- Mil 23 Mat 1929 Wat nu te doen P Uit den Omtrek MIJNHARDT's In ons Donderdagnummer stelden we de vraag: Wat is er aan te doön, hoe kunnen die meentera,ten, wier advies bij GaJ. Staten blijk baar geen invloed heeft, alsnog trachten te ont komen aan 'de opgelegde salarisregeling. Ter protest verga tering te Altenaar is het mid del aanbevolen van beroep bij de Kroon. Dit kan altijd nog plaats hebben, en zal dan o.i. uit moeten gaan van ,den raad, en niet van de raden samen al sluit dit overleg geenszins uit. Wo verstaan echter ook de klacht: laat dat maar ,want 't geeft toch niets. De gevallen, dat beroep op de Kroon sucoes heeft, blijven zeldzaam. Toch kan men zóó sterk overtuigd zijn van zijn goed recht, dat men zich door 't gerinse uitzicht op succes niet laat beïnvloeden en toch do stap onderneemt. Waarvoor we zeer veel zouden voelen, 't Voor deel is, dat de zaak dan in het centrum van de belangstelling komt te staan, wat zij ook ver dient. Fel belicht het feit. dat Gedeputeerde Star ten hun gansj gaan, zonder zich om raad'sadvie zen te storen, de scheve verhouding, .die zich al meer afteekent tusschen regeering en volks vertegenwoordiging. In dit geval noemen we dan ide Gedeputeerd© Staten de provinciale regee ring en de Staten het college, waarin de volks vertegenwoordiging tot uiting komt. Het ideaal hebben veten geacht, dat alle man nen en vrouwen door middel van hun stembil jet invloed kunnen uitoefenen op den gang van zaken .Het resultaat is echter een stijgende on tevredenheid in schier elk vertegenwoord:]'gjenld' college. Ja reeds nu zijn er niet weinigen, d'ie het algemeen kiesrecht een mislukking achten. Niet alleen in ons land, maar ook elders, zooals de Standaard laatst helder heeft aangetoond, o.a. 'in Frankrijk en Duitschland. Oi' nu alleen het algemeen kiesrecht aansprake lijk mag gesteld voor de wanverhouding tusschen regeering en volksvertegenwoordiging, is nog de vraag. Indien echter de Provinciale regeerders vol doende rekening hielden met den gezonden vólks- invloed, zouden ze zeker hun missive niet heb ben verzonden. De Staten zouden er wel een stokje voor steken, maar 't blijkt wel, dat de Gedepu teerden van die zijde weinig gevaar duchten- In de voorjaarsvergadering van tie Provinciale Staten dient o.i. deze zaak aan .de orde te komen., We kunnen het ons moeilijk voorstelten, dat de, leden dit maar zonder meer zulten laten pas- Te goed kunnen ze weten, hoe de plattelands gemeenten over deze kwestie denken. Waar de stem .der raden als niets wordt ge acht, zulten Gedeputeerden op de 'vragen der Statenleden wel van antwoord moeten dienen. De raden kunnen worden afgescheept met een missive, gelijk ongeveer aan een bevel; de Sta tenleden staan tegenover het college van Gede puteerde Staten vrijer. Dat deze zaak van beteekeuis moet worden go- acht, met 't oog op de raadsbevoegdlheid en dier raden prestige, is wel voor gfeen 'tegenspraak vatbaar. Reeds nu komt het meermalen voor, dat de meest geschikte kracnten zich niet mieer beschik baar willqn stellen voor 'n raadszetel. Zij beian ken er voor, verantwoordelijke uitvoerders te zijn van bevelen van hoogerhand- Er zijn reeds gevallen voorgiekomen, dat aftre dende raadsleden daarom niet meer voor een nieu we Candidatuur te vinden waren- Wijl hun be voegdheid, alsmede hun invloed al meer wordt ingeperkt. Nog zijn we niet aan 't eind van de verdieile bedreiging der nog ten deele bestaande raadsbe- voegdheid. We verwijzen naar de plannen van Minister de Geer en naar die van mteister Kan. Gaat de bestuursoentralisatie nog veMer, neemt zij nog glrootere proporties aan, 'dan zou het ons niet bevreemden, als tal van raadsleden hun mandaat ter beschikking stelden. HET WELDADIG HEIDSCOMITé TE ALKMAAR- Nn het comité zijn zegenrijken arbeid heeft stopgezet, doordien het voorjaar zijn intrede heeft gedaan, kwam genoemd comité Dinsdagavoral voor de laatste maal bijeen in de zaal van den heer Nico Kerssens om verslag der werkzaamheden nit te brengen en tevens rekening en verantwoor ding te doen. De heer R. Velthuis heette den