Gmtei-GroÉaÉlaii-Uerii. Je Uil" hihjj jajck-.i i 'I Deze vereeniging kwam Dinsdagavond in verga dering bijeen in het lokaal ,,De Roode Leeuw" te Zuidscharwoude. i Ongeveer een 40-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer C. Wagenaar, 'heet wel- kom ide leden, de vertegenvvoordigers van de 3 grootste veilingen en de Pers. Met leedwezen moet hij melding makeni van hei overlijden van 4 leden in het afgeloopen vereeni- gingsjaar. i In de allereerste plaats denken wij dan aan de eminente figuur van wijlen den heer Rens Slot, onzen ouden voorzitter. Het is zeker onnoodig te zeggen wat hij heeft gedaan in het belang van den handel in en na moeilijke tijden. Om gezondheids redenen moest hij als voorzitter bedanken, maar bleet bestuurslid. Voor zijn opvolger zal 't zeker een moeilijke taak zijn, zijn plaats te vervullen. Ook ons oud-bestuurslid, de heer Trompetter, ont viel ons. Deze in wijden kring bekende en sym pathieke persoon zal zeker door velen worden ge- tnist. Tevens moeten wij missen den heer J. Plug- boer, een der weinig overgeblevenen, die er zelf op uittrok, om de gekochte producten weder elders teverkoopen. En tenslotte: ook de heer Jb. Ootjers is van ons heengegaan. Hij was meer commissionair dan koopman, en het in hem gestelde vertrouwen ten volle waard. Omtrent den afloop van het seizoen valt weinig te zeggen. Vooral 't laatste deel van 't. seizoen speelt een belangrijke rol- Met den vroegen aardappelhandel was 't niet best gesteld, door grobten aanvoer uit het bui tenland Een levendige vraag bestond er naar de vroege koolsoorten, welke producten hoog in prijs waren, hoewel aanvankelijk in Duitschland geen groote vraag was. 'Vooral dit winterseizoen heeft veel van de zenu wen v^n de kooplieden gevergd door de buiten gewoon strenge vorst, de hooge prijzen en een groot gebrek aan wagons. Ook de schipperij heeft een zeer moeilijken win ter doorgemaakt. Spr. verklaart hierna de vergadering voor ge opend, met den wensch, dat dit seizoen voor ieder een bevredigenden afloop mag hebben. l Door den secretaris, den heer Kramer, worden hierna de notulen van de vorige vergadering ge lezen en onder dank aan den samensteller on veranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen spreekt een der handelaren zijn volle tevredenheid uit over het veilen om 9.30 uur in de donkere maanden, terwijl hij verzoekt dit ook volgende jaren te doen. Ook anderen uiten zich in denzelfden] geest, ter wijl er tevens op gewezen wordt, dezen maatregtel niet langer te doen duren dan half Maart. De voorzitter zegt, dat de aanwezige markt- bestuurders zeker met de geuitte wenschen reke ning zullen houden. HET JAARVERSLAG.' Het jaarverslag ,dat hierna door den secretaris, den heer J. Kramer, gelezen werd, begint miet de opmerking, dat het afgeloopen jaar vol ver rassingen was. De markt werd overvoerd met bui- tenlandsche aardappelen en de prijzen waren zeer laag. In tegenstelling met voorgaande jaren, waren de prijzen van vroege kool hoog en de witte kool was duur, om in Nov. eerst iets terug te loopen. De gedachte, dat de winterkool hoog in prijs zou zjjn, is niet bewaarheid, zelfs niet in Januari bij vriezend weer. In Februari gingen de prijzen om hoog. vooral van de Deenen. welke nog nooit zoo duur zjjn geweest. Het overleden bestuurslid, de heer Rens Slot, werd in het jaarverslag in waardeerende woorden herdacht; eveneens drie andere leden, die door overlijden der vereeniging zijn ontvallen, n.l. de heeren C. Trompetter, J. Plugboer en Jb. Ootjers. Het ledental is door overlijden en bedanken ver minderd met 6, terwijl 2 nieuwe leden werden ingeschreven, waardoor het ledental thans 94 be draagt. De secretaris ontvangt een woord van dank voor zijn keurig jaarverslag. f De rekening van den penningmeester gaf de vol gende eindcijfers aan: ontvangsten f 1328.13, uit gaven f1007.80, saldo f321.32. Deze rekening wordt na onderzoek onder dank voor het accurate beheer onveranderd vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN. Op hun verzoek worden als leden toegelaten de heeren K. Bruin te Oudkarspel en J. Wielings te Broek op Langendijk. Door de ijsploeg te Broek op Langendijk wordt verzocht om een bijdrage in de kosten voor het open maken van het ijs, omdat dit ook een han- handeisbelang is. in antwoord op het schrijven aan de Spoorwegen om den laadtijd van 24 op 36 uur te verlengen, is Afwijzend schrijven ontvangen, zoodat staangeld voor den wagon moet worden betaald, die niet 'binnen 24 uur is verladen. Het bestuur stelt voor om aan de ijsploeg een subsidie toe te staan van f 50.waarop door ten heer Beers wordt gezegd, dat dit veel tekort is, omdat men niet alle kosten op de schippers kan verhalen. 1 De heer N. Kooij steunt het voorstel van den heer Beers om f 100.te geven. Beide voorstellen worden tegen elkaar in 9tem- tning gebracht, met als resultaat, dat het voor stel om f 100.te geven, met meerderheid van stemmen wordt aangenomen. De heer Kliffen zegt, dat de Noordermarktbond op goed geluk af f 100.heeft gegeven en ver zoekt om in 't vervolg een rekening voor te leg gen en de kosten ponds-ponds gewijze om te slaan. De voorzitter zou het zeer op prijs stellen, 'wanneer ook „Koophandel" in het vervolg inzage van de rekening kreeg. BESTUURSVERKIEZING. In de allereerste plaats moet worden voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Rens Slot, terwijl periodiek aftredend zijn de heeren W. Wagenaar en P. Deutekom. De uitslag van de stemming is, dat in de vaca ture wordt voorzien door de verkiezing van den heer Slot Frans van Noordscharwoude, terwijl de aftredende heeren met zoo goed als algemeene stemmen worden herkozen. VERKIEZING AFGEVAARDIGDEN N MARKTBESTUUR. Hiervoor zijn periodiek aftredend de heeren C Wagenaar en P. Deutekom. De uitslag van de stemming is, dat beide hee ren worden herbenoemd; en aanvaarden deze func tie. De heeren Mr. Mpens en D. J. Scheffel (Kamer van Koophandel en Federatie) komen ter vergadering en worden door den voorzitter hartelijk welkom geheet en. DE GOEDGEKEURDE AARD'APEPILEN. De voorzitter zegt, dat 't hiermede nog niet naar wensch gaat. De te veilen goedgekeurde aard appelen zijn moeilijk van onze leden te bekomen en de commissies keuren de aardappelen niet al leen, maar gaan ze ook zelf verhandelen. In verband hiermede is door den Bond van Noord. Exporteurs een bespreking gehouden met de Prov. Commissie, waarvan 't resultaat was, dat de P. C. aan de Comm. zou verzoeken de keuring uit te breiden, opdat er genoeg gekeurdie. aardappelen aanwezig zijn. Thans is door de Prov. Comm. een schrijven ver zonden, dat a.s. Zaterdag een vergadering wordt gehouden in het Landbouwhuis, waarvoor ook de Bond van Noordh. Exporteurs is uitgenoodigd. Als afgevaardigden zullen door mij zegt voorzitter worden aangewezen 1 van Bovenkarspel en 1 van Medemblik, teijwijl ik zelf eveneens hoen ga. En dan hoop ik, dat we tot een goed resultaat zullen komen. De heer Kloosterboer vindt 't jammer, dat de P. C. zoo karig met haar uitnoodigingen is ge weest, omdat 't hier toch ook een belang van den handel betreft. Onze actie gaat niet tegen 't zelf handelen van de Commissie. Spr. zou gaarne zien, dat er in die vergadering den nadruk erop werd gelegd, dat de niet-gekeurde aardappelen niet verdacht worden gemaakt, waar door de afzet bemoeilijkt wordt. Doet men dit, dan zullen Duitschland en Frankrijk de grenzen sluiten en blijft men hier zitten met de niet ge keurde drielingen. r Verder zou spr. Willen vragen, dat een staat werd aangelegd van de prijzen, die hier en in Friesland worden gemaakt. De voorzitter is 't er volkomen mee eens, dat de handel vrij moet blijven, wie of 't ook dóet, maar wij protesteeren alleen tegen den alleen handel van de Commissies. De heer Hoogland zou er op willen aandringen, dat de. aardappelen over de veiling worden aange voerd. De heer N. Kooij voegt hieraan toe, dat iedere markt in haar reglement heeft