TWEEDE BI. lijft 2] Karl m Centraal geregeerd MOEDER EH MARIEURES iGÜi JlMlM" 't Heeft onze opmerkzaamheid getrokken da' de missive van de Gedeputeerde Staten aan de N.-H.'sche gemeente besturen, waarin Gedeputeer- idein hun beslissing inzake de bekende salarisver- hoo gingen kenbaar maakten, zoo weinig oommen- taar uitlokte in de groote pers. We hebben er zeer nauwkeurig 't „Handelsblad" op na gezien, maar vonden niets anders vermeld, dan de officieel© In de zgn. kleine pers troffen wij geen enkele beschouwing over deze zaak, terwijl toch de pu blieke opinie alsmede de meerderheid in de raden er beslist niets van wil weten. Hoe is het toch te verstaan, waar ligt .de oor zaak van de verflauwde belangstelling voor de' publieke zaak? Hoe is het mogelijk, dat Gedepu teerde Staten een beslissing konden nemen, die zoo vierkant ingaat tegen de duidelijke uitspraak van de gemeenteraden We hebben zeker respect voor de diplomatieke handigheid, voor de voor zichtige woorden, waarin de missive is vervat. Gesteld het ondenkbaar geval, dat het hoog geacht college eenige aanlacht zou schenken aam 't geschrijf in een provinciaal weekblaadje (een stem in do wijde ruimtie zonder echo') 't h ad stellig 'n woord van verweer. Hebben we geen notitie genomen van de „vox populi" Meent" ge, dat we daar ongevoelig voor zijn? Lees onze mis sive zouden die hoeren zeggen, 'daar komt dat toch tot uiting? Zoo zouden ze waarschijnlijk antwoorden. Fin zoowaar, er staat 'n woordje, 'n geheimzinnig, diplomotiek woordje, het woordeke ongeveer. De Gedeputeerden berichten, dat de regeling ongeveer als oorspronkelijk was voorgesteld in 1930 zal gelden. Met dat ééne woordje ongeveer zijn de Heerem in staat alle critiek te smoren- ''t Laat alle ruim te toe voor alsnog aan te brengen wijzigingen. j En Noord-Holland dut zijn genoegelijke poli tieke dut. Er was een opwelling van verweer, het verzet is gebroken, want ,pngievteer", niet waar! Leve de modezeggenschap, mitsgaders de 'democratie en de volksinvloed. Nog alltijd is 'de vraag niet beantwoord, hoe dat alles in onzen tijd met z'n leuzen, waarin men belijdt te toornen tegen oplegging van boven af van wet en reglement toch mogelijk is! Dat het Cenntraal Bestuur gewoonweg geen rekening houdt met de uitspraken van quasi auto nome raden, zich waarschijnlijk vastklemmend' aan den lettor van wet en verordening, die het daartoe schijnbaar de breidellooze bevoegdheid geeft. Er zijn o.i. tweeërlei redenen voor, In do eerste plaats gaat 't lovfen al meer in de richting van centralisatie. Waar men 't oog öok slaat, in bedrijf, veroenigingsleven, overal is het waar te nemen, dat die invloed van den individu al minder wordt. Al moer gaat de persoon op in de massa. Daar schijnt geen ontkomen aan. 't Is niet tegen te spreken. Ons levensbeeld vertoont al meer 't beeld van de electrische centrale, voor elk onderdeel. In elk onderdeel komt nat uit. Wat invloed heeft 't schoolbestuur nog op den gang van zaken? Welke invloed kan de plaatselijke tuinbouw- vereeriiging uitoefenen? Wat beeft de gemeente raad nog te zeggen? De tweede oorzaak iu dit geval zier. we de ajatische houding van het volk, voor alles svat met politiek verband houdt. 