f52.— per sn. UITSLAG VERKOOPING te Noordscharwoude, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Woens- 'dag 13 Maart 1929, des namiddags 2 uur, Onder Noordscharwoude: r 1. Een akker Bouwland, achter de Raadhuis- buurt (11), in gedeelten. Koopers: P. Zeeman Cz. en A. Ootjers Jz. voor f 148.10 per sn. 1 2. Een dito bij den Oosterdijk' (5)'. Koopier: D. Swager Pz. voor f99.— per sn- 3. Een dito a. d. Oosterdijk (3). Koopier: A. Zuidscherwoude voor f 94.p. sn. Direct te aanvaarden. Eigendom van den heer D. Barten Pz. UITSLAG VERKOOPING 'te Broek op Langendijk, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Vrij dag 15 Maart 1919, 's avonds 6 uur, in het café' ,,Marktzicht" te Broek op Langendijk, van: een Winkelhuis met Erf, aan de Westzijde van de straat te Broek op Langendijk. Direct te aanvaarden. i Eigendom van Erven van wjjlen den heer S. de Jongh en mej. M. Jonker. Koopster: mej de Wed. Jb. Glasi—Wagenaar voor f i960.•- - BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag van de publieke verkooping, gehouden 20 Maart j.I., in het café van den heer Vijzelaar te Broek op Langendijk, van de vaste goederen behoorende tot de nalatenschap van den heer Rens Slot. Het heerenhuis, vroeger bewoond door wijlen den heer R. Slot, is aangekocht door den makelaar H. van Zuijlen te Br. op L. voor de som van f 9500.voor rekening van den heer C. C. W- Bonnet te Broek op Langendijk. Het huis ,thans nog bewoond door den heer Bonnet, is aangekocht door den heer K. Wage naar (Schapenlamd) te Broek op Langendijk, voor f 6110.—r De akker, gen.m Oomsmiseind, groot 8 snees, is aangekocht door de heeren J. C. Kouwen, N. Kouwen en J. Kouwen Az. te Broek op Langen dijk, voor de som van f250.— per snees. Uit den Omtrek ST. PANCRAS' Vrijdagmiddag te half vier zal onze ge meen te - raa dvergaderen. O.m. komt alsdan aan. de orde de gemeenschappelijke regeling inzake Verbetering, eigendom en onderhoud van den Twuijverweg. (doof H. Henrar, leeraar M. O, Utrecht. ZIEKTEWET- Een groot aantal wetsontwerp jes werd door de Tweede Kamer zonder slag of stoot d-fgSdaan.. Blijkbaar met de bedoeling om de discussies over de Ziektewet beter tot haar recht te kunnen doen "komen. Fven werden we nog herinnerd, de tijd gbaï ook zoo snel, aan de gevolg(en van den groeten brand in het Leidsche stadhuis, in verband waar mede voorzieningen moesten worden getroffen voor het opmaken van de kiezerslijst dier gfemeen- te. Een suppletoire oorlogsbegrootrag deed het kamerlid, ae heer Tilanus, R.-K, vragen of de voorgestelde overschrijding misschien een gevolg was van het verliezen van het "door den majoor der infanterie G.A., te Beede tegen den Staat der Nederlanden gevoerde proces. Zijn, vroeg hij, de kosten van dat proces wellicht gedekt door het ontslag van neglen officieren van gezondheid? Die dus, ten koste van de organisatie van den dienst, het kind der "rekening geworden zijn. Door dergelijke dingen wordt de weermacht ver zwakt. De Minister vadi Defensie, de heer Lam- hooy, stelde echter den vrager g|erus't door de mededeeling, dat slechts een aantal overcomplete cfficieren weid afgevoerd. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Slotemaker de Bruine, heeft zijn ont werp Ziektewet verdedigd. Dat hij het zelf een ideale wet vindt, kan niet worden gezegd. Maar wat is ook volmaakt op deze aarde! Voorgestelde wijzigingen zou de Minister daarom graag on der het oog zien. Ein zoo had- hij er geen bezwaar tegen ,da.t aa n de Ziektewet de z ie ken ve r zor ging werd vastgekoppeld, zooals door tien katholieken afgevaardigde Kortenhorsit werd voorgesteld'. Ten minste wanneer het Vaststond, dat niet de ge heeld premie voor de ziekenverzorging ten laste van den werkgever werd gebracht. Hoewel de Minister geen ernstige bezwaren had geopperd om den kring der verzekerden uit te breiden, als neergelegd in bet amendeöient Duijs dat van „arbeiders in dienst eener onderneming" wilde maken, „allen in loondienst"/ werd dit amendement door de Kamer niet aanvaard'. Het werd met 50 tegen 26 stemmen (die der soc.