staan, dat de leden hun producten op de veiling aanvoeren, en jammer genoeg, wordt nu juist 't puikste goed er van daag gehouden. r De vergadering besluit af te wachten, wat er a.s. Zaterdag behandeld wordt. DE AANVOER VAN EN HANDEL IN VROEGE GROENTEN. De heer S. de Boer, afgev. L.G.C., zegt, dat dit onderwerp door hem in de Jaarvergadering van '28 hier ter sprake is gebracht en de steun van „Koophandel" is gevraagd en toegezegd. Nu heeft juist een vergadering plaats gehad met 25 kweekers van vroege groenten onder glas. Allen .waren enthousiast voor 't plan om deze op de veiling te Broek te brengen, en zal de proef dan ook ernstig worden genomen. De beteelde op-, pervlakte is 10.412 M2. aan serres en 8610 Ma. aan ramen, plat glas en warenhuizen, dus ruim 2 H.A. land. v De bedoeling is de groenten en bloc te veikn. onder instemming van „Koophandel". Tevens naar wensch van „Koophandel" dit 3 dagen per week of alle dagen te veilen;. Tenslotte is 't de bedoeling de volgende week te beginnen met spinazie. De voorzitter acht 't ook wenschelijk, dat de groenten op 1 veiling worden aangevoerd om ver brokkeling te voorkomefi^' Hoeveel maal men zal veilen hangt mede af van de weersomstandigheden. Besloten wordt nader bekend te maken welke dagen men de volgende week zal veilen, 't zij Maan dag, Woensdag en Vrijdag of alleen Woensdag en Vrijdag. De groenten zullen en bloc worden geveild. Wat de emballage betreft, acht de voorzitter 't wenschelijk, dat deze jonge groente direc.t in 't fust van verzending wordt aangevoerd. De heer De Boer zegt ,dat men nog niet zoover is, dat de veiling deze beschikbaar stelt. Bij een goede behandeling is 't ook niet erg deze groente over te pakken. De veiling geelt "het fust alleen aan de tuinders, terwijl de handel dus moet over pakken. De heer J. Hoogland geeft hét Veilingsbestuur in overweging wèl het fust voor verzending te geven. De heer Kloosterboer acht 't overpakken voor den export geen bezwaar, maar voor den binnen- landschen handel is dit onmogelijk. De heer De Boer zegt toe, dat 't Veilingsbestuur in overweging zal nemen het fust voor den binnen- landschen handel beschikbaar te stellen. Maar dan zal de binnem. handel ook moeten medewerken, dat 't ledige fust regelmatig terugkomt. De voorzitter ondersteunt dezen wensch. Besloten wordt, dat de handel ten volle 't pogen van de L.G.C. zal steunen- HET VEILEN VAN RABARBER. De voorzitter zegt, dat 't de bedoeling is dit pro duct niet meer uit de hand te koopen, maar tege lijk met de vroege groente over de veiling te voe ren, terwijl de regeling dan zoo is, dat er b.v. vandaag geveild wordt met eventueelc levering op den volgenden dag. De heer De Boer zegt, dat 't de bedoeling is om op Maandag te veilen voor Dinsdag en Woensdag op Woensdag voor Donderdag en Vrijdag en Vrijdag voor Zaterdag en Maandag. Op een daartoe gestelde vraag, antwoordt de voorzitter, dat dan b.v. in Noordscharwoude wordt geveild, wanneer dit niet in Broek gebeurt. De heer De Boer zegt ,dat 't de bedoeling is dit punt in den Vier-Bond te bespreken, om overal hetzelfde te doen. Besloten wordt om, wanneer de Vier-Bond hier toe' besluit, niet meer uit de hand te koopen. DE TELEFONISCHE NACHTVERBINDING In verband met dit onderwerp is de heer Van Popperen, Dir. van het hoofdkantoor, ter ver gadering aanwezig, die door den voorzitter harte lijk welkom wordt geheeten. De voorzitter zegt ,dat er reedfe 4 of 5 personen zijn, die nacht verbinding hebben met Alkmaar, welk kantoor dag en nacht en ook des Zondags open is. 