aanwezigen namens het comité hartelijk welkom en deelde mede, uitgenoodiglt te zijn de leiding dezer ver gadering op zich te nemen, hetgeen bleek in goede handen te zijn. Doordien het comité geen be stuur heeft, waren de verschillende functies on willekeurig verdeeld, zonder dat de leden daar voor aangewezen zijn geworden- Het geheele co mité, aldus spreker, werd onwillekeurig in twee deelen gesplitst, n.m.l. het garantie-comité, waar uit voortvloeide het werkend comité, dat de vele 'en zeer drukke werkzaamheden op zich nam. Voor- 'al op de dagen, dat er geen uitdeeling plaats vond, werd er hard gewerkt, om de vele in grediënten voor de maaltijden tijdig ter bestemder plaatse te doen zijn. Het grootste werk hiermede is verricht door den heer Scholten, die van 's mor gens vroeg tot s'avonds laat hiervoor in de weer was. Zonder hem, zoo vervolgt spreker, zou het comité onmogelijk bereikt kunnen hebbeh, het geen thans is gepresteerd. Hij is de groote stuw kracht geweest, de spil waar alles om heen draaide. Spreker richt tot hem woorden van hartelijkeo dank en van groote erkentelijkheid voor dien ar beid. Voorts memoreert spreker het ontstaan van het comité, de vele moeilijkheden welke overwon nen moesten worden, maar ook de groote mede werking van de Alkmaarsche burgerij en van de velen daarbuiten. I Werd aanvankelijk aangevangen met de uitdee ling van 600 porties, alras bleek dit aantal veel te klein en werd dit verhoogd tot 800. Echter de vele aanvragen maakten het noodzakelijk over te gaan tot 1000 porties op iederen vastgestelde!) uitdeelingsdag. In ,'otaal zijn 10.033 porties uitge reikt. waarvoor benoodigd zijn geweest 31/2 wagon levensmiddelen? Hetgeen in totaal door het comité is beschikbaar gesteld volgt hieronder: 1197 pona rund- en varkensvleesch, 1229 pond spek, 691 pond rundvet en reuzel, 497 pond klui ven, 269 pond boter, 982 pond groene erwten, 800 pond bruine boonen, 100 pond grauwe erwten, 5706 pond aardappelen, 320 pond zuurkool, 390 pond adijvie, 86 bussen soepgroenten, 1041 stuks! wittebroaden. 216 stuks roggebrooden, 550 H.L. fcokes, 370 pond wortelen, 670 pond uien, 312 halve ponden papaopoeder, 17 pond thee, 14 pond koffie. Versnaperingen en kleeding beschikbaar gesteld voor het hardrijden van kinderen- Melk chocolade, sinaasappelen, bananen, speculaas, koek, Ijsmutsen, handschoenen en shals'. Vele geldelijke bijdragen mocht het bestuur ont vangen en dank zij de rijke gaven in natura is dit grootsche resultaat bereikt! Ondanks de medewerking van velen is het wel slagen te danken aan de firma Van Hoogenstra- ten, die welwillend alle maaltijden heeft beiiedd op een wijze boven allen lof verheven. Het comité heeft gemeend deze firma voor dit buitengewonle menschlievend werk een blijvende hertenering te moeten aanbieden, hetwelk ter zijner tijd zal ge schieden. Hetzelfde meende het comité tie moeten doen ten opzichte der firma Otter. De hulde blijken zullen door het oomité namens 300 arme huisgezinnen aangeboden worden. Voorts wordt door den heer Koster rekening en verantwoording gedaan. De heeren Jb. Otter en P. Meijboer, belast mieti de controle, rapporteeren alles in de beste ordie te hebben bevonden, waarvoor zii den heer Koster complimenteerden voor ziin accuraat beheer. Het tekort wordt gedekt door het garantie-comié, hetwelk gaarne een offertje brengt, overtuigd dat veel leed en armoede is verzacht. De heer Velthuis dankt voorts allen, die mede gewerkt hebben om datgene te kunnen bereiken, wat het comité zich had voorgesteld. Speciaal richt spreker tot de Redactie van het „Noord-Hollandsch Dagblad", Alkmaarsche Crt." eNn Nieuwe Langedijker Courant". Ook (wil spreker memoreeren de medewerking van de bewoners van den Laugendijk, die spontaan 'gehoor hebben gegeven aan den dringenden oproep ter leniging van den nijpenden nood. Hoezeer de arme huisgezinnen de uitdeeling op prijs hebben gesteld, blijkt wel uit de vele meeTen- deels zeer eenvoudige ,doch diep treffende schrif telijke dankbetuigingen, welke het comité mocht ontvangen. j Een sprekend bewijs, dat veel leed