't Kan 't volk zoo bitter weinig schelen. Een opgewekt politiek meeleVen werpt dammetjes op tegen overschrijding van bevoegdheid. Maar overschrijden 3b Gedeputeerde Staten lan huh'bevoegdheid1? zal men vragen. Tot op zekere hoogte o-i. wel. Het-vo.orscbrift, om in 't ge.ge.ven geval de raden „te hooren"', is wel opgevolgd, maar er wordt niet mee gere-, kénd. Het woordek© „ongeveer' mogie als bliksem afleider bedoeld zijn, we zijn te pract'isch ler ook maar eenige waarde aan toe te kennen. Tenzij doch daarover 'later. We durven vragen, is bet de bedoeling van den wetgever, in overeenstemming met den geest van 't voorschrift, getuigt het van werkelijk re- geeringfebeleid, de raden als te verwaarloozen j grootheden te behandelen? En is er nu ovefschrijding van bevoegdheid'' ja dan neen? i Wat dati? Daarover een volgende maal. Dinsdagmiddag 2 uur hield bovengenoemde ver- eenigiuv hare aïgemeene vergadering ten huiz? van den heer K. de Hart te Oudkarspel. Aanwezig 22 leden. De voorz. moet tot zijh leedwezen constateeren, dat ae opkomst der leden zeer gering is, echter verwondert dit spr. niet, daar degenen, die thans neg iets kunnen verdienen, diie niet willen mis sen terwille van de vergadering. Ook kan het geringe aantal aanwezigen geweten worden aan de agenaa, die al verschillende jaren gteen nieu we punten vermeldt, hetgeen wel het bewijs is, dat liet bestuur de zaken onder de knie heeft, wat met de meeste afdeelingen niet het geval is! Spr. deelt medie, dat op deze vergadering geen autoriteiten aanwezig zijn, daar van 'dien heer P'. Hart, opzichter, bericht van verhindering is ont vangen. M»' eer noord van welkom aan de aan wezigen en a,an 'Ie pers opent die voorzitter de vergadering1. De notulen der vorige jaar vergadering worden na voorlezing onder dankzegging ongewij zigü goedgekeurd. Hierna worden die notulen der laatste vergade ring voorgelezen, welke eveneens worden goedge keurd. De voorz. deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat tussclientijds ne' contract met do Bar no Koedijk geteekendi is, doch is het visschen met den zegen d'aar ter plaatse niet gieoorloofd. Hierna worlt door den secret-axis, der) heer P. Glas het jaarverslag voorgelezen, waaruit wij memoreeren, 'lat het aantal leden thans 74 be draagt. Door het bestuur zijn 2 vergaderingen gehouden en 2 ledien vergaderingen. Aangekocht zijn 1000 pond teeltaal, terwijl van het Hoofdbestuur een kist mtihtée (glasaaltjes) is ontvangen, waarvoor het bestuur hartelijk dank zegt. Voorts zij opgemerkt, dat de verhouding tus- schen bestuur en leden uitstekend genoemd kan worden. Ofschoon de laatste maanden niet rooskleurig geweest zijn, daar de vorst is ingetreden op 24 December en thans op 15 Maart nog niet gevisc'tvt kan worden, staat het komende seizoen er zeer goed voor, daar zeer veel jonge snoek aanwezig is. Met 'de beste wenschen voor 1929 sluit de secre taris het jaarverslag. De voorz. merkt op, dat' ae vereenigingf, of schoon al reeds eeraer opgericht, sinds 24 Fiebr- 1905, aangesloten is bij het Hoofdbestuur, zooant het 25-jarig jubileum in het zicht is. Voorts deelt spr. mede, dat de heer Lovink, voorzitter van het hoofdbestuur, wegens drukke werkzaamheden als zoodanig heeft bedankt. Spr. noemt dit een gevoelig verlies, dat de heer Lo-' vink moeilijk zal zijn te vervangen. Hierna is aan de or.de .de rekening en verant woording van den penninglmeester, don heer J. Hessing van Harenkarspel. De ontvangsten hebben bedragen f 1427.21, de uitgaven daarentegen f 1262.10, alzoo een batig saldo van f 165.11. De heer Hoogeboom als rapporteur der com missie tot het nazien der rekening, deelt med(e, alles in orde te hebben bevondlen. De Rekening