- •democraten, vrijzinnig-democraten en communist) verworpen. En een gelijk lot onderging het soc. dem. amendement om de loongrens Van f3000 tje doen vervallen, alsmede een subsidiair amende ment, dat de loongrens bracht vin f 3000 dn f 5000. De wijzigingsvoorstellen van den heer Diuijs (s.d.a.p.) om ne wet ook toepasselijk te doen zijn op personen, die aangenomen werk verdichten thuiswerkers, enz. hadden al evenmin succes. Een betere ontvangst had het amendement van den katholiek Kortenhorst om de werkgevers te verplichten de bedrijfsvereeniging, waarbij zij aangesloten zijn, inlichtingen te verstrekken. Met 486 stemmen ging het er 'door. Ook de vrouwelijke afgevaardigden hebben zich geroerd, waar hiet gang om bevaJÜhg en zwanger schap in deze wet met ziekte gelijk te stellnu Mej- Westerman (lib.) meende, dat ide Voorzie- ninng in geval van zwangerschap en bevalling voor arbeidsters afzonderlijk moest worden gere geld, niet dient te worden gerégeld' in een wet tot uitkeering bij ziekte. Ook Mej. Katz (c.'h.) was het 'laarmede eens- J)e mppdlerschapszoirg moest het onderwerp eener geheel afzonderlijke regeling zijn, welke wenschelijk was en beter allerlei details zou kunnen bevatten. En al z;egt nu ook Mej. Groeneweg (s.d.(a.p_) laat ons maar alvast nemen, wat wij krijgen kunnen. Mej. Katz staat te dien opzichte op een geheel ander stand punt. Wanneer men te doen heeft met een gansch' andere zaak, dan moet zij ook afzondierlijk be handeld' worden. Een principe gold' het katho lieke amendement inzake ongehuwde moeders. „Er bestaat principieel bezwaar tegen de geldelijke gevolgen van buitenechtelijke zwangerschap en bevalling tot object van verzekering te maken, te meer waar "het hier geldt een verplichte ver zekering." Ten bewijze, dat echter ween "hard heid bij den r.k. heer Aalbersen vbörzlt, koppelt! hij hieraan eene motie vast, die de wenschelijk- heid uitspreekt, dat de overheid* vereenigingen en instellingen welke aan ongehuwde moeders en haar zuigelingen steun en bijstand Vferleeneni door het geven van bijdragen in staat stelt zich' van die zorg zoo goed mogelijk te kwijten. De heer Schaper (s.d.a.Jp.) heeft .er bezwaar tegen, dat deze motie tegelijk met -het artikel behandeld wondt. Deze motie draagt een philan- tropisch karakter en heeft niets mfet deze wet te maken. Het "is een bliksemafleider, een tac tische manoeuvre,'hetgeen Idoor den^heer Aalberse wordt ontkend. Anders spreekt de heer Lingbeeb (lierv. §er. st. p.). Ai waardeert hij de bedoeling van hen, die opkomen voor die heiligheid van het huwelijk, dit wettigt nog niet een amendement als dat van den heer Aalberse. Was men consie- quent, dan moest men de ongehuwde moeders eken steun van overheidswege onthouden. Maar dan was men ook zoo onchristelijk mogelijk. Niet de slechtste meisjes komen tot het ongehuwde moederschap; de slechtste voorkomen hiet moe derschap. Juist de uitsluiting van deze vrou wen van de verzekering is een premie op veel grooter onzedelijkheid, n.l.) op kindermoord*. Het amendement-Aalberse is aangenomen. Met 4631 stemmen (s.d.a.p., vFijz dem., liberalen e'n ds. Lingbeek). De ongehuwde moeders zullen ■dus geen ziektegelduitkeermg kunnen genieten. Het heeft' er allen schijn van, dat wanneer de verkiezingen van de 2e Kamer-parlementairen1 reeds lang buiten-parlementairen hebben gemaakt, de le Kamer nog rustig met den Minister aan 't debatiteeren is^ Want er is voor haar nog heel wat arbeid te verrichten. De begrootingen van financiën en 'onderwijs zijn vrij snel afgehandeld. Met die van justitie een aanvang gjemaakt. Het is bij een gemoedelijk gekeuvel