'Ook anderen wenschen dit en nu is het de bedoe ling van den technischen dienst om meerderen op één lijn aan te sluiten. Een bezwaar hiervan is, dat wanneer een der nachtverbindingen wordt op gebeld, ook de anderen, die dp die lijn zijn aan gesloten, worden gewekt. De secretaris geeft hierna een technische uiteen zetting, waarvan een uitgebreide discussie 't gevolg is en verscheidene voorstellen worden gedaan. Tenslotte wordt besloten, dat door „Koophan del" een telefonist zal worden aangesteld de telefoon dag en nacht Open is vanaf Maandag morgen tot Zaterdag 12 uur en Zondags van 89 uur terwijl de kosten, groot ongeveer f 800. per gevoerd nachtgesprek zullen worden omge slagen, zoodat hij, die 't meeste gebruik ervan maakt, ook 't meeste betaalt en zij, die geen ge sprekken voeren, ook niets betalen. Bij deze bespreking deed de voorzitter nog een uit andere bron vernomen mededeeling dat het volgend jaar waarschijnlijk een automatische tele foon zal worden geplaatst, waardoor iedere abonné nachtverbinding krijgt. VOORSTEL TOT VERHOOGING VAN DE TARIEVEN VOOR DE VRACHTSCHIPPERS. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is de tarieven voor de laatste weken van dit seizoen eenigszins te verhoogen, als een vergoeding aan de schippers voor den slechten tijd, dien zij door den harden winter hebben meegemaakt. De tariie- van voor Amsterdam zijn 30 cent per 100 Kilo en voor Rotterdam 40 cent. Spr. stelt voor deze tijdelijk met 50 pCt. te verhoogen. 1 Na eenige discussie wordt een verhooging van 10 cent per too Kilo voldoende geacht en besluit men vóór Vrijdag den voorzitter te laten weten of men er al dan niet accoord mee gaat, en zal deze het Vrijdag in de verschillende markten laten weten. RONDVRAAG. De heer Kloosterboer stelt voor, dat' die perso nen automatisch ophouden lid der vereeniging te zijn, die per jaar voor minder dan een nader vast te stellen bedrag koopen. Zal op de agenda voor de volgende vergadering worden geplaatst. De 'heer De Nijs zou gaarne zien, dat de tomaten werden geveild op Maandag, Woensdag en Vrijdag. De heer De Boer antwoordt, dat het in de be doeling ligt, spoedig iederen dag te veilen, om dat het aantal van 4500 ramen 't vorig jaar, thans gestegen is tot 28.000 ramen stooktomaten. De heer Gutker (Warmenh. en Omstr.) dankt j voor de uitnoodiging aan de Veilingsbesturen ge zonden. De heer A. Hoogland verzoekt bij 't veilen van bieten beter aan te geven hoeveel er in een zak gaan en wat voor soort het is. Door den heer J. Hoogland wordt gewezen op 't in bevroren toestand aanvoeren van wortelen 1 en zou gaarne zien, dat dit werd tegengegaan, evenals 'dit gedaan wordt met kool, omdat dit aan onzen naam afbreuk doet. I De voorzitter is 't hiermede volkomen eens en geeft aan de Veilingsbesturen in overweging der gelijke producten niet meer te doen veilen. 1 Op een mededeeling en vraag van den heer J. Hoogland zegt de voorzitter, dat „Koophandel" j zeker het pogen van de afd. „Schuttevaer" zal steunen om de Jaarvergadering van de hoofdver- eeniging aan den Langendijk te doen houden en hier zeker sympathiek tegenover staat. Dan dankt de heer Hoogland voor de geboden gelegenheid om als lid van de K. v. K. aanwezig te hebben kunnen zijn. Op verzoek van den voorzitter licht de heer Scheffel, secretaris van de K. v. K., de werking van 't Bureau van Advies toe, waarna wordt be sloten, dat de vereeniging een verzoek om aanslui ting zal richten. 1 Nadat de heer Mr. Mpens nog een kort woord heeft gesproken, volgt onder dank sluiting der vergadering. lij Pluimveeteelt DiE VOEDING DER KUIKENS. Met de voeding der kuikens wordt vaak nogj wat vreemd omgesprongen. In dien regel, meent men al gauw dat men die diertjes te kort doet, vooral in de eerste dia gen na het uitkomen. Men rekent er dan meestal niet medie, dat een klein lichaam niet veel voedsel voor onderhoud noodig heeft eti dat het meeste voedsel gebruikt word't voor dén groei. En nu groeien kuikens wel betrek kelijk vlug, maar de totale massa telt toch geen kilo's. Dé eerste twee -dagen behoeft men tlle kuikens niet anders te geven dian wat schoon drinkwater. Dat mag Iwèl een keer óf 45 per dag wordén vérverscht, i^aar de kuikens het gauw smerig maken. Maar voedsel hebben 21e dan ook niet noodig. Even voordat ze uit het ei gjeko- men zijn hebben ze de rest van den dooier in. zich opgenomen. Dat is wel aan het achterlijfje te