wordt hierna goedgekeurd. De voorz. brengt aan rapporteur en oommissie een woord van dank voor de verrichte werkzaam heden en aan den penningmeester voor het accu rate beheer. De aftredende bestuursleden, de hoeren P. Glas e"n G. Boerdijk, worden hierna met bijna aïge meene stemmen herkozen. Voor de ontheffing voor omdermaatsche baars deelt de voorzitter mede, dat hiervoor weie.rom een verzoek moet worden gericht aan den Inspec teur der Visscherij, waarmede die leden accoora gaan. Besloten worlt over te gaan tot aankoop van 2500 pcm.1 pootaal uit de Zuiderzee, waarvoor de kosten f 250 bedragen, waarvan de vervoerkosten 'door het Rijk worden gedragen. Voor de eerstvolgende vergadering van de Hoofdafdeeling der Zoetwatervisscherij wordien bij acclamatie als afgevaardigden benoemd de hoeren E- Vlug en P. Glas, resp. voorzitter en secretaris van de vereeniging. Van ide gelegenheid tot het bestellen van fui- kenstokken wordt door verscheidene aanwezigen gebruik gemaakt. De prijzen der gratis verloting vielen ten deel aan P. Bakker, P. Glas en K. Kieft. Niets meer aan de one zijnde, dankt die Voorzit ter voor de medewerking en sluit de vergadering. Plaatselijk Nieuws - NOORDSCHARWOUDlE- GAS- EN EL EGT RICITEITSVERBRUIK OVER HET JAAR, 1928. GASBEDRIJF. Afgeleverd werden aan: I.icht- en kootgas Munt gas Inidustriegas Kachelgas Straatverlichting Eigen verbruik fabriek Verlies Totale gasaflevering 450179 M3- 253168 10937 81028 '3295 31836 43607 874050 M3- Vergeleken met 1927 was de vermeerdering, resp. vermindering: Licht- ©n kookgas meer 21932 M3. Muntgas meer 34353 I Inidustriegas minder 29o Kachelgas meer 17633 Straatverlichting minder 8087 Eigen verbruik minder 1017 yer lies meer 1722 Totale vermeerdering 66240 M3. Het gasverbruik van particulieren steeg met 73622 M3. of 10.2 pet., het aandeel van Koedijk en Oudorp in deze vermeerdering bedroeg 33584 M3., zoodat duidelijk zichtbaar is de stijging van het gasverbruik in de Langiedijker gemeenten en St. Pancras door de verlagingf der gasprijzen. Waar dit jaar wederom de gasprijs verlaagd is, mag voor 1929 een verdere stijging van het ver bruik verwacht worden, gezien de hooge pe'tro- leumprijzen. ELECTRICITEITSBEDRIJF. Afgeleverd werden aan: Licht Kracht Grootst,room Straatverlichting 'Meter- en netverlies Totale aflevering 195948 KWU. 36047 98593 83445 31069 445102 FEUILLETON „Wel ja, dat is om moeder Mina, de broodironi- brengster," antwoordde de vrouw, die 't eerst aain het woord was geweest. „Men praat over heel wat dingen, zells over een moordi. Een ver- kleede kerel had' ha.ar willen vergiftigen en taan moest Mina Perrin zelf gearresteerd worden, doch al de gezellen hebben haar tegen ae politie in be scherming genomen en zoo is zij kunnen ontsnap pen,. Daarom werd liet lokaal gesloten en moesten de brave menschen, die hier hun zaak hebben, van morgen voor de politie verschijnen." „O, hoe verschrikkelijk!" stamelde Lncie en na een enkel woord van ,dank voor de on tv an gene inlichtingen ijlde zij heen- „Zij spoedde zich met onzekere schreden voor waarts. Wat had dat alles te Tyeteekenem Waar moest zij moeder Mina gaajn zoeken Het was niet mogelijk, dat de politie het op haar kon gemunt hebben. Maar het was haar plicht 'de plicht van Lncie om de goede vrouw te zoeken, te steunen en te beschermen. O', als Edmond nog maar haar vriend ware geweest, bad hij haar met raad en daad kunnen ter zijde staan. Maar nu tot wien moest