verzacht, dat bittere armoede gelenegd is. De heer Velthuis brengt woorden van hulde aan de comitéleden vpor de onderlinge kameraadschap' en medewerking, waardoor zooveel bereikt is ge worden. Met den wensch, dat het menschdom ge spaard -moge blijven voor strenge winters, zooals deze is, wordt de bijeenkomst ge,sloten. Hoofdpijn-Tabletten 60 et. E les p jjn-Ta b letten 60 et. Laxeer-Tabletten 60 et. Zennw-Tabletten 75 et. Maag-Tabletten 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. De Raai dezer gemeente kwam Vrijdaghvontj te 7 uur in openbare vergadering! bijeen, onlfer voorzitterschap van den 'Eidj-Aehtb. heer A. J. .Wijnveldt, tevens secretaris. Afwezig wegens ziekte, de heer de Boer. Dte voorz. opent de vergadering met welkom aan leien en pers. en deelt mede, dat van het lid de Boer bericht is ingekomen, dat hij wegens ziekte ver hi nier ft is deze vergadering bij te wo nen. Hij spreekt den wensch uit, dat de heer de Boer de volgende vergadering weer tegenwoor dig zal zijn. Meieieelingen. De vcorz. doet de volgende mededeeling^n "a. van Gei. Staten is goedgekeurd terugont vangen het besluit tot wijziging der begrooting voor 1928; b. van hetzelfde college machtiging is ont- j vangen tot het aangaan van een gemeensc'bappe- i lijke regeling met Alkmaar, de Langedijker ge meenten en St. Pancras inzake véFhe tering en onderhoud van den Twuijverweg; o. van hetzelfde college de mededeeling, dat de datum van inwerkingtrading van de nieuwe regeling vaS de jaarwedden van burgemeesters, enz. wordt verschoven tot 1 Jan. 1930; d- dankbetuiging van Hare Majesteit de Koningin-Moeder voor de gelukwenschen, ter ge legenheid van H.M.'s jubileum; e. dankbetuiging van de ijselub „Volharding" voor de beschikbaarstelling van een goud-en me daille voor de nationale wedstrijden in hardrijden op 5 Februari 1.1. De voorz. kan hier aan toevoegen, dat de kosten der medaille met inscriptie bedragen f 56.16; zooals de Raad heeft goedgevonden is voor den wedstrijd op 1 Maart j.l. van gemeentewege be schikbaar gesteld een zilveren bokaal. Hiervan bedragen de kosten met inscriptie f43.20. Spr. wil hier echter zijn voldoening uiten over de verhouding van den gemeenteraad tegenover 'de ijselub. Deze verhouding is van den aange naamste aard ed at verdielt de ijselub ten volle, want op niet 'genoeg te waardeer-en wijze heeft het ijverige bestuur gezorgd dat gedurende den langen strengen winter de werkloozen dagelijks werk vonden op de banen, zoodat zij in staat werden gesteld hun gezinnen het noodige te kun nen verschaffen. Sjpr. hoopt dat deze aangename verstandhouding altijd zoo zal mogen blijven. f. Van B. en W. van Heerhugowaard <ie mede- deeling, dat de raad dier gemeente de voorstallen inzake de verlichting van Tien Laanweg heeft aangenomen e'n ide verdichting zoo spoedig moge lijk zal worden aange'bracht. De Voorz. merkt op, idat de verlichting reeds tot stand is gekomen en dat geconstateerd mag worden, dat daardoor de veiligheid van den weg bij avond ten zeerste is toegenomen. Er is echter nog wel iets te wenschen overgebleven- In Je eerste plaats zal het met het oog op 'ie aankomst van den laatsten trein aan het station Nooroj- scharwoude, wenschelijk zijn, dat de lichten niet vroeger worlen gedoofd dan na aankomst van dien trein, terwijl het voorts zeer in bet belang zal zijn van een doeltreffend© verlichting, indien tusschen de Roskambrug en het eerste lichtpunt ■nog een licht werd aangebracht. De bedoeling is toch om de gaslantaarn links van de kluft te la ten vervallen, wat de veiligheid) van het verkeer vanaf den Waardiiijk naar genoemde brug ten j goede zal komenn, want nu heeft men daar, wat men noemt, valsch licht. Spr. stelt- voor namens 'den Raad deze wenschen ter kennis te J brengen van de gemeente Heerhugowaar-J met j verzoe kom deze zoo mogelijk in te willigen. De raai gaat hiermede accoord. g. Dankbetuiging van de afd, Lange dijk van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende .dranken voor "de ontvangen subsidie over 1928. h. dankbetuiging van de afd. Laugendijk van de