gebleven- Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend'. Re denen waarom volstaan wordt met den stand her werkzaamheden te vermelden. In 't Stemmingsbeeld, voorkomend 'in ons num mer van 12 Maart j.I., 'deden we een goéd woord yoor onze schippers bij den Noor der-Markt bondi. We stelden het voor, dat de Bond zich wat schriel tegenoveL de schippers betoonde. Onze wakhere motorschippers 'toch vertoefden wieken lang reeds aan den wal, ze verdiendjen niets. D|e dooi was ingevallen, en nu "hunkerden ze er naar, weer aan den slag te gana- Maar 't ijs moest ge broken, en de Schippersorganisatie zat met een ieege kas. 't Bestuur had geen Vrijmoedigheid, ten einde de kas te spekken, tot contributie-verhooging te ad- viseeren. Onder onze schippers vindt men nu eenmaal geen Carnegie, Rockefeller of Dieter- ding. 1 Men vroeg om steun bij de L.G.C., bij den Noor dermarktbond. Eerstgenoemde organisatie zei da delijk hulp toe en voteerde, naar we gisteren vernamen een bedrag van f 75, waarvoor de schippers dankbaar waren. Don 11 'Maart had' noch onze zegsman, noch de secretaris v'an de Schippersvereeniging eenig antwoord van den Noordermarktbond- ontvangen. In een vergeeflijke pessimistische bui stéldie enze zegsman liet veor, als zou ide Noordermarkt bond 2ich afzijdig houden. Terwille van onze ijverige schippers meenden we goed te doen, eenige letters aan hun belangen in 't Stemmingsbeeld te wijden. 't Mooht eiens helpen. Of er inderdaad eenigen invloed van ons schrij ven is uitgegaan, weten we niet. 't Doet er ook niet toe, feit is, dat de Noordermarktbond zich heelemaal niet afzijdig hield1, zelfs nog mieer voor 't mooie doel bijdroeg dan de L.G!.C., de Bond gaf flOO.-T. Voor onze schippers zijn we daar erkentelijk voor, en we haasten ons, nu we de juiste toe dracht weten, dit onzen lezers mee te doelen- Het bewijs is gelever5, dat èn de tuinbou'w en de handel veel met de schippfers op 'hebben. "De L.G.C. en de Noordermarktbond gaven bij dragen, Koophandel bleef niet achter, en sc"honk tot tegemoetkoming in de kosten f 100. Zelfs is 'de handel nog verder gegaan en heeft ongevraagd, onder eenige reserve er in bewilligd, ■de vrachttarieven voor dit seizoen met 10 ets. per 100 Kg. te verhoogen. We meenen, dat een en ander bewijs is van een goede, zelfs voorbeeldige verhouding tusschen producent, koopman en schipper. Waarvoor we groote waardeering hebben- Binnenland Het „Hdbld." schrijft: Gisterenavond tusschen kwart voor 8 en 8 uur is in de Saxen Weimar laan een in onze stad tot dusverre ongekend; brutaal geval van postroof gepleegd. De hoofdstedelijke crimineele historie kent van 1924 den diefstal van een posttrommel met 13 mille inhoud uit een auto, dat een dief er met postauto en al er van door gaat kwam) tot tra toe niet voor. Dit nu is gisteravond g|e- beurd. Op het aangegeven tijdstip stond de post auto G- 56137, een Gitroëuwagen, voor liet bijkan toor Saxen Weimarlaan- Reeds weren de zakken met poststukken en de geldtrommel ingeladen en gevoegd bij hetgeen men al van het bijkantoor Van Èegenstraat had afgtehaald (waartoe eveneens een geldtrommel behooorde), toen de begfeleidende besteller zich nog even naar binnen, in hét post kantoor, begaf. De chauffeur wachtte op het trottoir, begaf zich daarna een oogjenblik in het portiek en -draaide zich oom, zoodat hij met den rug naai zijn auto kwam te staan en van dat mo ment maakte een man gebruik om in 'de auto te springen, deze op gang te brengen en er met1 groote snelheid van door te glaan. Volgens den chauffeur gebeurde dit alles met: buitengewone snelheid, zoodat de wagen al in de richting van den Amstelveenschen weg, uit hét gezicht verdwenen was, voor hij goéd1 begrjeep wat er gebeur! w-as. Onmiddellijk werden de post- en politieautori teiten Van den -diefstal, die in de Ohicagosche an nalen geen slecht