zij zich wenden? Daar kwam haar plotseling Edmonds vriend in de genachten, de jonge advokaat, tot wien moeder Mina zich I eenmaal zelf gewend had', om van hem bescher ming te vragen tegen wederrechtelijke handelin- j gen. Zij dacht aan Georgle Darier. Zonder zich ook maar een oogenblik te be- I zinnen, spoedaie zij zich naar de rue Bonaparte, waar zij wist, dat mijnheer Darier woonaie. George was thuis, hij bestudeerde een proces, dat hij voor Paul Armand had te voeren. De brief, dien ae millbnair hem daaromtrent geschreven i had, lag bij hem op de schrijftafel, i Hij liet Lucie binnenkomen, en zag dadelijk J aan haar voorkomen, dat zij in groote bezargdb heil verkeerde. Vol medielijdlen schoof hij haar can stoel toe, waarop zij neerviel met deze woorden: j „O, mijnheer, zegt u mij todh, wat ik doem moet, geef mij raad, bescherm en red) haar!" J Hierop vloeiden haar die lang weerhouden tranen langs de bleeke wangen. Met hlijkbare deelneming ondervroeg George het arme meisje en zij verbelde hem, dikwijls door haar slnikken daarin verhinderd, dat zij een© moederlijke vriendin bezat, die haar 'gedurende hare ziekte verpleegd had, die haaf de liefdie had loeren kennen, welke zij vroeger zoo gemist had, en op wier leven men hiet scheen tie hebben ge munt. Reeds eenige dagen geleien was zij door een neerploffend hijschtoestiel bijna verpletterd geworden, en nu was zij sedert den gepasseefdlen avond nog niet naar'huis teruggekeerd;, terwijl zij Lucie had hooren vertellen, d(at iemand op het feestmaal, dat ter harer eere was gegeven geworden in 'dB Bakkersherbeig van de rue dl© Vergeleken met 1927 was de vermeerdering1, resp. vermindering Licht meer "30649 KWU. Kracht 5012 Grootstroom 5512 Straatverlichting 12849 Meter- en net,verlies minder 8385 Totale vermeerdering '45637 Het verbruik van particulieren steeg met 41173 KWU of 14.2 pet., zonder Eiet grootstroomvfer- bruik bedroeg de vermeerdering' van het parti culier verbruik 35661 KWU of 18.1 pot., ook deze stijging is voor een gröot, deel t\e danken aan daling aer stroomprijzen. - BROEK OP LANGENDIJK Aïgemeene Vergadering op Maandag 19 Maart 1919, 's avonds half acht, van de Coöperatieve Boerenleenbank, ten huize van den heer J. de Boer. 1 De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer S. Wagenaar, opende met een welkom aan leden en pers en sprak er zijn blijdschap over uit, dat men in zoo'n groote getale is opgekomen. Spr. had gehoopt ook een welkom te mogen toe roepen aan den eere-voorzitter, den hear Slot, maar wegens ongesteldheid kon deze niet tegen woordig zijn. I Verder memoreerde spr., dat wanneer er een vereeniging is, welke waard is een jaarvergadering te houden en welke voordeelen oplevert, dan is het de Raiffeisenbank. Het is een vereeniging, wielke wat zegt, waar men heel solide en goedkoop geld kan krijgen- terwijl men bij andere banken in den regel meer moet geven. Het is een vereeniging welke recht van bestaan heeft, niet zelfs alleen onze belangstelling, maar ook onze syimpathië heeft. la Seine, haar had willen vergiftigen. Als mijn heer Darier baar Lucie niet helpen kon, moest zij liet er voor houden, diat moeder Mina voor haar verloren was. Al miste het verslag door Lucie afgelegd voor deh advokaat .de noodige duidelijkheid, roen 'hij den laatsten naam hal hooren uitspreken, riep hij Moeder Mina, Mina Perrin. Betreft uw verhaal de brave vrouw, die mij mijn verloren papienen is kometi terug brengien „Ja, mijnheer." „Dan is uw naam Lucie, niet waar, juffrouw „Juist, mijnheer." George betuigde daarop, dat hij mejuffrouw Lucie gaarne, volgens zijn beste krachten, wildle behulpzaam zijn, en vroeg daarop tvie het was, die moeder Mina den vorigen dag had willen vergiftigen. „Dat weet ik niet, mijnheer, evenmin als ik weet, waarom zij zelve in hechtenis had moietien genomen worden." „Ik weet het wiel,"' dacht George, „Paul Ar- mamd heeft haar bij ae politie aangeglevten „Nog een paar vragen, juffrouw Lucie," zei-de hij, overluid. „Heeft moeder Mina u nooit haar wa ren naam gezegli?" „Heet zij dan niet Mina Perrin?" „Neen." „Heeft zij dus werkelijk de Oen of andere'mis daad begaan vroeg Lucie verschrikt. „Dat weet ik niet. Ik wieet al leien, dat haar een vonnis trof, en dat haar ware naam Johanna. Fortier is." Het bestuur en R. v. T. is dan ook dankbaar voor het vertrouwen in hen gesteld voor het beheer der hun toevertrouwde gelden De notulen werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren A. Dirkmaat en A. Slot Pz. Als lid van het bestuur -werd de heer W. Slot Kz. met 127 van de 144 uitgebrachte stemmen her kozen. Jaarverslag. Eindigden wij ons vorig jaarverslag met den wensch, dat de leden een voorspoedig jaar moch ten hebben en als gevolg daar. an de Bank goede zaken mocht maken, laten wij nu samen, aan de hand van de Rekening en de Balans, eens na gaan in hoeverre die wensch voor het jaar 1928 in vervulling is gegaan. We zullen dan ter ver gelijking steeds de getallen van de jaren 1927 en -1928 naast elkander vermelden. Wij beginnen dan met de rekening, afgedrukt op de achterzijde van uw convocaat. f Links boven leest ge: inhoud der kas 31 Dec. j vorig jaar. Ge zult allen wel begrijpen, dat het bedrag daar vermeld op dien datum niet bij mij in de brandkast heeft gelegen. Onze nieuwe is wtel een beste kast, maar het is voor onze zaken maltjuur- lijk niet noodig zulk een bedrag in kas te hebben. Maar, zult ge vragen, als dat dan niet waar is, I waarom dan dit getal op de rekening geplaatst? j Wij zullen trachten U' daarop een antwoord te geven. Zooals gij allen wel weet, moet de rente betaald worden ieder jaar den 31 sten, December. Daar het onmogelijk is al die rente te innen op dien eenen dag, kunnen wij daarvoor ook op an dere dagen zitting houden. Dat mag dan ook wel later zooals wij dat doen, veelal de tweede week in het nieuwe jaar. Echter moeten al die beta lingen wei geboekt worden op 31 Dec. Zoodaf - hieruit volgt, dat die bedragen op verschillende I dagen geïnd worden en het totaal ervan dan ook niet gelijk in de portefeuille is, daar het eerstie gedeelte al weer is verzonden naar de Clemtrale Bank voor het andere binnenkomt. Nu lezen wij: ontvangen van de Stichting Spaarbank, dat zijn de bedragen, die de spaarders op hun boekje hebben gebracht ,f 279.836.66. Vorig jaar was dit f 19' -389.74 Verder terugbetaalde voorschotten f26.648.40, vorig jaar f 38.143.51. De ontvangsten in loopende rekening geven een groote uitbreiding te zien. Van de leden is dit jaar ontv. f 527.108.55, het vorig jaar was dit f 197.231.19. Vorige jaren werd op het meubilair altijd f5.afgeschreven, nu echter heeft uw Bestuur gemeend eerst de laat ste f5.