A.N.G.O.B voor de ontvangen subsidie over 1928. j Worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. De Voorz. deelt mede, dat zijn ingekomen a. Het verslag van de Kamer va.n Koophandel en fabrieken te Alkmaar over 1928- b. Procesverbaal van 'kasopname bij den ge meenteontvanger 102 ^ers^a® van den toestand 'der gemeente over li Verslag ingevolge de woningwet, over '28. e- Verslag van den toestand van ie teeken- scbool van de afd. Langendijk van de vereeniging ter bevoriiring van het vakonderwijs in West friesland, over 1928. Uit Oudkarspel hebben 8 leerlingen den cursus bezocht. De bijdrage" in de kosten bedraagt voor deze gemeente f 87.37. f. Brief van de gezondheidscommissie, te I Schagen, waarin wordt medegedeeld, 'dat zij geen bezwaar heeft tegen aanvulling der verordening op de keuring van waren. Adres van D. Nap Kz. te Oudkarspel, met het verzoek, om wedoom onderhands van de ge meente te mogen huren een gedeelte éan nek perceel grond naast 01© sluis, kadastraal be ken J als sectie D no. 1176. Zal behandeld; worden bij punt 2 van de voor stellen. h. Adres van Jb. Blokker, sluiswachter, hou dende verzoek om kwijtschelding van een gedeelte der pachtpenningen, naar hij wegens den lang- durigen winter, een langen tijd niet heeft kun nen schutten, en daardoor groote schade heeft geleden. De voorz. zegt, dat B. en W. het verzoek in ernstige overweging hebben genomen. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de billijkheid met zie hbrengt, idat een reductie dient worden gege ven .Men moet in aanmerikng nemen, dat de sluiswachter vanaf 5 Jan. tot 18 Maart niet heeft kunnen schutten, en daardoor geen sluis- gelden heeft ontvangen. De pacht is steeds op tijd betaald en de man Is niets op achter. Nu kan men wel zeggen, dat een pachbe.r met winters rekening moet houden, doeh het is dit jaar een zeer strengen winter geweest, en daarop kan nie mand rekenen. B. en W. stelten daarom voob f 125 reductie te geven. De neer Zaagman zegt dit een eigenaardige zaak te vinden. Als men iets pacht weet men, te voren, dat men risico heeft en vooral is dit met een sluis het geval. Onze sluiswaenfeer vér- keert echter volgens hem in bijzondere omstan digheden. Het is een man op hoogen leeftijd, die, en dat moeten we op 'hoogen prijs stellen, zijn best doet om zijn gezin een behoorlijk inkomen te bezorgen en in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Dit in aanmerking nemende, is er alles voor te zeggien, om een reductie te geven. Hij vindt f125 echter te laag- Hij zou daarvan ff 175 willen maken. De raai moet voor oogen houden, 'dat wanneer de man zijn gewone werk zaamheden had blijven verrichten, hij misschien op weldadigheid zou zijn aangewezen geweest. De heer Kostelijk is het met B. en W. eens, De winter heeft zeer lang geduurd. De persoon meent hij buiten beschouwing te moeten laten. Om bij elkén winter een reductie te geven, wil hij niet, want een pachter heeft met winters reke ning te houden. Daar bet nu echter een abnorma- len strengen winter is geweest, kan hij met het voorstel van B. en W. mede gaan. De heer Groen kan ook met het voorstel van B. en W. meegaan. De bijzondere omstandigheden dient men in aanmerking te nemen. De heer Zaagman heeft nu wel gezegd, dat we het feite lijk op prijs moeten stelten, dat de man zijn best doet, niettegenstaande 'hij op hoogjen leeftijd is, in het onderooud van zijn gezin te voorzien, doch spr. meent, dat dit feitelijk een ieders plicht is. Wette Bakker voegt hier aaü toe, dat in de B. en W. vergadering óver het verzoek ernstig is gesproken. De burgemeester heeft Blokker ge sproken en die heeft gezegd, dat hij met f 125 heel tevreden is. Weth .Kroon vindt het geen goed standpunt om paentpeuuingen kwijt te schelden, doch de omstandigheden, waarin de man verkeert heb ben B. en W. tot hun vborstel geleid. De voorz. herhaalt nog eens, dat het een zeer strengen winter is geweest. Met deze reductie wordt geeu precedent geschapen. Het betreft hier een bijzonder geval. De heer Zaagman meent Rat we zoo maar ie pacht niet moeten kwijtschelden. Met