zien, dat meestal sterk gespannen en gezwollen is. De ingewandjes liggen ;dian een beetje in de verdrukking en pas nadat de dooier verteerd: is, hebben die hun goede plaats ingenomen en hebben de diertjes werkelijk behoefte aan voed sel. Maar daarmede veriaopen minsten 2 x 24 uuij. Den derden dag kan dus het voeren begin nen. "Daartoe gebruikt mén -grutten, 't Best doet men het zoo, idat trien een bakje maakt van 4 öM;. hoog, zoo lang en breed als men noodligl acht, en dit. bespijkerd! met duimskippengaas. Wanneet' nu het bakje gevuld wordtt met grutten, kunnen de kuikens er over heen loopen. 't Gaas is niet zoo grof, dat ze er dkxxr zakken en niet zoo fijn, dat ze niet bij 't voer kunnen komenu Een bezwaar is, dat er wel wat mest op de grut ten komt. Dat kan ondervangen worden door niet te .veel voer in 't bakje te doen. Later dtoet men goed 't bakje wat hooger te zetten, Later kan men ook wat grover voer gaan geven, zooals gebroken maïs, gebroken tarwe, rijst enz. Glim mende zaden zijn in den regel minder gewenscht, daar ze moeilijk verteren. Groenvoer is onmisbaar, slablaren, andijvie koolbladieren en voederbieten zijtn een uitstekend voedsel. Met een dag of 5 gaat men ook wat opfokvoer geven. Hiervoor gebruike men opfokvoer no. '1, dat men bereidlen kan uit 2 deelen vischmeel, 4 doelen gedroogdie karnemelk, 4 deelen ondermelkpoeder, 25 dlee- len tafwegrint, 30 deelen gerstemeel, 30 deelen maismeel, 5 deelen fosforzure voederkalk. Dit komt op pl.m. 20 oent per Kg. Na 4 weken be gint men met opfokvoer no. 2, dat uit diezelfde voedermiddelen bestaat maar achtereenvolgens 3, 3, 4, 25, 30, 30 en 5 deelen ervan. Na 2 maanden gebruike men opfokvoer no". 3, dat ook weer dezelfde samenstelling heeft maar in de volgendie verhouding: 5, 2, 3, 25, 30 en na 4 maanden kan men geleidelijk aan het gewone lioendermeel beginnen. Bij de kuikens passe men ook de droog voeder methode toe. Het opfokvoer staat den geheelen dag voor ze klaar. Alleen 's middags geve men wat hard voer. Zullen 'de kuikens te vroeg aan de leg gaan, dan moet men ze dat niet verhinderen dóór minder te gaan voe ren, maar door het eiwitgehalte in 't voer wlat te verlagen. Komt diarrhee voor, dan kan men pro- beeren dit te verhelpen met 'droog gekookte rijst en wat houtskoolpoeder. „DE WANDELAAR." Bij dien uitgever AfG>. Schoonderbeek te Laren, zag het licht de derde aflevering van het onder redactie van Rinke Tolman staande maandblad „De Wandelaar", da t gewijd is aan natuurwaardee- ring, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. l Jan P. Strijbos, één der bekwaamste matuur- fotagrafen, vertelt niet alleen in woord en beeld van veel natuurschoon, dat door de „cultuMr" werd vernietigd, maar geeft ook een uitvoerig, gemoe- gelijk en zeer rijk geïllustreerd relaas van de tal rijke avonturen, die hij meemaakte, toen hij zich ten doel stelde het leven der reigers op de plaat vast te leggen. 1 De Rotterdamsche jeugdpredikant Ds. A. M. 'van der Laar Krafft vertelt hoezeer hij getroffen werd door de „blijde incomste" der prille lente it) •'Holland. i 1 Een oude knotwilg had de aandacht van J. Vij verberg, die uitweidt over al wat er leeft op, om en in zoo'n gehavende boom. Als het voorjaar nadert, worden ook de nesten fin de roeKenkolonies weer gebouwd; hoe het daar bij toegaat, leeren wij uit de levendige schet's van J. Derksen. Wat er gedurende den winter in 't Eemgebied valt te beleven, schetst ons op frissche wijze Ds. <J. I. van Schaik. C. A. van der Gen beschrijft in een causerie verschillende voorjaarsbloemen, wier schoon in tuin 'en veld een bron van genieten is. 1 Ir. Felix Ortt werd getroffen door het verschijn sel der „hoozen" en herinnert in dit verband o.a. aan de Borculosche ramp. De rubriek „Van en Voor de lezers" brengt we derom een groote verscheidenheid natuurhisto risch allerlei. Teekeningen en foto's zijn kwistig tusschen den tekst gestrooid.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6