figuur zou maken, op de hoog te gebracht. Eenige getuigen verklaarden, dat de man, die met den auto er Vandoor was gegaan, chauffeursuniform droeg, althans een chauffeurs- pet. Maar méér was er omtrent den dader, die klaarblijkelijk de zaak goed voorbereid had, niet De taak van den postauto bestond hierin, dat de geldtrommels en belangrijke bescheiden van 'de bijkantoren Van Eeghens-traat en Saxen Weimar laan en die van het postagentschap op den Over toom weggtehaald en naar het hoofdpostkantoor overgebracht en daar in de kluis opgteborgen moesten worden. De stukken van "den Overtoom zijn na den diefstal met een extra auto afgehaald. In de postauto worden de trommels, enz., op geborgen in eén stalen kast, die van buiten af te bereiken is met door een Lips- en een hang slot afgesloten deur. Deze -deur bevïhdt zich in een der zijwanden van de autq, onmiddellijk naast den chauffeur. De maatregelen van de politie, die getroffen, werden door den commissaris .der 9e sectie, den heer D. Dijkstra (bureau OveJtoom), beoogden, in do eerste plaats het bewaken Van de buiten wegen om de gestolen auto op haar vlucht te kun nen tegenhouden. Voorts werd de politie van de omliggende gemeenten gewaarschuwd en de dief stal per radio bekend gemaakt. Het was half negen, toen eenige surveilleeren- de agenten van de rijwielbrigafle die gestolen pos'tauto in de Apollolaan "bij 'het August Allebé- plein onbeheerd aantroffen. Commissaris Dijk stra, de directeur van het postkantoor, de heer A. B. van Beers, waren spoedig ter plaatse. Het Lipssiot uitgebroken. Het onderzoek wees uit, dat het Lipslot van de stalen autokast, waarin de geldtrommels zaten, uitgebroken en het hangslot geforecerd was. Eén der geldtrommels die van de Saxen Weimar laan bleek nog aan-wezig te zijn, maar die van Van Eechenstraat "was verdwenen- Hoeveel geld hij bevatte, kon niet direct worden vastgesteld, daar een onderzoek van de boeken van het bij kantoor Van Eeghenstraat nog niet mogelijk was. De inhoud werd op pl.m. 10 mille geraamd, maar •eenigerlei zekerheid bestaat er dienaangaande nog geenszins. De dief had voor het openbreken van de autokluis gebruik gemaakt van het cheauffeturs- gereedschap, dat zich onder de chauffeurszitplaats bevond, de werktuigen lagen nog op de bank achter het stuurrad verspreid. Ook vond men er een pet. De politiemannen zochten tevergiaefs den omtrek af om wellicht nog eenig spoor van den dader te vinden. Van de vingerafdrukken, welke men vond, zouden foto's worden genomen. Een getuige. Er heeft zich tot dusverre één getuige, een tele grambesteller, aangemeld ,die gezien heeft, dat een man bezig was op het Allebéplein, temidden van de donkere onbebouwde ruimte, die zich hier nog uitstrext, de auto leeg te halen. Een bepaald signalement van den dief kon hij evenwel niet geven. Later op den avond werd ook nog met tiehonden een onderzoek aangevangen en 'intus- schen nam commissaris Dijkstra den chauffeur van de postauto, die zijn wagen zoo raadselachtig snel zag verdwijnen, een verhoor af. Verzoek om inlichtingen. Het spreekt van zelf, dat het1 onderzoek in deze zaak zeer omvangrijk is; de commissaris van het bureau Qyertoom verzoekt ieder, die iets van het geen met de auto op het August Allebéplein ge schied is, gezien heeft, zich aan zijn bureau tot het geven van inlichtingen te vervoegen. Nieuwstijdingen DE SCHUTTE VA ER OPGEPIKT- Het Spaansche stoomschip Marquis de Comillas meldt draadloos, 400 mijlen ten Westen van de Canarische eilanden de Nederlandsche redding- btoo „Schuttevaer te hebben opgepikt en aan boord genomen. De drie opvarenden verkeer «Hm in zeer uitgeputten toestand, tengevolge van ge brek aan Voedsel. ONGEVALLEN. In het Vaalserbosch bij Vaals, vond men Maan dagavond een zekere vrouw D'. met hevige brand-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2