—, die nog stond en daarbij f615.van de nieuwe brandkast, die f465.heeft gekost, af te moeten schrijven. De winst van 1927, f 2035.69 is weer bij de reserve gevoegd, waarvan wij het totaal bedrag zoo aanstonds zullen, lezen. De rentd van voorschotten bedroeg f 10.025.63, wat ruim f 1000.minder is dan in 1927. De rente ont vangen van de loop. rekening is f6562.10, is ruim f 75°-minder dan vorig jaar. Echter heeft de Bank f 1666.29 rente van de Centrale Bank ont vangen en maar f215.39 betaald, terwijl wij ver leden jaar ruim f2800.aan de Centrale Bank hebben betaald. De som van ontvangen rente is das ongeveer gelijk in deze beide jaren. Aan provisie is ontvangen f613.18. Dit bedrag is betaald door de rekeninghouders, die, zooals wij al eenigszins hebben gezien, aan 't groote bedrag dat omgaat op de rekeningen, het grootste aan deel hebben in de uitbreiding van den omzet der Bank. Met den post diverse ontvangsten f 138.95 van zegels, entréegelden enz. sluit de rekening in totaal met f 1.205.580.63. Nu lezen wij de uitgave van de rekening. Allereerst de spaargelden, die zijn teruggevraagd f 254.472.73. Het vorig jaar was dit f 178.278.41. Hieruit zien wij, dat de dagelijksche gelegenheid' ook voor inlagen ai terughalen van spaargeld wel door de spaarders wordt benut. Door de Bank zijn nieuwe voorschotten gegeven tot een "bedrag van f22.958.37, dit is iets meer dan het vorig jaar. Nu krijgen wij weer de loop. rek. Uitgegeven aan de leden f494.048.38, dit was verleden jaar f 217.340.02. Aan de Centrale Bank f372.246.87, vorig jaar f232.776.45. Aan rente is voor de spaargelden uitgegeven fn.2n.31, vorig jaar f 9510.78, aan rente in loop. rek. aan de leden f 1964.31, vorig jaar f737.81 en aan de Centrale Bank f215.39, vorig jaar f2882.68. De bijdrage van de Centrale Bank was f118.501, ongeveer gelijk aan het vorig jaar. Afschrijving heb ben wij straks al genoem, f70.Salaris kassier f 1435.-—. Met het oog op de dagelijksche zitting, is dit verhoogd toen een al meer toenemen van werk werd geconstateerd. De diverse uitgaven f 2739.22, zijn ook hooger, waar voor vele zaken nieuwe formulieren e» ander materiaal noodig was. De op de reserve "gebrachte winst volgt nu nog met de inhoud der kas op 31 Dec. 1928 en daar mee sluit de rekening weer op het totaal bedrag f 1.205.580.63. Lucie wankelde, terwijl zij van haar stoel op vloog. 1 j „Johanna Fortier?" herhaalde zij angstig. Hebt ge niet gezegd Johanna Fortier?" „Ja, -dat heb ik gezegd,!" Lucie slaakte een kreet van vertwijfeling. „Mijn moeder!" riep zij handenwringend- „Zij is mijn moeder, mijn onschuldig veroordeelde moeder! Ed mond Labron heeft het zelf gezegd,! Mijn moelier, die voor de misdaden van een ander g'evonnisj werd! O, daarom had ik haar zoo kinderlijk lief 1 Daarom zorgle zij voor mij als voor een eiglen -dochter .daarom was zij altoos even hartelijk voor mij. Mijn moeder, mijn arme moeder! Zij heb ben haar opnieuw gearresteerd en ik zie haar nim mer weder 1 Maar dat is immers ontzettend, mijn heer! Er moet toch een middel bestaan, waardoor haar onschuld bewezen, en zij zelve gered kan worden. U is advokaat, mijnheer, ik wieet, dat ge moed en rechtskennis .bezit en ik gevoel, dat gij het hart op ie rechte plaats moet heb ben, anders hadt ge op dit ooglenblik niet de tra nen in uw oogen. Ik bezweer u, mijnheer, geef mij mijne moeier terüg!" LXII. Op dit oogenblik verschenen Eitienne Castel, Edmond Labron en Ducemin op den drempel. „Mijn vrienden I" riep George- „EdmondI" stamelde Lucie, angstig! terugdein zend, maar Edmond I abron liep op haar toe, greep haar hand en fluisterde haar toe: „Hoop,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3