een moge lijken winter moet de pachter inderdaad rekening houden; als men iets pacht, heeft men de risico dat er winters komen. Als Blokker gezegd heeft, dat hij met f 125. tevreden is, dan wil hij niet meer hooger gaan. Hierna neemt de Raad het voorstel van B. en W. aan. i. Adres van H. Stenneberg, alhier, houdende verzoek om het urinoir van de gemeente, naast zijn woning, te willen doen verwijderen. De voorzitter zegt ,dat het college van B. en .W. hierover niet eenstemmig is. Het verzoek is van alle kanten onder de oogen gezien. De meerder heid meent ,dat de urinoir best opgeruimd kan worden, omdat er voldoende gelegenheid bestaat binnen een betrekkelijk kleinen afstand. De mindler- heid zo uhem willen verplaatsen, zoodra zich daar toe de gelegenheid biedt. Wethouder Kroon zegt de minderheid te vor men. Het is voor Stenneberg wel niet mooi, dat zulk een gelegenheid voor zijn huis staat, maar dat wist hij voor hij daar bouwde. De heer Kostelijk is het hiermee ees. Dit nut tige voorwerp, om een andere term te gebruiken, staat in de kom der gemeente, waar veel te doen 'is. M De heer Groen is het met de vorige sprekfors eens. 1 1 De heer Zaagman heeft zich afgevraagd, of het van de gemeente nu wel goed gezien is, omi die waterplaats daar te laten staan. De omgeving is door den bouw van de woning zeer verfraaid. Nu kunnen we wel zeggen, dat de waterplaats er eerst stond en dat Stenneberg dit wist, voordat hij bouwde, maar dat vindt hij niet juist- Hij1 meent ,dat zij, die zich scharen aan de zijde der minderheid, in hun hart toch de gelegenheid wel zouden willen opruimen. Volgens hem 'is er nog wel 'een andere plaats voor te vinden- Wethouder Bakker meent, dat het gemeende- best uur Stenneberg tegemoet dient te komiem. We moeten het op prijs stellen, aldus spreker, dat op dien grond gebauwd is. Na nog een kleine bespreking brengt de voor zitter deze onverkwikkelijke geschiedenis in stem de volgende vergadering dit puntje nog eens in ming. Daar de stemmen staakten, krijgen we in behandeling. i j. Brief van Burgemeester en Wethouders, waarbij ter vaststelling wordt toegezonden een ont werp voor een gemeenschappelijke regeling in zake den Twuijverweg. Voor den innoud dezer regeling verwijzen wij naar ons nummer vau Donderdag j.l., waarin deze onder het raadsverslag van Broek op Langendijk is opgenomen. De Raad besluit de gemeenschappelijke regeling aan te gaan. fc. Rekening van den Keuringsdienst van vee en vlee.ch in den keuringskring Oudkarspel, over 1928. De ontvangsten hebben bedragen f 5504.25 en rte uitgaven f 4386.901/2, zoodat er ee batig §aldo is van 11117.34*1/2, waarvan dus aa elk der 6 ge meenten toekome f223.46. IV. Voorstellen van B. en W. betreffende: 1. Aanvulling keuringsverordening op waren. De Raad besluit overeenkomstig het voorstel. 2. Onderhandsche verhuur gemeentegrond aan D. Nap Kz. te Oudkarspel. "Met dit voorstel van B. en W. vereenigde zich de Raad eveneens. De grond wordt telkens voor 1 jaar verhuurd, terwijl bij opzegging 'n termijn van 3 maanden in acht moet worden genomen. 3. Instructie voor het hoofd der School. 4. Instructie voor onderwij zer(es). Worden overeekomstig de ontwerpen vastge steld. i 5. Vaststelling kohier hondenbelasting voor 1929- Wordt vastgesteld tot een bedrag van f266.—. V. Benoemingen. a. 2 leden in het stembureau I (gmeeentehuis). Benoemd worden de heeren Kostelijk en Zaag man, terwijl de burgemeester als voorzitter ambts halve optreedt. b. voorzitter en 2 leden in stembureau II (schooi). f l Als voorzitter zal optreden wethouder Kroon, en tot leden worden benoemd de heeflen Groen en Bakker. 1 Rondvraag. 1 De voorzitte rzegt, dat eenigen tijd geleden door het raadslid Zaagman bij hem is ingediend een brief, waarin werd gevraagd of B. en W. zich op de hoogte hadden gesteld of er in de gemeente vol doende brandstof en petroleum aanwezig was. De heer Zaagman maakte zich bezorgd voor de ver warming van de schuren, waarin stapelgroenten •waren opgeslagen. Hem is nimmer medegedeeld,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3